SI Pi s5$l iwêLÈêè schaak Rijksdag Worms Hvy. Kinderen mopperen op ploegendienst iBiija riiri OLI Fresh Hair John Mayall dialoog mooie kaart I ZATERDAG 13 MAART 1*71 Dit jaar is het 450 jaar geleden dat in april 1521 Maarten Lather naar de Rijksdag van Worms werd ontboden en hij voor de Duitse kekaer Karei V getuigenis aflegde dat h|j zijn stellingen handhaafde zolang deze niet aan de hand van de bijbel weerlegd zouden worden. Daarop volgde het „Edikt van Worms" en de rijksban over Luther en zijn volgelingen. Wat daar gebeurde, bleek spoedig van wijddragende en wereldomvattende betekenis te zijn geweest: het begin van do Reformatie. De stad Worms heeft het voornemen In een aantal evanementen de vele aspecten van dit historisch gebeuren en de relatie er van tot onze tijd te belichten. WW Ook de Duitse postdienst wijdt aan ..Worms" een zegel (30 pf). waarvan het ontwerp Is ontleend aan een antieke houtsnede van Ra- bus ..Luther voor Karei te Worms 1521". Dag van uitgifte is 18 maart. Voor thema-filatelisten een fraaie aanwinst voor hun verzameling „Luther" of „Reformatie" al naar gelang het uitgangspunt van hun opzet. Duitsland-verzamelaar8 deel ik reeds mede dat de rest van de Dr Heinemann-permanente serie op 8 april zal verschijnen in de waarden 40. 50. 70 en 80 pf zowel voor het Westen als voor Berlijn. Bovendien komt er voor Berlijn nog een waar de van 8 pf wegens het bestaande speciale lokale port voor briefkaar ten. Deze week (11 maart) kwam de gebruikelijke voorjaarsemissie van Zwitserland aan de markt. Zij be staat uit zes zegels en een blokje, zoals steeds gewijd aan diverse en uiteenlopende gebeurtenissen. Er komen twee zegels van 10 r. die op suggestieve wijze propagan da maken voor de sportbeoefening onder de jeugd. De internationale organisatie voor hulpverlening aan kinderen. „Enfants du monde", kan bogen op een eigen zegel wegens het zegenrijke werk. De afbeelding etelt een gestyleerde roos voor. Een zegel van 50 r uit de serie vraagt aandacht voor het zo nood zakelijke Internationale ontwikke- ff lingswerk, dat zijn tweede decen nium ingaat. Ter gelegenheid van de Internationale Ruimtevaart Con ferentie. die op 7 juni onder auspiciën van de Internationale Te lecommunicatie Unie van start gaat, is een herdenkingszegel van 80 r uitgekomen met de afbeelding van de satelliet ..Intelsat IV". Elke zes jaar wordt In Zwitser land een nationale postzegelten toonstelling gehouden, dit jaar van 4-13 juni in Bazel onder de naam NABRA 1971. Behalve een zegel van 30 r geeft de Zwitserse PTT het gebruikelijke tentoonstellings blokje uit. Op de zegel is de typi sche Bazeler hagedis en een repro ductie van de Rayon-ll-zegel utt 1850 afgebeeld. Op het blokje ko men alleen vier soortgelijke Rayon zegels van 50 r voor. De verkoop prijs hiervan is fr. 2. -f- fr. 1. toe slag ter delging van de kosten van de NABRA. Voor weetgierigen deel Ik voor zoveel nodig mee dat in Zwitserland in de jaren 18S0-1852 zogenaamde Rayon I. II en ill-zegels verschenen. Dit on derscheid had betrekking op de frankering. die afhankelijk was van de afstand (Rayon). De voorjaarsuitgiften van Liech tenstein zijn ook op 11 maart In omloop gebracht. Deze bestaan dit jaar uit twee herdenkingsreeksen. Een serie van drie stuks viert de opening van het nieuwe Liechten steinse Museum, waar na jaren van research-arbeid een verzameling cultuurgoederen van het vorsten dom bijeengebracht is. Op de ze gels zijn weergegeven: twee plas tieken en een metalen schaal. De andere serie bevat vier zegels met afbeeldingen van bloemen, een voortzetting van de bloemenserie, die In april 1970 is verschenen. Voor de kwaliteit van de postze- Correspondentie Mn do hoor H. i. I. Slovekoorde, Goudretnetatraet 135. Eenzijdige selectie? In zijn maandelijkse rubriek in „Schakend Nederland" schrijft de Engelse (vroeger Tsjechische) schaakmeester Cenek Kottnauer dat vele lezers van oordeel zijn dat de partijen die zij In schaaktijd schriften en schaakrubrieken te zien krijgen eigenlijk geen reële af spiegeling zijn van wat er gemid deld in schaaktoernooien ge schiedt. Alleen de voor publlkatie geschikte partijen worden de le zers voorgezet. Kottnauer geeft zijn lezers gelijk, doch maakt tevens duidelijk dat zij met een selectie van de „beate" partijen meer en beter gebaat zijn dan met een reeks van partijen die veeleer excelleren door fouten en blunders. Tot op zekere hoogte kan men de hierboven weergegeven kritiek ook toepassen op de opgaven die schaakminnende lezers in tijdschrift of krant krijgen voorgezet., Ook daar valt een zekere eenzijdigheid In type van stelling en positie van materiaal niet te ontkennen. Een stelling echter als u ditmaal In opgave 2 vindt, is een uitzonde ring. Hier is kennelijk In de prille opening heftig slag geleverd. Meer dan de helft van de stukken is nog niet van zijn plaats geweest en de stelling is gepeperd. Men moet een zeer verfijnde kennis van openin gen hebben om reeds in het begin stadium zo hardhandig van leer te kunnen (en durven Jtrekken. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen van de opgaven uit de rubriek van maart. (1) Mross - Szyfter. Wit won al- i A 1 A 1 A 1 L£l a 5 2 A A A A A W a A 4 A M combinati*. Hoe? Er gebeurde: I. Ld5 2. cxd5 Ph31 3. Kil en wit won. Had zwart beter kun nen «pelen? Correspondentie aan de heer A. 1. I Irene, Frankenalag 08. Den Haag. Jubileum Op 9 april wordt herdacht dat zestig jaar geleden de toenmalige Nederlandsche Dam Bond werd opgericht Bij het 40-Jar»g feest werd het predikaat „Koninklijk" verkragen. Het lijkt lang. 60 jaar. Toch is het snel gegaan Dat horen wij wel van de pioniers die zich destijds beijverd hebben om het georgani seerde dammen gestalte te geven. Van de oude garde zijn er niet zo veel meer over. Ongetwijfeld zullen zij op 3 april In het Haagse Con gresgebouw veel te vertellen heb ben als zij elkaar op de receptie ontmoeten. Er valt ook wel iets te praten. Vooral de laatste vijf jaer hebben een stormachtige ontwikkeling te zien gegeven. Van seniliteit valt bij het krasse oudje dan ook niet veel te bespeuren. Integendeel men daagt de jeugd uit. Dat is een goe de gedachte. Voor de Jeugd van heden is het immers binnen afzien bare tijd hun bond? Zij zullen er iets van moeten maken, zij zullen tonen dat de kansen worden benut. De KNDB is kerngezond en nog oost In staat op gepaste wijze uit de band te springen. Er is één hsrtewens: toevloed van veel le den. vooral jeugd. De Teleac-cur- sus heeft velen met het spel en de clubs In aanraking gebracht. Zij kunnen zich zonder schroom aan-> melden voor het lidmaatschap in da wetenschap dat de tegenpresta tie de contributie verre overtreft. Omdat velen in de loop der tijd tot B m m li 3 3 3 1119! SJBLJE ■O ■rpVPl w a -j s ■I d"o E ra s y ■al w 'e II O M a B m gels staat het drukkershuis Cour- voisier als steeds borg. J. J. M. KIGGEN dus: 1.Dxh7tlI Kxh7 2.Th3t Ph4 3. Txh4f Kg6 4.Th6t Kg5 5.h4t Kg4 6.Pe3t Kg3 7.Tf3 mat. (2) Koltanowski Defosse. Zie hier het beroemde „dubbele loper offer": 1.Lxh7t» Kxh7 2.Dh5f Kg8 3.Lxg7l Kxg7 4.Dg5t Kh7 5.Td4 Lh2t fl.Khl Df4 7.Txf4 Lxf4 8.Dxf4 Tg8 9.Te5 en zwart gaf het op. Er dreigt mat in twee. Na 9. „Tg6 10.Dh4t verliest zwart Td8, en na 9. -Kg7 10.Tg5t Kf8 11.Dxb4t is het eveneens uit. (3) Pavey Horlwlta. Na 1. Dxf3t?7 volgde: 2.Dxf3 Ta3 3.Kh4ü en wit stond na 3. „Txgf3 pat) Zwart had op verscheidene manle ren kunnen winnen. De aardigste Is wel: 1. Thlt 2. Lxgl Dg4t 3. Dxg4 fxg4t 4. Kxg4 b3 en deze vrijpion haalt ongehinderd Dame. dammen zijn gekomen door het op lossen van problemen willen wij in 'deze rubriek een drietal vraagstuk ken plaatsen. De auteur is de be kende Bossche problemist P. Lau- wen. (1) Zwart: 1. 8. 7. 10. 12. 17. 20. 25, 26 Wit: 18. 21. 28. 35. 38. 39. 42. 43 (2) Zwart: 1. 6. 8/11. 13. 17. 20. 24. 25 Wit: 22. 27. 28. 31. 33. 35. 37. 38. 40. 42 (3) Zwart: 6. 12. 13. 18. 21. 22. 34. 35. 40 Wit: 16. 23. 27. 29. 32, 33. 42. 48,50 Voor alle vraagstukken geldt het bekende: wit speelt en wint. Als eën parallel loopt naast de originele opname van de Musical „Halr" de onlangs ver schenen lp Fresh Hair, voor „leken" nauwelijks te onder scheiden van de originele opna men. Deze plaat wil „nieuwe gedachten en verlichtende in terpretaties veroorzaken rond het thema van de unieke musi cal." Fresh Hear is een wat meer „gecultiveerde" uitgave, die echter geen moment verveelt. Bovendien wordt geen noot te kort gedaan aan de oorspronke lijke opzet van Hair. De hoofdthema's van Hair zijn op fascinerende wijze ver werkt in deze tweede lp rond de musical. Zeker Is. dat de titel van de plaat de opzet reeds weergeeft: frisse Ideeën zijn zonder twijfel opgenomen en verwerkt, rond een thema dat bijna te veel was uitgespon nen. (Fresh Hair, Polydor, 2371.066). John Mayall gaat met zijn nieuwe Amerikaanse groep gevormd na zijn terugkeer van een tournee door Engeland meer en meer de kant van de blues uit. John Mayall. USA Union, is een bijzonder „rusti ge" plaat, die het eerste mo ment niets anders dan verbazing en stijgende aandacht oproept. Behalve de bekende Instru menten basgitaar en eer ste gitaar, bespeeld door Larry Taylor en Harvey Mandel heeft John Mayall een viool aan de groep toegevoegd, die uit stekend bespeeld wordt door Don Harris. De eerste secon den doet dit instrument wat vreemd aan. het heeft echter een bijzondere plaats weten te veroveren, die niet meer weg te denken is uit de gevoelige com posities, die op deze lp staan. Nummers els Where did my legs go. You must be crazy. Crying. My pretty girl en Deep blue sea, kunnen niet meer al leen beschouwd worden als ge zellige achtergrondmuziek, maar dwingen een mens te luisteren, stil en zonder woorden naar composities, de „grote" John Mayall op popgebied waardig. (Polydor 2425 020) „Je gaat niet 's morgens naar je werk en 's middags naar de kerk", merkte een lezer op. Waarom niet?, vraagt mevrouw Van B. in Den Haag. Ik zou blij zijn als die kans er was. Vroe ger had ik als telefoniste bij de PTT ook zondagsdiensten en die ruilde ik zo dat ik in elk geval één keer naar de kerk kon. Verder hoor ik dat school kinderen die de hele dag van huis zijn, opgewarmd in plaats van vers gekookt eteri krijgen. Zoiets begrijp ik niet, vrijwel in alle kranten en tijdschriften le zen we toch adviezen over een goede voeding". „Veranderen is niet gemakke lijk als je de veertig eenmaal gepasseerd bent", beaamt me vrouw J. Storm-van Dijk uit Voorburg. „De kinderen wor den ouder en mopperen. „U moet werken als wij vrij zijn en als wij werken hebt u vrij". De verjaardagen van onze vele fa milieleden schieten er meestal bij In. Als Pa een vrije dag heeft moet hij nodig een ziek familielid bezoeken, of naar zijn ouders". „Nu eten we 's middags warm (als de kinderen na het eten niet direct gym of zwem men hebben). Als ze de basis school af zijn, komt er een pro bleem bij. altijd op ongeregelde tijden thuiskomst van het kind. Pa eet 's nachts warm in het ziekenhuis waar hij werkt, dus dat levert voor ons geen pro bleem op". „Wat hier in Voorburg wel fijn Is: er worden veel activitei ten in de morgenuren gehou den. Éénmaal In de twee weken huisvrouwen-bijbelkring. huis vrouwenvereniging met cursus sen (ik ben op een zwemclub voor beoinners), instuifkof- fieochtenden, excursie, informa- tietochten. gezamenlijk KKK (ki- lo-kijkers-klub): Wie 't meest afgevallen is, krijgt een bloe metje en wie aankomt betaalt boete (waarvan de blom ge kocht wordt). Als ik het voor het zeqqen had: alstublieft nor male dienst! Je merkt toch. dat |e vaak uit je evenwicht raakt." „Mijn man werkt nu zes jaar vol continu, wij hebben drie kinderen In de leeftijd van zes tien, dertien en zeven jaar en wonen in een vierkamerflat", meldt mevrouw Van Schie, Kat wijk a.d. Rijn. De kinderen en ik houden helemaal rekening met het werk van vader, wat geen probleem geeft, ook het slapen niet. Vooral de eerste tijd moest het vreselijk wennen als hij ook 's zondags om da week dienst had. Zelfs op feestdagen." „Zelf probeer Ik altijd opge wekt te zijn en dan lukt het in de regel wel om er een gezel lige ochtend of middag van te maken. Met het stuk van een lezeres uit Ridderkerk od 27 febr. ben ik het helemaal niet eens. De kerkgang kan heus wel doorgaan. Als m'n man dienst heeft ga Ik mét de kin deren en "s avonds gaat mijn man en blijf ik met de kleinste thuis. Want de kerkgang zou den we niet graag missen". „Voor het huishoudelijk werk heb ik een prettige regel be dacht: wanneer mijn man '8 morgens vrij is. zorg ik een dag tevoren alles voor de warme maaltijd In huis te hebben, ik trek de bedden glad, zet de vaat in de keuken en ga gezel lig winkelen, naar het strand, of wandelen. Om twaalf uur even koken. Als hij dan weg is. ga ik "s middags nog wat stofzuigen of zet de wasautomaat aan. Op zijn vrije dagen doe ik zo wei nig mogelijk, dan heb je er sa men wat aan". Nog wat tips: zet de bel zacht, door er een stukje karton tussen te klemmen. Voor moei lijke slapers: koop oorwatjes bij de drogist, die met was sluiten het oor het best af. Isoleer de slaapkamer door hem helemaal te beplakken met tegels „piep". De KLM verstrekt aan luchtrei zigers op de Poolroute een „slaapbril", een zwart masker. Ze zijn een poosje verkrijgbaar geweest op de parfumerieafde ling van de Bijenkorf, maar uit verkocht. Met z'n allen er naar vragen is misschien een idee. de „bril" komt uit Japan. Maar misschien kunt u zelf zo'n grote ooglap maken? „Ploegendienst". oordeelt mevrouw Christiaanse, „valt niet mee maar levert voordelen op. Vrouwlief krijgt de meeste zorgen, want de rust komt de man toe. Er gaat niets boven een eengezinswoning, een flat is gehoriger". Dat veel vrouwen zich uitste kend kunnen aanpassen bewij zen de inzendingen van onze lezeressen. Wellicht zijn er voor héér nog wel zo hier en daar activiteiten te organiseren, zoals in Voorburg. Kindercommunie'? Hier en daar gaan stemmen op, en sporadisch gebeurt het al, dat kinderen deel mogen ne men aan het Avondmaal. Dat is dan niet langer gebonden aan het doen van belijdenis, maar, zoals ik een predikant hoorde zeggen (zijn twee zoontjes na men ook deel aan de Tafel) aan de verantwoordelijkheid der ouders van gedoopte kinderen. Hoe denkt u daarover? Is het éne sacrament zo goed als het andere en daarom: kindercom munie? Wat blijft dan de essen tie van het belijdenis doen? U moet wel weten: avondmaal vieren na het doen van belijde nis is niet altijd de gewoonte geweest. Joodse kinderen vie ren ook de seider en hebben er zelfs een groot aandeel in. Uw ervaring, oordeel, verwachting, alles is welkom in dialoog. Na Dlaatsing weer een pakje onzer zijds: Dokter 1 of 2, Tip-parade of een verrassing naar keuze. Igor von Percha 98 Een zwaargebouwde man met een open, vuilwitte schaapspels zijn machtige, brede borst kwam de lichtcirkel binnen. Over de i terwang van zijn harde gezicht met een donkere getaande huid liep breed litteken dat verdween in zijn dichte, zwarte, verbazingwekli zorgvuldig geknipte baard. Toen hij Vera zag bleef hij met eer| staan. De blik van zijn donkere ogen vestigde zich op haar langcj los over haar schouder vallende haar, dat in het licht van de sta taarn glansde als stofgoud, terwijl zijn gezicht verwarring toonde, j( ongelooflijke verbazing, verlegenheid. "Wie - wie ben jij?" vroeg hij hees. "Dat is niet eerlijk, Misja!" riep Gleb. "Ik heb haar het eerst dekt. Je hebt zelf gezegd De man met het litteken deed een stap naar voren en schoof int met een beweging van zijn hand opzij. Hij deed dat zonder merk inspanning en als terloops. Desondanks struikelde Gleb naar achtr en sloeg krakend tegen de houten schutting. "Ga ginds maar heen I" zei de man met het litteken zonder Ver jld het oog te verliezen. "Daar zul je eerder vinden wat bij je past. I hier is niets voor jou." "O nee, o nee? Maar wel voor jou zeker, hc?" schreeuwde Gleb t gewonden. "Waarom wel voor jou?" "Ze droeg een mooie hanger aan een gouden ketting, Misja", een van de mannen achter hen. "En hij heeft haar niet eens toes ming gevraagd." "Gleb?" vroeg de man met het litteken. De man met het litteken strekte zijn hand zwijgend naar acht uit. Vloekend viste Gleb Julia's halsketting tevoorschijn en liet d de geopende hand van de man met het litteken vallen. "Verdwijn!" zei de man met het litteken. Zwijgend gehoorzaamde Gleb. Verbeten schoof hij zijdelings box uit en verdween. "Wat nu, Misja?" vroeg de ene man die achter hen stond. "Htf81 die vervloekte kerel te pakkea gekregen?" "Nee", zei de man met het litteken. "Jullie hebben je als kind ei aangesteld. Vier van ons heeft hij te grazen genomen en toen ook het snelste paard gegrepen. We moeten weg voor hij[ de militie I ai heen stuurt." "Niet meteen, Misja", smeekte de andere man. "Ik ben tot op i n< botten bevroren. Een dag maar, Misja!" De man met het litteken gaf geen antwoord. Hij woog de hals^ ting op de palm van zijn hand en keck Vera daarbij peinzend aan. "Hoe heet je?" "Vera. Vera von Cosel." "Vera -", herhaalde de man. "Is die ketting van jou?" "Nee, van JuliaDe eigenaresse van het landgoed." "Er zijn geen eigenaressen van landgoederen meer. Alles is nu ons. Alleen deze kettingDie is van jou." Zijn grote, witte tanden flonkerden, toen hij de ketting gltmlaéw in de tas van Vera liet vallen. m in "Maar ik wil toch niet "Zij is van jou. Dat zeg ik: Ik, Michail Sipjagin. Vrouwen moeten er je hals mee sieren opdat de blikken van de mannen M vallen en jullie schoonheid beter zien. Ik heb nog meer van dat ie' Wat moet ik ermee beginnen? Misschien schenk ik het je wel." "Misja -", zei een van de mannen achter hen waarschuwend. wil je doen, Misja. (WORDT VER' Met weet dat een 4-3-3-3 verdeling een ideaal uitgangspunt kan zijn wanneer een spe ler wil komen tot een sans atout contract, al is zo'n verdeling natuurlijk geen garantie daarvoor. Interessanter wordt het wel wan neer de kaart van de partner aansluiting be looft. En dan nog is het maken van een manche-contract een zaak, die wellicht nog meer vindingrijkheid vereist dan een gewoon kleurcontract. Er hoeft maar weinig te ge beuren om een slag verloren te laten gaan. Onderstaand spel laat zien wat er zoal kan gebeuren voordat die negen slagen inder daad zijn gemaakt. Opvallend in dit spel Is verder de mooie kaart, ook bij de tegenstan ders. Zuid heeft eveneens een 4-3-3-3 ver deling. terwijl noord de zaak completeert met 1-4-4-4. 9 8 5 4 9 H V 7 5 B*7 4 2' 4 A f 2 9 10 3 2 9 6 3 A H 8 5 N W O Z H B 6 A B 6 O H V 5 9 7 3 2 V 10 3 9 9 8 4 O A 10 8 VB 10 6 Via harten vier en tien werd de eerste slag voor de heer van noord, die met schoppen terugkwam. De alag was voor west na de zes en de tien. De derde slag was weer harten, waarna oost klaveren twee voorzette, zuid de vrouw en west de aas. Er is natuur lijk wel omzichtig spel bij nodig, gezien de verdeling, maar west bracht nu harten aas aan slag en speelde weer klaveren, die aan Corre«Dond*ntla am de heer B. M Burg. Baumannlean 163c, RotterdJer de boer van zuid kwam daar west liet lopen. Zuid kan nu geen schoppen teru wegens de vork heer-boer bij oost, ais klaveren daar west heer-acht I beste is nu nog ruiten acht, die vla c en de boer aan oost komt. i Het afspel is verder eenvoudig. Ooi.' klaveren via zuid (noord had Immer9| meer bekend), brengt oost aan sié schoppen heer, die daarna zuid as helpt met schoppen vrouw. Uiteindelijk ruiten vrouw de tiende slag. Dat vooi held voor oost en west geboden ii nogmaals uit de kaartverdellng. Zij maar zes vaste slagen. Ophouden is dus ook hier nodig om te boeken. Ook een andere speelw het contract niet voorkomen. Oost mars altijd zo spelen dat zuid in i aan slag kan worden gebracht OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. lont. 5. koker, 9. mier, 12. Peel, 14. «op, 15. tael. 17. keel, 19. terp, 21. al, 23. reparatie, 28. bè, 27. kap, 28. Ate. 29. nol. 30. e.d. 31. etal, 33. rata. 36. al, 37. leep, 39. «Uer. 41. nore, 43. part. 44. alka, 45. laad, 47. allan, 50. eran. 53. al, 54. Erna, 56. gaar, 56. do, 59. aak, 60. moe, 62. rot. 63. R.N., 64. parafrase. 68. ml, 69. kane, 70. rede. 72. hart. 73. Dee. 75. mede, 77. laat, 78. Mrie. 79. Naar. VERT.: 2. op, 3. nek. 4. teer, 6. oe. 7 koert, 8 e.p., 9. mare, 10. iep, 11. el, 13. leest. 15. teint. 16. rakel, 18. Tp.. 19. tt.. 20. malle, 22. lade, 24. aalt. 25. aara. 26. boer, 31. apade, 32. Aaten, 34. arena, 35. anker, 38. Epe, 40. aal, 42. oer. 45 laara, 46. elan, 46. lama, 49. Egar, 51. Edom, 52. notie. 55. riant, 57. aleem, 61. offar. 64. part, 65. ra., 66. ar, 67. eden. 69. kat. 71. Ede. 72. ha. 73. de. 74. el 76. Ee. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: ••n van f 10 *n twee van f 8. PUZZEL VAN DE WEEI KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. gevaar, 4. oplopende vlakte, 7. hoekbalkon, 5 soort. 10. mondwater. 12. muziekinstrument, 13. plaats in Honga makker, 15. rivier in Rusland. 18. werktuig van de goudsmit 20. plant 23. aalgeer. 25. uit naam van, 26. schildhouder, 27. platte 8 duurzaam, 31. dwaas, 32. opschrift van een envelop, 37. water in I 39. rivier In Duitsland, 40. niet begroeid, 41. voorlichting, 42. I etend zoogdier, 43. slot. 44. deugniet, 45. keukenmeid (ind.). Verticaal: 1. eierpannekoek, 2. putemmertje, 3. water in België hechtheid, 5. vet der melk, 6. zalfspaan, 8. vliegende hond, 9. lad lading, 16. jongensnaam, 17. vat met een hengsel, 18. plant me blaren en bloemen. 19. keukengerei, 21. eerbied, 22. tussen, 23 opstootje, 28. inhoudsmaat, 29. snoekbaars. 30. rivier In Duitsli vreemde munt. 34. maangodin, 35. omlijsting, 36. loze streek, 38. fen. 40. bedehuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 18