Autobiografie Holthaus2 een beetje mat Autosalon Genève gericht op sportiviteit en klasse Dinsdag opnieuw overleg drie partijen met VVD Schadevergoeding van kwart miljoen voor ontslagen ambtenaar Bepalingen op komst: bescherming privacy tegen de computers Kamer te"en"aan z M W. 1 PSwsS i4 BmbI Mr. Van Thiel: afsplitsingen in Voor j a arsbeurs viel tegen Europazegels voor 1971 uit DONiDiE R D-AG 11 MAART 1971 AMSTERDAM Wie de Parijse mode op de voet volgt, weet eigenlijk van te voren al precies, wat hij te zien zal krij gen op de jaarlijkse shows van de Amsterdamse mode-ontwer per Dick Holthaus. Holthaus is namelijk een vurig aanhanger van wat Parijs aan nieuwe mode lijnen decreteert. Je zou hij wijze van spreken kunnen zeg gen dat zijn collecties nog Pa- rijser zijn dan die in Parijs zelf. (Soms vraag je je wel af hoe Holthaus zou ontwerpen als er geen Parijse modekoningen waren.) Dit alles betekent, dat Holthaus' nieuwe zomercollectie vol is van short-pakjes, spencer-pakjes met ber muda-shorts en jurken met brede kopmouwen en kale V-halzen, kortom typische na-oorlogse jurken, zoals St. Laurent ze dit seizoen heeft gebracht. Applicaties Ook andere mode-tendenzen. zoals applicaties op voor- of achterpand van een jurk, lange blazers gedragen op zijden plooijurken, borduursels op blouses etc. komen herhaaldelijk voor in de collectie van Holthaus. Waar het precies aan lag, weten we niet, maar de collectie, die gisteren getoond werd, maakte op ons een wat matte indruk. Net alsof Holthaus niet zoveel aardigheid gehad heeft in het samenstellen ervan. Borduursels Van een onzer verslaggeefsters Dorado voor fiscale emigranten... Renault-Alpine, zwaar op de sportieve toer sinds de erwinning in de Rally van Monte Carlo 1971, toont in Genève deze geheel nieuwe sportcoupé A 310 met een tot 140 pk. opgevoerde motor van de Renault 16 TS. GENÈVE Sportcöupés, ogere motorvermogens en ex- usieve dure modellen zijn de oeven van de jaarlijkse Zwit- irse autosalon, die vanmorgen )or minister Nello Celio van nanciën geopend zal worden. Ie stand mag dan weinig cen- aal in Zwitserland liggen, enève is met één auto op ,8 inwoners het bolwerk van de lotorisering in Zwitserland, ermoedelijk zelfs in Europa. Er rijden weer peperdure auto's in straten" en op de salon behoren de este premières ook tot de zeer luxe asse: een fraai gestileerde Renault Ipine A 310, de vorige weck al aan kondigde Fiat 130 coupé, een nieu- Ferrari en Masserati, een drie-li- -versie van de grote BMW en de oils Royce Corniche coupé en ca- :iolet. Goedkoper voorzien, terwijl de Fiat 128 tevens in rally-uitvoering met 1300 cc-motor is verschenen. Dat is 200 cc meer dan de normale 128, hetgeen en topsnel heid van 150 in plaats van 140 kilo meter per uur inhoudt. Ook twee an dere fabrieken exposeren zo'n „meer vermogende" versie in Genève: Bri tish Leyland, de Triumph Toledo 1500 TC en Skoda een U00 GT. Accent Maar toch is er ook een tendens om ledkopere sportieve modellen uit te engen. Enerzijds gebeurt dit door raande typen van een grotere mo te voorzien en op te tooien met erstrips; anderzijds door niet al te ijzige sportmodellen nog eens extra poseren. Zo brengt Opel een juniorversie an de GT uit, waarmee de Duitse M fabriek op de jeugd mikt. Deze T-J is soberder, heeft wel als 'extra' erstrips langszij en kost in Duits- ind'10.500 Mark. Verder komt Opel in Genève met n 1.9 liter uitvoering van de Asco- i, die goed is voor 90 DIN pk en een ipsnelheid van 160 km per uur. Deze scona 19 is evenals de Ascona 16 nu leverbaar met speciale uit- isting onder de benaming SR. Krachtiger versie [Fiat heeft zijn goedkoopste coupé. 850 sport, van een nieuw front Maar verder ligt het accent van het Geneefse autonieuws sterk op de klassewagens. De belangrijkste pri meurs daarbij zijn de nieuwe Renault Alpine en twee carrosserie-creaties van Pininfarina: de Ferrari 365 GTC- 4 met 12-cilinder 4.4 liter motor en de Fiat 130 coupé met V 6 motor van 3,2 liter inhoud De Fiat 130 coupé wordt evenals de 130 Sedan standaard mei automatische transmissie geleverd. De Renault Alpine A 310 verraadt uiterlijk een Franse tegenhanger te zijn van de hier vorig jaar geïntro duceerde Citroën SM coupé met Mas- serati-motor. Zes halogeen-koplam pen geven het front „gezicht"; de fraaie stroomlijn kwam tot stand in samenwerking tussen de ontwerpers van Alpine en Renault. De motor is weer gebaseerd op die van de Renault 16, die nu tot 140 SAE-pk opgevoerd is en dan een maximum snelheid van 215 kilometer per uur oplevert. Deze hoge prestatie is vooral te danken aan het geringe gewicht van de A 310, die een geheel polyester carrosserie heeft. Van deze Alpine Renault zal binnenkort ook een 175 SAE-pk versie verschijnen. Overige noviteiten De overige noviteiten in de dure sportklasse zijn de BMW 3.0 CS coupé met 6-cilinder 3 liter 180 DIN-, pk motor (het derde nieuwtje van BMW dit jaar), de Masserati 117 van Zwitserse bodemeen nieuwe Mon- coupé met een V 8 van 4.8 liter en teverdi met 7,2 liter Chrysler-motor. Behalve dit merk uit Basel is nu ook nog een tweede produkt van Zwitserse makelijk verschenen: de Sauber C-2, een racewagen die door een Ford Cosworth-motor wordt aan gedreven. De Zwitsers hebben hun salon sterk in het teken van de autosport ge plaatst door apart nog,eens een twin tigtal bekende race- en rallywagens te exposeren zoals de Alpine Renault 1600 S, waarmee de rally van Monte Carlo werd gewonnen, de Ford Escort die de monsterrit Londen - Mexico won, en de Porsche 917, die in de 24-uursrace van jLe Mans triomfeer de. Rolls Royce Nu de Silver Shadow ruim vijf jaar in produktie is, heeft de Engelse Rolls Royce fabriek temidden van de problemen met vliegtuigmotoren overstoorbaar een nieuwe coupé en cabriolet uitgebracht. De introductie vond kort voor de Geneefse salon plaats aan de Franse Rivièra. De nieuwe Rolls draagt ook de ter palatse bedachte Franse naam Corni che. Waarmee zelfs dit meest Britse merk van Albions auto-industrie voor het eerst naar de EEG lonkt. De Rolls Royce en Bentley Corni che de merknaam hangt zoals, be kend samen met de radiator heb ben een 6,8 liter V 8-motor, waarvan als vermogen wordt opgegeven „ge noeg plus 10 pet.". Dat „genoeg" is al sinds jaren her de officiële fabrieks- opgave van het motorvermogen. De carrosserie van de Corniche komt weer van de vertrouwde Londenaren H. J. Mulliner - Parkward. Stijlvol fiat introduceert in Genève behalve de 130 Coupé en •*n iets veranderde 850 Sport Coupé deze 128 Rally 1300. De nieuwe rally-uitvoering van Fiat's eerste voorwiel aandrijver heeft een 1300 cc-motor met 67 pk vermo gen en 150 km. per uur topsnelheid. Die matheid bleek voor ons gevoel uit verschillende zaken, zoals sommi ge nogal duffe stoffen, sommige Ber mudapakjes, waarvan de broeken aan de achterkant gewoonweg niet goed zaten, machinale, glimmende borduursels op jurken, waar een met de hand geborduurde garnering veel mooier zou hebben gestaan en de vol strekte eenzijdigheid van de getoonde hoedjes, een soort tulband, die sterk deed denken aan de hoofddeksels, die onze moeders vroeger fabriceerden ten tijde van de grote schoonmaak Prachtige kleuren Gelukkig waren er toch ook genoeg modellen, waaraan we de „echte" Holthaus weer herkenden: de jurken en pakken in prachtige effen wollen stoffen, meestal hel van kleur, en de Een zwart jersey spencer-pak met bermuda-short. Het jasje is met geel afgebiesd (links). Beige linnen terras ensembles van Dick Holthaus, links een combinatie van short met lange mantel, de mantel wordt over de borst dichtgeknoopt, omdat er niets onder gedragen wordt (rechts). avondkleding, gemaakt van heel fraaie stoffen, zoals organza en mous seline, in de prachtigste kleurencom binaties. De sector „gelegenheidskleding" is trouwens toch altijd een van de sterkste kanten van Holthaus ge weest. Behalve mooie vrolijke jurken met driehoekige omslagdoeken gedra gen over één schouder, bracht Holt haus in zijn avondkleding ook een paar geraffineerd eenvoudige zwarte jurken van organza: feitelijk alleen maar bestaande uit een lange, gérende rok met als bovenstuk twee brede stroken geplooide stof over de boezem. Terraskleding Ook in een serie andere modellen, de zogenaamde terraskleding, zoekt Holthaus het nogal in „het blote": de ze serie bestaat namelijk uit shorts of mini-rokken of lange pantalons, waaroverheen een maxi-jas wordt gedragen. Deze jas wordt over de borst dichtgeknoopt en valt verder open, waardoor een blote maag te zien komt, omdat er bij de broeken geen truitjes of blouses gedragen worden. Om modieus te zijn, maar toch niet altijd in die short te hoeven rondlo pen, biedt Holthaus zijn klanten een aardige mogelijkheid: die van de short onder de afneembare rok. Ook wanneer de rok over de short gedra gen wordt, is het broekje toch te zien door de taillehoge zij- en voorsplit- ten. Al met al: ondanks de vele goede en aantrekkelijke modellen, hebben wij toch wel eens een betere collectie gezien van Holthaus. Van onze parlcmentsredaetie DEN HAAG In een vertrek van het Eerste Kamergebouw hebben de legaties van de VVD en van de drie christelijke partijen gistermiddag een eerste oriënterend gesprek gevoerd over de mogelijkheid van samen werking in de volgende kabinetspe riode. Het ging in deze eerste zitting over het financieel-economisch beleid, de zedclijkheidswetgeving en de staatkundige vernieuwing. Dinsdag komen beide delegaties op nieuw bijeen. Dan zal worden gespro ken over de vrijheid van meningsui ting, ontwikkelingshulp, defensie, om roep en pers, inkomens en vermo gensverhoudingen en democratisering van de onderneming. Mr. W. J. Geertsema, fractieleider van de WD in de Tweede Kamer en mr. A. van der Stee, voorzitter van de KVP ver wachtten gisteren dat ook na dinsdag nog een reeks van gesprekken zal volgen. Beiden streven ernaar het overleg 26 maart afgerond te hebben, omdat dan de hoogste partijorganen - van VVD en KVP vergaderen om over de resultaten van het overleg te beslissen. Intussen begint morgenochtend een eerste gesprek tussen een delegatie van de PvdA, D'66 en PPR en van KVP, ARP en CHU. Het is niet zeker of dit gesprek vrijdagavond al kan worden afgerond, zoals de PvdA aan vankelijk wenste in verband met het buitengewoon congres dat zij 20 maart houdt. Van een verslaggever UTRECHT De gemeente Bakel en Milheeze moet de ge wezen gemeenteopzichter, de 45- jarige J. P. M. Vaes, een schade vergoeding van een kwart mil joen gulden betalen, vanwege het feit dat hij vorig jaar ten onrechte werd ontslagen. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis van de ambtenaren- rechtspraak dat zo'n hoog bedrag aan schadevergoeding wordt toe gekend. De Centrale raad van beroep in Utrecht verklaarde tevens het ontslag nietig, omdat het onverenigbaar is met de beginselen van behoorlijk be stuur. In eerste instantie had 'het ambtenarengerecht in Den Bosch de gemeente veroordeeld tot een schade vergoeding van 190.000 gulden. Tegen deze uitspraak was de gemeenteraad van Bakel en Milheeze in beroep ge gaan bij de Centrale raad. De moeilijkheden tussen de heer Vaes >en de gemeente waren al in 1958 begonnen. Ook toen werd hij ontslagen, maar tenslotte kreeg hij in hoogste instantie gelijk van de De Geneefse autosalon kan stijlvol genoeg voor de dag komen. Maar dat mag ook wel in een land waar vorig jaar 786 Jaguars en Daimlers, 59 Fer rari's, 58 Lamborghini's en 42 Masse- rati's verkocht werden. De in Zwit serland toevende fiscale emigranten kijken niet op een paar franken, wat in Genève elk jaar duidelijker te zien ambtenarenrechter i en het ontslag werd ingetrokken. In februari 1970 besliste de ge meenteraad dat aan de heer Vaes eervol ontslag moest worden gegeven, met toekenning van wachtgeld. Reor ganisatie van gemeentelijke diensten was de oorzaak geweest van het overbodig worden van de functie van Vaes. Dat was het derde ontslag dat Vaes kreeg, want in juni 1963 werd hij wegens vermeende ziektever schijnselen naar huis gestuurd. Bij een geneeskundig onderzoek bleek daarvan niets. De Centrale raad van beroep over woog, dat uit de hele gang van zaken blijkt dat Bakel en Milheeze zich wil de ontdoen var. de heer Vaes en dat „meer dan ooit moet worden voorko men dat de gemeenteraad nogmaals enig besluit zal nemen over de al dan niet handhaving van Vaes in gemeen tedienst". De Centrale raad overwoog daarbij dat de dienstverhouding wel nooit hersteld zal kunnen worden, ge zien de gezondheidstoestand van Vaes. iHij is als gevolg van twaalf jaar procederen tegen alle ontslag besluiten zenuwpatiënt geworden en zal waarschijnlijk nooit meer nor maal werk kunnen verrichten. Het bedrag van de schadevergoe ding werd vastgesteld op een kwart miljoen gulden, boven de Wacht gelduitkeringen, waarbij de Centrale raad rekening heeft gehouden met immateriële schade en de te ver wachten ontwikkelingen op monetair gebied. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Over enige tijd zullen aan het parlement voor stellen gedaan worden voor nieuwe wettelijke bepalingen ter bescherming van de privacy met het oog op de automatisering. Dit kondigde staatssecretaris Van Veen gisteren aan bij de opening van het Rijks-Computercentrum in Apeldoorn. Volgens mr. Van Veen" moeten de jestaande bepalingen (ten aanzien an huisvredebreuk, schending van net briefgeheim, luisterapparaten en erborgen camera's) aangevuld wor den met bepalingen die opgesteld worden met het oog op de moderne administratieve ontwikkelingen. Ze .'.uilen in beginsel van toepassing zijn op elke computer-gebruiker, of dal nu de overheid is of een particuliere ondernemer. Er zal volgens mr. Van Veen een toezichthoudend orgaan moeten komen met controlerende be voegdheden. De staatssecretaris besteedde veel aandacht aan de verhouding tussen openheid en privacy. Er is enerzijds een tendens in de richting van nog meer openheid, anderzijds is er een opvallende ontwikkeling op het punt van de privacy. Zo heeft" de regering het voornemen alle besluiten open baar te maken, echter met nadrukke lijke uitzondering voor die, welke be trekking hebben op de privacy. Mr. Van Veen achtte het verklaar baar dat er zorg heerst over het feit dat persoonlijke gegevens meer en meer automatisch worden verwerkt en geregistreerd op automatisch lees bare informatiedragers, die de tech nische mogelijkheid bieden veel gege vens in allerlei variaties te produce ren of aan elkaar te koppelen. Volgens de staatssecreatris moet bij de voorbereiding van wettelijke, be schermende bepalingen ook aandacht worden besteed aan het recht van de geregistreerde om kennis te nemen van over hem vastgelegde gegevens en aan het recht van de geregistreer de om onjuiste gegevens verbeterd te krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tweede Kamervoor zitter mr. Van Thiel wenst een oplos sing voor het probleem van de afsplit sing van partijen in de Tweede Ka mer. Hij is tégen een verhoging van de kiesdrempel (in tegenstelling tot het program van de KVP) maar %f- splitsingen in de Kamer moeten in ieder geval minder aantrekkelijk wor den gemaakt. Mr. Van Thiel, die zijn hart luchtte ter gelegenheid van het feit, dat hem het eerste exemplaar werd aangebo den van Dick Houw.aarts boek „Par tijen op het eerste gezicht", hoopt dat de Tweede Kamer nog deze zittings periode een beslissing neemt over deze moeilijke kwestie. In het boek van Houwaart (uitgave Bekking, Amsterdam) komt een lijst voor van 110 partijen de laatste is de Nieuwe Roomse Partij die zijn geregistreerd bij de Kiesraad. Dick Houwaart geeft in zijn boek een ana lyse van de verschillende partijpro gramma's. In de inleiding schrijft hij over de politici die „helaas het for maat missen om vertrouwd fe worden. De politicus drukt zich onhandig, in gewikkeld, moeilijk en soms orakel achtig uit'.'. UTRECHT De Voorjaarsbeurs 1971 in Utrecht heeft teleurstellende resultaten opgeleverd. Dat hebben de deelnemers laten blijken bij een enquête van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De deelnemers geven twee oorza ken aan: de toenemende betekenis van de over het gehele jaar versprei de „beursdagen" en het huidige eco nomische beleid. De beursdagen heb ben een directe nadelige invloed op de Voorjaarsbeurs, zo zeggen de ex posanten. Zij wijzen op de bijzonder goede resultaten van de beursdagen op de eerste maandag van januari en vooral op die in februari. De deelne mers zien daarin het bewijs dat de detaillist zijn inkopen over het jaar spreidt. Men verwacht dat de totale verkopen op de dit jaar begonnen beursdagen in 1971 hoger zullen lig gen dan in de voorafgaande jaren die van de voor- en najaarsbeurzen sa men. De inflatie en de daarmee verbon den prijsstijgingen dwingen steeds meer detaillisten hun zaken te slui ten, aldus de uitslag van de enquête. Het prijsbeleid leidt tot „ontoelaatba re verkrapping" van de winstmarges. Een ander facet van het prijsbeleid is. dat de nieuwe vaak uit het buiten land afkomstige produkten een on evenredig goede kans krijgen, waar door het gevaar dreigt dat de tradi tionele merkartikelen uit de markt worden gedrongen. Broederschap, wederzijds begrip en gemeenschappelijke inspanning van de volkeren van Europa worden op de nieuwe Europazegcls gesymbo liseerd door een keten. Het ontwerp is van de IJslandse kunstenaar Helgl Haflidason. Het is de zestiende keer dat de PTT dit jaar van 3 tot 29 mei Europazegels verkrijgbaar stelt. De zegels hebben de volgende waarden, kleuren en oplagen: 25 cent, rozerood, geel, zwart. 25 miljoen exemplaren en 45 cent, blauw, geel, zwart, 5 miljoen exemplaren. De postzegels zijn onbepaalde tijd voor frankering geldig. I's sportmodel GT heeft een eenvoudiger en goed- langszij. De bedoeling van deze GT/J is de auto "binnen pere uitvoering gekregen, maar wel met zwarte strips het bereik van jonge mensen te brengen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9