BESTAND BEËINDIGD k Biesheuvel: meerderheid voor volgend kabinet irster denkt rer gesprek roer van wijnbouwers (rita) in Frankrijk Het Kwartet Sadat: Israël nu geïsoleerd Oe Thant: Bestand verlengen dreigende staking erjleepdienst 5m afgewend lORiNRICHTINB 3 BRANDKAS1EN DEZE WEEK GESPREKKEN MET „KLEINE DRIE EN VVD" Ambities Zeker 13 doden bij verkiezingen in India het 0NDERZETT£GEL«3S^ OF PEACE-MATk».u.™ Op Dooi zet door Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich is ghebleven mijn hert In teghenspoett" Maandag 8 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - ;antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President Sadat heeft zich, ondanks het beëindigen van het bestand toch optimistisch uit gelaten over de resultaten van de recente politieke stappen van Caïro. „Onze pogingen zijn niet verspild. We hebben belangrijke resultaten geboekt waarvan de belangrijkste is dat Israël van daag geïsoleerd staat van de internationale gemeenschap en de wereldopinie1". CAIRO, JERUZALEM (AFP, Reuter, UPI, AP) De Egypti- sche president Anwar Sadat heeft gisteren officieel bekend ge maakt, dat het bestand met Israël aan het Suezkanaal is afgelo pen. Sadat sprak enkele uren voordat het bestand, dat zeven maanden heeft geduurd en tweemaal verlengd werd, opnieuw zou aflopen. in triomjanteiijKe w. Huisteer vertelt zijn mensen van de stadssleep- enst dat het de onderhandelaars is gelukt het ultimatum dat de slepers hun werkgevers hadden gesteld, volledig gehonoreerd te krijgen. j IOTTERDAM Op het aller- i.jJtste nippertje hebben zondag s-gen rond elf uur werkgevers werknemers in de Rotterdam- yyiljstadssleepbootdienst na drie "gen van bijzonder moeizaam [erhandelen en door tussen- AAPSTAD (Reuter) Premier n Vorster van Zuid-Afrika heeft rdag verklaard te willen overwe- eeu> afvaardiging van de Wereld- 1 van Kerken in zijn land toe te n om een verklaring te geven van besluit van de wereldraad om 000 dollar te schenken aan organi- es van en voor verdrukte rassen- epen waaronder een aantal be- dingsbewegingen in zuidelijk ika. Ie komst van de delegatie zou het ciale doel moeten hebben „de zuid- kaanse raad van kerken, die mij ekerd heeft' sterk tegen de bij- ge van de wereldraad aan terro- 2n te zijn, een gelegenheid te ge- de wereldraad met deze verfoei- beslissing te confronteren", al- Vorster. e premier heeft op 22 februari een [adering met vertegenwoordigers 'de Zuidafrikaanse raad van ker- gehad. Hij ontkende in de ver- ng dat er sprake zou zijn van conflict tussen kerk en staat in Afrika, zoals mogelijk uit de in- van de veiligheidspolitie en itreden tegen een aantal geeste- geconstateerd zou kunnen wor- e maatregelen golden volgens hem en buitenlanders die het land wa- binnengekomen onder het mom religie, maar die in werkelijkheid Blermiinend werkten". Genève heeft de wereldraad van ken onmiddellijk gereageerd met mededeling dat men bereid is een geliike delegatie naar Zuid-Afrika inden 's. A. H. van den Heuvel, woord- "1/ irder van de wereldraad, die zon- [morgen voorging in de hervormde ITj fanathakerk in Hilversum, ver- arde 'aan te nemen, dat er geen DRleiliikheden zullen zijn bij de ver- f< Jging van inreisvergunningen voor jgj i delegatie naar eigen keus. be- (IER |ande uit leden van verschillende NR'dskleur. Hij verwelkomde de me leling van Vorster om een dele- 'ie van de Wereldraad voor een be- reking in Zuid-Afrika toe te laten (voor vervolg zie pag. 2) komst van de Rotterdamse wet houder van havenzaken een ak koord bereikt, op basis waarvan een nieuwe CAO voor het sleep- bootpersoneel kan worden afge sloten. Hierdoor is een dreigende nieuwe staking onder de rond duizend man sleepbootpersoneel voorkomen. Gisteravond om twaalf uur liep officieel de afkoelingsperiode van een maand af, die werkgevers en werk nemers in de Rotterdamse sleepdienst op 4 februari jl.l. werd opgelegd door' de president van de Rotterdamse rechtbank. Deze moest toen uitspraak doen in een kort geding dat de werkgevers tegen de vakbonden had den aangespannen op grond van een door hen vermeende onrechtmatig heid van de staking die in januari vijf dagen lang de Rotterdamse sleep boten langs det wal heeft gehouden. Inzet'van de staking was een ulti matum van de vakbonden, waarin zij een reële loonsverbetering van ƒ45,per week over heel 1971 eis ten voor. ieder van de sleepbootbe manningen, ongeacht rang of leeltijd. De werkgevers toonden zich in eerste instantie niet bereid deze eis te ho noreren, ook al omdat zij hem in strijd achtten met de ministeriële loonmaatregel die een verwerking loonsverhogingen na 1 juli a.s. over het eerste halfjaar van 1971 niet toe staat. Op 6 februari hervatten de sleep bootbemanningen het werk, onder druk van de president van de Rotter damse rechtbank. Omdat deze ech ter had verklaard de staking op zich niet onrechtmatig te achten, deelden de vakbonden ogenblikkelijk aan de werkgevers mee, dat het ultimatum van ƒ45,per week over heel 1971 onverminderd gehandhaafd werd. „Als we 7 maart om twaalf uur 's avonds maar ƒ44,99 krijgen, dan gaan we 8 maart alsnog plat voor die ene cent", had de heer Hulsker, voorzitter van dc bedrijfsgroep ha vens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, toen al voorspeld. (voor vervolg zie pag. 5) Bij het Suezkanaal zijn de Egypti sche en Israëlische troepen in staat •van paraatheid gebracht. Zowel uit Cairo als uit Jeruzalem komen be ten over ongewone activiteit op dit gebied. Politieke en militaire waarnemers in Jeruzalem zijn van mening, dat de vijandelijkheden iniet onmiddellijk zullen worden hervat, maar een klein onbelangrijk incident kan leiden tot gevechten op grote schaal, zegt men. President Nixon heeft gisteren on der meer verklaard, dat de Verenigde Staten *en de Sowjet-Unie 'geheime stappen bij de Arabieren en Israëliërs doen. Geen van beide partijen zou iets opschieten met een hervatting van de vijandelijkheden en beide zijn daarvan doordrongen, aldus de Ame rikaanse president. In een rede uit het Koebeh-paleis, die voor radio en tv direct werd uit gezonden, onthulde Sadat dat hij de vorige week een geheim bezoek aan Moskou had gebracht, waar hij op 2 en 3 maart gesproken had met partij leider Brezjnew, president Podgorni en premier Kosigin. De Sowjet-Unie steunt onze recht vaardige rechten absoluut en in posi tieve zin, zei hij, „wij zijn niet langer gebonden aan de bestandsovereen komst en evenmin kunnen wij belo ven ons van schieten te onthouden. Maar dat betekent niet, dat vanavond reeds de kanonnen gaan vurer. of dat de diplomatieke pogingen om tot een oplossing te komen zullen worden op gegeven." Sadat zei tot zijr. besluit te zijn gekomen, na zijn besprekingen met de Sowjet-leiders. Verleden week maandag was bij naar Moskou ver trokken en dinsdagnacht terugge keerd. De Egyptische president, die bijna een half uur lang sprak, herinnerde zijn landgenoten eraan dat het land nu in een stadium was gekomen, waarin elke Egyptenaar een gevaar onder ogen moet zien dat duidelijk verschilt van alle voorafgaande ge vaar-dreigingen in de geschiedenis. Een deel van het Egyptische grond gebied wordt nu bedreigd met ver overing door de Israëlische agressie troepen. We staan voor een uitdaging die gericht is op het veroveren van gebieden en de integriteit van onze grond. internationale gemeenschap is een morele en politieke, die tegen ons is een materiële en nationale, waarvan ons lot afhangt. Wij kunnen ons daarom niet tevreden stellen om de uitdaging te veroordelen en te ver werpen. Wij zijn geroepen om er ver zet tegen te bieden en wij zullen dat ook doen." Tegelijkertijd sprak Sadat zijn ver trouwen uit in de VN, in secretaris generaal Oe Thant en in de speciale VN-gezant Jarring. Hij riep de vier grote mogendheden op om hun be moeiingen voort te zetten teneinde een vredesregeling te bereiken en vroeg de VS om hun belofte uit te voeren. Niet de annexatie van gebied door middel van geweld toe te staan. Sadat zei dat Egypte slechts twee voorwaarden stelde voor de oplossing van de Midden-Oosten-crisis: de Israëlische ontruiming van alle Ara bische gebieden en waarborgen voor de wettige rechten van de Palestij- nen. Hij specificeerde niet. wat deze wettige rechten waren. (voor vervolg zie pag. 7) Van onze parlementsredactie DEN BOSCH/UTRECHT De drie confessionele partijen wen sen een gewoon open overleg met de PvdA, D'66 en PPR over een mogelijk afsluiten van een regeerakkoord. Zowel KVP-lijsttrekker Veringa als ARP-lijsttrekker Biesheuvel hebben hierop zaterdag de nadruk gelegd. De Israëli's maken van hun ambi ties geen geheim en hebben dat in een internationaal document neerge legd." Volgens Sadat was het besluit om het bestand niet verder te verlengen, in het bewustzijn genomen, „dat er zweet en bloed vergoten zal moeten worden en dat de strijd lang en bitter zal zijn." De Israëlische uitdaging wds volgens Sadat niet alleen tegen Egypte gericht, maar tegen de gehele wereldgemeenschap. Er bestaat ech ter één duidelijk verschil tussen deze twee zaken. De uitdaging tegen de In de verkiezingsvergadering van de KVP-jongeren in Den Bosch zei de heer Veringa dat de enige voor waarde van de confessionele partijen aan de „linkse partijen" (door mr. Biesheuvel „de kleine drie" genoemd) is, dat er geen voorwaarde vooraf wordt gesteld. In zijn toespraak voor de ARJOS in Utrecht verklaarde mr. Biesheuvel geheel open te zijn voor een meerder heidsregering. In hun laatste brief aan de „kleine drie" hebben de „grote drie" geschreven dat zij het maken van bindende afspraken- niet uitgeslo ten achten. Wanneer het gesprek met „de klei ne drie" gehouden zou worden, stond tijdens het weekeinde nog niet defi nitief vast. In ieder geval wordt er door de confessionelen deze week on derhandeld: eerst met de „linkse combinatie" en snel daarop met de VVD. Mr. Biesheuvel noemde de brief wisseling tussen de confessionelen en de „kleine drie" van de afgelopen week en de onderhandelingen van deze week als een stuk kabinetsfor matie die zich voltrekt. Hij toonde zich niet afkerig van het sluiten van een regeerakkoord. Maar de afspra ken mogen niet te gedetailleerd wor den gemaakt. Anders worden de kie zers uitgeschakeld. In Den Bosch legde KVP-lijsttrek ker Veringa er de nadruk op (en zijn collega Biesheuvel deed dat eveneens) dat het aangaan van bindende af spraken het .resultaat moet zijn van een analyse van de wederzijdse pro gramma's. Eerst moet vastgesteld worden op welke punten men het eens is. In dat open gesprek met de „kleine drie", vervolgde drs. Veringa. moet een maximum worden gerealiseerd. Mr. F. H. J. J. Andriessen, vice- voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, merkte op dat de staatkundige vernieuwing mogelijk een knelpunt is. Maar het behoeft geen breekpunt te zijn. In Utrecht zei mr. Biesheuvel in dit verband dat een akkoord met de PvdA alléén misschien nog makke lijker zou zijn te bereiken dan met de „linkse combinatie". Overigens zou het gesprek met de WD ook niet zo eenvoudig worden. De ARP-lijsttrek- ker sprak de bewering van ARJOS- voorzitter Gerrit van Dongen tegen, dat de WD onwaarachtig is en aan kiezersbedrog doet op het punt van de belastingen. Maar. zei mr. Bies heuvel desgevraagd, de VVD zal toch wel aan belastingverhoging moeten geloven. Een mogelijkheid is natuurlijk dat met geen van de partijen een ak koord wordt bereikt. Dan is de opga ve in ieder geval zelf een meerder heid proberen te halen. Voor het vor men van een minderheidskabinet voelde mr. Biesheuvel zeer weinig. Een tragische brand in een psychia trische inrichting in Ziirich heeft aan 28 geestelijk gestoorde bejaarden het leven gekost. De brandweer is hier nog in actie in hei smeulende ge bouw, dat in korte tijd uitbrandde. NIEUW DELHI (AFP) De ver kiezingen in India hebben ernstige in cidenten tot gevolg gehad. Bij bot singen in West-Bengalen, Moradabad en Calcutta zijn zondag dertien men sen gedood. Velen raakten gewond. Bij verkiezingsincidenten in Mora dabad, 160 kilometer ten noordoosten van de Indiase hoofdstad New- Delhi, zijn zondag twee mensen om het leven gekomen. Veertig mensen werden gewond. In Calcutta, waar nog gestemd moet worden, zijn twee mensen die bij rellen werden ge wond, aan hun verwondingen over leden. Bengalen is samen met Kerala de laatste staat waar de verkiezingen worden gehouden. Dit zal woensdag geschieden. De verkiezingen van zondag in drie staten en twee territoria Kasjmir, Mysore, Tamil. Nadoe. Manipoer en Tripoera zijn rustig verlopen. In totaal zijn nu in het gehele land 3000 mensen gearresteerd. waf u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Heb den slaap niet lief, op dat gij niet arm worde; open uwe ogen, verzadig u met brood. SPREUKEN Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, leiden PARIJS Bij hevige botsingen tussen betogende wijnbouwers en de politie zijn zondagavond bij Lezig- nan in het zuiden van Frankrijk vijf endertig gewonden gevallen. Uit pro test tegen de invoer van wijn uit Al gerije en Italië bezetten enkele hon derden wijnboeren de spoorbaan tussen Nimes en Toulouse-Perpig- nan, schroefden de spoorstaven los en legden op de spoorweg met behulp van oude banden en bielzen vuren aan. Toen vijftienhonderd man politie probeerden de boeren met traangas weg te jagen werden zij door hen op een regen van stenen onthaald. Bij het daarop volgende handgemeen vielen tientallen gewonden. Het was rond middernacht toen de rust op de spoorbaan was terugge keerd en de treinen, die urenlange vertragingen hadden, weer konden rijden. Ook bij Marseille en in het depar tement Var hielden betogende boe ren treinen tegen door de rails te barricaderen. Ik wacht tot het gaat waaien. Dan komt het kleed hierheen en klopt het zichzelf. Zon en maan 9maart: zon op 7.10, onder 18.33; maan op 15.53. onder 6.21; 12 maart V.M. Hoog water Hoog water. 9 maart: Rotter dam le getij 3.16, 2e getij 15.54; Scheveningen 1.56-14.13; Vlissin- gen 0.29-12.57; Haringvliet a.d. Zeezijde 2.20-14.38 Nadat het afgelopen weekein de de temperaturen 's nachts plaatselijk tot 16 graden onder het vriespunt daalden, is thans een einde gekomen aan de aan voer van koude lucht. Het hogedrukgebied dat voor de aanvoer van deze koude lucht verantwoordelijk was. en dat zich uitstrekte van de Britse eilanden naar West-Rusland nam boven Rusland in betekenis af onder in vloed van een depressie, die naar Noord-Scandinavië trok. Het frontensysteem hiervan be reikte in de nacht van zondag op maandag het noordwesten van hel land. Hierdoor kwamen de nachte lijke minima daar niet beneden de 2 graden. In het zuidoosten van het land zakte het kwik ech ter nog tot 10 graden onder het vriespunt. Het komende etmaal zal de minder koude lucht zich verder over ons land uitbreiden, en ook het zuiden van het land bereiken. De temperaturen blijven het komende etmaal stijgen, waarbij af en toe wat regen kan vallen. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar). Dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1