iVI) thans de enige homogene partij Frankrijk werkt aan eigen „Europese" uraanfabriek één dag vijf nieuwe patiënten in Staphorst Praten met PvdA ziet elementen van censuur in subsidiebeleid Over tien jaar driemaal zoveel radiologen nodig Geertsema: Ook bij ons veel discussie Beeld laatste jaren sterk gewijzigd krant van formaat Vijfde baan nog niet afgeschreven Meeste mensen tegen stalling Proefschrift en/of bestseller? Geen financiële problemen bij NCOV en NKOV Pater Gerard Lutte gerehabiliteerd 9 ZATERDAG 13 MAART 1971 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. W. J. Geertsema, lijsttrekker van de VVD, indt misschien dat zijn partij op rozen zit, nu het akkoord tussen e confessionele partijen en de linkse combinatie uitgesloten is, war hij laat het niet merken. „De keus van de confessionelen is einer geworden", was ongeveer alles wat hij zei, en dat nog met de tie evoeging dat hij dat niet eens zo belangrijk vond. het ondernemingsrecht geen proble men van hoge orde zijn. Van Geertsema hoor je nooit voor- rlge of opgewonden kreten. Hij t zijn wérk grondig en koel, zeer iistantieerd in het persoonlijke keer. met onverstoorbare rust en verzettelijkheid en als iemand die cies weet wat hij wil.. Met zijn t al te gecompliceerde kijk op de nenleving is de liberale leider in el opzichten de personificatie van partij, de door kalmte en rust muntende WD. De VVD heeft niet de naam dat zij centrum is van discussie over de ite politieke en maatschappelijke agen van deze tijd. Geertsema: We hebben de laatse ren in mijn partij gediscussieerd als it oit tevoren: eerst over de staatkun- ;e voorstellen van het rapport kie- -gekozene en daarna over het rap- rt over het ondernemingsrecht. Er in alle afdelingen bijzonder leven- gediscussieerd, het hoofdbestuur praktisch ingesneeuwd onder de •ndementen. Ja, maar het gaat ons vooral om blcmen als de Oost-West-verhou- ig, de verhouding rijk-arm. leertsema: Als u de discussie op rel de algemene vergadering als op partijraad zou hebben gevolgd, zou u wel anders denken. Daar >ben we het gehad over de rassen- iriminatie- dat leeft heel sterk in ze partij. Op dezelfde twee verga ringen is ook uitvoering en leven- gesproken over de positie van de de )R. Trouwens, u vindt blijkbaar t de staatkundige vernieuwing en VbORDEEL Van Riel heeft geklaagd dat in de VVD een oppositie node wordt ge mist. Geertsema: Dat kan meneer Van Riel wel vinden, maar ik vind het een enorm voordeel dat de VVD als enige een partij is die men homogeen kan noemen. Anderen kun nen het misschien een voordeel vin den, veelvuldig in de publiciteit te komen omdat iedereen rotzooi met iedereen heeft en omdat er veel tijd en aandacht nodig is om onderlinge twisten bij te leggen. Wij hebben ook wel heftige discus sies, maar het komt misschien door het gevoel voor democratie dat ons is ingebakken, dat men zich vervolgens bij de meerderheidsbeslissingen neer legt. Men griept bij ons niet door, men vormt geen club in de club, men splitst zich niet af. Denk bijvoorbeeld niet dat er niet heftig en soms ook emotioneel is ge sproken over de abortusparagraaf in ons programma. De heer Van Riel en ook partijgenoten vooral uit het zui den waren daar zeer tegen gekant; toch heeft men zich -uiteindelijk neer gelegd bij het besluit van de meer derheid. Ik dacht dat dat de kracht en niet de zwakte van een politieke partij was. Neem de CHU, waar de voorzit ter, de heer Van Hulst, heeft gezegd: de lijsttrekker van mij, die heeft Van een onzer verslaggevers STAPHORST Het aantal licpatiënten in Staphorst en de aan te gemeenten grenzende wijk van fppcl is tot tweeentwintig geslegen, sferen werden in totaal vijf nieuwe ehtoffers gemeld; een triest record. In de laatste week is er maar één g geweest, zonder dat er nieuwe imetting werd geconstateerd. De io-explosie in Staphorst is één der istigste uitbarstingen van deze kte sinds lange tijd. In Staphorst vraagt men zich af of bij twee doden zal blijven. De itste zeven jaar is er in Nederland en sterfgeval als gevolg van kin- rverlamming voorgekomen, fttssen 1960 en 1964 waren er In i land een kleine tweehonderd po- gevallen. Twaalf personen zijn in periode daaraan overleden. Daar- nam de ziekte kwantitatief be- 'grijk af en sterfgevallen deden ■h niet meer voor. Bij de „explosie" zich in 1969 te Rijssen voordeed baarlijke nonsens verteld; dat is een situatie die mij niet aantrekt. Met dat al kan men bij de VVD weinig merken van verontrusting over bijvoorbeeld de atoom-bewape ning. Geertsema: er heerst over deze vraagstukken binnen mijn partij geen enkel meningsverschil. Men krijgt een levendige discussie alleen als men het met elkaar oneens is. Welnu men is wel verontrust maar vooral over de situatie die zou ontstaan als het Westen geen atoom-bewapening had. Wij zijn ervan overtuigd dat we die nodig hebben voor het handhaven van onze vrijheid en dat daaraan alle andere vraagstukken ondergeschikt moeten worden gemaakt. Niemand vindt dat het atoomwapen eenzijdig' moet worden afgeschaft, dat het een trieste zaak is dat we het nodig heb ben, dat spreekt vanzelf, dat is iede- een het over eens. Maar het heeft weinig zin daar nog eens uitvoerige congressen over te houden. (een gemeente met een ongeveer even klein inentingspercentage als Stap horst) was het aantal patiënten slechts vier. Van het totaal aantal patiënten vertoont ongeveer de helft verlam-* mingsverschijnselen. Geneeskundig inspecteur voor Overijssel, T. Landheer, die enerzijds niet had verwacht, dat de polio-ex plosie in Staphorst zo hevig zou zijn, had gisteren anderzijds hoop, dat het toegediende vaccin nu langzamerhand zal gaan werken. „Ma'ar ik ben er pas gerust op. wanneer we een paar da gen hebben gehad, zonder dat er een patiënt is bijgekomen". Men kan het naar vinden dat de Zuidpool uit ijs bestaat, maar door alleen te vergaderen krijg je al dat ijs niet weg. „Wat is er de zin van, de triestheid van zoiets ter discussie te stellen? We kunnen alleen maar ho pen dat het werk van Brandt en Scheel ertoe zal leiden dat er ont spanning komt. Misschien zijn wij wat praktischer ingesteld dan veel andere partijen, dat wij hebben geleerd met een aan tal dingen te leven en meer aandacht te' besteden aan dingen waar we in Nederland werkelijk wat aan kunnen veranderen, zoals de staatkundige si tuatie en het ondernemingsrecht. TEVREDEN? De VVD maakt de indruk van een partij van tevreden mensen die het niet nodig vinden veel te veranderen. Geertsema: Een aantal jaren gele den, op de algemene vergadering in Maastricht, toen ben ik even ge schrokken, moet ik zeggen. Daar heerste een gezapige rust, niet van tevreden, maar van gezapige mensen, van ongeïnteresseerde lauwe men sen. Dat is funest, maar het beeld heeft zich sterk gewijzigd. Ook om de discussie in de partij op gang te krij gen heeft het bestuur die rapporten laten uitbrengen. Nu is men wel de gelijk heel sterk bij de zaken betrok ken. Toch blijft de indruk dat de ach terban bij de VVD niet zozeer tegen de leiding duwt. dan wel wordt mee getrokken. De partij ging in 1967 de verkiezingen in met de leus dat de overheidsuitgaven en de belastingen omlaag moesten, en de inflatie be streden. Geertsema: Er is een belasting-cor rectie van 900 miljoen geweest en verder moet men erkennen dat al heb je een minister van financiën met al het superintellect van de we reld, je altijd toch nog te maken hebt met een stuk gemportcerdc inflatie. Een deel ervan vindt ook zijn oorzaak in het feit dat alle Nederlanders, li beralen niet uitgezonder, blijven aan dringen op het realiseren van nuttige wensen. Men heeft zich dat in 1967 in de partij onvoldoende gerealiseerd. VERSCHIL Maar niemand vraagt het verschil uit te leggen tussen de leus in 1967 en het beleid dat erop is gevolgd. Geertsema: Dat moet ik nog maar afwachten, of ik 26 en 27 maart op de algemene vergadering niets moet uit leggen. Wij hebben het grote voordeel dat binnen de VVD voldoende ver draagzaamheid de grondslag van het liberalisme is om naar elkaar te luisteren. In veel andere partijen krijgt men wel eens de indruk dat ieder zijn zegje zegt, maar niet bereid is, zijn oren open te doen voor wat anderen zeggen. BELASTING In het nieuwe programma wordt belastingverzwaring niet uitgesloten het wil als collectieve voorzieningen een hogere prioriteit vragen, tot 1.2 procent drukverzwaring gaan. De confessionele partijen programmeren een verzwaring van 2 procent. Zal het dat verschil van 0,8 procent in het overleg met KVP, ARP en CHU worden overbrugd? Geertsema: U mag niet verwachten dat we nu al een regeringsprogram ma maken. Het gaat er nu om: is er voldoende wederzijds vertrouwen dat we na de verkiezingen op basis van de uitslag het eens zullen worden. Eerst moet de kiezer zijn zegje doen. Als de confessionele partijen een klinkende overwinning behalen en wij een nederlaag, dan zou duidelijk zijn dat hun programma de kiezers meer aanspreekt, dan zullen wij de consequenties moeten trekken. Het omgekeerde geldt natuurlijk ook. Het overleg van nu is zeker geen offer feest van beginselen. GS Noord-Holland Van een onzer verslaggevers HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen de vijfde baan van Schiphol nog niet helemaal afschrijven. Zij wensen.dat de moge lijkheid althans open blijft, zolang nog studies gaande zijn. Met die stu dies bedoelen zij dan ook het onder zoeken van mogelijkheden een twee de nationale luchthaven in de Mar kerwaard aan te leggen. Volgens GS staat de directie van de IJsselmeerpolders, positief tegenover luchthavenplannen in de Marker waard. Gedeputeerde Staten wijden in een gisteren verschenen nota grote aan dacht aan de Markerwaard. Ze vin den dat er weinig moeilijkheden te overwinnen zijn bij het uitwerken van de plannen, in tegenstelling tot een nationale luchthaven in het zui den van het land (Steenbergen, zoals door het Nederland Economisch Insti tuut is aanbevolen), die veel meer problemen met zich mee zal brengen. Het Noordhollandse college van GS meent dat als de regering nog dit jaar of volgend jaar zou besluiten met de drooglegging van de Marker- Waard te starten, dat dan bij een be maling in versneld tempo reeds in 1978 gesproken kan worden van een polder. Als nu meteen wordt besloten er een luchthaven neer te leggen, kun nen de komende jaren gebruikt wor den voor de voorbereiding van de werkzaamheden. Het is dan niet uit gesloten dat tussen 1980 en 1985 de luchthaven gereed zou komen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het is nu geen tijd om te staken, zo vindt meer dan de helft van het aantal Nederlanders dat door het NIPO daar naar werd gevraagd. Op de vraag of het nu een tijd is om te staken voor hogere lo nen zei. om precies te zijn, 64% nee. Slechts 20% vindt dat er wel moet worden gestaakt. Zestien procent had geen mening. Het NIPO hield een enquête onder bijna duizend Nèderlanders. Alleen de PvdA-aanhangers onder de onder vraagden bleken voor 32% voor sta king te zijn op dit ogenblik. Voor de sympathisanten van de confessionele partijen en de VVD lag het percentage dat op dit ogenblik wenst te staken onder het landelijk gemiddelde van 20%. De aanhangers van D'66 en DS '70 bleven enkele punten boven het landsgemiddelde. De meeste mensen die niet willen staken zeggen dat het toch niets helpt omdat door hogere lonen de prijzen weer zullen stijgen en geldontwaar ding ontstaat. Bovendien zegt een groot percentage: „Ik ben tegen sta ken: staken is uit de boze. Het is eco nomisch niet verantwoord, de econo mie gaat naar de filistijnen." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Een accep tabel proefschrift en waarschijn lijk een bestseller". Zo karakteri seerde de promotor, prof. dr. G. Kuypers, het proef schift Partij- propaganda in Nederland, waarop Ferry A. Hoogendijk, hoofdredac teur van Elseviers magazine, gis termiddag aan de VU promoveer de tot doctor in de sociale weten schappen. De opponenten, onder wie prof. dr. C. Boekestijn en d. E. Die- mer, hadden nogal wat kritiek op het proefschrift. Vooral de eerste bracht een groot aantal beden kingen tegen de wetenschappe lijke waarde ervan naar voren. Onder gelach van de Ivele aanwe zigen zei hij onder meer dat de in het boek opgenomen interviews met politici het beter hadden ge daan als artikelenserie in een opinieweekblad „als Vrij Neder land, De Groene of misschien zelfs Elseviers magazine". Paranymfen bij de promotie van Hoogendijk (links op de foto) waren mevrouw G. V. van Some- ren-Downer, voorzitter van de VVD, en drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. Van een verslaggever AMSTERDAM De Partijvan de Arbeid is verontwaardigd over het intrekken van de subsidie aan het Nederlands Komité voor Inter nationaal Jongerenwerk (NRIJ). Het geld was zoals bekend bestemd voor een anti-kolonia%l congres. Het partijbestuur zegt dat met de weigering van de regering het sub sidiebeleid elementen krijgt van censuur en van willekeur. We lopen nu het risico dat de overheid subsi dies intrekt voor activiteiten die haar onwelgevallig zijn. De toekenning van subsidies wordt op die manier afhankelijk gemaakt van de mate waarin de activiteiten overeenstemmen met de politieke opvattingen van de rege- "ing, aldus het partijbestuur. Nu de president van de recht bank in Den Haag in een door het NKIJ aangespannen kort geding de regering in het gelijk heeft gesteld en daardoor het congres bedreigd wordt, stelt de PvdA zich garant voor een bedrag van 1000. Woesdag heeft den Bosch een voorproefje van de kamerverkiezingen met gemeenteraadsverkiezingen. Tien lijsten dingen naar de stemmen van de kiezers in het vergrote Den Bosch. DEN HAAG Financiële moei lijkheden zijn niet de oorzaak ge weest van het uiteenhalen van de (federatief samenwerkende) secreta riaten van het Nederlands hcristelijk- en het Nederlands Katholiek Onder- nemersverbond in het midden- en kleinbedrijf (NCOV en NKOV). Dat 'hebben de heren H. de Mooy en W. Perquin, resp. voorzitter en vi ce-voorzitter van de federatie giste ren op een persconferentie meege deeld. De federatie als samenwerkings vorm blijft bestaan. De beide heren vertelden dat het splitsen van de se cretariaten uit praktische overwegin gen is gedaan omdat de organisatie vorm van de beide verbonden te zeer verschilde. Men is nu gezamenlijk bezig de ge splitste secretariaten weer aan te passen aan de nieuwe situatie. Geen bedreiging uliracentrifugeproject Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Frankrijk heeft besloten op eigen gelegenheid voorbe reidingen te treffen voor een ura- niumverrijkingsfabriek „van Euro pees formaat". Een Frans en een Amerikaans ingeneursbureau hebben opdracht gekregen voor een tech nische voorstudie die tegen 1973 een beslissing over de bouw moet moge lijk maken. Franse pogingen in het verleden om een gezamenlijke Europese indu strie voor uraniumverrijking op te zet ten op basis van het gasdiffusieproees •dat Frankrijk voor zijn kernwapen Dit is het recept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me ak rvi ontwikkelde, zijn afgestuit op de Westduits-Engels-Nederlandse plan nen voor ultracentrifugefabrieken die hetzelfde doen tegen kleinere investe ringskosten en waarschijnlijk een la gere kostprijs. COMMENTAAR Op het ministerie van economische zaken was men gisteren zuinig met commentaar, maar zag toch geen di recte bedreiging van het ultracentri- fugeproject, waarin ook de staat deel neemt. Wel vroeg men zich af waar Frankrijk het kapitaal dacht te vin den. Voor een fabriek van het Franse type worden bedragen in de orde van 2Vz miljard gulden genoemd. Het Tweede-Kamerlid De Goede vertelde ons gisteren dat in 1973 de beslissing over een ultracentrifuge- industrie al genomen kan zijn. „De proeffabriek in Almelo is bijna klaar, en als die een jaar gedraaid heeft weten we waar we aan toe zijn. Dan zou begin 1974 het produktiebedrijf er al kunnen staan". De heer De Goe de zag in de Franse stap „meer een politieke zet dan een ernstig begin van een eigen industrie voor kern- brandstof". DIFFUSIEFABRI EK De geruchten dat Frankrijk met En geland, West-Duitsland en Japan zou samenwerken bij het realiseren van een diffusiefabriek zijn door minister Nelissen tijdens het ultracentrifuge- debat in de Tweede Kamer ontkend. 7 i k En in de berichten die nu uit Frankrijk komen wordt er ook niet meer over gesproken. Het heet nu dat de andere Europese landen te zijner tijd tot deelneming zullen worden uitgenodigd. Het heeft er veel van weg dat met de toekomstige energie voorziening van West-Europa ccn on overzichtelijk soort poker wordt ge speeld. Van een verslaggever LEIDEN Er moeten in Neder land over tien jaar drie keer zo veel radiologen zijn als nu. En in de me dische studie moet de röntgendiagnostiek meer aandacht worden gegeven. Dat zei gisteren in Leiden dr. A. E. van Voorthuizen bij zijn aanvaarding van het hoogleraarschap in de radio logie. Van elke honderd Nederlanders on dergaan er per jaar vijfentwintig eec röntgenonderzoek, en dat aantal zal nog flink toenemen. Door het ter be schikking komen van nieuwe onder zoekmethoden worden steeds meer patiënten door specialisten naar de radioloog verwezen. De door prof. Van Voorthuizen be pleite groei voor zijn specialisme hoeft per saldo niet zoals veel an dere medische ontwikkelingen pe perduur te zijn. Vorige maand ver klaarde de nieuwe radioloog van de Utrechtse universiteit, prof. dr. A. C. Klinkhamer, dat een goed functione rende röntgenafdeling de patiënt veel ellende en een ziekenhuis veel geld kan besparen, omdat de tijd die een patiënt in het ziekenhuis ligt, bekort kan worden wanneer men er snel achter komt wat hem precies scheelt. ROME De Belgische pater Ge rard Lutte, die verleden week uit de congregatie der Salesianen was gezet, is volledig gerehabiliteerd. Na een persoonlijk gesprek met hulpbisschop Poleti van Rome heeft hij toestem ming gekregen, zijn pastoraat in een Romeinse krottenwijk weer op te ne men. .Ook mag hij de eucharistie weer vieren en de sacramenten toe dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9