{otterdam vecht tegen liegveld Markerwaard ürken laten VS militairen vrij =1 Ruzie VS en Israël over „verdedigbare grenzen" Het Kwartet Haast in Rotterdam Uitbreiding Zestienhoven Afbraak Rodenrijs Woedende protesten wee kinderen in ONDERZETTEGELWSSW Of loot verdronken PLACE-MAT nu kunt u kiezen Bezet gebied met raketten bestookt Amerikaanse regering ongeduldig Aardverschuiving in Ecuador en Columbia Schoonzus van prinses Irene moet uit Spanje Fusie twee Britse kranten (RITA) Minder koud Leidse Courant fdkantoor Leiden Dinsdag 9 maart 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hart in teghanspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur t zijn maat 51 kan de langste man van Europa, de restaurateur Erhard mbo" Weller uit Beieren, in geen enkele schoenenzaak terecht Hij wet zijn schoeisel altijd door een speciaalzaak in Düsseldorf laten be- gen. Zijn vrouw Christa, die tegen haar 2,38 meter lange echtgenoot iog opkijkt" heeft haar schoentjes maat 39 er voor de aardigheid eens naast gehouden. sprijs waarschijnlijk niet betaald ANKARA (AP. Reuter, AFP) De vier Amerikaanse militai- n, die zes dagen geleden in trkije zijn ontvoerd, zijn gister- ond laat vrijgelaten en onge- erd in hun kazerne aangeko- )e ontvoerders hadden een losprijs 400.000 dollars geëist, zou deze zaterdag niet betaald zijn. dan iden de vier Amerikanen worden •dgesciioten. Het is niet bekend of losprijs is betaald, maar waar- lijnlijk Ls dit niet. aangezien de ïerikaanse regering duidelijk te men heeft gegeven het niet van n te zijn. )e vier Amerikanen verklaarden, gisteravond hun ontvoerders plot ing hun spullen bijeen pakten en flat verlieten waar zij gevangen rden gehouden. De Amerikanen ichtten daarop enige tijd. liepen ar buiten en reden met een taxi hun kazerne, lort tevoren had de politie een itseheepse speurtocht gehouden in een der luxe woonwijken van Ankara. Waar het appartement zich bevond is echter niet De vier zeiden goed behandeld te zijn, maar konden geen antwoord geven op vragen naar de identiteit van hun ontvoerders. Volgens de Turkse autoriteiten zijn er zes Turken bij betrokken geweest. Ze maken deel uit van „het bevrijdingsleger van het Turkse volk", dat opkomt tegen de conservatieve regering en het Turkse lidmaatschap van de NAVO. De ontvoerders zijn nog niet ge vonden. (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM De Lucht haven Rotterdam kan worden uitgebreid met een 3500 nieter lange haan zonder dat de om geving daardoor ernstig wordt gehinderd. Met uitzondering van een deel van het dorp Ro denrijs, dat veel meer overlast zal ondervinden, zal een nieu we haan voor omliggende ge meenten als Rotterdam (Over- schie en Schiebroek), Schie dam en Vlaardingen, Bergschen- hoek en Bleiswijk zelfs minder vliegtuiglawaai opleveren dan de huidige baan nu reeds doet. Met het rapport van het Nederlands bureau van vliegveldontwerpers (NACO) dat maandag door de Rotter damse wethouder mr. H. C. G. L. Polak openbaar werd gemaakt, is in feite de strijd ontbrand om de tweede nationale luchthaven. Zoals bekend adviseert de door de regering inge stelde commissie Falkenhage een plaats in de Markerwaard. Dan is er nog een advies van een werkgroep uit Brabant en Limburg die Steen bergen als mogelijke plaats noemt. Heilloos Wethouder Polak verklaart dat Rot terdam een luchthaven in de naaste omgeving moet hebben. „Als die in de Delta zou komen, zouden \vy geen haast maken met onze eigen plan nen", zei hü maandag. Maar ook: „Rotterdam als wereldstad wil aan gesloten blijjven op de wereldlucht- vaart. Het plan Markerwaard is heil loos". De luchthavendirecteur ir. Th. Brouwer maakte het nog erger. Hij zei: „Dat plan is waanzinnig". Het NACO-rapport schetst twee mogelijke ontwikkelingen, een tot en een voor de periode daarna. Dat is gedaan omdat Rotterdam meent met een uitbreiding van Zes tienhoven de beslissing over de twee de nationale luchthaven te kunnen uitstellen. Het is niet uitgesloten, dat bij het doorzetten van de plannen, die nu gezien worden als een allereerste stap, een deel van Rodenrijs of af gebroken zal moeten worden of zo danige verbeteringen aan de wonin gen moeten worden aangebracht, dat zij geluiddicht worden. De nieuwe 3500 meter baan zou tegen het jaar 2000 15 miljoen passagiers kunnen verwerken en vele miljoenen tonnen vracht. B. en W. van Rotterdam heb ben nog geen standpunt ingenomen. Zij wensen zich eerst eerst nog ver der te laten adviseren. In een commentaar op het door het Nederlandse bureau voor luchthavens uitgebrachte rapport over de uitbrei ding van het Rotterdamse vliegveld zeggen B. en W. van Berkel en Ro denrijs dat de afbraak van een deel van de gemeente volkomen onaan vaardbaar is. In het rapport wordt gezegd dat voor een deel van Rodenrijs passen de maatregelen moeten worden ge nomen. Deze maatregelen kunnen al leen slopen betekenen, concluderen B. en W. Zij verklaren verder dat gezien de moeilijkheden rondom Schiphol in de afgelopen jaren het onbegrijpelijk is dat nu nog gestreefd wordt naar een vliegveld van deze omvang temidden van de dichte bebouwing van de randstad. Dit geldt temeer, daar hard wordt gestudeerd op de aanleg van een tweede nationale luchthaven in het westen van het land. Motie wal u wilt hebben als u 'n nieuwe 10 TER AAR Twee kinderen, een 'iejaric jongetje en zijn zesjarig ■ésie ziir- gisteren verdronken in een ot in Ter Aar. Zij zaten in de auto. werd bestuurd door hun moeder. [De automobilist moest uitwijken een tegenligger. Haar wagen in de berm terecht, sloeg om l kwam op de kop in de sloot te- c'nt. Redding was niet mogelijk, idat de auto precies in de sloot pas- De slachtoffertjes waren Gerko en larianne Kranenburg uit Nieuw- oop. De moeder en twee andere in- Ittenden wisten zich tijdig te redden. abonnee opgeeft! _^V lni*nd,n can Buraau van dit blad geef op als nieuwe abonnee: O ptr kwartaal par maand als beloning voer mijn oktivilait kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PIACE-MAT ROTTERDAM Voetbalstad nummer één is ook een redelijk goede boksstad gebleken. Talrijke Rotterdam mers schaarden zich in de rij Nederlanders die er een „vroegertje" voor over hadden om het titelgevecht rechtstreeks op de televisie te volgen. Zwarte koffie en het gevecht zelf verdreef de slaap spoedig. Een ma gistrale wedstrijd, zo verzekerden de uitgeslapen Rot- dammers. B. en W. weten zich intussen ge steund door een onlangs door de ge meenteraad van Berkel en Rodenrijs aangenomen motie, waarin elke ver dere uitbreiding van het vliegveld on aanvaardbaar wordt genoemd. De motie is daarom van belang, omdat de nieuwe baan op Berkels grond gebied moet worden aangelegd. Om liggende gemeenten hebben inmiddels adhesie betuigd aan deze motie. De voorzitter van het anti-bulder- baancomité dat zich eveneens sterk verzet tegen de uitbreiding van het vliegveld van Rotterdam, de heer E. H. P. P. Swarte wilde niet het woord „krankzinnig" gebruiken. Dat is maar een kreet. Maar wel betekenen de Rotterdamse plannen een ernstige be dreiging van de leefbaarheid van ge heel Rijnmond. Vanavond wordt in de bedreigde wijk van Schiedam, Kethel, een pro testbij eenkomst gehouden door het anti-bulderbaancomité. Zie ook pagina 5. Vanuit Jordanië TEL AVIV. BEIROET (DPA. UPI, AP) Dc eerste vijandelijkheden aan de Israëlisch-Arabische fronten sinds maanden zijn op beperkte schaal uitgebarsten. Gisteravond werd vanuit Jordanië het door Israël bezette gebied met raketten bestookt. Zondag was het al, voordat het be stand afliep, aan de Syrisch-Israëlische bestandslijn tot een artillerieduel gekomen, nadat vanuit Syrië een Israëlische nederzet ting door Palestijnse commando's be stookt was. Diezelfde dag vlogen twee Syrische vliegtuigen boven de Israëlische posities Langs het Suezkanaal bleef het volkomen rustig. Volgens de Egypte- naren vlogen enige Israëlische vlieg tuigen boven de Egyptische posities, maar werd er verder niet geschoten. De Israëli's ontkenden overigens de Egyptische berichten, dat de spanning aan het kanaal om te snijden is. In de hele Arabische wereld is de speech van president Sadat als „eer lijk en moedig" omschreven. Jor daanse en Libanese ministers waren vol lof over de beslissing van Sadat (Zie ook elders deze krant). Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, leiden BEIROET. JERUZALEM, CAIRO (Reuter, AFP, UPI, AP) Terwijl de Arabische wereld het besluit van president Sadat om het bestand niet te verlen gen, metlofprijzingen begroet heeft en met aankondigingen over een maximale militaire pa raatheid, meldt de Israëlische pers dat vanuit Washington nu massieve druk op Israël ver wacht kan vorden om Jeruza lem te dwingen een soepeler standpunt ten aanzien van de BOGOTA Zeker dertig mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij de autoweg tussen Quito en Quaya- quil. Auto's en autobussen werden onder bergen aarde, modder en ste nen begraven. Zware regenval had al een aantal kleinere aardverschuivingen veroor zaakt. De hoofdverkeersweg bij de plaats Santo Domingo de los Colora- dos, ongeveer 60 km ten zuidwesten van de hoofdstad Quito was daardoor geblokkeerd. In de Columbiaanse stad Maniza- les werden maandag vijftien mensen voor het grootste deel kinderen door een aardverschuiving gedood. MADRID (DPA) Prinses Cecillia van Bourbon-Parma, één van de drie zusters van prins Carel Hugo, de echtgenoot van prinses Irene, moet op last van het ministerie van binnen landse zaken dinsdag Spanje verlaten. Dit heeft de secretaris-generaal van de Carlisten, José de Zabale, maan dag in Madrid bekendgemaakt. De prinses, die helpster van het Rode Kruis in Biafra is geweest, kwam op 17 februari in de Spaanse hoofdstad aan, waar zij zich voor een tropische kwaal heeft laten behande len. Zij bevond zich in de woning van prins Carel Hugo en prinses Irene, toen haar het uitwijzingsbeveld werd overhandigd. Zij gaat naar Parijs. Prinses Cecilia is het tweede lid - van de familie Bourbon-Parma dat wordt uitgewezen. Op 20 december 1968 moest prins Carel Hugo Spanje verlaten. Hij woont nu, evenals de an dere leden van de familie, in Frank rijk. De Carlisten hebben bij het ministe rie van binnenlandse zaken en de po litie geprotesteerd tegen de uitwijzing can prinses Cecilia. DJAKARTA In Bandoeng is een aantal legerofficieren gearresteerd omdat zij geheime contacten met com munisten zouden hebben gehad. Dit ia dinsdag in Djakarta vernomen. Hel is niet bekend om hoeveel officieren het hier gaat. Zij zouden behoren tot het opleidingscentrum van de infan terie in Bandoeng. De commandant van het centrum, brigade-generaal Djohari, zou de arrestaties van de of ficieren kolonels, majoors en kapi teins hebben bevestigd. „verdedigbare" grenzen in te Ook vanuit diplomatieke kringen in Washington wordt gemeld, dat er de laatste tijd scherpe meningsverschil len tussen de VS en Israël over deze kwestie zijn gerezen. Israël be schouwt de Egyptisch-RuSsische eis, dat Israël moet aankondigen om zich uit alle bezette Arabische gebieden van 1967 terug te trekken, .als een prealabele voorwaarde voor de vredesonderhandelingen. Het State Department deelt deze mening niet. Volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen zou een der gelijke toezegging nog altijd kunnen inhouden, dat „grenswijzigingen op kleine schaal" zouden worden over eengekomen. ONGEDULD Als een teken voor het ongeduld van de Amerikaanse regering voor het Israëlische standpunt wordt het nieuwslek gezien, dat in het recente voorstel van VN-gezant Jarring aan Tsraël om de Sinai te ontruimen, te vens garanties zouden zijn vervat ten behoeve van de Israëlische belangen in ce strategische positie Sjarm el- Sjeikh, aan de zuidpunt van de Sinai. die de toegang beheerst raar de Golf van Akaba en de Israëlische haven stad Eilat. Na Israëls toezegging om de Sinai te ontruimen, zou nog over Sjarm el- Sjeikh en over de Israëlische vrije vaart door het Suezkanaal onderhan deld kunnen worden, zou Jarring hebben voorgesteld. President Nixon heeft zondagavond in een interview met het persbureau United Press International gezegd, dat hij optimistisch is over de mo gelijkheden van de VS en de Sowjet- Unie om voldoende druk uit te oefe nen, dat deze zich inhouden. Volgens Nixon is de situatie nu verschillend van die in juni 1967, om dat de grote mogendheden een nau wer contact met elkaar onderhouden en de twee partijen reeds een oorlog hebben doorgemaakt. De beide par tijen zouden met een oorlog niets be reiken en het verstoren van de vrede zou derhalve in niemands belang zijn. Volgens hem zijn beide partijen zelf ook van deze waarheid doordrongen. „Ik ben op de lange duur optimis tisch. Wat betreft het bereiken van een overeenkomst op korte termijn, dat zal een heel zware opgave zijn". Egypte heeft zijn burgers weer uit de Suezkanaal-zone geëvacueerd, ter wijl de minister van binnenlandse za ken, Gomaa, strenge verduisterings maatregelen voor Cairo heeft afge kondigd. Een serie supersonische knallen van een vliegtuig, dat de geluidsbarrière doorbreekt, kan zo meent men ook in Cairo al de vijandelijkheden opnieuw doen op laaien. LONDEN (UPI) Het Britse dag blad Daily Sketch gaat fuseren met het Engelse ochtendblad The Daily Mail. Dit is gisteren in Londen be kendgemaakt. Dc Daily Sketch zal in de loop van mei opgenomen worden in The Daily Mail. Alles heeft zijn schoonheid maar niet iedereen ziet haar. CONFUCIUS U krijgt uw appels weer terug. Thuis in de kelder kregen we er een hele boel. Zou en maan 10 maart: zon op 7.07, onder 18.34; maan op 17.05. onder 6.34; 12 maart V.M. Hoog water Hoog water, 10 maart: Rotter dam le getij 3.56, 2e getij 16.30; Scheveningen 2.36-14.49; Vlissin- gen 1.12-13.34; Haringvliet a.d. Zeezijde 3.03-15.15. MET lAfff» Langzaam dringt de minder koude lucht ons land binnen. Stegen maandagmiddag de tem peraturen in het noorden van het land plaatselijk tot 7 gra den, in het zuidoosten werd het niet warmer dan 0 graden. De afgelopen nacht werden in het noorden en midden van het land minimumtemperaturen van omstreeks 2 graden gemeten, maar in het zuiden en zuid oosten daalde het kwik plaatse lijk nog tot 2 graden onder nul. De minder koude lucht wordt aangevoerd om een depressie heen, waarvan het centrum bo ven de Oostzee ligt. Tussen deze depressie en een hogedruk- gebied ten westen van Ierland staat een noordwestelijke stro ming over de Noordzee. Men verwacht dat deze stro ming zich het komende etmaal zal handhaven. Wel wordt de aangevoerde lucht onstabieler van opbouw zodat er buien kunnen vallen. Hierbij blijven de temperaturen in het noorden en midden van het land vrijwel hetzelfde, maar in het zuiden zullen deze enkele graden hoger worden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar). Dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1