ROGRAM PvdA ,081 MILJARD GULDEN MEER Israël VS wijst beloften de hand van Westdoitse pressiegroep beschuldigt het RIZA Dichtwerk begonnen In Den Bosch stemde maar 55 procent Het Kwartet erzoek om ervolging tminee van Staphorst ^king doet 'elle aanval op Moskou doorwegen wil diplomatieke betrekkingen net N.-Vietnam j Vandaag weer staking in Engeland WÊÊI FRISDRANK INDUSTRIE NIET GEBRAND OP HEFFING Te veel olie in afvalwater HIT WEER Franse rovers gebruiken baby als gijzelaar Ikantoor Leiden iemwe leidse Govuant Donderdag 18 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur n onze parlementsredactie) EN HAAG Het PvdA- iprogramma vergt in de ko- de kabinetsperiode ruim vier ard gulden extra, ruim één ard meer dan de partij aan- ielijk had gedacht. Het par- stuur constateert dit in een leidende brief voor het bui- ewoon congres van aanstaan- aterdag. 1PPEL In verband met de po- cplosie in Staphorst heeft "de ingse journalist T. Hulst de of- van justitie verzocht een straf- ilging in te stellen tegen aominee Dorsman in Staphorst. Dit op van art. 48 (medeplichtigheid) menhang met de artikelen 307 en veroorzaken van dood of licha- k letsel door schuld) van het oek van strafrecht. KING (AFP, DPA) Te.r gclc- eid van de honderste verjaardag de „Parijse Commune" heeft de Dg van de Chinese conummisti- partij gisteren de partijleiders de Sowjet-Unie verweten het asme te verraden en beschuldigd ideologische degeneratie en het teren van een gewelddadig be- I. Tegelijkertijd noemen de Chi- leiders zichzelf de „echte mar- sch-Ieninistischc partij", die in ne.rking komt voor het leiden van vereldrevolutie. beschuldigingen zijn .geuit in tienduizend woorden tellend dartikel in het „Volksdagblad", lode Vlag en het „Dagblad van Bevrijdingsleger". Het lange do- :nt is door het persbureau Nieuw a verspreid. emier Tsjoe En-lai van China in een vraaggesprek met een oslavisch blad verklaard dat de we grondwet van China die dit nog zal worden aangenomen, het t op vrije meningsuiting en sta- zal garanderen. deze grondwet, aldus Tsjoe. zal worden vastgelegd dat de Volks bliek China geleid wordt door Tse-toeng en dat de maoïstische ënwereld de grondslag van elke id vormt. oskou intussen heeft de Chinese :rs gewaarschuwd dat deze „een larlijk spel spelen" door geleide- aan een toenadering tot de V.S. oeken ir. een streven om China te en tot de derde wereldmacht. SLO (Reuter) Noorwegen ft vanmorgen bekendgemaakt, dat van plan is diplomatieke betrek gen met Noord-Vietnam aan te n. )eze bekendmaking is vervat in werkprogram van de nieuwe >rse Socialistische minderheids ering van Trygve Bratteli, dat aan parlement is voorgelegd. 'e onderhavige zin luidt als volgt: appen zullen worden gedaan, die icht zijn op het streven naar de tiping van wederzijdse diploma betrekkingen met Noord- tnam." De extra-uitgaven heeft de partij nodig voor de in volgorde van be langrijkheid volgende programma punten: versnelde woningbouw, op trekking normen algemene bijstands wet, milieubeheer, basisonderwijs, proeven werknemersstructuur, ont wikkelingssamenwerking, defensie (een besparing van 300 miljoen), natte waterstaat (een besparing van 200 miljoen), sport en recreatie, regionale ontwikkeling en een openbaar ver voersplan. Voor de woningbouw, is 1200 mil joen extra uitgetrokken. Het partij bestuur maakt hierbij echter de kanttekening, dat het zeer de vraag is of dit bedrag via de begroting (dus door middel van de belasting) moet worden gefinancierd. Voor woningverbetering, stadssane- ring en krotopruiming geldt dat wel, maar het is zeer wel mogelijk dat het bedrag van 800 miljoen gulden voor 15.000 extra woningen grotendeels op de kapitaalsmarkt kan worden opge nomen, desnoods via beleggingsfond sen, aldus het partijbestuur. Onderwijs Ten aanzien van het onderwijs, 1100 miljoen extra, merkt het partij bestuur op, dat onderwijsdeskundigen van mening zijn dat de verkleining van het aantal leerlingen per klas bij het basisonderwijs in de komende vier jaar minder snel kan verlopen dan wenselijk is en waarmee op de begroting rekening is gehouden. De oorzaak daarvan is een te klein aan bod van onderwijskrachten. Het is daarom zeer de vraag of het uitge trokken bedrag wel volledig nodig is, aldus het partijbestuur. Witte veen Bij de aanvankelijke samenstelling van het programma is geen rekening gehoden met de nota van minister Witteveen waarin deze ervoor waar schuwt dat de verschillende partijen te optimistisch zijn over het in de volgende kabinetsperiode beschikbaar komende extra geld als gevolg van een belastingdrukverhoging. Blijkens de nota zal het beschik baar komende extra geld voor een belangrijk gedeelte nodig zijn voor een voortzetting van het huidige be leid. Het partijbestuur hanteert zijn opstelling daarom met het nodige voorbehoud. „We betreuren deze on duidelijkheid, maar de schuld daar van ligt bij minister Witteveen, die veel te laat met zijn onmisbare gege vens op de proppen is gekomen", al dus het partijbestuur. Mocht later blijken dat het pro gramma te ambitieus is dan zal de formule van kracht worden die op het februaricongres is aanvaard, na melijk dat de extra ruimte in onge veer gelijke parten zal worden toebe deeld aan woningbouw, onderwijs en ontwikkelingshulp. CAIRO, WASHINGTON (Reu ter, UPI, AP) De V.S. hebben volgens onbevestigde berichten Israël 200 nieuwe gevechtsvlieg tuigen beloofd, alsmede een aan vullend krediet van 3.5 miljard gulden voor zijn militaire en economische ontwikkeling, in dien Jeruzalem ermee akkoord gaat om op de Amerikaanse be loften te vertrouwen, dat zijn veiligheid ten volle door inter nationale garanties beschermd zal worden. Zo luiden onbeves tigde berichten in Washington. Maar Israël zou tot dusver nog geen enkele neiging hebben getoond om zijn visie te wijzigen, dat het al leen zelf op zijn eigen veiligheid kan bouwen, onafhankelijk 1 van Ameri kaanse beloften of internationale ga ranties. De Israëlische minister van buiten- -"A-e—» LONDEN (Reuter) Ver wacht wordt dat tussen de twee en drie miljoen Britse arbeiders vandaag het werk zullen neer leggen uit protest tegen de om streden wet op de industriële betrekkingen die in hoofdzaak gericht is tegen wilde stakingen. De staking van een dag, waaraan onder meer zal worden deelgenomen door technici en haven- en transport arbeiders, zal het land komen te staan op een produktieverlies van naar schatting ruim 600 miljoen gul den, zo wordt geschat. Verscheidene vakbonden zijn tegen de staking, waaronder de bond van gemeente- en andere arbeiders, de op twee na grootste van Engeland die 800.000 leden telt. Maar de twee grootste bonden, de Transportarbei dersbond met 1.600.000 leden en de bond van technici met 1.400.000 leden, staan er achter. Rijkswaterstaat is gisteren be gonnen met het storten van de eerste betonblokken in een van de twee sluisgaten van het Brou wershavensegat bij Scharev.dijke. Tot mei volgend jaar zullen met behulp van een kabelbaan 350 tot 500 blokken per uur van elk twee en een halve ton in de geul ver dwijnen. De werkzaamhedenin 1963 aangevangen, vergen bijna 300 miljoen gulden. Na voltooi ing zal in het najaar van 1972 het wegverkeer van de 6,2 kilo meter lange dam gebruik kun nen maken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorzitter van het bedrijfschap frisdranken, de heer Verweij, vreest dat de werkgele genheid in de frisdranken-industrie zal worden bedreigd als het plan van de A.R.-Kamerleden mej. Van Leeu wen en de heer Kieft, om een extra heffing van tien cent op een liter frisdrank te leggen ten bate van de oud-invaliden, wordt verwezenlijkt. De heer Verweij zei dit op een ver gadering van het bedrijfschap in Bre da. Hij noemde het A.R.-plan een merkwaardige zaak en verwachtte dat door een prijsverhoging de con sumptie van frisdranken zal afnemen. De beide A.R.-Kamerleden hebben uitgerekend dat de door hen aan mi nister Roolvink gesuggereerde extra heffing, zeventig miljoen gulden per jaar zal opleveren, genoeg om de uit kering van oud-invaliden met maxi maal 55,- gulden bruto per week te verhogen, (oud-invaliden zijn mensen die voor 1 juli 1967 invalide werden en daardoor niet profiteren van de na die datum tot stand gekomen be tere uitkeringsregeling.). landse zaken, Abba Eban. is gisteren in New York aangekomen. Hij eiste opnieuw ..gedetailleerde en concrete onderhandelingen over alle punten, die in de Arabische en de Israëlische vredesvoorstellen zijn vermeld". Eban zal naar verwacht zeer harde onder handelingen met zijn .Amerikaanse collega Rogers gaan voeren. Ir. Cairo hebben regeringswoord voerders 'de uitspraken van Rogers tijdens diens persconferentie toege juicht. Maar zij zeiden niet akkoord te kunnen gaan .met Rogers' uit spraak, dat de Sinaï gedemilitariseerd moet worden. Egypte eist namelijk, dat een gelijk stuk aan beide kanten van de grens gedemilitariseerd wordt.De Egypti sche woordvoerders noemden het ech ter van groot belang, dat Rogers de internationale grens van Egypte van 1967 tot de uiteindelijke grens met Israël wil .maken. Dit was volgens hen de eerste maal dat de VS publie kelijk een dergelijke visie verkondig den. De Egyptische woordvoerders we zen niet alleen een totale demilitari- satie van de Sinaï als militair te ge vaarlijk voor Egypte van de hand, maar tevens ieder ander voorstel van Israël om Sjarm el-Sjeikh aan de zuidpunt van de Sinaï te pachten of daar troepen te legeren binnen het grotere raam van een VN-vredes- macht. VN-MACHT Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren tot grote verbazing van de journalisten door zijn persvertegen woordiger laten weten, dat hjj in cóntact staat met de afgevaardigden van de VS en de Sowjet-Unie in ver band met een deelname van deze twee mogendheden aan een VN-vre- dcsmacht in het Midden Oosten. Oe Thants woordvoerder zei dat de secretaris-generaal „zich niet bewust is van enig fundamenteel conflict tus sen zijn opvatting en die van de super machten". Op 18 januari had Thant namelijk nog gezegd, dat de militaire aanwezigheid van de supermachten in een VN-vredesmacht meer problemen zou opleveren dan oplossen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Uit de uitsla gen van gisteren in Den Bosch gehouden gemeenteraadsverkie zingen zijn nauwelijks conclu sies te trekken. De grootste winst behaalde de KVP met 21 zetels (bij de raadsverkiezin gen van juni 1970 19 zetels) maar in de bij Den Bosch gevoegde gemeen ten Empel en Meerwijk en Engelen namen toen geen landelijke politieke partijen deel, maar slechts plaatse lijke groeperingen. Het opkomstcijfer was gisteren 55 procent, terwijl dat in juni 1970 57 procent bedroeg. De verkiezingen waren noodzake lijk omdat Empel en Meerwijk en Engelen worden opgeheven en met ingang van 1 april bij Den Bosch zul len worden gevoegd. In Empel en Meerwijk namen vorig jaar vijf lijs ten deel, die tezamen 826 stemmen verwierven en in Engelen twee lijs ten met in totaal 695 stemmen. In 1970 Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU k< deze bon invult! cii als v Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam.- Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map posrpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) NORDEN De Duitse pres siegroep tegen de persleiding in de Eems-Dollard, de „Arbeits- gemeinschaft zum Schutze der Deutsch-Niederlandischen Küs- tengewasser" heeft het RIZA, het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, van onbetrouw baarheid beschuldigd. In tegenstelling tot wat het RIZA en de Nederlandse Aardolie Maat schappij tot nu toe hebben staande gehouden, zou het afvalwater dat al drie jaar door tankschepen in de Eems-Dollard wordt geloosd teveel olie bevatten. Een onderzoek van het „Wasserun- tersuchungsamt" in Hildesheim heeft uitgewezen aldus de pressiegroep dat het afvalwater 84 milligram olie per liter bevat. En volgens de Duitse wetgeving mag huishoudelijk afvalwater niet meer dan 20 milli gram olie per liter bevatten. Dit is een te hoge belasting voor het Eems- Dollard-estuarium, menen de Duit- HAVANA (AFP) Op Cuba kan men voortaan niet meer ongestraft lui zijn. In Havana is gisteren een wet uitgevaardigd die voorziet in ma ximaal twee jaar gevangenisstraf voor hen die weigeren te werken. Op grond van de stelling dat het werk evenzeer een recht is van de staat als een plicht van het individu maakt de wet onderscheid naar twee toestanden: de toestand van het pre- delict van luiheid en die van delict van luiheid. Bij overtreding van de wet kan men naar een „werkkamp" worden ge stuurd, of voor twee jaar naar een instelling voor heropvoeding of zich proberen te bekwamen in productieve activiteiten. Ir. K. C. Zijlstra, directeur van het RIZA, gaf hierop gisteravond het vol- gehde commentaar: ,Deze cijfers zijn het RIZA niet onbekend, maar cjeze stof kan niet het minste kwaad. De olie die erin voorkomt is geen mine rale olie, maar een organische ex tractie uit de diepere aardlagen, die als zogenaamde dikspoeling met het boren naar boven komt; het teveel aan olie wordt bovendien door een bezinkinrichting teruggehouden." Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 kwam in Den Bosch een groepering uit onder de naam „Den Bosch 2000". Deze groep verwierf 4136 stemmen (15,9 procent) goed voor zes van de 37 zetels. Voor de verkie zingen van gisteren diende „Den Bosch 2000" geen lijst in. Vorig jaar gingen bij de verkiezin gen in Den Bosch PvdA en PPR sa men en kwam de PSP met een eigen lijst uit. Een nieuwe lijst was ook de Lijst-Knillea. De uitslagen zijn: CPN geen zetel (1970 ook geen), Lijst Knilles twee ze tels; PSP geen zetel; KVP 21 zetels (1970: 19 zetels); Bosche Belang drie zetels (1970: twee); VVD drie zetels (1970: drie); Protestantse Lijst een (1970: een); PvdA/PPR; vijf (1970): vier. maar toen was de PSP op de zelfde lijst vertegenwoordigd); D'66: twee zetels (1970: twee); GPV geen zetel (1970: geen). Wie van zijn herinneringen kan genieten, leeft tweemaal. MARTIAL1S Mam, zouden uw broodjes niet bijna klaar zijn? Zon en maan 19 maart: zon op 6.47, ondei 18.50; maan op 2.39, onder 9.16; 2C maart L.K. Hoog water Hoog water, 19 maart: Rotter dam le getij 8 35, 2e getij 21.10 Scheveningen 7.07-19.34; Vlissin- gen 6 03-18.31; Haringvliet a.d Zeezijde 7.39-20.05. Een diepe depressie aan de in gang van het Kanaal veroorzaakt een krachtige zuidelijke stroming boven West-Europa waarmee zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. In deze stroming komt veel bewolking voor met regen. Om zeven uur vanochtend was op vele plaatsen in ons land al meer dan 5 mm geregistreerd. Ook in Midden- en Oost-Europa doet de lente zich geleidelijk gel den. Overdag komen er tempera turen voor tussen 10 en 15 gra den terwijl in Roemenië woens dagmiddag zelfs 18 graden werd bereikt. Deze temperaturen kwa men o°k voor langs de Middel landse Zee. Het komende etmaal verplaatst de depressie voor de ingang van het Kanaal zich ver der in noordoostelijke richting terwijl oceaanstoringen om deze depressie heen naar Spanje en de Alpen trekken. Hierdoor blijft het weer in onze omgeving een onbe stendig karakter houden. Barometerstand: heden 10 uur 74.2 cm (988 millibar), dalend. Nationaal Airlines uit Florida (V.S.) heeft haar 1000 stewardessen voor de dagelijkse non-stop straalvliegtuigvlucliten voorzien van nieuwe uniformen. Het nieuwe, verwisselbare ensemble, waarbij ook drie hoe den behoren, is door de stewardessen zelf uitgezocht. Cynthis Robertsort, een der stewardessen, met een namaak-tijgerbont ensemble, maar een echt, 8 weken oud tijger jong op de arm. PARIJS(AP) Nadat Franse bank rovers twee dagen achtereen bij hun praktijken gijzelaars hadden gemaakt hebben zij zich gisteren met het le ven van een baby tegen mislukking van hun overval verzekerd. Van de drie mannen die gisteren de bank in de Parijse voorstad Stains binnendrongen, greep er een een ba by uit de armen van een moeder en drukte een pistool tegen de nek van het kind. terwijl de twee anderen de buit - 6.000 frank verzamelden. Voordat zij dé vlucht namen, gaven de rovers het kind terug aan de moe der.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1