lidder van Rappard op de bres voor het fatsoen Sleepboten ARJOS- werkt werkgroep volgt fractie kritisch Leg vliegveld pal ten zuiden Afsluitdijk PvdA-Van der Ploeg Macht van de Koning wordt afgebroken Nederlands Appèl duldt geen nazi-groet L Arnhemse planoloog Petri: gewapende overval stagentschap in Heerlen opgelost Rooi vink doet boodschappen (wil niet verhuizen) geen Kamerlid meer MAANDAG 8 MAART 1971 Door Leo Kleyn DEN HAAG Onstuimiger dan op zaterdag 6 maart, om kwart far vier 's middags, kan het applaus in de toneelzaal van het jonge jngresgebouw in Den Haag nog niet geklonken hebben. Het op eerste rijen wat aarzelend gegevens voorbeeld heeft alles aan- izigen doen oprijzen uit de rode zetels: staande brengen zij de die van de lessenaar terugschrijdt naar zijn plaats achter tafel op het podium, een ovatie. 5ps het applaus nog steeds niet van •lucht is, ontstaat midden in de t plotseling enige beroering. Twee ge mannen betuigen, met gestrekte C op duidelijk afwijkende wijze J instemming met het zo juist Arokene. De omstanders maken ik onmiddellijk op om tot ander- frtig geklap over te gaan. Een van el dringt zich met van woede ver- liken gezicht en met gebalde vuis- ynaar voren, schreeuwend dat hij »ih nazi-groet duldt. Joordat hij kan toeslaan, heeft mr. ftan Heyningen zich tussen hem en J 'mithörende Feinde' geplaatst, jjtvol weet de in rechtse kringen Jen onopgemerkte Haagse advo- jt een vuistgevecht te voorkomen. Bij dit incident blijft het tijdens de, blijkens de aankondiging, 'grote open bare vergadering' van de politieke groepering Nederlands Appèl, 'ge richt', zoals een groot spandoek in de zaal leert, 'op Nederlands behoud'. Een 300 voor het merendeel oudere dames en heren hebben zich naar het Congresgebouw gespoed om uit de mond van mr. L. R. J. ridder van Rappard, de lijsttrekker van Neder lands Appèl, te horen hoe Nederlarid behouden kan worden. De vroegere voorman van de Libe rale Staatspartij, een op de borst van de zich eveneens liberaal noemende VVD gericht pistool dat jammerlijk bleek te ketsen, heeft de moed nog niet opgegeven. Nadat D'66 en DS'70 !>e schaatsen konden nop een keer uit het vet gehaald worden. Het afge- ppen weekend hebben velen (misschien wel voor de laatste keer dit sei- °joen) een vleugje winterse lucht kunnen inademen. Het landschap zag er uit. De sneeuw glinsterde in de zon en het ijs was sterk ge- om de schaatsen onder te binden. Een schaatstocht]e naar de molens was dan ook beslist niet te versmaden. inl jfan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de tahemse planoloog ir. J. Petri jniét de Markerwaard de beste lats voor de tweede nationale jhthaven, maar de strook grond |het IJsselmeer, pal ten zuiden de Afsluitdijk tussen Bols- ^rd en Wieringerwerf. beze plaats zou de beste toekomst- bsen bieden, om ook overmorgen get n 3EERLEN De politie van Heer- i heeft in het weekeinde drie jon- n lui aangehouden, die ervan worden rdacht woensdagmiddag de gewa- nde overval op het postagentschap *n Heerlen te hebben gepleegd. Er 3_i ird een bedrag van 4500 gulden ten itgemaakt. oig De politie heeft uit een buurtonder- 1391 ek aanwijzingen gekregen om de w ngen van de drie jongelui na te utie&n. Bij de arrestatie van een leer- b.-ifcg-banketbakker vond de politie bij vai :m een bedrag van 1295 gulden, een stant van 2250 gulden, die hem als F1! el van de buit van de overval ten entlel was gevallen. Even daarna werden een 16-jarige igeman uit Heerlerheide en een -jarige bouwvakarbeider uit Bruns- m gearresteerd. ki Het pistool waarmee de kantoor- ,ns ludster bij de overval werd be ien eigd, is op aanwijzing van één van Efc daders in een tuin bij het posta- ier ntschap gevonden. Het bleek een chtdrukpistool van zwaar kaliber te VRIENDELIJK VERZOEK Ridder van Rappard al met een 'appèl aan alle Nederlan ders', resp. Democratisch Appèl, hun intrede in de politiek hadden gedaan, kan originaliteit hem in elk geval niet verweten worden. ruimte te kunnen geven aan de snel expanderende luchtvaarttechnologie. Het gebied zuidelijk van de Afsluit dijk zou in feite de enige plaats zijn waar nog een groot intercontinentaal vliegveld kan worden aangelegd. De planoloog Petri meent dat de keuze van de Markerwaard wel eens spoedig tot de ontdekking zal kunnen leiden dat de stap „te klein" is geweest. Er zou wel eens een twee de Schipholprobleem kunnen ont staan omdat de uitgroei naar een gro te intercontinentale luchthaven er in de Markerwaard niet inzit. De plaats ten zuiden van de Afsluitdijk heeft die potentie wel, meent ir. Petri. Randstad Hij zou het nieuwe vliegveld op de ze plaats „Lely-luchthaven" willen noemen. Weliswaar zal dit vliegveld veel minder gunstig liggen ten aan zien van de bereikbaarheid van de Randstad, maar de uitbreidingsmoge lijkheden in dit gebied zijn des te sterker. Bovendien zou aan het noorden van Noord-Holland en aan Friesland een economische impuls ge geven worden. De stimulerende invloed van de noordelijke luchthaven zal tevens de nieuwe verbinding Enkhuizen-Fries land bevorderen, meent ir. Petri. Hij toont zich een groot voorstander deze nieuwe i verbinding, compleet met spoorlijn tot stand te brengen. Een andere suggestie van de Arnhemse planoloog, indien de tweede nationale luchthaven zuidelijk van de Afsluit dijk niet te realiseren valt is deze aan te leggen in de door de verbin ding ontstane binnenzee, zo ongeveer voor Stavoren. Heelmeester Niet alleen uit de naam van zyn nieuwe party biykt dat de burge meester van Gorinchem geen nieuw lichter is. Wie ondanks alles ge vreesd mocht hebben dat de heer Van Rappard wel eens zijn toevlucht tot een ander aambeeld kon hebben genomen, kan een zucht van verlich ting slaken. Boven het podium van de toneel zaal hangt, meer dan levensgroot, zijn portret, omrankt door de ver kiezingsleus „Voor fatsoen Van Rap pard". Nooit werd pregnanter duide lijk gemaakt waarin een klein land groot kan zijn. Naast die eigen vastberaden en zelfverzekerd de zaal inkijkende kop van hem, valt Van Rappard wat iel uit achter die lessenaar in die ook al zo immense toneelzaal. Maar zijn woorden .maken veel, zo niet alles goed. Briesend als een leeuw die zich niet van zijn territorium laat verdrij ven, stort hij zijn fiolen van toorn uit over de „volstrekt onderontwik kelde lieden" die radio en tv „in han den" hebben, maar wie het ten enen male ontbreekt aan „inzicht in de achtergrond van onze beschaving". Als een harde heelmeester legt hij de vinger, nee: slaat hij de vuist, op de rotte plekken die de Nederlandse samenleving bijkans voor lijk doen liggen: „laster, verdachtmaking, hoon en verachting, slaan onder de gordel, provocatie, intimidatie, terreur". Tan denknarsend bijna, met rhetorische uithalen, hekelt hij de „doping van de tv", de schending van „onze heilig ste gevoelens", de „schandalige" be knotting van de macht van de ko ning, het liberale standpunt van de VVD inzake pornografie en abortus. Vaderland „Ons vaderland", roept hij onder applaus uit, „bevindt zich in de meest gevaarlijke situatie." Er is, kondigt hij aan, „een nieuwe oorlog op komst". Want „het communisme is nog steeds op kruistocht en het heeft er alle belang by het westen als een rype appel in de schoot gewor pen te krijgen". Maar behalve een waarschuwend heeft Rappard. Neêrlan'ds hoop in bange dagen, ook een bemoedigend woord. Het gezag, houdt hy zyn ge hoor voor, moet weer in ere worden hersteld, de koningin moet opnieuw onvoorwaardelijk trouw worden ge zworen. Wie dat niet wil horen, moet maar voelen. Het optreden van de mariniers op de Dam moet weliswaar worden afgekeurd, maar, gniffeld Van Rap pard, „in ons hart hebben we er natuurlijk ontzaglijk veel plezier om gehad". De laatste woorden gaan bijna verloren in stormachtige bij valsbetuigingen. Ridder ideaal Na een verheven tijdrede werken de vragen die na de pauze worden gesteld een beetje als een anti climax. Iemand wil weten wat Ne derlands Appèl in concreto voor de boeren en middenstanders gaat doen. Van Rappard antwoordt dat op de kandidatenlijsten een boer en een middenstanders figureren, noemt boeren en middenstanders de „rug- gegraat van onze staat" en is er dan waarschynlyk zelf verbaasd over dat de vragensteller met dit ant woord genoegen blijkt te. nemen. Een ander, afkomstig uit een „een voudig arbeidersmilieu", vraagt zich hardop af of hij als arbeider wel in een door een ridder aangevoerde pat tij kan zitten. De heer Van Rappard ziet dat niet zo zitten en spreekt de onthullende woorden: Als ik ge kozen wordt omdat ik ridder ben, voldoe ik aan mijn ideaal als ridder te vechten voor de gewone man. Dacht u soms dat ik het niet haalde? Nee,het gaat om u, het gaat om de gewone man, die moet beschermd worden". Bekenden De gewone man moet ridder Van Rappard trouwens ook niet met al te veel vragen lastig vallen, want als het tegen vijven begint te lopen, draait die met opvallend weinig in spraak van zijn gehoor een punt aan de byeenkomst. Wel maakt hy nog even bekend wie er na hem op de lyst zyn geplaatst. Er zijn een paar bekende namen bij. de met het Griekse kolonelsbewind sympathiserende kolonel b.d. Kan- ters, de oud-commissaris van de Haagse politie, Gualthérie van Wezel, Carel Briels en de vroegere hofarts, prof. Nuboer. Stuk voor stuk fatsoen lijke mensen. De gewone man kan, met het hoofd in de schoot, eindelyk rustig gaan slapen. HILVERSUM Minister Rool- vink heeft zaterdag in Hilversum gewinkeld met de 46-jarige we duwe C. J. M. Verheul-Kuijl; moeder van een zoon van vijftien en twee dochters van dertien en tien jaar. De minister was ingegaan op een uitnodiging van haar om zich ervan te overtuigen voor welke problemen een weduwe met drie kinderen kan komen te staan. Mevrouw Verheul, die een AOW- uïtkering van 550 en een deels vast, deels waardevast pensioen tje krijgt, gaf bij haar aankopen steeds een uitvoerige motivering. Na een een half durend bezoek aan een supermarkt, een kruide nier en een slager, zei minister Roolvink dat hij begreep, dat me vrouw Verheul het verre van ge makkelijk heeft. Hij voegde er wel aan toe. dat vele tienduizen den vrouwen het met heel wat minder moeten doen. Iets wat door mevrouw Verheul niet ont kend werd. „We kunnen wel rondkomen, maar veel houden we toch niet over. Toen mijn man nog leefde hadden we een auto, maar dat is er absoluut niet meer bij", aldus mevrouw Verheul. Zij zei ook dat haar kinderen om financiële re denen hun muzieklessen moesten stopzetten. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De vak bondsleider Sake van der Ploeg te Utrecht zal niet weer Kamer lid vobr de PvdA worden, om dat hij niet naar Noord-Neder land wil verhuizen. Dit bleek zaterdag in Groningen. De PvdA heeft kandidatenlijsten die mede regionaal bepaald zijn. Uit interesse voor de Oostgroningse problematiek had de heer V. d Ploeg zich opgegeven voor Oost-Groningen. In het reglement kandidaatstelling van de partij staat echter dat de kan didaten bereid moeten zijn na verkie zing in „hun" gewest te gaan wonen. De heer v. d. Ploeg vindt dit pro vinciaal aan doen in een tijd dat men s'eeds meer Europees gaat denken en hij meent ook zich beter te kunnen ;nzetten als hij in het westen woont. Bovendien vindt hii dat een Kamer lid niet te eenzijdig regionaal moet gaan denken. De PvdA-vergadering accepteerde hem toen niet meer. Daardoor kwam op de derde nog net verkiesbare plaats mevrouw I. Haasberger te Leek. Vagaan of Kamerleden het goed doen Van onze parlementsredactie UTRECHT De ARJOS die op het laatste partij convent het verwijt hoorde dat ze meer aan de studie zou moeten dan zich bemoeien met de actuele politiek gaat nu toch aan de studie. Op de algemene vergadering in Utrecht werd zaterdag besloten werkgroepen te vormen, die nauw keurig de Handelingen van de Twee de en Eerste Kamer zullen lezen, om GPV-lijsttrekker Jongeling: om niet zeil het ebonnemenugeld te gireren, meer de ecceptglrok^art al te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. DEN HAAG De lysttrekker van het GPV, de heer P. Jongeling, is fel tegen het debat in de Tweede Kamer over de kabinetsformatie en het aanwijzen van de kabinetsformateur door de Kamer. In de jaarvergade ring van zijn partij zaterdag in Utrecht betoogde hij, dat de motie- Kol fscholcn'. waarin de Kamer zich voor deze procedure uitspreekt op eer stille staatsgreep lijkt. De zaken van de kabinetsformatie zei de heer Jongeling, worden immers voor het debat op 11 mei toch in de fractiekamers bedisseld. Het aanbe velen van de kabinetsformateur is in strijd met artikel 86 van de Grond wet. „De macht van de Koning", aldus de GPV-lijsttrekker, wordt beetje bij beetje afgebroken. Hij voorspelde: „We gaan naar een republiek, waarin de Koning overbodig is." Als oorzaak van de inflatie zag de heer Jongeling de overbesteding, die weer een gevolg is van wat hij noem de de mens en zijn genot. Die hebben plaats gemaakt voor God en Zijn ge bod. Verder signaleerde de heer Jonge ling de inflatie van het gezag. Ook waarschuwde hij tegen de verruiming van de zedelijkheidswetgeving: „We komen dicht bij het ideaal van de Dolle Mina's." zo r.a te gaan of de Kamerleden het wel goed doen. Het verslag van deze actuele studie wordt minstens twee keer per jaar aan het hoofdbestuur aangeboden. Zaterdag maakten de ARJOS-leden trouwens direct en zonder de Hande lingen weer kennis met de Kamerle den en de toekomstige Kamerleden. In groepjes werd het beleid met Ka merleden en ook met de ministers Roolvink en Bakker en de staatsse cretarissen Grosheide en Van Es druk bespraken. LEUZEN Tevoren hadden de politici zich aan de ARJOS-vergadering voorgesteld met zoals werd gevraagd, het uiten van een leus. Zo waren er heel wat wijsheden te horen: „We zullen na de verkiezingen doen wat we voor de verkiezingen hebben gezegd" (Bies heuvel). Hogere prioriteit aan het mi lieubeheer (Bakker). Inspraak betekent dat je elkaar uit laat spreken '(Roolvink). Te zorgen dat de kleinen zich niet aan je erge ren (Veerman). Keihard staan voor de uitvoering van het eigen programma (mejuffrouw Van Leeuwen). Recht streeks gekozen. Europees parlement (Boertien). Boeren en tuinders hebben ook recht op welvaart (De Koning) KERNBEWAPENING IN de morgen verga dering ontvlam de een discussie over het kemwapen- orobleem naar aanleiding van een motie, ingediend door de heer J. G. van der Land uit Hoogkerk. De uit spraak dat de opvatting van de AR- IOS 'over de kernbewapening in strijd zou zijn met het program van actie werd slechts met vier stemmen voor verworpen. Verweer van Van der Land: Mijn motie is voor 80 pro cent voor de ARP-leden aanvaard baar. Vraag van voorzitter Van Dongen: .Waarom zijn alle ondertekenaars geen lid van de ARJOS?" mens te gaan staan die bereid Is ons een stukje macht te geven. We zullen, zei mr. Biesheuvel, eer. positieve la ding ontsteken in het Nederlandse volk. Evangelische politiek Naar aanleiding van hetgeen de heer W. ten Haaf schreef over het forum in de Haagse Opstandingskerk het volgende: Als.de heer Udink gezegd heeft dat het oorlogsvraagstuk onoplosbaar is, dan maakt de heer Ten Haaf hier wel op goedkope wijze misbruik van. Zijn streven is goed: de oorlog uit de we reld te helpen is een loffelijke zaak. Maar doe dat dan niet door bepaalde uitspraken uit hun verband te rukken en een berucht middel in „Evan gelische" kringen op deze wijze el kaar vliegen af te vangen. Als u reclame maakt voor uw party, doe het dan onder een eerlyke vlag. ZWIJNDRECHT B. J. Krult E.S.P. (2) CAMPAGNE P. Jongeling Een kleine partij met een bood schap, zo zei de lijsttrekker van het GPV nog eens, is geen splinter, maar de kern van een nieuwe richting. De ARJOS zal met de partijen een geïntegreerde verkiezingscampagne voeren. De lijsttrekker kondigde in zijn toespraak aan dat de campagne vooral gericht zal zijn op het inid- "idu. Het is de bedoeling naast de DEN HAAGV De Evangelische Solidariteitsparty doet niet mee aan de komende ver kiezingen. Toch ligt hier voor deze party een unieke kans. Als straks weer de verkiezingsbiljetten op straat ko men, laat dan voor de ramen van ESP-ers een affiche Verschijnen mei alleen deze woorden: „Ik heb mijn vijanden lief". Laten zij tegeiykertijd wereldkundig maken, dat de betekenis hiervan Is, dat ieder die met vijandige bedoelin gen zo'n huls zou willen binnendrin gen, een man tegenover zich zal vin den die met gekruiste armen een bijbel tegen zyn borst drukt. Wanneer zyn vrouw of kinderen worden lastigge vallen, zal hij de indringer vrlendelyk toespreken. Van de dan opgedane er varingen zal een zodanige kracht uit gaan. dat velen tot de ESP zullen toe treden. Moraal: Men mag een heel volk geen risico opdringen, wanneer dat niet in eigen leven werd aanvaard. A. van Die Een saillant punt is dat deze een halfzuster is van burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, die is over gestapt van de PvdA naar DS'70. Aanvankelijk wilde de vergadering graag burgemeester mr. W. G. Ver kruisen van Muntendam. Deze heeft zich als woordvoerder van de zeven tien Oostgroninge gemeenten achting weten te verwerven. De heer Ver kruisen wilde echter niet, omdat hij eerst zijn werk in Oost-Groningen wilde afmaken. De vergadering koos toen mevrouw Haas-Berger als derde na algemeen lijsttrekker Den Uyl en het kamerlid H. Wierenga te Roden. De heer V. d. Ploeg ging naar de vijfde plaats, de heer Verkruisen naar de zesde. De heer V. d. Ploeg zal alleen kunnen terug keren als hij 20 000 voorkeur stemmen zou krijgen. Hij gaat er zelf van uit niet terug te zullen keren. (vervolg van pagina 1) Werkgevers en werknemers hadden op 4 februari van de pre sident van de Rotterdamse recht bank opdracht gekregen, te trachten alsnog een akkoord te bereiken op basis waarvan een nieuwe CAO zou kunnen worden opgesteld. Tot vorige week maandag was daarin nog weinig schot gekomen, reden waarom de Rotterdamse wethouder van havenzaken, drs. H. J. Viersen, zich officieus als bemiddelaar op wierp zoals hij dat ook tijdens de staking in januari al had gedaan. Na een interpellatie in dc Rotter damse gemeenteraad vorige week vrijdagavond door het socialistische raadslid W. J. van der Have, waarin deze de wethouder officieel vroeg als bemiddelaar te gaan optreden in het sleepbotenconflict, daarbij geassis teerd door de Kamer van Koophandel en de Scheepvaart Vereniging Zuid, is het overleg tussen werkgevers en werknemers in feite pas goed op gang gekomen. Derde partij „Ze staan eigenlijk nog maar een paar pakjes sigaretten van elkaar af", zei vrijdagavond wethouder Viersen. Het ging er volgens hem toen alleen nog maar om, een derde partij te vin den die de weegschaal zou kunnen la ten doorslaan. Die partij werd gevon den in de commissie van goede dien sten, een commissie overigens die bij voorgaande stakingen in de Rotter damse haven zonder meer wegge hoond werd. Eerder al hadden de werkgevers voorgesteld een abltrage- commissie in het leven te roepen die bindend advies zou moeten geven, maar dit werd door de werknemers onaanvaardbaar geacht. Tot diep in de nacht is zaterdag aan een mogelijk akkoord gesleuteld. Wet houder Viersen liet zich hierbij as sisteren door twee grootmeesters in de loononderhandelingswereld: mr. R. Erbrink. oud-voorzitter van het col lege van rijksbemiddelaars en dr. P. S. Pels. sekretaris van de Sociaal Economische Raad. „We hebben erg veel moeilijkheden gehad", aldus de heer Hulsker, „en ik kan u wel ver tellen dat die niet van de kant van de werknemers kwamen". Zondagmorgen rond elf uur is men er dan toch in geslaagd tot een ak koord te komen, waarbij het ultima tum dat door dc werknemers was ge steld volledig wordt gehonoreerd: voor een matroos-motordrljver Im mers in de laagste salarisklasse wordt het salaris over 1971 in totaal ver hoogd met 2364,65. „De werkgevers moet nou toch echt wel het schaam rood naar de kaken stijgen voor dc manier waarop ze ons hebben behan deld, want nu kan het opeens allemaal wél!!", vond de heer Hulsker gister avond tijdens de vergadering In het Rotterdamse Lommerrijk, waar nage noeg alle sleepbootbemaittfingen waren samengekomen om van hun vak bondsbestuurders te horen dat een aanvaardbaar akkoord was bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5