ARP enkel laat zich blok in geen opsluiten PSP zal PvdA-D '66 gedeeltelijk steunen ARJOS: voorkeur voor links Personalia Processen-verbaal bij anti-porno-actie CONFLICT IN CHU In drie steden proef vrij willigerscentrale ^Handelsregister ïalve eeuw oud Eisen ideaal en identiteit bewaren Sobukwe kan Zuid-Afrika niet verlaten „Groetdag" op 1 juli Bisschoppen VS voor vrouwelijke diakenen Zang en orgeluur WiIh elm ina kerk Zelf bepalen van prijzen afgelopen Geldboete geëist voor veroorzaken dodelijk ongeluk MAANDAG 15 MAART 1971 3 C? 7i M -M !v« LEIDEN Vandaag is het precies tra' jftig jaar geleden dat het Handels- 11 gister werd ingesteld, de „burger- ce stand van het bedrijfsleven" ondernemingen, met uitzonde van de eenmansbedrijven ir ndbouw, veeteelt en visserij, zijn in t register opgenomen. Bij elkaar aan in de handelsregisters van ons nd waarvan het beheer is toever- >uwd aan de Kamers van Koop- indeU 425.000 ondernemingen inge- >ven. Het aantal dossiers is veel oter, aangezien ook de gegevens opgeheven zaken worden be- r ird. In het handelsregister worden op- imen naam, adres en soort van bedrijf alsmede de namen van genen die overeenkomsten mogen ngaan en die aansprakelijk zijn *or de aangegane verplichtingen. ;t doel van het handelsregister is 1 [et i n de eerste plaats om een in- «k :ht te geven in de structuur van het drijfsleven, maar vooral om derden met een onderneming zaken doen, n dienst te zijn. Daarom heeft de schrijving ook rechtskracht. Dat er bruik wordt gemaakt van deze mo- lijkheid blijkt wel uit het feit dat ini arlijks 400.000 dossiers ter inzage or arden gevraagd. Fa Pla J. ollancl Festival laat jongeren studies maken in een verslaggever DEN HAAG Het Holland Festi- 1 gaat twintig studenten aan uni- ,|n irsiteiten. scholen voor kunstonder wijs, sociale en pedagogische acade- ies. en enige werkende jongeren in gelegenheid stellen een studie over Holland Festival te maken. Zi] zullen zo diep mogelijk over in onderwerp worden geïnformerd; dens het festival kunnen zij uitvoe- jen en repetities bijwonen en met ^edewërkers overleggen. Het Holland Festival wil met de udies zijn beleid, programma en oblematiek naar buiten verduidelij- n De onderzoekers moeten daarom in bevindingen op papier zetten, et is de bedoeling ze te publiceren. studie kan betrekking hebben op zonderlijke programma-onderdelen, sar ook bijvoorbeeld op het beleid, benadering van het publiek, de afische presentatie, de menings- irming en de financiering. ig< (Van onze parlemcntsredactie) UTRECHT De ARP, die een gezamenlijk programma heeft met de KVP en de CHU, gaat de verkiezingsstrijd in, vooral het accent leggend op de eigen iden titeit en op de eigen koers. Het is niet waarschijnlijk, dat een stem busakkoord met andere niet-con- fessionele partijen wordt afge sloten. Ook niet met de WD. Dat is zaterdag duidelijk geworden op de door meer dan duizend le den bezochte in Utrecht gehou den deputatenvergadering. Op deze laatste deputatenvergade ring, die het karakter had van een toogdag, verklaarde mr. B. W. Bies heuvel: „De ARP begint de verkie zingscampagne met een eigen pro gramma. een eigen ideaal, en een eigen visie op de maatschappij. Niet (1e procedure Over het vorige week mislukte ge sprek met de PvdA, D'66 en PPR zei de lijsttrekker: „Het gesprek is niet afgesprongen op een procedure-kwes tie. We wilden ons niet (wat D'f vooral hoopte) laten opsluiten in een blok. Want dan verdwijnt je identi teit. Ook met de WD laten we ons niet in een blok opsluiten. Met deze ver kiezingen", zei de ARP-lijsttrekker, „wordt de christelijke partijformatie zwaar op de proef gesteld." Distantie „Wij geloven niet in blokken", on derstreepte voorzitter Veerman in zijn slotwoord. „Wij zullen distantie bewaren. De continuïteit van de christelijke politiek is nu actueel." ARJOS-voorzitter Gerrit van Don gen zei in zijn toespraak over de po- JOHANNESBURG (Reuter, AP) 1 ibert Sobukwe, de vroegere leider het in Zuid-Afrika verboden ïafrikaanse Congres, heeft een uit- svisum gekregen om Zuid-Afrika ■goed te verlaten, maar hij zal er gebruik van kunnen maken. I rDe minister van binnenlandse za- jn, Muller, heeft weliswaar Sobuk- e toestemming gegeven naar Ameri- te gaan, -waar hij Afrikaanse talen In gaan doceren aan de universiteit ^n Wisconsin, maar zijn collega van istitie, Pelser, heeft er een stokje >r gestoken. [Sobukwe heeft zes jaar op het be- ichte deportatieoord Robbeneiland -angen gezeten. In 1969 werd hij gelaten, maar hij kreeg toen, zon- vorm van proces, te horen dat hij stad Kimberley niet mocht veria- Om naar Amerika te kunnen moet Sobukwe naar het vlieg- Id bij Johannesburg reizen en dat hem verboden. Minister Pelser ft verklaard ook nu geen reden te verbod op te heffen. Mr. B. W. Biesheuvel: „We wil den ons niet laten opsluiten in een blok". fijke" fan d Van een verslaggever DEN BOSCH Al bevat het :koord tussen PvdA, D'66 en 'PR een aantal „niet onbelang- voorstellen die de steun de PSP zullen krijgen, iet akkoord vormt zelfs geen erste aanzet tot een verande- ing van de sociaal-economische tructuur. Aldus fractieleider rs. Wiebenga zaterdag in Den losch op de appèldag van de >SP. UTRECHT Zolang de groet- plicht bij de Nederlandse krijgs macht niet is afgeschaft, zal de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) elk jaar op 1 juli een nationale groetdag" houden. „Door deze jaarlijkse demon- ttratie tegen het verouderde aroetvoorschrift hopen we zo snel mogelijk van dit soort antieke gebruiken af te komen. Maar oor het zo ver is znllen er nog wel een paar groetdagjes tegen aan moeten", zei de voorzitter van de VVDM. Evenals op 1 juli vorig jaar toen werd de groetdag voor het eerst gehouden uit protest tegen de hoge straf die de krijgsraad een groet-iveigeraargaf zul len ook straks weer overal in het and dienstplichtigen niet alleen hun meerderen, maar ook „civie le" voorbijgangers de militaire groet brenpen. Dr. A. Veerman: „De continuï teit van de christelijke politiek is nu actueel". Met name de defensieparagraaf was voor de heer Wiebenga volstrekt onaanvaardbaar. De suggestie dat een blijvend lidmaatschap van Nederland van de NAVO de Amerikaanse voor keur voor de rechtse dictaturen (Griekenland en Portugal) negatief zou kunnen beïnvloeden, vond hij „de grootste flop van dit programma". „Met deze kreet kan men alleen zijn kiezers of zichzelf beduvelen", meen de de heer Wiebenga. Het verbreken van het overleg van AR, CHU en KVP met de linkse coalitie op procedure kwesties, dient volgens de heer Wie benga voor de kiezer verborgen te houden dat de programma's van bei de blokken „twee kleine varianten zijn op het ene thema van de zorg vuldig gehandhaafde maatschappij - vorm". Het ene program zit iets links en het andere iets rechts van het Ne derlandse midden en dat midden „zit al rechts genoeg". Absurd noemde fractieleider Wie benga het idee dat de PSP zou kun nen samenwerken aan deze combina tie, die met haar staatsrechtelijke voorstellen de PSP naar het politieke kerkhof wil voeren. NEW YORK De Amerikaanse bisschoppenconferentie heeft besloten om voortaan ook vrouwen tot diaken te laten wijden. Dit besluit viel na bestudering van een daartoe door Amerikaanse theologen opgesteld rapport. Dit rapport legt er grote na druk op, dat in het beginstadium van de rooms-katholieke kerk de wijding van vrouwen tot diaken ook geoor loofd was. De bisschop van Charles ton (South Carolina), Mgr. Unterkoe- fler, die zich namens de Amerikaanse bisschoppenconferentie in het bijzon der met deze zaak heeft beziggehou den, heeft inmiddels verklaard dat de uiteindelijke beslissing echter door het Vaticaan genomen moet worden. litieke geschiedenis van de afgelopen week: „Aan de politieke vervreem ding wordt extra voer gegeven als voor de verkiezingen reeds over de hoofden van de kiezers heen de kabi netsformatie achter gesloten deuren plaats vindt. Het oude gekonkelfoes gebeurt weliswaar in een vroeger sta dium, maar is er daarom niet minder geheimzinnig door." En over de eigen plaats van de partij: „Christelijke politiek laat zich niet inkapselen in een centrumachtige partij. Nu men langs de weg van de polarisatie ons volk wil opdelen'', zei de ARJOS-voorzitter, „moeten de grenswachters van de confessionele partijen in het geweer komen." Nieuwe antithese Een duidelijke analyse gevend in zijn slotwoord legde dr. Veerman uit, dat in 1945 een grote partij was on- staan uit de geest van het personalis me. Die partij was gericht op samen werking. was inclusief. Maar de nieu we „linkse combinatie" komt nu zelf met een nieuwe antithese. De anti these van de pragmatisme. Maar de ARP en de confessionele partijen wensen nu samenwerking. Juist deze tegenstelling is de afgelopen Wqe'k aan het licht gekomen. Mr Biesheuvel noemde het akkoord tussen PvdA, D'66 en PPR overigens een holderdebolder-samenwerking Er ligt geen visie aan ten grondslag. „Ik moet nog zien. hoe deze samenwer king zich ontwikkelt", zei hij later. Ze hebben ons gehoond om het „sa men uit, samen thuis". Maar nu moesten we dat ineens beloven, ter wijl het gesprek over de beleidspun ten nog moest beginnen. Er was nog geen kans om het wederzijds wan trouwen. dat was ontstaan door het uit elkaar groeien, weg te nemen in het gesprek. Oorzaken Dat de ARP een eigen weg gaat, bleek ook uit het verweer van mr. Biesheuvel tegen politici, die alleen strijden tegen bepaalde symptomen, maar de diepere oorzaken in de maatschappij niet opsporen. Mr. W. Aantjes, de vice-voorzitter van de fractie, had 's morgens in zijn toespraak gezegd, dat de oorzaak ligt in de verkilling, de teleurstelling, het onbegrip en de vereenzaming. Dit probleem moet niet worden opgelost op de manier van Agnew ROTTERDAM Zaterdagavond concerteerden in de Wilhelminakerk aan de Oranjeboomstraat 'de Chr. Zang- en Oratoriumver. „Sursum Corda" uit Rotterdam-Pernis onder leiding van Dirk Jansz. Zwart. Laatstgenoemde verzorgde tevens en kele soli, terwijl de begeleidingen werden gespeeld door organist Cor van Heusden. Na een opening met „Eere zij aan God den Vader" in een bewerking van H. Plender, door koor èn aanwe zigen gezongen, liet het koor be schaafde en zuivere zang horen in fragmenten uit Bach's Cantate 79 en ih een gedeelte uit Pachelbel's Ko- raalcantate ..Was Gott tut. das ist wohlgetan". De homogeniteit was in het laatste werk ook zeer behoorlijk Het koor was voorts te beluisteren in stukken van Bach. Mozart (het goed geïnspireerd weergegeven. Jubi late Deo") Piet Post. Jan Zwart 'net ingetogen gebrachte Lijdenskoraal „O, God'lijk Lam, onschuldig" en Dirk Jansz. Zwart: Het kundig ge toonzette „Ruwe stormen mogen woe den" door het koor alleen en „Maar wat lot" samen met de aanwezigen. Hoogtepunt van de koorzang werd ongetwijfeld gevormd door de opval lend genuanceerde weergave van twee gedeelten uit Mendelssohn's jratorium „Paulus". waarmee het en semble veel eer inlegde. Van Heusden was steeds een betrouwbare secun- dant. Dirk Jansz Zwart heeft zijn gehoor ook als organist weten te boeien met verzorgde interpretaties van twee charmante stukjes van Handel on derdelen uit Widor's vijfde symfonie en de meditatie met koraal Psalm 22:1 van zijn vader. De avond werd besloten met een uitvoerig voorspel, gevolgd door Samenzang van „Ik heb de vaste grond gevonden." Mr Biesheuvel hierover: „De een zaamheid en verkilling komen als een schreeuw tot ons van alle kanten. Het gevoel van onbehagen is legitiem. We staan voor een situatie als de jaren '70 van de vorige eeuw. waarin fundamentele maatschappijkritiek nodig is. Wij bezitten de huidige maatschappelijke orde als niet-bezit- ters. Het is de uitdaging aan ons, de knelpunten en de machteloosheid weg te nemen." Tijdens deze laatste deputatenver gadering werd afscheid genomen van twee vergrijsden in de partij: mr. A. B. Roosjen, die sinds 1950 onder voorzitter was, en de heer J. Tjalma, oud-senator en sinds 1952 penning- meester. Voorzitter Veerman beloofde nog, dat in een door extra afgevaardigden versterkte vergadering van het cen traal comité verantwoording zal wor den afgelegd over de onderhandelin gen met de „linkse combinatie" en met de VVD. Over het resultaat van de programmavergelijkipg zal een duidelijke uitspraak worden gedaan. Harmonie en fantfare Van een verslaggever ARNHEM Met 159 punten heeft de Koninklijke harmonie Sophia's Vereniging (dirigent Heinz Friesen) uit Loon op Zand de eerste prijs be haald in de sectie harmonie op het jaarlijkse topconcours van de konink lijke federatie van harmonie- en fan- fa regezelschappen Tweede werd in de sectie harmonie het stedelijk muziekkorps „Sneek" met 144.5 punten en derde de Ko ninklijke 's-Gravenhaagse politiemu- ziekvereniging „Onderling Kunst genot" met 134,5 punt. In de sectie fanfare ging met 174 punten de eerste prijs naar „Ons Genoegen" uit Hat- tem (dirigent Jaap Stolp). De tweede prijs kreeg „Na Lang Streven" uit Klaaswaal (170 punten), de derde prijs „Sint, Cecilia" uit Millingen aan de Rijn (161,5 punt). Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Het prijzensys teem van de Naaldwijkse Counterbar Wip-inn, waarbij de bezoeker zelf de prijs van het door hem genuttigde menu bepaalt, zal worden afgeschaft. De directie van Wip-inn heeft me degedeeld dat hiertoe is besloten om dat dit „zelf-prijs-bepaal"-systeem niet meer past in het kader van voor genomen interne wijzigingen van het bedrijf. Directeur Ph. M. A. Droog acht het experiment, waarmee 15 oktober 1969 werd begonnen, niettemin volledig geslaagd. De „Maak-prijzen" zijn af geschaft met ingang van vandaag. Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG Het gezamenlijk programma van de PvdA, D'66 en PPR stemt op meer punten overeen met het urgentieprogramma van de drie confessionele partijen dan met het program van de VVD. De ARJOS is tot deze ontdekking gekomen na de programma's van de partijen globaal te hebben vergeleken. Het resultaat van deze programma vergelijking heeft voorzitter Gerrit van Dongen zaterdag tijdens de depu tatenvergadering in Utrecht aan de ARP aangeboden. Het programma van het linkse blok gaat in een aantal opzichten verder dan het urgentieprogram van de christelijke partijen. In het inmiddels door de politieke ontwikkeling reeds achterhaalde rapport wordt gezegd, dat de PvdA, D'66 en PPR zich in hun verlangens moeten matigen, wil len zij met de KVP, ARP en CHU overeenstemming bereiken. Verder is het duidelijk, dat de chris telijke partijen minder verlangens kunnen realiseren in samenwerking met de WD dan met de 'linkse com binatie'. Hierbij komt nog, dat de VVD zich over een aantal zaken niet duidelijk uitspreekt, zodat onderhan delingen duidelijkheid moeten bren gen. Wat de zedelijkheidswetgeving be treft zijn de PvdA en de VVD lood om oud ijzer. De linkse combinatie vindt de staatsrechtelijke vernieuwing erg belangrijk. Wellicht, aldus het rapport van de ARJOS, kan met de PvdA overeenstemming worden be reikt over een democratische aanwij zing van een kabinetsformateur. Jonge volgelingen van evangelist Hoekendijk demonstreren ook in Rot terdam tegen de pornografie. FSV: betere positie hoof dconducteur Van een verslaggever UTRECHT De Federatieve Spoor wegvakvereniging (FSV) vindt dat de hoofdconducteurs te laag ge waardeerd en gehonoreerd worden. Op dit moment z(jn zy qua salaris ondergebracht in taakgroep ze3. Ge zien de verzwaring en uitbreiding van hup taak wil de FSV hen be vorderen tot groep zeven. De laatste tijd is de verantwoor delijkheid van de hoofdconduJ.eurs toegenomen door de verhoogde trein- frequentle, die hogere eisen s.dt aan de Veiligheid. Bovendien moeten hoofdconducteur ook kaartjes verko pen. Onderscheiden: De Italiaanse am bassadeur Livio Theodoli heeft aan enkele Nederlanders onderscheidin gen uitgereikt wegens het 'bevorde ren van wederzijdse begrip en vriendschap' tussen Nederland en Italië. Prof. H. Kramers, oud-direc teur -generaal van het Euratom-cen- trum te Ispra (It) en prof. L. Seekles, oud-hoogleraar in de medisch-veteri- naire chemie te Utrecht, werd be noemd tot commandeur in de orden van verdienste van de Italiaanse re publiek en dr. E. G. Groeneveld, lid van de wetenschappelijke staf van de neurologische universiteitskliniek te Amsterdam, werd benoemd tot ridder in dezelfde orde. Medaille: Het bestuur van het Hooge- werff-fonds heeft besloten de gouden Hoo- sewerff-medaille toe te kennen aan dr. Ir. H. Hoog. "coördinator verwerkingsgroep olie" bij het Shell-concern. De Hooge- werff-prljs wordt toegekend aan hen, die volgens het bestuur uitnemend werk heb ben verricht op chemisch-techniseh gebied. Dr. Hoog krijgt de medaille „vanwege uit nemend- chemisch-technlsch werk op het gebied van de uitvinding en ontwikkeling tot technische schaal van olieprocessen". Overleden: Na langdurige ziekte ls op 50-jarige leeftijd overleden de heer J. Mei- se te Voorschoten, directeur financiële en materiële zaken van het ministerie van landbouw en visserij. De heer Melse. gebor ren 8 april 1920 te Goes. Is in 1962 benoemd tot directeur beheerszaken voor landbouw voorlichting en -onderzoek. In 1969 volgde zijn benoeming tot directeur financiële en materiële zaken bij het departement. Hl) was adviserend lid van de centrale cul tuur-technische commissie en bestuurslid van de stichting uitvoering landbouwmaat- regelen. AMSTERDAM De. anti porno-actie van de evangelist B. Hoekendijk uit Putten, die dit weekeinde zijn hoogtepunt moest bereiken, is over het algemeen rustig verlopen. In Rotterdam heeft de politie een aantal jongens en meisjes die 's nachts de stickers met „Gij zult de meerderheid in het kwade niet vol gen" op ruiten van sexboetieks, ge bouwen, auto's, lantaarnpalen en par- keermeters plakten, aangehouden. Na proces-verbaal konden zij het politiebureau weer verlaten. Het is in de meeste grote steden verboden 's nachts propagandabiljetten aan te plakken. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht waren enkele van de vele gemeenten waar protestdemonstraties zijn ge houden. In de hoofdstad hield men op drie plaatsen een demonstratie met spandoeken en sandwichborden. Op de trappen van de beurs van Berlage werden met begeleiding van gitaren en een tamboerijn geestelijke liede ren gezongen en korte toespraken ge houden. Rotterdamse jongeren hielden hun demonstratie op de Lijnbaan. In Utrecht waren jongelui eveneens in het centrum actief. In totaal zijn thans ongeveer 170.000 biljetten ver spreid. Protesterende jongeren hebben ook een brief aan de Tweede Kamer ge richt, waarin wordt geschreven dat pornografie, immorele films, homo filie, prostitutie en sex in tv-pro- gramma's op ontstellende wijze zijn toegenomen. De regering wordt steun gevraagd in het streven „naar een gezonde, op persoonlijk geloof gefun deerde jeugd." Geen rubberreclame Onaangenaam werd ik getroffen door het bericht dat we binnenkort zullen worden vergast op Ster-reclame voor voorbehoedmiddelen. Moet dat nou? Moeten we ons als luisteraars en kijkers dan maar alles laten welgeval len? Zodat we straks tijdens de maal tijd een of andere sexy-stunt van een op geld beluste rubberfabrikant te verwerken krijgen? Samen met vrouw en kinderen? Of moeten we nu eindelijk eens iets DOEN? Ik stel voor een actie te ont ketenen tegen deze smeerlapperij op onze beeldbuis. Betalen we daar ons kijk- en luistergeld voor? Weg met die vuile reclame. Help ons het kwaad van de vulgarisering van ons leven te bestrijden. Als krant hebt u veel invloed. Laat de lezers spreken. Een aneeuwbalactie, die de plannen van de Ster omvergooit. Doe het, eer het te laat is! VLAARDINGEN P. van Vliet DEN HAAG In Arnhem, Groningen en Tilburg zal gedurende zestien maanden een proef worden genomen met vrjjwilligerscentrales. Hun taak is het vrijwilligerswerk zoals dat uit de bevolking opkomt te eoördinercn. Minister Klompé wil het experiment financieren. Vraag en aanbod van vrijwilligers zullen In deze centrales, die van sep tember volgend jaar tot eind 1973 gaan functioneren bij elkaar worden ge bracht. De hulp betreft bejaardenwerk, jeugdwerk, kinderbescherming, tele foondiensten, actie- en projektgrocpen, leiding sportbeoefening en dergelijke De minister heeft de gemeentebesturen om medewerking gevraagd. Mijn moeder legt er altijd een heel aparte toon in als ze me aan spreekt met „kindje...." Er is dan be slist iets ernstigs aan de hand. Ditmaal bleek het aan mijn wang te zijn. „Kindje", zei ze. ..Hoe kom jij aan die blauwe plek op je wang." Ik voelde eens, maar voelde niks. „Hoger", zei ze en wat misprij zend. ..Een lelijke gemene blauwe plek..." ..Het doet in elk geval geen pijn", constateerde ik mijn wang met toch wel voorzichtige vingers beaaiend." „Je moet toch wat meer op jezelf passen", reageerde ze met duidelijk ongelopf aan mijn pijnloosheid. Zo bekijkt een moeder dat. Ze vind je een flinkerd, doet alsof ze je gelooft en denkt dat je in stilte lijdt. Maar ik voelde echt niks. hele maal niks Toen kwam mijn zoon thuis. „Wat heb jij?" zei hij bruusk, vol verwijt naar me starend. Ik was de ontdekking van mijn moqder al vergeten en bleef heel neutraal met een slap: „Niks...." „En die blauwe plek dan, hoe kom je daar aan?" Ik voelde niet eens meer. Die blauwe plek was me geenenkele zorg. Maar hij hield aan: „Hoe ter we reld krijg je zo'n blauwe plek? Wat is er gebeurd?" „Niks," verweerde ik. ..Echt niks Blauwe plek en ik voel niks en ik weet niks en zanik nu niet langer, die plek zal wel weggaan... Maar hij nam het niet. „Hoor eens", startte hij met man nelijk gezag. „Het is allemaal goed en wel dat jij jezelf wel redt. maar als jou zoiets overkomt dan wil ik het weten." „Wat overkomt, mij overkomt niks..." bitste ik geïrriteerd. „Zo'n blauwe plek krijg je alleen van een flinke opdoffer", oordeelde hij naar kennelijk eigen ervaring. .En ik wil weten wie jou die op doffer gegeven heeft." Hij wond zich nu bepaald op in het vooruitzicht mijn belager met overbetaling van munt te lijf te gaan. Zo bekijkt een zoon dat De stemming was intussen wel verkild en dan is de beste remedie een verse bak koffie. Op weg naar de keuken passeerde ik de halspie- gel. O ja, die blauwe plek... toch even kijken.... i Ze hadden gelijk. Op mijn juk been zat een afzichtelijke blauwe plek, die minstens een moordaanslag deed vermoeden. Ik streek eens voorzichtig.... geen pijn. Toen kreeg ik het idee.... pro beerde een natte vinger.weg vlek. Ik had gewoon met mijn ballpoint wat onhandig zitten manoeuvreren. Maar die gezichten toen ik met de koffie en zonder plek in de kamer terugkwam...! (Vervolg van pagina 1) De ongerustheid in de CHU is ook veroorzaakt door het feit, dat poli tieke leiders van de KVP en ook van de ARP zich distantiëren van de uit latingen van de CHU - lijsttrekker. KVP-lijsttrekker Veringa heeft dit vorige week gedaan en mr. Biesheu vel en mr. Aantjes lieten zaterdag op de deputatenvergadering van de ARP een duidelijk ander geluid horen, door zich te verzetten tegen de politici die alleen bepaalde symptomen in de maatschappij willen bestrijden. Voor vernieuwing In de brief van de 21 aan het hoofdbestuur wordt geconstateerd, dat de CHU op 7 maart en 23 mei 1970 gekozen heeft voor de vernieu wing. Dit moet gebeuren vanuit de evangelische bezinning. Zorg spreekt men ook uit over de samenstelling van de kandidatenlijst voor de verkiezingen van de Tweede Kamer. Men vraagt zich af, of de nieuwe fractie wel voldoende de geest van vernieuwing zal belichamen. Op korte termijn vragen de briefschrij vers garanties, dat het beleid over eenkomstig het programma wordt uitgevoerd. De CHJO wordt terecht verontrust genoemd. De brief is ondertekend door J. Baarda, Sneek; J. Baaijens, Amers foort; drs. H. J Bos, Apeldoorn: B. van Haersma Buma, Sneek; H. van Dalen, Groningen; drs. C. Dekker, El- burg; mr. H. Dijkstra, Apeldoorn; jhr. mr. D. J. de Geer, Den Haag: me vrouw D. J W de Graaff - Nauta, Sneek; H. Groeneveld jr., Waarder; drs. D. W Hoonakker; W Jongeneel, Muiden; drs. B G Kleinwassink, Breukelen; mevrouw A D. L. Patijn - Vriesendorp; S H Scheepstra. As- peren; mr. F. J. H. Snijders, Almelo; S. A. van der Schoot, Paterswolde; F. H. Slijper, Amersfoort; drs. H J. Viersen, Rotterdam; en drs. J. Wie ten, Zaandam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een in paniek uit gevoerde verkeerde manoeuvre en het feit dat de 38-jarige sleepboot kapitein uit Dordrecht A. P. A. S. niet voldoende ervaring bezat in het besturen van een speedboat waren er de oorzaak van dat op 11 juli 1970 op het Veerse Meer bij Vrouwen polder, de 47-jarige mevrouw F. E. M. van der Meulen-Haaijmakers uit Eindhoven, die aan het zwemmen was, werd overvaren en tijdens het vervoer naar een ziekenhuis aan haar verwondingen overleed. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde de kapitein wegens dood door schuld tot een geldboete van 750. De officier van justitie, die drie weken hechtenis had geëist, tekende hoger beroeD aan. De Dro- .cureur generaal bii het Haaese ge rechtshof eiste vrijdag de bevesti ging van het rechtbankvonnis. Verdachte wilde een 14-jarie doch tertje van een kennis aan boord van een schip brengen. Deze manoeuvre lukte niet. In een paniekstemming gaf verdachte meer gas en zo schoot de speedboat met nog groter snel heid vooruit en kwam tussen een groep zwemmers terecht. Verdachte verklaarde dat hij de zwemmers niet had gezien, omdat de neus van zijn boot wat omhoog stak. De procureur generaal wilde er rekening mee houden dat ver dachte in paniek had gehandeld en niet zozeer „woest" had gevaren. Het. hof zal op 26 maart arrest wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5