Middenstanders kunnen straks alles verkopen Spreekverbod weer op tafel militairen Den Toom postgiro. postspaarbank PvdA en confessionelen niet in een regering erontwaardiging over intrekken subsidies Tweede Kamer achter voorstel Van Son trbeiderspers en uerido samen Ontwerp-resolutie partijbestuur Jongerenkomité in hoger beroep (Gedetineerden en zwervers leefden >net minister mee Meer fluor in de lucht boven Z.-Vlaanderen Daarvoor komen steeds meer Nederlanders bij óns! 21% 4% 4% 41% 5% VVDM legt defensiespecialisten vuur aan schenen «teirioWtil r«i »-•!!' IM II DONDERDAG 18 MAART 1971 ontd Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer staat positief achter het voorstel van staatssecretaris Van Son (economische zaken) om de middenstander meer armslag te geven. Volgens dit voorstel zal de detail handelaar in principe met een speci fiek vakdiploma de gehele detailhan del kunnen uitoefenen, terwijl tot nu toe geldt dat voor'iedere branche een ander vakdiploma is vereist. Deze radicale oplossing (de schoen maker kan bijvoorbeeld kruideniers waren igaan verkoven), die enkele ja ren geleden nog op grote bezwaren stuitte in de kring van middenstands organisaties, leverde gisteren in de kamer geen principiële moeilijkheden op. Wel was er kritiek op de wijze waarop in de nieuwe vestigingswet het onderwijs, de veiligheid, de volksgezondheid en de mogelijkheid <voor het verlenen van ontheffingen is geregeld. Vakonderwijs Vooral het vakonderwijs werd door de meeste kamerleden onbevredigend genoemd. De KVP-er Krosse diende daarom mede namens de CHU, de ARP en de PvdA een motie in, waar in wordt gevraagd ook het diploma van de vierjarige lagere detailhandel school als voldoende bewijsstuk voor minister van Cultuur, recrea- en maatschappelijk werk, me mo Klompé, herstellende van heupfractuur, heeft gisteren r werk op het ministerie in swijk voor halve dagen her- Maar een rolstoel is (nog) onontbeerlijk. STERDAM Twee middelgro- gevers'zijn in principe overeen- inen hecht te gaan samenwerken, bjn Querido en de Arbeiderspers, ligen namen blijven behouden, f de Arbeiderspers zal onderge it i worden in het gebouw van ido aan het Singel in de hoofd- 't het personeel en de vakorgani- s zal overlegd worden over de ge en van deze samenwerking. Na- mededelingeh hierover bunnen worden verwacht. samenwerking zal zich voorna- ik Toespitsen op administratie, |uktie en verkoop. Querido is een aire en wetenschappelijke uitge- j. De Arbeiderspers brengt even- literair i werk, maar zoekt het n populaire uitgaven. DEN HAAG De Partij van de Arbeid dient na de verkiezin gen niet deel te nemen aan een regering met de confessionele partijen. Het partijbestuur schrijft dit in een ontwerp-reso- lutie die zaterdag aan het partij congres in Rotterdam zal worden voorgelegd. Er kon geen sprake zijn van echte onderhandelingen met de confessio nelen. schrijft het bestuur, vanwege vrijblijvende opvattingen van KVP, ARP en CHU. En omdat er voor de verkiezingen geen bindende afspra ken konden worden gemaakt, is ook regeringssamenwerking na de verkie zingen onmogelijk geworden Alle leden van de PvdA worden in de resolutie opgeroepen, de kiezers MSTERDAM Het Nederlands komité voor internationaal gerenwerk (NKIJ) zal in beroep gaan tegen de uitspraak van Haagse rechtbank, die heeft bepaald dat de intrekking van sub- ies aan het congres van het NKIJ over kolonialisme en onafhan- jkheid niet in strijd is met behoorlijk bestuur. ki NKIJ kampt na terugtrekking de subsidies van CRM (35 mil- Kn buitenlandse zaken (10 mille) Been tekort van 35.000 gulden. Dit it de voorzitter van het comité, I von Meijenfeldt, woensdagmid- jmeegedeeld jet NKIJ is van mening dat de ltszekerheid van elke Ibsidiéerde instelling in gevaar is lacht nu de overheid „kennelijk Van een verslaggever \RIJSWIJK Hele schoolklas- en zelfs gedetineerden en bervers waren begaan met het R van minister Klompé, 'oen zij Bar heup brak en daarvoor eni- tijd in het ziekenhuis moest jrtoeven: dat blijkt uit de «fa lls brieven die de minister ont- Engen heeft [„Een jongetje schreef me: ..Had pn ook judo-les genomen, dan Ms er niets gebeurd", en een Ras maakte mij tot zijn zieke- pn-de-week'. Wim Kan en Cor- V Vonk stuurden een bandje kt een tekst van hun conjeren- E over de gebroken heup", ver- |lde minister Klompé, toen, zij Ister en haar werkzaamheden op et departement in Rijswijk her- We, zij het voor halve dagen. Voorlopig moet zij zich met vakken en in een rolstoel voort bewegen, omdat het been aan de pit van de gebroken heup nog liet mag worden belast. ..Er is rn stukje verbrijzeld en over per weken zullen de foto's pas Rtuujzen in hoeverre dat goed |>mt". aldus mejuffrouw Klompé. in staat is toegekende subsidies een zijdig terug te eisen als zij het niet eens is met de inhoud van de activi teiten waarvoor de subsidie wordt ge bruikt." Het NKIJ heeft een gironummer opengesteld voor bijdragen aan het congres voor kolonialisme en onaf hankelijkheid, datop 20 maart in Amsterdam zal worden gehouden. CENSUUR" De Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van kunstenaars heeft in een telegram aan de minis- terraad en de Tweede Kamer gepro testeerd tegen het intrekken van sub sidie voor het NKIJ. Het is volgens de federatie onaanvaardbaar dat via het toekennen van overheidsgeld „te gelijkertijd censuur of politieke druk kan worden uitgeoefend". De federatie vraagt de ministers hun besluit alsnog ongedaan te ma ken. Als dit niet gebeurt wil de fede ratie het NKIJ steun verlenen door samen een protestdemonstratie op touw te zetten of door de leden van de federatie te vragen om de NKIJ financieel te steunen. FRACTIES VERONTWAARDIGD De Tweede-Kamerfracties van de PvdA, D'66, PSP en de groep-Aarden hebben woensdag in een brief aan minister-president De Jong uitdruk king gegeven aan hun „verontrusting en verontwaardiging over het rege ringsbeleid ten aanzien van de subsidiëring van het dekolonisatie congres". ..Het is duidelijk dat de normale inzichten, die kenmerfcend zijn voor het subsidiebeleid van de minister van CRM, het onderspit hebben moe ten delven tegen de woede van dé minister van buitenlandse zaken, die in het bijzonder verminderd toegan kelijk pleegt te zijn voor denkbeelden die aan zijn linkerzijde durven te le ven", schrijven de Kamerfracties. Hierbij komt nog dat het NKIJ geen bijzondere subsidievoorwaarde heeft overtreden, aangezien deze niet ervan te overtuigen dat voor 'een we zenlijk ander beleid, een nieuwe re gering nodig is.' In het ontwerp wordt verder de be reidheid uitgesproken een kabinet van de 'nieuwe drie' (de samenwer- kende PvdA. D'66 en PPR) te steu nen, ook als een dergelijke regering niet op een meerderheid in het nieu we parlement zou kunnen rekenen. Ministers Kandidaat-ministers voor een rege ring van de 'nieuwe drie' moeten tij dig voor de verkiezingen worden be kendgemaakt. aldus een tweede reso lutie. De kiezers krijgen daardoor de grootst mogelijke duidelijkheid, zowel over het kabinetsprogramma van de samenwerkende partijen als over de mensen die dat programma zouden moeten uitvoeren. In de resolutie krijgt het PvdA-bestuur opdracht, het overleg met de beide partners over de aanwijzing van kandidaat ministers 'met spoed te openen Bij de congresstukken is de tekst gevoegd van een briefwisseling tus sen PvdA-voorzitter Vondeling en PSP-voorzitter Burggraaf. Een -van de belangrijkste breekpunten in het overleg tussen beide partijen was de door PvdA-D'66-PPR voorgestane hervorming van het kiesstelsel, die het bestaan van de PSP bedreigt. Nu met de pacifisten geen bindende verkiezingsafspraken tot stand zijn gekomen valt ook de PSP onder de partijen waarmee volgens de eerste ontwerp-resolutie na de verkiezingen niet in een regering kan worden sa mengewerkt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeuws- Vlaanderen is de fluor-verontreini- ging van de lucht in de herfst en de winter toegenomen. Dat heeft het in stituut voor plantenziektekundig on derzoek in Wageningen vastgesteld. De grotere fluorverontreiniging be tekent dat vee, dat lang in de weiden blijft, eerder gevaar loopt. Fluor tast namelijk het beendergestel van het vee aan. Het Wagenings instituut meet de fluorverontreiniging in de omgeving van Sas van Gent waar de N.V. Zuid Chemie fluor in de lucht brengt en ook in het Belgisch-Nederlands grensgebied, tussen Sas van Gent en Koewacht Het instituut weet niet waaraan de hogere fluorgehalten in herfst en winter moeten worden toe geschreven, maar acht het mogelijk dat in die periode meer fluorhouden- de stof is verspreid. De „gevarenzo ne" rond het bedrijf van de NV Zuid Chemie in Sas van Gent is onveran derd gebleven. was gesteld, concluderen de fracties in hun brief: „Wij zijn van oordeel dat deze doorbreking van het subsi diebeleid van het ministerie van CRM de introductie betekent van ele menten van willekeur en censuur, die verstrekkende gevolgen kunnen heb ben. De toekenning van subsidies wordt op die manier afhankelijk gemaakt van de mate waarin activiteiten over eenstemmen met de politieke opvat tingen van een kabinet of van een afzonderlijke minister". vestiging in een detailhandelbranche aan te wijzen. Wel zal dan in het vierde leerjaar geïntegreerd vakon derwijs moeten worden gegeven naar keuze van de leerlingen, of er zal aan de school een vakgericht praktijkjaar moeten worden verbonden Staatssecretaris Van Son erkende dat er op het gebied van het onder wijs nog wel het een en ander veran deren moet. Hij vroeg zich af of de door de kamerleden aangegeven con crete oplossing wel de juiste is. De gesprekken over het detailon- derwijs zijn nog maar nauwelijks op gang gekomen. Gedacht wordt bij voorbeeld aan vervolgkursussen op de lagere detailhandelsschool: „Ik vraag me daarom af of het nu al aangeven van een concrete oplossing wel zo verstandig is," aldus drs. Van Son. Commissie De staatssecretaris honoreerde wel een voorstel van hef ARP-kamerlid De Mooy, om op korte termijn een commissie te installeren die zich met het vraagstuk van het onderwijs zal gaan bezighouden. In deze commissie zullen naast het ministerie van eco nomische zaken en het ministerie van onderwijs, ook de detailhandelsorga nisaties zitting nemen. Ten aanzien van de door sommige kamerleden gesignaleerde mogelijk heid dat de veiligheid in gevaar komt, bijvoorbeeld als een slager elektriciteitsartikelen gaat verkopen, merktede staatssecretaris op, dat het elektricieitsbesluit voldoende garan ties biedt. De te verkopen artikelen zijn onderworpen aan stringente vei ligheidsvoorschriften. Ook een groter gevaar voor de volksgezondheid, omdat ondeskundi- gen vleeswaren gaan verkopen, acht te de staatssecretaris uitgesloten. De warenwet schrijft sp'ecifieke eisen voor op het gebied van de hygiëne, waaraan iedere detailhandelaar zich aan zal moeten houden. Er worden besprekingen gevoerd met het minis terie van volksgezondheid, om ook in de nieuwe situatie een afdoende con trole te kunnen uitoefenen. Een voorstel van de heer Lems (PvdA) om de ontheffingsbevoegdheid in handen te geven van de kamers van koophandel werd door drs. Van Son van de hand gewezen. Het hoofd bedrijfsschap voor de detailhandel dat deze bevoegdheid krachtens het wetsontwerp krijgt toegewezen, acht te de bewindsman een juistere keuze. Een overdracht naar de kamers van koophandel brengt het gevaar van re gionalisme met zich mee. Onmiddellijk Het wetsontwerp zal, wanneer het wordt aangenomen, op de gebruike lijke wijze in werking treden. Uitstel, waarop door een aantal kamerleden werd aangedrongen, achtte de staats secretaris niet juist. Mede omdat hij de CHU-er Scholten er van wist te overtuigen dat geen vacuum ontstaat met betrekking tbt de veiligheid en de volksgezondheid, trok deze zijn amendement in, waarin om zo'n uit stel werd gevraagd tot 1 januari 1973. De staatssecretaris zegde nog toe dat er in samenwerking met het mi nisterie van justitie op korte termijn maatregelen zijn te verwachten tegen het houden van veilingen van nieuwe artikelen. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de ACCEPT-GIROKAART af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. op girospoarrekeninger» spaarbewijzen Ingavolge de Algemene Premiespaa> regeling Jeugdspaarrokenlngen ambtenarenspaarrekenlngcn diverse gepremieerde bedrljfe» spaarrekeningen winstdellngssoa f ""O/ beleggingsrekeningen met ei opzeggingstermijn ven W /O 3 maanden* /■NO/ beleggingsrekeningen meter ^*-7. opzeggingstermijn van \mJ /O 12 maanden* aan/ beleggingsrekeningen mei et /UA. opzeggingstermijn ven i /O 24 maanden* 00/ beleggingsrekeningen mei ct X j(L opzogglngstermijn van VJ /O 48 maanden* Het Is echter ook mogelijk op der* rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. da's makkelijk, dak veilig! UTRECHT De defensiespe cialisten van de grote partijen in de Tweede Kamer zullen minis ter Den Toom (VVD) aan de tand voelen over een spreek verbod dat bestuursleden van -de Vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) is opgelegd door de Belgische commandant van de NAVO-legerplaats Büren in West-Duitsland. Dit was een van de weinige con crete toezeggingen die zij gistermid dag deden tijdens een teach-in die het hoogtepunt vormde van het in Utrecht gehouden congres van de VVDM. De Kamerleden Meijer (KVP), Walburg (ARP), Kikkert (CHU), Wieldraaijer (PvdA), Koudijs en Vonhoff (beiden VVD) en de de fensiespecialist van D'66, Bloema, AMSTERDAM In het Neder lands instituut voor nijverheid en techniek in Amsterdam heeft prof. dr. Max Eeuwe woensdagmiddag de per manente computertentoonstelling van het instituut geopend. Het doel is ,om bezoekers, meestal scholieren, vertrouwd te maken met het onderricht in de computerkunde, het werken van de computer en het tonen van de mogelijkheid het appa raat te integreren in het onderwijs. Prof. Euwe, die aan een EEG-op- dracht werkt over de computer en het onderwijs, zei dat veel hogescho len dit jaar het computeronderwijs zullen uitbreiden. De tentoonstelling geeft een over zicht van de ontwikkeling van de computer door middel van dia's en demonstratieborden. Er staat een IBM-computer opgesteld, waarmee demonstraties worden gegeven. gingen daarbij in op een groot aantal kwesties die de dienstplichtigen aan de orde stelden. De zaak-Büren kwam ter sprake tijdens een debat over de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht. De meeste forumleden bleken niet op de hoogte te zijn van deze kwestie. De heer Kikkert, die dat wel was, zag helemaal geen probleem: de WDM had na de afwijzing van het verzoek te praten met in Büren gele gerde dienstplichtigen van de bewa- kingsgroep Van Heutsz over klachten, gewoon een nieuw verzoek moeten indienen, meende hij. Daarop kreeg hij van WDM-voor- zitter mr. J. M. Reijntjes te horen dat dit ook was gebeurd. De VVDM had zich. tot minister Den Toom persoon lijk gewend, maar na een gesprek met de minister niets meer over de zaak gehoord. Ook politiek Vrijheid van meningsuiting zou, volgens de dienstplichtigen ook moe- en inhouden dat in de kazerne poli tieke bijeenkomsten mogen worden gehouden. De liberaal Vonhoff en de anti-revolutionair Walburg bestreden deze opvatting. De eerste voerde principiële bezwaren aan, terwijl de tweede vond dat er buiten de kazerne volop gelegenheid is om aan politiek te doen. De heren Wieldraaijer, Bloe ma en ook de KVP-er Meijer waren van mening dat politieke bijeenkom sten in de kazerne moeten worden toegestaan. Tijdens de discussies hierover wer den de dienstplichtigen bijgevallen door de luchtmachtofficier Frans Uyen, lid van de PvdA, die geëmotioneerd uitriep dat in de ka zerne alleen linkse politiek wordt ge weerd. Een andere beroepsmilitair viel op zijn beurt de heer Uyen weer bij. De heer Walburg reageerde daar op, onder gelach van een stampvolle zaal, met de woorden: „Daar geloof ik niets van". Over de wenselijkheid van demo cratisering van het leger waren de forumleden het in grote trekken wel eens. Wel verschilden de meningen, al naar gelang van de politiek? kleur van de sprekers, over de mate waarin die democratisering moet worden doorgevoerd. Aan het gebabbel daarover werd een eind gemaakt door een dienst plichtige die met een donderend ap plaus van de zaal werd beloond voor zijn waarschuwing dat met de demo cratisering van de krijgsmacht haast moet worden gemaakt. „Wij zijn nog", zei hij, „van een rustige generatie, die tot overleg be reid is. Maar straks komen de jon gens in dienst die nu nog op de mid delbare school zitten en daar geleerd hebben wat democratisering betekent. Die zouden wel eens over uw hele politieke santekraam heen kunnen walsen." Het lijkt me een heel probleem worden op 28 april. Dat is de woensdag, dat we naar de stembus mogen. Het moeten is er af, althans wet telijk, maar het is te hopen dat de Nederlanders hun ongeschreven burgerplicht wel begrijpen en naar het stemlokaal komen. Het probleem zal er voor de mees ten niet zijn op welke partij te kie zen. Althans niet meer op het ogenblik, dat het rode potlood gehanteerd wordt Tegen die tijd heeft elke partij zijn identiteit wel duidelijk ge maakt. Maar het probleem lijkt mij voor al groot voor de voorbereiders van de verkiezingen. Hoe krijgt men achtentwintig par tijen met hun kandidaten op één. nog hanteerbaar, vel papier? En nog erger hoe op onze oproepingskaart die ons thuis gezonden wordt? Hoe meer partijen en dus kandidaten, hoe meer gekriebel-krabbel. Met de groei van onze politieke keuze moe ten de lettertjes krimpen. De oproepingskaart zal wel alleen met een loep te lezen zijn. Het biljet, dat we in het stemhokje te hanteren krijgen echter eist toch een aan vaardbare leesduidelijkheid en dus een grotere letter, al was het maar dat voor elke naam een zwart hoek je met klein blanco rondje moet ko men... Anders immers kunnen we dat rondje niet rood maken! Je zal de puzzle te verwerken Biljet krijgen, dat in een handzaam for maat te versieren.... Natuurlijk kan men eindeloos een stuk papier vouwen, maar de ellende wordt, dat dan de kiezer na het roodmaken van dat ene hokje, het biljet weer netjes in de oude plooi moet terugbrengen. Ooit wel eens een kaart op zwerf tochten gehanteerd? Het uitvouwen is In een ogenblik gebeurd, maar krijg het ding weer eens in de oude vorm Eén verkeerde ombuiging en het klopt niet meer. Weer uitvouwen, gladstrijken, de scherpe moet bestuderen... Eerst overlangs? Of heeft de midden-hoogte-moet voorrang? Bij mij wordt het altijd een dikke bobbel, in plaats van het correcte platte pakje. Er komen dan nog allerlei hulp middelen bij te pas. Een partner, die de papieren lap mee ophoudt; een cafetafeltje dat eerst ontruimd is. Maar je kunt- toch moeilijk toe staan. dat de kiezers dadelijk hun ingevulde stembiljet eerst op de vloer van het stemlokaal uitspreiden en dan aan die kamergymnastiek van het vouwen gaan beginnen? Of zouden alle stemhokjes worden vergroot om daar ruimte te ver schaffen? In ieder geval zullen er een aantal lieden kopzorg over hebben hoe deze puzzle op te lossen. Alleen al om hun moeite te belo nen, behoren we allen naar het stemlokaal te gaan! Zuid-Afrika (4) De recent geleverde helicopters van Engeland aan Zuid-Afrika zijn weer eens een prachtige aanleiding om de hetze tegen Zuid-Afrika aan te wak keren. Ja, Zuid-Afrika zou deze zelfs tegen de guerrilla's kunnen inzetten, die door vele organisaties zoals het African National Congress en het Pan Africanist Congress worden gesteund. Tegen de guerrilla's die Zuid-Afrika communistisch willen maken, mag dit land zich naar uw mening niet kunnen verdedigen. Als een profeet der ge rechtigheid werpt u zich op, maar hoe vals zijn uw motieven. Het oprechte Zuidafrikaanse streven de gekleurde rassen gescheiden te ontwikkelen, wordt zonder meer als nationale bar barij betiteld. Zuid-Afrika moet blijk baar van een geordende samenleving herschapen worden in een chaos. Dit is juist wat de communisten wensen. Door uw dubieuze commentaren speelt u inderdaad het communisme in de kaart. SCHIEDAM A. J. van Dnodewaard Zuid-Afrika (5) Over Zuid-Afrika wil ik u iets schrijven wat waarschijnlijk nooit in een krant heeft gestaan en wat ik zelf heb meegemaakt. Lesotho, een kleine zwarte staat, die tegen Zuid-Afrika ligt. had in '66 een slechte oogst. De Zuidafrikaanse regering stuurde voed selhulp en een jaar later trokken 400 Vrijstaatse boeren met 400 tractors de grens over van Lesotho en ploegden al het land om dat voor landbouw in aanmerking kwam. Zulke berichten van daadwerkelijke hulp aan de zwarte buurman lees je nooit Daarom ls het ook een fabeltje dat de zwarte kinderen in'Zuid-Afrika van honger sterven. Een volk dat zo tegenover zijn buurstaat handelt laat zijn eigen Bantoes niet van honger sterven. Zuid-Afrika steekt de vriend schapshand uit naar iedere zwarte staat mits deze zich niet bemoeit met de huishoudelijke aangelegenheden van dat land. Terecht. Niemand duldt dat een ander zich bemoeit met zijn eigen privé-aangelegenheden LEIDSCHENDAM C. v. d. Brugge

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11