P-COfflmentaar Mr. Reuder: „Palingen in gelei" Huurcontract Veronica zingt Nordsee-tonen... esprek over jubileum' Pilgrim Fathers van Voetbal ^Overleg over werk "gehuwde priesters Rob de A ries bij auto-ongeluk omgekomen hJ^wP^'SioXldi? S53* t^o!°5Sr ™Sw8"- Mevrouw Spelberg over de VPRO: VPRO is solidair met maatschappij- van-nu 13 DONDERDAG 11 MAART 1971 Iarry Hulshoff vermoedde gister- Iond een nabetrachting op de v. dstrijd Ajax Celtic dat „de Vfl nsen in de tweede helft wel aan fi trekken zouden zijn gekomen zo was het. was aardig dat er nu eens een g| 'tballer te horen was die een wei buiten de grasmat om sprak, nt meestal is het toch zo. dat wan- r het publiek al ter sprake wordt tracht, dat meestal gebeurt in de nt van: men heeft ons braaf gesti leerd Dat levert, dan te zamen met terugblikken een nogal bekrom- spektakel op. Tenslotte zaten de duizend in het stadion en de mil- rien aan de buis om geamuseerd te rden. Mooi dat er dan ook een itballer is, die zich vergenoegd int omdat het publiek waar voor geld heeft gekregen. Ve vonden het een beetje jammer, het experiment met een verslag er langs de lijn, dat een paar we- terug voor het eerst werd gepro- «Jjrd. niet werd voortgezet. Waar- ijnlijk was dat nagelaten omdat verslag van de wedstrijd naar ve- anden is gegaan. 7at hebben de Tunesiërs eraan. nneer Verhoef een onderonsje be lt met trainer Michels. Het zal een rkwijze zijn die alleen voor natio- i! gebruik deugt. n Kenmerk IKORbracht Henk rr het ontstellende bericht van het dijden van Rob de Vries na een o-ongeluk. Het was nog geen and na het verongelukken van Da- Koning van de NCRV en nog n week na het ongeluk dat Arie •ywegt van de VPRO overkwam, èr zei te hopen dat Rob de Vries de lie zal krijgen waarvoor hij het ogramma's maken) allemaal heeft iaan. C. J. L. IREDA Het secretariaat van de derlandse bisschoppenconferentie Jt mee, dat de bisschoppen met doening kennis hebben genomen i de vereenvoudiging van de pro ure inzake de celibaatsdispensatie, ls die blijkt uit het recente docu- nt van de congregatie voor de ge- [sleer. 3ver de vraag, in hoeverre pries- die dispensatie hebben verkregen itorale arbeid kunnen verrichten, it gesprek met Rome nog gaande, document is op dit punt niet dui- lljk. De mogelijkheid van gods- instond erricht wordt opengelaten, er andere taken op het uitgebreide rein van kerkelijke arbeid, zoals in Nederland zijn gegroeid, dt imet Rome overlegd. ROTTERDAM „Dit is een ruzie tussen twee palingen in gelei", zo merkt de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, woensdag op tijdens het kort geding dat Radio Veronica aanspande tegen de Zwitserse eigenaren van het zendschip Mebo II, Bollier en Meitser die in januari hun schip „kaapten" en momenteel gebruiken voor uitzendingen op 220 m (radio Nordsee). Veronica, die reder is en een optie heeft op de huur van het schip, vraagt mr. Reuder de Zwitserse eige naren bevel te geven de Mebo II bin- KenmerU-redacteur Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Rob de Vries, re dacteur van de IKOR/CVK-actuali- teilenrubriek Kenmerk is gisteren op weg van zijn woonplaats Aalsmeer naar Bussum ter hoogte van Uithoorn omgekomen^ Bij een inhaalmanoeuvre raakte hij onder een vrachtauto. Twee uur later overleed hij in het VU-ziekeinliuis in Amsterdam. Rob de Vries was 29 jaar, en laat een vrouw en een zoontje achter. Hij viel de laatste jaren op door grote documentaires, waaronder vooral die over het Fremilio, de bevrijdingsbe weging van Mozambique," de "aandacht heeft getrokken. Hij was de eerste televisiejournalist die een documen taire in het bevrijde deel van Mo zambique maakte. Zijn laatste reportages betroffen vooral de dreigende rassenoorlog in— zuidelijk-Afrika en bevatten onder meer een knap interview met presi dent Kaunda van Zambia. Rob de Vries, scheepsbouwerszoon uit Aalsmeer, begon zijn journalistie ke loopbaan tien jaar geleden in het toenmalige Nieuw-Guinea als corres pondent voor United Press Interna tional. Na zijn terugkeer kwam hij in 1964 in dienst van het Convent van Kerken, waar hij een steeds groeiend aandeel had in de samenstelling van de actualiteitenrubriek Kenmerk. a onze radio- en tv-redactie LVERSUM Het is natuur- c geen echt jubileum, maar het t is vooral in deze tijd het her- nken waard: 350 jaar geleden ïdden de Pilgrim Fathers, oepen afgescheiden protestan- vooral uit Engeland afkom- g, in de VS. Zij stichtten de lat Massachusetts en legden armee de basis voor een nieuw nerika. Zij waren strenge riteinen, uiterst rechtlijnig in leer, en zij wilden een nieuwe menleving opbouwen. Vanavond is hierover meer te ho- i. iijr een van de BBC-gesprekken, CVK/IKOR om 10.20 uur via Ne land II uitzendt. Malcolm Mugge- ge leidt de discussie die in New rk werd opgenomen. Hij vraagt dermeer aan de befaamde Ameri- anse romanschrijver Norman Mai- „Als de Pilgrim Fathers het hui- Ie New York hadden kunnen zien iden zij dan rechtsomkeerd hebben naakt?" Volmondig antwoordt iler: „Ja". In de loop der eeuwen is er te pas en te onpas gepubliceerd en geconfe reerd over deze puriteinse emigran ten, die in hun godsdiensttige verijve- werking van het toneelstuk dat Ar- bijgeloof ontkwamen. Wie onlangs de Franse speelfilm over het heksenpro ces van Salem heeft ge#:en, een be werking van het toiyjelstuk dat Art- thur Miller schreef, proefde iets van de sfeer waarin de herinnering aan de Pilgrim Fathers is blijven steken. CVK/IKOR wensen in het midden te laten, of geschiedenissen als deze, die zeker historische raakpunten heb ben, de Amerikaanse voorvaderen wel recht doen. Steunend op de her- innering aan de vernieuwing van de samenleving, welke de 'Fathers' in derdaad teweeg brachten, heeft'Mug- geridge bepaalde personen in het ge sprek betrokken. Zo ontmoet men on der meer Shirley Chisholm, de eerste negervrouw die in het congres werd gekozen. William F. Buchley jr, een van de meest op de voorgrond tredende Amerikaanse conservatieven, de schrijver Tom Wolve en dr. Paul Ste vens, leider van het radio- en tele visie-werk van de South Baptist Con vention. Zijn naam is in Nederland bekend geworden, doordat de Evan gelische Omroep een aantal van zijn evangelisatiefilms heeft vertoond. ncn 24 uur na dagtekening de Rotter damse haven binnen te laten lopen op straffe van 100.000 voor elke dag dat het schip nog buiten de territo riale wateren ligt. De glibberigheid waar mr. Reuder op doelt, betreft de charterovereen komst die Veronica heeft met Bollier en Meitser. Enkele artikelen in deze overeenkomst kunnen door beide par tijen in eigen voordeel worden uitge legd. Het ligt er maar net aan hoe men de drie artikelen- interpreteert. Na bijna vier uur alle argumenten en achtergronden van beide partijen te hebben aangehoord, besluit mr. Reuder op 25 maart uitspraak te doen. Een verzoeningspoging, die de president onderneemt, omdat noch eiser, noch gedaagden „te veei zon licht kunnen verdragen", mislukt. Economisch Het gevecht om de Mebo II heeft eigenlijk alleen een zuiver economi sche achtergrond. Veronica is bang voor te veel concurrentie van een schip dat vlak voor de Nederlandse kust uitzendingen verzorgt, die bo vendien sinds zondag jl. nog in het Nederlands worden uitgezonden ook. Dit kan Veronica reklames kosten en dus geld. De raadsman van Veronica, mr. W. J. M. Bordewijk, stelt dat Veronica een miljoen heeft geleend aan de bei de Zwitsers. Hierdoor kreeg zij een optie op de huur van het schip, dat zij volgens eigen interpretatie voor elke gewenste termijn kon hu ren, terwijl de eigenaren juist een nieuw contract wilden voor vijf jaar. Veronica vond dit een te groot rjsico, omdat ooit met zekerheid kan wor den aangenomen dat er over vijf jaar nog kan worden gezonden en wilde het schip per dag voor 2000 francs 'huren. Koffertje Enkele dagen voor het verlopen van de huurovereenkomst, kwamen de Zwitsers ineens met een koffertje met het bewuste miljoen aandragen om hun schuld in te lossen. En dit was nu juist niet de bedoeling van Veronica, want bij betaling zou ook de optie op de huur vervallen. Om een lang verhaal kort te ma ken. De Zwitsers waren boos en zijn het in feite nog. „Veronica maakt misbruik van haar economische macht", zo merkt hun raadsman, mr. N. J. Geleijnse op. „Zij onthoudt mijn cliënten hun schip en ontneemt hun de kans zelf eens iets te gaan verdie nen. Bovendien was de huurovereen komst op 30 november verlopen, dus hadden zij het recht in januari aan boord van hun eigen schip te gaan. Zij hebben dit de kapitein, de heer Onnes, ook verteld en er is geen sprake van dat hij met geweld van de Mebo II is verwijderd." „Vrijkopen" Veronica gaat echter van het standpunt uit dat zolang zij de Zwit- sersers geld blijft lenen, ook de optie gewaarborgd blijft en zij de Mebo II kan huren op de manier die zij voor stelt. Dit in tegenstelling tot de me ning van de eigenaren, die er vanuit gaan dat zij zich kunnen „vrijkopen" door dat miljoen terug te betalen. Geen wonder dat Veronica die eerst om het geld heeft gevraagd nu als de dood ïs het inderdaad terug te krijgen. Twee jongetjes van zes en zeven jaar hebben tegenover de Arnhemse politie toegegeven verleden week woensdag het kleuterschooltje van Arnhems rosse wijk Het Spijker kwartier te hebben aangestoken. Het nog vrij nieuwe gebouw brandde ge heel af. Het is nog niet zeker of de ouders van de beide al bij de politie bekende knaapjes wel zijn verzekerd. „Wij hebben alleen om dat geld ge vraagd omdat we wel eens wilden zien of het er was. Volgens ons had den de eigenaren geen cent", zo ver klaart mr. Bordewijk. Ongelukkig ge noeg voor Veronica kocht de uitge verij Strengholt in Amsterdam een aandeel van de Zwitsers en was er dus wel geld. Simpel „De zaak is in feite heel simpel te regelen", mr. Geleijnse heeft de op lossing klaar liggen. „Als Veronica wil zeggen "hoe zij de schadevergoe ding en afkoopsom wil regelen, kan dit worden verrekend met het te betalen miljoen". Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat Veronica het ongetwijfeld hoge bedrag dat Nordsee zal vragen, wil betalen", merkt mr. Reuder op. Fijn tjes voegt hij eraan toe: „Blijven bei de zenders in de lucht dan bestaat de kans. dat zij samen naar de kelder gaan". De enige die na dit kort geding met iets in zijn handen naar huis ging, is de Panama Overseas Ship ping Company. Zij krijgt van mr. Reuder toestemming beslag te leggen op de Mebo II, zodra het schip de Rotterdamse haven binnenloopt. Dit in verband met een vordering die vam bijna zes ton, die de Company heeft op de eigenaren voor reparatiewerk zaamheden, die aan de Mebo II zijn verricht. Vanavond te zien NEDERLAND 1 VPRO 19.05 Betty Boop, tekenfilm 19.12 Horen met ogen en zien met oren, gesprek 20.21 Berichten uit de samenleving, informatie 20.30 Laurel en Hardv 20.50 (K) De jaren 20—30, docymen- taire 21.30 Filmportret Jacques Higelin 22.00 Methoden, filmreportage opvoe dingsmethode. NEDERLAND 2 NOS/TROS 19.10 Van gewest tot gewest 20.21 (K) Glenn Miller Story, speel film 1KOR/CVK 22.20 <K) Waarom Amerika? gesprek. Jerry Rix wint Prix de la Popularité Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Jerry Rix is niet voor niets naar het Gouden Hert-fes tival in Roemenië gegaan: hij heeft er voor Nederland de Prix de la Popularité gewonnen en is in de wed strijd op de gedeelde vijfde plaats geëindigd. De hoofdprijs viel de Zweedse Ann Louise Hansen toe. In totaal vertegenwoordigden dertig vo calisten 23 landen in Brasov. Bioscoopreclame op tv Van onze correspondent DEN HAAG Tuschinski is het eerste filmbedrijf in Nederland dat via de STER op de televisie reclame gaat maken. Het begint met reclame voor de film „Love Story", naar de roman van Erich Segal, met in de hoofdrollen Ali Macgraw en Ryan O'Neil. De film gaat op 1 april in elf theaters in ons land in première. Hilversum I 402 m. NCRV (18.30-18.41 Nieuws). 1.00 <S): NCRV-Kinderkoor en Speelgroep. 19.15 Kerkorgel- concert (opn.) 19.45 (S) Muziek van Het Leger des Hells. 20.00 Radio Actief: gevarieerd pro gramma (22.20 Avondoverden- Ung: 22.30 Nieuws: 22.38 Den Haas vandaag). 23.55-24.00 Nieuws. oren: gesprek met de filmer IJdelheid, tv-feuilleton. 21.20 Norman McLaren. STER: 19.55 Wetenschappelijk programma. (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) 22.10 (K* Première, filmkro- Journaal. STER: 20.15 (K) Re- niek. 22.50 Nieuws, clame. VPRO: 20.21 Berichten "uit de samenleving. 20.30 Film met Laurel en Hardy 20.50 (K) De Jaren 20-30: politieke en so ciale ontwikkelingen ln Neder land (afl. 5» 21.30 Filmportret van de Franse chansonnier Jacnues Higelin. 22.00 Metho den: filmreportage over 3 ver schillende opvoedlngsmetho- den voor kinderen. NOS: 22.30 -r"leu^s- (K) Journaal. TELEAC: 22.35-23.15 Bouwen en wonen - afl. 5 (herh.) Hilversum I- 10.10 Arbeidsvitaminen (Om 11.00 Nieuws.): 11.30 (S) Blok fluit en plano: 11.55 Beursbe richten; NOS: 12.00 Blik op de wereldpopulair programma over ontwikkelingshulp; 12.30 Voor de landbouw: 12.40 (S) Licht orkest (gr.) 12.50 Recht en slecht, praatje; 13.00 Nieuws; VARA: 13.11 Aotuali- teiten; 13.25 (S) De Stem des Volks, Gewestelijk Orkest Zuid-Holland en solisten: EO: Ruimte: radiomagazine Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra- lojournaal. 18.20 Uitzending Van de PSP. 18.30 <S) Licht ensemble met zangsolist. 18.55 S) Jazz spectrum. 19.25 Ge- iroken brief 19.30 Nieuws. -ïOR- 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel. 19.50 Hoop is strijdbaar opti misme. gesprek. AVRO: 20.05 Concertgebouw orkest (histo rische opnamen). 21.10 Een ■nachtelijk gesprek, hoorspel. 22.20 Nieuws. 22.38 Mededelln- een. 22 43 Radiojournaal. 22.55 IS) Nieuwe chansons. 23.20 (S) Elektronische muziek. U.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND II NOS: 16..45. (K) De Fabeltjes krant. STER: 18.50 (K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19 00 (K) Reclame. NOS: 19 05 Den Haag vandaag. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.50 NBT-tips. STER: 19.55 <K) Re clame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. TROS: 20.21 (K) The Glenn Miller Story, speelfilm. IKOR/CVK: 22.20 (K) Waarom Amerika?: gespreksprogram ma. NOS: 22.50-22.55 (K) Jour naal. BELGIE Kanalen 2 Rulseledc; 10 Waver en 44 Genk 18.00 (K> Fabeltjeskrant. 18.05 (K) Dr. Dollttle tekenfilm v.d. Jeugd. 18.25 Jonger dan Je denkt: Sociaal gesprek met vedetten van vroeger. 19.05 Horen cn zien, theatertips. 19.25 Politieke Tribune. De «mm, „m. Christelijke Volkspartij. 19.40 NEDERLAND I Hier spreekt men Nederlands. NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 19.43 Mededelingen. 19.45 STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: Nieuws, gevolgd door een re- 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 gerlngsmededellng door Minls- IK) Reclame. VPRO: 19.05 Bet- ter Breyne. 20.15 Europa nu: m.: KRO. Het levende woord 7.16 (S) Badinerie: met gewijde muzlek. lezingen klassieke én moderne muziek en «m ko«e tu.UMlCTi: "IJ"*™- ,on«re Franse liedkunst 55 v<2^ de ïul?v5ïïIV 1!« Toeristische Infor- richt Vastenaktie, ii.d5 Meae- 17 w M«ifHpiinwn delingen; 12.00 <S) Van Twaalf 17 55 Mededelingen, tot twee; (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t-b.v. Hilversum III. 240 m.: VARA: land- en tuinbouw; 12.30 9.00 Nieuws: 9.03 De Eddy Be- Nieuws; 12.41 Actualiteiten: cker Show; 10.00 Nieuws; 13.00—13.05 Raden maar...) 14.(6 NCRV: 10.03 Muziek bij de Schoolradio: 14.30 (S) Licht koffie: <11.00 Nieuws) 12.00 muziekprogramma (opn.); Nieuws: 12.03 Nieuwe platen; TROS: 14.55 (S) Verzoekpro- NOS: 13.00 Nieuws; 13.03 Jan gramma van klassieke muziek; Corduwener Show. met o.a. 16.00 Nieuws: 16.03 (S) Disco- Europees Popparlement; 14.00 Drive-In: De showbusiness op Nieuws; 14.03 De Felix Meur de korrel genomen; 17.00 Uit dersshow (15.00 Nieuws) 16.00 de Pers; 17.15 Aktua/Sport- Nieuws: 16.03—18.00 Top-30. (17.00 Nieuws.) kompas: Sportnieuws, reporta ges en commentaren en NCRV: 18.00 NCRV en Bloc, actueel programma. Hilversum II. 298 m.: AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek; 7.20 Lichte grammo- foonmuzlek; (8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De groen teman.) NOS: 9.00 Interna- Nederland ttonaal spectrum: klassieke Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „De religie mist in de VPRO wat zij in zich zelf mist", zegt de nu 74-jarige mevrouw L. Spelberg-Stokmans in een vraaggesprek met Jan Haasbroek voor Vrije Geluiden. „Als ik het religieuze bij de VPRO mis, komt dat ook omdat de hele religieuze wereld het zelf niet meer voldoende weet. In mijn gespreksgroep gaat het ook niet altijd over godsdienstige, maar dikwijls over maatschappe lijke onderwerpen." Wat ik wel erg mis zijn de confe renties die we vroeger in Barchem hadden: de VPRO als een soort fami lie een week bij elkaar. In een geza menlijk verstaan van waar het eigen lijk voor ons om ging. Het was niet alleen maar praten. Dat lachen daar... alle schoenen verzetten, met water spuiten, wat deed dat de mensen goed. Ik bewaar er de beste herinne ringen aan. Zou zoiets nu niet meer kunnen?" Ook zegt zij: „Er zijn nogal wat vrienden van me bij de VPRO weg gelopen. Ik zeg altijd tegen hen dat ze moeten blijven, als ze vinden dat het verkeerd gaat. De VPRO is nnet los te zien van de huidige maatschap pelijke toestanden. Ik weet zeker dat mijn man dat ook zou vinden, ik kan alleen niet vertalen, hoe hij de situa tie van nu zou hebben beoordeeld. Hij stond wel altijd* aan de voor kant. Hij heeft zich nooit laten dwarsbomen door de luisteraar in het algemeen. Dat doen jullie nog niet. Jullie hebben de leden verjongd, daar heb ik .respect voor. Ik ben blij dat de VPRO op de jongeren mikt, maar soms vind ik wel eens dat er te veel op hun belangstelling wordt ge speeld". Solowjew's vormeloze schaduw die voor haar geluidloos oyer de schoongemaakte binnenplaats gleed, amper te on derscheiden in de melkachtige duisternis. De hulpkreet achter hen van een vrouw. Was dat niet de stem van Julia geweest? De weerschijn van een helder verlicht venster op dc vastgelopen sneeuw. De warme damp en de geur van paarden die hen tegemoet sloeg toen Solowjew de staldeur opende. Het opgewonden gesnuif en gestamp van dc paarden, de naar hen toegewende hoofden met hun wijd opengesperde, angstige ogen, waar het matte licht zich in spie gelde van een stallantaarn die aan een balk bij de deur hing. "Daar achteraan - dc rijpaarden 1" siste Solowjew, terwijl hij de deur weer aciiter zich dicht drukte en grendelde. Toen waren ze er ineens. Ze kwamen van alle kanten alsof ze op hen beiden hadden ge wacht. Solowjew's pistool spuugde met droge, zwepende knallen vuur. Woedend gebrul antwoordde, twee, drie aanstormende schimmige ge stalten werden midden in hun ren geremd en zakten tergend langzaam naar de grond. Het lage, diepe geblaf van een zwaar legerpistool. Een baardig gezicht met boosaardig fonkelende ogen, zijn mond wijd open; de schedel van de man leek plotseling te exploderen, een weke rose-wittige massa om zich heen slingerend, terwijl hij door zijn snel heid nog steeds doorliep, de lange bajonet hoog opgeheven in zijn hand, tot hij uiteindelijk tegen de grond smakte en ook Solowjew in zijn val meesleurde. Het volgende ogenblik werd Solowjew onder een mensenmassa Jjegraven. Een losgerukt, wild geworden paard rende met wilde sprongen door de stal, gooide Vera om, struikelde over de kluwen van mannen en sloeg wild met de benen zwaaiend over de kop. Versuft richtte Vera zich op. Haar terugweg was al versperd: bij de deur doken twee, drie man nen op die op haar af kwamen lopen. Ze deinsde achteruit een lege box in, leunde tegen het houten schot en sloot half bewusteloos haar ogen. Het was afgelopen. Afgelopen Ze wilde niet zien hoe ze Solowjew doodden. Ze wilde niet weten wat het woedende geschreeuw dat zich plotseling verwijderde, de oor verdovende knal van een geweerschot cn het lichte zwepen van Solo wjew's pistool te betekenen had. Ze bleef staan, haar hoofd waar ze in haar val op was gevallen deed pijn, alles wat er om haar heen ge beurde leek plotseling ver verwijderd, terwijl haar wil zich maar op een gedachte concentreerde, ofschoon ze wist hoe dwaas en misplaatst die eigenlijk op dat moment was; ik moet blijven staan, ik mag niet bewusteloos vallen, ik word misselijk, o God, o God, wat word ik misselijk, ik mag er echter niet aan toegeven, als ik toegeef dan zullen ze over mij heen vallen, ik moet alleen proberen te blijven staan Ze moest echter toch voor een tijdje het bewustzijn hebben ver loren. Toen zij vanuit de onwerkelijke duisternis weer bijkwam merkte ze dat ze zat en een panische angst bekroop haar. Ze deed haar ogen open en keek in het gezicht van een man dat vlak boven haar zweef de: spits, met holle, ingevallen wangen, ijle roodachtige baardstoppels op zijn teruglopende kin en zwarte tandstompjes in zijn mond, die tot een brede grijns was vertrokken. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de rare alchimist 160: Toen smidje Verho- ff1''1 len de vijfduizend gulden gp yv,. van Frans Bulle geïncas- H»y seerd had, bedacht hij K» J zich opeens, dat hij ook F* nog altijd met twintig duizend gulden in de por tefeuille liep. Die kwamen hem eigenlijk helemaal niet toe. want dat waren de centjes, die de eige naar van die twaalfcylin- der Gormouth hem in de handen had gestopt na dat gedenkwaardige ongeluk. „Dat geld moet terug", mompelde smidje Verho len. „Dat geld komt mij helemaal niet toe. De man die mij het gaf, was toen bepaald niet bij zijn ver stand. Hij informeerde dus eens links en rechts en vond ten slotte de def tige heer, die zo royaal met zijn geld omgesprongen was „Nee maar! Dat is toch al te kras!" zei deze verrast, toen hij hoorde wat er aan het handje was. „Ik had daar echt niet op gerekend, hoor! Gij moet wel een bijzonder eerlijk man zijn! Weet U wat ik nu doe? Ik zal net doen alsof ik die twintigduizend gulden verloren was en of gij de eerlijke vinder was. Dat geeft dus recht op tien procent vindersloon. Hier. Alstublieft. De tweeduizend gulden zijn voor U!" Smidje Verholen was er stil van. Daar had hij nu toch werkelijk eens wat geluk gehad. Dank zij de oplossing van het Kludde-mysterie had hij in enkele dagen het lieve sommetje van zevenduizend gulden verdiend. Hij had heel wat spannende avonturen beleefd, maar achteraf bekeken hoefde hij er beslist geen spijt van te hebben. Het gemeentebestuur had intussen ook niet stilgezeten. Er was een com missie benoemd tot huldiging van J. J. F. Verholen en in dit comité zaten behalve burgemeester ook mr. de Wael van Nimweeghen, inspecteur Hom- meles, heer Balderik alias de rare alchimist en de journalist Frans Bulle. Er werd een podium opgericht op het grootste plein van de stad en daar maakten ze smidje Verholen tot ereburger. En iedereen vierde feest en iedereen riep „Er is maar één smidje Verholen!" En toen alle feestelijkheden voorbij waren besloot de smid van een wel verdiende vakantie te gaan genieten. Hij nam zijn intrek bij Sterke Stef in het goede dorp Aarpelo en begon met een paar nachtjes heerlijk uit te slapen. En soms, als het mooi weer was, maakte hij met Stef een wandeling door het nu rustige Knekelwoud., „Wat ga je nu doen, Verholen, als je bent uitgerust?" vroeg Stef dan. „Ik denk. dat ik mijn geld in een zaak steek en weer smid word", ant woordde Verholen dan lachend. Maar ja, hij kon natuurlijk niet weten, dat er weer een verschrikkelijk spannend avontuur voor de deur stond, dat'hem ver zou wegvoeren naar een vreemd, groot land... EINDE. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15