UAX ONTMASKERT CELTIC Michels: „Het leken wel twee wedstrijden" \reng bewaakte Johan Cruijff leidt Schotse ondergang in Vijf Surinaamse Paas-postzegels ©ONDER,DiAIG 11 MAART 1971 Hirohito (2) ben het geheel eens met degenen protesteren tegen een eventuele st van de keizer van Japan naar rland. Ik noem hier ir. Vrijburg, in een radiotoespraak namens de che Nederlanders een fel protest rak. Hij vroeg de Nederlanders aj ervan zouden denken als Hit- mdien hij nog leefde, hier zou en ontvangen en noemde het bedroevend" als de koningin Hi- als een welkome bezoeker zou ouwen. is uitdrukkelijk in naam van keizer dat gedurende de Pacific- en de bezetting van Neder- Indië door Japan, vele duizenden rlandse mannen, vrouwen en kin zijn blootgesteld geweest aan Édering, mishandeling, marteling, mgering en duizenden zijn er aan eken. Mevrouw J. Abeel-Van der np geeft van die mishandeling en edering een schandelijk staaltje in ingezonden stuk van 6 maart en kan er nog veel meer van lezen st boek van Jo Manders „De lach sd geboren". Ie ellende geschiedde in naam van keizer van Nippon", terwijl de ge- enen nog werden gedwongen hem bewijzen. Met het gezicht in de ïg Japan moesten ze geregeld i... diep buigen... dieper buigen e dit niet deed, werd als voor voor de anderen afgeranseld. beweren dat de keizer niet ver- jrdelijk is voor al het gebeurde it hem dit voorbij zou zijn ge lijkt even ongegrond als de be- .g van de Duitsers na de tweede doorlog. „Wir haben ,es nicht ge- t" En zal deze man nu een ndschappelijk" bezoek brenger aan het land waar duizenden van slachtoffers leven en velen nog ikt gaan onder de gevolgen van de ndeling door zijn soldaten? Alleen is besef van eigenwaarde zou deze ngst onmogelijk moeten mken. N. Ant. Jantsenius DEN HAAG Hirohito (3) rouw J. Abeel v. d. Kramp jft over de kwestie Hirohito en ik wel aannemen, dat zij van chris- te huize is. Ze zou dus ook moeten n wat Jezus van de liefde zegt. 6:27 e.v. zegt „Hebt uwe vijanden enz." „Wees barmhartig gelijk Uw ir barmhartig is. En oordeelt s wij oordelen zoals de schrijfster, we niet beter dan onze vijanden, rohito weliswaar hoofd van de t, heeft niet op gekund tegen de aire machthebbers in zijn leger, is haddèn gehad van de beide ;re As-mogendheden. Zij waren geheel bezield met de oude Samu- eest, waarbij ieder bevelhebber machtswaanzinnige kon zijn. De pcommandanten Waren al of niet nisdadiger Zelf heb ik ook onder regime geleefd, heb ik „Kirei" ge en als ze aankwamen en gebogen, ij voorbijgingen. Go welke oorlogen kwamen geen ex- mhfen voor? Men weet niet meer, dat vrome voorvaderen in de Indone- e Archipel hele eilanden ontvolk- als de bewoners zich niet wilden alrwerpen. Getuige de kolonie istadse maleiers, wier voorvade- nisf daarheen gedeporteerd werden de Ver. O.I. Compagnie! mijn tijd bestond nog altijd in -Batavia een kampong Banda, ;de inwoners van dit eiland wer- gehuisvest, die geweigerd hadden gewonnen te geven. En al onze Winningen in latere jaren? Weet u achtzinnig die verkregen werden? (vrouw Abeel's moeder is gelukkig ggekeerd. God zij dank! Ik begroef vrouw zeven weken na de be- iing in Java's grond, overleden uithongering! Desondanks zeg ik, het staatshoofd was de schuldige! wel? Oordeel niet!... en „Wees mhartig gelijk uw Vader barmhar- is. Luc. 6:36 en 37. Dus: Ontvangt en vergeef! Haag J- Plet Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Rinus Mi- cliels heeft zijn zin. De trainer van landskampioen Ajax kreeg gisteravond wat hij wenste: een 30 voorsprong op het Schot se Celtic. Al kwam, die voor de return noodzakelijke marge van drie doelpunten, erg laat tot stand. In de laatste fase van het opwindende duel in het Am sterdamse Olympisch stadion ging de stugge defensie van de vermaarde Schotten door de knieën: 30. Opnieuw heeft Ajax een for midabel uitzicht op een plaats bij de laatste vier in het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen. Celtic's glanzende reputatie is door gave treffers van Cruijff, Hulshof en Keizer naar de rand van de afgrond ge duwd. Ajax bouwde zijn riante, maar zeker nog niet beslissende, voor sprong pas in de tweede helft op. In de eerste episode van het ge vecht hielden de Schotten de aanval van de Amsterdammers verrassend sterk in toom. Toen ook speelde Ajax zuiver 'competitievoetbal!. Via 'mooie' passes en korte combinaties probeer den de volgelingen van meester Mi- chels de Britse afweer te ontregelen. Verdediger Wim Suurbier, door col lega Tommy Gemmel na afloop ge prezen als een van de beste spelers van het veld: „De grote 'kracht van ons elftal is nu, dat we niet, zoals vorig jaar nogal eens gebeurde in pa niek raakten, omdat we bij rust nog geen doelpunt gescoord hadden. We zijn rustig doorgegaan. We wisten ze ker, dat er nog kansen zouden komen en dat we die dan zouden benutten. Nu hebben we het professionalisme getoond, waar zo vaak over geroepen is." GERAFFINEERD Ajax ontmaskerde Celtics defensie in de tweede periode geraffineerd en met een drietal prachtige doelpunten. Dit vooral, omdat de Ajacieden naar een hoger tempo schakelden. Suurbier weer: „Door die grotere snelheid kregen we veel meer ruimte eh daardoor Weer kansen. Ik kon steeds" Wéér larïgs de zijlijn opkomen. Niemand hield me tegen. Toen kon den we pas merken, dat Celtic niet een echt verdedigende ploeg is. De Schotten raakten veel sneller in pa niek. Ze trapten de bal maar wat weg en verzuimden gewoon een tegenaan val op te bouwen. ONTMOETING ^De confrontatie tussen Ajax en Celtic is óók een dwingende ontmoe ting tussen Rinus Michels en Jock Stein. Twee coaches, die in de Euro pese voetbalwereld als grootmeesters beschouwd worden. Twee coaches ook, die op ieder moment voor veel geld de leiding bij een andere, ver maarde club kunnen krijgen. Zowel Michels als Stein hebben aantrekke lijke aanbiedingen in hun toch al rij kelijk gevulde zak. Michels staat al meer dan een jaar in contact met het Belgische Ander- Jecht en zijn Schotse collega is nog deze week benaderd door de in hevi ge zorgen verkerende Engelse club Manchester United. Beide coaches zullen echter voorlopig nog geen uit sluitsel geven over hun plannen voor het volgende seizoen. Hun beslissing om hun huidige werkgevers te verla ten hangt voor een groot deel af van de resultaten, die hun formaties in dit Europa Cup toernooi behalen. Meer duidelijkheid in deze inte ressante affaire is dan ook niet eer der dan na de return in Glasgow op 24 maart te verwachten. VERNUFT 'Meester' Stein die via een aan tal donderspeeches in de afgelopen week zijn pupillen voor iedere onder schatting gewaarschuwd heeft had een muur van verdedigers rond 'zor genkind' doelman Evan Williams op laten trekken. Via een haarscherpe mandekking werd Ajax' gevreesde aanval fanatiek in de eerste fase aan de teugel gehouden. Tommy Gémmell, al zo vaak Schot- lands hoop in moeilijke uren scha duwde Ajax-veteraan Sjaak Swart, die vooral in belangrijke internatio nale wedstrijden een indrukwek kende reputatie heeft opgebouwd. De jonge international David Hay achtervolgde Johan Cruijff en James Craig liep 'architect' Piet Keizer voor de voeten. Ajax bracht echter meer wapens in de strijd. Gerrie Mühren en Nico Rijnders met name, die de 'tweede lijn' vormend de driemans aanval voortdurend met gave passes voedden. DEFENSIE Celtic moest voortdurend bijna alle manschappen in de defensie terugroe pen. Een verwachte maatregel, die tot logisch gevolg had, dat de vermaarde Schotten vooral door hun per tra ditie weinig opzienbarende counter- acties zich tot een spaarzame, maar razendsnelle uitval moesten beperken. Voornaamste pion in dit spel was zonder meer de 'sterspeler' Jimmy Johnstone. De 'vlo' bleek vaak een eenzame strijder op het middenveld, waardoor de beide spitsen, Wallace en Lennox, onbereikbaar bleven. De 'Celts' hielden tegen de opmer kelijk jachtige Amsterdammers in dat voor hun zo belangrijke eerste halfuur van het duel verbazend knap stand. Gave kansen kreeg Ajax nau welijks, de aanvalsgolven stokten bij een lange reeks van hoekschoppen. GEVAAR Slechts twee keer kort voor rust kwam het doel van de Schotten werkelijk in gevaar eerst ver scheen Piet Keizer zonder succes al leen voor Williams en 'kort daarna kopte verdediger-Hay zo ongeconcen treerd terug op zijn doelman, dat deze de bal slechts met de grootste moeite tot hoekschop kon verwerken. De Britten putten duidelijk moed uit deze voor hen florissante situatie en durfden steeds meer aandacht aan het tegenspel te besteden. Ze schoven de lange Tommy Wallace verder naar voren. Ajax gaf zijn opponent echter geen gelegenheid zijn gevreesde 'kick en rush' te demonstreren. Want de Nederlanders heersten. Volledig. In de eerste helft echter zonder rende ment. VERWIJT Dat Ajax in de eerste drie kwartier niet aan scoren toekwam, kan het voor het grootste deel aan zichzelf wijten. Want juist de individuele kwaliteiten van met name Keizer en Cruijff werden niet benut. - Daar tégenover stond dat de Neder landse kampioen nauwelijks gelegen heid tot improvisatie werd gegeven. ROTTERDAM DYNAMOSTR. 16 TEL 176700 Van een verslaggever DEN HAAG De postadministra tie van Suriname zal van 7 tot en met 31 mei de jaarlijkse Paaswelda- digheidszegels uitgeven. De ontwer per van de serie van vijf zegels, de Bennebroekse graficus P. Wetselaar, heeft het Paasverhaal in vijf symbo lische voorstellingen weergegeven. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn: 10 5 cent, Paasezel met palmtak (symboliseert de intocht des Heren) in koraalrood, lichtgrijs, donkergrijs en groen 15 p 8 cent, haan (symboliseert de verloochening door Petrus) in helderblauw, koraal rood en lichtgrijs 20 10 cent, Paas lam met kruisbanier (Christus als zoenoffer) in paars, grijs, oranjegeel en lila 25 12 cent, kruis en door nenkroon, groen, donkerbruin, roze 30 15 cent, zon (symboliseert de op standing), geel, karmijnrood, oranje, rozerood. De zegels hebben als tekst „Paas- weldadigheid" en zijn voor franke ring geldig tot en met 31 december 1971. Celtic speelde voor het eerst sinds de kwartfinale van het toernooi om de Europa Cup vorig jaar met een vijf mansdefensie, die vooral door aan voerder MacNeill voortreffelijk geor ganiseerd werd. Michels dicteerde daarop een tem poversnelling voor zijn formatie. De drang op Celtics defensie moest nog heviger, nog fanatieker worden. Door het nog- veelvuldiger opkomen van verdedigers Krol en Suurbier forceer den de Ajacieden op de vleugels meer ruimte. Noodzakelijke acties, waar door de Amsterdamse verdediging keer op keer tot twee centrale af- weerposten werd teruggebracht: Va- sovic en Hulshoff. ADERLATING Michels' équipe kon zich deze ader lating met alle aanwezige risico's ver oorloven. Zoals het in de nationale competitie al zo vaak met succes ge daan had. Ajax is door een bijna wekelijkse ervaring gewend te kampen met een zuiver verdedigende opponent. Een tegenstander die dan echter zonder meer afgemaakt werd. Dat lukte in eerste instantie tegen dit Celtic niet. Omdat de Schotten meer kunnen en willen dan louter de eigen veste afgrendelen. Juist die drang naar aanvallende acties bleek voor de Nederlanders aanvankelijk moeilijk te bestrijden. Als de mogelijkheid maar even aan wezig was liet Jock Stein zijn hele meute de stelling naar het midden veld verplaatsen. DOELPUNT Pas diep in de tweede helft wisten de verraste Ajacieden hiermee raad. Het leverde prompt het zolang ver wachte en noodzakelijke doelpunt op. Via doelman Stuy, die overigens bit ter weinig tot actie werd geroepen, Vasovic en de overijverige Rijnders kwam de bal in de diepte bij Johan Cruijff die zich eindelijk van zijn constante bewaking had losgemaakt en vrij voor Williams met een afge meten schot in de rechterhoek scoor de: 10. Eindelijk dan was het tot dat ogen blik verbluffend sterke verzet van de Schotse kampioen gebroken. De ploeg van Michels grabbelde met die glan zende treffer van Cruijff al het tot dat moment dwalende zelfvertrouwen bij elkaar en ging vlammend door. Het tweede doelpunt kwam dan ook luttele minuten later. Cruijff werd voor de tweede keer door de Schotse verdediging op ongeoorloofde wijze afgestopt (de eerste maal liet de Portugese scheidsrechter ondanks he vige protesten de overtreding van Johan Cruijff heeft Ajax op 10 gebracht. In het midden springt de Ajax-spits juichend omhoog. Links de teleurgestelde doelman Williams en McNeill.- Williams ongestraft), waardoor Ajax even buiten het strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. Barry Huls hoff zond de bal door het zwak geor ganiseerde Schotse muurtje langs de verbouwereerde Williams (20). Een score die Michels op dat moment kennelijk en terecht natuurlijk niet voldoende vond. BEKWAAM De bekwame coach verwisselde de in deze conditieslag uitgeputte Swart door Dick van Dijk. Een wanhopig Celtic moest zijn derde treffer toch toestaan. Eerst had David Hay in het strafschopgebied zijn handen nog no dig om een schot van Cruijff te pare ren (opnieuw wilde de Portugese ar biter Ribeiro echter van geen strafschop weten). In de allerlaatste minuut van het duel schoot Piet Keizer Ajax naar die 30 marge; een marge die voor de return in Glasgow zeker nodig is. De ruime overwinning moet vol doende zijn voor een plaats bij de laatste vier in de Europacup voor de titelhouder. Het Schotse voetbal blijft echter onberekenbaar. Vooral in het gigantische Hampden-park zal de ontluisterde ploeg van Jock Stein zich willen revancheren voor de ontluiste ring die het gisteravond moest onder gaan. En een revanche kan genade loos zijn. Suurbier: „30 lijkt riant. Ik heb dan ook vertrouwen in de return. Maar we beseffen stuk voor stuk dui delijk dat Celtic op eigen terrein moeilijk te stuiten is. Het Schotse pu bliek zal als één man achter Celtic gaan staan. Toch ben ik ervan over tuigd, dat we deze zaak nu kunnen klaren". Ajax—Celtic 3—0 (0—0). 62 Cruijff I—0, 70. Hulshoff 2—0. 89 Keizer 3—0. Scheids rechter: Ribeiro (Portugal). Toeschouwers! 65.000. Ajax: Stuy: Suurbier, Hulshoff, Vasovic, Krol: Rijnders, Mühren, Neeskens;Swart (Van Dijk), Cruijff, Keizer. Celtic: Williams; hay, Connelly, McNeill, GemmeU: Gralg, Callaghan, Brogan; Wal lace, Johnstone, Wallace. GERRIT DEN AMBTMAN Tommy GemmeU: we hebben ons onnodig laten verrassen Links - rechts ie zich erover verbaast dat KVP, en CHU de uitnodiging om te praten met PvdA, D'66 en PPR ben geaccepteerd, moet wel beden- dat de confessionelen moeilijk an- kunnen, aangezien zij dan hun ervleugel zullen gaan verliezen, ing ze maar tussen alle hindernis door blijven manoeuvreren stellen er- en rechtervleugel zich tevreden oopt er niemand weg. 'at de PPR - die zich toch van de fessionele partijen heeft losge- »kt - de uitnodiging mede heeft on- tekend, is niet zo vreemd. Het doel de PPR is nog altijd: solidair zijn alle achtergebleven groepen in erland en in de hele wereld en een itvaardiger samenleving realiseren, wil dat niet doen met doekjes voor bloeden, zoals de confessionelen, ar op radicale wijze. Een middel dat doel te bereiken, kan de com- ie PvdA - D'66 - PPR zijn, maar kan ook samenwerking met KVP, P en CHU inhouden, mits deze be- i zijn tot bindende afspraken voor verkiezingen en tot aanvaarding het progressief alternatief. IDERKERK A. J. Broekhuizen P. H. A. Rijsmus Feijenoord-aanvoerder Rinus Israël kijkt met echtgenote naar de wedstrijd Ajax r Van onize speciale verslaggever AMSTERDAM Ajac-Celtic viel eigenlijk uiteen; in twee verschillende wedstrijden. In de eerste helft een Ajax dat probeerde te voetballen, probeerde met „glanzende" combina ties openingen te zoeken in de Schot se defensie. Na rust een ander Ajax-Celtic. Want toen begreep Ajax dat de ma nier waarop de doelpunten tot stand zouden komen niet belangrijk was. Doelpunten moesten er komen. En Rinus Michels liet zijn elftal Celtic plotseling heel anders benaderen. Professioneler, afgestemd op vernieti ging van het Schotse gevaar. Michels vond dat zijn elftal vooral in de tweede helft had gespeeld zoals hij dat wilde, zoals hij dat in de rust had gezegd „We hebben in de eerste helft gezocht naar openingen, probe ren echt voetbal te spelen. Ik had gezegd, dat we niet te snel moesten beginnen met de bal meteen naar het doel te gooien, daar stonden immers die lange Schotten. Die waren steeds weer sterker in de lucht. Het lukte in de eerste helft niet, zoiets kan gebeu ren". De trainer van de Ajacieden was bepaald niet verrast door de sterke Schotse verdediging. Ook niet door het accent dat Jock Stein op zijn laatste vijf-mans-linie had gelegd. „Celtic zegt wel dat het heel laflg geleden is dat het zo heeft staan te verdedigen, maar dat is echt niet waar. Ik was er ook niet door verrast Ik wist dat de Schotten het konden. Ze speelden met drie middenvelders, waarvan er twee pure verdedigers waren. Alleen Callaghan was een middenveldér die ook mee ten aanval trok". Michels: „Hij gaf mij een seintje dat hij eruit wilde. Ik dacht dat hij kramp had. Daarom kwam Dick van Dijk erin. Maar het is van mij geen moment de bedoeling geweest een vervanger erin te sturen. Het is dan te moeilijk voor zo iemand om zich aan te passen in het spel. Van de kant zie je maar een fractie van het werkelijke gevecht". Swart, zo bleek later, had helemaal geen last van kramp. „Het was inder daad een gevecht dat alles van je conditie vergde, maar het was beslist geen conditie-tekort van mij. Ik had kort voordat ik uitviel een trap van de keeper gehad. Ik kreeg er steeds meer last van. Het leek wel of er messen in m'n been staken". Pijn Keihard Celtic op de televisie. Niet alleen hel feit dat Ajax in de eerste helft teveel wilde spelen, te veel dé show wilde stelen, was de oorzaak van de 00 stand. „Want'', zei Michels, „was het toen ook al niet veel meer een slijtageslag, een bei- hard voetbalgeveoht? Dat is ook erg belangrijk. We moesten kansen scheppen. Alleen een doelpunt van ons zou Celtic aan het wankelen brengen, dan gaat het publiek ook voluit mee. Als dat was gebeurd hadden we Celtic op kunnen rollen. In de tweede helft, je kunt het eigenlijk ook de tweede wedstrijd noemen, viel dat doelpunt wel op tijd. oen konden we komen. Toen werd het nog meer een heel boeiend voetbalgevecht" In dat bikkelharde gevecht viel Sjaak Swart kort voor het einde uit. Sjaak Swart was niet de enige Aja- cied die na het gevecht over pijn klaagde, ook Johan Neeskens was en kele keren goed geraakt Vertelde „Neuskens": „Ik kreeg weer een klap tegen m'n neus. Het deed erg pijn. Later kreeg ik nog eens een slag te gen m'n mond. Niet dat het allemaal expres ging. Het gebeurde in het heetst van het spel. Unfair is het niet geweest. Maar pijn doet het wel". De gevaarlijkste man van de Schotten, de man die Rinus Michel6 bij alle spionagereizen van de Ajax- trainer het meest imponeerde, Jimmy Jóhmtone, had als directe tegenstan der Ruud Krol gekregen. Krol bleek volledig tegen zijn taak opgewassen. „Ik mocht hem niet laten komen, je moet hem al bijna op zijn eigen helft zien af te stoppen. Dat heb ik vooral in de eerste helft ook gedaan. Daar door ook kon Johnstone lang niet zo ver mee naar voren trekken. En ik behield meteen de kans om op te ko men. Daarop hebben we toch genoeg geoefend de laatste weken. Na rust Na rust had hij misschien wat meer vrijheid, maar toen was de druk van het hele elftal zo groot op de Schotse verdediging, dat het maar weinig ge vaar meer inhield. Het is allemaal aardig gelukt". Jock Stein perste zijn lippen op elkaar. De coach, die altijd zo gewillig en uiterst vriendelijk de pers te woord staat, wenste geen en kel commentaar te geven. De ontluistering van de Schotse coach, die Celtic in nauwelijks vijf jaar naar de internationale top heeft gebracht, was echter van zijn gezicht te lezen. Jock Stein stapte, zijn woede matig verbergend, met forse passen Een enthousiaste Rinus Michels klapt na afloop in zijn handen voor zijn elftal. de kleedkamer uit. „Iedereen heeft het gezien. Het verschil tussen de eerste en de tweede helft was drie doelpunten. Het verschil tussen Ajax en Celtic was drie doelpunten. Three goals, that's all." V erdwenen Jock Stein, de verslagene, was ver dwenen. Niet langer dan vijf minuten hield hij zich met zijn ploeg in de bestuurskamer van het Olympisch Stadion op. Daarna stapte Celtic in de bus. Zwijgend, verbitterd. Alleen Tommy Gemmel, de superprof, sprak. Even maar. „We hebben het zelf in deze wed strijd vergokt. We hebben ons in de tweede helft onnodig laten verrassen. We hadden gewoon verder moeten gaan met het spelletje, dat we voor de rust hebben gespeeld. Onze koel heid verdween echter. We wilden na die 00 ruststand kennelijk te veel. We hebben verloren. Behoorlijk zelfs. Maar we zijn nog lang niet uit geschakeld. We zijn vechters. Dat zal Nederland over veertien dagen in Glasgow ondervinden." RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11