in Staphorst poliopatiënt Gevraagde subsidie voor gastarbeiders redelijk Zevende overval binnen een week Nieuwe campagne voor fluoridering Amsterdam weigert Weinreb prozaprijs 8 Mr. Ebbeling (CRM): omstandigheden gewijzigd DeJ°ng ziet geen jQjxdcrCIl bezwaar in bezoek van keizer Hirohito Vier Dam-mariniers vrijgesproken; voor vijfde 100 boete Muntendam: Eventueel verplichten DONDERDAG 4 MAART 1971 T OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februarTvan 10-18 uur voordelige trei'n-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar (Van een onzer verslaggevers) STAPHORST In Staphorst is het aantal poliopatiënten tot ne gen gestegen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Ik hoop van harte dat het kabinet een mogelijk heid zal vinden om de stichtingen die ten bate van de buitenlandse arbeiders werken, alsnog het gehele door hen gevraagde subsidie van 7,9 miljoen gulden te geven. Deze subsidie-aanvraag is namelijk heel redelijk, als je ziet hoeveel werk en mensen er nodig zijn om de buitenlandse arbeiders in ons land op te vangen. En dan is het nog minimaal wat we eigenlijk doen." Aan het woord is mr. G. Ebbeling, hoofd van de hoofdafdeling Categora le Opbouw van het ministerie van CRM. Onder de afdeling van mr. Eb beling ressorteren de afdeling Ambo nezen, de afdeling Woonwagenzaken en de afdeling migrerende groepen (buitenlandse werknemers, buiten landse studenten, vluchtelingen en Surinamers en Antillianen). In deze kwaliteit is de heer Ebbeling ten nauwste betrokken bij het (subsidie beleid dat het rijk voert ten aanzien van al deze groepen. Hij zegt nu: „In feite zou er nog veel meer moeten gebeuren en zou er dus ook veel meer geld nodig zijn ten bate van dit werk. Wij zijn ons daar bij CRM volledig van bewust; minister Klompé heeft zich in de Eerste Kamer ook in deze zin uitgelaten. Maar wat wil je, als je nu eenmaal niet meer geld ter be schikking hebt? Een minister kan niet verder springen, dan de samenle ving hem toestaat. In feite is het een zaak van het Nederlandse volk, dat nu eindelijk eens moet gaan beseffen met welke problemen we te maken hebben, doordat er in ons land zo'n 100.000 buitenlandse arbeiders worden aan getrokken. Men moet tot de overtui ging komen, dat we met al die Ma- tokkanen en Turken niet alleen maar arbeidskracht invoeren, maar men- Sen." Tekort Het subsidiebeleid kwam in dis cussie, toen de landelijke Stichting ^buitenlandse werknemers meedeelde dat zij van CRM niet de gevraagde .7,9 miljoen subsidie kreeg voor het tdro werk in 1971, hoewel dit bedrag toch 95 procent van alle onkosten van de stichting uitmaakt en de stichting voor 95 procent door CRM gesubsi dieerd wordt. CRM deelde toen mee, dat op de rijksbegroting 1971 4,5 miljoen was uitgetrokken voor het werk van de stichtingen (op grond van ramingen en cijfers) en dat men met een tekort van 3,5 miljoen zou komen te zitten, wilde men de stichting de gevraagde 7,9 miljoen uitkeren. De vraag is toen gerezen of CRM geruisloos wilde afstappen van het principe bepaalde instellingen een percentagesubsidie te geven om in plaats daarvan een bedragsubsidie te geven. „Formeel is het* zo, dat een subsi diepercentage van 95, zoals we dat in 1970 aan de stichting buitenlandse ar beiders wilden geven, geen recht geeft op eenzelfde subsidie in 1971, omdat een subsidie maar voor één jaar in de Rijksbegroting wordt vast gesteld. Maar natuurlijk kunnen in stellingen en stichtingen, die voor hun bestaan grotendeels afhankelijk zijn van rijksbijdragen, alleen maar een beleid voeren, wanneer zij op langere termijn weten, waar ze op kunnen rekenen. Een toegezegd subsidiepercentage in een bepaald jaar wordt in derge lijke gevallen een soort verkregen recht, waarop men ook in de vol gende jaren kan rekenen. Het is dan ook een laatste redmiddel voor ons om af te wijken van een eenmaal vastgesteld percentage. De instellin gen moeten zeker kunnen zijn van een bepaald subsidieprecentage om te kunnen werken", aldus mr. Ebbeling. Niet verlengd Is er in dit geval dan niet afgewe ken ven '1nze stelregel en heeft'CRM het subsidiepercentage niet verlaagd? „Nee, dat is niet het geval. Wan neer je zegt „wij subsidiëren een in stelling voor 95 procent", dan wil dat Mr. G. Ebbeling niet zeggen, dat je 95 procent van alle mogelijke uitgaven van een derge lijke instelling voor je rekening moet nemen. Er staat duidelijk omschreven voor welke soort werkzaamheden CRM subsidie verleent. Je verleent bijvoor beeld subsidie voor de personeelskos ten, bepaalde soorten werk etc. Maar het kan voorkomen, dat de instellin gen posten op hun begroting gaan zetten, waarvan je zegt „moeten die nu ook door CRM gesubsidieerd wor den?" En dat was hier het geval We hebben alleen in overweging gegeven „Kunnen bepaalde uitbrei dingen van werk etc. dit jaar wel opgevoerd worden in verband mét de financiële moeilijkheden, waarmee ons ministerie in dat geval te kampen zou krijgen", aldus de heer Ebbeling. Kabinet Als CRM de instellingen voor bui tenlandse werknemers nu toch de ge vraagde 7,9 miljoen een bedrag dat u zelf erg redelijk vindt gezien het werk dat verricht moet worden wil geven, hoe kan dat dan? B. en W. verivijzen naar onderzoek justitie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Friederich Weinreb, die door een jury was voorgedragen als kandidaat voor de prozaprijs 1970 van de gemeen te Amsterdam, krijgt de prijs niet. B. en W. van Amsterdam hebben de jury geschreven haar advies niet te zullen volgen en de proza prijs dit jaar niet toe te kennen. De jury had Weinreb voorgedragen voor zijn boek „Het land der blin den", het eerste deel van zijn oorlogs- memoires. B. en W. schryven dat hun afwijzing niet berust op een beoorde ling van de literaire kwaliteiten van Weinrebs werk. „Ons standpunt is gegrond op de overweging, dat er fei ten zijn, die u in het midden laat, maar die wij als dagelijks bestuur van Amsterdam eenvoudig niet in het Van een onzer verslaggevers HEERLEN Twee gewapende mannen hebben woensdagmiddag op een postagentschap aan de Eik straat te Heerlen een overval ge pleegd. De buit bedroeg 4500 gul den. Het is de zevende gewapende overval op bank of postkantoor binnen een week. De mannen kwamen het kantoor binnen op het moment dat de hou der, mevrouw Doeven. alleen was. Ze bladerden wat in tijdschriften en vroegen om meer bladen. Toen de kantoorhoudster zei dal er niet meer tijdschriften waren, zei een van de overvallers, terwijl hij een pistool te voorschijn haalde, „geef dan de poen maar". De vrouw gaf al het in de la aanwezige geld. Nadat beide man nen zich ervan hadden overtuigd dat niet meer geld aanwezig was, trokken ze de telefoondraad uit de muur en vluchtten het kantoorpand uit. Niemand heeft gezien hoe de overvallers zich uit de voeten heb ben gemaakt. De kantoorhoudster had de mannen al een dag eerder op bezoek gehad, toen in gezelschap van een derde. De overvallers zijn niet degenen, die dinsdag een gewapende overval pleegden op het postkantoor te Wylre. De overvallers in Heerlen waren ongeveer twintig jaar oud. Beiden hadden lang haar, de een zwart en de ander blond. De afgelopen zeven dagen werden overvallen gepleegd op een postkantoor tc Alkmaar, bank in Eindhoven, bank in Hoog- made. postkantoor in Vlaardingen en een bank in Amsterdam. midden kunnen en willen laten. Die feiten zijn, dat de heer Weinreb om streden is, en wel omdat beschuldi gingen tegen hem zijn geuit in ver band met handelingen, die hij tijdens de jodenvervolging in de Tweede We reldoorlog zou hebben verricht, op grond van welke beschuldigingen hij in twee instanties is veroordeeld. Zoals bekend is op verzoek van de minister van justitie bij het Idstituut voor oorlogsdocumentatie een onder zoek gaande. Wanneer wij de heer Weinreb met de prozaprijs-1970 zou den bekronen, zouden we daarmee te kennen geven, dat de uitslag van dit onderzoek van geen betekenis zou zijn voor de beantwoording van de vraag, of de heer Weinreb voor de toekenning van de prozaprijs in aan merking komt. Daarvoor zijn de fei ten. die in het geding zijn, echter te ernstig van aard", aldus B. en W. „Belangrijkste werk" De jury, bestaande uit Ethel Port- noy. Rein Bloem en Peter van Eeten, meent dat het boek van Weinreb het belangrijkste prozawerk is dat in 1970 verscheen, „een boek waarvan met zekerheid kan worden gesteld dat het zijn betekenis zal behouden en ook in de toekomst zijn beklemmende actua liteit niet zal verliezen". Mag dat voor een deel toegeschreven worden aan Weinrebs onderwerp, de Joden vervolging in ons land tijdens de Duitse bezetting, de memoires zouden onmogelijk zo'n indruk op de lezer kunnen maken als ook de literaire kwaliteiten niet uitzonderlijk waren. De jury meent dat Weinrebs persoon lijke visie op het gehele complex in het eerste deel van zijn memoires het meest consistent is weergegeven, een literaire kwalificatie waarmee de ju ry uitdrukkelijk wil aangeven dat haar oordeel geen enkele stellingna- me over de zg. „affaire-Weinreb" im pliceert „Dat kan alleen na een kabinets beslissing. Elke afwijking van de rijksbegroting moet door het kabinet worden goedgekeurd. Als we toestem ming krijgen om alsnog die 3,5 mil joen extra te geven, waarop ik goede hoop heb, dan blijft de vraag, waar dat vandaan moet komen.Dat geld komt in ieder geval uit de algemene middelen". Hoe komt het dat CRM de stichtin gen voor de buitenlandse werknemers voor slechts 4,5 miljoen op de rijks begroting had ingevoerd, hoewel het nu zelf van mening is, dat 7,9 miljoen een redelijk bedrag is? Had men die hogere kosten niet kunnen voorzien? „In begin 1970 moeten wij een ra ming maken voor de begroting van 1971. Dat houdt in, dat wij in fe bruari 1970 met grote fantasie moeten kunnen voorspellen, wat er in decem ber 1971 aan de hand zal zijn Wat heeft zich nu ditmaal voorgedaan? Het aantal buitenlandse arbeiders is in 1970 onverklaarbaar sterk geste gen. Dat had niemand kunnen voor zien, ook het Centraal Planbureau niet, waarvan wij de cijfers krijgen, waarop we onze ramingen baseren. Wij hadden te horen gekregen, dat er in 1971 maximaal 80 000 buitenlandse arbeiders zouden zijn, terwijl het er nu al 100.000 zijn. Het verschil tussen die twee cijfers is de belangrijkste oorzaak van het nu op de begroting staande bedrag, dat inderdaad aan de lage kant is. Niet exact We kunnen, juist op dit gebied, nooit exacte cijfers krijgen, omdat we in Nederland te maken hebben met 30.000 autonome bedrijven, autonoom ook wat betreft het aantrekken van buitenlandse arbeiders. Een geval, waarin het niet te voor zien was, dat er extra buitenlandse arbeiders naar Nederland zouden ko men: De DAF vestigt een bedrijf in Limburg, om daar werkgelegenheid te scheppen voor de werkloze mijn werkers, opeens wordt dan beslist dat de Olympische Spelen in 1972 in München zullen worden gehouden en duizenden Duitse arbeiders vertrek ken naar München om daar aan het Olympische dorp te gaan werken; dat betekent weer een groot tekort aan arbeiders, o.a. in de Duitse grensstreek, en talloze Limburgers gingen naar Duitsland pendelen. Zo doende moest DAF buitenlandse ar beiders aantrekken". Toereikend? Heeft CRM afgezien van al deze onvoorziene factoren een toereikend subsidiebudget? „Natuurlijk schreeuwt elk ministe rie om meer geld voor het eigen werk. Daarom nogmaals:, geen enkele minister kan verder springen, dan de maatschappij hem toestaat. Het Ne derlandse volk moet inzien, dat er veel geld nodig is. Maar afgezien daarvan kun je wel zeggen, dat CRM maar een zeer bescheiden deel van de nationale uitgaven van 30 miljard per jaar voor zijn rekening neemt.CRM gebruikt, alles inbegrepen, slechts an derhalf miljard van deze 30 miljard, ruim één procent van het nationale inkomen, aldus mr Ebbeling. Van een verslaggever DEN HAAG „Er is voor de Ne derlandse regering geen aanleiding tegenover het staatshoofd van het huidige Japan een andere houding aan te nemen, dan die welke tussen bevriende staten gebruikelijk is.* Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. De premier wijst er op dat het verblijf van keizer Hirohito in ons land privé is en geen officieel karakter draagt, zodat „er geen plaats is voor de daarbij behorende eerbe wijzen". De ontvangst zal met niet meer en met niet minder beleefdheid plaats hebben dan het internationaal gebruik ki dergelijke gevallen mee brengt, aldus De Jong. De premier voegt nog aan zijn ant woord toe dat de regering veel begrip heeft voor die landgenoten, die in de oorlog hébben geleden onder de Ja panse bezetting van Nederlands-Indië, maar in werkelijk heid lag de macht niet bij de keizer doch bij de Japanse regering. De be trokken bewindslieden zijn dan ook na de capitulatie verantwoordelijk gesteld voor de gepleegde oorlogsmis daden. Ten slotte wijst de minister-presi dent op het feit dat sindsdien 25 jaar zijn verlopen, waarin met een nieuwe regering een vredesverdrag is geslo ten, de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld en een regeling is ge troffen en uitgevoerd, waarmee van Japanse zijde beoogd werd medeleven en spijt tot uitdrukking te brengen voor het leed, gedurende de Tweede Wereldoorlog aan Nederlanders toe gebracht. Van een verslaggever DEN HAAG De zeekrijgsraad heeft gistermorgen de 17-jarige mari nier W IJ. veroordeeld tot een boete van 100, wegens het beschadigen van een personenauto na de actie van de mariniers op 25 augustus op de Dam in Amsterdam. Op 17 februari was een week gevangenisstraf tegen hem geëist. De vier mariniers die tegelijk met W. IJ. terecht stonden, werden con form de eis vrijgesproken van de ten laste gelegde openlijke geweldpleging. Het verzoek van de fiscaal aan de krijgsraad om de vier voor hun deel neming aan de Dam-actie enkele da gen verzwaard arrest op te leggen, wees de raad af. Het opleggen van krijgstuchtelijke straffen zal overge laten worden aan de commandant van deze mariniers. Ook de 69 andere ..Dam-mariniers" werden in decem ber door hun commandanten gestraft. Alle vijf mariniers hadden voor de zeekrijgsraad toegegeven dat zij op 25 augustus hadden meegedaan aan de actie om de Dam „schoon te vegen", omdat de politie het karwei naar hun mening niet goed had aangepakt. Na dat de mariniers in linie over de Dam waren gerend kreeg een aantal van hen bij de Damstraat onenigheid met de bestuurder van een personenauto. De wagen werd beschadigd, doordat er tegen geschopt en geslagen werd. W LJ. was de enige die bekend heeft zich schuldig te hebben gemaakt aan „openlijke geweldpleging in vereni ging tegen goederen". Nadat hij het vonnis had gehoord liet hij weten niet in hoger beroep te zullen gaan. Wat reeds met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid werd aan genomen, is gisteren door het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven bevestigd: de ziekte, waar door in eerste instantie zes jeugdige Staphorsters werden getroffen, is in derdaad polio en wel van het type 1. Vrijdag en zaterdag hoopt men alle inwoners tot 18 jaar het Sabin-vaccin te kunnen toedienen. De drie kinderen, bij wie gisteren polio werd geconstateerd, wonen dicht bij het zestal, dat het afgelopen wekeinde door de huisartsen aan de geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag werd doorgegeven. Zij zijn vrijwel allen leerlingen van dezelfde school en spe len op straat met elkaar. Thans zijn 4 patiënten opgenomen in het zieken huis te Groningen, 2 in Zwolle en 3 in Meppel, terwijl er één thuis wordt verpleegd. Oproep Alle ouders, die kinderen hebben van 0 tot 18 jaar zijn dringend opge roepen mede te werken aan de mas sale vaccinatie.. Bijna de helft van de jeugd is niet gevaccineerd. Er zijn 3 poliotypes, die alle de zelfde verschijnselen hebben. De in deling naar één van de 3 types heeft te maken met de verwekkers; het soort virus type 1 komt het meeste voor. Voor elk van de 3 types is een apart vaccin ontwikkeld. Het Sabin-vaccin wordt toegediend in de vorm van suikerklontjes, die met enkele druppels zijn besprenkeld. Bij de kleinste kinderen wordt het serum op een lepeltje melk gedaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Prof. dr. P. Muntendam meent dat het volgende «^Ongeneeslijk*' kabinet serieus moet overwegen de fluoridering van het drinkwater, wettelijk te verplichten. Prof. Muntendam, de voorzitter van de commissie voorlichting fluoridering drinkwater, gaf dit gisteren als zijn persoonlijke mening te kennen op een bijeenkomst in Den Haag waar een nieuwe publiciteitscampagne voor de fluoridering werd aangekondigd. Een modeontwerper heeft met een beetje goede wil wel iets van een architect, maar dat een architect mode gaat ontwerpen, is tamelijk uniek. De Oostenrijkse bouwmeester Peichl is verantwoordelijk voor deze gewaden, die in het Museum van de Twintigste Eeuw in Wenen werden getoond. Peichl is ook al bekend als karikaturist, hetgeen de vraag doet rijzen of deze ontwerpen soms ook als karikatuur moeten worden opgevat. Fluoridering is niet in strijd met wel ke wettelijke bepaling dan ook. Het tast ook de rechten van de mens niet aan. Volgens mij is het nalaten van fluoridering wel in strijd met de rechten van het kind waarvoor alle voorwaarden aanwezig moeten zijn voor een optimale groei aldus prof. Muntendam. Hij wees hierbij op het beperkte resultaat van tien jaar ..fluoriderings- reclame" door de overheid. Momen teel krijgen ruim 2,5 miljoen mensen gefluorideerd drinkwater Gemeenten en waterleidingbedrijven die haast vijf miljoen mensen van drinkwater voorzien hebben een vergunning om te fluorideren aangevraagd en voor een gedeelte al ontvangen maar zijn nog niet tot fluoridering overgegaan. Dit betekent dat ongeveer 5,5 miljoen mensen het de eerste tijd nog zonder fluor in het drinkwater moeten doen, hetzij omdat de gemeente waarin zij wonen nog geen vergunning heeft aangevraagd hetzij dat de gemeente al besloten heeft geen fluor in het water te zullen doen. Deze 5,5 miljoen mensen wonen voornamelijk in Fries land, Overijssel, Limburg, een ge deelte van Brabant, Zeeland en Zuid- Holland. ..De overheid besloot toentertijd de gemeenten zelf over de fluoridering te laten beslissen. Het is nu de vraag of deze beslissing juist is geweest." aldus prof. Muntendam. Hij benadrukte dat fluoridering de enige manier is om het steeds erger wordende tandbederf tegen te gaan. „In de afgelopen tien jaar is steeds weer gebleken dat fluor volstrekt on schadelijk voor de gezondheid is. Namens de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Tandheelkunde sprak de heer Solle- wijn Gelpke over het tandbederf als een „ongeneeslijke ziekte", waardoor momenteel kinderen met een gaaf ge bit tot de uitzonderingen behoren. Anti-snoep-acties zijn al 60 jaar aan de gang maar het tandbederf is vertienvoudigd, aldus de heer Solle- wijn Gelpke Over het vermeende ge vaar van fluor zei hij dat door de vele onderzoeken over de veiligheid van fluor meer bekend is dan over de veiligheid van het eten van aardap pelen. De nieuwe fluorideringscampagne bestaat uit het rondsturen van een door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid samengestelde fluorideringskrant aan gemeenten, tandartsen, artsen, apothekers en zie kenfondsen. De eerste oplage van de krant is 100.000 exemplaren. Gemeente-réveil komt in Apeldoorn bijeen APELDOORN De Driebergse stichting Gemeente-réveil houdt za terdag 6 maart een regionale bijbel studiedag in Apeldoorn. De bijeenkomst is in gebouw Irene bij de Grote Kerk en begint om tien uur. Ds. W Glashouwer, hervormd predikant te Driebergen, en de Doornse evangelist J Kits spreken over: de wederkomst van Christus voor de gemeente, voor Israël en de volken. Kamerleden van VVD komen op voor schapen Van een verslaggevers DEN HAAG De Kamerleden mr. A. Geurtsen en dr. K. van Dijk (WD) hebben minister Klompé een „relatief bescheiden bijdrage" ge vraagd voor de schaapskudde van Ruinen in Drente. De kudde is eigen dom van de stichting het Drentse hei- deschaap, die met een tekort zit van ƒ6000,-. Het jaarlijkse onderhoud vergt 20.000,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5