Studieverkorting treft theologen hevig 38 V rachtdief stallen krijgen angstwekkende omvang Weekend retour gp-Daagse akanties In eigen land h Vakbeweging dreigt in .slop te raken Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Letterkundigen willen uitleengeld afdwingen VU-hoogleraar prof. dr. D. C. Mulder f coöperaties sïln landbouw ftjaan samen Socioloog dr. Hoefnagels: Bureau Toerisme wil congressen van VS naar Nederland halen Camouflage regenkledij Amerikaanse politie staat machteloos dagretour f 1.- Conflict in bouwwereld bijgelegd Ook NMB wil in reizen doen maa» ZATERDAG 13 MAART 1971 sto\~ -■ogt11 ollcdig verzorgd, dus ic-iusief hotel, ïtmM laaltijden, reizen en xcursies. nui li _._"Limburg la yrente riesland lontferland rabant land v.a. f 183.- v.a. f 226.- v.a. f 255.- v.a. f 235.- v.a. f 261.- v.a. f 263.- v.a. f 262.- n, jtrijzen vanaf elk station t Nederland, ke bi 'raag op uw station de Uit rochure betreffende 8 ïeerdaagse N S-vakanti e- iizen. voordelig ■S fw uit met NS Vri« 4259! C iQ N' HAAG Elf landbouwcoöpe- - in het zuidwesten van het land met behoud van ieders bestaan aatselijke vereniging van 1 juli arepiaande af al hun zakelijke ac- - "ter. verrichten in een nieuwe ratie, genaamd „Cebeco-zuid- elpk ei| plaatselijke ledenvergaderin- rv"u hiertoe vrijdag besloten. Het coöperaties van Brielle, Nieuw- Puttershoek, Middelharnis, t, Sint-Annaland, Zierikzee, irn(fcne. Middelburg, Breskens en ve pen. oortplve deze elf zal ook de lande- jpcoöperatie Cebeco te Rotter- aarbij zij alle zijn aangesloten, innen worden van de nieuwe •lijke coöperatie. Cebeco-Rot- krijgt ook recht op een be- ilaats en zal tien procent aan- ilijkheid dragen, rdelen, die het samengaan zal r bieden zijn beter in de hand van de kosten, sterkere po- de afzet doorgebundeld aan- •tere marktverkenning, minder ibij prijsgaranties, teeltcontrac- lestcontracten en andere finan- •gelingen met de leden. t perspectieven zowel voor de |van landbouwprodukten als telen, uien, zaaizaden als voor bet van landbouwbenodigden. ■coöperaties hebben samen een iet van 90 miljoen. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Wie mocht denken dat de voorstellen tot verkorting van de studieduur (•zoals die. deze week door mi nister Veringa als voorontwerp van wet werden ingediend) zonder slag of stoot wet zullen worden, komt bedrogen uit. De studentenoppositie die enkele jaren geleden fel tegen de ideeën van regeringscommissaris Posthumus (op wiens voorstel len minister Veringa zijn voor ontwerp baseerde) protesteerde, kon zich deze week maar nau welijks hergroeperen om nog een zwak protest tegen het nieuwe wetsvoorstel te laten horen. Deze keer zou de oppositie wel eens uit een totaal andere hoek kun nen komen: uit die van de hoog leraren. Voor hen speelt het probleem van de kwaliteit van het wetenschappe lijk onderwijs, die door de nieuwe voorstellen wel eens schrikbarend zou kunnen dalen. Een tegenstander van de nieuwe voorstellen is in ieder geval de VU- hoogleraar theologie prof. mr. dr. D. C. Mulder. Hij is geen tegenstander van studieduurverkorting, maar de theologen hebben net "plannen opge steld' om de nu acht jaar durende doctoraalstudie tot zes jaar in te krimpen. Om nü aan een nog verdergaande bekorting tè gaan dénken, is voor een theoloog onmogelijk. De nieuwe opzet wil een student in zes jaar doctoraal laten doen, de tijd die hij nu nodig heeft om zijn kandidaats te halen. Studieplan Omdat het allemaal zolang duurde hielden veel studenten na hun kandi- daats met studeren op en werden dó- minee. Om aan deze niet normale toestand een einde te maken, ont- wierpep de theologen een nieuw stu dieplan, dat ook de instemming van theologen in Kampen en aan rijksuni versiteiten en van katholieke theolo gen heeft. Ook zij voelen wel voor studieverkorting tot zes 'jaar. Bij de VU zou het nieuwe pro gramma met september ingaan, maar prof. Mulder kan erg somber worden van het idee dat het nieuwe plan na korte tijd al zal moeten wijken voor de plannen van de minister. Benaderingen „Theologie is een erg uitgebreide studie", zegt prof. Mulder, „er zijn drie benaderingen, de exegetisch-his- torische, de system^tisch-filosofische en de praktische benadering. Een stu die-bekorting tot vier jaar zou vol gens ons een fundamentele aantasting van de te leren theologie inhouden. Daarbij komt, dat van die vier jaar nogeen jaar voor de propaeaeuse waarin studenten o.a. hebreeuws en nieuw-testamentisch grieks moeten leren. De eigenlijke theologische stu die start pas in het tweede jaar". Er bestaa" volgens prof. Mulder daarom maar twee mogelijkheden: of je laat de talen vervallen, of je studeert, met handhaving van de propaedeuse veel te kort. Selectie LECOM „De vakbewe- dreigt in het slop te raken ;het gebrek aan maatschap- te interesse van haar achter- aldus de Nijmeegse socio- prof. dr. H. Hoefnagels. v« b vakbeweging zal, als er niet Fat verandert, binnenkort voor kkebolgende dilemma worden ge- [la, M. of zij wordt de spreekbuis elte eis die uit de achterban 'i' t, bf zij raakt de greep op de. fan kwijt. frees dat als het zo doorgaat, c v ivt een aa-.ital jaren zitten met kleine splintervakbondjes die al- naar oog hebben voor de ple belangen van hun leden, kor het grote geheel volslagen licelijk wordt". |ens prof. Hoefnagels kan de jveging de maatschappij-kri- [bewustwording van haar ledgn j nog stimuleren door concrete s. niet door brochures of studie- f ei ties. Prof. Hoefnagels sprak ens op een studieconferentie h Algemene [Bond van Ambte- Hj die in Eilecom werd gehouden. Sociale ANWB lij zei verder, dat de leiding van mi akteweging tot dusver te weinig i 2 t mgedaeht over de structurele nto ilenatiek. „De vakbeweging Kt deeds meer een sociale ANWB Porten, die hier en daar een cao- opvijzelt terwijl het toch eigenlijk Mist veel structurele zaken Hei zou ernaar moeten ftreven", irof. Hoefnagels, „dat prestaties istbeginseT minder gaan over- ook voor de vakbeweging en. her een taak zijn weggelegd". Er (S wel geklaagd over het gebrek verantwoordelijkheidsgevoel, genoeming: Per 15 maart is be- 1 tot directeur van de nationale 'aartschool de heer C. L. van der Is (in verband met het overlijden lie voormalige directeur, J. van >orren). De heer Van der Veen, nds jaren een bekende figuur is |e privé-luchtvaart, bezit zelf een t vliegervaring en heeft ook zit- ■m de commissie van de rijks-' |vaartdienst voor het afnemen e examens van privé-vliegers ming: Enschede (TUT): lol bui- >on hoogleraar In de afdaling der wetenschappen dr. A. H. Huls maar <Te maatschappij zelf doet zijn uiterste best om de werknemer on verantwoordelijk te houden en niet te laten meedenken. Het,bedrijfsleven heeft nog steeds het meeste aan mensen, die zich ab soluut niet voor het bedrijf interesse ren, aldus prof. Hoefnagels. Hij deed de vakbeweging de sug gestie er-naar te streven dat prestatie en wkistbeginsel minder gaan over heersen en er meer aan de mens zelf wordt gedacht. „Nu wordt de werkgelegenheid toe vallig geschapen als bij-verschijnsel van een nieuwe industrie-vestiging, terwijl toch eigenlijk de werkgele genheid het criterium zou moeten zijn voor het vestigingsbeleid en daarna pas zaken als bedrijfswinst. Ook dat kan alleen maar worden ge realiseerd als er structurele verande ringen worden geëist. Een tientje meer of minder in de week zet bij de oplossing van deze problematiek echt geen zoden aan de dijk", zo zei prof. Hoefnagels. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS Van een verslaggever AMSTERDAM Het Natio naal bureau voor toerisme gaat in Amerika propaganda maken voor het houden van congressen in Nederland in het voor- en nazeisoen. Een dochteronderne ming van het bureau, de „Hol land Conventions and Meetings Inc." zal in augustus in Amerika beginnen met het aantrekken van congressen voor Nederland. Aan dit plan is een grondig markt onderzoek van een Amerikaans bu reau voorafgegaan. Ook met de be langhebbenden in Nederland is maandenlang over het idee van ge dachten gewisseld en de basisfinan- ciring is verzekerd. Komend najaar hoopt men te beginnen. Op grond van de gegevens van het Apierikaanse bureau is becijferd, dat na het najaar van 1972 deze congres sen ons land tien miljoen gulden op geleverd zouden kunnen hebben. Daarvan zou 56 procent ten goede ko men aan de horeca-sector en aan winkelen zou 19.8 procent of 1 980.000 zijn besteed. In de Verenigde Staten kent men drie soorten congressen, die heel vaak in het buitenland worden gehouden: zakelijke bijeenkomsten met bijvoor beeld de eigen verkoopstaf belonings- reizen (voor goede wederverkopers). „Holland conventions and meetings ine." wil jaarlijks 3 pet. van deze bij eenkomsten naar Nederland trekken Omdat niet iedere belanghebbende op eigen houtje de Amerikaanse boer op kan gaan, heeft het Nationaal bureau voor toerisme de krachten ge bundeld. Van Nederlartdse kant blijkt grote belangstelling te bestaan. Nederland is het eerste Europese land, dat op deze gecoördineerde wij ze te werk gaat. Dit voorjaar zal een twintig man sterke Nederlandse dele gatie in New York het plan lanceren in een vergadering van de „European travel commission", waarbij 21 Euro pese nationale toeristische organisa ties zijn aangesloten. Daarna kan men het eerste officiële nummertje „Nederland-presentatie" weg geven op een in augustus in Florida te hou den bijeenkomst van vierduizend lei dende figuren op congresgebied. met twee jaar voorgesteld. Verder kunnen 'we niet gaan. Wij zijn een combinatie van een alfa en een gam ma-studie, we hebben een norm uit gebreide studiestof en we werken nog met die drie benaderingen. Daarbij komt nog een extra moei lijkheid voor ons, nq ook niet-gymna- siasten theologie mogen 'gaan stude ren. Dat levert op talengebied ook nog problemen op". Zes jaar Prof. Mulder vindt het redelijk dat er'een oplossing gezocht wordt voor de universiteitsproblemen, maar die oplossing ligt zijns inziens, hoe pijn lijk dat ook mag zijn, in een strenge selectie na het eerste jaar, een hoge drempel voor het tweede jaar. Die selectie mag zich niet uiten in het beurzenbeleid, want dan zou het een kwestie van geld of geen geld worden. „Die strenge selectie heb ik liever dan een bekorting, die het on derzoek niet mee laat spelen in het onderwijs. Het wetenschappelijk on derzoek wordt nu verplaatst tot na het doctoraal voor een groep die dan wel geselecteerd is". Doelstellingen De nieuwe doelstellingen die iedere studierichting zal moeten formuleren om een nieuwe en kortere indeling van de studie te bewerkstelligen, hebben de theologen netrond. „Een theoloog moet het Woord en de we reld bij elkaar brengen, van allebei wat afweten, kennis van het woord en kennis van de maatschappij pn van de mensen voor wie je werkt en dan moeten die twee dingen bij el kaar gebracht worden. Wij vinden het nodig onze studie flink uit te breiden met psychologie, sociologie, maatschappij-kennis. On danks dat hebben we een verkorting Prof. Mulder hoopt dat de theolo gische sectie van de academische raad krachtig zal pleiten voor een doctoraal van zes jaar. Daar is niet veel tijd voor, want de academische raad moet binnen een maand advies uitbrengen. Voor de verkiezingen moet het wetsvoorstel ingediend worden, zo snel, dat prof. Mulder ervoor vreest dat het nieuwe voorstel een rol zal gaan spelen bij de kabinetsformatie. Overigens verwacht prof. Mulder dat niet alleen de theologen met bezwa ren zullen komen. „Ik hoop dat de verschillende sec ties zo gedifferentieerd zullen ant woorden, dat eruit blijkt dat het voor de een wel en voor de ander niet kan. Maar ik denk wel, dat ook ande re alfa-faculteiten zullen protesteren. Ik vraag me trouwens af, wat de minister met die verkorting bij de alfa's bereikt. Een lange studie in zo'n faculteit drukt dacht ik, niet zo zwaar op het onderwijsbudget." Oplossingen Pas als alle protest zonder succes blijft, zou de academische raad met slimme oplossingen kunnen komen: er zou gevraagd kunnen worden om een extra cursusjaar, zoals voor uit zonderingsgevallen kan; er zou een theologische beroepsopleiding aan de studie gekoppeld kunnen worden, hoewel prof. Mulder het een onover komelijk bezwaar vindt om de prak tische theologie los te koppelen van de verder studie. Maar als dat allemaal niet lukt, weten de theologen het ook niet meer. Een verdere bekorting lijkt on aanvaardbaar, en het is ook de vraag of de kerken zo'n studie als basis voor toelating tot het ambt van domi nee zullen accepteren. Griezelig „We griezelen als er nog meer af moet. Ons verkorte programma ga randeerde een betere opleiding. En dat is nodig want je hebt juist nu eerder beter opgeleide theologen no dig, dan minder goed opgeleide." Regenkleding is gelukkig al gerui me tijd een onderdeel van de „echte" mode geworden, wat betekent dat de regenmantel niet langer een „noodza kelijk kwaad" is: een lange, smakelo ze jas, die alleen maar dient om droog te blijven. Tegenwoordig is de regenkleding wel degelijk onderdeel van de mode, zodat er elk seizoen nieuwe modellen op de markt ver schijnen, die de geldende modeten- denzen helemaal volgen. Nieuw in de regenmode voor de ko mende zomer zijn de zogenaamde ca mouflage-pakken: mantels en broek- pakken, geïnspireerd op de bruin- /groene werkpakken, waarin de sol daten veldoefeningen houden. De kleuren van de camouflage-mode zijn overigens wel wat meer gevarieerd en vrolijker dan die van de militaire camouflagepakken. Op de foto links boven: een midi- regenmantel in camouflagestijl met bijpassende paraplu, de kleurencom binatie van dit model bestaat uit hard- roze en donkerbruin, daarnaast een regen-broekpak, eveneens in de ca- mouflage-sijl; ook de kleuren van dit pak zijn erg vrolijk: oranje met geel. Op de foto onder: een regenmantel in een andere mode-tendens, de denim- mode. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging van Letterkundigen bekijkt de moge lijkheid om uitleengeld af te dwingen door in het contract dat de uitgever en de schrijver afsluiten een clausule op te nemen, die in de boeken afge drukt moet worden en waarbij het bibliotheken verboden wordt de boe ken uit te lenen zonder een vooraf gaande financiële regeling. Volgens de schrijver Bernlef, de vi- ce-voorzitter van de vereniging, zal deze methode in ieder geval voorlopig niet toegepast worden. Eerst wordt nog verder met het ministerie van CRM over het uitleenrecht gepraat en afgewacht welk bedrag er op de vol gende begroting van CRM voor deze zaak wordt uitgetrokken. Op de begroting van CRM van dit jaar staat een post van 200.000 gulden voor leengeld, maar de minister heeft nadrukkelijk verklaard dat er van „uitleenrecht" geen sprake is. De schrijvers vinden de twee ton leen geld veel te weinig. Clausule De schrijvers Herbert Leupen en Paul Rollman en de jonge uitgeverij Van een bijzondere medewerker NEW YORK Een moeilijk oplosbaar probleem, waar men internationaal het hoofd over breekt, vormt de'vrachtpiraterij in de Ver. Staten. Een misdaad, die angstwekkende vormen be gint aan te nemen en waar de politie vrijwel machteloos tegen over staat. Het stelen van vracht goederen op grote schaal is een kwestie van georganiseerde mis daad geworden, waarachter vol gens de F.B.I. verschillende mis daadkartels staan. Steeds vaker worden vrachtwagens met hoogwaardige handelsgoederen op straat of op de grote snelwegen gekaapt. Goederen worden systema tisch uit spoorweg- er. havenopslag plaatsen gehaald. Inmiddels hebben de georganiseerde diefstallen zich ook tot de luchthavens uitgebreid. In ééri van de Amerikaanse luchthavens heeft de georganiseerde misdaad het luchtvraohtbedrijf vrijwel overgeno men. ten naar de kanalen van de groot- en de kleinhandel, waardoor de gestolen goederen langs „legale" weg in de circulatie komen. New York bovenaan Vrachtdiefstal 'komt in het hele land voor, maar heeft zich het sterkst ontwikkeld langs de Oostkust, frew York en omgeving staat wel boven aan. In en in de omgeving van deze wereldstad worden per week onge veer 10 vrachtwagens gekaapt waar van de goederen een waarde van zo'n slorige 300.000 vertegenwoordiger.. Bij de kapingen vloeit nauwelijks bloed. Geweld komt er haast niet aan te pas. Tips en vervalste documenten maken het mogelijk de zaak zo te ensceneren dat zij geruisloos verloopt. Weerloos Wachtend voor een rood stoplicht er. kijkend in de loop van een revol ver. weten de meeste chauffeurs dat dit het moment is om het stuur zon- Piraterij Jaarlijks de rage begon ir. 1967 kost deze piraterij de Amerikanen ongeveer 1 miljard. In één jaar tijds kwamen bij de F.B.I. 20.349 mel dingen van vrachtdiefstallen binnen. In 1013 gevallen kwam het tot een veroordeling en kwam men voor een waarde van circa $15 miljoen op het spoor. Doorgaans echter worden maar weinig dieven gepakt. In sleutelposities De grote moeilijkheid, waarvoor men zich geplaatst ziet is het feit dat professionele misdadigers in sleutel posities van de transportbedrijven worden geplaatst. Hierdoor wordt het mogelijk om te stelen goederen te se lecteren. Bovendien hebben deze lie- "den op de sleutelposities hun contac- Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. voordelig uü met NS der tegenstand aan anderen over te geven. Na enkele uren zullen zij on gedeerd weer worden vrijgelaten. Ongeveer net zo is de gang van zaken op de container-terminals in de ha vens. Sinds het begin van de contai- nerisatie zijn al zo'n 130 containers met inhoud verdwenen. Marktverkenning Er wordt maar niet luk-raak gesto len. Het is een kwestie van markt verkenning. Goederen met neiging tol prijsstijging zijn het meest in trek De laatste maanden hebben metaal zendingen. zilver, koper - en nikkel bijzonder de aandacht. De interesse van het gilde der lange vingers houdt gelijke tred met de seizoenen en de feestdagen. Tegen-Pasen ligt het accent op kle ding; komt de kerst naderbij dan verschuift het beeld naar dranken en geschenkartikelen. In 1969 werden tegen het eind van het jaar drie containers wegeereden met ladingen whiskey tot een totale waarde van 255.000. Het is niet verwonderlijk dat sommige Ameri kaanse assuradeuren hun tarieven voor goederentransport per container met 50 pet. hebben verhoogd. Onderzoekers Een heel leger onderzoekers uit hel Amerikaanse congres, posterijen en uit de verzekeringswereld houdt zich met dit ernstige probleem bezig Hel werk is echter alles behalve gemak kelijk. Een juist inzicht wordt vaak bemoeilijkt door het feit dat lang niet alle maatschappijen, die het slacht offer van een roofoverval werden, be reid zijn complete gegevens uit te le veren. Uit vrees voor represailles. Het transportbedrijf zelf zit vaak ingeklemd tussen een door afpersers overheerste vakvereniging aan de ene kant en aan de andere kant door af persende handelsassociaties. Effectie ve bewaking, betere begeleiding, zorgvuldiger verpakking etc. zijn maatregelen die alleen dan affect zullen sorteren wanneer men ook de personele factor heeft kunnen sane ren. TOV hebben in het boek „Mag ik effe adem halen" het levensverhaal van de roemruchte ras-Jordaner Paul Rollman" al een clausule afgedrukt, waarbij het bibliotheken verboden wordt het boek uit te lenen zonder toestemming, zolang er geen wette lijke leengeldregeling is. Wanneer een bibliotheek toestemming voor uitle ning vraagt, krijgt deze te horen dat dit mogelijk is wanneer er zes cent per uitlening betaald wordt. Administratie Bezwaren van de zijde van de bi bliotheken dat het leengeld te veel administratie met zich mee zou bren- gn, vindt Herbert Leupen onzin. „Het zou heel eenvoudig geregeld kunnen worden via het centrale in koopsysteem van de bibliotheken. Maar ook wanneer het per biblio- heek afzonderlijk geregeld moet wor den behoeft het niet moeilijk te zijn. Een boek gaat gemiddeld vijftig uitleningen mee. De bibliotheek kan dan bij aankoop van het boek vijftig maal zes cent in één keer betalen. Of het boek dan nog een keer meer of minder wordt uitgeleend is niet be langrijk." Volgens hem kunnen de bi bliotheken de zes cent per uitlening, wanneer CRM het niet subsidieert, op de leners verhalen. Gratis Maar een woordvoerder van CRM wyst erop, dat dit juist het tegenge stelde is van wat de centrale vereni ging van bibliothekers wil, nameljjk het geheel gratis uitlenen van alle boeken voor iedereen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het conflict tussen de in de centrale commissie bouwnij verheid samenwerkende drie bouw bonden en de stichting verletbestrij- ding bouwnijverheid is bijgelegd. De bouwbonden nemen nu weer deel aan het werk van de stichting. Het conflict ontstond enkele maan den geleden. Oorzaak was de publi- katie in enkele dagbladen van een interview met ir. A. Lekkerkerker en mr. W. G. Koppelaars, respectievelijk voorzitter en directeur van de stich ting verletbestrijding bouwnijverheid, waarin uitspraken werden gedaa n, die de bouwvakbonden kwetsend vonden voor de bouwvakkers. De bonden besloten daarop hun functionarissen uit het bestuur van de stichting terug te trekken, zolang de gewraakte uitspraken niet waren herroepen. Inmiddels hebben de heren Lekker kerker en Koppelaars de juiste weergave van het interview in het midden latend verklaard dat zij de uitspraken, die de goede naam van de bouwvakarbeiders hebb en geschaad betreuren en publiekelijk terugne men De bonden hebben zich op grond van deze verklaring bereid verklaard weer aan het werk deel te nemen. AMSTERDAM Na de Raiffeisen- Boerenleenbank en de Amrobank wil nu ook de Nederlandse Midden- standsbank zich op de reismarkt be geven. De plannen hierover bevinden zich, volgens hoofddirecteur drs. J. J. C. N. Wouters, echter nog in een be ginstadium. Ze zullen dan ook zeker niet voor 1972 verwerkelijkt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7