Egyptes leger weer volledig paraat Mevrouw Mandela krijgt jaar cel Thieu waarschuwt Hanoi opnieuw voor aanval au Otterloo terug bij Residentie orkest Verkiezingen in India eisen slachtoffers Aanval Sow jet-blad op Westduitsers Voorbereiding op einde van bestand? Standbeeld van bomscherven Witte Huis ontkent Kissinger-syndroom Socialisten in Italië geven Colombo steun Noordvietnamezen zijn niet langer sterk Winter heerst ook weer in Italië Onderzoek voeding bejaarden Het weer in Europa 3* DONDERDAG 4 MAART 1971 CAIRO (UPI) Egypte heeft opnieuw zijn troepen langs het Suezkanaal in volledige staal an paraatheid gebracht, vooruitlopend op een eventueel besluit van Cairo het bestand, dat zon- ag afloopt, niet meer te verlengen. Vandaag komen onder leiding van Egyptische president Anwar al- dat de hoogste politieke en defen- organen in Cairo bijeen. Aangeno- in wordt, dat op deze bijeenkomst Egyptische standpunt zal worden paald over het al dan niet verlen- n van het bestand met Israël. Ook de Grote Vier zullen vandaag eenkomen om de impasse te be- gken, waarin het overleg over het dden-Oosten is geraakt. De weige- g van Israël zich terug te trekken de Sinaï, heeft bij de Grote Vier evel gewekt. Engeland heeft bij inde van minister van buitenlandse ien, Alex Douglas-Home, al bedek- kritiek op Israël geleverd. Ook inkrijk heeft laten weten het aan- d van Cairo, om Israël te erkennen ruil voor terugtrekking, redelijk te iden. Regeringswoordvoerder Leo mon heeft meegedeeld, dat de inse ministerraad de houding van jrpte in het conflict in het Midden- sten als „zeer positief" beschouwt. nerika )e Israëlische minister van voor- iting, Israël Galili heeft gisteren egd dat de regering Nixon haar on- redenheid heeft betuigd over het twoord van Tel Aviv op de vredes- irstellen van VN-bemiddelaar Jar- g. Volgens Galili wil Washington Israël met concrete voorstellen nt over de toekomstige grenzen dit land, en over de regeling van Palestijnse vluchtelingenpro- em. imerikaanse functionarissen zijn rgerd door de campagne die Tel iv is begonnen om interventie van grote Vier te voorkomen, zo is uit shington vernomen. De functiona- in zouden vooral boos zijn door Israëlische verklaring, dat een t actieve rol van de Grote Vier worden beschouwd als het breken een eerdere Amerikaanse belofte Tel Aviv. Israël is gisteren met een diplo- |tiek offensief gestart om eén aan beden van de VN over te halen tot i voor het Israëlische standpunt F de Japanse en Argentijnse am- ideurs in Israël is gisteren door (er Abba Eban overleg gevoerd t recente plan van Jarring lestijnen it Cairo is vernomen dat de crisis ie Palestijnse bevrijdingsbeweging pgelost. In Cairo is het parlement de Palestijnen al enkele dagen en om een ruzie te beslechten en het Palestijnse bevrijdingsle- en de Palestijnse guerrilla-orga- ties. Op de bjeenkomst van het istijnse parlement de Palestijnse ionale Raad, was een grote on- ;heid ontstaan over de vraag wie antwoordelijk is voor de bloedige ingen met het Jordaanse leger vorig jaar. Onenigheid heerste over de aanvaarding van het ;rikaanse vredesinitiatief door de bische landen en de golf van ^gtuigkapingen. ii e ruzie barstte los. nadat bekend emaakt dat de Palestijnse be ing in grote geldnood verkeert, bische regeringen en individuele •stijnen zouden het Palestijnse ionale Fonds onveveer 125 miljoen en aan achterstallige bete1'- ildig zijn en de kas was zo goed leeg. twist is nu dan toch beslecht, reengekomen is dat het Palestijn- >evrijdingsleger van generaal Ab- Razzak Yachya „een deel is van Palestijnse Bevrijdingsorganisatie O)". De PLO zal bevoegd zijn het ir van Yachya opdrachten te ge- I. zo is besloten. Aan de eisen van hva, die graag de post van de Pa- iinse leider Yasser Arafat zou en overnemen, is tegemoetgeko- 1 door het besluit om in de Pales- se Nationale Raad, die 112 leden voortaan minder vertegenwoor- •rs op te nemen van de guerrilla- anisaties. Van de overblijfselen van bommen en raketten, die de Israëli's over het Suezkanaal hebben geschoten sinds juni 1967, heeft een Egyptische kunstenaar een standbeeld gemaakt, dat gisteren door de Egyptische premier Pawzi in Cairo is onthuld. Huisarrestbepalingen overtreden JOHANNESBURG (Reuter) Mevrouw Winnie Mandela, de echtgenote van de vroegere leider van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaanse Nationale Congres, is gisteren tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het overtreden van de bepalingen van haar huisarrest. Haar man zit een levenslange ge vangenisstraf uit op het beruchte Robbeneiland. Mevrouw Mandela heeft tegen het vonnis beroep aange tekend en is op borgtocht vrijgelaten. Winnie Mandela behoorde tot de groep Zuidafrikanen, die vorig jaar september werd vrijgesproken van de overtreding van de wet op het terro risme. Na zeventien maanden voorar rest werden zij en achttien anderen vrijgelaten. Maar een aantal kreeg huisarrest opgelegd. Dat gebeurde zonder vorm van proces. Mevrouw Mandela mag in haar woning in So- weto, bij Johannesburg, behalve haar kinderen en de huisarts niemand ont- N HAAG Willem van Otterloo, wekenlange afwezigheid weer op bok voor het Residentie Orkest, cht in het Haagse Congresgebouw :eravond een programma dat een ,kend bewijs is van het beleid dat seizoen gevoerd wordt. Bekend en •kend naast klassiek en heden- gepresenteerd in diverse be- ingen. idden van een batterij micro- is, vanwege radio-opnamen en stiek, weerklonk een pittige en lachtige Hebriden-ouverlure, 140 geleden geschreven door een insblije Mendelssohn. Honderd later componeerde de Fransman ilenc zijn concert voor twee pia- Dit werk tekent Poulenc ten ten uit. melodisch, speels en on- caly.oudend. waarbij hij composito- h niet al te diep graaft. Het toduo Tila en John Montes uit ■ntinië gaf een technisch gave tolking, doch muzikaal miste men. de door de trage tempi, speelsheid ^Franse esprit. Tvnalf orkestleden brachten het iliek een serenade, een boeiend en onderhoudend werk van Jean Fran- caix. Amusementsmuziek in de beste zin van het woord en als zodanig ook door Van Otterloo gepresenteerd. De publieke waardering resulteerde in de herhaling van het laatste, muzi kaal komisch deeltje. Charles Ives was in Amerika de compositorische profeet die men eerst na zijn dood in 1954 eerde. Voor de een is hij de ontdekking van deze eeuw, voor de ander een muzikale charlatan. Zijn compositie getiteld Three Places in New England is in ieder geval het bewijs dat hij in de instrumentatiekunst een meester was. Van Otterloo en het voltallige or kest zette zich met overgave in voor deze toch wel stemmingsvolle com positie. Tot slot een muzikale uitsmijter van de eerste orde: El salon Mexico van Aron CoDland. geïnspireerd door de gloedvolle volksmuziek van dat land. De weergave vormde de bekroning van het programma, dat veel muzi kaal vertier op goed niveau te bieden had. A. D. R. Hager vangen. Zij is gisteren tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat ze de fotograaf Peter Magubane, die zelf tot huisarrest veroordeeld is, zou hebben ontvangen Drie Amerikanen, die achttien maanden verbonden zijn geweest aan het jeugdwerk van de methodistische kerk in Durban, moeten Zuid-Afrika verlaten. De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, Theo Gerde- ner, heeft het bevel om hun verblijfs vergunningen in te trekken, niet wil len herroepen. De drie moeten het land nu voor 14 maart verlaten. De minister moest toegeven, dat de drie Amerikanen niets onwettigs gedaan hadden. WASHINGTON (AP. UPI, Reuter) President Nixon heeft snel en fel gereageerd op de waarschuwingen te gen het „Kissinger-syndroom" door senator Stuart Symington. Zijn perssecretaris Ronald Ziegler liet weten dat Nixon deze rede „mis leidend, oneerlijk en geheel onjuist" vond. „De presideent wil dat ik u na mens hem vertel dat de minister van buitenlandse zaken zijn voornaamste adviseur is op het gebied van buiten landse zaken en dat dit zo zal blij ven". Senator Symington had gezegd dat Nixons adviseur voor buitenlandse aangelegenheden Henrv Kissinger in alles, behalve naam, de minister van buitenlandse zaken was. Volgens Nixon had Symington de aanval ge daan om de solidariteit binnen de re- sering te ondermijnen. Ziegler zei dat Nixon binnenkort op een persconfe rentie de rollen van de twee mannen zal ophelderen. ROME (AP, UPI) De Ita liaanse socialistische partij zal de regeringscoalitie van premier Emilio Colombo niet verlaten. Als premier Colombo vandaag de vertrouwenskwestie stelt, zul len de socialisten hem steunen. De stemming over de toekomst van de regering is noodzakelijk geworden, nadat vorijze week de enige Republi keinse minister in het kabinet, samen met twee staatssecretarissen ontslag nam. Colombo heeft destijds toege zegd, dat hij de vertrouwenskwestie zou stellen als een van de coalitie partners uit de boot zou stappen. De socialisten hebben echter de re gering niet onvoorwaardelijk hun steun gegeven. De partij verklaarde gisteren in het parlement, dat zij met de communisten wil samenwerken overal waar dit mogelijk is. De Ita liaanse CP is de grootste van West- Europa. Partijsecretaris Mancini van de so cialistische partij drong aan op een dialoog tussen de regering en de com munisten. Hervormingen, zo merkte hij op, kunnen in Italië niet worden verwezenlijkt zonder een noen beleid jegens de communisten Deze partij was de laatste tiid ..met groter inzet en verantwoordelijkheidsgevoel'' op getreden. Met name de universi taire hervormingen en de hervorming van het belastingstelsel konden heel goed met de communisten besproken worden, meende hij. De communisten willen dat de hui dige coalitie plaats maakt voor een van de socialisten, communisten en links-katholieken Beriiadette Devlin wekt woede hij Congresleden in VS WASHINGTON (AP. Reuter) Twee leden van het Amerikaanse Congres hebben aangedrongen Berna- dette Devlin, die een rondreis door de VS maakt, het land uit te zetten. Bernadette Devlin, het 23-jarige Britse Lagerhuislid voor Midden-Ul ster, is bezig in de VS inzamelingen te houden voor de linkse oppositie in Noord-Ierland. Zij heeft zich ver scheidene keren in krachtige termen tegen de regering Nixon gekeerd. De Republikeinse afgevaardigde John Hunt, zei in een verklaring: „Waarom laten wij deze radicale per soon in ons land toe terwijl we hier al zo'n hoop ongeknipte bommengooi- ers hebben rondlopen?" Hunt merkte dit op na de bomaanslag op het Kapi- tool, de zetel van het Amerikaanse Congres. Robert Michel, een tweede Republi keinse afgevaardigde, heeft verklaard dat het Amerikaanse ministerie van justitie het visum moet intrekken van Bernadette Devlin. „Mejuffrouw Dev lin heeft hopen werk te doen voor de burgerrechten in haar eigen land. Ze kan beter naar huis teruekerer, om dat werk af te maker-." t-Ti chel. Bernadette Devlin heef* eerder deze week aangeboden in de 'aat Iowa voorop te lopen bij een demon strate tegen president Nixon Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat Bernadette Devlin onder de grondwet dezelfde rechten van vrijheid van meningsuit ing heeft als andere personen, Ameri kanen of niet. Betogers in Janan slaags met politie NARITA (Reuter. UPI) Honder den jonge Japanse betogers en boeren hebben gisteren met bamboesperen een aanval gedaan op de politie, die massaal was aangerukt om een bezet ting van bouwgrond voor het tweede vliegveld van Tokio ongedaan te ma ken Het was de negende dag van een bezetting van het gebiel ir de buurt van de Japanse hoofdstad. De eige naars van de grond, meest kleine Ja panse boeren, hadden zich krachtig verzet tegen de onte gening van de grond. Bij de gevechten zijn 112 poli tiemannen gewond geraakt Ruim honderd betogers liepen eveneens verwondingen op. De boeren kregen steun van stu denten, omdat dezen wilden proteste ren tegen eventuele plannen van de regering om het tweede Japanse vliegveld ook ter beschikking te stel len van de Amerikaanse luchtmacht en voor de Japanse defensie. SAIGON (Reuter, UPI. AP) President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft op nieuw. en nu in niet mis te verstane woorden, Hanoi gewaarschuwd, dat een inval in Noord- Vietnam wordt overwogen. „De Noordvietnamezen zouden wakker moeten worden en zich moe ten realiseren, dat zij niet langer sterk zijn, dat zij niet langer het initiatief van de aanval in handen hebben. Integendeel, zij zouden zich moeten realiseren dat wij in staat zijn hen overal aan te vallen", aldus Thieu. En even later in zijn toespraak voor provinciefunctionarissen merkte de Zuidvietnamese president op: „Een jaar geleden kon ik niet van te voren zeggen, dat we de communisten in Cambodja zouden aanvallen. En een maand geleden kon ik var te voren niet zeggen, dat we dat in Laos zou den doen. Op dit moment kan ik niet van te voren zeggen wat verder zal gebeuren". ..Bovendien, als we moeten denken over een aanval op de communisten in Noord-Vietnam. dan komt dat al leen omdat zijzelf ons in een situatie hebben gebracht, die ons dwingt in die richting te denken, teneinde ons te verdedigen". De Democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field, gaf gisteravond het volgende commentaar op de dreigementen van Thieu: ..Als hij Noord-Vietnam wil aanvallen kan hij zich er beter op voorbereiden 'dat alleen te doen' Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de Amerikaanse regering niet ge sproken heeft over een mogelijke in val In Noord-Vietnam. Zware verliezen De Amerikanen en Zuiöv.t name- zen lijden nog steeds zware verliezen in Laos Boven de Ho Tsji Minh-rou- te zijn gisteren acht Amerikaanse he likopters neergeschoten. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon toegegeven. Volgens de officiële opgave zijn nu dertig Amerikaanse helikopters in Laos verloren gegaan sinds op 8 fe bruari de invasie daar begon. Ameri kaanse piloten hebben echter laten weten, dat dit cijfer aan de lage kant is. Er zouden er gemiddeld vier tot vijf per dag verloren gaan Bij de acht toestellen d'ie gisteren neerge haald werden, zou een bemanningslid omgekomen zijn; acht worden als vermist opgegeven Slechte voorlichting Journalisten in Zuid-Vietnam kla gen steen en been over de slechte nieuwsvoorziening over de oorlog in Laos. Amerikanen en Ziridvietname- zen werken nauw samen om de nieuwsstrrom in te perken Als er al informat'es worden verstrekt, zijn die onsamerhanserd en vaak aantoon baar misleidend Met name de mede delingen over de verliescijfers zijn ver naast de waarheid, beweren de verslaggevers Voor de eerste maal in de Indochi- nese oorlog heeft Noord-Vietnam luchtdoelraketten, van het Russische type SAM-2, vanuit Noord-Vietnam afgevuurd op Amerikaanse vliegtui gen boven Zuid-Vietnam. Raketten werden afgevuurd op een A7-ge- vechtsbommenwerper en een verken ningsvliegtuig. De vliegtuigen werden niet geraakt. De Amerikaanse commandanten beschouwen deze nieuwe ontwikke ling echter als een ernstige bedrei ging. De raketten worden door mo biele lanceerinstallaties afgevuurd. „Sprekende minderheid'' in VS roert zich weer WASHINGTON (AFP) Leiders van de Amerikaanse „Coalitie van het volk voor Vrede en Gerechtig heid" heb^?en aangekondigd dat er op 24 april in Washington opnieuw een grote massabetoging zal worden ge houden tegen de politiek van Nixon. De betoging zal gericht zijn tegen de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in Indo-China, tegen de ongelijkheid tussen blanken en ne gers en tegen het vasthouden van ..politieke gevangenen", zoals de ne- gerleidster Angela Davis Een honderdtal organisaties in de VS zouden zich aangesloten hebben om via de betoging druk uit te oefe nen op de Amerikaanse regering. 24 April is de herdenkingsdag van de dood van dominee Martin Luther King. Amerikaanse functionarissen hebben laten doorschemeren dal er opnieuw luchtaanvallen op Noord-Vietnam zullen worden ondernomen als ver gelding voor de aanvallen met de ra ketten. Dat soort bombardementen is gisteren al uitgevoerd op delen van Noord-Vietnam. Stakingspauzebij Parijse politie PARIJS (UPI) De Parijse politie staakt vandaag twee maal één uur. Ze heeft er genoeg van door de regering als demonstran ten-meppers te worden gebruikt en daardoor in de hoofdstad een zeer slechte reputatie te krijgen. De vakbonden, waarin de 60.000 Parijse politiemannen zijn verenigd, noemen de actie geen „staking", maar een „pauze" Krachtens een wet van 1948 zijn politiestakingen in Frankrijk ver boden. Alle politiemannen heb ben een oproep gekregen te voor komen dat het tot vechtpartijen tussen protesterende agenten en linkse Parijzenaars komt. Er zul len pamfletten worden uitgereikt tijdens de twee „pauzes", waarin de burgers wordt uitgelegd, waarom de politie er genoeg van heeft de gebeten hond van de Pa rijse bevolking te worden. NEW DELHI (AFP. Reuter) In India groeit het dodencijfer als ge volg van gewelddaden tijdens de par lementsverkiezingen met dc dag. Een nauwkeurige schatting valt niet te geven, maar het aantal doden loopt in de tientallen. In de noordelijke stad Aligarh (Oettar Pradesj), waar dinsdae bij gevechten tussen moslems en hindoes acht doden vielen, werd gisteren nog een man door een sluipschutter dood geschoten Troepen oatrouüleren in de stad en de verkiezingen zijn er uitgesteld In andere de'en van Oet tar Pradesj, de geboortestaat van premier ïrdira Gandhi, ging de be volking echter wel naar de stembus, evenals in de staten Bihar en Naga- land. De opkomst zou betrekkelijk zwak zijn. wat vooral nadelig wordt geacht voor mevrouw Gandhi's Con grespartij. Waarnemers menen, dat MOSKOU (Reuter, UPI) Jon gere stafleden van de Westduitse ambassade in de Russische hoofd stad zouden zich schuldig maken aan diefstal, dronkenschap, roeke loos rijden en nachtelijke uitspat tingen in het ambassadegebouw. Als de dageraad aanbreekt is de ambassade het toneel van mannen, dit niet meer op hun benen kunnen staan en geen aandacht meer schenken aan hun halfdronken vriendinnen. Soms moesten de da mes het gebouw door een raam verlaten. Komsomolskaya Prawda, het blad van de communistische jeugd, noemde de namen van vijf mannen en een vrouw, die de openbare orde zouden hebben verstoord. Kort geleden ontdekte de politie bij een bouwwerk twee Westduit sers, die hout wilden stelen. Een nanyde benen en de andere ging er in e'en auto vandoor La'er werd een derde Duitser dronken aange troffen. die ook tot de ambassade staf behoorde. Veel Westduitse diplomaten ma ken er volgens het blad een ge woonte van, de verkeersregels te overtreden. Vaak rijden zij door ro de lichten en meestal ook te hard Soms branden 's nachts alle lichten van hun auto's, maar even vaak hebben ze helemaal geen licht aan. Van de zijde van de ambassade wilde men geen commentaar geven. Wel is bekend, dat ongeveer een maand geleden enkele Westduitse ambassadeleden naar huis zijn ge zonden. deze partij vermoedelijk meer zetel» zal behalen dan de 221 die zij tot dusver in het lagerhuis bezat, maar beneden de absolute meerderheid van 261 zetels zal blijven. De verkiezingen zijn over tien dagen uitgesmeerd. Pas op 10 maart wordt met het tellen van de stemmen begonnen. Bihar en Oettar Pradesj worden beschouwd als „sleutelstaten" voor mevrouw Gandhi Zij vaardigen sa men 133 vertegenwoordigers af naar het parlement. Mevrouw Gandhl zond haar stem over de post naar Allahabad, haar geboorteplaats. In Bihar, waar tn vePband met ongere geldheden op twaalf plaatsen een herstemmine is gelast, is woensdag uit een stembureau in het district Si- wan een stembus geroofd. DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga van volksgezondheid heeft aan de voedingsraad een bedrag van 116.000 beschikbaar gesteld voor een onzerzoek naar de wenselijkheid van speciale voedingsmiddelen voor be jaarden zoals bijv. gerontolac, melk waarvan het vet Is vervangen door gevitamineerde olie. Vastgesteld zal worden of bepaalde ziekten en gebreken worden veroor zaakt door een tekort aan ijzer, vita mines en andere stoffen in de voe ding van bejaarden of door een ge brek in de spijsverterings-organen, waardoor deze stoffen onvoldoende in het bloed worden opgenomen. Gesprek tussen kerk en staat in Polen WARSCHAU (Reuter) De Poolse primaat Stefan Wyszynski is gisteren naar de regeringsgebouwen in War schau gereden voor een onderhoud met premier Jaroszewicz. Het is het eerste topgesprek tussen kerk en staat in Polen sinds 10 jaar. In december verklaarde de Poolse premier voor het parlement, dat zijn regering zal streven naar normalise ring van de betrekkingen tussen de staat en de rooms-katholieke kerk. Ongeveer 95 procent van de Poolse bevolking is roomskatholiek. Ook in Italië is de winter teruggekeerd. Voor het eerst sinds 37 jaar viel er sneeuw in Rapallo aan de Rivièra. gisteren Amsterdam onbewolkt •2 -10 0 Brussel sneeuwbui -7 0.3 Frankfort licht bew 1 -10 0 Genève zwaar bew. 2 -3 0.1 Innsbruck sneeuw -2 -8 1.1 Kopenhagen licht bew. -3 -10 0.1 Locarno half bew. 3 -4 0 l-onden zwaar bew. 4 -2 02 Luxemburg onbewolkt -1 -11 0.2 Madrid onbewolkt 14 -1 0 Majorca motregen 14 8 3.1 Munchen sneeuw -3 -11 1 Nice licht bew 7 1 Parijs onbewolkt 2 -6 0.2 half bew 8 1 8 Wenen sneeuw -2 -12 0.1 Zürich geheel bew. -0 -8 04

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9