Groot regeerakkoord doorbraakidee en Britse postbeambten verliezen loonstrijd Volwassen speelfilm van Fons Rademakers: .Mira* Bioloog gaat invloed visserij op koraalrif Curaeao onderzoeken r< India treedt uit HET LEGE BRIEFJE VAN DE KIEZERS Gemenebestgroep bij Ontslagen Frico Bankovervallers aangehouden Vliegende winkels nieuwe bedreiging voor de detailhandel Evolutie in het kleinbedrijf symptomatisch Ministers tegen compromis in subsidiegesehil ZuidafrikaneiO ïiten voor regime-Vorste plei Getuigen vrezer wraak van juwelenkrakeri VRIJDAG 5 MAART lfl NEW DELHI (Reuter) India heeft zich teruggetrokken uit de Ge menebest-commissie, die zou bestude ren of het voor de veiligheid op de Indische oceaan noodzakelijk was dat Engeland Zuid-Afrika wapens lever de. De commissie is enkele weken ge leden op de Gemenebest-conferentie in "Singapore ingesteld. Dit compromis voorkwam toen het weglopen van de conferentie van een aantal Afrikaan se landen. India heeft de commissie, die nog geen een keer heeft vergaderd, vaar wel gezegd, omdat Engeland besloten heeft Zuid-Afrika Wasp-helikopters te gaan leveren. Volgens India wil Zuid-Afrika geen wapens om de scheepvaart- en lucht vaartroutes te beschermen, maar „om de misdaad tegen de mensheid te kunnen voorzetten door de Afrikanen in Zuid-Afrika vrijheid, fundamente le en menselijke rechten te onthou den". Wanneer de kiezer op 28 april de moeite neemt om naar het stembureau te gaan, heeft hij dan invloed of brengt hij eigen lijk niet meer dan lege briefjes in Dat laatste zal zo zijn, wan neer de nieuwste wens van D'66 in vervulling gaat: een vast stombusakkoord tussen maar liefst zes partijen en partijtjes: KVP, PvdA, ARP, CHU, D'66 en last but not least, PPR. Het is dan ook niet te hopen, dat een z.g. groot regeer-akkoord tot stand komt, noch tussen de con fessionelen en PvdA D'66 PRR noch tussen de confessio nele drie en de VVD. V akbondsleden icoedend op leiders LONDEN (AP, Reuter, UPI) De leiders van de Britse vakbond van PTT-personeel zijn gezwicht voor de onverzettelijkheid van de Conservatieve regering en hebben de ruim 200.000 stakende post beambten opgeroepen een einde te maken aan de staking, die zeven weken lang het postverkeer in heel Engeland heeft verlamd. De stakers is aangeraden weer aan het werk te gaan, zonder de verzeke ring te hebben gekregen dat ze de grote loonsverhoging zullen krijgen, die inzet was van de staking. Duizenden woedende postbeambten hebben gisteren de leiders van hun vakbond uitgejouwd en gedreigd de oproep van de bond om weer te gaan werken naast zich neer te leggen. Tom Jackson, de leider van de vak bond werd vijf minuten lang uitge kreten. toen hij op een bijeenkomst van de stakers verscheen in het Lon- donse Hyde Park. „Je hebt ons ver kocht", zo werd hem toegeschreeuwd. Dinsdag waren de vakbondsleiders en werkgevers apart bijeengekomen om besprekingen te voeren met de Britse minister van werkgelegenhe1^ Robert Carr. Toen Jackson na 14 i onderhandelen, naar buiten kwam verborg hij de nederlaag van zijn vakbond niet. „Als we meer geld gehad zouden hebben zou de staking zijn doorge gaan. Wij moeten de realiteit onder ogen zien. Dit is de beste manier om uit een slechte situatie te geraken", zo verklaarde Jackson. COMMISSIE Op het overleg met Carr is besloten dat de PTT-ers eerst aan het werk zullen gaan. Een commissie van on derzoek zal nagaan hoe groot de loonsverhoging van het PTT-perso neel zal moeten bedragen. Maar er is geen enkele garantie dat de post beambten nu meer zullen krijgen dan LEEUWARDEN Er zullen in elk geval ontslagen vallen bij de Frico in Leeuwarden. Na overleg tussen vak bonden en directie is komen vast te staan dat dit zuivelbedrijf het zon der ontslagen in totaal 35 man niet kan redden. De deelgenoten van de coöperatieve vereniging en de ban ken hebben van de directie verlangd dat het voorgenomen reorganisatie plan, waarin deze ontslagen passen, moet worden uitgevoerd. Dit deelden vakbondsbestuurders donderdagavond mee aan het perso neel van Frico. Na een langdurige vergadering kwam het personeel tot de conclusie dat ook zij niet anders kunnen dan deze ontslagen aanvaar den. De vergadering resulteerde overi gens wel in een resolutie, waarin met grote verontwaardiging kennis wordt genomen van deze ontslagen. Verder pleit de resolutie voor het behoud van de werkgelegenheid in Leeuwarden en Wolvega en voor een grotere commu nicatie tussen personeel en directie. De werknemers noemen de situatie zoals die thans in het bedrijf bestaat het gevolg van een falen van de direc tie. De bonden hebben nog kunnen be reiken dat een zo goed mogelijke af vloeiingsregeling tot stand komt en een begeleidingscommissie wordt in gesteld. die de ontslagen werknemers moet bijstaan. Bovendien heeft men weten te bereiken dat er in Oosthui zen een personeelsstop zou worden in gevoerd. In Leeuwarden is men er na melijk verontwaardigd over dat een deel der werkzaamheden (export bui ten de EEG) naar dit bedrijf buiten de Frie;*! grenzen is gebracht. Ook zal men nr.derz -eken of het ministerie van economische zaken kan bijsprin gen om deze dochteronderneming naar Friesland terug te brengen. Meer dan 300 Portugezen in Mozambique gedood DAR-ES-SALAAM (Reuter) Bij gevechten in de Mozambikaanse pro vincies Tete. Niassa en Cabo Delga- do tussen het Portugese leger en strijdkrachten van het bevrijdings front van Mozambique (Frelimo) zijn in december en januari 358 Portuge zen gedood. Dit is meegedeeld door het hoofdkwartier van het Frelimo in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-Es- Salaam. Voorts zijn vier bruggen opgebla- *en en twee spoorwegstations over vallen. de 8 tot 9 procent loonsverhoging, die de werkgevers bereid waren toe te staan. Het postpersoneel had zijn eisen al tot 13 procent verlaagd. Zowel Jack son als de postdirecteur William Ry- land hebben toegezegd zich aan het advies van de onderzoekscommissie te houden. De 200.000 leden van de PTT-vak- bond zullen echter eerst moeten in stemmen met het besluit van hun be stuur. In de vakbond bestaat grote woede over de nederlaag. Het wordt niet onmogelijk geacht dat vele post beambten maandag toch niet aan het werk zullen gaan. Voor de regering Edward Heath betekent het einde van de staking een forse overwinning. Vooral omdat een eerdere staking van electrici- teitspersoneel op dezelfde manier met succes tot een einde is gedwongen. JACKSON Moeilijke ogenblikken maakte vak bondsleider Tom Jackson door toen hij op de laadbak van een vrachtauto zijn leden moest overtuigen, dat het beter was weer te gaan werken. ..Weg met Jackson", ..We blijven sta ken", zo werd geschreeuwd. Jackson: „We hebben het beste be reikt wat mogelijk was. De kas van de bond is leeg. We zitten met een schuld van 750.000 pond". Woedend voegde hij er aan toe: „Als jullie denken dat het gemakkelijk was, wat denken jullie dat ik gisteren 14 uur achter elkaar heb zitten doen, tot twee uur 's nachts?" „Niets", riep een aantal stakers terug. In beide gevallen ontbreekt het nl. aan innerlijke evidentie, een mini mum-voorwaarde voor een dergelijk akkoord. In abstracto kiezen voor een groot regeerakkoord, zoals wordt gedaan, is in feite niet mogelijk bij de huidige partijverhoudingen in ons land. In dat geval worden het kabinet en het kabinetsprogram inzet van de verkiezingen. Dit stelsel moge te han teren zijn bij een twee-partijenstel sel, in ons land zal er geen oppositie van voldoende omvang zijn om de re gering over te nemen. Bij ons stelsel is er niet een andere partij, die als alternatief kan optreden, maar zal dit altijd een combinatie van partijen zijn, waarvan er een of meer ook reeds in de regering vertegenwoor digd zijn. Vrijwel nul Bij een groot regeerakkoord a la Van Mierlo wordt die andere combi natie bij voorbaat uitgesloten, waar mee de invloed van de kiezer tot vrijwel nul wordt gereduceerd. Wanneer Van Mierlo c.s. om een groot regeerakkoord vragen in naam van de duidelijkheid, moge ook dit voor D'66 een waanzinnig avontuur zijn, in feite is het een klap in het gezicht van de kiezers en tevens een ernstige ondergraving van de positie van het parlement. Wanneer de zes het eens zouden worden, zou dit ak koord steunen od een honderd zetels in de Tweede Kamer. Alleen een on voorstelbare politieke aardverschui ving zou deze grote meerderheid weg kunnen werken In feite heeft de kie zer niet veel meer in te brengen dan lege briefjes. De taken ziin ge regeld door een beperkt aantal „geor- ganiseerden" en ook de gekozen ka merfracties komen er nauwelijks nog aan te pas. Het is een stelsel dat voortreffelijk past in de leer van de rechtstreeks gekozen kabinetsformateur of rege ringsleider, maar minder in het dua lisme van ons parlementaire stelsel. Dat stelsel wensen wij in hoofdlijnen te behouden. Polarisatie De grondgedachte van het aanbod voor een groot regeerakkoord is te vens mijn grootste bezwaar ertegen. Het gaat D'66 c.s. er vooral om de politiek in Nederland te polariseren, zodat er een progressieve en een con servatieve club ontstaan. In feite is een zo bedoeld groot regeerakkoord een poging tot moord met voorbe dachte rade op de confessionele par tijvorming: ditmaal legitiem, maar daarom hoeven de confessionele par tijen haar niet te bevorderen. Juist om deze reden dient onder de huidige omstandigheden een' groot regeerak koord voor de verkiezingen te worden afgewezen. Laat ik mij beperken tot mijn eigen partij. De aanhangers van de ARP voelen zich met haar verbonden, er is hier sprake van een stuk parti cipatie, van een stuk materiële demo cratie. De ARP begeert allereerst be ginselpartij te zijn en vanuit bijbelse normen te bouwen aan een recht vaardige samenleving. Ze mag zich niet laten degraderen tot een pro- grampartij, dat is ook een achter grond van het streven naar een groot regeerakkoord. Deze gedachten vinden we ook te rug in de goede brief die de confes sionele drie deze week als antwoord verstuurden naar de andere drie. iHet groot regeerakkoord hoe verleide lijk ook is in wezen een nieuwe poging een ouderwetse en ook verou derde doorbraak te forceren en als zodanig dient het primair te worden onderkend. Het ware te wensen, dat juist deze zaak een grotel rol zou spelen in de verkiezingen, want het gaat om de i plaats en de positie van de confessio nele politiek. De centrale vraag hier bij is, of de Nederlandse kiezer ja dan wel nee zegt tegen een partijfor matie die uitgaat van de bijbel als norm en inspiratiebron in haar strijd voor een samenleving met meer ge rechtigheid en barmhartigheid. Verklaar ik mij onder de huidige omstandigheden tegen bindende af spraken voor de verkiezingen, dit wil niet zeggen, dat de diverse groepen niet met elkaar zouden kunnen pra ten, mits de resultaten hiervan ook aan de kiezer worden medegedeeld. Wellicht tekenen zich dan lijnen af, waarmee hij ook rekening kan hou den bij het uitbrengen van zijn stem. Terecht hebben de confessionele drie zich tot een gesprek bereid verklaard en eveneens terpcht hebben ze ge steld. dat aan dit gesprek geen voor waarden kunnen worden verbonden. Deze gesprekken zo ze al tot stand komen zullen m.i. niet snel kunnen vorderen, zowel gelet op de verschil len in de programma's als op de poli tieke sfeer van het moment. Tenslotte: waarom zouden de con- fpsrionelen niet in de eerste plaats streven naar een eigen parlementaire meerderheid in plaats van zich nu reeds bekennen tot een of meer ande re partijen? Ook de mogelijkheid van een minderheidskabinet dient niet bij voorbaat volstrekt te worden verwor pen. Voor alles is echter nodig een uitspraak van de kiezer zelf, die op 28 april hopelijk wat meer tekening in de politieke kaart van Nederland zal brengen. EINDHOVEN Gisteren zijn twee mannen aangehouden in verband met de overval op een filiaal van de bank van Van Lanschot in Eindhoven, die eerder deze week werd geplèegd en waarbij 132.000 werd buitgemaakt. Het zijn de 23-jarige A. C. uit Eind hoven en de 27-jarige J. van B. uit Waalre. Beide mannen zijn ingesloten in Eindhoven. Puur recherchewerk, waaraan vijftien mannen van de Eindhovense politie hebben gewerkt, heeft geleid tot hun aanhoudingen. De mannen, die nog niet hebben be kend zullen waarschijnlijk nog deze voor de officier van justitie worden geleid. Luc Ponette als de jonge ingenieur in de film "Mira" Als Nederland een enig zins redelijke, bescheiden produkti-e van speelfilms had, zou er elk jaar een van Fons Radentakers bij kun nen zijn. Want hij maakt ze graag, tegen alle verdruk king in, hoewel hij als regis seur en acteur ook bij het beschermde toneel terecht kan: en hij kan het. Dorp aan de Rivier f59) kreeg een Oscar-nominatie, Makkers estaakt Uw wild Geraas ('60) en Berlijnse zilveren Beer, Het Mes ('62) prijzen In Edinburgh en Melbourne. De Dans van de Reiger kwam in '66 pas en nu. weer vijf jaren later, komt Rade- makers' nieuwste film Mlra uit België. Maar naar de aard. van de mensen, het landschap, de atmosfeer, de taai en de cultuur, is Mira toch een echte, goed ge maakte, in menig opzicht mooie en ook boeiende film van de Lage Landen. Fons Rademakers koos een goed verhaal: De Te leurgang van den Water hoek, van Stijn Streuvels. de machtige. kernachtig beeldende verteller over het harde, schrale, vaak heftige, leven van eenvoudige vlaamse werkmensen op het land. De kerels van de Wa terhoek moesten zich ver van' huis verhuren voor sei zoenarbeid om aan geld te komen. Als gastarbeiders zouden wij nu zeggen. In de film komen zij ein delijk weer thuis, zingend langs het dijkje, en even la ter rumoerig in de dorpsher berg De Meersblomme. Zoals Streuvels het be schreef. Rademakers vond er de mensen en de omge ving voor. Samen met Eddy van der Enden aan de ca mera schilderde hij, in kleu ren, de schoonheid van het armelijke, afgelegen, dras sige land, in alle stemmin gen. die telkens weer passen bij de gevoelens en hande lingen van de mensen, waarover het gaat Water hoek was alleen te bereiken met een bootje, en toen wil den de vreemde heren daar een brug bouwen en een weg aanleggen. Sommigen zagen daar wel vooruitgang en kans op werk in. Anderen verzetten zich hardnekkig tegen het aantasten van hun dorps- beslotenheid, uit angst voor het nieuwe onbekende. Met opgewonden besprekingen, gejoel, sabotage en, in hun machteloosheid, met geweld. Twee bruggebouwers wor den op een nevelige morgen verdronken in de Schelde. Een der moordenaars, een goeie boereknul eigenlijk, pas uit dienst, vlucht de bossen in en wordt daar op gejaagd door rijkswacht te paard, die hem tenslotte, ge boeid en geslagen, mee neemt. Al die acties zijn treffend verfilmd, met spanning en sfeer. Mira is, in die be krompen broeierige gemeen schap. de mooie jonge meid, die zich nergens wat van aantrekt Ze maakt mannen de kop op hol en kiest zelf haar minnaars. Eerst was het de moordenaar, later wordt het de jong hopeloos verliefde, deftig onbeholpen ingenieur, die zijn familie tegen zich inneemt door Mi ra te trouwen, en dan ver laat zij hem even gemakke lijk als zij hem kreeg. Want Mira is zo'n natuurvrije vrquw, die zich door niets en niemand laat binden. Willeke van Ammelrooy 'doet' haar mooi, aantrekke lijk, minziek maar zuiver, ongebonden maar niet onge voelig, lief, onbetrouwbaar en toch niet slecht. En alle erotiek om haar heen hield Rademakers heel natuurlijk, romantisch en puur. Luc Ponette is de, wel erg jonge en argeloos fatsoenlijke, in genieur. Jan Declair, als Lander die met een dolle domme kop een moord begaat, is een prachtig type. Er zijn trouwens veel fi guren die zo uit Streuvels boek zijn weggelopen: man nen, i stugge vrouwen, ieen Nasser mogelijk vermoord, zegt hoogleraar TEL AVIV (AP. Reuter) De Israëlische hoogleraar Albert Sa- bin acht het niet onmogelijk dat president Nasser vorig jaar, door tegenstanders van hem in het Egyptische leger, is vermoord. In een verklaring zei Sabin gis teren te vermoeden dat Nasser „geen natuurlijke dood is gestor ven". Volgens Sabin was de dood van Nasser, die officieel aan een hartaanval is overleden, „wellicht veroorzaakt door een dissidente groep binnen de Egyptische strijdkrachten, die ontevreden is over de Russische politiek, die betooft Egypte te zullen helpen Israël te vernietigen, maar anders dan met woorden en wapenleve ranties niets tot dit doel onder neemt". Sabin, die directeur is van het Israëlische Wcizipann-Instituut voor wetenschappen, zei dat zijn vermoeden gebaseerd is „op in lichtingen die hem verstrekt zijri door personen, die contacten on derhouden met een lid van de Egyptische strijdkrachten, die voor de dood van Nasser is ont snapt". Van een verslaggever GRONINGEN Gevreesd wordt dat het koraalrif voor de zuidkust van Curasao op de lange duur verlo ren zal gaan. De toeristische speervis serij zou hiervan de oorzaak kunnen zijn. Door overbevissing treedt een snelle algengroei op, die het koraalrif kan overwoekeren en verstikken door het wegnemen van zonlicht. De af gestorven delen zouden vervolgens door stormen en door organismen zoals sponsen en zeepokken afgebro ken kunnen worden. Het botanisch laboratorium van de Groningse universiteit gaat in samen werking met het Caribisch maritiem- biologisch instituut een tweejarig onderzoek verrichten naar de bete kenis van de algengroei en de begra- zing door vissen voor het voortbe staan van het koraalrif. Binnenkort vertrekken drs. J. B. W. Wanders (die op dit onderwerp hoopt te promoveren) en zijn echtgenote, beiden zijn biologen, naar Curagao. Op dra sen 'e net iet itai mismaakt mannetje, een achterlijke verlamde jongen, Belgische gendarmen, de no taris (Fons zelf), hooghartige familieleden van de inge nieur.,. Ze zijn mensen van daar, hier vandaan gezien realis tisch neergezette Waterhoe kers. landelijke Vlamingen in al hun doen, en sprekend in Vlaamse tongvallen. Die klinken, merkwaardig ge noeg. te vaak als opgezegde schrijftaal. Carlos van Lanc- kere, de oude veerman en leider van het verzet, bij voorbeeld doet te veel aan declameren. Nu zou volko men natuurlijk praten in al die situaties vaak onver staanbaar worden. En ook in buitenlandse films komt dat teatrale spreken vaker voor dan we denken, maar dan valt het niet zo op. Hier, bij het zien van een herkenbare werkelijkheid, hoor je het meteen. Het ligt ook wel aan de dialogen die Hugo Claus in het scenario zette. Hij deel de daarin de film ook te veel op in afzonderlijke ta ferelen. Mira's liefdeleven had betgr verweven kunnen zijn met de andere gebeur tenissen. Dramatische daden komen soms te plotseling. We hadden ze met meer spanning moeten voelen aankomen. Maar wat aan een goed gespannen gehou den ontwikkelig mankeert kunnen wij gemakkelijk aanvullen met meeleven. Want de mensen en toestan den, het rauwe en wrede bestaan let maar op het varkensslacsten en de vrolijker, zonniger, komi scher kanten als bij de feestelijke opening van de brug zijn lekker leven secht weergegeven. iHet is te hopen dat genoeg bioscoopgangers dat willen gaan zien. Fons Rademakers weet dat een film van eigen bodem, wil zij echt en oor spronkelijk "worden, ook door en door een film van eigen bodem moet zijn. Dat zijn goede buitenlandse films namelijk ook. (Amsterdam - City, Den Haag - City, Rotterdam - Lumicre, 18 j.) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De midden stand wordt sinds driekwart jaar in toenemende mate bedreigd door een nieuwe vorm van de tailhandel: de „vliegende win kels". Daarmee worden hande laren aangeduid die het land af reizen en in de avonduren „unie ke veilingen" en „belangrijke verkopingen" houden van gloed nieuwe duurzame gebruiksarti kelen. Deze niet-executoriale verkopingen vinden plaats ten overstaan van rechtens ingehuurde gerechtsdeur waarders, die doorgaans tien procent van de bruto opbrengst ontvangen en daarmee een aantrekkelijke extra bron van inkomsten hebben. De georganiseerde middenstand maakt zich ernstig zorgen over deze ontwikkeling, waarbij volgens de fe deratie van r.k. en protestants-chris telijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf regelmatig wetsover tredingen plaatsvinden, hetzij van de vestigingswet detailhandel, hetzij van de winkelsluitingswet of de drank en horecawet. Niet in overtreding De laatste tijd wordt in de adver- De gerechtsdeurwaarders zelf zijn in die gevallen niet in overtreding, DEN HAAG „De evolutie in het midden- en kleinbedrijf heeft voort durend een verandering in het pa troon tot gevolg. Enerzijds verminde ring van vestigingen, soms heel sterk in bepaalde branches, anderzijds nieuwe vestigingen en ook andersoor tige." Specialisatie, verkoopwagens die de inmiddels vaak verdwenen „kleine wijkwinkel op de hoek" vlak voor ieders deur langs laat gaan, samen werkingsvormen van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, zoals het binnenkort in Driebergen te openen warenhuis, zijn allemaal symptomen van een verder voortgaande ontwik keling." Aldus de directeur van het Econo mische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Op 2 januari be stond dit instituut 40 jaar, ter gele genheid waarvan op 11 maart een studiedag wordt georganiseerd in het Utrechtse Jaarbeursgebouw. De directeur van het EIM meent dat op grond van de veranderingen het aantal ondernemingen in alle be drijfstakken waar de omzet de be drijfskosten niet kan goedmaken, zal verminderen. Die opheffingen zullen zich z i. ook voordoen bij filialen van groot|vinkelbedrijven en verbruiks coöperaties. „Daarbij komt dat bij toenemende welvaart, verdere ver korting van de werktijd, meer vakan tie. meer werk door vrouwen in het bedrijfsleven, meer auto's, minder ar beidskrachten in reparatie- en onder- houds?ector en derhalve noodgedwon gen ook meer doe-het-zelf, het levens patroon, koopgedrag en koopgewoon te steeds aan veranderingen onderhe vig zullen zijn." Fietsenverkoop was ongekend hoog AMSTERDAM De fietsenver koop heeft in 1970 een ongekend hoog niveau bereikt. In totaal werden 843.000 fietsen in Nederland verkocht. Dit is een toeneming met 11 pet. t.o.v. het ook in 1969 al recordcijfer van 760.000. Van de vorig jaar verkochte fietsen was 71,5 pet. van Nederlands fabri- gaat De overige fietsen werden geïmporteerd. Sportfietsen maakten 65 pet. van de Nederlandse produktie uit, gevolgd door jongens- en meis- jesfietsen (17,5 pet.), kleuter- en kin derfietsen (5 pet.), toerfietsen (5 pet), vouwfietsen (4 pet.) en overige fiets- modellen (3,5 pet.). doch zij werken indirect wel aan de overtredingen mee, zei de heer J. Schouten van de middenstandsfede ratie, die reeds enige malen tever- geefs heeft aangedrongen bij de mi nisteries van justitie en economische zaken. Inmiddels heeft het KVP-Tweede- Kamerlid dr. N. H. L. van den Heu vel (nog niet openbaar gemaakte) schriftelijke vragen gesteld aan de ministers van justitie, economische zaken en sociale zaken en volksge zondheid. De vereniging van gerechtsdeur waarders gaat zich binnenkort bera den over de houding, die tegenover het snel toenemend aantal niet-exe cutoriale openbare verkopingen door haar leden dient te worden ingeno men. Steeds meer Met dit. soort veilingen is ongeveer driekwart jaar geleden een begin ge maakt en sindsdien verschijnen in steeds meer plaatselijke bladen aan kondigingen van gereclitsdeurwaar- ders. In praktisch alle gevallen wordt daarbij de naam van de verkoper verzwegen. Vast staat evenwel, dat het in de meeste gevallen gaat om dezelfde handelaars, die in lelkens andere plaatsen opereren, steeds op het platteland, slechts zelden in de steden. Aanvankelijk ging het in de aan kondigingen altijd om gebruikte goe deren. Onderzoekingen hebben echter uitgewezen dat er dan weliswaar en kele tweede-hands artikelen onder de hamer gaan, maar dat verreweg het grootste deel van de goederen volko men nieuw is. tenties openlijk verklaard, dat het om nieuwe spullen gaat. De verkopingen, die gehouden worden in zalen bij café's en restaurants, in patronaats gebouwen en gemeenschapshuizen, betreffen overwegend elektrotechni- scheapparatu ur, gouden en zilveren sieraden en uurwerken. Vele middenstanders hebben al er varen, dat vliegende winkels de plaatselijke distributieverhoudingen ernstig kunnen verstoren, vooral als het gaat om duurzame gebruiksarti kelen. Als de potentiële kopers een paar keer per jaar worden „afge roomd" door rondtrekkende handela ren, kan dit de omzet van de plaatse lijke detaillisten met een toch al klein marktgebied in belangrijke ma te drukken. De heer Schouten wijst er voorts onder meer nog op dat de minister van justitie bevoegd is deurwaarders het uitoefenen van bepaalde neven werkzaamheden te verbieden en na dere voorschriften hierover te geven. „Naar onze mening is het gewenst dat de minister van deze bevoegdheid ten aanzien van dit soort veilingen' en verkopingen gebruik maakt, te meer omdat het deurwaardersreglement geen bijzondere regels voor het leiden van veilingen of openbare verkopin gen bevat." DEN HAAG De ministers Luns en Veringa (deze als minister van CRM ad interim) hebben gistermid- dag in de Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en CRM verklaard dat de regering niet bereid is tot een compromis te komen in haar geschil met het Nederlands Ko- mitee voor Internationaal Jongeren werk over de aanvankelijk toegezeg de en later ingetrokken subsidie van 45.000 gulden voor het dekolonisatie congres op 20 maart in Amsterdam. Vandaag zou over deze kwestie een door het KNIJ tegen de Nederlandse Staat aangespannen kort geding voor de president van de Haagse recht bank dienen. Volgens de ministers heeft het NKIJ de vertrouwensbasis die voor subsidieverlening moet be staan zo ernstig geschonden, dat zij geen mogelijkheid zien terug te ko men op hun besluit Het lijkt vrij zeker dat de regering in hoger beroep zal gaan wanneer de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank ongunstig voor haar zal uitvallen. De kamercommis sies zullen dinsdagmiddag weer bij eenkomen om te bekijken of zij iets aan de situatie kunnen doen. ren -an voi het rif zal Wanders kooien,met v« schillende maaswijdte uitzetten i i begrazing door vissen van uiteenlL pende grootte te voorkomen. Zo k jg men onderzoeken welke invloed begrazing van algenetende vissen het rif heeft. In de loop van de twee jaar i blijken hoe de algenvegetatie zi .ch ontwikkelt en of sterke afneming v de begrazing, bijvoorbeeld door ove bevissing, leidt tot degradatie van rif. Prof. dr. C. van den Hoek, hoogl raar in de plantensystematiek en pr motor van de onderzoeker, zou ku streken waar veel toeristen komen waar speervisserij wordt bedrevi N beschermd willen zien door bijvoc pri beeld de instelling van natuurresi Ion vaten. De Antilliaanse overheid staanc volgens de Groningse hoogleraar pfrvor sitief tegenover dit streven, gezi lij haar steun aan de stichting Nation; uss parken Nederlandse Antillen. pul De Stichting voor wetenschappel lor. onderzoek van de tropen heeft sub len die voor dit onderzoek verstrekt. 3er< (Van een onzer redacteuren) 10.2 [Zw .22; R< v$" DEN HAAG Om het „overtri ken beeld dat in Nederland wordt geven van de gebeurtenissen in Zul Afrika" recht te zetten, heeft de N derlands-Zuidafrikaanse werk{ meenschap twee medewerkers Radio Bantoe naar ons land uitgen 1 digd, voor het houden van een sei®g< lezingen. Het zijn de heren T. van Heerd eie en H. J. Tshungu. Zij houden lezi eP gen in Den Haag, Rotterdam, Haa lem en Groningen, bezoeken twee d gen de Theologische Hogeschool Kampen en ontmoeten in Aken N derlandse studenten van een tecj nische hogeschool. De heer Tshungu vertelde gé weerstanden te hebben ondervond tijdens zijn korte verblijf in ons laij Hij zei te hopen, op de komende b| eenkomsten ook' tegenstanders te oi| moeten. Daarin ziet hij een mogelij heid om misverstanden weg te n men. Gevraagd waar het „overtrokk beeld" dat in Nederland wordt geg ven uit bestaat zei de voorzitter v de werkgemeenschap, dat het voqj gaat om beweringen, als zou er Jw| gersnood zijn en onmenselijke t< standen bestaan. De terroristen en vluchteling zoals de heer Tshungu de militai tegenstanders van de apartheidspc tiek noemt, zijn volgens hem ontwi telden die het pad bijster zijn gew| den. Vaak hebben zij geleerd en vj len zij zich niet meer thuis in li eigen omgeving. In de blanke geb den raken zij teleurgesteld. De heer Tshungu zei desgevrai dat de bantoes er vrede mee hebl dat hun slechts 13 procent van grondgebied van Zuid-Afrika is tj gewezen, terwijl zij 83 procent van bevolking uitmaken. Wat de economische ontwikkeli van de bantoestans betreft, zei heer Van Heerden, dat er eif industrieën gesticht worden. Voor periode van vijf jaar is ƒ500 milji uitgetrokken voor de economlsi ontwikkeling van de thuisland- daarvan is 300 miljoen bestei voor industrieën. ARNHEM „Ik zeg niet dat van W. hier als een cherubijn is 1 men binnenvliegen. Maar de offic van justitie heeft de helft van z requisitoir gewijd aan zaken, die h niet ten laste zijn gelegd". Aldus hoonde mr. M. H. Huyg< nadat de officier van justitie, mr. H. C. Pieters, gisteravond voor Arnhemse rechtbank 4 1/2 jaar I geëist tegen de 32-jarige, vrijwel al ontkennende gentleman-woonwag bewoner Jan van W. uit Dordrec Deze wordt gezien als de leider een viertal, dat vorige zomer ove in Nederland juwelenkraken pleeg een affaire, die waarschijnlijk ook temationale vertakkingen had. i de wastobben goud, zilver en edeli nen, die gestolen werden, is in ei^_ land maar een gering deel terug '9 vonden. Viereneenhalf jaar eiste mr. Piet Rq ook tegen de grote man naast li'iere W„ de 37-jarige Karei B. uit Albl Mor„ serdam, die niet meer wilde beki jaar(j nen dan dat hij sieraden had clopj0(,n verkocht. De eis tegen de derde. (,ad 21-jarige Epie M. uit Haarlem, lui<train( twee jaar. De vierde, de 21-jai jpk Pieter H„ is voortvluchtig. ,etvvi Er verscheen gisteren een and ,unt( woonwagenbewoner, de koopman jat N. Koernap uit Otterlo. Deze vj,et denkt er Van W. van dat deze vader heeft beroofd van een bedi dat zou liggen tussen tweeëneenha De ton en één miljoen gulden. andei In het kader van Koernaps get wed genis kwamen de extra veilighei Vierg maatregelen ter sprake, die bij d spanj rechtszaak nodig waren. De pol rejax had tegenover het paleis van just zwaI postgevat, zij sloeg iedereen nauwl tend gade en sommigen werden Süssj fouilleerd. De beveiliging gold 1 eersti name de advocaten, die per telefi z bedreigd waren door mensen, die V te| Za W. niet welgezind zouden zijn. Omgekeerd was er angst voor T01 presailles van de kant van Van tisch ten opzichte van bepaalde getuig einde Een der getuigen zei dat er gedre De 1; was met het gooien van een bom. tigen Neen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12