Bouwvoorlichtingscentrum verrijst in Waddinxveen Grootste motel van ons land komt in Delft REGIONAAL KARAKTER STAAT VOOROP mmi, Gretige kopers voor zijn museumcollectie Verhelderend gesprek tussen G.S. en Moerkapelse „stakers" Intergemeentelijk overleg over milieuhygiëne ETI-RAPPORT MOET OPLOSSING BRENGEN 0Zingend en dansend generatie conflict oplossen Muziekconcours in Stellendam De bedroefde Ik beschouw M. de Jongh uit Gorkum: dit als een uitvaart" Elf coöperaties samen in Cebeco-Zuidwest TH-studenten tegen beperking van studie »mL DONDERDAG 18 MAART 1971 i 11- lü «;i-A GOUDA De wethouders van mi lieubeheer van Gouda, Delft, Schie dam. Vlaardingen, Leiden en Dor drecht hebben op initiatief van de Goudse wethouder P. Binee woensdag overleg gepleegd over het probleem van de milieuhygiëne. Als conclusie kwam naar voren, dat men moet ko men tot een onderlinge uitwisseling van gegevens en ervaring, en dat dui delijke afspraken moeten worden ge maakt Het overleg zal binnenkort worden voortgezet, dan eChter onder leiding van gedeputeerde mr. H. B. Engels man, voor het verkrijgen van het noodzakelijke inzicht in de stand puntbepaling van de provincie. In de bijeenkomst van woensdag werd ge constateerd, dat de grote bedrijven in het algemeen wel aan de milieuhygiëne willen meewerken. Naar verwachting zullen vele klei ne gemeenten in de toekomst een duidelijke inspraak in deze proble matiek krijgen, omdat de pldats van Gouda in dit overleg binnenkort zal worden ingenomen door de gedele geerde van het intergemeentelijk overlegorgaan Gouda en omstreken, (Van een onzer verslaggevers) MOERKAPELLE „Zeer verhelderend" vindt de nestor van de Moerkapelse gemeente raad, de heer D. van der Spek (SGP) het gesprek dat het ge meentebestuur van Moerkapelle woensdagmiddag met de com missaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, en de beide gedeputeerden dr. R. Eij- sink en ir. N. Buijsert hebben gf- had naar aanleiding van een kortsluiting tussen Gedeputeer- Lh jfti Ah I fj Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De techniek heeft ons al veel goeds gebracht, naar is zeker enige tientallen dneisjes met fraaie aspiraties .noodlottig geworden. Om het in tussen al in gebruik genomen SCHAK-gebouw aan de Raam- 'ot straat waar veel amateurs hun ,eJ home hebben gevonden, alsnog 'officieel te openen, zal eind mei 'roijn het Circustheater te Scheve- 11 ningen een musical opgevoerd worden. Hiervoor zijn audities wgehouden voor zangers en zange- ns<ressen. Vooral bij de meisjes was en tiervoor grote belangstelling. De lonmeeste meisjes bleken echter te ^tridun van stem, een gevolg van het gemakzuchtige microfoon-zingen. i De inmiddels geselecteerden zijn nu uitgenodigd voor de lees- 'J* repetities. Aan de hand van de ar resultaten volgt de definitieve aanstelling. Om alle rollen te he nzetten heeft men 12 jongens no- oc dig. Dit vormde de grootste moeilijkheid. iaj De jongens moeten zich dan send ook goed kunnen bewegen. Br zijn drie meisjesrollen te ver geven, waar men momenteel in ar, geslaagd is. Daarnaast is er plaats voor negen danseressen *en vier dansers. Voorts wordt het a« Paul Pul-koor ingeschakeld. 1 Een geheel ander probleem is ar het formeren van een orkest dat een symfonie-samenstelling moet hebben. Hiervoor wordt een be- e« roep gedaan op leden van alle ;m Haagse muziekgezelschappen. In e'- totaal heeft men 37 man nodig. 'elEen combo is intussen al aange- aei trokken. De regie van de musical is in handen van Jan Veelo. De muziek is van Han van Koert, de arrangementen van Karei Das van Grol. De musical is in opdracht van het bestuur van de stichting SCHAK geschreven door Peter Evers, die al enige bekendheid geniet als schrijver van teksten voor het studentencabaret. De ti tel van deze musical is „Disso nant een welluidend noot-zaak". Hét thema behelst het nut van het generatieconflict in de gezel schappen van amateuristische kunstbeoefening. Ook daar ja, maar dit conflict wordt wel zin gend en dansend opgelost. WADDINXVEEN In Waddinxveen komt een voorlichtings centrum met permanente exposities van materialen voor bouw en inrichting van woningen, speciaal voor die groep van mensen die tot de bouw van een eigen huis of tot woningverbetering hesluiten. Onder de naam Bouwvoorlichtingscentrum Midden-Holland gaat dit centrum een rol spelen op regionaal niveau. De regio blijft in dit geval niet alleen beperkt tot snel groeiende gemeenten in de onmiddellijke nabijheid van Waddinxveen, zoals Zoetermeer, Al phen a/d Rijn en Gouda, maar omvat de gehele randstad Holland, inclusief de grote steden Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. De totstandkoming van het Bouw voorlichtingscentrum Midden-Holland zal een verdere stap betekenen in een reeds landelijk op gang gekomen ont wikkeling in de richting van regio nale bouwvoorlichtingscentra. Ook Twente kent bijvoorbeeld al een der gelijk regionaal centrum. De opzet is een zo geconcentreerd mogelijke voorlichting te geven door het bren gen van een assoriment artikelen, dt men gemakkelijk kan overzien. Waar het aanbod van min of meer gelijkwaardige artikelen in de sector van de bouwnijverheid zo bijzonder groot is, zou het gevaar kunnen ont staan, dat de bezoekers van het voor lichtingscentrum zich verloren zouden gaan voelen tussen een te grote hoe veelheid produkten. Voor het Bouw voorlichtingscentrum in Waddinxveen streeft men daarom naar een be grensd artikelenpakket van even wichtige samenstelling en van een hoog kwaliteitsniveau. een algemene functie: er komen een representatief ingerichte filmzaal, een kinderopvang, vergader- en demon stratiezalen en een kantoor voor di rectie en administratie. Alle ruimten komen op de begane grond te liggen. De 850 m2 expositieruimte zal in 85 eenheden worden onderverdeeld. Een aanzienlijk aantal eenheden is inmid dels reeds verhuurd. STELLENDAM Het jaarlijkse Delta-Solistenconcours van Stel lendam wojdt dit jaar op 24 april gehouden in het Haegse Huus. In schrijving staat open zowel voor zang als voor de meest uiteenlopende in strumenten, waaronder ook het elek tronische orgel. Deelnemers moeten minimaal veertien jaar oud zijn. De jury zal bestaan uit de heren Otto de Vaal en Albert van der Pijl, terwijl speciaal voor de accordeonis ten de heer Rino van der Laan ju reert. Aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen bij de heer A. Kievit, Voorstraat 86 te Stellendam en bij de heer A. Dekker, Nieuweweg te Stel lendam, tel. 01879 - 323. Van een onzer verslaggevers DELFT Op het stuk grond tussen rijksweg 13 en de Schoen makerstraat ten zuiden van de Kruithuisweg zal het grootste Nederlandse motel van Postiljon Pleisterplaatsen worden ge bouwd. Hoewel de financiering van het geheel nog niet rond is ziet het er naar uit dat de ge meenteraad van Delft zich toch zeer binnenkort zal moeten uit spreken over de voorgenomen bouw. Het motel zal de zeer on toereikende hotelaccommodatie van Delft moeten aanvullen. Er komen 105 kamers. Naast de functie voor Delft zal het nieuwe motel onderdak kunnen gaan verlenen aan zakenlieden en congres gangers, die in de Randstad vertoe ven. Het motel zal in vijf verdiepin gen worden opgetrokken. Op de be gane igrond komen vergaderzalen en de gebruikelijke accommodatie zoals Behoefte Het initiatief voor het Bouwvoor lichtingscentrum Midden-Holland komt van een gelijknamige stichting, die begin 1971 werd opgericht en die onder voorzitterschap staat van de heer C. A. van der Hooft, burgemees ter van de gemeente Waddinxveen. Aanleiding tot een en ander waren de wensen van architecten, aanne mers, fabrikanten en handelaren on der wie een sterke behoefte blijkt te bestaan aan een voorlichtingscentrum in de randstad Holland. Waddinxveen is als vestigingsplaats gekozen omdat het bijzonder centraal in de randstad is gelegen en gemakkelijk per auto of openbaar vervoer te bereiken is. Het expositiegebouw, waarvoor naar verwachtig de eerste paal al in mei zal worden geslagen, komt aan de Staringlaan te Waddinxveen. De totale oppervlakte zal ruim 1600 m2 bedragen, waa.rvan 850 m2 recht streeks aan de exposanten zal worden verhuurd.Het andere gedeelte krijgt 99- De boerenwagens zijn ook te koop op de veiling. ZIERIKZEE Cebeco-zuidwest, de '%rote regionale landbouw coöperatie a lie is ontstaan door het samengaan jl/an elf plaatselijke coöperaties in rj Eeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden, zal starten met een jaar- ll Imzet van 80 a 90 miljoen gulden, r Dat is nl. ongeveer de som van de j >mzetten van de elf, die zoals bekend ieder in hun eigen ledenvergadering JJhebben besloten tot dit samengaan, .ils plaatselijke verenigingen blijven .^Ei.i bestaan, maar alle zakelijke acti- >*viteiten gebeuren vanaf 1 juli in de ■i nieuwe coöperatie. Die 80 90 miljoen maken onge veer negen procent uit van de totale omzet van de Cebeco-groep: de lan delijke topcoöperatie Cebeco in Rot terdam met de daarbij aangesloten regionale en plaatselijke coöperaties. DORDRECHT „Ik beschouw dit als een uitvaart". Met deze trieste woorden karakteriseerde de heer M. de Jongh uit Gorkum de veiling van zijn museum collectie boerenwagens, arresle- den, boerenhuisraad^ klokken, keukengereedschap en wapens, die dinsdag en woensdag is ge houden door het Dordtse veiling bedrijf A. Mak N.V. Aangezien er nog al wat boerenantiquitei- ten en ijzerwerk werd geveild bestond er voor deze veiling met name belangstelling van de zijde van het Openluchtmuseum uit Arnhem en het Rijtuigenmuseum uit Leek (Groningen). Er werd op de dinsdag gehouden veiling hoog geboden. Uitschieter was een achttiende eeuwse Goorse Stoel- klok, die voor ƒ9.200 werd verkocht aan een museum-directeur. Lange tijd moest hij opbieden tegen een stug volhoudende particulier. Bij na dere informatie bleek het klokje een zogenaamde „Heilbron" te zijn. Heil bron was de maker, van het klokje en stamde uit een beroemd Twents klok- kema kersgezin. Een Oudhollandse geldkist met na gelkoppen, banden en rozet met een uitvoerig slotwerk aan de binnenzijde van het deksel ging voor 550 van de hand. Een grote haardplaat met re liëfversiering van een Charitasvoor- stelling, omgeven door guirlandes bracht ƒ600 op. Relatief veel werd ook geboden voor een betrekkelijk eenvoudige gesmede vlaggestokhou- der met krulversiering, namelijk 160. Voor een geelkoperen strijkbout tel de men 140 neer, voor een roodko peren waterketel 260 en voor een houten looprek 300. Twee houten en twee ijzeren muizevallen gingen grif voor 110 van de hand. Een van de personeelsleden van Mak merkte op dat er zo nu en dan wel vreemd werd geboden. Zelfs voor de meest eenvoudige voorwerpen kon men niet nalaten tegen elkaar op te bieden. Maar zo gaat dat tegenwoor dig op een antiekveiling. De heer De Jongh kon ondanks het feit dat er goed gebóden werd niet om lachen: ..Ik heb mij vijftig jaar verzet tegen de verkoop van mijn als maar groter wordende collectie. Geld kom bij mij op de laatste plaats. Ik heb deze verzameling louter uit lief hebberij gehad." De heer De Jongh had in de Go- rinchemse Tolsteeg op twee hooizol ders zijn eigen museum. Naarmate zijn collectie groeide probeerde hij ook de onder de hooizolder gelegen stallen van de gemeente te huren. Dit is hem niet gelukt. Op de begane grond worden namelijk gestolen fiet sen en in beslag genomen auto's ge stald. De heer De Jongh: „Kennelijk zijn die in beslag genomen goederen meer waard dan mijn dierbare collectie." De exposities, die hij een enkele maal hield, waren altijd druk be zocht. Tot op het laatste moment de goederen stonden reeds op de vei ling heeft de heer De Jongh een slag om de arm gehouden. Als er na melijk op de valreep een oplossing voor de huisvesting van zijn oude kostbaarheden zou zijn gevonden, dan was de veiling niet door gegaan. In het najaar wordt nog een veiling van voorwerpen uit de collectie van de heer De Jongh gehouden. Want hij heeft genoeg! „Onze beurt" Daar op de tweede dag van de vei ling vrij grote en kostbare stukken werden verkocht, was de belangstel ling van de zyde van particulieren iets minder. Een van de aanwezige museum-directeuren merkte lachend op: „Nu is het onze beurt". Hierbij doelde hij kennelijk op het feit dat zich hoofdzakelijk antiquairs, direc teuren en conservators van musea aanwezig waren. Werd er op de eer ste dag bijzonder hoog geboden, gis teren waren de prijzen meer in over eenstemming met het gebodene. Een fiets met houten wielen uit de vorige eeuw ging voor 900 naar een fietsenhandelaar, die het stuk curiosa in zijn etalage wil plaatsen. Een te nen wandelwagentje met houten spaakwielen is voor ƒ450 verkocht aan het Openluchtmuseum in Arn hem. De pronkstukken waren ongetwij feld een prachtige Gelderse boerewa- gen met een fraai gestoken gepoly chromeerde achtersehamel dat 1500 opbracht en een Zuidhollandse boere- wagen, eveneens met prachtig gepo lychromeerd snijwerk dat voor 1200 werd verkocht aan het Wagenmu seum in Buren. Een andefe blikvanger, de Louis Seize arresléde met gestoken blad- Tanken, Indertijd de eerste prijs op een boerewagendag in Beusichem. bracht 1500 op. Een andere Louis Seize arreslede werd voor ƒ650 ver kocht aan het Streekmuseum in Krimpen aan de IJssel. Relatief veel brachten op de laatste veilingdag de vier hondehalsbanden op. Na een aarzelende inzet van 20 werd er flink tegen elkaar opgeboden. Ten slotte werd het voor 110 verkocht. Commentaar van de ex-eigenaar van de collectie, de heer De Jongh: „Eergisteren was ik rijk, nu ben ik arm...." de Staten en Moerkapelle waar uit een „staking" van het ge meentebestuur resulteerde. „Nee, we hebben geen tastbare re sultaten bereikt," aldus de heer Van der Spek woensdagmiddag na het be zoek van het provinciaal bestuur aan Moerkapelle, „maar de commissaris en de gedeputeerden weten nu ten minste wat ze aan ons hebben, en andersom ook. en dat is toch heel wat waard. Ze zijn tenslotte toch hierheen gekomen". Rapport een bar, een restaurant, een grillroom en een lounge. In de verdiepingen worden de kamers ondergebracht die ieder zullen worden voorzien van een gecombineerd bad-douche, een toilet, een telefoon en desgewenst ook met radio en televisie. Het Delftse motel, dat in grootte het motel in Arnhem zal overtreffen wordt de tiende Ne derlandse vestiging van Postiljon Pleisterplaatsen. De ontsluiting van de plaats waar het motel gebouwd zal'worden is nog in studie. Het ligt uiteraard in de be doeling dat de bereikbaarheid voor zoveel mogelijk automobilisten aan wezig is. Overwogen wordt thans de mogelijkheid om onder de rijksweg 13 een ongelijkvloerse lus aan te brengen, waardoor ook automobilis ten op weg van Rotterdam naar Den Haag het motel kunnen bereiken. Vanaf de Schoenmakerstraat wil men ook een aftakking naar het mo telcomplex maken. Als intern het plan geheel rond is, en tevens de fi nanciering. dan kan binnen niet al te lange tijd in overleg met de gemeente Delft een aanvangsdatum van de bouw worden afgesproken. Mr Klaasesz en zijn beide gedepu teerden hebben wél een tastbaar re sultaat mee naar Den Haag kunnen nemen: een structuurnota van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, waarin de komen de ontwikkeling van Moerkapelle wordt geschetst. In dit rapport komt duidelijk naar voren, dat Moerkapelle wel degelijk behoefte heeft aan het contingent woningen waarvoor het college Van G. S. had geweigerd de gemeente een vergunning af te geven, een wei gering waaruit alle „staking»"-pro blemen zijn voortgekomen. „Trouwens, het ging hier helemaal niet om staken", vindt burgemeester I. Keijzer. „Het is helemaal geen kwestie geweest van ons onttrekken aan onze verantwoordelijkheden, en zowel de commissaris als de gedepu teerden hebben ons verzekerd dat zij het, alle publikaties ten spijt, dan ook beslist niet als zodanig hebben opge vat". Binnen vier weken krijgt Moerka pelle nu te horen welk standpunt het college van G.S. nu, na lezing van het ETI-rapport, in de Moerkapelse woning-kwestie zal gaan innemen. Volgens wethouder S. E. Duursma (Algemeen Belang) zijn de leden van G. S. er na hun bezoek aan Moerka pelle in elk geval wel van overtuigd dat de gemeente in het gewraakte woningbouwplan, dat overigens maar 31 woningen omvat en niet zoals eer der werd gemeld 64. een uniek plan heeft tegen bijzonder aanvaardbare prijzen. Snel „Dat hebben we nou toch maar be reikt". vindt raadslid A. Oosthoek (PvdA), „dat er een bijzonder snelle besluitvorming is geforceerd. We konden gewoon niet langer in onze- kerheid blijven. G.S. is nu hierheen gekomen, een gebaar dat we trou wens bijzonder op prijs stellen, en we hebben van man tot man kunnen ar gumenteren. Het was een hele erva ring. Zoiets zou gewoon vaker moeten kunnen gebeuren, maar dan onder gewone omstandigheden". Alles is nu weer normaal in Moer kapelle. De raad vergadert weer, B en W vergaderen weer. Alleen de glanzende Mercedes van de commis saris der koningin voor de deur van het moderne Moerkapelse stadhuis verraadde woensdagro'ddag dat er iets aam de hand was (Van een onzer verslaggevers) DELFT De door minister Verin- ga aangekondigde wijzigingen in de universitaire studie zijn door de stu denten van de Technische Hogeschool Delft niet bepaald met gejuich be groet. De bewindsman stelt in het voorontwerp van wet dat de universi taire studie beperkt zou moeten wor den tot vier jaar. De Delftse studen ten zijn van mening dat de student zelf zijn studietijd dient te bepalen. Door zo stringent vast te stellen binnen welke tijd men een studie af gerond dient te hebben, heeft de stu dent naar de mening van de centrale commissie van de vereniging voor studie- en studentenbelangen onvol doende kansen om zich ook in andere zaken te bekwamen. Men zou daar door de ontplooiingskansen van de student sterk beknotten. Maatregelen van de minister ko men voort uit de achtergrond van de huidige overbezetting van de univer siteiten. De maatregel beoogt ook kostenbesparend te werken. De studie dient te worden gecomprimeerd. De studenten te Delft missen echter de garantie dat dit niet zal leiden tot een studieverzwaring. Binnen de geleding van de hoge school wordt er verschillend gedacht over het voorontwerp van minister Veringa, dat vrijwel gelijk is aan de voorstellen - Posthumus inzake de hervorming van de bestuursstructuur van universiteiten en hogescholen. De studenten zijn In het algemeen van mening dat men de studietijd niet moet beperken, omdat dit in feite de studie van de student inperkt. Bo vendien bestaat de mogelijkheid dat studenten die wat langer over hun studie wensen te doen, aangezegd krijgen er maar mee te stoppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5