iuurharmonisatie paar maanden uitgesteld Grote verkiezingszege Indira Ghandi voor ARP wil invaliden helpen door heffing op frisdrank HOEDJE AF VOOR AJAX EN PSV Zeeuwse stranden Kerko '"Haarlem Crita) Het Kwartet leer tijd nodig voor )oorlichting huurders Verwarring bij oppositiepartijen In Ulster drie Ad afsluiten Oosterschelcle ritse militairen W eslersclicltlu bevuilt vermoord gaat sluiten: 100 man met ontslag Thailand trekt troepen terug uit Zuid-Vietnam Hillegom (v/h Krelagehuis, Haarlem) zaterdag 13 maart van 12 tot 22 uur zondag 14 maart'van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands D Nieuwe leidse Courant Donderdag 11 maart 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Regeringspartijen steunen plani iuister Schut Van onze parlementsredactie )EN HAAG De uitvoering van de huurharmonisatieplannen minister Schut, die per 1 mei zouden worden doorgevoerd, zal Ier geval een paar maanden worden uitgesteld. Ook de regerings- ttfen, bleek gisteren in de Tweede Kamer, vinden de periode tot ei wat aan de krappe kant. Er moet méér tijd zijn voor het geven voorlichting aan de huurders over dit precaire onderwerp, aldus name de CHU en de ARP. Minister Schut, die vandaag ant- 1 ordt, zal naar verwacht wordt, weinig bezwaar maken tegen de I ns van de Kamer. Voorstel Roolvink onvoldoende Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-fractie in i Tweede Kamer heeft minister jolvink gesuggereerd een extra- Ifijns van tien cent per liter op sdtanikcn te heffen om met de Ibrengst daarvan de inkomens ton de oud-invaliden te verbete- Het Idee is geopperd door mej. [annje van Leeuwen en de heer G. Kieft, die achtereenvolgens so- iale verzekeringen en financiën oor hun fractie behandelen, zij ibben uitgerekend dat de nieuwe ccijns op frisdranken zeventig ïiljoen per jaar zou opleveren en en verhoging van de uitkering aan e oud-invaliden tot 55 gulden bru- per week mogelijk zou maken. Zij vragen minister Roolvink zijn lening over deze suggestie te ge en bij de schriftelijke voorbehan- eling van diens wetsontwerp tot anpassing vap de uitkering aan iud-invaliden (Oud-invaliden zijn nsen die voor 1 juli 1967 invali- e zijn geworden en daarom niet rofiteren van de uitkeringsrege- voor diegenen, die na die da- um invalide zijn geworden. Volgen? het wetsontwerp van mi- ister Roolvink zou een verhoging an de uitkering met twintig gul- en per week mogelijk worden, olgens de AR-fractie is dit slechts en eerste aanzet waarvoor op zich- elf wel waardering bestaat, maar overigens onvoldoende wordt eacht De door de minister voorge telde verhoging honoreert volgens Ie AR-fractie niet de verwachtin- ,die bij de oud-invaliden zijn ewekt De maatregel die door de minis- er is voorgesteld, kost een premie erhoging van 0.15 procent, wat 3 4 miljoen oplevert. Wanneer een cciir.s van tien cent per liter op tirdranken wordt geheven, kan an dat bedrag van 53.4 miljoen in 971 reeds 35 miljoen worden toe- evoegd. Voor een door de AR- ractie voorgestelde verhoging van ie uitkering is in totaal 73. 2 mil- oen nodig, zodat van het totaal be- chikhare bedrag van 88.4 milioen n 1971 noe 15 2 milioen overblijft G. A. Kieft De fractie meent dat hiermee nog geen totale oplossing van het pro bleem van de oud-invaliden moge lijk wordt, maar wel een volledige oplossing voor een zeer groot deel namelijk ongeveer zeventig pro cent van deze groep. Minister Roolvink heeft bij de in diening van zijn wetsontwerp laten weten dat de hogere uitkering aan de oud-invaliden niet uit de alge mene middelen kan worden be taald. Hiervoor voert hij „budget taire redenen" aan. De AR-fractie vraagt hem nu. deze redenen nader uit te leggen omdat zijn argumen tatie" de betrokkenen zelf per defi nitie niet sterk zal toespreken." zoals hij schrijft. Tevens heeft de fractie de minis ter gevraagd welke alternatieve mogelijkheden hij nog ziet. In dit verband wordt de heer Roolvink uitgenodigd de voor- en nadelen van een verdergaande premiever hoging af te wegen tegen de voor- en nadelen van de voorgestelde ex- tra-dekking door de accijnsheffing op frisdranken. C. F. van der Peijl: argumentatie onvoldoende In tegenstelling tot de linkse oppo sitiepartijen bleken de regeringspar tijen de huurharmonisatie, zoals mi nister Schut zich voorstelt die uit te voeren, acceptabel te vinden. Wel hadden deze partijen oog voor de kans dat de laagst-betaalden de dupe kunnen worden van de harmonisatie. KVP, CHU en ARP bepleitten daarom uitbreiding van de werkings sfeer van de individuele huursubsi dies, zodat ook huurders van wonin gen van voor 1960 en huurders van particuliere woningen in de gelibera liseerde gebieden daarvoor in aan merking komen. Huurverlaging Ook werd erop gewezen dat in het kader van -de huurharmonisatie ook huurverlaging mogelijk moet zijn. Mr. Andriessen (KVP) gaf de minis ter in overweging een officiële huur verlaging van te dure woningen door te voeren, door bijvoorbeeld het huurniveau van deze woningen te bevriezen. Overigens bleek ook bij de rege ringspartijen wat onbehagen te be staan over de onvoldoende argumen tatie van het wetsontwerp: „nergens staat duidelijk omschreven hoe hoog de huurverhogingen mogen oplopen, er wordt nauwelijks een tijdsbestek genoemd, waarin de huurverschillen moeten worden geëgaliseerd. De minister kan voorts niet aange ven om hoeveel woningen het precies gaat en ook wordt niet gezegd welke bestemming men aan de uit de har monisatie voortvloeiende opbrengsten wil geven", aldus de heer Van der Peijl (CHU). Onbevredigd ook bleken de ver schillende woordvoerders te zijn over de verschillende interpretaties die mogelijk zijn over de kwaliteit van de woning, uitgedrukt in de huur. „Ik zou het onrechtvaardig vinden als bijvoorbeeld de huur van oude wo ningen in Amsterdam werd gerela teerd aan woningen in dc Bijlmer meer. Bij die laatsten worden zoveel ln- fra-structurele voorzieningen in de huurprijs doorberekend, dat een reële vergelijking op basis van kwaliteit niet billijk zou zijn", aldus mr. Aan- tjes. Dit kamerlid bepleitte daarom een algemeen puntenstelsel op basis waarvan de kwaliteit van een woning moet worden uitgedm'-* Plich De kritiek van de w..,jsitie tegen het plichtmatige karakter van het wetsontwerp werd het scherpst ver oordeeld door de heer Wiegel (VVD); „merkwaardig dat juist de PvdA staatsdirigisme en staatsdwang af wijst. De enige reden daarvoor is dat deze partij van de harmonisatie wei nig terecht wil laten komen, zulks omdat dit de kiezers meer welkom zal zijn," aldus het kamerlid. Hij bleek van oordeel dat de wo- ningbouw-verenigingen een steun in de rug, of een stok achter de deur hard nodig hebben." Volgens de heer Wiegel is de huurharmonisatie brood nodig, omdat de huidige woningvoor raad onbillijk is verdeeld. In 1967 verwoonde meer dan de helft van de Nederlandse bevolking minder dan tien procent van zijn in komen. Waarborgen De regeringspartijen bleken weinig onder de indruk van het argument van de oppositie dat onaanvaardbare huurverhogingen mogelijk zullen zijn. Mr. Aantjes wees erop dat het wets ontwerp voldoende waarborgen biedt om ontsporingen te voorkomen. Zo moet er eerst overeenstemming be staan tussen huurder en verhuurder. Bij verschil van mening komt de huuradvies commissie eraan te pas en tenslotte moet de zaak nog worden vastgesteld door de verantwoordelijke minister. Hij onderstreepte dat de huurder in het kader van een huur verhoging zijn rechien op onderhoud moet afdwingen. De vakorganisaties kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. Ook de heer Van der Peijl onder streepte de noodzaak dat een deel van de opbrengst van de huurverhogingen in ieder geval voor het onderhoud en kwaliteitsverbetering van de wonin gen moeten worden bestemd. AMSTERDAM/EINDHOVEN Ajax en PSV kunnen over twee weken met een plezierige voorsprong aan de tweede wedstrijd van hun kwartfinale-duels in de Europese bekertornooien be ginnen. Ajax gaat met een 30 score naar Glasgow, waar het roemruchte Celtic het erg moeilijk zal krijgen. Ajax bereikte de gunstige uitgangspositie gisteravond overigens pas laat in de tweede helft, toen het stug verdedigende Schotse team ouder de constante druk bezweek. Ook de 20 voorsprong van PSV op Vorwarts Berlin kwam pas in de tweede helft tot stand. Alles over de ener verende Cup-gevechten vandaag op pagina 1 en la. Op de foto: Rinus Michels feliciteert de dol gelukkige aanvoerder Velibor Vasovic. De Ajax-coach neemt er zelfs zijn hoed voor af. Mr. Aantjes: voldoende waarborgen NIEUW DELHI Minister president Indira Gandhi en haar congrespartij heeft in de In dische parlementaire verkiezin gen een grote overwinning be haald. Daardoor heeft zij het mandaat voor haar socialistische beleid van het kiezersvolk ge kregen. Hoewel men met het tellen van stemmen pas over twee dagen klaar kan zijn is uit de cijfers, die nu be kend zijn, zeker dat de Indiase pre mier zal winnen. Toen de uitslagen van 269 van de 518 parlementszetels bekend waren, bleek dat mevrouw Gandhi's congres partij kon rekenen op 200 zetels. In een meerderheid van de resterende kiesdistricten heeft deze partij de leiding. Meerderheid De 53 jaar oude minister-president beschikt over een absolute meerder heid. Alleen staat nog niet vast of zij de tweederde meerderheid zal bezit- BELFAST (Reuter, AP) In een ppel in een buitenwijk van de ordierse hoofdstad Belfast zijn gis- de lijken gevonden van drie on- I tapende Britse militairen. De man- n waren in burger gekleed. Aangenomen wordt dat ze door le- n van de rechts-republikeinse vleu- I van de IRA, het verboden Ierse publikeinse Leger, zijn vermoord. ^Aanvankelijk werd aangenomen jP de mannen, leden van de IRA wa- n die door rivalen zijn geëxecu- erd. Eeij zegsman van de politie heeft eegedeeld dat de Britse militairen rmoedelijk door één of eventueel eerdere kogels door het hoofd zijn Achoten. Tbe IRA heeft ontkend iets met de ioordpartij te maken te hebben. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De nu nog min of meer schone stranden van Walcheren, Schouwen, Goeree en Voorne zullen na afsluiting van de Oosterschelde vuil worden door slib en verdund afvalwater uit de Westerschelde, dat overi gens niet ziekteverwekkend zal zijn. Deskundigen menen dat na afslui ting het water van de sterk vervuilde Westerschelde bij eb niet meer door het schone Oosterscheldewater in zuidwestelijke richting kan worden weggeduwd, maar in de getijdenbe weging naar het noorden langs de kust zal stromen. Prof. dr. P. Kor- ringa, directeur van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek te IJmui- den, heeft deze opvatting onlangs ook als argument gebruikt tegen een voorstel van oesterkwekers in Yerse- ke. De kwekèrs zouden na de afslui ting via een pijpleiding het voor de oestercultuur benodigde schone zoute water naar Ierseke willen pompen. Prof. Korringa heeft er toen op ge wezen dat de kwaliteit van het zee water na afsluiting van de Ooster schelde wel eens te wensen over zou kunnen laten. De Westerschelde is thans al sterk vervuild door de Belgische industrie, maar bovendien wordt binnen afzien bare tijd het rioolwater en Industrieel afvalwater van West-Brabant vla een persleidihg bij aarde in de Wester schelde geloosd. Zoals bekend is de Oosterschelde waarvan het water een „pendelbeweging" vertoont een van de schoonste zeearmen van Europa. Van een correspondent HAARLEM Binnen een jaar zal de Haarlemse produktie-afdeling van Overhemdenfabriek Kerko worden gesloten. Dat betekent ontslag voor ongeveer 100 mensen. Volgens de vakbonden zou Kerko als handelson derneming worden voortgezet. De bonden hebben te kennen gege ven bezwaren te hebben tegen de af vloeiingsregeling die de directie van Kerko heeft voorgesteld. „Je kunt niet zomaar 100 mensen op straat zet ten omdat je de structuur van je be drijf verandert. Daar moet een zeer goede afvloeiingsregeling tegenover staan en daarvan is nog geen sprake," aldus de bonden. ten. die haar in staat zal stellen ge makkelijk bepaalde constitutionele amendementen door te voeren. De zege van de congrespartij heeft grote verwarring veroorzaakt in de gelederen van de oppositiepartijen. Er is thans een grote kans. dat er zelfs geen officiële oppositiepartij (met tenminste tien procent van de parle- méntszetels) komt. Een bondgenootschap van vier op positiepartijen, die het belangrijkste blok vormt tegen de Congres Partij bleek ver achter te liggen. Premier Gandhi heeft haar eigen zetel in het district Rae Bareli behouden met een meerderheid van ruim 110.000 stem men. De verkiezingen, die tien dagen heb ben geduurd en die een groot aantal doden heeft gekost, zijn gisteren afge sloten in West-Bengalen. De verkie zingen in deze Indiase deelstaat gin gen gepaard met uitgebreide veilig- heidsmaatregélen. Ongeveer 150.000 militairen en politiemannen waren ingeschakeld voor het handhaven van de orde in het onrustige West-Bengalen, waar veertig leden van het centrale par lement en 280 leden van de volks vertegenwoordiging van de deelstaat moesten worden gekozen. Bij de verkiezingscampagne in In dia zijn tot nu toe minstens 250 per sonen, onder wie vijf kandidaten, om het leven gekomen. De Congrespartij verloor anderhalf jaar geleden haar meerderheid door een splitsing in een linkervleugel en een rechtervleugel. „Nucleaire verhouding VS-Rusland gewijzigd" WASHINGTON (DPA) De nu cleaire verhouding heeft zich dras tisch ten gunste van de Sowjet-Unie gewijzigd. Dit heeft de voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, admiraal Thomas Moorer, gis teren verklaard voor de defensiecom missie van het Huis van Afgevaar digden. Zijn verklaringen zijn sterk gecensureerd gepubliceerd. Ondanks deze verschuiving heeft Amerika volgens Moorer nog een kleine voorsprong op het gebied van de strategische wapens. Hij zei het mogelijk te achten, dat de Russen al een totaal nieuw en zeer sterk raket stelsel bezitten. BANGKOK (Reuter) Thailand zal in jullie beginnen zijn 12.000 man tellende troepenmacht uit Zuid-Viet nam terug te trekken, zo is donder dag officieel aangekondigd. Over deze terugtrekking, die zes maanden zal duren, is overeenstem ming bereikt tussen premier Kit- tikatsjorn van Thailand en een Zuid- vietnamese delegatie die. in Bangkok op bezoek is. ANTIEKMARKT TRESLONG Ieder tijdperk roeit oude dwa lingen uit en brengt nieuwe voort. ENGELS SPREEKWOORD Daar legde ik mijn kauwgom op. HET WEER Een koufront behorende bij een aktieve depressie boven de Oost zee trok de afgelopen nacht met regen en sneeuwbuien over ons land naar het zuidoosten weg. De temperatuur-daalde daarbij plaat selijk tot om het vriespunt. De afgelopenn nacht heeft het nog in vrijwel geheel West- en Midden-Europa gevroren met mi nima van omstreeks min 3 gra den in Frankrijk tot min 8 £i ■'den in Hongarije. Intussen is de depressie-activi teit op de oceaan vergroot. Van zo'n depressie trekt het komende etmaal een frontaal systeem met bewolking en regen over de Britse eilanden naar ons land. Daarbij krimpt de wind van noordwest naar zuidwest tot zuid. Voor het front uit echter kan een zwakke rug van hoge luchtdruk nog voor opklaringen en windstil weer zorgen waarbij de temperaturen vannacht tot beneden het vries punt kunnen dalen Zon en maan 12 maart: zon op 7.03, onder 18.38; maan op 19.24. onder 6.54; Volle Maan. Hoog water Hoog water, 12 maart: Rotter dam le getij 4 56, 2e getij 17.28; Scheveningen 3.40-15.50; Vlissin- gen 2.20-14,35; Haringvliet ad. Zeezijde 4.05-16.15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1