ilRAND BIJ GULF-RAFFINADERIJ SPD behoudt absolute meerderheid in Berlijn in CHU met jongeren breidt zich uit Vijf arrestaties 11a rel in Maarssen Het Kwartet Opkomst groot - nadeel communisten Drie baby's omgekomen Bloedbad bij Valenciennes Het weer in Europa Drie doden bij brand in Groningen Slechte dag voor goederentreinen I ïïi* - miÊÊm Enkele buien 0NDERZETTEGEL(^SZiTOF PLACE-MAT™ kunt u kiezen Amerika huurt eilandjes voor raketproeven JLeidse Courant fdkantoor Leiden bur U Maandag 15 maart 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 9 ing Van een onzer verslaggevers 11 [OTTERDAM Een felle ind in enkele asfalt- en olie- ilagtanks heeft vannacht op "El Gulf-raffinaderö op het eiland zenburg voor enkele miljoe- T i guldens schade aangericht. ja f verschillende brandweer ken ipsen hebben er de hele nacht U handen meer dan vol aan n9 ïad om de bijzonder hardnek- brand, die overigens geen chtoffers eiste, onder controle f 4 krijgen. ort na middernacht ontdekte oneel van de raffinaderij dat er leiding naar een van de twee as- Rockwell Kent in ew York overleden gre j gd. MSTERDAM De Amerikaanse ^iistenaar Rockwell Kent is zater- Bi op 88-jarige leeftijd overleden in ittsburgh in de staat New York. halve schilder was Kent dichter, Iiveur, architect en hondenfokker, n grootste bekendheid kreeg hij iter door zijn politieke houding. In eerste wereldoorlog werd hij vt nterneerd vanwege zijn vermeende "A 3-Duitse houding. Tijdens de koude rlog was hij het doelwit van de 45.- nmissie voor anti-Amerikaanse ac- teit- Cent noemde zich socialist, naar n zeggen is hij noooit lid geweest n de Amerikaanse communistische rtij. In 1967 ontving hij de Lenin- JWNIDDRINRICHTING 3 BRflNDKflSIfN falttanks die achter op het terrein tussen een gasolie- en een dieselolie tank stonden opgesteld, was ontploft door nog onbekende oorzaak. Onmid dellijk werd groot alarm geslagen. Op dit alarm rukte allereerst de eigen, goed geoutilleerde, brandweer uit, die snel daarna assistentie kreeg van de bedrijfsbrandweer van de BP- raffinaderij, en van de Rotterdamse Rozenburgse en Oosrtvoornse brand weer, die allen met groot materiee uitrukten. Daarnaast werden ook en kele in Hoek van Holland gestatio neerde blusboten naar de Gulf raffi naderij gedirigeerd, terwijl ook d< speciale schuimbluswagen van de Stichting Europoort-Botlekbelanger werd ingezet. Door de zeer sterke hitte-ontwikke ling barstten al* gauw de beide as- besttaniks met een capaciteit van 150( ton uit elkaar. Aanvankelijk sloeg hef vuur over naar een grote, dichtbij staande tank van 20.000 ton, die voor driekwart met stookolie was gevuld Enorme dikke zwarte rookwolken markeerden de plaats waar soir\i metershoge vlammen het omrin gende terrein in een helle gloed zet ten. Veel meer dan preventief werk konden de gezamenlijke brandweer korpsen toen al niet meer doen. Men trachtte de vlammen door het leggen van een schuimdeken te verstikken, een taktiek die bij de met stookolie gevulde tank met succes werd toege past. Minder voorspoedig verliep het blussingsiwerk bij de twee inmiddels vrijwel volledig weggesmolten as- best-opslagtanks. De enige oplossing leek hier het asfalt, dat zich intussen samen met de stookolie als een dikke brij in het bassin tussen de aarden, vuurwallen rond de opslagtanks had verspreid, maar gewoon te laten op branden. Intussen werden de om ringende tanks natgehouden, om te voorkomen dat het vuur verder om zich heen zou grijpen. Tot vroeg in de morgen is men met de blussingswerkzaamheden bezig ge weest, gadegeslagen door de voltal lige, vijf man sterke direktie van de Gulf-raffinaderij, die direct na het eerste alarm naar Rozenburg was ge komen om de stand van zaken op te nemen. „Het valt alles bij elkaar nog mee," vindt een van de direktieleden. de heer F. M. van de Ven. „De raffina derij draait verder gewoon door, en de leveranties komen in het geheel niet in gevaar. Dat danken we trou wens voor een groot deel aan het wel bijzonder slagvaardige cn deskundige optreden van de betrokken brand weerkorpsen, laat ik dat wel even vaststellen!" Het is nu al weer twee jaar geleden dat de Rozenburgse Gulf-raffinaderij in het nieuws kwam door een specta culaire brand in een destillatiekolom. Sindsdien zijn er op het terrein geen branden van enige omvang, behalve de normale bedrijfsbrandjes, zoals ze op iedere.raffinaderij vrijwel weke lijks voorkomen, gesignaleerd. Van onze parlementsredactie) (DEN HAAG Het conflict jat in de CHU bestaat met de ingerenorganisatie, die nog ieds elke medewerking aan de fcrkiezingscampagne weigert, is jitgebreid. let hoofdbestuur, dat zaterdag ver- irde, behandelde een brief van lentwintig „vooraanstaande" leden, 'rin het zijn ernstige zorg uit lekt over de ontwikkeling in de de laatste tijd. Met name ma de ondertekenaars van deze brief ongerust over de uitspraken van fttrekker Udink (deze naam wordt in de brief genoemd), waarin air de nadruk wordt gelegd op gevaren van ondermijning van de itaande orde en de noodzaak van ichtige gezagshandhaving. Hier- worden onbedoeld, aldus de VO rief. de angstgevoelens van velen g i oor de maatschappelijke verande- 1ingen versterkt. 'De brief waarin men zich verweert ^tgen de ongenuanceerde reacties van Een geweldige vlammenzee heeft een groot deel van 'de nacht Europoort in het licht ge zet. Het vuur was eVen na middernacht uitgebroken op de Gulf raffinaderij. Het vuur volgde na explosies in twee grote opslagtanks. Tientallen brand weerlieden van bedrijven en van omliggende gemeenten bestreden het vuur met een macht aan materiaal. de CHJO, is ondertekend door acht leden van de Unieraad, drie leden van het hoofdbestuur en door vier burgemeesters. Geconstateerd wordt, dat -de vertrouwenssfeer in de CHU ernstig is geschaad. Verscherping Intussen is, terwijl de verkiezingen naderen, de bemiddeling door staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga en het Tweede-Kamerlid drs. A. D. VV. Tilanus tussen CHU cn haar jonge renorganisatie nog weinig gevorderd. Het ziet ernaar uit, dat het conflict zich verscherpt. Vanavond wordt tenminste reeds een gesprek gehouden tussen de on dertekenaars van de brief en de CHJO over de mogelijkheden om het politieke gezicht van de Unie nog te „redden". Het hoofdbestuur van de Unie zou besloten hebben een extra Unieraadsvergadering te houden over de politieke koers van de CHU voor de verkiezingen. (voor vervolg zie pag. 5) BERLIJN (Reuter, UPI) Bij de gisteren gehouden verkie zingen voor de Senaat van West- Berlijn heeft de regerende so ciaal-democratische partij nog net de absolute meerderheid we ten te behouden. Brand in Franse kliniek PARIJS (AFP) Drie pasgeboren baby's zijn omgekomen en tien ge wond bij een brand in de couveuse kamer van de Alexis Carrelkliniek Sarcelles bij Parijs. Enkele van- de gewonde baby's zijn er ernstig aan toe. De brand brak zaterdagavond laat door tot nog toe onbekende oorzaak uit. Gevoed door het plastic en de zuurstof van de couveuses, verspreid de het vuur zich snel. De brandweer had het binnen enkele minuten na aankomst bedwongen, maar kon niet verhinderen dat twee baby's in de vlammen omkwamen. Een derde kind stief later. De brand in de moderne, ongeveer tien jaar geleden geopende kliniek bleef beperkt tot de couveusekamer. In omliggende vertrekken bevonden zich nog dertig baby's. De particuliere kliniek telt in totaal honderd bedden. VALENCIENNES (AFP) Een 32-jarige man uit Marly, een voorstad van Valenciennes, heeft zondagavond in een vlaag van verstandsverbijste ring vijf van zijn verwanten doodge schoten en twee kinderen gewond. Daarna maakte hij een eind aan zijn leven. De man, Albert Lefebvre, kwam plotseling met een geweer dat hij van huis had meegenomen, een nabijgele gen restaurant binnen waar een groep familieleden zat te eten. Zonder een woord te zeggen begon hij op hen te schieten. Degenen die wisten te vluchten, achtervolgde hij op straat. Tenslotte keerde hij naar het eethuis terug waar hij zich door het hoofd schoot. De SPD kreeg volgens de voorlopi ge officiële uitslag 50,4 procent van de uitgebrachte s-temmen. Dat is 6,5 procent minder dan bij de verkiezin gen van 1967. De SPD bezat daardoor 73 van de 133 zetels in de Senaat. De sociaal-democraten hadden 81 zetels. De communisten zijn er weer niet in geslaagd in de Senaat te komen. De SEW, de Weslberlijnse afdeling van Ulbrichts Socialistische Een heidspartij van Duitsland, had heftige pogingen gedaan dit keer een goed resultaat te behalen en rekende voor al op de jeugd. De partij kreeg echter niet meer dan 2,3 procent van de stemmen, dat is 0,3 procent meer dan vier jaar geleden. Een percentage van 5 is nodig om in de Senaat vertegen woordigd te kunnen zijn. oproep Oproep Alle democratische partijen hadden een beroep gedaan op de kiezers om toch vooral naar de stembus te gaan, zodat de resultaten van de commu nisten zo gering mogelijk zouden zijn. De opkomst was zeer groot: 88,5 pro cent van de stemgerechtigden gingen hun stem uitbrengen. De kleine liberale partij, de FDP, kwam van negen op elf zetels: een winst van 1,4 procent. De christen democraten kwamen van 47 op 54 ze tels, een winst van 5,3 procent. Gerhard Denelius, de leider van de communisten in West-Berlijn, heeft gezegd dat de verkiezingsuitslag de betrekkingen met Oost-Duitsland schade zal toebrengen. Voor bonds kanselier Brandt, leider van de SPD, is de uitslag overigens een geruststel ling. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zw. bew. 10 5 1 Brussel zw. bew. 9 5 1 Frankfort geh. bew. 12 1 0 Genève regen 11 3 7 Innsbruck zw bew. 9-0 0 Kopenhagen regen 2 1 1 Locamo mist 7 -1 0.2 Londen regen 12 2 15 Luxemburg geh bew. 3 1 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Drie mensen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Groningen bij een brand in hun woonhuis om het leven gekomen. Het zijn de 52-jarige B. Borgman, zijn even oude vrouw Annegien en hun 'ienjarig kleindochtertje Annegien. Hun buren, de heer en mevrouw H. Mulder, hun schoondochter en tweejarig kleindochtertje, van wie het huis ook afbrandde, konden zich langs een ladder en verder met be hulp van aan elkaar geknoopte gor dijnen en lakens in veiligheid bren gen. De oorzaak van de brand is nog niet met zekerheid vastgesteld. Ver moed wordt dat een ontploffende gasfles de brand heeft veroorzaakt. Omstreeks twee uur 's nachts waren omwonenden opgeschrikt door een flinke explosie; kort daarop werd het vuur ontdekt. Zaterdagavond laat heeft een brand de opslagruimte van de industriële bakkerij van de NV Hedo in Gronin gen geheel verwoest. De rest van de fabriek liep aanzienlijke waterschade pp, zodat de totale schade wordt ge raamd op een kwart miljoen gulden. De oorzaak van de brand is niet be kend. UTRECHT Vanmorgen is door nog onbekende oorzaak een goederen trein. bestaande uit lege wagons, ont spoord op de lijn Amersfoor-Utrecht, ter hoogte van Den Dolder. Hierdoor is het reinverkeer op de trajecten Utrecht-Amersfoort, Den Dolder- Baarn en Utrecht-Baarn vice versa niet meer mogelijk. Ook tussen Groningen en Assen is vanochtend vroeg een goederenloko- motief met vier wagons ontspoord. Twee van de drie sporen op het baan vak werden versperd. Het treinver keer tussen Groningen en Assen kon normaal doorgang vinden. Wijzen leren meer van dwazen dan dwazen van wijzen. MARCUS CATO DE OUDERE Critaj "Wie naar de bioscoop wil staat op, wie de afwas wil doen blijft zitten. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. Min. temp. omstreeks 3, maxima ongeveer 7 graden. In de nacht van zondag op maandag trok een frontale zone met enige regen van zuidwest naar noordoost over het land. Achter het front werd onstabiel opgebouwde koudere lucht aan gevoerd. Deze aanvoer zal in het komende etmaal aanhouden, daar een lagedrukgebied boven de Noordzee en de Britse eilanden ook morgen de luchtstroming in onze omgeving zou bepalen. Trogvormige storingen kun nen van tijd tot tijd de buiigheid verhogen, terwijl de temperatuur iets lager zal worden. Barometerstand: heden 10 inu 744 cm (991 milibar). dalend. Zon en maan 16 maart: zon op 6.54, ondei 18.45; maan op onder 7.43 20 maart L K. Hoog water Hoog water. 16 maart: Rotter dam le getij 6.49, 2e getij 19.15 Scheveningen 5.25-17.39; Vlissin- gen 4.10-16.31; Haringvliet a.d Zeezijde 5.55-18.06. Madrid Majorca Münehen Nice Parijs Rome Zürich 1. bew 7. w bew. regen h. bew. 1. bew zw. bew. Van een onzer verslaggevers MAARSSEN Politie uit Maars sen, die om versterking uil andere plaatsen moest vragen, heeft gister avond, behalve in de lucht ook ge richt geschoten op een twintigtal Ambonezen die in gevecht warm ge wikkeld met bezoekers van een dis cobar. Er viel één gewonde (een Ambonees). De Ambonese jongelui wildtn toe gang tot de discobar, waarin ze niet werden toegelaten omdat ze geen lid waren. Bij de vechtpartij die wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureau van dit blad Ik geef op als nieuweabonnee: beualt: per kwartaal par maand plaats: als beloning voor mijn oktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden daarna ontstond sneuvelden ruiten en kwamen wapens als klewangs en bajonetten tevoorschijn. De kleine politiebezetting van Maarssen kon de vechtenden met de baas en moest assistentie uit o.m. Utrecht inroepen. Pas toen de poli tiële overmacht overduidelijk wis werd het gevecht beëindigd en sloeg een deel van de aanvallers op de vlucht. Een ander, kleiner deel. viel de politie in handen en werd naar het politiebureau overgebracht. In totaal zijn vijf Ambonezen aange houden. De politie vermoedt te maken ie hebben met een bende uit de umge- ving. met vermoedelijk leden in Breukelen. Gevreesd wordt dat zij ook over vuurwapens beschikken. Op de arrestanten werden echter geen wapens aangetroffen. De barkeeper van het café, waar de moeilijkheden begonnen, verklaar de enkele Ambonezen te nebben her kend, die vorige week zondag een Maarssense jongeman hadden mis handeld en bewusteloos geslagen. Op diezelfde avond zou ook elders in Maarssen provocerend zijn opge treden door vermoedelijke dezelfde groep. WASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten zijn van plan proeven te nemen met raketten met meervou dige kernkoppen op de onbewoonde Zuidzee-eilandjes Canton en Ender- berry, 3.200 km ten zuidwesten van Hawaii, zo is zondag in Washington vernomen. De eilandjes zijn gemeen schappelijk eigendom van de Ver enigde Staten en Engeland. De V.S. zullen aan de Britse rege ring voor een gebruik van tien jaren 250.000 dollar betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1