Oorlogsrecht in discussie bij Rode Kruis-experts beschermt tegen tandbederf VVD komt met nieuw initiatief wetsontwerp Nieuwe methode strijdt niet met grondwet NVV wil snel naar federatie toe Nieuwe problemen door binnenlandse conflicten Politie zoekt naar ondergedoken moeder en kind Voeding bejaarden onderwerp van speciale studie d Twee jaar en tbr voor doden kind alles goed en[ wel' Dure orchideeën 7 VRUDAO 5 MAART 1971' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In tegenstelling tot 1949, toen de Conventies van Genève zijn opgesteld, wordt deze tijd gekenmerkt door diepgaande ideologische verschillen, door hevige haat en gewapende aanvallen. Dat alles maakt de aanvaarding van een humanitaire discipline moeilijker. Dit zei Marcel A. Naville, presi dent van het internationale comité van het Rode Kruis bij de opening van het congres over humanitair recht, dat deze week in het Vredespaleis in Den Haag wordt gehouden. Meer dan 80 Rode Kruis-experts uit bijna 40 lan den zijn hier 'bijeen om het humanitaire deel van het oorlogsrecht aan te vullen, te verbeteren en jonodig uit te breiden. Na de Verdragen van Genève ln 1949 is er aan het oorlogsrecht niets meer gedaan en juist na die tijd waren de meeste conflicten, die zich voordeden niet-internationale conflicten. Voor deze situaties bevat „Genève" slechts enkele grondbeginselen, die pais de ervaring heeft uitgewezen, onvoldoende zijn. Gezwegen wordt over de rol, die de nationale verenigingen mogelijk moeten vervullen ln deze In terne conflicten. Bescherming Belangrijke zaken, die nog op het congres aan de orde komen of al aan de orde kwamen, zijn de be scherming van slachtoffers van niet-internationale conflicten, het opstellen van humanitaire regels met betrekking tot de gedragingen van strijders ten op zichte van elkaar en het probleem van de guerrilla. Vooral dit laatste is erg belangrijk, omdat de guerrilla als vorm van strijd zich steeds meer voor doet. Men hoeft maar te denken aan het Zuldviet- namese Bevrijdingsfront en de Palestijnse Bevrij dingsbewegingen om te beseffen, dat dit probleem zeer actueel is. De heer Naville: de binnenlandse conflicten doen nieuwe vormen van strijd ontstaan, de guerrilla heeft in deze tijd een nieuw aspect gekregen. In welke mate kunnen zij, die deze vorm van strijd leiden, worden gedwongen bepaalde be perkingen van humanitaire aard in acht te nemen, in welke mate moeten zij worden beschouwd als krijgsgevangenen bij gevangenneming? Op al dit soort vragen is een spoedig antwoord nodig. Het congres in Den Haag is een uitvloeisel van de laatste internationale Rode-Kruisconferentie, die in 1969 in Istanboel werd gehouden. Daar werd een aantal mede door het Nederlandse Rode Kruis inge diende resoluties aangenomen, waarin de noodzaak om het oorlogsrecht nader te bekijken, duidelijk naar voren kwam. Oorzaak De Afrikaanse landen ..ijn In Den Haag trouwens wat ondervertegenwoordigd. Als oorzaak daarvan voert perschef mr. J. W. van Esveld aan, dat het hier vaak om jonge Afrikaanse staten gaat, die nog maar weinig deskundigen op dit gebied tellen. Bo vendien speelt dikwijls het geld een rol. Ook is de inbreng uit deze jonge landen meestal niet zo groot. De Arabische landen daarentegen zijn wel goed vertegenwoordigd op dit congres, waarvoor in totaal 113 nationale Rode Kruisverenigingen zijn uit geno digd. Lang niet alle 113 zijn echter hier met mensen aanwezig. Zo heeft bijvoorbeeld Israël laten weten niet ln de gelegenheid te zijn iemand te sturen. Daaruit mag overigens niet de conclusie worden getrokken, dat zij zijn weggebleven, omdat de Ara bische landen wel in grote getalen zijn gekomen. Zoals men weet streeft het Rode Kruis ernaar zich politiek neutraal op te stellen. Ook het feit, dat het internationale comité het symbool van het Israëlische Rode Kruis, de Rode Davidsster, niet erkent, mag niet als reden van afwezigheid worden aangevoerd, zegt 'mr. Van Es veld, want de vereniging in Israël houdt zich wel aan alle gedragsregels. Dat niet-erkennen van dit symbool is trouwens een formele aangelegenheid. Het comité is van mening, dat er al genoeg sym bolen zijn. Nog één erbij zou alleen maar tot ver zwakking leiden. Behalve de Rode Kruisverenigin gen kent men namelijk ook nóg Rode-Halve-Maan- verenlgingen (in alle Mohammedaanse landen) en Rode-Leeuw- en Zon-verenigingen in Perzië. /O/Ol SU. SST. ff Wensen Rode-Kruis-experts uit veertig landen bijeen in een saai van Jiet Haagse Vredespaleis. Links vooraan de Nederlandse delegatie. Het congres wordt geleid door prof. dr. J. Pictet uit Genève, die lid is van het internationale comité en humanitair recht doceert. Hij is op dit gebied een groot deskundige. Overigens moet niet worden verwacht, dat er uit dit congres, dat morgen afloopt, een aantal resoluties komen, maar dat is ook niet de opzet. Geprobeerd zal worden een aantal wensen te formuleren, waarin men aangeeft welke verande ringen er nodig zullen zijn om de rechten van het individu bij elk gewapend conflict en de hulpverle ning, waarbij met name wordt gedacht aan de bur gerbevolking, nog beter te waarborgen dan nu het geval is. Deze wensen en aanbevelingen komen weer ter sprake in Genève, waar van 24 mei tot 12 juni een conferentie zal worden gehouden. Experts van het internationale comité van het Rode Kruis en des kundigen van de nationale regeringen zullen daar dan streven naar een herbevestiging en ontwikke ling van het oorlogsrecht. Het is de plicht van het Rode Kruis, aldus Marcel Naville. de mogendheden erop te wijzen, dat bij het besturen van de volkeren bepaalde regels prioriteit moeten hebben. Het beschermen van onschuldigen, het zich onthouden van het toebrengen van onnodig lijden, het menselijk behandelen van zijn vijand, dat alles draagt ertoe bij, dat de kans op toekomsti ge vrede groeit. Verzorgingsprijzeu Leeftijd passief kiesrecht verlagen tot 21 jaar Van onze Haagse redactie DEN HAAG De VVD-kamerleden Wiegel en Geurtsen hebben gisteren een initiatief wetsontwerp ingediend voor verlaging van de leeftijd voor het passieve kiesrecht van 25 en 23 (respectievelijk voor de Kamer en Provinciale Staten of Gemeenteraden) tot 21 jaar. 3 november omhoog DEN HAAG Per 3 november nogen de hoogst toelaatbare verzor- lngsprljzen in bejaardenoorden ilnncn bepaalde grenzen een verho- :lng ondergaan. De ministers van conomische zaken, sociale zaken en olksgezondheid en Cultuur en maat- chappeliik werk hebben hiervoor lun toestemming gegeven. De toestemming tot doorberekening ten kostenstijgingen betreft in de erste plaats de loonkostenstijging. >e stijging van deze kosten ten op- Ichte van het peil van de loonkosten het eerste halfjaar van 1970 mag >t een maximum van 16 procent van e loonkosten in dat halfjaar in de irieven worden doorberekend. Op rond van de overige kostenstijgingen iag voorts een tariefsverhoging van 5 per bejaarde per maand worden oorgevoerd. De feitelijke stijging der loonkosten an per bejaardenoord verschillen, e omvang van de toegestane tariefs- erhoging is dus eveneens verschil- ■nd, maar zal in de regel rond negen rocent bedragen. Een en ander is eergelegd in de prijzenbeschikking ejaardenoorden 1971, die iB gepubli- eerd in de Staatscourant van 4 laart. Zij hopen dat het voorstel nog voor de komende verkiezingen door de belde Kamers wordt aangenomen. Dinsdag verwierp de Eerste Kamer met grote meerderheid eenzelfde voorstel van minister Beernink omdat er verschil in interpretatie mogelijk bleek. Dit betekende dat de verlaging van de leeftijd voor passief kiesrecht (het recht om gekozen te worden) pas weer over vier jaar aan de orde zou kunnen komen. Voordat de VVD-ers hun wetsont werp indienden, hebben zij in overleg met de beide Kamervoorzitters en de voorzitters van de vaste commissie voor grondwetswijzigingen bekeken of het parlement het voorstel nog op tijd kan behandelen. Als alles goed gaat zal de Tweede-Kamercommissie het 'voorstel dinsdagmorgen bespre ken waarna het 's middags door de Kamer kan worden behandeld. De voorzitter van de Eerste-Ka mercommissie heeft zich bereid ver klaard, zijn commissie nog dezelfde avond bij elkaar te roepen. De Eerste Kamer zou het voorstel dan woens dag op de agenda kunnen hebben. De reden waarom het voorstel van minister Beernink in de Eerste Ka mer werd afgestemd was de onduide lijkheid over de consequenties van de koppeling van dat passief kiesrecht aan de burgerrechtelijke meerderja righeid. Deze koppeling was door een amendement-Wiegel ontstaan. Volgens de CHU-senator Piket zou de koppeling betekenen dat ook meis jes van bijvoorbeeld veertien jaar die door een huwelijk meerderjarig wor den, het passieve kiesrecht krijgen hetgeen niet de bedoeling is. De ini tiatiefnemers hebben in nun voorstel de koppeling van het passieve kies recht aan de meerderjarigheid laten bestaan, maar deze zo geformuleerd dat er volgens hen geen onduidelijk heid meer over kan bestaan. „Er zijn momenteel twee manleren om bur gerrechtelijk meerderjarig te worden. Ten eerste door het bereiken van de 21-jarige leeftijd en ten tweede door een huwelijk voor het 21ste jaar. Wij hebben onze formulering, nog duide lijker dan eerst, toegesneden op het bereiken van de leeftijd." aldus de heer Wiegel. Aanwijzing formateur door Kamer Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beernink meent dat de nieuwe procedure ran kabinetsformatie, waarbij de kamer een formateur aanwijst, liet in strijd is met het grondwetsartikel dat de koning het recht eeft ministers te benoemen. het kiezen van ministers is niet onbe perkt. Ontwikkelingen in dat stelsel kunnen de vrijheid vergroten of ver kleinen zonder dat dergelijke ontwik kelingen strijdig Zijn met de grond wet," aldus de minister. Hij heeft dit gisteren geantwoord vragen van het GPV-Kamerlid mgeling. Deze, enkele CHU-Kamer- den en enkele leden van de Eerste amer hebben betóogd dat aanwij- ng van een formateur door de sveede Kamer niet met de grondwet rookt. Minister Beernink verwacht wel it de taak van de koning door de euwe procedure wordt beperkt. Tot toe wees de koning(in) altijd zelf- andig de kabinetsformateur aan. na ivies van onder meer de fractielei- irs der grote partijen te hebben in wonnen. „De vrijheid van de ko- ing in een parlementair stelsel tot Hij wilde nog geen oordeel geven over de wenselijkheid van de aanwij zing van de formateur door de Ka mer. Om een oordeel te kunnen vel len moet eerst de politieke situatie van na de verkiezingen bekend zijn volgens mr. Beernink. iHij is het niet met de heer Jongeling eens dat de nieuwe procedure de kabinetsfor matie ernstig zal vertragen: net zo goed kan het tegendeel het geval zijn. Vier dagen heeft René Maheu (65) in Nederland vergaderd, bezoeken gebracht, officieel gegeten en een persconferentie gegeven. René Maheu is de directeur-gene raal van de Unesco en zetelt acht maanden van het jaar in het mach tige Unesco gebouw ln Parijs vlak bij de Eiffeltoren. De andere vier maanden reist hij. Altijd weer vergaderend, bezoeken afleggend, officieel etend en pers conferenties gevens. Of dat nu benijdenswaardig is, weet ik nog zo net niét, Vooral die persconferentie. Het moeilijke daarvan is. dat persconferenties nieuwsbronnen moeten zijn. En Unesco levert zo doorlopend nieuws, dat het nieuws geen nieuws meer is. De heer Maheu kan hier niet aan komen met een stapel leesboekjes onder de arm. Leesboekjes genoeg in Nederland Toch Is hij graag naar Nederland gekomen op uitnodiging van minis ter Verlnga. Om er ook te praten met minister Udink en tot zijn vreugde te merken, dat deze be windsman volkomen de Unesco-ideeën deelt, dat hulp aan ontwikkelingslanden beter multila teraal via de internationale kanalen gegeven kan worden dan van land tot land. Hij is verder op ziekenbe zoek bij minister Klompé geweegt en heeft alweer vergaderd met staats secretaris Van der Poel van CRM. Nieuws Maar nieuws wat een journalist nieuws noemt.nee dat kwam er niet uit. We zaten in de tuinsalon van hotel Wittebrug. In precieuze fauteuiltjes met voor ons een glaasje sinaasap pelsap of sherry Zo nu en dan zweefde een ober voorbij met ver lokkende hapjes Maar het nieuws kwam niet.... Bovendien was de heer Maheu niet in vorm. Misschien een nade- Van een onzer verslaggevers DEVENTER Politiekorpsen uit het hele land kijken uit naar Femmy de Vries uit Deventer, die opnieuw met haar dochtertje Antoinette is on dergedoken. De officier van justitie in Zutphen mr. G. J. M. Temmink, Heeft om haar aanhouding verzocht. Mevrouw De Vries is, zoals bekend, strafbaar, omdat zij vorig jaar in Italië haar dochtertje ontvoerde, naar Nederland bracht en daar onderdook. De rechtbank had na een scheiding van tafel en bed het kind aan de Italiaanse vader Vincenzo Piazza toe gewezen. Deze nam na de uitspraak het meisje mee naar Sicilië, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Na de ontvoering vorig jaar hield mevrouw De Vries zich met Antoi nette vier maanden verborgen, maar trok onlangs bij haar broer in Deven ter in en liet aan de officier van jus titie in Zutphen haar verblijfplaats weten. Omdat echter na de laatste zitting het meisje aan de raad voor de kin derbescherming is toegewezen en de ze het kind in een tehuis wil onder brengen, is de moeder voor de tweede keer ondergedoken. Van een verslaggever DEN HAAG De voedingsraad gaat een onderzoek Instellen naar de wenselijkheid van speciale voedings middelen voor bejaarden. Hiervoor heeft staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid een bedrag van 116.000 beschikbaar gesteld. Driehonderd bejaarden zullen mee werken aan een uitvoerig onderzoek. Daarbij zal vastgesteld worden of be paalde ziekten en gebreken worden veroorzaakt door een tekort, aan ijzer, vitamines en andere stoffen of door een gebrek aan de spijsverteringsor ganen, waardoor deze stoffen onvol doende in het bloed worden opgeno men. Dr. Kruisinga vindt het van belang dat de voedingsgewoonten van be jaarden bestudeerd worden, omdat de resultaten hiervan nieuwe gegevens kunnen opleveren voor de bevorde ring van de gezondheid van deze groep. Na anderhalf jaar hoopt men te kunnen constateren hoe vaak bepaal de ouderdomsziekten aan voeding zijn toe te schrijven. Kinderen gescheiden ouders komen tekort DEN HAAG Kinderen van ge scheiden ouders lijden vaak materieel gebrek. In 1969 werd door 30.000 va ders gemiddeld 21.30 per maand per kind betaald. De landelijke beweging „Ouders Zonder Partner" spreekt dan ook van een noodsituatie. De beweging heeft zich schriftelijk tot het parlement gericht met de klacht dat de rechten van kinderen bij echtscheiding onvoldoende worden erkend in het wetsontwerp echtschei ding dat deze maand in de Tweede Kamer zal worden behandeld. rend griepje, misschien alleen maar moe van het vergaderen en de officiële vriendelijkheden. De cijfers konden we bovendien op papier krijgen. Unesco telt 125 lid-staten. Heeft een staf van 2200 mensen uit honderd landen, waar van er 1600 uitgezonden zijn. Er zijn 49 Nederlander» bij. De begroting voor 1071—'72 is 89898000 dollar. Ne derland draagt op het ogenblik 389947 dollar per jaar bij. En toen viel het woord, dat de persconferentie redde. Het woord Venetië... Venetië, dat In het water zakt, langzaam, maar even zeker..,. Daar wat aan te doen is de hobby van de directeur-generaal van Unes co. En opeens zag ik het allemaal weer.het Sint Marcoplein met de lelijke duiven, het vervagend goud der paleizen, het zwarte water klot send tegen deuren en ramen.... Nee. nieuws zat er niet in, maar het was wel dat uurtje persconfe rentie waard geweest! e Van onze soc.-economische redactie 1 UTRECHT Het verbondsbestuur van het NVV vindt dat er op korte termen een principe-beslissing moet worden genomen over de-* oprichting van een federatie van vakcentrales, die het nationale beleid van de drie bestaande vakcentrales gaat overnemen. Dit blijkt uit „De Vakbeweging", het officieel orgaan van het NVV. Het NW vindt dat voor een dergelijke federatie een zodanige beslultvor- mings-procedure moet worden geko zen dat uiteindelijk een meerderheid van de aangesloten bonden op ba sis van ledentallen en ongeacht de vraag bij welke vakcentrales de or ganisaties zijn aangesloten het be leid bepaalt. In een brief van het NVV aan de besturen van NKV en CNV waarin deze opvatting is neergelegd, worden (Van een verslaggever) BREDA De 26-jarige W. M. uit Tilburg, die in augustus van het vorig jaar het meisje Silvia Verschuren (20 maanden oud) heeft gedood, ls giste ren door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot twee Jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. Het kleine meisje was het kind van de vrouw met wie de man, die gees telijk gestoord is, samenwoonde. Tij dens de rechtszitting verklaarde de man in dronkenschap te hebben ge handeld. Eerder, tijdens het polltle-onder- zoek had hij gezegd het plan van te voren te hebben beraamd. Kamerlid vraagt over crisis in tuinbouw Van onze parlementsredactle DEN HAAG Ondanks de financiële hulp van de regering blijft de toestand in de glastuinbouw ver ontrustend door de verdere verhoging van de stookolieprijzen. Ir. D. S. Tuijnman van de WD wijst de mi nister van economische zaken op deze zorgelijke ontwikkeling en vraagt of de minister weet dat veel tuinders geen gebruik maken van de hulpver lening. Reden: men schrikt terug van de hoge kosten voor het omschakelen op aardgas. Bovendien bestaat er on zekerheid over de ontwikkeling van de aardgasprijzen. De heer Tuijnman vraagt tenslotte nog, hoe de minister de glastuinbouw door de crisissituatie wil loodsen nu de ontwikkeling be denkelijke vormen aanneemt. als minimumvoorwaarden genoemd waaraan de samenwerkingsvorm moet voldoen: Vergroting van de efficiency ten behoeve van een verbetering van de dienstverlening aan de leden, Een duidelijke plaats voor de aangesloten bonden in de beleids- voorbereiding, de besluitvorming in belangrijke zaken en de beleidscon- trole. Het NW acht het van essentieel belang dat de vorming van e«n fede- ratie gepaard gaat met een concen-. tratie ook wat betreft de hulsves- ting en taakverdeling van allen die zich bezig houden met het beleid van de federatie, dus zowel bestuurders t als medewerkers. Het. CNV heeft weinig positief ge- reageerd op de oproep van het NW. Een van de ernstigste bezwaren ls dat het NW de vorming van een fede- ratie kennelijk ziet als een stap op weg naar de volledige eenheid van de drie vakcentrales. Verdergaande sa- menwerking is slechts aanvaardbaar als de zelfstandigheid blijft gehand- haafd. Het CNV is tegen een. éénheidsvakcentrale. Di. Buskes Het grootste gedeelte van de boek- bespreking door dr. Buskes van hefc proefschrift van dr. H. Wiersinga vind ik verschrikkelijk. Dit geldt hoofdzakelijk als gesproken wordt* over de juridische gerechtigheid en in de tweede plaats als onze catechismus wordt gedegradeerd. Dr. Buskes spreekt zich tegen als hij Wiersinga veroordeelt over de ver zoening, terwijl de door hem zo graag geschrapte zondagen zo duidelijk ant woord geven. De zondagen 4 en 6 waren ln de tijd dat ze het licht zagen zeer actueel mede in verband met de verering van Maria en de heiligen. Vandaag zijn ze nog «e'-v tueel alleen al voor mensen als dr. v Wiersinga. Ik wil, hoewel een eenvoudig man, het graag met dr. Buskes opnemen over de rechtvaardigmaking, de zon- dagen 4 tot 6 van de catechismul en over de ware dienstknechten Gods in het Oude en Nieuwe Testament. BORSELLE H. Boekhout Vanaf vandaag tot 14 maart wordt in het instituut voor de Tropen een unie ke expositie van orchideeën gehouden. De waarde van de geëxposeerde plan ten ie 2.500.000 gulden. Op de foto een meisje by eeen Cynbidium Burgun- dian Chateau orchidee. Deze plant, een mini kweek, heelt in 1970 in Call- forntë twee onderscheidingen gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7