Technisch zeer begaafd UEFA team toch onderuit Eddy Merckx onweerstaanbaar Erhard Keiler snel in Eindhoven ADO lelijk: 0-0 BANKEN VERHOGEN AANTAL PROVISIES Kansen voor Ressems gestegen Belgen op moeilijk veld winnaar: 1-0 Geen Spartanen voor Jong Oranje Nederlagen voor Rod Laver weer wat rijker Celtic en Vorwarts De Graafschap ook zonHer voorzitter Mengelberg expositie in Gem. museum Den Haag Weer Thomascursus in Den Haag Muller en Galvez schrijven af voor titeltoernooi in Engeland failliet? Minder containers naar Amsterdam Groter overschot in febr. bij RPS 15 DONDERDAG 4 MAART 1971 Van onze speciale verslaggever TONGEREN Dinsdag nog, nauwelijks 24 uur voor het belangrijke duel tegen België, heeft Arie de Vroet zijn UEFA-jeugdelftal extra op een besneeuwd veld in Maastricht laten trainen. Want de bonds coach zag een nederlaag aankomen. De fysiek sterkere Belgen, ge specialiseerd in „sjouwpartijen" en de lange pass in moeilijke om standigheden, zouden onbetwist in het voordeel zijn. De Vroet heeft gelijk gekregen. Zijn technisch begaafde formatie is op het lastige sneeuwtapijt lelijk onderuitgegleden. De kans dat de Nederlandse jeugd (16 tot 18 jaar) zich plaatst zoals de traditie onderdehand gebiedt voor de eindronde van het Europese toernooi is door de 10 nederlaag in het Vlaamse stadje Tongeren gister middag aanmerkelijk minder floris sant geworden. Desondanks krijgen de Oranje-junioren op 7 april in Nij megen alle kans hun onverwachte 'misstap' tegen de energieke Belgen goed te maken. Op die dag immers staat het sleutelduel in deze voor ronde op het programma. Luxem burg, de derde ploeg in de 'Neder landse groep' is inmiddels door ne derlagen tegen Nederland (50) en België (41) al voor de hoogste klas sering uitgeschakeld. De jeugdige Ne derlanders houden hun kans echter vo"edig in eigen hand. Een overwinning in de thuiswed strijd tegen de équipe van de immer hypernerveuze coach Raymond Goet hals moet zonder meer haalbaar zijn. Vooral technisch beschikt de Neder landse 'kweekschool van het topvoet bal' over aanmerkelijk meer kwali teiten. De Vroet: 'Ik blijf natuurlijk optimistisch. We hebben de omstan- dioheden volledig tegen gehad. We beschikken nu eenmaal over een elf tal dat werkelijk voetbal speelt Dat graag tikt en iets wil laten zien. Dit veld was Nadrukkelijk in het voor deel van de Belgen.' De kracht van het Belgische voetbal komt vooral onder de moeilijkste omstandigheden het beste tot uitdrukking. Het succes rijke '.nationale elftal won deze winter op geteisterde velden van Schotland en Portugal in de strijd om de Euro pese titel. En ook het UEFA-jeugdelf tal profiteerde gisteren zelfverzekerd van het dikbesneeuwde terrein. Via lange trappen het middenveld werd vaak lakoniefk overgeslagen brachten de jeugdige Belgen de Ne derlandse defensie voortdurend in grootscheepse moeilijkheden. Vooral in het centrum waar Harry Stevens (FSC) en Adrie van Kraay (PSV) gaten lieten vallen kreeg de brigade van Goethals mogelijkheden. Vleugelverdedigers Jos Overbeek (De Graafschap) en Theun Jan Jongens (Volewijckers) kregen echter alle ge legenheid de fouten te corrigeren. IVant de opponent miste stootkracht, raffinement en fantasie. Goethals, de hooggeprezen 'smaakmaker van het Belgische voetbal': 'We konden de aanval niet afmaken. De Nederlan ders waren veel atletischer en atten ter. Daarbij heeft het elftal in Schel- lenkens een formidabele doelman.' Raymond Goethals complimenteert mt niet aflatende ijver en wel licht ook met wat leedvermaak de kwaliteiten van het Nederlandse voetbal. 'Die Kleton wordt een speler van uitzonderlijke klasse. Wat een techniek en wat een inzicht heeft die jongen.' De Belgische coach blijkt op nieuw een vedette in Nederland ont dekt te hebben. Gerrie Kleton, de pas 17-jarige Ajaxcied, heeft zijn al veel besproken talent echter in deze wed strijd niet één keer gedemonstreerd. Tevergeefs zocht hij, via solo's, naar openingen in de Belgische afweer. Zijn verontschuldiging: 'Het veld. Ik ben een dribbelaar, ik wil de bal graag bij me houden ai dan plotse ling versnellen. Maar dat ging onder deze omstandigheden helemaal niet.' En De Vroet: 'Kleton is het beste voorbeeld van het spel dat we van middag hebben laten zien. Hij is een tikker, een jongen van de korte pass, die zijn ploeggenoten vrij kan spelen. Hij kon dit keer niet anders voetbal len. Zoals het hele elftal niet anders kon.' De angst van De Vroet bleek ge rechtvaardigd. De Belgen bleken in Nederlandse ogen afgezanten van de verschrikkelijke sneeuwman. 'Voor de wedstrijd heb ik er steeds op gewe zen dat we alleen met lange trappen succes konden hebben. De jongens zijn echter niet gewend zo te spelen. Je kunt van spelers die je maanden lang op een bepaalde speelwijze hebt voorbereid, niet verlangen dat ze plotseling volledig omschakelen. Al leen het 'kick and rush' voetbal is op een dergelijk veld effectief en dat kunnen wij, als technische ploeg, eenmaal niet spelen.' De Belgen, die dit 'een recht, een averecht' per tra ditie veel beter hanteren, kwamen desondanks niet verder dan één doel punt. Een treffer overigens, waarvoor ze een grove blunder in de Neder landse defensie nodig hadden. Vrije verdediger Van Kraay beoordeelde kort na rust een onschuldige inzet verkeerd en trapte finaal over de bal heen. Stalaert (Anderlecht) schoot uit vrije positie rustig in. DRUK Pas daarna kregen de Oranje-ta lenten aanvallend meer mogelijkhe den. De druk bleek weggevallen. De ijverige Kila (ADO) en Arntz (Go Ahead) voedden hun drie spitsen (Kleton, Kist en Bos) met de door de Vroet zo gretig gedicteerde passes in de diepte. Met name Kees Kist (Hee renveen) kwam twee keer op unieke wijze vrij voor Anderlecht-doelman Arie de Vroet Ook Atje Keulen uitstekend op 500 meter EINDHOVEN (ANP) In Eindho ven is gisteren de Yolland-week voor schaatsers begonnen. Zowel bij de dames als bij de heren werden bij zonder goede prestaties geleverd. Atje Keulen-Deelstra maakte met 45.4 sec de beste tijd ooit in Neeerland ge maakt op de 500 m. Sprintkampioen Erhard Keiler bleef als eerste in Ne derland beneden de 40-sec-grens. Hij won de 500 m van de sprintersklasse in 39.5 sec. Uitslagen: Sprintersklasse? 500 m: 1. Erhard Keiler (Wdld) 39.5. 2. Neil Blatchlord (VS) 40.4. 3. Marten Hoekstra (Ned) 40.9, 4. Jos Valen- tljn (Ned) 41 0, 5. Jan Bazen (Ned) 41.1, 6. Jim Heane (VS) 41.4, 7/8 Greg Lyman en Bill Lanlgan (belden VS) 41.5, 9. Gary Jon- land (VS) 42.0, 10. Walter Eygel (Oos) 42.3. 1000 m: l. Keiler 1.23.8, 2. Hoekstra 1.25.7, 3. Valentijn 1.25.9, 4. Bazen 1.27.1, 5. Lani- gan 1.27.4, 6. BlatChford 1.27.6, 7. Jonland 1.27.7, 8. Lyman 1.29.6, 9. Heane 1.29.8. 10. Eigel 1.31.0. Totaalklassement: 1. keiler 81.400. 2. Hoekstra 83.750, 3, Valentijn 83.950, 4. blatchford 84.200, 5, Bazen 84.650, 6. Lanl gan 85.200, 7. Jonalnd 85.850. 8 .Lyman 86. 300, 9. heane 86.800, 10. Eigel 87.800. Allroundklasse: 500 M: 1. Ard Schenk 40.4, 2. Jan Bols 41.6, 3. Gerhard Zimmer- mann (WDld) 41.6. 4. Kees Verkerk 41.8, 5. Eddy verheyen 42.0. 6. Peter Nottet 42.1, 7. Johnny Olof 42.2, 8/9 Guttormsen (Noorw) en Toniolll (It) bieden 42.5. 10/11. Sten Stenscn (Noorw) en Japple van Dijk bei den 42.9. 12. Piet Kleine 43.7. 5000 meter: 1. Schenk 7.42.0, 2. Stensen 7.45.1, 3. Guttormsen 7.48.3, 4. Verheyen 7.52.1, 5. Kleine 7.54.9. 6. Bols 7.55.1, 7. Zlm- mermann 7.56.2, 8. Verkerk 8.00.9. 9. Van Dijk 8.03.4. 10. Nottet 8.03.9, 11. De Koning 8.12.9. 12. Toniolll 8.14.6. Klassement: 1. Schenk 86.600, 2. Bols 89.110, 3. Verheyen 89.210, 4. Zimmermann 89.220, 5. Guttormsen 89.330, 6. Stensen 89.410, 7. Verkerk 89.890, 8. Nottet 90.490, 9. Van Dijk 91.240. 10. Vink 91 690. 11. Toniolll 91.960. 12. De Koning 92.390. Daems: 500 m: 1. Atje Keulen-Deelstra 45.5, 2. Stlen Kaiser 46.4, 3. Trljnie Rep 46.9, 4/5 Ans Schut en Willy Burgmeyer belden 47.4, 8/7 Elly van den Brom en Rieneke Demming 47.8, 8. Akke Falkena 48.2, 9. Sip- pie Tichelaar 49.2, 10. Carry Geyssen 49.6. 1500 m: 1. Keulen-Deelstra 2.24.6, 2. Kaiser 2.27.1, 3. Demming 2.27.4, 4. Schu 2.28.4, 5. Tighelaar 2.30.1, 6. Rep 2.31.0, 7. Burgmeyer 2.32.2, 8. Van den Brom 2.32.6, 9. Falkena 2.34.4, 10. Geyssen 2.35.4. Totaalklassement: l. Keulen-Deelstra 93.700, 2. Kalser 95.433, 3. Schut 96.867, 4 Demming 96.933. 5. Rep 97.233, 6, Burgmeyer 98.167, 7. Van den Brom 98.676, 8. Tichelaar 99.233, 9. Falkena 99.667, 10. Geyssen 101.300. Mouseu. Zonder resultaat echter. Ne derland miste juist in die fase de ge blesseerde Spartaan Van Staveren. De Vroet: 'Ik heb gehoopt op een ge lijkspel in deze wedstrijd. Het was bijna gelukt. De Belgen kunnen ook alleen maar via mistrappen van de tegenpartij een doelpunt maken.' De voetbalinterlandwedstrijd tussen de militaire elftallen van België en Neder land, die gisteren in Turnhout werd ge speeld, is met 1—0 gewonnen door de Bel gische militairen. Het enige doelpunt werd in de 65ste minuut uit een strafschop ge scoord door Gorez. STAND IN GROEP 1: 1. België 2 2 0 0 4 5—1 2. Nederland 2 10 12 5—1 3. Luxemburg 2 0 0 2 0 19 België Nederland 1—0 (0—0) 57: Stal- laert 1—0. Scheidsrechter: Sweet (Wales). Toeschouwers: 1.500. België: Monseu: Wouters, Egyed, Raem- donck. Tonon; Stallaert. Coutereels. Nijst: Vliegen, Hoste. Lambrlchts. Nederland: Schellekens; Van Overbeek, Stevens (Pfennings). Van Kraay. Jongens: Kila, Arntz, Bos; Kleton, Kist, Tljl. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM In Jong Oranje, dat volgende week dinsdag in Essen een vriendschappeliike wedstrijd te gen Rot Weiss Essen speelt, zullen Jan van der Veen en Dries Visser van Sparta niet staan opeesteld Od ver zoek van SDarta-coach Georg Kessler zal Frantisek Fadrhonc niet over het duo kunnen beschikken. Reden daar voor is de moeiliike wedstrijd die de Rotterdammers enkele dagen eerder moeten spelen voor de competitie te gen Holland Sport. Kessler vond het niet verantwoord zijn beide pupillen zo kort na elkaar een zware wed- striid te laten snelen. Ondanks het feit dat Ajax op woensdag 24 maart in Glasgow de re turn tegen Celtic in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup moet spelen, eaat de we^strHd tussen Soarta en Ajax op zondag 21 maart gewoon door. Sparta w'i n'et mee werken aan een eventueel uitstel of een vervroeging. Als het duel al op zaterdag wordt gesoeeld. vreest Soar ta een mindere ookomst van het nu- bliek. Als de wedstrijd later en dan in de avonduren dooreang zou moe ten vinden, zouden de Rotterdammers moeten uitwijken naar het Feije- noord-stadion. omdat er op Spangen nog geen lichtinstallatie is. In voorgaande jaren wilde de KNVB aan een verzoek om uitstel of vervroeging van een wedstrijd van een club die kort voor een Europa Cup-duel staat wel meewerken, maar de bond is daar aan het be<"'n van het seizoen van afgestapt, omdat Ne derland twee vertegenwoordigers in het toernooi kreeg. Manchester United gaat Nobby Stiles verkopen. De befaamde 'breker' van het Engelse team dat in 1966 we reldkampioen werd, is het afgelopen jaar tweemaal aan de meniscus ge opereerd en heeft daardoor bijna niet gevoetbald. Hockeyselectie gaat weer trainen AMSTERDAM (ANP) Dezelfde Nederlandse hockeyers, die in het na jaar en de winter hebben getraind voor het toernooi om de wereldbeker in Lahore, dat niet doorging, zijn ge selecteerd voor de trainingen van de nationale ploeg. Van 9 maart tot 18 mei zal een keer per week worden getraind op het sportcentrum Papen dal. De negentien spelers zijn: André Bolhuis, Paul Litjens en Heiko van Staveren (Kampong), Joost Bressers en Bart Taminiau (Tilburg), Jan Wil lem Buij en Irving van Nes (EMHC), Frans Christis, Jos Christis, Jacques Christis, Peter Dunki-Jacpbs. Thijs Kaanders en Maarten Sikking fHTCC), Coen Kranenberg (Laren), Wouter Leefers (HGC). Seven Smul ders (HHYC), Frans Spits en Nico Spits (Amsterdam) en Jeroen Zweerts (Victoria). LONDEN (ANP) Dè Australische tennismachine Rod laver heeft het indoortoernooi in Londen gewonnen door een 6—4 60 62 zege in de eindstrijd op de Joegoslaaf Nikki Pi- lic. Laver won hiermee een bedrag van 3250 pond sterling (ruim 27.500 gulden). De keiharde service van La ver en zijn strakke passeerslagen wa ren teveel voor Pilic, die na 83 mi nuten van de baan verdween. De thans 32-jarige Laver bracht door deze overwinning zijn verdiens ten in 1971 op meer dan 50.000 pond sterling 425.000). In de strijd om de derde plaats versloeg Tony Roche de Amerikaan Marty Riessen die onze landgenoot Okker had uitgeschakeld met 7—5, 6—2. Vernietigende reactie op aanval Gimondi CARLISLE (ANP) Zowel Celtic, tegenstander van Ajax in de kwartfi nales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, als Vorwarts Berlin, PSV's tegenstander in dezelfde ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars, hebben in vriendschappelijke wedstrijden geen beste indruk ach tergelaten. Geltic verloor van de En gelse divisieclub Carlisle United met 4—1. Volgens Jock Stein, die meer een reserveteam in het veld bracht, moest deze wedstrijd vooral een test zijn vopr reservedoeman John Fallon. Op hem had Stein de hoop gevestigd, nu Williams de laatste tijd uit vorm blijkt te zijn. Maar ook Fallon, die aan twee doelpunten tegen Carlisle schuld had. blijkt niet de aangewezen persoon om Celtics doel tegen Ajax te verdedigen. De Oostduitse bekerhouder FC Vorwarts Berlin verloor op eigen ter rein in Oost-Berlijn een oefenwed strijd tegen de Poolse club Wisla Krakau met 01 Na 31 minuten viel door M'ecik het beslissende doelpunt. De Oostduitsers waren weliswaar wat offensiever ingesteld dan in voor gaande oefenwedstrijden, maar er ging van de acties toch over het alge meen maar weinig gevaar uit. Voor de vierde maal achter elkaar slaagde Vorwarts er niet in een doel punt te maken. PSV-trainer Kurt Linder woonde het duel bij. LONDEN De Haagse eredivisie club ADO heeft gisteravond in een vriendschappelijke wedstrijd in,Lon den met 00 gelijkgespeeld tegen Crystal Palace, uit de Engelse eerste divisie. DOETINCHEM (ANP) De Graaf schap uit Doetinchem, op het ogen blik laatste in de eerste divisie zit niet alleen zonder trainer, maar is ook zijn voorzitter kwijt. Om per soonlijke redenen is drs. J. J. F Tromp, die ook contactman was voor de bege'eiding van de spelers, afae- treden. Tot nu toe is De Graafschap er niet in geslaagd, ter vervanging van de op non-actief gestelde trainer Ad Zonderland, 'een nieuwe oefen- meester aan te trekken. De KNVB heeft de Doetinchpmse verpnigim? een lijst van „werkloze" oefenmeesters met de vereiste vergunningen doen toekomen. Bert van Lingen, die niet in bezit is van een A-licentie leidt sinds het vertrek van Zonderland de trainingen. DEN HAAG In het Gemeente museum wordt van 20 maart t/m 9 mei een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van Willem Mengelberg. Op deze ex positie die ongeveer 300 stukken be vat. zullen schilderijen, handschrif ten. foto's en partituren worden ge toond. Tijdens de tentoonstelling wor den grammofoonplaten-concerten ge geven met opnamen van door Willem Mengelberg gedirigeerde werken NUORO (ANP) Eddy Merckx heeft in de Ronde van Sardinië dui delijk gemaakt dat het hem ernst is met het voornemen dit seizoen een zo groot mogelijk aantal wedstrijden te winnen. Vanaf de eerste etappe was hij in de aanval, hij won die rit, bracht ook het eerste gedeelte van de derde rit op zijn naam, liet zich wel iswaar in de tijdrit verrassen door de voor hem gestarte Deen Ole Ritter, maar sloeg in de vijfde en laatste etappe naar Nuoro een veel ge noemd plaatsje in de verhalen over Sardijns banditisme de concur rentie links en rechts om de oren. Aanleiding tot actief optreden van de Tour de France-winnaar vormden de vluchtpogingen, die Gimondi op zeven km van de finish ondernam Eerst werd de Italiaan teruggehaald door de knechten van Merckx. De Schoenmaecker en Tosello. Toen hij weer probeerde weg te komen, ging Merckx alleen achter hem aan De Belg haalde Gimondi in. ging hem in hoog tempo voorbij en bouwde in de luttele kilometers naar een finish een voorsprong op van 1 min. 13 secon den. Het volgende doel dat Merckx zich nu gesteld heeft is de overwinning in Milaan-San Remo over zestien da gen. In het algemeen klassement, waar in Eddie Merckx na zijn zege in de eerste etappe steeds de leiding heeft gehad, bleef de Belg 2 minuten en 43 seconden voor op de Zweed Gösta Pettersson. Herman van Springel die in de eindrangschikking derde werd had een achterstand van 3 minuten en 57 seconden Uitslag van de vijfde etappe: 1. Eddy Merckx (Bel*) 3.05.53 (gem. 33 560 km/uur), bonificatie 30 seconden. 2. Franco Bltossi (It) op 1.13 (bon 20 sec.). 3. Patrick Sercu (Belg) op 1.14 (bon. 10 sec). 4. Albert van Vllerberehe (Bele) 5. Herman van Springel (Belg). 6. Jos Huysmans (Belg), 7. Tony Hulbrechts (Belg). 8. Eddy Reyniers (Belg). 9 Roberto Sorllnl (It). 10. Georges Pintens (Belg). Elndlasscment: 1. Eddy Merckx (Belg) 19.17 32. 2. Gösta Pettersson (Zweden) op 2.43 3, Herman van Springel (Belg) op 3.57. 4. Gianni Motta (it) op 6.05, 5. Italo Zlllloll (It) op 6.15, 6. De Schoenmaecker (Belg) op 6.45. De Belg Noel van Tyghem heeft gisteren de tweede etappe van de wielerronde van de Indre en de Loire gewonnen. Hii legde de 195 kilometer naar Tours af in 4 uur, 42 minuten en 18 seconden. De Fransman Mouriaux eindigde in dezelfde tijd als tweede. Jan Krekels plaatste zich ex aenuo als zevende. De Fransman Daniel Proust behield de leiding in het klas sement. Ambtenaren die weigerden volk te tellen, geschorst Van een onzer verslaggevers DELFT Burgemeester en wet houders van Delft hebben vier jonge ambtenaren, die als aankomend maatschanpeliik werker in dienst zijn van de gemeente. geschorst, omdat ze geen medewerking aan de volkstel ling wilden verlenen. Het viertal drie mannen en een vrouw heeft zich beroepen op het verschonings recht vanweee hun beroepsgeheim als maatschappelijk werker. Het college dat de bevoegdheid be zit ambtenaren te benoemen en te ontslaan, zegt hun bezwaren niet ont- vankeliik te kunnen verklaren, omdat elke volksteller een geheimhoudings plicht heeft. Het laat zich aanzien dat de schor sing in een ontslagaanzegging zal re sulteren De vier ambtenaren aller ongetrouwd en korte tijd in dienst van de gemeente Delft hebben het recht tot dinsdag 9 maart tegen de schorsing in beroep te gaan Eddv Merckx gaat zegevierend op de finish af aan het einde van de laat ste etappe van de Ronde van Sardinië. Nog geen aanklacht tegen Kistemaker Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wim Klinkenberg, schrijver van het boek De ultracen trifuge, dat volgens de erin aangeval len prof. dr. J. Kistemaker uit dui zend halve waarheden is opgebouwd, weet nog niet zeker of hij tegen Kis temaker een aanklacht wegens bele diging gaat indienen. Dat werd tijdens de televisieuitzen ding waarin prof. Kistemaker zich verdedigde wel aangekondigd, maar Klinkenberg verklaarde ons gisteren dat hij alleevi de tekst van het inter view bij de AVRO had opgevraagd. Aan de hand daarvan wil hij beoor delen of er aanleiding is voor een klacht wegens belediging. Een rechts zaak zou als breekijzer kunnen die nen om de gegevens in de openbaar heid te brengen, meent Klinkenberg. DEN HAAG De Kurt Thomas stichting organiseert weer een cursus voor koorzangers en koordirigenten in het gebouw Op Gouden Wieken in Scheveningen. Het is de zevende maal dat deze cursus (nu van 28 juni tot en met 10 juli) onder leiding van prof. Kurt Thomas wordt gehouden. Ook de docenten zijn dezelfde: Jaap Hillen, Jan Eelkema, Gerhard Schmidt en Louis Kuypers. Een uit cursisten en leden van Haagse zangverenigingen gevormd koor, zal het programma voor de slotavond op 10 juni verzor gen. Dit jaar wordt voor het eerst ook het vak romantische en moderne koorliteratuur (Jaap Hillen) gedo ceerd. Aan de slotavond werkt het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland mee. Inlichtingen: secretariaat Kurt Thomasstichting, Raamstraat 28, Den Haag. FINANCIËN Onassis noch Olsen Gedeeltelijke doorberekening krijgt Ierse, werf hogere kosten Hagemeijer overweegt emissie convertibles BELFAST De Griekse scheeps- magnaat Onassis en zijn Noorse colle ga Olsen zijn er geen van beiden in geslaagd de scheepswerf Harland Wolff over te nemen. Sinds de werf een paar maanden geleden in financiële moeilijkheden kwam en de Ierse regering een bewindvoerder aanwees, hebben beide magnaten po gingen ondernomen de werf over te nemen. De Ierse overheid geeft echter blijkens een regeringsverklaring de voorkeur aan de huidige (regerings)- directie. Meer autoverzekeraars NICE (ANP) De kansen voor de Limburger Jean Bessems om in het toernooi om het Europees kampioen schap anker kader'47/2 in Nice een hoge plaats te bereikpn zijn vergroot door het plotseling bedanken van ti telhouder Dietel Müller en de Span jaard José Galvez. Müller, die zich door een tweede huwelijk en verbouwing van zijn bil jartzaal in Berlijn niet genoeg naar zijn zin had kunnen voorbereiden, wordt vervangen door ziin 'andeenoo' Sporer, een biljarter van de tweede categorie. Galvez. altijd een ge vreesde tegenstander voor Nederlan ders in het kader 47/2, heeft na het Spaanse kampioenschap, waarin hij zijn zoveelste titel behaalde, last ge kregen van een leveraandoening. In zijn plaats heeft de veelzijdige Bask Munoz, die in Nederland wel bekend staat als bandspeler en drie- bander, maar nog niet als kadrist, de reis naar het gastvrije, maar zeer koude Nice aanvaard. De voornaam ste struikelblokken voor Bssems, die gistermiddag in het gezelschap van bondsbestuurder Nico Odekerken aan de Rivièra neerstreek, zijn nu nog de Belgische favoriet Emile Wafflard Jean Bessems (hij werd kampioens van zijn land met een fantastisch moyenne van ruim (142) en de Fransman Roland Dufetelle, twee ex-professionals. Bessems, die maandag voor de wet in het huwelijk trad, heeft de laatste week door deze gebeurtenis en het carnaval, waarbij hij zijn vader inde zaak in Cadie en Keer moest helpen, wel niet zoveel kunnen trainen als hij zelf had gewild, maar steekt toch in een uitstekende vorm. Het afgelopen weekeinde nog versloeg hij in de Duitse clubcompetitie, waarin hij met Hans Vultink meedraait, in Berlijn Dieter Müller in het kader 47/2. De Limburger heeft overigens om meer allround te worden ingeschre ven voor een speciale cursus van de KNBB in het driebanden onder lei ding van de veelvoudige oud-wereld- kampioén René Vingerhoed. Die zal in vier perioden van vier dagen in de komende maanden behalve Bessems ook Puck van Aert, Hans Sundauest, Aad Verlouw en Hans Vultink de fij nere kneepjes van het driebandenspel bijbrengen. Vultink heeft ingeschre ven speciaal met het oog op het toer nooi om het Europees kampioenen schap individuele vijfkamp, dat niet in mei of juni maar hoogstwaar schijnlijk in oktober in Amersfoort zal worden gehouden. LONDEN Terwijl 800 000 auto bezitters bezig zijn nieuwe verzeke ringmaatschappijen te zoeken na het faillissement van de op een na groot ste Engelse verzekeraar, gaan er ge ruchten dat nog meer van dergelijke maatschappijen voor een bankroet staan. Niet minder dan nog eens 100.000 autobezitters zouden volgens deze onbevestigde berichten de dupe kunnen worden van op handen zijnde faillissementen van minstens 7 verze keringsmaatschappijen. DEN HAAG Vorig jaar is het aantal naar en van de Amsterdamse haven vervoerde containers afgeno men, terwijl het totale containerver voer voor Nederland per zeeschip is toegenomen. De aanvoer van contai ners naar Amsterdam daalde van 19.579 in 1969 tot 15.361. De afvoer verminderde van 21.663 tot 17.280. De aanvoer naar de Rotterdamse haven daarentegen steeg van 103.327 tot 126.271. De afvoer over zee via Rotterdam nam toe van 92.778 tot 116.057. De totaalcijfers van het con tainervervoer per zeeschip voor Ne derland zijn 157.709 (143.235) aange voerde en 152.704 (136.125) afgevoerde containers. AMSTERDAM De banken hebben als gevolg van de sterk gestegen kosten besloten per 15 maart a.s. tarieven in te voeren voor enkele diensten, waarvoor tot dusverre weinig of niets werd gerekend en enkele wijzigingen aan te brengen in bestaande tarieven. Met name het bedrijfsleven zal door de thans aangekondigde verho ging van tarieven worden getroffen. Particuliere bankrelaties zullen nau welijks de gevolgen van een en ander ondervinden. Bij de thans aangekondigde tariefs wijzigingen worden de kostenstijgin gen, die volgens de Prijzenbeschik- king van november mogen worden doorberekend, slechts voor een deel in aanmerking genomen. Aangezien in het bankbedrijf niet voor elke dienst afzonderlijk de mate van kos tenstijging kan worden aangegeven, zoals de Prijzenbeschikking voor schrijft. is ontheffing van deze be schikking gevraagd en verleend. Telefonisch De nieuwe tarieven worden inge voerd voor telefonische opdrachten tot overboeken waarvoor 2,50 zal worden berekend, terwijl met ingang van 1 mei voor het telefonisch uit voeren van" overboekingen 5 in re kening zal worden gebracht. Voor het verstrekken van binnen- en buiten landse informaties zal het tarief mi nimaal 7,50 bedragen. Voor informaties op het binnenland zal een kostenvergoeding van ƒ7,50 worden berekend; indien de infor matie telefonisch wordt ingewonnen ƒ12,50. Voor het buitenland liggen deze tarieven resp. op 10 en 17,50. Alle aan cliënten in rekening ge brachte bedragen zullen naar boven worden afgerond op ƒ0,10. Interestbaten In een toelichting op het door de Nederlandse Bankiersvereniging ge annonceerde besluit, heeft de voorzit ter van het dagelijks bestuur, dr. J. R. M. van den Brink erop gewezen, dat de tariefsverhoging in het kader van het totale beeld van opbrengsten en kosten van het bankwezen niet zo belangrijk is. Dit te meer, waar onge veer zeventig procent van de baten van het Nederlandse banlJvezen uit interestbaten bestaat. Provisies in de ruimere zin maken slechts 30 procent uit. Door de verhoging zullen de totale baten van de banken ruwweg met 1 procent stijgen. Een gering percenta ge gezien de kostenstijging, die in de laatste jaren gemiddeld zo'n 20 pro cent heeft belopen. Vroeger was het zo, dat bij een normaal bankbeleid de provisies de onkosten moesten kunnen dekken. De rentemarge maakte in feite de winst van de banken uit. Thans echter is de helft van deze marge vereist om de kloof tussen de totale kosten en de provisies te overbruggen. Arbeidsintensief Het bankwezen behoort tot de zeer arbeidsintensieve bedrijfstakken. Zo'n 70 procent van de vaste lasten wordt gevormd door arbeidskosten. In dit kader betekende de „ƒ400" voor het bankwezen een extra uitgave van 18 miljoen. Met andere voor doorbereke ning in aanmerking komende kosten stijgingen was ƒ19 miljoen ge- moeid. In totaal 37'/* miljoen. Daar bij komen dan nog de kosten van bankbeveiliging, op jaarbasis oplo pende tot 7 miljoen Hoewel de banken van mening zijn, dat het zaak is op het stuk van de AMSTERDAM Hagemeyer en Co's Handelmij overweegt binnen af zienbare tijd, mogelijk nog in 1971, over te gaan tot een beroep op de kapitaalmarkt De gedachten gaan hierbij uit naar converteerbare obli gaties. Dit heeft de raad van bestuur in een toelichting op het jaarverslag meegedeeld. Door de overnemingen in contanten staat de liquiditeit van het bedrijf steeds onder druk en een lening zou de oplossing voor dit probleem zijn. In dit verband kon nog worden ge zegd, dat er samenwerkingsbespre- kingen gaande zijn, waarover echter nog niets definitiefs kan worden mee gedeeld. De inmiddels opgelopen beurskoers voor het aandeel Hage meyer betekent een versterking van het bedrijf ingeval van overneming in aandelen. DEN HAAG Over de maand fe bruari was er bij de Rijkspostspaar bank sprake van een spaaroverschot van ƒ54 (v.j. 26) miljoen. In de afge lopen maand werd f 167 (145) miljoen ingelegd en ƒ113 (119) milioen opge nomen. Het inlegeersteeoed bedroeg ultima februari 1971 ƒ6087 milioen, tegen 5644 miljoen eind februari 1970. tarieven matiging te betrachten, moet volgens dr. Van den Brink worden vastgesteld dat het bankwezen In het verleden wellicht te lang heeft ge wacht met een aanpassing van de provisies. Hoewel het bankwezen niet voorne mens is op korte termijn wiiziging te brengen in de rentevergoeding aan particuliere rekeninghouders zal de commissie ook op dit punt de situatie nauwlettend in het oog houden Te meer waar ons land in dit opzicht tegenover het buitenland zeer gunstig afsteekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15