KERKBORDEN OVERBRUGGEN DE TIJD Geref.-Katholieke kerk op economische basis ik Restaurateur J.G. Koeken: Reeuwijks bouwplan is klaar voor uitvoering Regionaal centrum natuurbescherming in Delft Scherper toezicht op Haagse koppelbazen Yoorjaarsshow Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde Twee itfan ontsnapt uit jeugdgevangenis Weissenberg toonde zich groot solist Premie kerkbouw stak spaak in samenwerking 5 door Leen Post DELFT De vogelwacht van Delft en omstreken wil in de omge ving van het recreatiegebied „De Delftse hout" een regionaal centrum voor natuurbescherming oprichten, als alles volgens plan verloopt dan kan dit begin 1973 in gebruik worden gesteld. Doel van het qentrum is de mensen wegwijs te maken in het leven van de vogels en hen te confronteren met de vele milieuhygiënische problemen in de maatschappij. Het centrum wordt waarschijnlijk gevestigd in een gebouw, dat eigendom is van de ge meente Delft. Volgens de heer A. H. N. Schaap, secretaris van de vogelwacht, wordt thans al materiaal voor het centruip verzameld. Made en Drimmelen „Toch leven we in een tijd, dat een r.ieuwe generatie die oude dingen uit het verleden weer wil herontdekken" zegt de heer Kogken, terwijl hij zijn vingers langs de vormen van een antieke ketel laat glijden. Die intense belangstelling voor oudheden komt hem bij zijn ambacht van kerkres- taurateur goed van pas. Want voordat een Tiengeboden-bord in een oude huldigt redders MADE EN DRIMMELEN Maan dagmiddag om drie uur zal burge meester C. W. Smits in restaurant ..De Biesbosch" in Drimmelen een oor konde uitreiken aan vertegenwoordi gers van zes detachementen militai ren. Bii deze plechtigheid zullen de territoriaal bevelhebber zuid. de gar nizoenscommandant Breda, de direc tie van de provinciale Noord-Bra bantse Electriciteits Mij en autoritei ten van rijkswaterstaat en staatsbos beheer aanwezig zijn. In deze oorkonde is de grote waar dering van de hele plaatselijke bevol king en van alle instanties die waren betrokken bij de Amer-olieramp voor de inzet waarmee deze militairen onder uiterst moeilijke omstandighe den in en rond de Biesbosch de resten stookolie hebben geruimd, waarmee een- bijdrage van betekenis leverend in het belang van recreatie en na tuurbescherming. T)ASTOOR Grijpink (links) en de heer Polet bij de maquet te van de "gereformeerd-katho lieke kerk" voor Reeuwijk. De multi-functionele kerkzaal krijgt 350 zitplaatsen. Rechts daarvan achtereenvolgens toi letten en garderoberuimten, de sacristie, de kerkeraadskamer een vergaderzaal en een grote zaal van 8x10 m, die met on geveer 150 zitplaatsen voor verschillende doeleindenmaar voornamelijk voor allerlei vor men van jeugdwerk kan wor den gebruikt. gelijkse beslommeringen terugtrek ken en zich in hun woonplaats door de rustige levenssfeer laten be- invloeden. Daardoor zijn er praktisch geen spanningen. Overspannen men sen zijn in Reeuwijk een uitzonde ring. Voor de pastoor staat het vast dat dit klimaat van gunstige invloed is op het kerkelijk leven en dat hij daar door over allerlei geruchtmakende godsdienstige problemen in zijn paro chie geen woord hoort. In dit klimaat past een zekere sa menwerking met de gereformeerden uitstekend, maar dan voor pastoor Grijpink wel graag zo dat ieder voor de volle honderd procent op zijn eigen standpunt blijft staan en an derzijds de verschillen met de ander respecteert. „Misschien", zegt pastoor Grij pink, „is er over honderd jaar één schristelijke kerk, maar dat moeten we dan maar aan volgen de geslachten overlaten. Wij moeten alleen maar de tijd ge ven om daar naar toe te groeien, maar vooral rekening houden met de mensen met wie we nu te maken hebben." Restaurateur J. G. Koeken (57) is hier bezig aan een antiek kopje, dat eens het interieur van een machtige kathedraal in Mechelen sierde. DEN HAAG Sinds drie da gen wordt op de Haagse en Rotterdamse stations weer in tensiever gecontroleerd i.v.m. aktiviteiten van Haagse koppel bazen, die in Rotterdam en het Rijnmondgebied werk zoeken. Nu het vrijwel onmogelijk is geworden vanuit Rotterdam ac tief te zijn, heeft een aantal kop pelbazen de activiteiten naar Den Haag vetlegd. De regering is echter vastbesloten ook deze ronselacties de kop in te drukken. De arbeidsinspectie, de af deling economische delicten van het departement van justitie en de Haag se en Rotterdamse recherche werken nauw samen om te voorkomen, dat de activiteiten van de koppelbazen op nieuw tot onrust in de Rotterdamse haven zullen leiden. Verleden jaar, nadat de onrust in Rotterdam tot een landelijke loongolf (ƒ400,-) had geleid, heeft minister Roolvink het uitlenen van personeel aan een vergunning gebonden Het departement is bijzonder karig met die vergunningen. De grote bedrijven in Rotterdam is nog eens per circulai re op het feit gewezen, dat het in dienst nemen van „personeel van derden zonder vergunning" strafbaar is. Nietttemin wordt er toch weer van de diensten van niet-erkende koppel bazen gebruikt gemaakt. Onlangs werd in een Haagse krant per advertentie door een uitleenbe drijf onder nummer een groep van 180 Turken voor werkzaamheden aangeboden. Dit was aanleiding genoeg om op-, nieuw een straffe controle op buiten landers te beginnen. Het is bekend, dat vanuit Duitsland tientallen Tur ken clandestien ons land binnenko men. De controle aan de grenzen is verscherpt, maar niettemin zijn er ..mensenhandelaars", zoals de vreem delingenpolitie ze noemt, die de Tur ken de grens weten over te brengen, ze onderbrengen in pensions, om ze daarna als werkkrachten uit te beste den. Maar de regering wenst niet. dat op deze wijze haar zorgvuldig uitgestip pelde kwetsbare economische politiek („de loonmaatregel") opnieuw in ge vaar komt en zal nu ook geen consi deratie meer hebben met illegaal in ons land verblijvende arbeidskrach ten en met degenen, die deze huisves ting en werk verlenen. Een van de indrukwekkendste kerk- borden, die de restaurateur onder handen had. Telkens is het weer een avontuur om te ontdekken aan de hand van de teksten, kleuren en vormen uit welk jaar het bord af komstig is. chelen en Antwerpen. Thans is hij bezig met een opdracht uit Kampen. Zó wordt de tjjd overbrugd en de coratieve vormen van vroeger krijgen een nieuw perspectief. (Van een onzer verslaggeefsters) POELDIJK zoals alle jaren houdt ook nu de Kon. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde een keuring van voorjaarsbloemen, ditmaal van 16 tot en met 20 maart in de voormalige bloemenveiling aan de Julianastraat in Poeldijk. De tentoonstelling is op de ope ningsdag open van twaalf uur 's mid dags tot half tien 's avonds, op de drie volgende dagen is zij open van 's morgens negen uur tot 's avonds half tien, zaterdag 20 maart is zij open van 's morgens negen uur tot 's avonds zes uur Zoals altijd worden de bloemen van de veilingkwekers gekeurd door een jury van vakspecialisten. De beste in zendingen worden beloond met een diploma of wisselbeker. Er worden niet alleen voorjaars bloemen geëxposeerd: door toepassing van wetenschappenike kweekmetho- den is het zoals bekend mogelijk de bloeitijd te beïnvloeden Zo is de chrysant het gehele jaar door bloei end verkrijgbaar De leiding berust bij hoofdarrang eur C. J v. Berg Smit uit Noordwij- kerhout. Men verwacht enkele en ge vulde fresia's, irissen, alstroemia's, amaryllis in diverse kleuren, tulpen, gerbera'g rozen, anjers, chrysanten, orchideeën en diverse potplanten. (Van een onzer verslaggevers) De liederencomponist Hugo Wolf Cs DEN HAAG Reeds in de cember 1968 maakte de Bulgaar se pianist Alexis Weissenberg een overweldigende indruk als solist bij het Residentie Orkest. Gisteravond vertolkte hij het eerste pianoconcert van Brahms bij dit or kest, ec-n werk dat alleen gestalte verkrijgt in handen van de grote pia novirtuozen. Weissenberg is een klas se apart, hij is een pianistisch feno meen met meer kwaliteiten dan al leen virtuositeit. De technische per fectie hield in deze interpretatie ge lijke tred met de muzikale grandeur en noblesse. Men wenste Weissenberg een meer sluitende begeleiding toe dan Van Otterloo en het Residentie Or kest op dit concert presteerden. Met name de blazers hadden niet hun glansavond. schreef slechts een gering aantal or kestwerken. Eén van zijn composities voor het grote podium is de Italiaan se serenade, waarvan ook een uitgave voor strijkkwartet bestaat. Het is een even sprankelend als zonnig werk waarvoor Van Otterloo zich heeft in gespannen, al klonk het meer als een Hollandse serenade. Het programma van dit woensdag avondconcert blonk niet uit dooi no viteiten. Na Brahms en Wolf bracht men een verlate hulde aan Beethoven met diens eerste symfonie. Daar waar ook het Residentie Orkest in het Beethoven-jaar grotendeels verstek heeft laten gaan, had men deze hulde wel beter mogen voorbereiden. Het orkest als geheel maakte een zwakke en weinig overtuigende in druk, het aantal repetities had men met minstens één moeten uitbreiden DEN HAAG Uit de jeugdgevan genis De Sprang in Sche\ eningen zijn gistermiddag twee gevangenen ont snapt. Een derde, de 20-jarige W. P., kon nog juist op de binnenplaats wor den gepakt. De anderen waren gister avond nog voortvluchtig. Het zijn de 20-jarige los werkman J. D. H., die wegens vermogensdelicten lot een jaar celstraf was veroordeeld en de 19-jarige opperman P. AI. A. de V., die in voorarrest zat. Zij wisten via afdakjes en een ver bouwing te ontvluchten Koos Del haas v, ?bot REEUWIJK „Zakelijk zijn we gescheiden, maar geestelijk niet". -i3j Dat zegt pastoor L. J. F. Grijpink (50) uit Reeuwijk over de menwerking van z\jn parochie met de plaatselijke gereformeerde :rk. In de nieuwe Reeuwjjkse wijk Ravensberg ligt een stuk grond t) laar waarop de katholieken en de gereformeerden samen een kerk bouwen. De eerste paal wacht alleen nog op de rijksgoedkeuring. den de twee kerken het samen eens worden: De gereformeerden verkoch ten hun kerkje, kregen voor hun morgendiensten gastvrijheid in de hervormde Ichthuskerk en verhuis den met hun avonddiensten naar de r.k. hulpkapel. Dank zij enkele geslaagde acties en de 115.000 die de verkoop van de oude kerk heeft opgebracht beschik ken de gereformeerden nu over 280.000, wat in grote trekken voor 'de bouw en inrichting van de nieuwe kerk, althans op dit moment, vol doende is. Men krijgt echter nog te maken met een belangrijk bedrag aan variabele kosten, zodat men met de acties voorlopig moedig doorgaat en daarnaast nog altijd blijft hopen op een bijdrage van de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw, waarbij men tot nu toe buiten de normen valt. Hieihij moet in aanmerking wor den genomen dat gereformeerd Reeu wijk de laatste jaren de kerkbouw heeft laten prevaleren en hoege naamd niets heeft kunnen doen aan de predikantsvakature. De kerkbouwaeties hebben de ge meente aan het toppunt van haar fi nancieel kunnen gebracht, maar als die straks achter de rug zijn wil men zich gaan inspannen voor de bouw van een pastorie en vervolgens voor hel beroepen van een predikant. Het is duidelijk dat een SSK-bijdrage voor de kerkbouw de nu nog ver in het verschiet liggende komst van een predikant zou kunnen bespoedigen. ECONOMISCH De gereformeerd-katholieke sa menwerking bij kerkbouw, die in de classis Gouda van de gereformeerde kerken geen novum is (Waddinx- veen en Nieuwerkerk aan den IJssel gingen Reeuwijk al voor) is meer een economische dan een oecumeni sche aangelegenheid. Duidelijk stelt de heer G. Polet, praeses van de kerke- raad, dat het uitgangspunt van de sa menwerking van zuiver commerciële aard is. Belangrijk vindt hij dat in deze sa menwerking gereformeerden en roomskatholieken elkaar als broe ders en zusters in Christus leren her kennen. Daarnaast zit er voor de heer Polet het perspectief in dat bij een verdere groei van Reeuwijk mogelijk ook de hervormde gemeente aan deze samenwerking gaat deelnemen. Pastoor Grijpink, die zichzelf als „gematigd progressief" bestempelt, is niet van plan in de nieuwe kerk „gekke dingen te gaan uithalen". Dat in deze tijd uit het kerkelijk leven de franje eruit gaat vindt hij best, maar als pastoor moet je je in de eerste plaats aanpassen bij de mensen. Oecumenische diensten ziet hij dan ook nog niet zitten. Van veel meer belang vindt pas toor Grijpink de menselijke omgang met elkaar en daarover heeft hij in de drie jaar dat hij in Reeuwijk staat zeker niet te klagen. RUSTIGE SFEER De parochie omvat ruim duizend gelovigen, van wie ongeveer tachtig procent praktizeert. Dit opmerkelijk hoge percentage houdt volgens pas toor Grijpink verband met het karak ter van de bevolking: voor het over grote deel bestaat Reeuwijk uit fo renzen, die zich van vrijdagsavonds tot 's maandagsmorgens uit hun da- jinds 1968 is gezamenlijke jkbouw inderdaad de bedoe- hg geweest van de gerefor- M eerde kerkeraad en het r.k. 15c,° irochiebestuur. Dat er nu tóch in een zakelijk gescheiden op- f£ö6 ekken sprake is heeft men te ;^v ij ten aan de strakke regels die et rijk hanteert voor de subsi- iëring. De Wet Premie Kerken- mgaj ou heeft namelijk een spaak ge- Ijoken in het Reeuwijkse wiel: aanspraak te kunnen maken >o't) een rijkssubsidie van dertig |ari<rocent moest de parochie de erkzaal, en de gereformeerde oo- erk de bij-lokalen bouwen, oo- r9e3n] En zo gaat het nu gebeuren: van i\ ontwerp van architect ir. L. F. M. m der Plas uit Goirle heeft het pa- '8- ichiebestuur voor ƒ247 500 de kerk- jei( al aanbesteed en komen de bijge- ve uwen voor ruim 140.000 ten laste veSan de gereformeerde kerk. Als de nai leuwijkse Aannemingsmaatschappij do< v. Bontenbal het complex straks wei «ft opgeleverd gaan de beide kerk- pe Nootschappen eikaars ruimten hu- na n. irvt Ziwel in de parochie als in de ge formeerde kerk is er nogal wat te- urslelling over deze ontwikkeling, A e echter aan beide kanten noodge- [■Iwongen wordt geaccepteerd omdat de aan de parochie toegezegde ikssubsidie niet in gevaar wil bren- TWAALF JAAR De al viereneenhalf jaar vakante *cul sreformeerde kerk van Reeuwijk 'Mraat eigenlijk al een jaar of twaalf 'is, rer een nieuwe kerk. icw o. i Het pittoreske gebouwtje aan de 's- ieP ravenbroekseweg werd met de ge- .3o! a6e groei van de gemeente hoe lan- i ir hoe meer een onmogelijkheid, avo aardoor nam de behoefte aan ieuwbouw toe, maar men vond het en' iverantwoord een kerk te bouwen adt ie uitsluitend op zondagen enkele Pat! ren te gebruiken zou zijn: er moest igdt fn voorziening komen die voor een i warieerd pakket van activiteiten ienstbaar zou kunnen zijn. Toen bij de r.k. parochie dezelfde óch ehoeften bleken te bestaan, omdat no, e bestaande hulpkapel niet meer l oldeed en de hervormde gemeente !o'. i imiddels haar fraaie Ichthuskerk jr. ad gebouwd zodat zij als partner ®*7' oor de gereformeerden afviel, kon- als de kapel rond 1500 ontdekt. Vervolgens moet de heer Koeken het bord in de stijl uit die tijd te rugbrengen. „Ik krijg bij het bestu deren van deze borden steeds meer respect voor de makers ervan. Want wat deze mensen, die in onze ogen tot de primitieven gerekend worden, be reikt hebben met een ongekend vak manschap en een onvoorstelbaar ge duld, is kolossaal. De mensen beoefenden in die tijd een decoratieve vorm, die toen mode was. Het was voor die mensen een vorm van communicatie." Met het restaureren komt er een stuk streek geschiedenis en kerkhistorie voor de dag. Alhoewel uiteraard het restaureren op zich een moeilijk vak is, zijn de voorbereidende werkzaamheden minstens zo enerverend. Geschenk „Het leuke is, dat je met dit werk een stuk geschiedenis als geschenk aan de stad mag teruggeven. Wie was bijvoorbeeld Daniel Thijssens, die als eerzaam en vroom burger zijn ge meente en kerk een fraai bord aan bood?" Overigens is de heer Koeken een nuchter mens en hij is ervan over tuigd, dat men bij het restauratie werk geestelijk gesproken ook weer r.let te diep moet graven. Een witte kerk werd in die tijd heus niet gebo ren uit een intentie van zuivere vroomheid, maar was alleen maar erg hard nodig uit het oogpunt van de hygiëne. Uit een rekening uit 1380 kan bij voorbeeld opgemaakt worden, dat pest, honger enoorlog weilig voor kwamen en alleen maar uit hygiënisch oogpunt werd de St. Jan in Den Bosch helemaal gewit. Schoonheid Evenals de kerken onderling in die tijd wedijverden in schoonheid en formaat, was er ook een grote varia tie in borden. Er waren dure en goedkopere kerkborden. Dit kwam weer tot uiting in kleu ren er. vormen. Vooral de vaklieden, die in die tijd opdracht hadden bor den met bladgoud te vergulden moe ten goed in het geld gezeten hebben. De heer Koeken heeft in tal van ker ken in ons land en daarbuiten borden gerestaureerd. Zo restaureerde hij in de Sint Jan in Den Bosch, Sint Stephen in Nijme gen en verschillende kerken in Me- ASPEREN „Weet je wat je tegenwoordig in die nieuwbouw- kerken zó mist, die sacrale ruimte! Weliswaar heeft de nieuwbouw ook zijn goede kanten, want nu staat de gemeenschap voorop en vroeger was het alleen maar de kerk en kwam de gemeente pas op de derde plaats, maar die sacrale ruimte, waarin de mens tot zich zelf komt door alle op hem afkomende impressies van vormen en kleuren, treft men steeds minder aan." Dit zegt restaurateur J. G. Koeken (57) op zijn inspirerend atelier in Asperen, dat verscholen ligt achter nog kale linden. Stijl Voor de eerste kerkborden rond 1550 is meestal de Lutherbijbel ge raadpleegd. De eerste bijbel in het Nederlands zou in Zwolle in 1499 ver schenen zijn. Naast een studie van de teksten en een archiefonderzoek, moet met che mie en microscopie nauwlettend voorbereidend werk verricht worden. „Maar de voldoening als een bord klaar is, is enorm groot", zegt de heer Koeken trots. Bij zijn restauratie werkzaamheden werkt hij nauw sa men met de fotodienst van Monu mentenzorg, dr. Steensma van de universiteit in Groningen, dr. Gruijs van de universiteit in Nijmegen en met dr. Struyk uit Utrecht. Bij zijn werkzaamheden stuit hij vaak op de meest merkwaardige vondsten. Zo werd nog niet zo lang geleden een kapel bij Nijmegen, die uit het jaar 1520 moet dateren ont dekt. Lange tijd was het bestaan van deze kapel in nevelen gehuld, maar door intensief speurwerk werd deze als fietsenstalling ingerichte ruimte kerk .weer in historische staat is, komt er heel wat kijken. Wanneer de heer Koeken een op dracht krijgt om een gebodenbord of Onze Vaderbord te restaureren, ge beurt het vaak, dat er van het hele bord niets meer bloot ligt. Komt de tekst dan na het bewerken met ver schillende chemische stoffen boven, dan zijn de letters soms zo onleesbaar dat hele gedeelten aangevuld moeten worden. Op het eerste gezicht lijkt dat niet zo moeilijk, wanneer enkele woorden immers van een tekst bekend zijn, kan de rest er vanuit de bijbel ge makkelijk aar. toegevoegd worden. Maar nu komen juist de problemen. Want de teksten, die op de borden vermeld zijn, stammen uit een be paalde periode. Eerst moet dus nage gaan worden uit welke periode de borden afkomstig zijn. En aar. de hand van vertalingen uit die tijd kan dan de tekst aangevuld worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5