Midden-Holland wil over andstad ook meepraten" De grillige levensloop van dominee/pastoor Goudkamp URGEMEESTER VAN DIJKE WARM OORSTANDER GEWESTVORMING Tweede mammoet veiling Westland van de grond in Woonkeet of 25,000 kippen zonder baas rovincies WO11 geen heilige koeien Grossier uit Waddinxveen beroofd Ged. Staten op zoek naar liet ei van Columbus ZATERDAG 13 MAART 1971 LEIDENOud-katholiek pastoor (vroeger hervormd predikant) M. Goudkamp (59) veront schuldigt zich omdat zijn vrcniw geen koekje hij de koffie presenteert. „Zijn we niet gewend'zegt hij met een brede glimlach. „We hebben altijd heel sober moeten levenvooral de laatste twintig jaar in Australië. En nu ook weer, want dit is een kleine parochie en dus krijg ik maar een half salaris. Mijn vrouw gaat nu ook maar weer werken, 't Is heel mooi, dat familie, die we nog in Holland hebben, onze pastorie heeft gemeubileerd. De één bracht een stoel en de ander een tafel en zo maakten zij ons met elkaar gelukkig. Wel akelig, dat wij onze vijf kinderen en drie kleinkinde- o nee. de vierde is juist deze week geboren in Australië moesten achterlaten. Maar ja, - <nio+ alles hphhen." DèjHef fraaie stadhuis van Gouda vormt het hart van een gebied dat als „open ruimte" bekend staat en dat nu de nu.,..; ~re- s 11 van „Midden-Holland"Het is een gebied met veel mogelijkheden en veel problemen. Zowel over die problemen als over die mo- vo lijk heden wordt nu samen gesproken en gedacht door de 22 gemeenten die Midden-Holland vormen. f GOUDA „Het overlegorgaan zoals we dat nu hebben is de tst mogelijke vorm van samenwerking. Het is slechts overleg, en en denken over gemeenschappelijke zaken. Natuurlijk is wij aan het doen zijn het begin, maar dan een allereerste be- van gewestvorming"Aan het ivoord is burgemeester mr. P Dijke van Gouda tevens voorzitter van het intergemeentelijk legorgaan Gouda en omstreken door Aad Begemann beri U 62 ,3l$ver dit orgaan, nauwelijks jaar geleden opgericht na wat 'zibbelingen, zegt hij: „We be- nu pas goed te draaien", overlegorgaan omvat een ied met tweehonderdduizend goners en 22 gemeenten in J gebied, tussen de vier grote alen in het Westen. H lurgemeester Van Dijke is een i voorstander van saraenwer- In zijn nieuwjaarsrede heeft hij n Üge krit ek geuit op het feit dat M log steeds niet iets is als een }8 Iflstandsbestuur. een Delta-autori- of iets dergelijks. Deze kritiek is het hele land gegaan. Binnen- heeft de heer Van Dijke daaro- een gesprek in Den Haag met bsecretaris Van Veen en later met minister Beernink, beiden binnenlandse zaken. 30—a irgemeester Van Dijke is zeer ge- Kno ®erd voor een Randstadautoriteit vaspejeen struktuurschets voor de hele Istad opstelt. Ieder bestemmings uitbreidingsplan zou dan an moeten worden getoest. Hij dan ook liever geen decentralisa- an de planologie. ngeHfc/ein ZO-- vorming van Rijnmond vindt bijvoorbeeld te Nederlands ge- ..Rijnmond is te klein", zegt :ottcr »we moeten denken en kijken in laar Westeuropese verhoudingen, je van een verre vakantie in iurg de grens over rijdt denk je ik ben thuis. Die paar uren n tellen dan niet mee, maar als ei "ver het voon-werk-verkeer han- Z dan is iedere kilometer te veel1' u tank i dn die Westeuropese verhoudin gen gezien ligt hier in het Westen een stad, de Randstad. En dan moeten we er niet een stukje Rijnmond uitpluk ken. Het gaat over een Delta-proble matiek waarvan de Randstad deel uitmaakt. We moeten niet priegelen en peuteren", aldus de heer Van Dij ke. De heer Van Dijke wil heel duide lijk grotere gewesten zien. De huidige provinciegrenzen voldoen niet daar aan. „Die zij/i slechts historisch", meent hij. Koeien De problemen van vele gemeenten lopen over hun eigen grenzen heen. De oplossing er van is. volgens de heer Van Dijke, of samenvoegen of gezamenlijke orgaan zoals dat al veel gebeurt. „Waarom zou dat ook niet bij de provincies kunnen. Het zijn toch geen heilige koeien? Hun gren zen zijn nu veel te grillig." Volgens de heer Van Dijke hebben GS van Zuid-Holland een interprovinciaal overleg geopend. Overdracht van be voegdheden van de provincies onder ling is een betere oplossing dan het opheffen van de provincies. Deze filosofie ligt ook ten grondslag aan het overlegorgaan Gouda en om streken. „De samenwerking was bij de start van het orgaan vrij wille keurig." zegt hij. „Het gaat er echter om dat een aantal gemeenten in deze „open ruimte" samenwerkt. Wij on dervinden hier ook dat we in de Randstad wonen. Wij voelen daarvan de druk. En dan moeten we ook sa men hierover denken". De nu gekozen samenwerkings vorm is vrij los. „Wij zijn er dan ook niet op uit om te werven voor uit breiding van het gebied van de 22 nu aangesloten gemeenten. We houden wel de luiken graag open voor ande ren. We willen samenwerken met an dere groepen van gemeenten of mei afzonderlijke gemeenten." Als voorbeeld geeft burgemeester Van Dijke het geval Alphen a.d. Rijn. Men hoorde dat er In Alphen een stu diegroep was opgericht die een sa- was. „Wij hebben nu een samenspre- menwerkingsvorm aan het uitdenken king georganiseerd met deze studie groep." besproken. Een van de punten daar bij is bijvoorbeeld om de bestaande gemeenschappelijke regelingen te wijzigen. Andere plannen die voor de ko mende zittingsperiode van vier jaar zijn opgesteld behelscn bijvoorbeeld eem gezamenlijke schooladviesdienst, een bouwdistrict door de 22 gemeen ten. Gezamenlijke structuurstudie voor het gebied om op niveau mee te praten. Burgemeester Van Dijke stelt dat men na vier jaar de balans gaat op ren - je kunt niet alles hebben. maken. „Zijn we dan met verder ge komen met praten, dan hoeft het voor mij niet meer. Er moeten dan daden komen. Er is een' vrij groot werkter rein. Maar ik heb er vertrouwen in dat er wordt gewerkt gezien de wijze waarop de beleidsnota's nu zijn be handeld. Daarbij was de sfeer er een van samen zaken doen. Te zijner tijd hoopt de heer Van Dijke dat er sprake kan komen van gewestvorming. De termijn waarop dat moet gebeuren is onbekend. Het wachten is volgens hem op de al eer der genoemde heren Van Veen en Beernink die hun wet op de gewest vorming moeten uitbreiden. Voorlopig blijft het bij het bundelen van krach ten. De heer Van Dijke ziet het overleg orgaan ook niet als een vorm van tegenspel, dat zou er volgens hem op duiden dat het uit angst is geboren. Dat is beslist niet zo. „We willen gesprekspartners zijn met de anderen. De vier grote steden hebben gezegd dat er samenspreking moet komen over de Randstad-pro blemen. Logisch dat er dan ook een vertegenwoordiger van ons orgaan bij moet ritten. En dan kun je beter spreken namens 200.000 dan namens 20.000 inwoners", zegt hij met over tuiging. Tenslotte, vanuit de gemeente Bokoop is het idee gekomen om aan het overlegorgaan een an dere naam te geven. Daarmee moet duidelijk kleur worden be kend ten opzichte van die open ruimte. De nieuwe naam is „Sa menwerkingsorgaan Midden- Holland". Pastoor Goudkamp zoekt zelf de directe oorzaak van zijn wat grillige levensloop in h<?» feit. dat hij uit een groot gezin komt. „Wij waren met vijftien kinderen, een ratjetoe maar gelukkig wel allemaal van één vader en één moeder. Van huisuit was ik niet kerks. Pas op het gymnasium ging ik me voor het geestelijke leven interesseren. Eerst trok het rooms-katholicisme me erg aan maar tenslotte ben ik na studie in Utrecht hervormd predi kant geworden. Eerst hulpprediker in Lunteren nou, dan krijg je ge lijk al een stempel mee en later predikant in Sas van Gent en Phi lippine. Dat was van 1941 tot 1944. Toen veldprediker, in 1945 lucht machtpredikant in Engeland, daarna geestelijk verzorger bij de lucht macht in Australië en vervolgens in Indonesi Begin 1947 terug in Nederland. Hier werd ik directielid bij de AMVJ. Mijn grote interesse was het maandblad en ik werkte veel samen met Thijs Booy. Een rauw stelletje, die AMVJ'ers maar het was werke lijk heel mooi werk. Dat waren echt wel vier dikke jaren in Amsterdam. Prins Bernhard Via de Hervormde Kerk kreeg ik toen het verzoek van de Presbyte riaanse Kerk in Australië of ik me daar met de geestelijke verzorging van de immigranten wilde bemoeien. Dat zijn de hardste jaren van m'n leven geweest. Een heel klein trak tement, enorme afstanden zonder dat ik vervoer had, zelf vijf kinde ren... toch was het om een beetje trots te zijn op wat ik daar voor de mensen heb kunnen betekenen. Ook onder die mensen was er veel narig heid. Pfins Bernhard heeft mijn werk daar altijd erg belangstellend ge volg. Door zijn bemiddeling kreeg ik op een goede dag ook een auto en geld om m'n werk te kunnen doen. Vreemd idee, dat ik daar twintig jaar heb gewerkt. Jaren tel je niet als je zo bezig bent; die lééf en belééf je. 'k Heb vele levens geleid en ben bijna vele doden gestorven. Maar zie, we leven nog. Gods goed heid was onze houvast. Doodvermoeiend was het werk. Op advies van een Hongaarse dokter, een wijs man, heb ik me op zekere dag helemaal teruggetrokken uit het kerkelijke werk. Hij wilde niet mijn moordenaar zijn, zei hij. Met mijn vrouw heb ik toen een soort vakan tiecentrum in Sydney gerund. We werkten ons de pokken maar we verdienden twee keer zoveel als toen ik predikant was. Studie-opdracht Geleidelijk ben ik toen naar de Church of England toegegroeid. Met de Presbyteriaanse Kerk had ik niet zoveel op; daar had ik ook een veel te schamel inkomen gehad. In 1965 ben ik tot priester van de anglicaan se kerk gewijd en die heeft weer een relatie met de Oud-Katholieke Kerk. Vandaar dat ik nu hier zit als opvolger van pastoor H. D. Rayma- kers, die naar Utrecht is gegaan. De bisschop heeft me voorlopig voor twee jaar aangesteld, ook al omdat ik een studie-opdracht heb. Ik moet me oriënteren op het gebied van de „continuing education" van kerk en universiteit in Europa ten behoeve van de Anglicaanse kerk en de universiteit van Canberra. Over een paar jaar hopen wij weer terug te gaan naar Australië. Ik ben trou wens genaturaliseerd tot Brits staatsburger. Wat mij hier in Holland opvalt ik loop ontzettend veel is, dat de straten zo vuil zijn. Overal papier, hondekeutels en dergelijke rommel. Dat was vroeger niet zo. En als je dan bij de mensen binnenkomt, doet alles zo welvarend aan. Iedereen heeft mooie spulletjes. In Australië doen ze niet zoveel aan de inte rieurs. Daar leven de mensen door het mooie weer voornamelijk büi- tenshuis." Tot de binnenkomende fotograaf: „Wat mij betreft, kan dat beeld van Petrus er wel bij. Petrus mag ik graag. Paulus niet; die irriteert me altijd een beetje." DEN HAAG De 46-jarige heer J. G. dé Bruyni uit Waddinxveen is donderdagavond beroofd van een kof fertje met bankpapier ter waarde van omstreeks 14.000 gulden. Toen de heer De Bruyn om tien uur 's avonds zijn grossierderij in le vensmiddelen aan de Uilebomen in Den Haag wilde afsluiten, werd hij van achteren door twee jongemannen van omstreeks 20 jaar aangevallen, die hem met een hard voorwerp een klap op het achterhoofd toebrachten. Hoewel hij een bloedende wond op liep, bleef de grossier bij bewustzijn en verdedigde hij zijn koffertje met kostbare inhoud. Tijdens de worste ling brak evenwel het handvat van het koffertje, waarvan de overvallers zich toen meester wisten te maken. Zij verdwenen in het duister. Beleid Hoewel er ogenschijnlijk door het overlegorgaan niet veel is gepres teerd. is er achter de schermen hard gewerkt. Er zijn diverse beleidsnota's uitgekomen die in commissies zijn 's-GRAVENZANDE Op 3 januari 1972 moet een vrijwel ge heel nieuw en modern opgezet veilingcomplex in 's-Gravenzan- de gereed zijn. Het zal de twee de mammoetveiling in het West- land worden, die door fusie van veilingen tot stand is gekomen. De eerste mammoetveiling, veiling Westland-Noord in Poeldijk is reeds volop in bedrijf. De tweede, veiling Westland-Zuid is nog in aanbouw. Om de nieuwbouw te kunnen ver wezenlijken zijn glastuinbedrijven ontruimd, huizen afgebroken en is een deel van de Boerenlaan ver dwenen. De Kersenlaan is gedeeltelijk om gelegd en er is een nieuwe vaart gegraven. De door te trekken Ko ningin Julianaweg zal ter hoogte van de Kersenlaan een afslag naar het veilingterrein krijgen. De onge veer 1800 meter lange weg, die vie een brug over de 's-Gravenzandse vaart zal leiden komt uit op de Monsterseweg. De ingang van het 17 ha grote veilingterrein is bij de Vreeburgh- laan. De tweede toegangsweg zal ongeveer van de huidige veiling Monster naar Westland-Zuid leiden en voor de Naaldwijkse aanvoerders komt er een verbinding via de Grote Achterweg in Naaldwijk en het industrieterrein in 's-Gravenzande. Sinds de fusie op 1 mei 1970 van de veilingen 's-Gravenzande, Mon ster, Naaldwijk, Woutersweg en Zwartendijk een feit werd is veel werk verricht. Zo werd o.a. 85.000 m3 zand aangevoerd, de riolerings- en grondwerkzaamheden zijn zo goed als gereed. Er is een vaart gegraven met een waterinlaat voor de polder Het Waalblok. Op het ogenblik is men bezig met het heien van 400 palen. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen binnenkort een standpunt moe ten gaan innemen over de vraag wat zij onder een woonkeet in de zin van de wet rekenen. Zij zijn daartoe gedwongen door een controverse, die gerezen is tus sen de inspectie van de Volks huisvesting (afdeling van het betreffende ministerie) en bur gemeester en wethouders van de gemeente Leerbroek in de Al- blasserwaard. Deze hadden een vergunning tot oprichting van een woonkeet tot maximaal een tijdsduur van vijf jaar verleend om in de dringende be hoefte van een exploitant van een kippenfarm (25.000 kippen) te voorzien. Deze belanghebbende, die om financiële redenen nog geen bedrijfs woning kan bouwen, heeft voor 2500 gulden een woonkeet kunnen kopen. Deze zou hij bij, zijn pas begonnen bedrijf plaatse» teneinde deze later als er financiële revenuen zijn af te breken, na de bouw van een permanente bedrijfswoning. Deze wo ning mag er volgens het uitbreidings plan komen. Tijdens een gehouden openbare zit ting van G.S. van Zuid-Holland ver klaarde de heer Mooij namens de in spectie van de Volkshuisvesting, dat zich tegen deze woonkeet de bepalin gen verzetten van het woonketenbe- sluit. Met sociale omstandigheden houdt dit besluit nu eenmaal geen re kening. Men zou dan komen tot aller lei ongewenste huisvesting en dit moet voorkomen worden. Namens B. en W. van Leerbroek werd door de directeur van de tech nische dienst verklaard, dat de con»> structie van de woonkeet aan de no- dige eisen voldoet. Dat B. en W. ver gunning hebben verleend spruit voort uit overwegingen van financiële aard van betrokkene en vanwege sociale omstandigheden. Bovendien moet er aanhoudend toezicht zijn op dit circa 25.000 kippen tellende bedrijf. Hij wees op de besliste tijdelijkheid en op de consideratie, die ten opzichte van betrokkene betracht dient te worden. De heer Mooij wilde geen motieven van subjectieve aard in het geding zien. Namens B. en W. werd nog ge steld, dat het twee hectare grote be drijf zonder toezicht dreigt te komen met alle gevolgen van dien. De PFD van Zuid-Holland had reeds bericht gezonden, dat B. en W. van Leer broek de vergunning ten onrechte verleend hebben. G.S. zullen nu moe ten beslissen of zij de letter van de wet met alle consequenties daarvan zullen volgen, of dat zij mede kunnen werken aan de tijdelijke moeilijkhe den van betrokkene. Zij zullen hun beslissing over enige weken nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5