Joost de Draaier: Het gaat om het hitwezen NEO-FASCISTEN GEARRESTEERD r Unaniem SER-advies is vrijwel zeker I Cairo vraagt Amerika om verduidelijking Mao wil oorlog tussen VS en Sowjetunie" SER wil onderzoek woningbouw Hoogovens verwerft belang in België Willem van Kooten weer op de piratentoer P°litie jaagt studenten in yjER ITALIAANSE Lille uiteen onsumptief rediet 16% omhoog Nieuw loon- en prijsbeleid 3 Philips reorganiseert Ver. Stofzuiger Fabriek "T Erim probeert Turkse regering te vormen Saigon krijgt genoeg van tocht in Laos SER versra derde voor het laatst in ond srebouw 11 ZATERDAG 20 MAART 1971 1 i cTi inAriTAn n I'rins Borghese spoorloos Door Kees de Leeuw rlLVERSUM Wie in deze zijn radio afstemt op Hilver- |m 3 en daarna op zoek naar tonica de zenderknop stil- udt op 220 meter, de golflengte Radio Noordzee, moet niet baasd opkijken, als hij op bei zenders Nederlands populair- disc-jockey Joost de Draaier het werk hoort. Een toch i unieke situatie, waaraan ejh- op 1 april een eind komt, int dan loopt zijn werk bij de PRO af. oost de Draaier, die bij de burger- e stand staat ingeschreven als lem van Kooten, gaat dan weer ledig op de piratentoer. Samen Jan van Veen, ook afkomstig van nica, is hij aangesteld als pro- imaleider van Radio Noordzee, particuliere en naar gehoopt rdt in de toekomst winstgevende by van de Zwitsers Meister en lier. En met Radio Noordzee is het aantal piratenzenders, dat zee uit Nederland bestookt met imuziek op twee gekomen. er voor zich proberen ze een zo »t mogelijk aantal luisteraars aan te binden. Radio Noordzee heeft sinds twee weken gevestigd in onopvallend, maar wel ruim pand de Frans Halslaan in Hilversum. b,*i, AVONTUUR oost de Draaier, gevraagd naar het rom van zijn overstapje naar het itenschip, lacht wat en zegt: „Het ituur, hè. Dit soort radiowerk ligt het beste. Tien jaar zit hij nu eveer in het vak en in die periode ft hij zich een soort stemgeluid tl gemaakt, dat hem als disc-joc- geen windeieren heeft gelegd." t kreet „Joost mag het weten" is |||r de luisteraars een vertrouwd be ll i geworden. Behalve met zijn ra- werk gaat het ook met zijn pro- tiemaatschappij Red Bullet erg d en om dat te staven noemt hij aantal landen op, waar Neder- i ise popgroepen allemaal bovenaan Joost de Draaier gaat overigens niet met rancune bij Hilversum 3 weg. Hij vindt het werk daar alleen teveel versnipperd. Zo af en toe een uurtje ligt hem niet zo. Sprake van censuur was er echter niet. Integen deel. Als je ergens vrij bent. dan is het wel bij Hilversum 3. Blijft over het experiment. Een voetballer speelt liever ook elke zondag dan één keer in de maand. Dat is logisch. En dat geldt voor een disc-jockey ook. Als die een programma maakt, wil die iedere dag te beluisteren zijn. En zo hoort het ook eigenlijk. Een of twee uurtjes in de week is niets gedaan. BELACHELIJK Over zijn populariteit zegt hij: ,Ik weet 't niet. Noem het bescheiden heid. Het is natuurlijk belachelijk om van jezelf te zeggen: ja, ik ben vrese lijk populair. Wat ik van Veronica vind? Prima zendertje, hoor. Ze doen hun best maar. Bij Noordzee worden heel andere formules ingevoerd en ik merk, dat die al weer worden nage volgd. „Een voorbeeld: wij draaien vier „gouwe ouwe" per uur. Hebben geen verzoekplatenprogramma, maar draaien de verzoekjes ertussen door. En er zijn veel Nederlandse platen te horen, want ik vind, dat als je een Hollands station bent, je veel Bob Smit en het Duke City-sextet en Cor- Cory en de Rekels moet draaien." „Of ik dat zelf prettig vind, is een heel andere zaak. Het hoort bij de taak van de disc-jockey om te draai en, wat de mensen leuk [pinden en niet wat-ie zelf leuk vindt. Dat doet je thuis maar. Een ijzeren wet moet dat zijn. Misschien kan je dat wel 's nachts doen, als er nog een klein groepje aan de luidsprekers gekluis terd zit, maar overdag niet. Dan is het één groot huisgezin." „GOUWE OUWE" De smaak van het publiek is af te lezen uit de verzoekjes, die de men sen insturen. Je mag tenminste wel veronderstellen, dat ze geen plaatjes aanvragen, die ze zelf niet mooi vin den. Als je die trend nagaat, is het veel Corry en de Rekels. En daar naast veel gouwe ouwe". Dat is van- „Er zit echt toekomst in dit station. Dat kan je gerust zo stellen, anders was ik er ook niet aan begonnen trouwens. Natuurlijk vind ik het jammer, dat ik wegga bij de VPRO, maar het is of het een of het ander. Van Hanegem voetbalt ook alleen bij Feijenoord en niet bij een andere club. Waarom ik steeds die vergelij king met het voetballen maak? Ja, kijk, omdat het een zeer populaire .sport is. Als je over cricket begint te praten, is het publiek gelijk al een stuk kleiner." Over de opschudding rond het schip Mebo 2, waar vanaf Radio Noordzee zijn programma's de lucht instuurt zegt Joost de Draaier: „Ve- nica knijpt 'm natuurlijk een beetje. Dat is te begrijpen. Als ik de kranten goed lees, zijn ze wei bang by Vero nica, maar er is plaats voor meer zen ders. Ik vind, dat er meer mogelijk heden moeten zijn in Nederland. Ik zie echt een toekomst in kleine lokale stations. En over tien jaar zal dat ook best het gieval zijn. maar dan ben ik al veertig en heb ik er geen zin meer WILLEM VAN KOOTEN wege de herkenningswaarde gewoon erg belangrijk voor een radiostation." „In totaal heb ik 16 uur bij Radio Noordzee. Elke dag zo'n twee uur (van 12-1 u) Joost mag het weten en dan zondags nog een paar uur. De ontvangst in Nederland is voortreffe lijk. Het station is in alle uithoeken te horen. We zijn aanzienlijk sterker dan Veronica. Die heeft 10 kilowatt en wij 80." „Het is echt niet de bedoeling Ve ronica de ether uit te concurreren. Als ze in New York op dit gebied 33 sta tions hebben, waarom zouden er dan in Nederland niet drie kunnen zijn. Met de reclameboodschappen loopt het ook wel goed. Ja, die mensen wil len eerst cijfers zien op het gebied van de luisterdichtheid, wat ook te recht is. Er is nu een klein onder zoekje geweest en het resultaat daar van wordt over twee weken gepubli ceerd.'! i totaal f 1565 miljoen EN HAAG Het voor consump- i<» doeleinden verstrekte krediet is iet afgelopen jaar met 16 pet. ge ien. Het totaal van de verstrekte dieten. incl. die voor de aanschaf personenauto's, nam toe tot. 65 (1348) min. zo blijkt uit gege- van het CBS. et krediet voor personenauto's, van 1968 op 1969 gedaald was van min tot ƒ495 min, is in 1970 a^r tot ƒ544 min gestegen. Opval- ls de grote stijging bij de parti- re geldschietbanken, nl. van min tot 290 min in 1970. Een ling van ruim 50 pet. ij de financieringsmaatschappijen de afbetalingsfinanciering voor umptieve doeleinden (excl perso- auto's) ongewijzigd gebleven min). De verstrekte kredieten de gemeentelijke kredietbanken 10 Joor de handelsbanken en land- ar|#rkrediet-instellingen zijn met 16 gestegen. De betaalzegelkassen opnieuw in belangrijkheid achter egaan en spelen in het totaal een ondergeschikte rol. Opmerkelijk oorts dat het aantal contracten i Ar jaar minder wordt en sedert ri01 met 100.000 is gedaald tot 100. Hieruit valt te berekenen, dat gemiddeld verleende kredietbe- in 1970 ten opzichte van 1968 8 pet. is gestegen en ten opzich- in 1969 met 18 pet. Door Klaas van der Veen DEN HAAG De vertegenwoordigers der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties in de commissie conjunctureel instru mentarium van de Sociaal-Economische Raad hebben nog onenig- hèid op onderdelen over een nieuw loon- en prijsbeleid. Deze onder delen voornamelijk in het procedurele vlak zijn volgens insiders van zo ondergeschikt belang, dat een unaniem SER-advies aan de regering er dik in zit. Dit advies gaat een onderdeel uitmaken van een plan om te komen tot een beter functionerend conjunctuur poli tiek instrumentarium. Aan de afronding van het plan zal de S.E.R. zeker nog tot juni blijven dokteren. Het wezenskenmerk van het beoog de beleid is, dat naar succesvol Westduits voorbeeld de loon- en prijsvorming geheel wordt vrijgelaten binnen het raam van de economische mogelijkheden. Een tijdig uitgebracht onderdeel van het SER-advies over deze problematiek zal vooral in dien een grote mate van unanimiteit wordt bereikt stellig van grote in vloed zijn. Geschutter Zowel op het na juli te voeren prijsbeleid (in die maand wordt de verlengde prijsmaatregel opnieuw on der de loupe genomen) als op het loonbeleid, dat sinds de ongekende loonexplosie van 1963, gekenmerkt wordt door herhaaldelijk macro-eco nomisch geschutter met cijfers. Een geschutter dat dit jaar wel een on verkwikkelijk hoogtepunt heeft be- Bedrijf in Leeuwarden voor PTI IN D HO VEN Tussen de hoofd- istriegroep huishoudelijke appa- n van Philips' Gloeilampenfabrie- en Philips' Telecommunicatie In- rie te Hilversum zijn gesprekken ide die tot resultaat zullen heb- de overgang van het bedrijf van Verenigde Stofzuiger Fabrieken naar Philips' Telecommunicatie hi istrie. Dit ten behoeve v.tn de fa- Jge van apparatuur voor tele- centrales. ?n VSF is de Philips-vestiging te [warden, die deel uitmaakt van loofdindustriegroep huishoude- apparaten en die zich bezig houdt met de fabricage van stofzui gers. Met de vakorganisaties en in de ondernemingsraad te Leeuwarden is het overleg over deze aangelegenheid inmiddels begonnen. De ontwikkeling en produktie van stofzuigers zullen onverminderd wor den voortgezet in de vestigingen te Groningen en Hoogeveen van de hoofdindustriegroep huishoudelijke apparaten. De overgang van deze ac tiviteiten zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Verwacht wordt, dat het personeelsbestand in de vestiging te Leeuwarden in de toekomst zal kunnen toenemen, met name op het gebied van de vaklieden. reikt, nadat van werkgeverszijde het cijfer 4 was genoemd. Op grond van de algemene loon maatregel van de regering mochten de lonen per 1 januari (voor cao's, die op deze datum moesten worden ver nieuwd) omhoog met 3 procent. Drie maanden later, op 1 april, nog eens met 1 procent. Dat samen op jaarba sis 3 3 '4 procent. Het Centraal Planbureau verwacht dit jaar een stijging van de kosten van levensonderhoud met 6,5 procent, maar zo rekende VNO-voorzitter drs. S. C. Bakkenist verder het is waarschijnlijk, dat de prijsstijging voor de consument in de buurt van 5 procent zal liggen. Aangezien ook prijsstijgingen zich geleidelijk plegen te voltrekken, komt dat op jaarbasis neer op 3 3/4 procent. Om evenwel te voorkomen, dat daarmee de loonstijging volledig te niet zou worden gedaan, moet er na afloop van de loonmaatregel op 1 juli a.s. nog een verhoging volgen van 4 procent, zodat de reële inkomensstij ging van de werknemers op jaarbasis 2 procent bedraagt. Daarmee is, aldus de werkgevers, dan tevens voldaan aan de in de SER onderschreven noodzaak om de vergroting van het besteedbare inkomen beneden de pro- duktiviteitsstijging te houden. Als de prijsstijging boven de 5 pro cent uitkomt, zijn de ondernemers bereid een overeenkomstige aanvul lende loonsverhoging te geven. CNV-tegenspel Dit werkgeversschot veroorzaakte aan het loonfront een hevig vuur werk, waarbij vooral het forse ka nonschot van het CNV opviel: 9 a 10 procent in plaats van 4. De CNV-be- rekening was als volgt: Laten we er maar rustig vanuit gaan, aldus de vakbeweging, dat het Centraal Plan bureau gelijk krijgt: 6,5 procent prijsstijging in 1971. Natuurlijk vol trekt die prijsstijging zich geleidelijk, maar de ervaring leert dat het groot ste deel in het eerste halfjaar valt. Omdat bovendien niet te voorspel len is hoe de prijsstijging precies ver- LILLE (AFP) Bij de universiteit van Anappes bij de Franse stad Lille is het gisteren tot ernstige incidenten gekomen tussen de politie en studen ten. De rellen braken uit ^>en de po litie huiszoekingen deed in de kanto ren van het blad van de linkse orga nisatie „Rode Hulp". Met traangas joeg de politie de stu denten uiteen, nadat zij met ijzeren staven en stenen werd aangevallen. Dertig personen werden voor onder vraging meegenomen. De universiteit is gedurende twee dagen gesloten- Op de Franse middelbare scholen heerst nog steeds grote onrust. Vijf tien middelbare scholen in Frankrijk zijn gesloten en op 20 andere wordt gestaakt. ANKARA (Reuter, UPI, AP) Ni- hat Erim, één van de leiders van de republikeinse Volkspartij, heeft de opdracht gekregen een nieuwe Turk se regering te vormen. Tegenover verslaggevers verklaarde Erim dat hij niet van plan is veran deringen aan te brengen in de be trekkingen met de Verenigde Staten. In NAVO-verband zullen de Ameri kaanse troepen gelegerd blijven in Turkije. De nieuwe regering zal de door het leger gewenste sociale en economische hervormingen gaan uit voeren. ROME (AP, Reuter. UPI) De Ita liaanse politie heeft vier personen ge arresteerd die betrokken zouden zijn bij een poging de regering in Rome omver te werpen en zoekt naarstig naar prins Junio Valerio Borghese, die de leider van het rechtse complot zou zijn geweest. De Italiaanse politie heeft meege deeld dat zich onder de arrestanten een parachutist en een voormalig ma joor van het leger bevinden. Ze zijn donderdagnacht gearresteerd en mee genomen voor een verhoor. Borghese, de leider van de neo-fas- cistische Nationale Front beweging, was gisteren nog steeds spoorloos verdwenen. Het wordt niet onmoge lijk geacht dat Borghese, die ook wel „de zwarte prins" wordt genoemd, naar Spanje is uitgeweken. Borghese was opgeroepen voor een verhoor over zijn rol in een samenzwering te gen de staat. De Italiaanse minister van binnen landse zaken Franco Restivo heeft woensdag in een speciale parlements- zitting verklaard dat de politie wa pens en documenten met „ondermij nende plannen" heeft gevonden. Vol gens Restivo was de vondst het resul- „Ja, wat interesseert mij nu zo in dit vak. De een loopt hard achter een bal aan en de ander achter een plaat. Het is een boeiende bezigheid en pla ten hebben mij altijd al geïntrigeerd. Maar daarin sta ik niet alleen want dat is bij duizenden mensen het ge val. Het gaat om het hitwezen. Om het aanvoelen van een hit. Dat mede dank zij jou een plaat een hit kan worden, geeft voldoening.'En dan kon je bij het hele programmeringsbeleid terecht." DEMAGOOG „Mij gaat het er bij Radio Noordzee om een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Honderd procent bereik je nooit. Bovendien zou je dan een le vensgevaarlijke demagoog zijn, maar als je zo'n 70 procent tevreden zou kunnen stellen, ben je boven Jan. Honderd procent bestaat gewoon niet. Je vader moet het leuk vinden, je moeder, je broertjes en je zusjes, je grootmoeder, de buurvrouw en de bakker. En dat kan niet, maar daar het juiste midden tussen te vinden, is een groot punt. Allemaal krijg je ze toch nooit." loopt is er onmogelijk vooraf een be rekening op jaarbasis te maken. Meestal echter valt de prijsstijging hoger uit dan het CPB voorspelt en die „tegenvaller" weegt dan wel op tegen de „meevaller". Het CNV wil uitgaan van een prijsstijging van 6 procent. In de SER is, zo rekent de vakbeweging verder, inderdaad afge sproken, dat de reële loonstijging be neden de produktiviteitsstijging moet blijven, maar nergens staat, dat dit een beperking van de netto inko mensverbetering Jnhoudt tot 2 pro cent, zoals drs. Bakkenist wil. Er kan met het zelfde recht gestreefd worden naar bijvoorbeeld 2 3/3 procent, want de verwachte produktiviteitsstijging ligt op 3 a 3.5 procent. Om een reële inkomensverbetering te bereiken van 2 3/4 procent moet na de loonmaatregel niet het cijfer 4 maar het cijfer 10 worden gehan teerd, per 1 juli op jaar basis neerko mend op 5 procent. Dat wordt dan samen 3 plus 3/4 plus 5 is 8 3/4 pro cent. Verminderd met 6 procent prijs stijging blijft over 2 3/4 procent. Wie heeft gelijk? Vast staat, dat berekeningen, waarbij verschillende uitgangspunten worden gehanteerd, alleen maar verwarring wekken. Ver warring, die zeker onder een „su- pervrij' loonbeleid niet uitgesloten is. Waarom niet eens gezamenlijk ge zocht naar duidelijk hanteerbare nor men. die ai rust scheppende bereke ningen zoals in genoemd geval voor komen? CAIRO, WASHINGTON (Reu ter, UPI) Ondanks het feit, dat de Egyptische regering over het algemeen tevreden is over de re cente uitlatingen van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Rogers, wenst Cairo een aantal verduidelijkingen in de Amerikaanse opstelling ten aanzien van een vredesregeling. De Egyptische regering zou een boodschap hebben gestuurd aan Ro gers, waarin zij drie eisen stelt: 1 De Amerikanen moeten Israël door middel van pressie ertoe bren gen om te verklaren, dat het zich ge heel uit de bezette Arabische gebie den terugtrekt 2 als middel tot déze pressie moeten de VS hun wapenleveranties aan Israël opschorten 3 de Palestijnse kwestie moet be schouwd worden als een integraal on derdeel van de crisis in het Midden Oosten, wil men tot een vreedzame oplossing komen. Indien Washington aan deze drie eisen van Egypte tegemoet komt, zo schrijft h t gezaghebbende Egypti sche blad Al Ahram, dan is Egypte als tegenprestatie bereid om het hui dige informele bestand aan het Suez- kanaal voor onbepaalde tijd te ver lengen en de diplomatieke betrekkin gen met de VS te herstell n. Indien niet, dan zal Egypte na 24 maart de oorlog weer moeten hervatten. POSITIEF Als positief worden in Cairo de volgende opmerkingen van Rogers gezien: dat de VS „een verantwoor delijke en geëigende rol in het Mid den Oosten willen spelen naast de Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk" sterke steun voor de voortgang van de missie-Jarring en ten slotte de ernst, waarmee Washington de si tuatie ziet, als er niet spoedig een oplossing gevonden wordt. Negatief wordt beoordeeld, dat Ro gers niets heeft gezegd over een ont ruiming van de door Israël bezette Syrische Golanhoogten, over de Ga- zastroök^ en over de rechten van de Palestijn'en. Tevens, dat hij onduide lijk was inzake een demilitarisatle van de Sinai. EBAN Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Ebaiu oefent de Amerikaanse regering geen pressie op Israël uit om zijn houding in het conflict in het Midden Oosten te wijzigen. Eban sprak op een persconferentie na afloop van een gesprek van twee uur met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers. Hij zei, dat de huidige Israëllsch- Amerikaanse meningsverschillen geen reden tot ongerustheid geven. Volgecis hem hebben de twee regeringen ,nu ve 1 meer begrip ten aanzien van el- kaars opvattingen over de vredes voorwaarden van het Midden Oosten, die op enkele punten van elkaar ver schillen." Hij zei, dat Rogers en hij elkaar op een aantal punten hadden gevonden, maar dat Israël nog steeds bezwaar blijft maken tegen het doen van con cessies over gedetailleerde onderhan delingen met Egypte. taat van een onderzoek dat al eind vorig jaar was begonnen. Maar vol gens de minister rechtvaardigen de belastende documenten en wapenen niet de grote onrust die erdoor in Italië is ontstaan. WAPENS Maar bij de invallen van de Ita liaanse politie zijn aanzienlijke hoe veelheden wapens gevonden. In Pale- strina, op 30 km. ten zuiden van Ro me, werd bijvoorbeeld 11 kilogram dynamiet aangetroffen. De politie heeft invallen gedaan in Rome, Ge nua, Milaan, Bari en in Napels en omgeving. SAIGON (AFP. AP, Reuter. UPI) Saigon heeft toegegeven dat in de af gelopen twee dagen 3000 Zuidvietna- mese militairen uit zuidelijk Laos zijn teruggehaald. Een militaire woordvoerder in Sai gon heeft verklaard dat nu nog 18.000 Zuidvietnamese militairen deelnemen aan de operatie Lam Son 719, die be doeld was de Ho Tsji Minh-route af te snijden. Brandt: EEG-gesprek in kritiek stadium BONN (AP, Reuter) De onder handelingen over de toetreding van Engeland tot de EEG hebben geen crisis breikt maar zijn thans in een beslissend stadium gekomen. Dit heeft de Westduitse bondskanselier Willy Brandt verklaard. De Britse premier Edward Heath gaat morgen voor een officieel bezoek naar Bonn. Zweden heeft deze week bekendge maakt geen lid van de EEG te wor den. Russische sinologen: MOSKOU (UPI) China wil een oorlog turiscn de VS en de Sowjet- Unie provoceren, teneinde op die ma nier wereldmacht nummer één te worden. Tot deze conclusie zijn negen Russische sinologen gekomen. China zou volgens hen al lang ge leden aan Washington hebben be- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad heeft giste ren unaniem besloten minister Schut (volkshuisvesting) te ad viseren een systematisch onder zoek in te stellen naar de facto ren, die bepalend zijn voor het verloop van de woningbouw en daarin ook de regionale en struc turele aspecten te betrekken. Samenwerking met Nobels-Peehnan IJ MUIDEN Hoogovens IJmuiden en Nobels-Peelman te St. Niklaas (België) gaan samenwerken bij de ontwikkeling van nieuwe produkten en het verkopen van technische know how aan dertien. Tevens zal Hoogovens, als de aandeelhouders van Nobels-Peelman daarmee ak koord gaan, in deze onderneming een financieel belang verkrijgen van ruim 11 pet. De aandeelhouders van Nobels- Peelman zal worden voorgesteld het aandelenkapitaal te verhogen van 100 min. Belg. francs tot 130 min. Belg francs, waarbij Hoogovens voor ruim 14 min. BeLg Francs (ca. 1 min) in deze verhoging zal deelnemen. De Belgische Nationale Investerings maatschappij (NIM) zal voor een zelfde percentage in Nobels-Peelman participeren. Nobels-Peelman heeft 900 man per soneel. Het bedrijf treedt reeds vele jaren op als één van de leverancier. van staalconstructies voor nieuw- bouwwerken van Hoogovens. De on derneming heeft vooral know-how op het gebied van toepassingen van staal in de bouw. Bij de samenwerking van beide on dernemingen zal Hoogovens zijn me- taalkundige kennis inbrengen. De ka pitaalsuitbreiding van Nobels-Peel man staat o.m. in verband met de voorgenomen vestiging van een twee de bedrijfseenheid te Gent. De raad acht het woningbouw- vraagstuk van zo grote importantie dat het dringend noodzakelijk is de opdracht tot een dergelijk onderzoek te geven, waarna de SER dan graag bereid is nader advies uit te brengen over de vraag op welke wijze de con tinuïteit bij de woningbouw beter kan worden verzekerd. De SER stelde zich unaniem achter het standpunt van de voorbereidings commissie (voorzitter prof. dr. F. de Roos), dat het effect betwijfeld moet worden van het plan van minister Schut een wettelijke mogelijkheid te creëren tot het invoeren van een bouwsomheffing voor de utiliteits bouw (bedrijfsgebouwen) teneinde in tijden van hoogconjunctuur meer ca paciteit beschikbaar te krijgen voor de woningbouw. De raad vraagt zich af of de „wiebelheffing" een juist middel is; om dit voldoende te kunnen beoordelen is een nader on derzoek nodig naar de betekenis van alle factoren, dié' op de continuïteit van de woningbouw van invloed zijn. Op voorstel van het Kroonlid prof. dr. C. A. van den Beid werd besloten er bij de minister op aan te dringen daarbij ook de regionale en structu rele aspecten onder de loupe te ne men. De heor A. de Boon (NW) wees bij de discussie nog op het gevaar dat door afremming van de utiliteitsbouw de betrokken werknemers niet naar de woningbouw overgaan, maar naar andere bedrijfstakken. In het advies over de bouwsomhef fing geeft de SER een alternatieve mogelijkheid, nl. het koppelen van een heffing aan het vergunningen stelsel. loofd, dat het in de oorlog in Vietnam niet tussenbeide zal komen, omdat het bevreesd is dat zijn nog zeer jon ge atoom-installaties door een pre ventieve Amerikaanse luchtaanval uitgeschakeld zullen worden. „Eén van de belangrijkste taken van de Chinese buitenlandse politiek is om een wig te drijven tussen de Sowjet-Unie en de VS, om zodoende een permanente staat van conflict in het leven te roepen en te ondersteu nen", zeggen de sinologen in een boek, dat als titel heeft: „De buiten landse politiek van de Chinese Volks republiek". Aangezien volgens de schrijvers een Russisch-Amerikaanse oorlog nog steeds i.iet is uitgebarsten hebben de Chinezen nu een tweede doel voor ogen, nl. een werkelijk bondgenoot schap met de VS. „De gewanpende anti-Sowjet-pro- vocaties van 1969 (de gewapende Russisch-Chinese grensconflicten, waarbij aan beide zijden honderden doden vielen) waren bedoeld om de weg vrij te maken voor de Chinese diplomatieke manoeuvres met betrek king tot de VS", aldus het boek. De belofte aan Amerika om in Vietnam niet tussenbeide te komen, werd door Mao-Tse-Toeng persoon lijk aan de Amerikaanse schrijver Edgar Snow gegeven, toen de Chinese leider opmerkte, dat de Chinese le gers nooit buiten hun eigen grenzen zouden opereren. Vandaar, dat „weldra na het begin van de Amerikaanse agressie tegen Vietnam, een daadwerkelijke over eenkomst tussen Peking en Washing ton werd bereikt, waarbij de grenzen werden bepaald, binnen welke een Chinees-Amerikaanse confrontatie mogelijk zou worden". Van onze sociaal-economische redacti DEN HAAG Dc Sociaal-Econo mische Raad heeft gisteren voor het laatst in het eebouw vergaderd, dat gedurende twintig «aar bij de SER in gebruik is geweest en nu spoedig wordt afgehroken. Achter dit gebouw aan de Bezui- denhoutseweg is inmiddels een rui mer nieuw oand opgetrokken, dat be gin juli off'c'pel in gebruik zal wor den eenomen. Voorzitter drs. J. W. de Pous sprak van een „droevig moment", -nsar hij stelde vast dat er in de oude raads zaal toch belangrijk werk is verricht. „Al denkt men in het parlement eens verschillend over onze al of niet aanwezige unanimiteit bii het uit brengen van de adviezen en ver '.jt men ons rog wel eens dat we niet snel genoeg werken. Maar beoaalde problemen vergen nu eenmaal veel tijd," aldus de heer De Pous.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11