fOH. DEYRINDT KNAKT VORWARTS ABN Spaarbiljet 1971/76 Bouw tweede staalbedrijf in noorden bij Eemshaven Algemene Bank Nederland Profstayers in Alioy elgische schutter scoort opnieuw op beslissend moment voor PSV f 100,- groeit naar f 150,- fSV-ers bewonderen Borwarts Textiel krijgt 4,5 pet. Merckx al aan kop Cox schakelt Rod Laver uit CBAT ziet perspectief 73 DONDERDAG 7 7 MAART 7977 FINANCIËN dankzij de samengestelde interest van 7/2% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren. en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie. elk kantoor var\ de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1971/76. U bent welkom bij de den tegen Sparta en Twente moest het moreel wel goed zijn omdat iedereen zich wil revancheren. De jongens waren geladen en daar om hoefden we oök niet in een trai ningskamp"), toch kwamen zij in de wat teleurstellende eerste helft nog net datgene tekort dat hun ook bij rtationale topwedstrijden teveel pun ten kost: brutaliteit en lef. DOELPUNT Toch nog onverwacht echter nam PSV de vrees weg dat de Oostduit sers langzaam maar zeker de strijd in hun greep zouden krijgen. Munk Jen sen, ver opgedrongen, vormde twee minuten na rust de inleiding tot het langverwachte doelpunt. De Deen schoof de bal naar Eef Mulders en uit diens voorzet passeerde Johan De- vrindt (wie anders?) via de binnen kant van de paal doelman Zulkowski: 1—0. De ban was gebroken. PSV voet balde meer ontspannen en 8 minuten later zette Johan Devrindt Vorwrj-ts op bijna nog grotere achterstand. Zijn schot, nadat Zulkowski geslagen was ging echteh net naast de paal over de achterlijn. Vorwërts wilde in deze fase de schade echter niet tot dat ene doel punt beperken. Het weigerde deze score als redelijk uitgangspunt voor de return te accepteren en bleef voor eigen kansen strijden. Die kansen waren echter sporadisch ondanks het feit dat de rechter vleugelverdediger Frassdorf enkele malen de aanval op zocht. GEVAAR Toch moest Jan van Beveren nog zijn klasse tonen toen, op het moment dat Van Stippent voor de aan zijn knie geblesseerde Radovic inviel, Pie- penburg een gevaarlijk schot losliet. Acties als die van Piepenburg bleven eohter sporadisch; het ivas bijna uit sluitend PSV dat de kansen kreeg. Vooral via de actieve Johan De vrindt, die in de 73ste minuut uit een pass van Van Stippent voorlangs schoot. Het was tenslotte Wim van den Dungen die uit die lange reeks gevechten voor het doel van Zul kowski de marge vergrootte. VOORZET Een voorzet van Schmidt Hansen bereikte Johan Devrindt die terug kopte naar de vrijstaande Van den Dungen. Via een vuist van Zulkowski schoot hij PSV naar 20. „Veilig" was PSV echter nog geenszins. Eerst kreeg Nöldner een kans door ver keerd wegwerken in de Eindhovense defensie, en kort daarna brak Piepen burg door na een dieptepass van Grossheim. Het waren echter vergeefse pogin gen, evenals die van PSV, dat in de slotfase (die een „verlenging" kreeg omdat scheidsrechter Emsberger we gens tijdrekken enige minuten langer liet doorspelen) probeerde een nog rianter uitgangsstelling op te bouwen. in vijfjaar en zeven maanden. h DOUDAN Eddy Merckx, sinds ,aJ 969 reeds tweemaal winnaar van de 3e 'egwedstrijd ParijsNice, schijnt es or de derde maal te gaan winnen, en 'isteren plaatste hij zich als eerste 00 n de tijdrit over 1700 meter, die be- liste wie als eerste in de witte trui ou starten. Merckx maakte een tijd an 2 minuten 49 seconden. Vandaag A 'erd de eerste etappe van Parijs— lice verreden, 200 km van Dourdan laar Troyes. Merckx liet gisteren laymond Poulidor twee seconden ach- 8T zich. Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN Johan De vrindt verstaat zijn taak als geen ander. Want opnieuw was het de Belg, die gisteravond PSV op een beslissend moment naar een overwinning schoot. Zijn treffer, kort na rust gescoord, vormde de 'genadeslag' voor het zich be kwaam verwerende FC Vorwarts Berlin. Dank zij Wim van den Dungen vergrootten de Eindho- venaren in de slotfase de marge nog tot 2 doelpunten. Een even groot verschil waarmee een jaar geleden Feijenoord zich via dat zelfde Vorwarts voor de halve finales van de Europa Cup wist te plaatsen. De Eindhovenaren echter wacht in de kwartfinales van de Europa Cup 2 nog de re turn in Berlijn. En gezien de te genstand van de Oostduitse mili tairen lijkt deze marge nog geens zins een waarborg voor een plaats bij de laatste vier. Want PSV mocht dan (terecht) ge lukkig zijn met die 20 voorsprong, Vorwarts heeft zich gisteravond on danks de gedwongen winterpauze en de frustrerende improduktiviteit in de recente oefenwedstrijden gepre senteerd als een in alle opzichten compleet team. Taktisch waren de Oostduitsers bij zonder sterk (Wietze Veenstra: „We hebben nu drie Oosteuropese tegen standers gehad, maar Vorwarts is zonder enige twijfel de beste; vooral sterk in de lucht en sterk in de con tra-attaques"), hetgeen zich vooral manifesteerde in de koebloedige wijze waarop het heftig aanvallende PSV het hoofd werd geboden. PSV heeft ondanks het optimisme van de Eind hovenaren na de voorsprong van twee treffers, vermoedelijk niet meer dan de eerste ronde glansrijk op pun ten gewonnen. AANVALLEN PSV kende slechta één parool: aan vallen^ Niet alleen omdat dat in Europa Cup-voetbal een bittere nood- Eén van de Oostduitse aanvallen op het doel van PSV. Het harde schot van Piepenburg (links) gaat echter net naast. Rechts: Pleun Strik. zaak is wanneer je de duidelijke han dicap hebt de eerste 90 minuten op eigen terrein te moeten spelen, maar ook omdat voor PSV, nu voor het eerst de kwartfinales zijn bereikt, het moment is gekomen waarop het zich zal moeten waar maken. In de betrekkelijk korte Europa Cup-geschiedenis mochten de Eindho venaren van Linder 'dollen' met Ra pid Wien, met AS Roma en ook met Steaua Boekarest. Die tijd van flir ten is deze winter echter afgesloten. Kurt Linder: „Vorig jaar was de Europa Cup een avontuur. Nu echter wordt het ernsj. PSV moet zich in de twee wedstrijden tegen Vorwarts be wijzen. De Flitterwochen, de witte broodsweken, zijn voorbij." Om het accent zoveel mogelijk op die aanval te leggen, had Kurt Linder een beroep gedaan op de lange Deen Hennig Munk Jensen. Van Stippent moest hierdoor weliswaar plaats rui men, maar Linder kreeg de mogelijk heid Harry Vos in een agressiever stelling in te stellen: naast Wietse Veenstra en Willy van der Kuylen in de tweede lijn. RUSTIG FC Vorwërts beteugelde de aan valsdrift van PSV echter op bekwa me wijze. Uitermate rustig verdedi gend, met Begerad als speciale verde diger en bewaker van Johan De vrindt en opp slome wijze vertra gend, werd reeds in de beginfase PSV een duidelijk halt toegeroepen. PSV's onnauwkeurigheid droeg er in niet onbelangrijke mate tóe bij. De schaarse uitvallen van Vorwërts, veelal via Piepenburg en Grossheim, boden door hun snelheid vaak nog reëlere mogelijkheden dan PSV's aanhoudende aanvalsspel. Pas na 25 minuten wist PSV doelman Zulkowski voor het eerst in ernstige moeilijkheden te brengen. Wietse Veenstra's doorbraak werd echter door de Oostberlijnse doelman gestuit Een inzet van Munk Jensen, vlak daarna, was in het eerste half uur het enige wat Vorwërts nog aan leiding voor ongerustheid kon geven. PSV's gevecht om een snelle ope ningstreffer (Kurt Linder: „De snel heid waarmee het openingsdoelpunt valt is een van de vele, maar ook een van de belangrijkste faktoren die dergelijke wedstrijden kunnen beslis sen") bleef de eerste helft zonder re sultaat. De Eindhovenaren deden dat welis waar met die maximale inzet, die Linder reeds van tevoren verwachtte („Na de wat tegenvallende wedstrij- J ROTTERDAM Nu de ijshockey wedstrij den om het Wereld kampioenschap van de C-poule tot het verleden behoren vragen andere evenementen weer de aandacht in het Sportpaleis. Morgen avond komen de wielrenners weer op het ovaal. Om zes uur wordt er een. begin gemaakt met het voorprogramma, waaraan amateurs en nieuwelingen deelnemen. Het hoofdonderdeel (aanvang acht uur) is de revanche van het Europees kampioenschap bij de profstayers. Wereldkampioen Rudolph zal het daarin moeten opnemen tegen de Belg Proost, de Engelsman Hill en onze landgenoten Oudkerk, Stam en De Wit. De Ivedstrijd gaat over drie manches Een der favorieten, Theo Verschueren, zal niet aanwezig zijn De gebrilde zuiderbuur heeft een verwonding aan het zitvlak. Tevens vindt er een omnium plaats voor beroepsrenners (met o.a. Simes Mountford, Koel en Bravenboer) en het Nederlands kampioenschap om nium voor amateurs. Manager Ruys weet nog niet welke renners aanwe zig zijn. maar venvacht de beste pis- tiers van ons land, zoals Klaas Balk, Bas Hordijk en Ben Jurriaans. De entreeprijzen zijn: vier, zes, acht en tien gulden Uitstekend De kaartverkoop voor de Gala nacht ten bate van de Nederlandse Hartstichting, die volgende week za terdag wordt gehouden, loopt uitste kend. De organisatoren verwachter zelfs een uitverkocht huis. Inmiddels is komen vast te staan, dat de Wa- ma's zich in een ploegachtervolging zullen storten tegen de Mounties. Hel winnende koppel zal een premie ont vangen van duizend gulden. Verschil lende voetballers hebben reeds toege zegd naar Ahoy te komen om er een zaalvoetbalwedstrijd te spelen: Wiersma, Kuys, Van der Gijp, Schou ten, Bennaars. Van Wissen, Van der Hart. Wilkes en Pieter Graafland. Ijsbaan Schaatsliefhebbers kunnen even eens al terecht op de achter het Sportpaleis gelegen ijsbaan. Deze is geopend: 's morgens: 10-12.30 uur. 's middags: 2-4.30 uur en 's avonds: 7.30-10 uur. Alleen op maandagavond is de ijspiste gesloten: dan trainen de Bombers. Volwassenen moeten ƒ1,50 als entreeprijs betalen, terwijl kinde ren tot twaalf jaar er voor een gul den op mogen. Van onze sociaal-economische redaktie AMSTERDAM De beambten In ie hele textielindustrie krijgen per 1 iuli een salarisverhoging van 4,5 pro- cent^ gevoegd bij de drie procent en de één procent salarisstijging, die op grond van de algemene loonmaatregel resp. per 1 januari inging en op 1 april zal ingaan. Hierover hebben delegaties van de werkgevers- en werknemersorganisa ties in de textielindustrie overeen stemming bereikt. Bovendien werd bepaald, dat de extra-uitkering van «00 gulden bruto in de salarisschalen zal worden verwerkt met drie pro cent. De vakantie voor jeugdigen en voor werknemers in ploegendienst wordt uitgebreid, tevens is besloten een begin te maken met de Invoering van een zgn. leeftijdsvakantie: één dag extra voor werknemers van 45 tot 54 jaar en twee dagen extra voor werknemers van 55 jaar en ouder. De minimum-vakantietoeslag werd be paald op 600,-. Vooral in de achterste lijn vielen er ben gaten. Dank zij Ausputzer Ha- lann hebben we de schade echter tot Sjog een doelpuntje kunnen beperken ilukkig maar, want 30 zou wel- :ht te veel geweest zijn. Maar nu de strijd nog helemaal open. Ik er eerlijk gezegd nog wel ver- tuwen in". (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Kurt Linder et het wel „zitten". Opgeruimd elde hij enkele minuten na het ,1 Btste fluitsignaal van de goed jidende Hongaarse arbiter Ems- irger vast: „Deze 20-overwin- vormt een uitstekende uit- igspositie voor de wedstrijd in 'lijn. •al omdat Vorwërts geen doel- t heeft kunnen scoren. Wanneer 1 er in Oost-Duitsland eentje in iketi, is er geen vuiltje meer aan I lucht. Ik zie wel mogelijkheden p daar te scoren. Nu immers moes- B wij de wedstrijd maken. Over e weken zal Vorwërts aan moeten Hen, waardoor wij ruimte krijgen tegenstoten te plaatsen". Pupillen tnder baseerde zijn optimisme ral op de prestaties van zijn pu- gisteravond tegen Vorwërts: ij hebben sterk gespeeld. De inzin- waarmee we de laatste weken kampen hebben gehad, zijn we fcer te boven. Wat me vooral tevre- n stemt is de tomeloze inzet en het ne tempo waarin we gespeeld |bben. Jeide doelpunten vielen nu in de (ede helft. Dat was eigenlijk het idement van ons voortdurend beu- i in de eerste. Wij hebben die jltduitsers toen kapot gespeeld. Ik 1 Vorwërts overigens niet slecht, •gendeel. Vooral taktisch en fy- k waren ze bijzonder sterk. [Wat ik van die jongens vooral knap was de snelheid en de variatie larmee ze steeds uit de verdediging hamen. Daar werden we in het be ll een beetje door verrast. Daardoor n Frëssdorf nogal eens ongehinderd 'ken. Dat gevaar werd na een rtier echter door Eef Mulders en Veenstra goed doorzien, wisselend vingen ze hem „na goed op. Frëssdorf is verder 1 ook nauwelijks meer gevaarlijk finest". In feite kon het spel van Vorwërts leen Lazar Radovic niet bekoren, izar, die halverwege de tweede Ift met een knieblessure uitviel iet was de binnenkant van mijn lie. Het is overigens wel tobben, gen Gotwaldoff was het mijn lin- r knie. Dat grapje kostte me drie fken. Ik hoop niet dat het nu ook eer zo lang duurt"), had meer ver acht van de Oostduitsers. Uitgeschakeld „Ja, ze hebben tenslotte Bologna en mfica uitgeschakeld. Dat zijn toch et de eersten de besten. Vanuit dat igpunt gezien vond ik ze een tikkel- e tegenvallen. Ze zijn eigenlijk geen oment gevaarlijk geweest. Alleen in Et begin eventjes, maar dat kwam loral omdat we wat nerveus van art gingen". Heel wat minder opgewekt stapte lupel, de trainer van Vorwërts, na loop door de catacomben van het hilips Sportstadion rond. Toch .ook bij hem nog optimisme. Paarom niet. Tegen Benfica verlo- n we de eerste wedstrijd ook. In 1 erlijn konden de toen de zaken chttrekken. Dat kan ook nu weer ïbeuren. Tenslotte is 20 geen on- verkomelijke achterstand. Mazzel M We moeten dan wel een beetje eer mazzel hebben dan hier in indhoven. Voor de rust zijn we genlijk haast niet in moeilijkheden Eweest. Maar ja, de tweede helft, at snelle doelpunt bracht ons uit ns ritme. Het eerste doelpunt van PSV. Vorwarts - doelman Zulkowski ligt verslagen op de grond, ter wijl de door Johan Devrindt in geschoten bal in het doel ver dwijnt. Van links naar rechts: Begerad, Withulz, Hamann en Zulkowski. PSV—Vorwarts Berlin 2—0 <0—0) - 47. De vrindt 1—0, 80 Van den Dungen 2—0. Scheidsrechter: Emsberger (Hongarije). Toeschouwers: 24,000. SYDNEY De Brit Mark Cox heeft gisteren zijn terugreis uit Syd ney die voor vandaag geboekt was, vliegensvlug af moeten zeggen. Cox versloeg namelijk in de derde ronde van het toernooi om de open Austra lische titels de als eerste geplaatste Rod Laver met 6-3, 4-6, 6-3, 7-6. Mark Cox had daar zelf nauwelijks op gerekend gezien zijn voortijdige boeking voor de reis naar huis, Voor Rod Laver betekende het verlies te gen Cox de tweede nederlaag van dit jaar. Eerder was hij al verslagen door John Newcombe. Ook John New- combe werd gisteren uitgeschakeld. Marty Riesen, de koppelgenoot van Okker in het dubbelspel versloeg de Australiër met 6-7, 6-1, 7-6, 7-6. Ries- sen zal in de kwartfinale Tom Okker ontmoeten. I Sterke indruk I Niet alleen Linder uitte na afloop n bewondering voor Vorwërts. ijwel alle PSV-ers vonden dat de istberlijners een sterke indruk ach- •gelaten hadden. Pleun Strik: „Tak- ch speelden die jongens bijzonder :rk. We konden onze aandacht geen oment laten verslappen. Nee, wer- lijk, Vorwërts heeft me een beetje rrast. Ik geloof echter wel dat deze -0 voldoende is om ons voor de hal finales te plaatsen". Van ónze soc-econ. redactie UTRECHT „Het is een merkwaardige zaak, dat in de hele discussie over de vestigings plaats van een tweede staalbe drijf van Hoogovens niet ook de mogelijkheid wordt betrokken om deze fabriek te bouwen in Noord-Groningen, waar vorig jaar een eerste begin is gemaakt met de aanleg van de Eemshaven aan diep vaarwater ten noorden van Delfzijl. Dit schrijft de CBAT, de christe lijke bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken en de ta- baksverwerkende industrieën, in zijn orgaan van deze week. Het lijkt de CBAT de moeite waard een vestiging van Hoogovens aan de toekomstige Eemshaven in studie te nemen, om dat „daarmee wel eens heel wat pro blemen in één klap tot een oplossing zouden kunnen worden gebracht". Uit enquêtes is gebleken aldus de CBAT, dat 64 procent van de bevol king van Rotterdam en omgeving tegen vestiging van een Hoogovenbe- drijf in de buurt van de Maasstad is. Er wordt nu gepiekerd over de aan leg van een tweede Maasvlakte: een opgespoten zandvlakte van ongeveer 800 ha in betrekkelijk diep vaar water, waarmee dan een investering gemoeid zou zijn van wellicht meer dan een miljard gulden. Een ander probleem is, dat voor het nieuwe staalbedrijf ongeveer 10.000 werkne mers moeten worden aangetrokken, terwijl het gebied van Rotterdam toch al kampt met een tekort aan arbeidskrachten. Al die problemen, zo schrijft de CBAT, zijn in het noorden in veel mindere mate aanwezig. „Aan de Noordgroningse kust is voldoende ruimte en voor teveel verontreiniging van de lucht behoeft geen vrees te bestaan. Bovendien beschikt het Noorden over een grote hoeveelheid werkkrachten. Belangrijk vindt de CBAT echter, dat heel het Noorden een forse in jectie nodig heeft Invoer ruwe katoen 1 daalde met 16 pet ROTTERDAM De invoer van ruwe katoen is in de eerste helft van vorig jaar, vergeleken met de over eenkomstige periode van 1969, met 16 pet. afgenomen. De daling valt voor een deel toe te schrijven aan de ver minderde heruitvoer, die terugliep tot 737 (3288) ton. Daar komt bij dat het verbruik van ruwe katoen in Neder land met 8 pet. is afgenomen. Dit werd veroorzaakt door een In krimping in de spinnerij-sector door sluiting van twee spinnerijen en een groter verbruik van synthetische ve zels, zo blijkt uit liet jaarverslag 1969/'70 van de Vereeniging voor den Katoenhandel. Tengevolge van de inkrimping daalde de totale garenproduktie met ongeveer 5,4 pet. tot 31.602 ton. De daling betrof katoengarens, waarvan de produktie met 7,2 pet. afnam tot 26.507 ton. De totale produktie van rayon-garen en synthetische vezel garen verbeterde met 4,8 pet. toi 5095 ton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13