CNV wil pensioenprobleem radicaal oplossen Tweede Kamer akkoord met uraniumfabriek Integratie brandweer en BB voorgesteld Vijfjarenplan tegen luchtverontreiniging - Bankiers staan te dringen om pantserglas Meeste mensen voor optrekken AOW en AWW V I HfT^r DONDERDAG A MAART 1971 (door Huub Elzerman) OEWEL werkgevers en werknemers van mening zijn dat een aanvullende pensioenplicht brood er nodig is, ziet het er niet naar uit dat het pakket sociale voorzieningen op dit punt snel ge- pipmpleteerd kan worden. Eén van de struikelblokken van het ambitieuze plan, dat de Pensioencommissie van de Stichting ffian de Arbeid op tafel heeft gelegd, is het verschil van mening over de financiering en de uitv< ng van de pensioenplicht. Het meningsverschil gaat daarbij om zeer principiële zaken. NVV en NKV zijn bereid om op aandrang van de \erkgevers een pluriform uitvoeringssysteem te aan landen. Dat betekent dat behalve de bedrijfs- en on- rrnemifigspensioenfondsen ook de particuliere levens- zekeringsmaatschappijen overigens zonder winst- igmerk en in ruil voor inspraak een deel van de moering voor hun rekening zullen nemen. Het gaat j&j iarbij om het beheer van een immens kapitaal aan sioenpremies. 'et CNV streeft naar een radicale oplossing: de uit dring van de pensioenplicht moet volgens het verbond trden overgelaten aan de 26 bedrijfsverenigingen. Als voordelen noemt het CNV vereenvoudiging van de socia le wetgeving, besparingen, het uitsluiten van commer ciële elementen en de mogelijkheid tot het verdelen van een stuk economische macht. Immers, het premie-kapitaal betaald door de werk nemers biedt de mogelijkheid invloed uit te oefenen op de investeringen en tot kapitaaldeelneming in de be drijven. Om enigszins wegwijs te raken in dit zeer moeilijke probleem hebben we de stuwende kracht achter het CNV- plan, de heer L. de Graaf, gevraagd enkele kanttekenin gen bij de pensioenvoorstellen te plaatsen. TRECHT „Wanneer het lerleg in de Stichting van de beid over een aanvullende jnsioenplicht mislukt, dan zal Stichting de regering moe- i laten weten, dat het georga- leerde bedrijfsleven er niet in [geslaagd een oplossing te vin- i voor het pensioenvraagstuk. i wordt het een zaak van de litiek. 'anneer we een regering krijgen de WD zal het politiek moeilijk len een ingrijpende, meer radi- oplossing te vinden. Met de A heb je dan meer kans. Per- ilijk geloof ik dat de kans op een ijpende oplossing er in zit, wan de vakbeweging bereid is zich •k te maken. lo luiden enkele conclusies van de 'er L. de Graaf, pensioendeskun- van het Christelijk Nationaal kverbond. II )e heer De Graaf is lid van de Pen- encommissie van de Stichting van Arbeid, die vorige week de blauw- uk voor een nationale pensioenver- H :ering op tafel heeft gelegd. Volgens dit plan zullen alle werk- mers binnen 10 15 jaar een aan- llend pensioen krijgen, dat inclu- f de AOW 70 procent van het tst genoten loon moet bedragen, n pensioenvoorziening is peper- ar. Uiteindelijk zal iedereen al- er inclusief de AOW 25 h 30 Rent van zijn loon aan pensioen- (mie moeten betalen. De Stichting is nu zover, dat het i aantal verschillende plannen en dellen aan de achterban heeft irgelegd. Een van die plannen is nog al afwijkende, ingrijpende V-plan. Buiten discussie NVV-vertegenwoordiger Berends ft bij de presentatie van het pen- enplan vrij abrupt gezegd dat het V-plan buiten de discussie staat, s dit een teleurstelling voor u? >e G: „Nee. destijds is besloten een die over het pensioenprobleem te ken op basis van een pluriforme voering dat wil zeggen met hand- zing van het aandeel van de on- nemingsfondsen, de bedrijfspen- ;nfondsen en de particuliere le- sverzekeringsmaatschappijen. Het dat het CNV-plan, dat uitgaat i een uniforme uitvoering, toch in interim-rapport is opgenomen is in strijd met het aanvankelijke jangspunt, maar de werkgevers nden hiervoor wel begrip. De ver ing bij de levensverzekerings- atschappijen, die volgens het V-plan buiten spel blijven, was tl groter. Achterban - Stuurt het CNV aan op een poli- te oplossing? Wanneer je werkelijk een ingrij- ide oplossing wil dan is die binnen georganiseèrde bedrijfsleven waarschijnlijk niet te vinden. De werkgevers willen alleen meewerken als het bestaande uitvoeringssysteem van ondernemingsfondsen, bedrijfs pensioenfondsen en particulie re levensverzekeringsmaatschappijen blijft bestaan. Ik ben tegen het laten voortbestaan van zo'n lappendeken. Of wij op een politieke oplossing aan zullen sturen is op dit moment nog niet te zeggen. Eerst zal de achterban van het CNV zich moeten uitspre ken." Uniform Waaqpm wil het CNV een uni forme uitvoering van de pensioen plicht? „Behalve door de AOW wordt de oudedagsvoorziening voor de werkne mers behartigd door de bedrijfspen sioenfondsen (85), de ondernemings fondsen (ruim 1500) en de particulie re levensverzekeringsmaatschappijen (18.000 collectieve polissen). Een buitengewoon onsystematisch en ingewikkeld geheel. De eenvoudig ste, en daarom goedkoopste, opzet van de uitvoering van de pensioen plicht zou zijn wanneer er één fonds en één administratief apparaat zou komen, dat aansluit bij het huidige apparaat van sociale werknemers- voorzieningen. Krachtens de Organisatie Wet So ciale Verzekering is het bedrijfsleven ingedeeld in 26 bedrijfstakken. Voor elke bedrijfstak hebben werkgevers en werknemersorganisaties een be drijfsvereniging opgericht. Deze be drijfsverenigingen zijn belast met de uitvoering van de werknemersverze keringen (ziektewet, WAO en werk loosheidswet). Veertienbedrijfsvere nigingen doen dat via een gemeen schappelijke administratie (het GAK). Het is naar mijn mening niet meer dan logisch dat een eventuele pen sioenwet wordt ingedeeld bij de werknemersverzekeringen en dat de bedrijfsverenigingen belast worden met de uitvoering. Alleen op deze wijze wordt het pensioen onderdeel van het nationale pakket sociale voorzieningen. Nu hangt het er zo'n beetje bij. Deze versnippering kost handen vol geld. Omslagstelsel Het tweede geschilpunt. Waarom wil het CNV een omslagstelsel? „Er zijn drie mogelijkheden: een kapitaaldekkingsysteem, een omslag systeem of een mengvorm van bei de.. Kapitaaldekking houdt in, dat iedereen in principe veertig jaar voor zijn pensioen spaart Dit systeem heeft als voordeel dat er een miljar den-kapitaal ontstaat, dat gebruikt kan worden voor de noodzakelijke in vesteringen. Bij het omslagstelsel worden de binnengekomen premies meteen uit gekeerd. Bij dit systeem wordt het benodigde pensioengeld opgebracht door de actieve werknemers. Een na deel van dit systeem is dat het de besparingen, en dus de investeringen, aantast. In het CNV-plan is daarom in het omslagsysteem een spaarmoge lijkheid ingebouwd. Het omslagsysteem heeft als voor deel, dat het beter is beveiligd tegen de geldontwaarding (inflatie) en dat je het in een veranderende economi sche situatie gemakkelijk kunt aan passen. Op deze manier kan ook het aanvullend pensioen een instrument worden bij het voeren van een goed sociaal economisch beleid. De moei lijkheid is dat NVV, NKV en de werkgevers al hebben gekozen voor een kapitaaldekkingsysteem met om slagelementen. Voor de werkgevers was dit een van de voorwaarden om met de vakcentrales in zee te gaan. Concentratiegeld Het kapitaal aan premies be taald door de werknemers vormt een enorme concentratie van geld. van economische macht. „Bij kapitaaldekking zeker, bij een omslagsysteem is die concentratie af hankelijk van de hoeveelheid geld die je wilt reserveren. En ook al zouden de bedrijfsverenigingen dit kapitaal aan besparingen in beheer krijgen, dan is het nog altijd zo dat deze ver enigingen worden bestuurd door werknemers en werkgevers. Bovendien is het mogelijk dat het geld over de 26 bedrijfsverenigingen verspreid zal blijven. Hoewel deze kwestie nog niet is uitgewerkt geloof ik wel dat parlementaire controle noodzakelijk is. Het gaat tenslotte om een politiek instrument. Voor de vak beweging geldt dat zij een kans krijgt mee te beslissen óver het be heer van het pensioenkapitaal". De vrees bestaat dat het CNV- plan zal leiden tot vertraging, tot tijdverlies. L. de Graaf „Dat hoeft niet, want welke oplos sing je ook kiest, er moet een pen sioenwet door het parlement. En dat kor.t tijd. Alleen wanneer je met een plan komt, waarvoor geen politieke meerderheid bestaat, kan er vertra ging optreden. Ik zie ook wel dat je het voor een snelle oplossing met de werkgevers eens moet worden, maar ik vind ook dat je niet ten koste van alles over eenstemming moet bereiken. Boven dien, er zijn natuurlijk ook andere oplossingen. Een ervan is dat je m fasen op een meer ideale oplossing aanstuurt. Vanuit de metaalsector wordt bijvoorbeeld gesuggereerd om als eerste stap de 86 bedrijfspensioen fondsen terug te brengen tot 26 fond sen." Solidariteit De verevening? „Met de verevening wil de com missie het verschil in pensioenkosten, die het gevolg zijn van leeftijdsver schillen wegwerken. Een vorm van solidariteit is nodig, omdat oudere werknemers anders op grond van te hoge pensioenkosten niet meer in dienst zouden worden genomen. Een voorbeeld. Wanneer je een be drijf hebt met honderd 25-jarigen, dan ben je erg goedkoop uit, want 25-jarigen behoeven maar een kleine pensioenpremie te betalen (ƒ175 per jaar). Wanneer je evenwel een 64-ja- rige aan een pensioen van 70 procent van zijn laatste loon wil helpen dan moet je 18.000 gulden aan premie op tafel leggen. Om dit verschil weg te werken worden de gemiddelde kosten berekend. Wijkt het gemiddelde af naar bene den dan moet de onderneming bijbe talen. wijken de gemiddelde pen sionkosten af naar boven dan krijgt de onderneming geld bij. Dit geld komt uit het centraal vereveningsin stituut. Bovendien is met een derge lijke centrale regeling het vraagstuk van de arbeidsmobiliteit opgelost. Bij verandering van werkkring treedt geen pensioenverlies meer op. Niets betaald Een ander moeilijk punt is, dat de start wordt bemoeilijkt door de groep werknemers, die totnogtoe niets heeft betaald. Als je een pensioen begint op te bouwen met drie procent per jaar met een jaar later misschien vier procent, dan heb je heel wat jaren nodig voordat je op een redelijk pen sioenniveau zit. Wanneer je bij de start mis schien over drie jaar in een be drijfstak zit waar nu al 20 procent aan aanvullend pensioen wordt be taald. merk je niets. Het tempo van de invoering zal moeten worden afgestemd op de zwakste bedrijfstak." Ten slotte: „Het gaat niet om het veroorzaken van een con flict. Ik zoek alleen naar een goede oplossing van het pen sioenvraagstuk. Er staan grote belangen op het spel. De invoe ring van de aanvullende pen sioenplicht is de afronding van de bouw aan het sociale ver zekeringshuis. Dat huis moet goede fundamenten hebben". Eén algemene hulpverleningsdienst op komst DEN HAAG De integratie van de brandweer en de organisatie van de Bescherming Bevolking (BB) en de totstandkoming van één algemene hulpverleningsdienst zullen geleide lijk aan en regionaal moeten geschie den. Politie, GGD en ambulancediensten Hotels Zuid-Veluwe getroffen door Britse poststaking ARNHEM Diverse hotels in Arnhem en met name aan de Zuid- Veluwe zoom zijn gedupeerd door de poststaking in Engeland. De VW in Arnhem, die ook dit jaar dacht een groot aantal Britse sportclubs voor trainingsdoeleinden naar de Zuid-Veluwe zoom te halen, heeft het contact met de hierbij be middelde reisbureaus verloren Zij heeft een van haar functiona rissen naar Londen gestuurd om enig inzicht te krijgen in de stand van zaken. Hij kwam tot de conclusie dat, zelfs wanneer de poststaking thans wordt beëindigd,, er nog te veel tijd is verloren gegaan om de hotels in de stille weken van het vroege voorjaar, voorafgaande aan de eerste drukte, verband houdend met het bollensei- zoen, de zo begeerde sportieve klan dizie te bezorgen. Wel is er een mogelijkheid een aantal sporttours naar de nazomer te verschuiven. Intussen is de Arnhemse WV over het geheel genomen niet pessimistisch, want de belangstelling van Scandinavische zijde om op de Zuid-Veluwe te komen oefenen, is dit jaar bijzonder groot. Al bijna 50 clubs hebben zich aangemeld. zullen in de toekomst ook zeer nauw moeten samenwerken en duidelijke verbindingen hebben met de alge mene hulpverleningsdienst. Deze plannen, in grote lijnen reeds in een interimrapport uitgewerkt door een interdepartementale stuur groep, zijn gisteren uitvoerig bespro ken in een gesprek tussen de vaste kamercommissie voor de civiele ver dediging en minister van binnen landse zaken Beernink. Het is voorts de bedoeling dat bij de regionale integratie er één alge meen alarmnummer (ooll) komt, dat een snelle informatie van de com mandoposten zal verzekeren. Als belangrijkste argument voor de integratie werd genoemd de gelijk gerichte activiteiten van brandweer en de BB, zoals brandbestrijding, redding en technische hulp.- Minister Beernink verwachtte dat door deze integratie bij gemeenteraden een veel grotere bereidheid zal bestaan tot medewerking aan een algemene hulp verleningsdienst, Ook de burger zal in de toekomst ervaren dat er slechts één instantie is die bij kleinere en grote rampen optreedt en waarin geen afzonderlijke BB meer is te on derscheiden. De commissarissen der koningin staan in het algemeen positief te genover de gedachte van een alge mene hulpverleningsdienst. Een en kele trekt echter in twijfel of de voorzieningen voor een oorlogssituatie wel gekoppeld kunnen worden aan die voor hulpverlening in vredestijd. In oorlogstijd, aldus minister Beer nink, zal een nationale leiding aan wezig zijn. die desgewenst de gehele hulpverleningsorganisatie kan inscha kelen. Ook bij zeer grote rampen als de overstroming in 1953,.wordt de hulpverlening op nationaal niveau gecoördineerd Minister Luns (buit. zaken) en minister Nelissen (econ. zaken) tijdens het debat in de Tweede Kamer over het ultracentrifuge- project. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fabrikanten van pantserglas worden, thans zwaar on der druk gezet door de Nederlandse Bankiersvereniging om sneller te le veren. De Vereniging wil namelijk een 5-jarenplan om alle 6700 bank kantoren en 2300 postkantoren te be veiligen tegen overvallers, al binnen drie jaar tot uitvoering brengen. Achtergrond bij het versneld uit voeren van het beveiligingsplan is de onrustbarende stijging van het aantal overvallen, zo vertelde een woord voerder van de Bankiersvereniging ons gisteren. „Het gemiddelde ligt al bijna op één overval per dag en dat is een situatie die wij niet kunnen accepteren". Ongeveer 3000 post- en bankkanto ren in Nederland zijn reeds beveiligd met pantserglas en zogenaamd „stil alarm". Van de andere 6000 kantoren wordt de helft op dezelfde wijze be veiligd. De andere helft bestaat uit grote kantoren en die krijgen zoge naamde „kassiersboxen". Het 5-jarenplan voor de beveiliging van de kantoren, dat de Bankiersver eniging in samenwerking met de PTT had uitgewerkt, betekende al een maximale belasting voor de fabrikan ten van pantserglas. Het is daarom de vraag of het plan wel in drie jaar tot uitvoering kan worden gebracht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De grote meer derheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het ultra- centrifugeproject, zoals dat in een verdrag van Engeland, Ne derland en Duitsland gestalte heeft gekregen. Bij het debat over dit project gisteren in de Tweede Kamer bleken alleen de linkse oppositiepartijen aarze lingen te hebben over de water dichtheid van de garanties dat het in de toekomst te vervaar digen verrijkt uranium niet voor het maken van kernwapens zal worden gebruikt. Ook deze partijen, met uitzondering van de CPN en wellicht ook PSP, zullen in grote lijnen met het verdrag instemmen. Het ultracentrifugeproject, waartoe op het ogenblik een tweetal fabrieken in Almelo Wordt gebouwd, wordt naar de mening van de regeringspar tijen met voldoende garanties om ringd. „Het zou onjuist en onverstan dig zijn het vreedzame project een sensationeel karakter te geven", zo stelde drs. Westerterp (KVP) namens de drie confessionele partijen. In tien punten die later door de regering werden onderstreept, somde hij op welke deze garanties zijn. De belangrijkste daarvan zijn: Groot-Brittannië, een kernmacht, zal alleen verrijkt uranium voor het gebruiken van kernwapens betrekken uit fabrieken van eigen grondgebied. Export van verrijkt uranium zal alleen plaatsvinden aan landen die akkoord gaan met de waarborgen, vereist uit oogpunt van een non-pro liferatieverdrag. Eventuele transacties met landen die het non-proliferatieverdrag niet hebben bekrachtigd zullen alleen plaatsvinden nadat de regering met het parlement in overleg is getreden. Kistemaker Tijden het debat werd de persoon van prof. dr. J. Kistemaker de grond legger van het project zoveel moge lijk bulten beschouwing gelaten. De poging van het kamerlid Van der Spek (PSP) om de regering tot een antecedentenonderzoek naar de per soon van prof. Kistemaker te bewe gen, werd door minister Luns als niet-relevant van de hand gewezen. Later diende de heer Van der Svek toch een motie in, waarin hij vraagt om opening van de archieven over prof. Kistemaker. Volgens de heer Van der Spek moet het deze week verschenen boekje van de journalist Wim Klinkenberg ernstig worden ge nomen. Hoewel de heer Van der Spek de conclusies uit het boek waarin het werk van prof. Kistemaker wordt voorgesteld als een voortzetting van zijn nazi-praktijken niet onder streept, achtte hij openbaarheid in het belang van de zaak. Monopolie Daar zit ik nu achter mijn schrijf machine. Een beetje verward. En eigenlijk zonder woorden. Meer met gevoelens. Ik zal proberen het uit te leggen. Precies een week geleden heb ik op deze plaats afscheid genomen. Het was een leeg gevoel de dagen er na. Soms zag ik iets en dacht: da's voor de Haagse hof..." Maar het hoefde niet meer. Toen kwamen er telefoontjes en brieven... Brieven waar ik blij mee was om dat ze hartelijk waren, maar waar ik ook een beetje verdrietig van werd, omdat er soms een toontje in was van: „Je hebt ons in de steek gelaten..." En als het dan nog akelig koud is, je ballpoint op ,een kritiek ogenblik elke dienst weigert, je kous laddert en een kop koffie over je schoot gaat... noii dan... dan gaat de tele foon en zegt een stem, dat de Haag se hof terug moet komen. Dat de lezers, dat verklaard hebben, en de ruimte er voor gevonden is! En of je maar.,. Of je maar weer wilt gaan oplet ten. Sprietjes garen of zoals een le zeres verklaarde, hele bouquetten plukken... uit die kleine Haagse hof. Vraag niet naar mijn reactie. Helemaal precies zou, ik het niet kunnen zeggen. Kruiden en bloemen laten zich niet altijd zo gemakkelijk vinden. Soms hebben ze nog venij nige stekels ook. Het hoofd is soms leeg en elk hart is wel eens verdrietig. Dan vallen er zweetdruppels en misschien is er wel eens een traan tussen geweest. Hoewel dan ook weer bleek, dat bloemen dankbaar zijn voor elk vocht... Soms kan je heerlijk ronddollen in de hof, nagniffelend over het gekke dat overal bloeit. Maar wat me het kostbaarste was geworden in deze jaren is de on zichtbare draad tussen de lezers en mij. Misschien ken ik werkelijk maar enige honderden van u, dat is al veel. Maar de brieven, soms een enkele regel, soms vele kantjes, tele foontjes, opmerkingen zo hier en daar te horen gekregen, hebben me Herboren Ook de onzichtbare lezers leren ken nen. In Goes en Leidschendam, in Rijs wijk en Dordrecht, in Rotterdam en Gorkum, op een boerderij of op een flat. Kort en goed. Ik ben blij terug te zijn bij u allen. We starten weer... op de oude en ik geloof zo langzamerhand wel ver trouwde, toer. Dit nieuwe begin moge teseb'iker- tijd het antwoord zijn op de brieven, die ik kreeg. Ik piekerde al over persoonlijk terugschrijven, maar ge loof me, tijd is een schaars ariikel voor me en daarom graag deze eer ste herboren Haagse hof gebruikt voor een algemeen woord van dank. Ir. Oele (PvdA) vreesde op lange termijn een monopoliepositie van de Europese industrieën. Hij diende daarom een motie in, waarin ge vraagd wordt de kamer in ieder geval nog te horen voordat tot commerciali sering van het project wordt overge gaan. Mr. Van der Stoel (PvdA) acht te de mogelijkheid niet uitgesloten dat Frankrijk vroeg of laat zou kun nen profiteren van het verrijkt ura nium. In de motie verlengde hij al leen export naar niet-verdragspart ners onder waterdichte garanties. De regering stemde hiermee in. De CPN noemde het project bij monde van de heer Wolff een ernstig gevaar voor de veiligheid. Volgens hem roevt het verdrag een bewape ningswedloop op. Hij eiste daarom uitstel van het debat over dit onder werp tot na de verkiezingen. Ook drs. De Goede (D'66) signaleer de griezelige aspecten aan het ver drag. Het project noemde hij het toonbeeld van onbeholpen democratie in een technocratie. Bezwaren bleek hij vooral te hebben tegen de moge lijkheid van Engeland om als kern macht te profiteren van het project. Hij drong daarom aan op een verdere internationalisering van het ultra centrifugeproject. HILVERSUM Tachtig procent van de Nederlanders is bereid meer premie of belasting te betalen als hierdoor AOW en AWW opgetrokken kunnen worden tot het niveau van het minimumloon. Dit is gebleken uit een sociaal-eco nomisch verkiezingsonderzoek van KRO-Brandpunt. Vijftien procent van de ondervraagden sprak zich tegen belasting- of premieverhoging uit. Vijf procent had geen mening. Een grote meerderheid (88 pet.) was voor verlaging van de leeftijd waarop alleenstaande vrouwen in aanmer king komen voor een AOW-uitkering. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kabinetsforma teur zal bij de stukken, die hij krijgt ook een vijf-jarenplan vinden tegen de luchtverontreiniging. Staatssecre taris Kruisinga van volksgezondheid heeft opdracht gegeven voor een der gelijke studie, waarover de formateur een voorlopig rapport krijgt. De bewindsman deelde bij de be handeling van de begroting van so ciale zaken en volksgezondheid ver der in de Eerste Kamer mee. dat een voorontwerp van wet op de bodem verontreiniging gereed is. Over de vestiging van Hoogovens in het saneringsgebied Rijnmond ver klaarde dr. Kruisinga dat een toena me van de luchtverontreiniging in een dergelijk gebied niet kan worden toegestaan. In het algemeen achtte hij een stringent beleid tegen de luchtveront reiniging wenselijk. Tijdens het debat kwam ook het vieze zwemwater ter sprake. De TNO-norm, gebaseerd op de aanwe zigheid van zg. coli-bacteriën is on- juist. Daarom wordt nu gezocht naar een andere norm. die geschikt is uit oogpunt van de volksgezondheid. Het gebruik van verdovende mid delen zal uitgebreid op allerlei terrein worden onderzocht. De staatssecreta ris deelde de Eerste Kamer mee, dat een onderzoekprogramma is opgesteld naar de chemische, biochemische, pharmacologische en psychische kan ten van* het druggebruik. Verder wordt meegewerkt aan een meerjarig internationaal onderzoek en wordt nagegaan hoe de voorlich ting kan worden verbeterd. Gestreefd wordt naar een algehele herziening van de wetgeving. Speciaal waar schuwde dr. Kruisinga voor het ge bruik van hennep. Over de schade lijkheid bestaat nu zekerheid. Profetische „kwajongen" Het artikel over Ds. A. J. Hoorn in de Rotterdammer van zaterdag 20 febr. roept nogal wat vraagtekens op. Mag ik er een paar plaatsen" Vooreerst: doet het niet wat vreemd aan, een dienstknecht van Christus te horen zeggen: „We rotzooien maar wat aan'? Stel daarnaast eens de uitspraak van Paulus: ..Wij prediken Christus de Gekruisigde" Vervolgens: Wat voor soort geheim taal bezigt deze prediker? Verschil lende kijkers, die zijn kerstnachtdienst in Vlaardingen hadden gevolgd, verze kerden mij er geen syllabe van te heb ben begrepen. Nu ik een paar citaten uit de bewuste preek heb gelezen, moet ik deze kijkers ogenblikkelijk bijvallen. Tenslotte: Als het waar is, dat „deze pastor in en rond zijn Immanuëlkerk een gemeentelijk leven heeft opge bouwd met binnen-, buiten- en half- kerkelijken dat er niet om liegt en waar de vonken vanaf vliegen" zoals het artikel suggereert, hoe komt het dan, dat er nog voor zijn vertrek naar Rotterdam een aktie in zijn wijk is gevoerd, waarbij 450 gemeenteleden hun handtekening hebben geplaatst voor een predikant met een andere koers? OUDE TONGE Ds. \V. van Gorsel

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7