Autobiografie Autokeus Verbod op spijkerbanden heeft tegenstanders Samkalden noemt acties in raadszaal „terreur" kan Rechtersambt nevenfunctie Hij deed't nog ook. Wij er op uit. Gekeken bij de juwelier. Ring met een echt briljantje f225.-. Echt goud natuurlijk. CITROËN GS 11 VRIJDAG 5 MAART 1971 Want het probleem ligt beslist niet In een te gering maximumvermogen. Dat bedraagt 55Va DIN-pk, oftewel 6,3 pk per 100 kg, wat op zich voor deze wagen zou kunnen voldoen. Het bezwaar is dan ook de te geringe trekkracht in de 3de en 4de versnel ling bij de lage toerentallen (3000 a 4000 per minuut). Daardoor nodigt de GS uit tot „een dot gas" en dan scha kelen, hetgeen het brandstofverbruik niet ten goede komt. De GS rijdt dan niet uitzonderlijk goedkoop meer, wat het benzinever bruik betreft, maar met 1000 cc ook niet uitzonderlijk düur. Het vele schakelen en het extra geruis, als de overigens redelijk stille luchtgekoelde boxermotor veel toeren moet maken, doet bij het rijden in de stad mis schien even het supêr-comfort verge ten. Maar op de buitenweg vervallen deze bezwaren grotendeels. Blijft men iets onder de topsnelheid van 147 km per uur, dan krijgt men gauw de illusie in een DS te zitten. De mo tor blijkt zeer goed uitgebalanceerd, maakt weinig trillingen en de wagen rijdt dan feitelijk probleemloos. Men moet trouwens de trekkracht problemen niet overtrekken. Voor de prijs krijgt men toch zeer goede waar. De GS is voldoende ruim, ook wat de rechthoekige bagageruimte achterin betreft. Het dashboard ach ter het één-spaak-stuur is fraai: een klein tv-achtig oog als snelheids- en remwegmeter en duidelijke waar schuwingslampjes zijn standaard. Voor de Clubversie bovendien een klokje en aanjager, elektronische toe- renteller, en sigarenaansteker. De Club heeft nog een paar extra's, zxials jodiumlampen en een achteruitrij- lamp, maar het is niet zo, dat de Confort als een „gestripte Wagen" mag worden beschouwd. Het enige, dat in beide versies goedkoop aan- .doet, is het materiaal van het plastic paneel. Achterruitverwarming, een belang rijk veiligheidsaccessoire, behoort ook tot de standaarduitrusting. De GS is afgestemd op Amerikaanse veilig heidseisen, maar is bovenal veilig door de voortreffelijke wegligging, het goede uitzicht en de bekrachtigde remmen, terwijl de remkracht ook nog aangepast wordt bij de belading. door Siceo de Jong „Ik heb een heel gek idee. Je krijgt een ring van me. Met een echte briljant. Zomaar? Nou je weet wel waarom."' De juweliers van Nederland. model overeenkomt met de Duitse „Mofa" en twee automatisch bediende versnellingen heeft. Kreidlers worden tevens als motorfiets verkocht. Bij de foto: 100,000 Kreidler Flo- retts voor Nederland: een gebeur tenis, die in de fabriek te Stuttgart niet onopgemerkt voorbijging. Motorweekend in de RAI Motorliefhebbers kunnen zich op 19, 20 en 21 maart a s. te goed doen aan een speciale expositie van motor rijwielen. die dan in het RAI-gebouw wordt gehouden. De driedaagse ten toonstelling, waarvoor de Amstelhal zal worden gebruikt, is bedoeld om een compleet inzicht te geven in het aanbod van motorrijwielen. De be langstelling voor de motorfiets is de laatste jaren weer iets toegenomen. Het is voor het eerst, dat afzonder lijk van de tweewielertentoonstelling een expositie van motorfietsen op zo'n grote schaal wordt gehouden. Er zullen tevens onderdelen en accessoi res voor motorrijders en motorrijwie len te zien zijn, waaronder ook mo- torkleding. Betere afstelling motoren geeft schonere lucht Shell is met een actie begonnen om het koolmonoxyde in de uitlaatgassen van auto's te beperken. Volgens de eerste resultaten van deze actie kan de luchtverontreiniging door automo bielen tot de helft teruggebracht wor den door een eenvoudige handgreep: een juiste afstelling van de carbura teur. Twee derde van alle auto's, die door Shell met uitlaatgastesters on derzocht zijn, produceert méér kool monoxyde dan volgens de EEG-eisen na 1 januari a.s. toegelaten wordt De Shellactie is geen exacte steek proef, maar geeft een duidelijke indi catie in welke mate het probleem van de ergste luchtvervuiling aangepakt kan worden. In de praktijk zullen de resultaten waarschijnlijk ongunstiger zijn als alle auto's met name de oude karren, die alleen de weekein den rijden onderzocht worden. Scholier De actie van Shell wordt gehouden naar aanleiding van de introductie van een „detergent" een toevoe ging aan' de benzine, waardoor het inlaatsysteem van de motor schoner blijft waarmee de Nederlands- Britse maatschappij zijn Amerikaan se collega's Chevron en Esso navolgt. Deze detergents geven slechts een in directe bestrijding van de luchtver vuiling. Shell geeft ook een folder uit op de tankstations, waaar met de testappa raten gemeten wordt. Hierin staat een aantal adviezen voor een efficiënter brandstofverbruik, zoals: Vecrcomfort. voorwielaandrijving a Citroen en de unieke vormgeving 1 peren hel nieuwe model GS van et Franse merk. dat door 44 auto- lurnalisten uit 12 landden tot „auto an het jaar" werd uitgeroepen. President-directeur Raymond Ra- enel heeft vorige maand de trofee itvangen uit handen van voormalig oofdredacteur Fred van der Vlugt an Autovisie, die al eerder in zijn ROS-tv-programma de GS een dubbele 2 CV-motor" verweten had. Het bezwaar, bij de verkiezing tot auto van het jaar" weggecijferd door e vele pluspunten van de Citroën is. is door verscheidene juryleden erkend: 1015 cc is te weinig voor eze wagen. De heer Ravenel heeft al aten doorschemeren dat er een gro- sre motor komt, maar wanneer heeft ij uiteraard nog niet verteld. De Franse krant L'Aurore heeft de IS een „mini-DS" genoemd. Het is ?eer zo'n originele constructie: het litmuntende hydropneumatische eersysteem voor een auto, die nog - een 9 mille kost, met een weglig- ing, die eigenlijk niets te wensen verlaat. De besturing is ondanks de I oorwielaandrijving licht; de be- rachtigde schijfremmen werken zeer lirect. Het stoelcomfort is optimaal. „Trap uw gaspedaal altijd langzaam in". Met name geldt dit advies voor „inhalen en optrekken". Dit advies is gevaarlijk. Inhalen moet snel gebeuren. Optrekken bij stoplichten dient trouwens ook snel te gebeuren om files mét stationair draaiende motoren en dus lucht vervuiling tegen te gaan. van een tweede kantoorpand op het Bickerseiland gerechtvaardigd is, een standpunt, waartegen de buurt bij herhaling in verzet is. gekomen, en dat woensdagavond tot de incidenten heeft geleid. Vooral ook, omdat de raad na een aanvankelijke afwijzing het standpunt van B en W accepteer de. Na de ongeregeldheden in de raadszaal de mobiele brigade van de politie stond op het punt in te Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Polak wil het voor juristen mogelijk maken het ambt van rechten als nevenfunctie uit te oefenen. Hij zal deze mogelijk heid inbouwen in zijn wetsontwerp herziening rechtelijke organisatie. De minister schrijft dit in zijn me morie van antwoord behorend bij dit wetsontwerp. Zijn beslissing op aan drang van de Kamer genomen, zal ongetwijfeld verband houden met het grote tekort aan rechters dat dreigt te ontstaan. Minister Polak' meent wel dat het rechterlijke ambt in principe een hoofdfunctie moet zijn. Voor de .vervulling van het ambt al? part-time functie denkt minister De wagen blijft bij remmen kaars recht in zijn spoor. De schakeling ge schiedt met een pook, de draaicirkel is opvallend kort (circa 10 meter) door de ruime wieluitslag. de start met handchoke is redelijk vlot en alle bedieningspookjes en -knoppen zijn binnen handbereik. Ventilatie en kachel zijn goed regelbaar. De uitrus ting van het interieur is prima, met als speciale vondst de handrem, die in het instrumentenpaneel verzinkt. Er komt nog een Citroën GS Break en er komt nog een GS met grotere motor, maar voorlopig "kan" déze uit voering pas in de voorzomer geleverd worden en gezien de comfortabele karakteristiek van deze middenklas ser zal het wel storm lopen op de showrooms van het Franse merk. Want de GS is niet voor niets „auto van het jaar" geworden. In het kort: Aantal cilinders: 4 (boxer, luchtgekoeld), cilinderinhoud: 1015 cc; maximum vermogen: 55*/s DIN-pk; pk per 100 kg: 6.3; topsnel heid: 147 km per uur; benzinever bruik: circa 1:11; inhoud benzinetank: 43 Iter; remmen: schijfremmen met servobekrachtiging; leeg gewicht: 880 kg; lengte: 4.12 meter; breedte: 1.61 meter; hoogte: 1,35 meter (bij draai ende motor); prijs incl. BTW: Conforl 8320 - Club 8970 grijpen heeft de volledige kabou terfractie verklaard een maand lang de openbare zittingen van de raad te boycotten. Volgens Roel van Duyn is gebleken, dat de raad zich volledig van de bevolking heeft vervreemd. Een andere reden tot hun terugtrek king is solidariteit met de buurtbe woners. De kabouters zullen zich een maand lang concentreren op het buurtwerk. Polak vooral aan gehuwde vrouwen die wat capaciteiten en ervaring be treft ook voor een benoeming tot full time rechter in aanmerking zouden komen. Minister Polak wijst erop dat een totale wijziging van de rechterlijke organisatie pas over zes tot tien jaar tot stand zal komen. Een speciale staatscommissie zal worden ingesteld om deze algehele herziening voor te bereiden. Manager Minister Polak ziet na heftige kri tiek van de Kamer af van de eis van een juridische opleiding voor grif fiers. Hij wijst er wel op dat de func tie van griffier, verantwoordelijk voor de goede gang van zaken bij het gerechtelijk apparaat, steeds meer op die van manager gaat lijken. UTRECHT Het hartteam van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht heeft een voorstel gedaan tot een hechte samenwerking met de hartkli- niek van het Academisch Zieken huis, eveneens in de Domstad, vroe ger de kliniek van prof. Wieberdink. Door deze samenwerking kan de zo genaamde open hartchirurgie weer beginnen. De medische faculteit van de Rijks universiteit staat positief tegenover het voorstel tot integratie. In haar hart kliniek zijn sinds april 1970 in verband met de kwestie Wieberdink geen open hartoperaties meer uitge voerd. De uiteindelijke beslissing tot sa menwerking ligt bij de curatoren van de universiteit. Het is niet eerder gebeurd dat een particulier zieken huis zijn mankracht en deskundig heid ter beschikking stelt om een af deling van een academisch ziekenhuis te doen functioneren. Het hartteam van het Antoniuszie kenhuis heeft zijn principiële bereid heid gebonden aan een aantal voor waarden. Deze liggen voornamelijk op het terrein van juridische afspra ken. Nu het ministerie van Verkeer en Waterstaat overweegt het gebruik fan spijkerbanden te verbieden of erk te beperken, komen ook tegen- tanders van een dergelijke maatrc- el in actie. Naar aanleiding van de rede, die ninister Bakker vorige maand hield lij de opening van de RAI-tentoon- telling hij adviseerde de automo- lilisten zich geen spijkerbanden te aten aanpraten reageerde VACO Is eerste. Deze vereniging van ban- lenspecialisten /wil duidelijk verschil naken tussen de spijkerband en de ?inter- of modder- en sneeuwband. Verder stelt zij: „Wij zijn het in rincipe eens met de minister, doch leiten voor een meer genuanceerde eoordeling. Er zijn wel degelijk om- landigheden. waarbij het gebruik spijkerbanden een bijdrage ormt tot de verkeersveiligheid". Tot enzelfde conclusie kwam vorig jaar een groep deskundigen, die zich op >en speciale „spijkerbandendag" met et probleem bezig hield. De spijkertiand wordt niet ten on- NJ? echte aangeduid als een „asfalt- en eton-vreter". Waarnemingen in het uitenland waar deze banden veel ïeer gebruikt worden tonen dat nomstotelijk aan. In Finland, waar men vaststelde lat vorige winter 85 pet. van de per- onenwagens, 40 pet. van de vracht- uto's en 47 pet. van de autobussen p spijkerbanden reden, bleken de elangrijkste wegen, na drie winters, 'ijsporen met een diepte van soms 5 m te vertonen. In Duitsland, waar vorige winter 30 :t van alle voertuigen op spikes eed, constateerde men slijtages tus sen de 3'/i en 5 mm. De slijtage is uiteraard afhankelijk van de mate, waarin met „spikes" gereden wordt. Schade De wegdekschade in de Duitse bondsrepubliek wordt op een jaar lijks bedrag van enige miljoenen gul dens geschat. De Duitse regering overweegt maatregelen om de perio de, waarin de spijkerband gebruikt mag worden, met twee maanden te beperken nu loopt die periode van 15 oktober tot 30 april en tevens een maximumsnelheid van 80 km per uur voor te schrijven. Ter discussie staat een speciale be lasting voor gebruikers van spijker banden. Een algemeen verbond ver wacht men in Duitsland waar de discussie in de vakpers zeer hevig is niet. In Frankrijk is reeds een top snelheid voor spijke.rbandenrijders ingesteld van 90 km per uur. Er zijn geen onderzoeken bekend, waaruit de directe invloed van de spijkerband op de verkeersveiligheid blijkt. Amerikaanse studies tonen aan dat mèt spijkerbanden de remweg op ijs 32 pet. tot 46 pet. korter is dan bij het gebruik van normale zomerban- den. Op natte en droge wegdekken hebben de spijkerbanden daarentegen minder goede remeigenschappen dan de zomerband. Men mag overigens met „spikes" niet te hard rijden, want er bestaat gevaar, dat de spij- kerdoppen bij hoge snelheden uit het' bandprofiel schieten. Zijn de meeste Europese wegbe- heerders tegenstanders van het ge bruik van spijkerbanden, een uitzon dering vormt Tirol. Ir. Leo Feist, chef van de wegenbouw aldaar, ziet lie ver spijkerbanden dan het vele zout, dat 's winters op de wegen wordt gestrooid om ze begaanbaar en veilig te houden. Zout veroorzaakt veel schade aan de auto's in ons land ongeveer een half miljard gulden per jaar maar ook schade aan het staal van viaducten en bruggen, aan beton nen wegdekken en aan de beplantin gen. Sommige artsen zijn van mening, dat er halsziekten veroorzaakt wor den door strooizout, omdat dit het grond- en oppervlaktewater veront reinigt. Intussen werken de bandenfabri kanten aan spijkerbanden, die minder schade zullen veroorzaken, en is de Duitse industrie bezig met de con structie van wegdekken, die een ho gere slijtvastheid hebben. Bij de foto: Ernstige schade aan het wegdek tengevolge van spijkerbanden werd geconstateerd op de autobahn München-Salzburg. 100.000ste Kreidler Florett voor Nederland J Binnen tien jaar heeft Van Veen mport NV te Amsterdam kans gezien lOO.OOO Florett-modellcn van het Duitse merk Kreidler in Nederland te mporteren. De 100.000ste Florett Iwam vorige week in de fabriek tc jluttgart van de band. Van alle Kreidlers. die jeëxporteerd worden, neemt Neder- tnd er 63 pet. voor zijn rekening, rat overeenkomt met een kwart van Ie totale produktie. De Florett heeft r Nederland een zeer sportief imago, pgeveer van een BMW onder de romfietsen. I Van Veen heeft dit jaar door plf Kreidlermodellen om te bouwen [- nog een speciale- „Easy Rider"-ver- le van de Florett uitgebracht, die de aam Funchopper kreeg. De impor- eur wil hiermee trachten het markt- andeel van zijn merk nog verder te ergroten. Vorig jaar werden 18.0C0 [reidlers verkocht, wat ln de totale arkt op een aandeel van 6 pet. eerkomt. In de klasse boven 1200 omt het Duitse merk aan een kleine D pet. Inmiddels komt ook de verkoop van e Kreidler Automatic op gang, welk De band, die het beste bj deze wagen past, de Michelin ZX, vergroot het comfort nog. Belevenis De rij-eigenschappen van de GS maken het rijden in deze wagen tot een aparte belevenis. Het is, ondanks de te zwakke motor, een genoegen. In het algemeen heeft de wagen veel kritiek gekregen vanwege die één li ter motor. Kritiek, die vooral de acce leratie betreft. Maar het accelereren met deze wagen valt best mee, wan neer men maar in de hoge toerental len schakelt. Rupsbus van Duitse PTT Een originele variant op de spijker- of modder- en sneeuwband is in ge bruik genomen door de Duitse PTT. Een VW-busje werd voorzien van twee extra assen, dubbele wielen en rupsbanden om door de sneeuw om hoog, naar het hooggelegen tv-zend- stadion HeideLstein te ploegen. Hier vandaan worden programma's uitge zonden die ook in Oost-Duitsland ontvangen kunnen worden: Heidel- stein ligt vlak bij het IJzeren Gor dijn. Het probleem van de PTT-auto op rupsbanden is de besturing. Deze is slechts,mogelijk door op het stel wie len aan de ene kant van de rupsbus meer af te remmen dan op het andere stel. Bij de foto: VW-model met merk waardig stuurkarakter: de Duitse PTT heeft er maar één zo gemaakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Manifesten met dreigende acties uit de sa neringsbuurten, geroep tot raads leden van SS-fascist, zoals dat woensdag op de publieke tribune in de raad heeft plaats gehad, zijn beslist verwerpelijke metho den. Dat is terreur en ondermij ning van de democratie. Overleg met de buurten, zoals het ge meentebestuur dit voorstaat, vereist de wil om naar elkaar te luisteren." Dit verklaarde burgemeester Samkalden gisteren in het maandelijkse yragenuurtje voor de pers. Onder meer werd de burgemeester gevraagd, wat het gemeentebestuur gaat doen om de onrust in de oude wijken, waar de stadssanering speelt, tegen te gaan. Aanleiding tot het ge sprek vormden de incidenten in de raadsvergadering van woensdag avond. toen er tumult op de publieke tribune ontstond, vechtpartijen nvet de politie, di-e bevel tot ontruiming had gekregen, en het werpen van een stink-rookbom in de raadszaal door het kabouterraadsldi Van Bommel. Laatstgenoemde werd op voorstel van d.r. Samkalden en met instemming van de raad de toegang tot de raads zaal ontzegd. De heer Samkalden zei. dat op het politierapport moet wor den gewacht, alvorens al dan niet besloten wordt tot een gerechtelijke vervolging. De incidenten waren ontstaan door de stelling van B en W dat de bouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11