Bij professionals geen plaats voor amateur Henk Cornelisse WR1 Mil HM* opsport krijgt „normale" steun uit kleinere toto Leman onttroont Merckx slechts enkele uren Balk omniumkampioen «J Nieuw wielerleven begint met Ster van Zwolle IOC neemt beslissing over skiërs Tom Okker haalt de finale niet m 1 1? j'ÊtWI Hel weer in Europa STAM WON BIJ DE PROFSTAYERS NBM-belansren in bouwmaterialen 15 ZATSROAG T3 MAART 1971 Van onze speciale verslaggever IRDAM Vandaag begint Henk Cornelisse een nieuw jrleven. De Ster van Zwolle, de itionele opening van het ama- •izoen in Nederland, betekent de 30-jarige Amsterdammer dan weer een handvol maanden Als belangrijkste troef van ieuwe Autopon-équipe wil hij •ren om zes jaar vergetelheid te fietsen, de kloof tussen zijn ijke amateurtijd en de start het seizoen 1971. r beroepswereld heeft hij ontgoo- d de rug toe gekeerd. Henk Cor- wil er het liefst maar hele- 1 niet mee te maken hebben. Voor de topamateur uit het begin van jaren zestig, bleek er. in de be- issector geen plaats. Of zoalst |c Cornelisse het in het wielerjar- uitdrukt: „Bij de beroepsrenners d ik jaar-in-jaar-uit geflikt." Teleurgesteld imelisse is diep teleurgesteld over prof-avontuur Die teleurstelling ert als van het eerste jaar dat hij de broodrijders was. De successen de Amsterdammer vormden voor Pellenaars aanleiding om hem 965 te contracteren voor de Tele- «r-ploeg. imelisse bleek voor Televizier miskoop. Hij won drie grote cri- in België: Herenthals, Diepen en Grobbendonk en beë'ndigde tonde van Nederland in de groene Henk Cornelisse: „Toch werd r contract bij Televizier niet ver- d. En dat terwijl ik op aanraden Pellenaars naar Brabant was ïisd en mij in de schulden had oken voor de inrichting". Slechte ervaring ervaringen van Cornelisse met luidige ploegledder van Goudsmit- zijn bijzonder slecht." Bij de [afrekening van de Ronde van ne- and kwam ik duidelijk tekort. De ne trui leverde vijftienhonderd ien op. Van de fabriek kregen wij een premie van vijftienhonderd en. rendien had ik door het behalen een aantal ereplaatsen nog eens Ifhonderd gulden verdiend. De turn vergoeding, die je als ren- kreeg was vijftig gulden per dag. Ije dus niets verdiend had, kreeg afloop van de ronde in ieder ,300 gulden in handen, die bijna vierenhalfduizend gul- bijeen had gefietst, kreeg nauwe- meer. Ik ontving van Pellenaars cheque van zegge en schrijve ihonderdaehltien gulden." Bitter et was voor Henk Cornelisse niet nige bittere ervaring met de Bra- ler. ,Jn Parijs-Luxemburg van jaar reed ik niet best. Het is ge- nte dat de prijzen onderling ver- d worden in de ploeg. Je kunt nu naai niet iedere wedstrijd heel rijden. De cheque voor die wed- d moet ik echter vandaag nog Pellenaars ontvangen." Kleineren enk Cornelisse. die als pistier bij- isr goed uit de voeten kon, heeft de baan nooit een reële kans ge ien. Als beroepsrenner moet je je ds weer laten kleineren, je alles welgevallen. In de zesdaagse Antwerpen, werd ik gekarakteri- d als een van de meest belofte- e jongeren, ik werd de openbaring iëmd. die zesdaagse heb ik echter meer werk op de piste gehad, mocht zelfs geen omnium meer De oorzaak van dat alles? Pe- 'ost. Als kleine coureur ben je ds afhankelijk van de groten, die en met de organisatoren alles re- n. Het rijden op de baan moet je iind worden Anders kom je ner- aan de bak." Ten val oor Henk Cornelisse stond er na Televizier-seizoen nog een fa- ksdeur open: die van de Belgisch- lerlandse groepering Romeo- th. „Ik was daar in gezelschap Reybroeck, Vandenbossche en ïckaert. het begin van het seizoen kwam n een massasprint ten val en brak n hand op zestien verschillende itsen. Daarna bleef het 't hele sei- sukkelen met mij. Toen kreeg ik heimwee naar de amateur cate- ie. Ton Vissers had mij wel een -£ selersdijk, waar alle groten aan de start kwamen, werd alle renners een reiskostenvergoeding van vijfentwin tig gulden beloofd. Geen geld j Na afloop gingen wij naar Waar- H denburg om af te rekenen. Maar Waardenburg liet zich niet zien. Uren hebben wij gewacht op dat geld. De mede-organisator kwam echter een voudig niet opdagen. Later hoor je van anderen dat Waardenburg met de geldkist in het café arriveerde, na dat alle renners verdwenen waren. Die vijfentwintig gulden hebben ik en de andere renners nooit gezien. Dat ver dween allemaal in de zakken van de heren organisatoren," Ondanks die wantoestanden bleef Cornelisse op de fiets. „Je dacht steeds maar: misschien rijd ik de vol gende koers wel een prijsje. En dat gebeurde ook wel. Je werd wel eens derde, vierde of vijfde. Maar je kwam tekort om te winnen. Want om vrouw en dochter te onderhouden moest je naast je wielrennen werk zoeken. Terug profcontract beloofd, maar hij hield geen woord." Reglementen De weg terug van de profs naar de amateurs werd echter geblokkeerd door de KNWU-reglementen. „Ik wil de blijven fietsen, ik ben nu eenmaal helemaal gek van die sport. Daarom bleef ik beroepsrenner. Het is een grote mislukking geworden. De socia le toestanden bij de beroepsrenners zijn ronduit verschrikkelijk. Een ge middelde amateur verdient veel en veel meer dan een behoorlijke be roepsrenner. Ik fietste bij de beroepsrenners al leen nog slechts met de gedachte: als er maar geen geld bij hoeft Als je geen contract hebt bij een of andere firma, houdt alles op. Er is niemand die je eens een bandje aanbiedt. Alles komt op jezelf neer". Reiskosteu Het grote tekort aan profwedstrij den wreekte zich op de werklozen. ,.E-r waren te weinig wedstrijden. De koersen, die er waren, trokken de he- hele Nederlandse rennerskolonie en een groot aantal Belgen aan. Je stond met tachtig renners aan de start en er waren ongeveer twintig prijzen. Als je er niet in slaagde om in de prijzen te fietsen kreeg je een reis kostenvergoeding van vijftien gulden, niet eens voldoende om de benzine- kosten voor je auto te dekken. Ren ners, die een goede amateurtijd had den gekend, zoals Cor Schuuring en ik, konden niet rondkomen van het fietsen. Wij moesten als wij niet in de prij zen reden, met vijftien gulden naar huis, teil vijl aan Belgische renners van minder kaliber honderd gulden of meer startgeld werd betaald. De kleine renners maken de koers, maar tegen het einde waren wij opgebrand. Opgebrand Ik heb het met Werner Swaneveld, mijn grootste gabber, er wel eens over gehad om die wantoestanden eens goed aan de kaak te stellen. Wij zouden bij een wedstrijd, zodra het startschot had geklonken, de fiets moeten demonteren en vertrekken. Laat die organisatoren de renners dan maar laten rondrijden met Jans sen en Post. Zonder die kleintjes is het volko men oninteressant. Als wij na veel slopend werk niet meer konden meesprinten, kwam het voor dat de organisator niet eens het reisgeld be taalde. Er werd dan gezegd: „Jij spurtte niet eens voor de prijzen." Protest Protesten waren voor Cornelisse en de andere „kleintjes" nauwelijks mo gelijk. Profwielrennen in Nederland was een monopolistische aangelegen heid, die enkele jaren lang in handen was van Ton Vissers en Siem Waar denburg. Cornelisse: „Wij konden geen grote mond opzetten. Alles was in handen van een man: Ton Vissers. Toen hij in de wielersport kwam, had hij niets. Vijf jaar later bezat hij' een schitte rend huis. In de wielersiport doet nie mand iets voor niets. De weinigen, die dat wel doen, worden voor gek verklaard. In de profronde van Hon- Dat werken gaf een terugslag in de conditie en dat had weer tot gevolg dat je minder prijzen reed en dus weer harder moest werken om je ge zin een boterham te verschaffen, het was een cirkel waar je niet meer uit kwam. Op het laatst raak je eraan gewend, berust je in de positie. Jfe was blij met die premie van een tien tje, met dat prijsje van zestig gulden. En daar ging dan ook nog belasting af. Want als je een tientje verdiende, kreeg je geen t:en gulden in handen- maar slechts ƒ6,80. De rest droeg de organisator aan de belasting af Er is een periode geweest dat de renners, die zich tussen de twintig en de der tig klasseerden vijfentwintig gulden kregen. Je hield daar na belastingaf trek nog 18,25 van over, bij lange na niet voldoende om je onkosten voor die dag te dekken." Minder prijzen De enige uitweg voor de aan de fiets verslaafde Henk Cornelisse iwas de stap terug naar de amateurs. Na de smeekbeden van Swaneveld, Van der Horst en Cornelisse besloot de sportcommissie om de drempel van de profs tot de amateurs met één jaar te verlagen. Een professional hoefde dus maar een jaar stil te liggen. Cornelisse, deed wat al zovelen voor hem hadden gedaan, hij stapte over naar de wilde bond, de Neder landse Wielerbond, die haar activitei ten voornamelijk in het gebied rond om Roermond centraliseert. In deze buiten de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie staande organisatie, trof Cornelisse andere ondergedokenen: Jo van Seggelen, Werner Swaneveld, Jef Drummen en Fons Steuten. Vreemde toestand Vart Solaro en Gerrit de Wit had den voordien al via het tussenstapje van de Limburgse wielerbond de pro- licentie verwisseld voor de amateur status. „Ik behaalde daarin zestien overwinningen. Het was een vreemde toestand. Als enige Amsterdammer werd ik niet geaccepteerd tussen die Limbur gers. Als ik vooruit was, kreeg ik van het publiek de vreselijkste scheld woorden naar mijn hoofd geslingerd. Je reed daar altijd maar tegen een coalitie." LAUSANNE (AP) Avery Brun- dage, de 83-jarige president van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) wordt dit weekeinde met een der moeilijkste stemmingen gecon fronteerd uit zijn 18-jarige loopbaan als „grand old man" van de Olympi sche Spelen. Het wordt waarschijn lijk ook de laatste stemming die hij als IOC-president zal meemaken. Het gaat om de vraag of tien van 's we relds beste skiërs mogen meedoen aan de winterspelen in Saporo, on danks het feit dat zij eigenlijk be roeps zijn. Brundage zegt daarop „neen". Marc Hod Ier, de president van de Internationale Ski-Federatie, daaren tegen, zegt „ja". Alle 75 leden van het IOC-congres hebben schriftelijk hun stem uitge bracht over deze kwestie en dit weekeinde worden in Lausanne de stemmen geteld door het dagelijks bestuur van het IOC. Dan moet een besluit vallen. Brundage zal volgend jaar, bij de zomerspelen in München, zijn. functie ter beschikking stellen. De grote vraag is wie hem gaat opvolgen. In Lausanne wordt al druk gespe culeerd. Favoriet is de Franse graaf Jepn de Beaumont, die in 1968 door Brundage werd verslagen. Verder worden de namen genoemd van de Nederlander jonkheer Herman van Karnebeek en van de Ierse lord Killanin. SYDNEY (ANP) Ken Rosewall, de 36-jarige Australische tennismae- stro, heeft één uur en 36 minuten nodig gehad om Tom Okker de weg naar de finale van de strijd om de Australische titel herenenkelspel te versperren. De cijfers 62 76 64 verdoezelen echter in zekere mate de moeite, die Rosewall heeft gehad om Okker te bedwingen. De partij, die onder kunstlicht werd gespeeld, was van hoge kwaliteit. De 3700 toeschou wers waren het er over eens dat er in dit toernooi nog niet zoveel te genie ten was gevallen. De Brit Mark Cox, die in de derde ronde favoriet Rod Laver uitschakel de, kon zich niet plaatsen voor de halve finales. Met 26 16 26 ver loor hij van de Amerikaan Bob Lutz. De Australische Evonne Goolagong bereikte bij de dames de laatste vier. Weg open Een traditionele foto van Ed dy Merckx. Hij laat zich voor de zoveelste maal in de leiders trui van een wielerronde hijsen; seconden moest prijsgeven. hier in Autun. Merckx was de leiding in ParijsNice enkele uren daarvoor kwijtgeraakt aan Leman, die in de tijdrit vele Na dat jaar gedwongen non-activi teit in de KNWU-koersen lag voor Henk Cornelisse dit seizoen echter de weg naar de amateurs weer open. De categorie, waarin hij een imposante erelijst bijeen fietste. Vier maal ach tereen werd hij tweede in het Neder lands kampioenschap op de weg ach ter respectievelijk Schuuring, De Wit, Dolman en Karstens. Hij zegevierde in vier klassiekers, waarvan drie binnen één maand: Friesland, Noord-Holland en Overijs sel. Henk Cornelisse. „Mijn beroeps- periode wil ik vergeten. Ik heb mij op dit seizoen voorbereid zoals ik het had moeten doen in mijn profcarrière. Meer dan 4000 kilometer heb ik al achter de wielen liggen.Dit jaar wil ik weer vlammen. Ik heb heimwee naar het succes, dat ik in mijn proftijd niet mocht oogsten." Van onze speciale verslaggever IEN HAAG Hoewel de inleg de sporttoto met ongeveer tien joen gulden is gedaald, zal ook dit r de uitkering aan de landelijke rtorganisaties groter zijn dan in rgaande jaren. Er wordt, ondanks feit dat het ter beschikking tande bedrag bijna 4 miljoen lager uit de toto in 1971 toch 5,5 mil- n gulden (tegen 5,2 miljoen gulden ig jaar) aan de top- en breedte- tt toegekend. Zl >oordat de Nederlandse Sport Fe- atie niet aan de geleidelijke ver- f. Sng van deze steun heeft willen ien, moet het mes in een andere worden gezet. De dupe van de ende inzet zijn de instanties die de van grote sportaccommodaties kunstijsbanen en sporthallen mogelijk maken. In het bijzonder de gemeentelijke overheden ontvingen hiervoor in het verleden steun van de NSF. Van de 64 miljoen gulden die de toto (naar raming) dit seizoen aan in leg ontvangt, blijft na aftrek van de prijzen en kosten 45 pet. ter verdeling over: 33*/« pet. voor de sport en ll'/i pet. voor charitatieve instellingen. Dit bedrag is dit jaar 21,6 miljoen gulden (vorig jaar 25,5 miljoen) en na aftrek van de voorinhoudingen van de sportverenigingen blijft in 1971 13,5 miljoen gulden ter verdeling over. Het enige bezwaar tegen de verde ling werd gisteravond in de buitenge wone algemene vergadering van de NSF in Den Haag naar voren ge bracht door een zevental bonden, die de helft van de steun aan sportvereni gingen voor de bouw van accommo daties wilden zien toegekend aan de huishouding van de bonden. Het ad ministratieve apparaat van de bonden wordt momenteel gesubsidieerd door het Rijk (4,8 miljoen gulden plus 590.300 gulden die door het amende ment-Kierf vrijkwamen). Het voorstel van de zeven bonden om 1 miljoen extra werd echter verworpen. Wél nam de vergadering een motie aan, waarin het ministerie van CRM wordt verzocht de toege zegde rijkssubsidieregeling (zestig procent voor de bonden, zeventig pro cent voor de koepelorganisaties) in tegraal uit te voeren. Momenteel be draagt de subsidie slechts 4ipct. De 13,5 miljoen worden dit jaar als volgt verdeeld: landelijke sportor ganisaties 5,5 miljoen; Nederlandse Sportfederatie 2,1 miljoen; exploita- Belgen zet zaken in tijdrit weer recht weer max. temp. gist. temp. gist. neer slag Amsterdam geheel bew. 8 3 0.2 Brussel zwaar bew. 10 2 0 i Frankfort geheel bew. 1 0 3 Genève onbewolkt 10 -5 0 Innsbruck geheel bew., -0 -7 2 Kopenhagen regen 2 -1 6 Locarno zwaar bew. 17 -1 0 Londen zwaar bew. 11 6 0 Luxemburg onbewolkt 6 -1 0 Madrid geheel bew. 14 3 4 Majorca geheel bew. 14 8 1 München half bew. 1 -4 0.2 Nice licht bew. 14 6 0 Parijs onbewolkt 13 -1 0 Rome licht bew. 14 2 0 Wenen sneeuw 0 -5 1 Zürlch mist 6 -5 0.1 AUTUN (ANP) Heel kort maar* is Eric Leman leider geweest gisteren in Parijs - Nice. De Belg, die de eer ste etappe won, was gistermorgen na melijk ook de snelste in de 128 kilo meter lange etappe van Chablis naar Autun. Maar enkele uren later zette Eddy Merckx, die door de overwin ning van Lemïvn de eerste plaats in het algemeen klassement was kwijt geraakt, de zaken weer recht. In een tijdrit over 4,7 kilometer bewees de Belg zijn superioriteit nog eens zeer nadrukkelijk. De ochtendetappe stelde eigenlijk maar bitter weinig voor. Er gebeurde nauwelijks iets en het was dan ook niet verwonderlijk, dat het gehele pe loton en masse op de finish afstoof. Daar drukte Eric Leman in de sprint opnieuw zijn wiel het eerste over de meet. De Italiaan Bitossi werd twee de, de Belg Roger Rossiers derde. De tijdrit, die 's. middags werd ver reden, leverde weer een zege op voor Merckx. En dat ondanks het feit, dat de Belg een goede honderd meter voor de finish bijna onderuit ging en een aantal seconden verspeelde. Hij hield echter precies genoeg over, ook dankzij de bonificatie, om de leiders trui te pakken. De Nederlanders ROTTERDAM Klaas Balk kan een „vedette" worden. De 22- jarige wielrenner uit Badhoevedorp bewees dit gisteravond in het Sportpaleis, waar hy voor de zevende keer in zyn leven een natio nale titel greep. Dit keer werd de Ketting-coureur Nederlands kam pioen omnium. Op ondubbelzinnige manier liet hy zien, wie er de sterkste was. Winnaar van de 1 km tijdrit, afvalkoers en sprint, tweede in de achtervolging en derde in de klassementswedstryd waren zyn uiterst verdienstelijke uitslagen. tie Nationaal Sportcentrum „Papen dal" ƒ1 miljoen: geraamd tekort „Pa pendal" 1 miljoen; extra-uitkering saneringsfonds KNVB ƒ375.000; ac commodaties van sportverenigingen ƒ2 miljoen; restant 1,5 miljoen. De NSF wilde ook uit dit restant geen extra geld voor de huishouding van de bonden beschikbaar stellen, omdat men enige ruimte wil laten voor het uitvoeren van beslissingen, die door de overheid kunnen worden opgelegd, vooral met betrekking tot het betaald voetbal. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie is een actie begonnen te gen zogenaamde besloten sex-clubs. Tot nu toe zijn in deze actie, die werd begonnen na overleg met de of ficier van justitie mr. H. E. van Re- nesse, twee processen-verbaal opge maakt. Doel van de actie is te onderzoeken of de clubs inderdaad een besloten karakter hebben. Het is de politie gebleken, dat vele clubs slechts for meel besloten zijn. Zij hanteren wel een ledenlijst, maar in vele gevallen worden zo weinig voorwaarden ge steld aan het adspirant-lid, dat in fei te iedereen toegang kan krijgen. Achterover leunend in een stoel, zo nu en' dan met z'n hand strijkend over zijn zo juist veroverde oranje tricot vertelt „Balkie" na afloop van zijn zoveelste triomf ontspannen over zijn toekomst: „Ik heb me voorgeno men in de loop van dit seizoen over te stappen naar de beroepsrenners. Dat heb ik nu eenmaal in mijn hoofd gezet. En dan natuurlijk zesdaagsen gaan rijden. Ik zou dolgraag met Loevesijn willen koersen. Uiteraard moet je eerst een sponsor hebben voor je naar de profs overstapt. Het liefst ga ik dan naar Goudsmit Hoff. Dat lijkt me wel wat. Maar die zullen me waarschijnlijk alleen willen heb ben, als ik op de weg ook het een en ander presteer. Ik zal in elk geval m'n uiterste best doen, hoewel ik vo rig jaar op de weg beslist leuke uit slagen heb gemaakt. Geld Dat Klaas Balk reeds nu, als amateur, professioneel is ingesteld bewees zijn antwoord op de vraag, welk beroep hij uitoefent: „Ik doe al les, wat veel geld oplevert. Of ik nu straatmaker ben of timmerman, of dat ik bij Albert Heyn werk. Het maakt mij niets uit." Hoe groot het klasseverschil wel was in het omnium blijkt uit de eindstand. Balk eindigde met acht punten als eerste, terwijl de Hagenaar Chris Kipping met dertien punten achterstand beslag wist te leggen op de tweede plaats. Ger Kne- teman (Amsterdam) mocht als derde ook nog plaats nemen op het geïm proviseerde podium, waar de plech tige huldiging plaats vond De ongeveer 1500 toeschouwers konden behalve deze titelstrijd even eens nog getuige zijn van open om nium voor profs. Leyn Loevesijn werd daarin winnaar voor Gerard Koel en de Amerikaan Tim Mount- ford. De Jordanees verloor alleen verrassend in de afvalrace van Koel, die in de laatste ronde onverwacht demarreerde Als hoofdnummer stond op het pro gramma het revanche van het Euro pees kampioenschap bij de prof- stayers. De sterk rijdende Cees Stam won de eerste manche voor de Duitse wereldkampioen Ehrenfried Rudolph, die na de tweede serie won. De derde en laatste manche leverde Verschue- ren de zege op, hoewel hij het in de laatste ronde zonder zijn gangmaker Noppie Koch moest stellen. Rusten Ondanks de eerste plaats keek de gebrilde. Belg niet bepaald vrolijk: „Ik was eerst niet van plan om te komen, want ik heb een verwonding aan m'n zitvlak. Ik moest eigenlijk van de dokter rusten. Maar ja, je weet hoe het gaat: je wilt toch star ten niet waar? Ik dacht, laat ik toch maar naar Rotterdam gaan, vooral omdat ik 26 maart, als er een derny- koers is, vermoedelijk niet kan star ten. Ik denk, dat dit wel m'n laatste koers op de baan is geweest in dit seizoen. Morgen word ik door de be volking van m'n woonplaats (Sint Jansteen) gehuldigd en daarna zit het er voor mij wel op. Ik heb eigenlijk net zo'n blessure als Post heeft gehad en je weet wat hij allemaal heeft moeten doorstaan." Eindoverwinnaar bij de stayers werd Cees Stam, de Nederlandse winterbaankampioen. Evenals Ru dolph had hij zes punten. Het aantal afgelegde meters bracht evenwel de bloemen bij de Zaankanter. De uitslagen waren: Nederlands kam pioen omnium: Klassementrlt: 1. Knetc- man, 2. Kipping, 3. Balk. Alvalwedstrijd: 1. Balk, 2. Been, 3. Kipping. Tijdrit over 1 kin: 1. Balk 1.11.54. 2. Van der Lelst 1.12.20, 3. Nleuwenhuis 1.13.87. Sprint: 1. Balk. 2. Van Rossum. 3. Kipping. Achtervolging: 1. Kneteraan. 2. Balk. 3. Van Rossum. Eind stand: 1. Balk 8 pnt., 2. Kipping 19 pnt., 3. Kneteman 21 pnt.. 4. Van Rossum 21 pnt. Revanche Europees kamDloehchap stayers: Eerst manche: 1. Stam, 2. Ru- 3. Oudkerk. Tweede manche: 1. Rudolph, 2. Verschueren. 3. Stam. Derde manche: 1. Verschueren. 2. Stam. 3. Rudolnh. Eind stand: 1. Stam 6 pnt., 2. Rodolpb 6 pnt. (op 10 meter). 3. Verschueren 9 pnt., 4. Oudkerk 12 pnt., 5. HUI 14 pnt., 8. Proost 18 pnt. Open omnium profs: Klassementwed strijd: 1. Loevesijn, 2. Van der Lans. 3. Koel. Eén mijl: 1. Loevesijn. 2. Koel. 3. Verdoorn. Afvalrace: 1. Koel. 2. Loevesijn, 3. Mountford. Eindstand: 1. Loevesijn 4 pnt., 2. Koel 6 pnt., 3. Mountford 12 pnt., 4. Van der Lans 14 pnt., 5. Dolman 14 pnt., 6. Verdoorn 16 pnt.. 7. Bravenhoer 17 pnt. Klassementrlt om taxi-cup: winnaar Loe vesijn. Afvalrace amateurs: 1. Hordijk. 2. Paul, 3. Brander. De nieuweling Looze (Haarlem) won een wedstrijd over onbekende afstand en een sprint. Belde keren werd Smit tweede. Joop Zoetemelk en Jan Janssen ble ven gisteren opnieuw goed bij. In de tijdrit eindigde Zoetemelk als elfde (bijna 20 seconden achter Merckx) en Janssen als twaalfde, weer bijna drie seconden na Zoetemelk. In het alge meen klassement is Zoetemelk zesde en Janssen zevende, het verschil is echter heel gering. Nummer twaalf (Walter Godefroot) heeft nog maar 43 seconden achterstand op Merckx. Vandaar ook Merckx' uitspraak, de rit is pas in Nice ten einde. Toch wordt aangenomen, da^Eddy Merckx de concurrentie vandaag op onover brugbare achterstand zal zetten. De rit van vandaag voert namelijk naar St. Etienne over verscheidene niet onaanzienlijke heuvels. En het was ook hier, waar Merckx vorig jaar toesloeg. Tweede etappe: 1. Leman (Bel) de 128 km in 3.27,49 (met bonificatie 3.27,43) 2. Bitossi (Ha) (met bon 3.27.45), 3. Rosters (Bel) (met bon. 3.27,47), 4. Hoban (GB), 5. Van Ryckeghem (Bel). 6. Benjamins (Ned). 7 Mourloux (Fra), 8. Merckx (Bel), 9. Duyndam (Ned), 10. het grote peloton met de andere Nederlanders. Tijdrit: 1. Merckx 4.7 km ln 6.30,8 2. Ocana (Spa) 6.41.9, 3. Bracke (Bel) 6.42.8, 4. Mortensen (Den) 6.43.6, 5. .G Pettersson (Zwe) 6.44.9, 6. Hoban 6.46.9, 7. Poulldor (Fra) 6.47.8, 8. Letort (Fra) 6.48 3 9. Bellone en Heard (belden Fr) 6.50.5, 11. Zoetemelk 6.50.6 12. Janssen 0.53.3, 26. Krekels en Jan sen 7.04.2, 43. Karstens 7 13.2. 45 Vlanen 7.13.7, 58. Tabak "19. 67. Schepers 7.22.8. 72. Duyndam 7.25,7, 75. Van Katwijk 7.30.0 83. Rentmeester 7.34,2 en 9o. Pijnen 7.39,8. Algemeen klassement: 1 Mèrckx 8 uur 21 min 1 sec, 2. Ocana 8.21,19, 3. G. Pettersson 8.21.24, 4. Letort 8.21,28, 5. Leman 8.21 29. 6 Zoetemelk 8.21,30 7. Janssen 8.21,31 8. Ai- mar (Fr) en E. Pettersson (Zwe) 8.21,37 10. Mourloux (Fra) 8.21,40 11. Rouxel (Fra) 8 21.43 12. Godefroot (Bel) 8 21,44. 14. Kre kels 8.22.51 23. Tabak 8.31.32, 37. Jansen 8 33.15. 48. Vlanen en Karstens 8.33.24, 68 Duyndam 8.33.38 81. Pijnen 8.33.50. 91. Schepers 8 57.14, 93. Rentmeester 8.57.24, 95. Van Katwijk 8.57.58. De Belgische wielrenner Guido Reybroeck heeft gisteren de derde etappe van de wegwedstrijd „Dwars door Italië" of Tyrrhenico - Adriatico gewonnen. Hij legde de 185 km van Pescasseroli naar Pineto Degli Abruz- zi af in 4 uur en 41 min. De Italianen Marino Basso en Gianni Motta wer den tweede cn derde. Hun landgenoot Italo Zilioli behield de leiding in het algemeen klassement. De Italiaan Michele Dancelli lever de een opvallende prestatie door de etappe met een gebroken dijbeen uit te rijden. Hij viel halverwege de koers, maar stapte verbeten toch weer op. Het commentaar van Dan celli in het ziekenhuis was: „Ik trapte alleen nog maar met mijn linkerbeen. Door het met mijn hand naar bene den te drukken zette ik nog wat kracht". Dancelli's been zal volgens de doktoren voor tenminste een maand in het gips moeten. Een andere Italiaan, Dino Zandegu, was eveneens ongelukkig. Hij brak bij een val zijn rechterhand. Maar ook hij volbracht de race, hoewel de wedstrijd voor hem nu wel is afgelo pen. Derde etappe: 1 Reybroeck (Bel) 185 km lil 4.41.00 2 Basso (It), 3. Motta at), 4. Beghetto (It), 5. Van Clooster (Bel), 6. Zl- lloll (It) allen z.t. Algemeen klassement: 1. ZUloli 15.06.58. 2. Rltter (Den) op 1.23. 3. Plntens (Belg) op 1.24, 4. Moser (It) op 1.43 RIJSWIJK de Verenigde NBM- bedrljven hebben een 100 pet belang verworven in twee Zwolse bouwma- teriaalbedrijven. Door middel van aandelenruil is NBM in het bezit ge komen van Kamphuis Bouwmateria len (omzet ƒ22 min. en van Van de Braak Bouwstoffen (omzet 9 min.). Bij de twee bedrijven werken in to taal 210 mensen. Voor hen zullen de overnemingen geen nadelige conse quenties hebben. Exclusief minderheidsdeelnemingen bedroeg de omzet van de Verenigde NBM-bedrijven over 1970 150 (v.j. 126) min. De nettowinst zal ongeveer gelijk zijn aan die in 1969. De NBM heeft 2.500 werknemers. De aankoop van Kamphuis en Van de Braak is een belangrijke versterking van de bouwmaterialendivisie. NBM overweegt in 1972 beursnote ring aan te vragen. Met het oog hier op is al vorig jaar het jaarverslag openbaar gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15