a® interject wm Giftige kwik verbindingen in roofvogels gestegen Grote meerderheid Kamer akkoord met ultracentrifuge Nieuwe haarmode: Engel 1971' La Somnambule: gaaf Balanchiiie-ballet Den Uyl acht oppositie in confessionele partijen waarschijnhjk QJ^- Prachttapijt! Bijna vijf keer zoveel dienstweigeraars VI) ziet londgenoot \n DS70 Verhoogd gebruik in landbouw Computercentrum na verhuizing opnieuw geopend Wetsontwerp verlenging leerplicht Debacle bij DLM kost kapitaal Lint Beheer T WOENSDAG 70 MAART 7971 IflJMEGEN De liberale fractie- r. W. J. Geertsema, heeft frote waardering voor DS'70. Dat left hij duidelijk laten blijken op verkiezingsbijeenkomst van. de 1-centrale Gelderland die in Nij- i is gehouden. Geertsema zei er verheugd r te zijn, dat nu eindelijk een so- ische partij is ontstaan, die foals de VVD dat al jaren heeft ïaan, de stijging van de overheids- javen wil beteugelen. 8*70 is voor de VVD een onver maar welkome bondgenoot, jestaat er verschil van inzicht over uistheid van de door dr. Drees jr. temde cijfers, aldus de heer |ertsema. krijgen straks in de Tweede mer een aantal socialisten, die ten n van het uitgavenbeleid de- mentaliteit hebben als de i heer Geertsema was verder van rdeel dat het gesprek van de drie bfessionele partijen met de VVD eer kans van slagen heeft dan het tussen de confessionelen en PvdA, D'66 en de PPR. [Hij meende dat de confessionele rtijen meer zullen voelen voor de standkoming van een globaal ak- 1 dan voor een volledig uitge- t stembusakkoord, zoals de drie logressieve partijen dit hebben uit- rerkt. 1 legde hij er de nadruk op dat confessionelen zullen moeten kie- „Tot nu toe hielden zij de han- i) vrij. Na de verkiezingen speelden lan de PvdA tegen de WD uit, en bereid was het meeste op het jtaar van de confessionelen te offe- in viel in de gratie. jAl eerder heb ik dat een bescl)!a- inde vertoning gevonden, aldus de r Geertsema. IPolitiek op school »EN HAAG Tenminste tien po- partijen zullen vertegenwoor- afvaardigen naar twee ,,poli- lesuren die op 19 maart op het Montessori Lyceum gehouden en. Groepjes leerlingen zullen de afzonderlijk „doorzagen" over partijprogrammals en wat daar- te doen valt. arna zullen de politici met el- en als groep met de leerlingen forden geconfronteerd tijdens een 'rumdiscussie. [Aan deze „politieke" lesuren zullen (elnemen Geertsema en Joekes van J VVD, Van Lier van de P.v.d.A, rden van de PPR, Peijnenburg van KVP, Veerman van de AR, Wie- ga en Van Wijk van de PSP. Iff van de CPN, Van Veenendaal DS70 en De Goede van D'66. arschijnlijk komen ook mevrouw Jager-Van Vonderen van D"66 en >el van Duyn (van de Kabouters). Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De hoeveel heid giftige kwikverbindingen in Nederlandse roofvogels is de afgelopen tientallen jaren geste gen, ongetwijfeld door verhoogd gebruik van kwikverbindingen in landbouw en industrie. Gegevens hierover worden bin nenkort gepubliceerd door een werkgroep van biologen en schei kundigen van de Vrije Universi teit in Amsterdam en het Reactorcentrum Nederland (RCN) in Petten. 'De moeilijkheid is, dat je harde cijfers en waterdichte conclusies moet hebben, wil je met enig gevolg op maatregelen kunnen aandringen', vertelde ons dr. N. Spronk, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de VU. Eigenlijk had hij daarom de pu- blikatie nog willen uitstellen, maar omdat andere onderzoekers op het terrein van kwikvervuiling hun be vindingen erg snel bekendmaken, is hij over zijn aarzelingen heengestapt. Wat men in Amsterdam en Petten gedaan heeft is het meten van kwik- et De "safaribril", een "bambou" 'mo del, is op de zonnebrillenshów van Rinck in Amsterdam, een van de vele modieuze nouveautés voor het ko mende seizoen. ^an onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede amer heeft gisteren vrijwel aaniem haar fiat gegeven aan it ultra-centrifugeproject, aarvoor Nederland, Frankrijk West-Duitsland een overeen- )mst hebben gesloten. Alleen de acties van de CPN en de PSP emden tegen. Tijdens het debat over het project, irige week, heeft de Kamer zich er- verzekerd dat het project ter rkrijging van verrijkt uranium met Idoende waarborgen wordt om- ngd. In dit verband werden twee oties aangenomen: zo zal verrijkt anium slechts onder zeer stringente orwaarden en na inspraak van het riemen t aan landen kunnen wor- n geleverd, die het non-proliferatie- rdrag (verdrag tegen de versprei- ng van kernwapens) niet hebben ratificeerd. Voorts zal een commerciële instal- tie voor de produktie van verrijkt anium slechts gestalte kunnen krij- in nadat de Kamer is gehoord. Drs. Visser (D'66) diende gisteren motie in die inhoudt dat de eeduizend pagina's tellende docu- entatie over de zogenaamde Cellas- •affaire ter vertrouwelijke inzage oet worden gelegd voor de leden an de Tweede Kamer. Dit om af- ende zekerheid te krijgen- dat er en verband bestaat tussen deze uit oorlogstijd daterende Duitse spio- igeorganisatie en het ultra-centrifu- •oroject waarvan prof. Kistemaker geestelijke vader is. Eerder had het kamerlid Van der :k (PSP) een motie ingediend, Tin om openbaarheid V3n deze eumentatie wordt gevraagd. Binnen en maand zal de'Kamer over beide >ties stemmen. Oorlogdocumentatie Drs. Visser diende zijn motie in. adat hij een uitvoerig gesprek had evoerd met prof. dr. L. de Jong, di- cteur van het Rijksinstituut voor örlo?sdocumentatie, dat sedert me- io 1970 over de documentatie be- iikt. Prof. De Jong heeft het Ka- lerlid verzekerd dat er geen verband bestaat tussen het ultra-centrifuge project en de Duitse Cellastic-organi- satie. Wel bevat de documentatie een hoeveelheid aanwijzingen, die veel Nederlanders ten onrechte in de ver- dachtenbank zou brengen. Inzage werd het Kamerlid daarom niet toe gestaan. In een toelichting zei drs. Visser, dat het niet zijn bedoeling is perso nen onevenredig in hun positie te schaden. Wel wilde hij voorkomen dat de Kamer in haar controlerende taak tekort zou schieten, reden waar om hjj deze motie indieude. gehalten in de veren van roofvogels. Men- nam roofvogels omdat die aan het eind staan van een lange voedsel keten (de bekende serie 'grote beesten eten kleinere beesten die nog kleinere beestjes gegeten hebben, enzovoort'). Daardoor concentreren zij kwikver bindingen uit de omgeving, en lopen ook het eerst gevaar als de hoeveel heden te groot worden. Meting van het kwikgehalte juist aan de veren biedt het voordeel dat de vogel het onderzoek zonder schade overleeft. Voor het eerste stadium was dat trouwens niet van belang: men heeft buizerdveren onderzocht uit de 'perioden 1920-'30, 1940-'50 en 1950-'60. KERNREACTIES Dat gebeurde door bestraling met neutronen in één van de Pettense kernreactoren. Het materiaal wordt daarbij door kernreacties voor een klein deel omgezet in radioactieve stoffen. Omdat het radioactieve reac- tieprodukt van kwik een kenmerkend soort straling uitzendt, kan men de bijzonder kleine hoeveelheden waar om het gaat betrouwbaar meten. Die hoeveelheden worden uitgedrukt in gewichtsdelen kwik per miljoen ge- wichtsdelen monster (milligrammen per kilo dus) waarvoor algemeen de Engelse afkorting ppm wordt ge bruikt. STIJGING Het kwikgehalte in buizerdveren bleek door de jaren heen op te lopen: in de periode 1920-'30 liep het uiteen van 1 tot 5 ppm, in 1950-'60 kwamen waarden tot meer dan 20 ppm voor. Vrij recente waarden voor havikve ren bewegen zich tussen 20 en 70 ppm, waarschijnlijk in verband met het anders samengestelde voedselpak ket. Het onderzoek aan haviken kan niet worden voortgezet, omdat deze vogels in Nederland zijn uitgestorven. Door het kwik? Dat valt op grond hiervan niet te bewijzen. Er waren ook andere factoren in het spel zoals dieldrin en aanverwante bestrijdings middelen. Op het ogenblik richt het onder zoek zich op het verband tussen de kwikhoeveelheid in veren en de hoe veelheden in verschillende organen van vogels. De metingen aan veren geven, als dat verband gelegd kan worden een beeld van de 'besmet tingsgraad van de hele vogel. Maar dit onderzoek is nog niet klaar voor publikatie. INZICHT Wel worden metingen openbaar ge maakt van het verloop van hét kwik gehalte over de lengte van afzonder lijke veren. Door een veer in stukjes te knippen en van elk stukje te bepa len hoeveel kwik erin is vastgelegd, krijgt men een inzicht in de veront reiniging van het voedsel dat de vo gel in de loop van de tijd heeft gege ten. Bij zeearenden uit Noord-Duitsland bleek het kwikgehalte in één veer soms op te lopen van 3 tot 20 ppm. Alweer een aanwijzing dat het hier om door de mens geïntroduceerde kwikverbindingen gaat. Dr. Spronk is een van de weinige onderzoekers die aan de wieg heeft gestaan van het Nederlandse kwikon- derzoek. Dat was in mei 1967, op een deskundigenbijeenkomst in Amster dam onder auspiciën van het Interna tionaal bureau voor atoomenergie in Wenen. Daar kwamen verschillende mensen er achter dat het kwikpro bleem waar bijvoorbeeld Zweden al langer mee worstelde ook bij ons wel eens van belang zou kunnen zijn COÖRDINATIE Er werd een 'Contactgroep kwik' opgericht in het kader van de TNO- commissie Nevenwerkingen van be strijdingsmiddelen, die coördinatie en uitwisseling van gegevens zou verzor gen. Afspraak was, om geen voorlopige en tussentijdse resulaten te publice ren. 'Als je twintig keer met voorlo pige conclusies komt en je moet die telkens weer terugtrekken of wijzi gen', zegt dr. Spronk, 'dan sta je al erg zwak wanneer je ten slotte 'voor dé eenentwintigste keer' definitieve en waterdichte resultaten publiceert. Dan word je niet meer serieus geno men wanneer je dón beperkende maatregelen tegen kwikvervuiling noodzakelijk noemt! ONDERZOEK Dit soort afspraken sneuvelt onver mijdelijk wanneer meer dan tien in stituten het onderzoek ter hand ne men, en dat gebeurt ook nu. De daardoor ontstane publieke discussie heeft in ieder geval tot gevolg gehad dat staatssecretaris Kruisinga het parlement geregeld moet uitleggen hoeveel kwikhoudende bestrijdings middelen er nog worden gebruikt en waarom dat niet minder kan. Het de finitieve samenvattende rapport over het Nederlandse kwikonderzoek. uit te brengen door de TNO-contact- groep, wordt in de loop van dit jaar verwacht. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Vandaag heeft de staatssecretaris van binnenlandse za ken, mr. C. van Veen, in Apeldoorn het nieuwe gebouw van het Rijks Computer Centrum (RCC), de vroege re Rijkscentrale voor Mechanische Administratie geopend. Het RCC is een van de rijksinstellingen die in het kader van de spreiding van over heidsdiensten uit Den Haag naar Apeldoorn werd overgeplaatst. In het RCC. waar circa driehonderd mensen werken programmeurs enz. van wie ruim een derde uit de Randstad komt, worden opdrachten op het gebied van de automatische informatieverwerking uitgevoerd voor een tiental departementen. Het Rijks Computer Centrum was destijds het antwoord van de rege ring op een onderzoek dat zij had laten instellen naar de efficiency in het gebruik van ponskaartenappara- tuur bij de Rijksoverheid en naar de mogelijkheden tot coördinatie. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM „Engel 1971" heet de nieuwe haarmodelijn die het Syndicat Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Création, een gezelschap van uitgelezen kappers, voor de komende zomer heeft ontworpen. Het kapsel past erg goed bij de nieuwe mode, die een opleving van de oorlogsmode vertoont. Ook dit kapsel doet namelijk denken aan de krullige hoofden, zoals die vlak na de oorlog erg in trek waren. Enkele technische gegevens van het nieuwe kapsel: de diverse haarpartijen zijn van een heel verschillende lengte, de kruinpartij van glad haar is het kortst: 6 tot 8 centimeter, de nekpartij is 6 tot 14 centimeter en de voorpartij van krullend haar heeft een oplopende lengte van 3 tot 7 centimeter. Het nieuwe kapsel heeft verschillende kleuren, lichte tinten voor de voorpartij, overvloeiend naar donkerder kleuren op het achterhoofd. Ook de „coups de soleil" de lichte haarpunten in een overigens donkerder kapsel blijven deze zomer populair. Om dit kapsel zolang mogelijk in vorm te houden, wordt er een lichte permanent als basis gebruikt voor een latere watergolf. SCHEVENINGEN Merkwaardige zaak: Het Nationale Ballet bracht dinsdagavond La Somnambule van George Balanchine niet in eigen huis in première, maar in het Schevening- se Circus-Theater. Pas zondagmiddag komt La Somnambule naar de Am- terdamse Stadsschouwburg en de eer ste avondvoorstelling in Amsterdam is pas op 30 maart, nadat het helemaal naar Enschede i9 geweest. La Somnambule is, hoewel het in 1946 zijn première beleefde in New York. een zuiver academisch ballet, geheel in de stijl van de vorige en begin van deze eeuw. Het is een Balanchine-ballet, het- Van een verslaggever DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld met ingang van het komende schooljaar de leer plicht van acht op negen jaar te brengen. Het negende jaar kan wor den vervangen door partiële leer plicht. Het wetsontwerp behelst ook een voorstel tot invoering van een drieja rige partiële leerplicht gedurende een aantal dagen per week voor minder jarigen die geen voljédig dagonder wijs meer volgen. ,peze leerplicht zal gefaseerd worder»-lngevoerd. Als eerste stjip stelt het wetsont- geen wil zeggen dat het uiterst gaaf dient te worden gedanst op straffe dat er op het toneel een rommelige toestand ontstaat De avond opende met La Valse, eveneens een ballet van Balanchine, en dat maakte inderdaad een nogal rommelige indruk. Blijkbaar heeft Het Nationale Ballet, dat La Somnam bule ondei- leiding van Niels Björn Larsen instudeerde, daar al zijn kracht op gezet want La Somnambule was gaaf. chine te zijn geïnspireerd door een In zijn klassiek-academische zet ting verwerkte Balanchine 'n modem stuk symboliek: de slaapwandelaar ster van de titelrol is in feite degene die onkwetsbaar en ongenaakbaar een eigen eenzame weg door het le- ven volgt. Wie die weg poogt te vol- ffhJw?* daarl°e, nlet de vermogens, „,,-p vom met'ingang van het ko- te hebben en gaat ten onder. In deze symboliek past, Varf een onzer verslaggevers GRONINGEN Lijstaanvoerder Den Uyl van de PvdA acht het niet uitgesloten dat zich binnen de confes sionele partijen een oppositie zal af tekenen, als de confessionelen samen met de PvdA, D'66 en PPR in de regering zouden komen. Ook sluit hij niet uit dat er een splitsing in de confessionele gelederen zal komen bij eevi dergelijke ontwik keling. „Ik zeg niet dat er scheu ring komt, hoewel je dat tegenwoor dig nooit weet....", aldus de heer Den Uyl op een persconferentie in Gro ningen. De PvdA-aanvoerder zei dit op vragen of hij wel gelukkig kon zijn met een ontwikkeling waarbij een oppositie ontstaat die min of meer bestaat uit liberalen. De heer Den Uyl geloofde niet zo erg in zo'n kleine oppositie omdat de liberalen wel ver sterking zouden krijgen vanuit de confessionele hoek. Hij trok eeo pa- Vrijwel elk land, dat zichzelf res pecteert, zendt op gezette tijden een fraai of minder fraai drukwerk uit, waarin de zegeningen van het va derland aan de vreemdeling worden weerspiegeld. Afhaakelijk van de staat van vre de of oorlog, waarin het land zich bevindt, zijn ze gevuld met afbeel dingen van louter blijde, liefst stoere en ijverige, lieden of met afzichte lijke ellende aangedaan door de vijand. Een hypermoderne fabriek is ook wel gewild, terwijl een romantisch natuurtafereel of stadskijkje dan het nodige tegenwicht geeft. Natuurlijk wordt er een behoorlijk brok politieke informatie gegeven. De zonnige zijae van het politiek be stel straalt de lezer tegen. Zo is er het Informatie-bulletin van de Ambassade van de U.S.S.R. in Nederland, een pittig tijdschrift van zestien pagina's. Omslag van het maartnummer voor: twee stoere werkers die even uitblazen om de krant te lezen; omslag achter: een winter-sprookje. Er st^an heel goede verhalen (in het Nederlands) in over het onder wijssysteem in Rusland, het komend vijfjarenplan en de groeiende wel vaart. Een indrukwekkend verslag over de hulp van de Sowjetunie aan de ontwikkelingslanden met een, zij het voorzichtig gestelde, beschuldiging aan de kapitalistische landen. Het zinnetje luidt: „Daar, waar specialis ten uit de kapitalistische landen mo gelijk met opzet het voorhanden zijn van delfstoffen ontkenden, werden hun verklaringen door de Sowjet- onderzoekers gelogenstraft". Informatie Het woordje „mogelijk" is het top punt van diplomatie. De verdacht making wordt er net genoeg door gerelativeerd om er geen directe beschuldiging in te zien. Maar na dit wolkje komt niets dan fleur en vrolijkheid, ditmaal niet geput uit de eindeloze toendra's maar uit ons eigen klein knus land je. Twee pagina's grappige tekenin gen van Wladamir Galba, een cari caturist uit Leningrad, die enige tijd door Nederland zwierf. Een heel gek plaatje van een moe der met vierkindsterk kroost op een (heren-)fiets: een baby die met fiets en al door de ooievaar wordt afgele verd en een impressie van Maduro- dam. Maar het leukste plaatje is een Volendams paartje op een kleikluit. Op de kluit bloeit één tulp. Aan weerszijden staan filmende toeristen. De mop zit in het onderschrift: het eiland Marken... Kijk, nu zouden wij ook zo'n dub belzinnig zinnetje kunnen schrijven. We doen het niet, hoor, wij zijn niet achterdochtig. Maar ik zou me kun nen voorstellen, dat iemand het zo zou formuleren: Sowjetbezoekers to nen mogelijk met opzet hun onbe kendheid met Nederlands topografie om te demonstreren hoe onschuldig ze zijn aan elke, ooit vermeende, on geoorloofde kennis op ditg ebied". Ik zou het een gemeen zinnetje vinden als ik een Rus was, dat rallel met de jaren '65 en '66, toen zich eenzelfde ontwikkeling voordeed die uitliep in de nacht van Schmel- zer. Overigens dacht hij dat het niet weer zo ver zou komen als in dertijd. Moedig De idee van de vakbonden over een belastingverhoging met 0,6 pro cent vond de heer Den Uyl een „moe dig besluit, hoewel een vrij ver gaan de beperking van het vrij besteed baar inkomen". Het zou volgens hem een goede basis kunnen vormen voor een efficiëntere inflatiebestrij- ding mits er een regering komt met dezelfde intenties. Tussen de vakbondsvoorsteilen en het PvdA-program is volgens de heer Den Uyl een grote mate van overeen komst. Of er e enregeerakkoord zal komen met de confessionelen hangt daarom naar de mening van de PvdA af van de vraag in hoeverre de drie samengaande christelijke partijen ak koord kunnen gaan met de opzet zoals de vakbonden en de PvdA met zijn partners zich die denken. DEN HAAG De „zeer teleur stellende" gang van zaken bij Indu strie- en Handelmij. Driessen-De Lint-Martin zal voor A. N. de Lint's Beheermij. betekenen, dat het kapi taal grotendeels of nagenoeg geheel benodigd zal blijken te zijn voor af boeking van de op de deelneming DLM te lijden verliezen. Dit schrijft de directie in het jaarverslag over Over dat jaar leed De Lint een ver lies van bijna ƒ213.400 (1400) De waarde van de deelneming DLM is per 31 december 1969 gesteld op 20 pet. van het zichtbare balarsvermo- gen van DLM. of op bijna ƒ539 000. Deze waardering heeft geleid tot een koersverlies van ƒ212 000. hetgeen het verliessaldo van De Lint heeft ver oorzaakt. Zoals gemeld, is DLM eind 1970 gefailleerd. De directie van De Lint laat aan deelhouders weten, dat rekening moet worden gehouden met een zeer be langrijke aantasting van de waarde van de deelneming in 1970. De vrees is niet ongegrond, dat deze waarde naar nagenoeg nihil zal tenderen. Het dividend zal wederom worden gepas seerd. I PWtj dat de slaapwandelaarster is geplaatst tegen een inleiding en achtergrond van een groot feest: de wereld met intriges en de hoofse vormen waarmee de span ningen worden „afgedekt". Voor Het Nationale Ballet is wel licht belangrijk dat dit ensemble er gelegenheid mee heeft, te bewijzen dat het in staat is tot aanzienlijke graad van technische perfectie. Voor La Somnambule schijnt Balan- ballet van dezelfde naam. dat Jean Aumer in 1827 voor de Parijse Opera heeft gemaakt en dat helemaal in het vergeetboek is geraakt. Maar onge twijfeld is hij evenzeer geïnspireerd door Bellini's opera's La Somnambule en I Puritani. Riëti heeft uit deze beide opera's de muzikale begeleiding voor Balanchin's ballet gearrangeerd. In feite is met La Somnambule een oud paardje van stal gehaald: in een instudering van John Taras in 1955 is het gegeven door Het Nederlands Ballet met Willy de la Bye in de titel rol. Jaap Flier als de dichter en Linda Manez als de kokotte. Nu dansten Lo ne Isaksen, Lawrence Rhodes en Olga de Haas deze rollen. We hebben het ook nog bii een an dere gelegenheid in Nederland be zien: van het Grand Ballet du Mar quis de Cuevas, met Marjorie Tall- chief, Ethery Pagava en George Ski- bine. Na de vroegste uitvoeringen is de wat tragische figuur van de harle kijn, die als het ware het slotdrama moet inleiden, vervallen. Die door plotseling overgaan van allegro's in adagio's technisch heel moeilijke rol heeft Larsen er in teruggebracht, nu gedanst door Michael Tipton. HANS W. LEDEBOER mende schooljaar een partiële leer plicht van één dag per week gedu rende één jaar in te voeren Deze plicht zal ook betrekking heb ben op wie op 1 augustus 1971 nog geen 16 jaar is. maar wel leerplicht- vrij. Ook in de huishouding werkende meisjes zullen daarbij worden be trokken. De 15-jarigen die al in het arbeids proces zijn opgenomen, zullen geen loon derven De 15-jarigen die dit jaar gaan werken, zullen geen ver goeding voor de vormingsdag van hun werkgever krijgen. Fijn om «ver de vloer (e hebben. 5 jaar slijtage garantie IWyers staat er achter) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal dienstweigeraars is de laatste vijf jaar steeds gestegen. Het aantal dienstplichtigen, dat een verzoek indiende voor toepassing van de wet gewetensbezwaren militaire dienst steeg van 1965 tot 1970 van 242 tot 1030. In 1970 groeide het aantal met 319 ten opzichte van 1969. In totaal zijn er de afgelopen vijf jaar 3512 verzoeken ingediend. Daar van zijn er 1383 erkend en 321 afge wezen. Nog ongeveer 940 verzoeken zijn in behandeling. Een groot aantal aanvragen werd ingetrokken, terwijl 395 niet in behandeling hoefden te worden genomen, omdat de indieners ongeschikt voor de dienst werden verklaard, voordat een uitspraak was gedaan over de verzoeken. Elf gewetensbezwaarden bleven volharden in hun weigering, nadal de commissie hun verzoek had afgewe zen. De gevangenisstraffen, die zij opgelegd kregen varieerden van 8 da gen tot 2 jaar. In dezelfde periode werden 246 Jehova's Getuigen ver oordeeld wegens het weiseren van de militaire dienst. De meesten van hen kregen een gevangenisstraf van m^r dan een jaar opgelegd Voor 98 luidde het vonnis zelfs 2 jaar en voor 62 2 jaar en 3 maanden. Van de nie'-erkenden gingen tus sen 1965 en 1970 241 in beroep bij de Kroon De meerderheid (142) had daarmee geen succes, maar 59 kregen te horen, dat hun beroep wel gegrond verklaard werd. Van de indieners van verzoeken gaven 1669 op geen gods dienst te hebben, 430 waren rooms- katholiek, 346 hervormd. 286 Jehova's Getuige en 180 gereformeerd. Deze cijfers zijn door minister Den Toom op verzoek van senator Van Wijk (PSP) aan de Eerste Kamer ver strekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7