Saigon trekt nog .leze maand leger uit Laos terug Premier Golda Meïr legt de kaarten op tafel Auto met vijf nonnen in sloot: dode en gewonden Toestand in Pakistan absolute meerderheid Loodvrije benzine haalt niet veel uit zeer gespannen Mevrouw Gandhi haalt Verdeeldheid in kabinet over nieuwe grenzen d Turks leger ;eeft politici og een jaar Nicolaas Kroese (65) overleden Hiswa-record Demonstratie in Gent tegen Progil Socialisten weer aan de macht in Noorwegen In vier jaar 50.000 gastarbeiders nodig MAANDAG 15MAAJIT1971 ri KARA (UPI, Reuter, AP) De airen in Turkse zullen de politici ten jaar de tijd geven de sociale, va ieke en economische orde in het )0i te herstellen. Als zij daar het inde jaar niet in slagen, zullen alitaire leiders het land gaan re- t heeft generaal Kemalettin Eken, td van de nationale garde van ':ije, gisteren verklaard. Volgens bestond nog steeds de mogelijk- een sterke en betrouwbare bur- egering te vormen, militairen, die vrijdag de rege- van premier Demirel tot aftre- dwongen, hebben nog steeds i, dat alles binnen het raam van ■mocratie geregeld kan worden, laarde de generaal, esident Sunay van Turkije heeft rdag langdurig gesproken met de lairen. Hij was van plan gistera- het Turkse volk toe te spreken, hij heeft dat uitgesteld tot van- afgetreden premier Demirel in een toespraak voor de frac- dea van zijn Rechtvaardigheids- scherpe kritiek geuit op het in- en van de militairen. Wij zijn n maar schuldig aan trouw aan rondwet en de republiek", aldus irel. Zijn partij heeft de meer- jeid in het parlement. NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) De regerende Congres partij van premier Indira Gandhi heeft btf de parlements verkiezingen in India de twee derde meerderheid behaald. „Het volk heeft de handen in eengeslagen om de grootste re volutie ter wereld tot stand te brengen", zo verklaarde zij, toen deze uitslag hekend werd. De Congrespartij van premier Gandhi heeft tot nu toe 350 zetels verworven in het Lagerhuis, dat in totaal 521 zetels telt. De vier belang rijkste oppositiepartijen beschikken samen slechts over 49 zetels. Door de geweldige overwinning van premier Gandhi beschikt het Indiase parlement nu officieel zelfs niet meer over een oppositiepartij, waarvoor minstens 52 zetels (tien procent van het totaal) nodig zijn. Op een redevoering tot functiona rissen van de Congrespartij te New Delhi ontkende Indira Gandhi, de dochter van Jawaharlal Nehroe, ten stelligste de aantijging dat zij door de verkiezingen in feite dictator van In dia is geworden. Haar partij kan nu zonder de steun van andere partijen wijzigingen in de grondwet gaan doorvoeren. Geen dictator „Noch ik, noch mijn partij, is dica- tor", riep mevrouw Gandhi uit. „Zo er al een dictatuur is, Is het een dic tatuur van het volk". Het doel van Britse Medische Onderzoekraad: Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De hoeveelheid loodverbindingen die in de cht terecht komt via de uitlaatpijpen van auto's, is bijna te irwaarlozen ten opzichte van het lood dat Britten uit andere onnen tooh al binnenkrijgen. Dit blijkt uit een studie van de ritse „Mfedische onderzoekraad" (MRC) waaruit de Observer steren gegevens publiceerde. (n het meest uitgesproken geval een peperdure overgang loodvrije benzine en het soort motoren dat daarvoor geschikt een vermindering van de lood- isumptie met zeven procent be en. Dat meest uitgesproken il is dan een Londense bus- tuffeur die dertig uur per week zou zitten in een massale ver- ersopstopping. Volgens de studie van de MRC !t de gemiddelde Engelsman week met zijn voedsel twee 13 izendste gram lood naar binnen, lUI via de verontreinigde lucht nog Ys drie tienduizendste gram. En loodverbindingen in lucht zijn n nog maar gedeeltelijk van uit- itgassen van auto's afkomstig. Loden pijpen Als vast zou staan dat de totale «veelheid lood die Britten opeten, •drinken en inademen te groot is, uden dus andere maatregelen dan benzinerevolutie nodig zijn. eze conclusie is niet direct voor idere landen toe te passen, omdat belangrijk deel van het euvel het Verenigd Koninkrijk ver- d houdt met toepassing van lo- pijpen in de drinkwaterleiding, samenstelling van het leidingnet Len daarmee de cijfers over lood- consumptie kunnen van land tot land sterk verschillen. Niet enig argument Overigens is de giftigheid van loodverbindingen niet het eerste en enige argument om ze uit autoben zine te verbannen. Het idee werd geboren toen men halfverbrande benzineresten en koolmonoxyde in het uitlaatgas wilde bestrijden met behulp van een katalysator meestal fijnverdeeld metaal waarin bij lage temperatuur de verbran ding alsnog volledig wordt ge maakt. Die katalysatoren worden door loodverbindingen in snel tem po „vergiftigd" waardoor ze hun werk niet meer doen en vervangen moeten worden. Omdat ze erg duur zijn was deze methode daarmee economisch ver oordeeld tenzij men zou over gaan op loodvrije benzine. Het soort automotoren dat daarop kan rijden zou trouwens ook minder stikstofoxyden produceren, de ver bindingen die samen met onvolledig verbrande benzinedampen, ozon en zwaveloxide verantwoordelijk wor den gehouden voor smogvorming. Maar niettemin lijken de argu menten voor loodvrije benzine se dert de Britse bevindingen met één te zijn verminderd. mevrouw Gandhi is in India een meer socialistisch programma te ver wezenlijken. Ze zei dat ze de kloof tussen rijk en arm, die geweldig groot is, kleiner wil maken, maar ze voegde er aan toe dat dit niet bete kent „daf alles van de rijken wordt genomen en aan de armen wordt ge geven". De Oppositionele Congrespartij, die door een scheuring in de Congrespar tij in 1969 ontstond, omdat de oude garde de politiek van Indira Gandhi veel te links vond, behaalde slechts 16 zetels. In het oude parlement be zette deze partij 65 zetels. De Jan Sangh, de partij van de- Hindoe-nationalisten, behaalde 22 ze tels, de conservatief-liberale partij de Swatantra 8 zetels en de Verenigde Socialisten 3 zetels. Deze vier partijen vormen het enige oppositieblok te genover mevrouw Gandhi. De op Moskou georiënteerde com munisten bezetten 25 zetels in het parlement, de marxistische commu nisten, die linkser zijn, verkregen 23 zetels. West-Bengalen In West-Bengalen, een van de roe rigste, maar ook belangrijkste deel staten van India, is de Congrespartij van mevrouw Gandhi verslagen door de marxistische communisten. De laatsten verkregen in het parlement van de deelstaat 108 zetels, de Con grespartij 104 zetels. Een jaar geleden werd West-Ben galen onder rechtstreeks bestuur van de centrale regering in New Delhi ge plaatst. Tal van vechtpartijen tussen politieke tegenstanders hebben zich de laatste tijd voorgedaan. Daarbij zijn zo'n 250 doden gevallen. Men verwacht niet dat er nu een einde zal komen aan de troebelen in West-Ben galen. Nicolaas Kroese Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nicolaas Kroese, de schilderachtige Amsterdamse res taurateur, die internationale bekend heid genoot door zijn antieke eethuis de „Vijff Vlieghen", is zondagmorgen op 65-jarige leeftijd overleden. Hij kwam via de reclame, de kunsthandel en. een wijnproeverij in de horeca terecht. Enkele jaren voor de oorlog huurde hij voor vier gulden het onbewoonbaar verklaarde pand in de Spuistraat, dat in de oorlog een President Georges Pompidou en zijn vrouw hebben gisteren in Or- villiers hun stem uitgebracht in de eerste ronde van de Franse ge meenteraadsverkiezingen. Volgens de voorlopige uitslagen hebben de gaul listen stand gehouden tegen de oppositie van rechts en links. Vol gende week zondag zal de tweede ronde gehouden worden in die plaatsen waar niemand een meer derheid heeft behaald. Van een verslaggever AMSTERDAM De watersport tentoonstelling Hiswa in de RAI te Amsterdam heeft 225.360 bezoekers getrokken. Daarmee is het de meest succesvolle Hiswa tot nu toe gewor den. SAIGON (AP, Reuter, UPI) [as De operaties in Laos van Zuid- e jRnamese regeringstroepen en lerikaanse vliegtuigen zullen ^fen het einde van deze maand indigd worden. Dit hebben 'ci^rouwbare militaire woord- srders in Zuid-Vietnam mee- :e[ leeld. Op het ogenblik probe de Zuidvietnamese troepen ,aos zoveel mogelijk grote ge- chten met eenheden van het la ordvietnamese leger te voor set plan bestaat om de ruim 20.000 he dvietnamese troepen, die zich in |a is bevinden, binnen veertien dagen ig te trekken naar posten langs de is tussen Zuid-Vietnam en Laos. rdag is de laatste fase van de Taties in Laos begonnen: een actie s weg 914 van de Ho Tsji Minh- e. Weg 914, een van de drie we- letten van de Ho Tsji Minh-route, |in t in zuidoostelijke richting van unie naar Moeong Nong. Weer oohidvietnamese officieren hebben gedeeld dat het geleidelijk terug ken van alle troepen naar Zuid- ch nam gebeurt in verband met de i rerwachten slechte weersomstan- eden. Regen en mist zullen Ame- ed anse steun vanuit de lucht dan zo lals onmogelijk maken. De Zuid- "pamezen willen niet het risico lo- diep in Laos te worden afgesne- i van hun bevoorradingsbases, oewel de operaties in Laos als een TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Premier Golda Meir van Is raël heeft de kaarten op tafel gegooid. In een interview met het Londense dagblad The Times heeft zij gëzegd hoe de nieuwe grenzen van Israël zou den moeten lopen na het sluiten van vrede met de Arabieren. Israël moet Sjarm el-Sjeik, aan de zuidelijke punt van de Sinaï, de heu vels van Golan, Jeruzalem en Gaza houden, aldus de premier. De Sinaï moet worden gedemilitariseerd en haar neutrale positie moet worden gewaarborgd door een internationale troepenmacht waaraan ondermeer Israël en Egypte zouden moeten deel nemen. Over de grenzen rondom de Israëlische havenstad Eilath moet worden onderhandeld, evenals over vrije toegang van Israël naar Sjarm el-Sjeik. Ook over de westelijke Jordaanoe- ver moet onderhandeld worden, aldus mevrouw Meir. Jordanië en Israël zouden het eens moeten worden over de grens daar. Zo'n grens zou de Israëli's en de Arabieren niet ver deeld moeten houden, maar moeten verbinden. De premier vond wel, dat de grens in de buurt van de Jordaan moet blijven. - Israël voelt er niets voor een Pales tijnse staat te laten ontstaan op de westelijke oever van de Jordaan. Suggesties in deze richting, die wel eens zijn gedaan, wijst Golda Meir van de hand. Zij zegt in het inter view, dat de bevolking van Jordanië voor meer dan vijftig procent uit Pa- lestijnen bestaat. Die hebben dus al een land, aldus mevrouw Meir. Een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan zou te klein zijn om economisch te kunnen be staan, maar groot genoeg om oorlog met Israël te voeren, meende zij. Gaza Israël is bereid Jordanië financieel te steunen. Zo zou dit land Gaza als haven kunnen krijgen. Ook zouden de Jordaniërs gebruik mogen maken van de Israëlische haven Haifa. Zij zouden daarvoor vrije doortocht krij gen over Israëlisch grondgebied. Dit alles betekende niet, dat Israël niet meer wilde onderhandelen. Het was bereid over alles te praten, maar het zou geen voorwaarden vooraf dulden. Ook over de door mevrouw Meir getrokken nieuwe grenzen kon gepraat worden. De Israëlische premier erkende, dat haar voorstellen voor president Sadat van Egypte pijnlijk zouden zijn. Maar hij moet voor zijn daden een prijs weten te betalen. De mensen vergeten wel eens dat wij er ook voor betaald hebben, aldus de premier. Wantrouwen De uitlatingen van premier Meir hebben ia Israël een politieke storm veroorzaakt. De oppositiepartijen in het parlement hebben moties van wantrouwen ingediend, maar ook in Van een verslaggever GENT Ongeveer 500 jongelui hebben zaterdagmiddag in Gent on der auspiciën van het Belgische anti-Progilcomité geprotesteerd tegen de vestiging van een fabriek van Progil in Kallo, op de linker Schelde- oever. (Zoals bekend bedenkelijk dicht bij de Nederlandse grens). Een afvaardiging van de betogers overhandigde aan de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, de heer De Kinder, een bezwaarschrift tegen de vestiging, dat ondertekend was door een aantal vooraanstaande Belgen, onder wie vele milieudeskun digen. Na afloop van de betoging hielden de deelnemers een zit-staking in een v -i de drukste winkelstraten van L.nt. De politie heeft de jongelui tenslotte de straat afgeranseld. Twee betogers wérden ingerekend. het Israëlische kabinet bestaat ver deeldheid over de plannen van de premier. De Nationaal Religieuze partij, die met drie ministers in het kabinet zit, vindt de premier te vrijgevig. Zij wil voor geen geld de westelijke Jor- daanoever teruggeven aan Jordanië. Volgens een woordvoerder van deze partij is dat Israëlisch grondgebied. Je hoefde er het Oude Testament maar op na te lezen. Verbazing Het Israëlische kabinet heeft giste ren over de kwestie vergaderd. Me vrouw Meir heeft alle ministers de tekst van het interview gegeven en verklaard, dat er geen sprake van was, dat zij Israël had vastgelegd. Over de nieuwe grenzen zou onder handeld moeten worden. Zij had al leen gezegd wat Israël, volgens haar, als basis van het gesprek zou moeten zien. Volgens de Jerusalem Post hadden een aantal ministers grote verbazing en diepe teleurstelling over het inter view uitgesproken. Egypte heeft officieel nog niet ge reageerd op de uitlatingen van de Israëlische premier. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, is vandaag naar de Verenigde Staten gereisd, waar bij met zijn. ambtgenoot Wil liam Rogers en VN-bemiddelaar Gunnar Jarring besprekingen gaat voeren. KARACHI, DACCA (AP, Reu- etr) De politieke leider van West-Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoetto, heeft gisteren te kennen gegeven dat hij wel wat ziet in de deling van Pakistan in twee OSLO (Reuter) Noorwegen heeft weer een re/gering. De socialistische partijleider Trygve Bratteli heeft de samenstlling bekend gemaakt van een minderheidsregering. De uit veertien ministers bestaande nieuwe regering is gevormd na een politieke crisis, die elf dagen geleden leidde tot het aftreden van de niet- socialistische vier partijen-coalitie van premier Per Borten Aanleiding tot de crisis was het uitlekken van een geheim rapport over onderhandelingen met betrek king tot toetreding van Noorwegen tot de EEG. Borten heeft toegegeven, dat hij het rapport heeft laten zien aan de leider van de anti-EEG-be- weging in Noorwegen. De nieuwe regering van Bratteli, die kan rekenen op 74 van de 150 parlementensleden, zal waarschijnlijk voor aansouiting' van Noorwegen bij de EEG zijn. onderduikadres voor joden werd en daarna een culinaire trekpleister. Filmsterren als Jayne Mansfield, Danny Kaye, Esther Williams en Clark Gable waren te gast bij Kroese. die graag in zijn zaak troonde als» een wereldwijze bohémien. Hij ontwikkelde nieuwe wiskundige theorieën over de wereldvrede en de genezing van kanker. Aan zijn jonge ren met getallen hij „vond uit" dat de wereldvrede met behulp van ingewikkelde berekeningen tot stand kon worden gebracht werd door weinigen geloof gehecht. Toch gaf hem dit juist een grote vermaardheid bij Amerikanen en is zijn verdienste voor het toerisme daardoor moeilijk te overschatten. Zijn verblijf in het ziekenhuis de laatste weken had een tragisch ac cent, doordat Kroese een maand gele den, geheel bankroet, de „Vijff Vlie ghen" voor 750.000 gulden moest ver kopen aan Krasnapolsky. Een van zijn privé-schulden be stond uit 23.000 gulden kosten voor het versturen van telegrammen: de laatste jaren verzond hij aan zeer ve len telegrafische boodschappen met zijn getalstheorieën. autonome gebieden, elk met een eigen regering. Hij verklaarde dat Pakistan de ernstigste crisis in zijn geschiedenis doormaakte, maar dat een overeen komst, die daar op vreedzame wijze een einde aan zou maken, nog steeds mogelijk is. In Oost-Pakistan dreigt de toestand zich verder te verscherpen. De mili taire autoriteiten hebben zaterdag al le stakende ambtenaren in Oost- Pakistan, die door het ministerie van defensie worden betaald, gelast van daag het werk te hervatten. Doen zij dat niet, dan kunnen zij voor een krijgsraad worden gedaagd en een straf van maximaal tien jaar gevan genisstraf krijgen. Het is voor het eerst dat het leger tracht in te gaan tegen de succesvolle oproep tot lijdelijk verzet, die vorige week zondag was gedaan door Sjeik Moedjiboer Rachman, de politieke leider van Oost-Pakistan, uit pro test tegen de afkondiging van de staat van beleg. Rachman Rachman heeft zondag fel gerea geerd op het bevel van de militaire autoriteiten. In een verklaring zei hij: „Aangezien wij al namens het volk hebben geëist dat de staat van beleg wordt opgeheven, kan het afkondigen van dit soort orders slechts een pro vocatie voor het volk zijn. Zij, die deze orders hebben uitgevaardigd, moeten zich nu gaan realiseren dat het volk eensgezind is in zijn vastbe radenheid niet te zwichten voor der gelijke intimidatiemaatregelen". Door deze ontwikkeling zijn dc kansen op een gesprek tussen Sjeik .Moedjiboer Rachman en president Jahja Khan van Pakistan gedaald. De president zei dinsdag naar Dacca te zullen gaan. Hij is echter in West-Pa kistan gebleven zonder een datum voor het bezoek te noemen. Verbond boos over huurpl annen HILVERSUM Het verbond van christelijke woningbouwverenigingen en stichtingen in Nederland is boos over de huurharmonisatieplannen. Het verbond zegt dat de gelden die de bewoners straks extra moeten be talen niet rechtstreeks ten goede ko men aan de volkshuisvesting. In de jaarvergadering van het ver bond, die zaterdag in Lunteren is ge houden werd een telegram geformu leerd, bestemd voor de leden van de Tweede Kamer. In dat telegram wordt teleurstelling uitgesproken over de gang van zaken. Voorts wordt gewezen op de onge lijke behandeling van corporaties en particuliere huiseigenaren. Alleen corporaties en gemeenten krijgen de huurharmonieatie dwingend voorge schreven. SOMEREN Een auto met vijf nonnen is gistermiddag op de Ka naaldijk in Someren van de weg ge raakt en in een sloot terecht geko men. De 50-jarige J. Cooken was op slag dood. Drie inzittenden moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis in Helmond worden opge nomen. Vermoed wordt dat de be stuurster de macht over het stuur had verloren. VEENENDAAL De zeventigjarige mevrouw Van de Pol uit Veenendaal is zaterdag in haar woonplaats veron gelukt toen zij bij het oversteken werd gegrepen door een personen auto. DEN HAAG Het zestienjarige Haagse meisje Leuntje Spaans is za terdagavond om het leven gekomen bij een botsing. De brommer waar zij achterop zat, kreeg bij een voor rangskruising geen voorrang van een taxi. Dé bestuurder van de brommer kreeg alleen schaafwonden. SCHARMER In zijn woonplaats Scharmer (gemeente Slochteren) is zaterdagmiddag de vierjarige Tjeerd Kamps verongelukt. Toen hij plotse ling de weg overstak, werd hij gegre pen door een personenauto. CHAAM In een Bredaas zieken huis is zaterdagmorgen de 14-jarige J. J. M. van den Buijs uit Chaam overleden. Vrijdagmiddag was hij aangereden door een personenauto toen hij met zijn fieta plotseling de weg overstak. EINDHOVEN Bij het nemen van een bocht om een weiland in te rij den, is zaterdagmiddag een traktor met aanhanger gekanteld en in een beek terechtgekomen. Landbouwer P. J. Geerts (19) uit Bladel, die de trak tor bestuurde, kwam om het leven. RAAMSDONKSVEER Door een verkeerde inhaalmanoeuvre is zater dag een auto uit Waalwijk onder Raamsdonksveer in een sloot geraakt. De 16-jarige Monique Tilman werd uit de auto geslingerd, zij was op slag dood. Drie andere inzittenden van de wagen raakten gewond. Zeven van de veertien koeien van de veehouder N. van Rijn uit Cofhen zijn plotseling doodgegaan. Ze hebben vermoedelijk een sparreboom gegeten die in een sloot lag. De bees ten waren samen ongeveer 8500 gul den waard. TUNIS (Rtr) Nederland heeft de komende vier jaar behoefte aan 50.000 buitenlandse arbeidskrachten. Dit heeft mr. Weisglas, directeur van de economische afdeling van Unilever, en lid van een Nederlandse economische delegatie naar Tunesië, zaterdag in Tunis verklaard. Mr. Weisglas zei dat van die 50.000 mensen minstens 5000 Tunesiërs kon den zijn. Tegen de minister van eco nomische zaken van Tunesië zei de heer Weisglas dat er thans 160 Tunesiërs in Nederland werken en dat ze een goede reputatie hebben opgebouwd. Meer Tunesiërs zouden hartelijk welkom zijn. groot succes worden voorgesteld en elke terugtocht als verlopend „vol gens plan", blijken de Noordvietna- mese troepen de naar Zuid-Vietnam trekkende eenheden van het Zuid vietnamese leger zeer dicht op de hielen te zitten. Knap plan Zuidvietnamese troepen hebben op 'de basis Sophia vorige week een bat terij 105 mm kanonnen de lucht in laten vliegen. Deze basis is vijf kilo meter ten zuidoosten van de Lao- tiaanse stad Tsepone gelegen. De Zuidvietnamezen werden daar gecon fronteerd door een grote strijdmacht van het Noordvietnamese leger. Alvo rens geëvacueerd te worden door Amerikaanse helikopters, moesten zij een aantal kanonnen vernietigen. Overigens wordt ook deze vlucht als een onderdeel van een knap militair plan voorgesteld. Betrouwbare waarnemers hebben er echter op gewezen dat de snelle bewegingen, die de Zuidvietnamese troepen de afgelopen tien dagen in Laos hebben uitgevoerd, aantonen dat men zoveel mogelijk zware confron taties met het Noordvietnamese leger wil voorkomen. Aan het begin van de operaties in Laos toonden Zuidvietna mese commandanten daarentegen een duidelijk verlangen naar grote ge vechten. Öe Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, knuffelt een vijfja rig jongetje uit Rttsland, dat zo juist als immigrant in Tel Aviv is aangekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7