HIS WA Telling loopt goed in kleine gemeenten Geen personeelsstop in club- en buurthuiswerk record aantal inzendingen BIESHEUVEL BLIJFT DEN UYL DE BAAS Landbouwschap: meer geld voor boeren Trage SER verdriet Rooi vink Proefsteinmen voor premier Ook schoenenontwerpers lonken naar jaren '40 Minister kritiseert ook eigen departement it 11 DONDERDAG 4 MAART 1971 Roei-, vis-, motor- en skiboot Surlo III lteuzen-etalage boordeivol vakantie-ideeen Nationaal paradijs voor vrijetijdsbesteding AMSTERDAM Een reuzen- alage boordevol vakantie- eeën. een nationaal paradijs tor de vrijetijdsbesteding: zo at zich ook dit jaar weer de ote watersport- en kampeer- ntoonstelling Hiswa, die vrij- n de Amsterdamse RAI ordt geopend, het best typeren. Met een record aantal inzen- ngen van 350 bedrijven uit 25 oden is de expositie (de zes inde) zelfs groter dan de mon- irshow van twee jaar terug, at betekent, dat de mogelijk- den voor Nederlands 300.000 atersporters en 2,5 miljoen mpeerders opnieuw royaler n gevarieerd. Zij kunnen kie- n uit niet minder dan duizend diten, honderden tenten en n ontelbaar aantal accessoires. IVie daar het geld voor heeft, kan op deze Hiswa open tot en t 14 maart weer laten omgeven or alle mogelijke luxe, zowel in de tte als in de droge sector. Naast kvanger no. 1 voor de waterspor- een zeventien meter lang schoe- jkieljacht, staan voor de kampeer- ts de luxueuze tentvilla's van rpnd duizend gulden te kijk en te koop. nt dat blijkt op de expositie op- uw een duidelijke tendens: men kt elk jaar meer uit voor het com- tabel vieren van. weekend en va- itie. IS iet al te duur )at neemt echter niet weg, dat er ivoor de krappere beurs weer ge- is om over in opwinding te ra- Meer zelfs dan vorige jaren. Dat b'kt in de natte 'sector bijvoorbeeld t het feit, dat ditmaal 55 procent alle geëxposeerde schepen onder tien mille-grens ligt. Zelfs met een liuitjachtje hoeft men, zo toont deze swa, niet al te duur uit te zijn. Ze an er voor minder dan 5000 gul wat de droge sector betreft: ir vindt men dit jaar opvallend :1 kleine lichtgewichttentjes, doe- huisjes, die zowel afzonderlijk als combinatie met een vastkamptent inen worden gebruikt. Vooral dat tste blijkt bij veel kampeerders in k; tijdens de reis gebruiken zij de ine tent en eenmaal op de plaats bestemming de bungalow. Kleingoed .Iet de presentatie van veel „klein- d" past de industrie zich geheel bij de ontwikkeling van de laat- jaren in de watersport: een ver- ui ving van de luxe sport naar de kssport. Die tendens komt ook uit cijfers naar voren: ongeveer 55 •cent van de 92.000 pleziervaartui- in Nederland bestaat uit scheep- ran nog geen zeven meter lengte, percentage dat de komende jaren zal stijgen, want juist in de lage- inkomenskiassen neemt de belang- ling voor de watersport snel toe. )e laatste tijd komen er elk jaar :eveer 12000 schepen bij, waarvan procent zeilvaartuigen en 45 pro- t motorvaartuigen. Een ontwikke- g. die het Hiswa-bestuur overigens t enige zore vervult, want door die •11e toeneming gaat zich de vraag iringen hoelang deze groei zich zal inen voortzetten. Statistici hebben uitgerekend, dat bii een vloot van i 450.000 tot 500.000 schepen een zadigingspunt zal zün bereikt, zo- I ten aanzien van de oeverlengte de accommodatie van zomerlig- ie en winterbergïng. Vanneer deze omvang zal zijn be kt. is nog onzeker. Bij een groei de vloot in het hn'dige tempo zal bet geval zi-'n rond het iaar 2000. ar er wordt op gerekend, dat het •radigingsnunt veel eerder zal wor den bereikt. Alle perspectieven, die het Delta-gebied levert ten spijt. Polyester jachten Watersporters zelf maken zich daarover minder zorgen, getuige de snel stijgende curve van nieuwe aan kopen. Dit jaar zullen die vooral lig gen in de klasse van de polyester jachten, want dat materiaal blijkt nu wel het pleit te hebben gewonnen. Hout heeft, behalve voor enkele klei nere typen van traditionele vaartui gen (ais Friese schouwen) en voor en kele kleinere wedstrijdboten (als 16 m2 jachten) afgedaan. Multiplex en gelijmd fineer hebben zo goed als alle terrein verloren, terwijl ook staal steeds meer terrein verliest Alleen bij grotere schepen wordt het nog wel toegepast. Aluminium heeft zich aardig kunnen handhaven, maar neemt toch maar een zeer* bescheiden plaats in. Eigenlijk is al wat de klok slaat polyester. Deze ontwikkeling gaat nauw samen met de duidelijke trend in de jachtbouw van het kleine am bachtelijke bedrijf naar het grotere op industriële leest geschoeide. Een overgang, die zich ook op deze Hiswa openbaart. Het schip op maat, het naar speciaal ontwerp van de eige naar gebouwde vaartuig, moet men met een lantaarntje zoeken. Het gros van de schepen bestaat uit vaartuigen, die gebouwd zijn naar een standaardontwerp, waarbij een potentiële eigenaar hoogstens nog kleine speciale wensen ten aanzien van tuigage en inrichting van dek en kajuit kan inbrengen. Het is het se rieschip (ook in de categorie van de wedstrijdboten), dat hoogtij viert, al is van een werkelijk industriële jachtbouw nog geen sprake: het toe gepaste materiaal is nog zo bewerke lijk, dat het nog alleen ambachtelijk ^evprnjd kan worclcn Kampeerders In de droge sector valt opnieuw op het toenemend gebruik van lichtge wicht materiaal. Synthetisch doek, dat in alle seizoenen gebruikt kan worden. De groeiende belangstelling van veel kampeerders voor een vaste staanplaats voor hun tentbungalow gedurende een hele zomer is daaraan niet vreemd. Men-, dient zich echter wel te reali seren, dat dit dunne doek de prijs van de tent niet onaanzienlijk beïn vloedt. Hoe dunner hoe duurder. Maar gemak krijgt men er natuurlijk wel voor. Zeker wanneer men met een kleine auto op stap gaat Naast de tenten brengen exposan ten in deze sector een groot aantal nieuwe accessoires op een zeer breed terrein: vooral veel kleine bootjes (al vanaf minder dan 50 gulden), maar ook kleine zuinige en goedkope bui- t.enboordmotortjes, barbecue's (er is zelfs een „balkon-barbecue", waar mee men de buren niet lastig valt), een keur van lichtgewicht rugzakken, slaapzakken en tal van handige klei nere zaken, die het comfort van dc kampeerder voor meestal niet al te veel geld, een stuk verhogen Com fort, dat door de kampeerder wordt geëist. Want anno 1971 is wonen in een tent allang geen avonturieren meer Polyester is hét matenaai op deze zestiende Hiswa. Dit mowgli-jachtje is er maar één voorbeeld van. DEN HAAG Tot woensdag middag waren bij 115 van de 873 gemeenten alle vragenlijsten voor de volks- en woningtelling opgehaald. Het zijn overwegend kleine gemeenten met in totaal 1.707.000 inwoners, van wie 2700 weigerden gegevens te verstrek ken. Dit betekent een percentage van slechts 0,15 procent. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek schat het landelijk percentage weigeraars bij de volkstelling op ze ker niet meer dan twee procent, ver moedelijk is dit cijfer r.og aan de ho ge kant. Men had bij het CBS op een veel hoger percentage weigeraars ge rekend. Nog lang niet alle Nederlandse ge meenten hebben de volkstelling kun nen afsluiten. Amsterdam bijvoor beeld kampt met een tekort van 600 tellers en moet dus enige tijd door gaan. Veel gemeenten hebben nog niet alle kaarten binnen. Drs. L. J. S. de Jonge, die de lei ding van de telling heeft, is van me ning dat het hoogste aantal weige raars is te vinden in kleine gemeen ten. waar afdelingen van het Comité waakzaamheid volkstelling zijn ge vestigd. vooral in Noord-Holland. Een kleine greep uit de gegevens van ge meenten. waar de telling is afgelopen, geeft de volgende cijfers te zien: Den Briel 8000 inwoners, drie wei geraars. Waalre 10.000 - 10. Amers foort 78.000 - 200. Ede 72 000 - 30. 10. Opsterland 21 900 - 125. Roden (Drente) 12A00 - 35. Z'erikzee ^PCO - 0. Noordwijkerhout 13.500 - 5. Sneek 26 000 - minder dan 1 procent. Ubber- gen 10.000 - 4. Varik 1200 - 1, Rheden 48.7C0 - 100. Zgltbommel 7000 - 15 weigeraars De kampeerder van nu vraagt, even- Rotterdam als elke andere recreant, luxe om zich heen. De Hiswa komt aan die vraag royaal tegemoet. Postzegel met Luther WORMS Dit jaar is het 450 jaar geleden, dat Maarten Luther voor de rijksdag te Worms gedaagd werd. Ter gelegenheid daarvan geven de West- duitse posterijen een postzegel uit. die Luther toont, staande voor Karei V, vorsten en vertegenwoordigers van de kerk De regering van Rijnland- Palts belegt 21 april een symposium ter herdenking van Luther. De Dromedaris van Carl Denig, die dit jaar opnieuw in produktie is ge nomen: een lichtgewicht combinatietent, die ideaal is voor ouders, die met kinderen op vakantie gaan omdat de kinderen in een aparte ruimte slapen. Voor het gemak van het dubbeldaks lichtgewicht noktentje moet men overi gens wél betalen: de prijs ligt maar net onder de duizend gulden. GS Groningen wijzen plan-Ter Apel af Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Gedeputeerde Sta ten van Groningen hebben de rege ringsplannen voor een militair project bij Te.r Apcl van de hand gewezen. Dit blijkt uit een nota die gisteren is toegezonden aan provinciale staten, die het stuk, behandelen hi dc verga dering van 17 maart. Algemeen wordi verwacht dat de Staten het afwijzende standpunt van de gedeputeerden zullen onderschrij ven. Daarmee zou de hoop van minis ter Schut en staatssecretaris Haex, dat de plannen nog door dit kabinet zouden kunnen worden afgehandeld. de bodem ingeslagen zijn. Voor het gebied betekent dit dat de al ruim twee jaar durende onzekerheid nog voortduurt. Ook zal in geval van een lang uitstel volgens gedepu teerde mr. J. J Prins deze onzeker heid een nadelige invloed kunnen hebben op het opstellen van een be leidsplan voor geheel Oost-Groningen. Op zebra geschept Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het academisch zie kenhuis is gistermiddag de 65-jarige G. A. van Kempen uit Leiden overle den nadat hij gistermorgen op een zebra was geschept door een perso nenauto. Van een verslaggever DEN HAAG Er komt geen per soneelsstop in de sector van het club huis- en buurthuiswerk. Evenmin ligt het in de bedoel ine uitbreidingen van dit werk te bevriezen. Dit heeft minister Klompé gezegd in antwoord op vragen van de KVP- Kamerleden mejuffrouw Kok en de heer Kleisterlee. Er worden geen al gemene beperkende maatregelen af gekondigd De minister voegt er overigens aan toe dat de besteedbare middelen no pen tot een zuinig beheer. Aan het temporiseren van nieuwe ontwikke- SDERHAM (AP) De boerderij van de 63-jarige Zweedse boer, die maandag in een rechtszaal vier men sen heeft doodgeschoten, is gisteren volledig in de vlammen opgegaan. De politie wilde de hoeve onderzoeken. Maar toen een politieman een lade openmaakte in het huis. ontnlofte een trucbom, waarna brand uitbrak. De brand kon niet tijdig worden geblust, omdat de brandweer per vergissing een verkeerde weg insloeg. Aangeno men wordt dat de boer de bom heeft geplaatst voordat hij maandas naar het gerecht ging. lingen en uitbreidingen zal daarom niet te ontkomen zijn. Prioriteit moet worden geseven aan situaties met de grootste maatschap pelijke en cullure'e achterstand Eer relatief groot aantal club- en buurt huizen is in achteropkomende wijken gevestigd. De minister wil overwegen het jeugd- en jongerenwerk en het buurtwerk in sociaal-cultureel ach tergebleven situaties met eenzelfde percentage te subsidiëren als het op bouwwerk in bijzondere situaties. Dit percentage bedraagt 50 voor perso neelslasten en activiteitskosten en 40 voor de apparaats- en huisvestings kosten. In overleg met gemeentebe sturen wordt vastgesteld welke wijken of buurten hiervoor in aanmerking komen. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Als de kie zers rechtstreeks zouden kun nen stemmen voor een minister president, zou AR-fractieleider Biesheuvel zijn Pvd A-collega Den Uyl op dit stukken slaan. ogenblik met Een steekproef van het NIPO onder ruim duizend Nederlanders heeft uit gewezen. dat Biesheuvel uit een lijst van zeven kandidaten 27 procent en Den Uyl 17 procent van de stemmen zou krijgen. Lijsttrekker van DS'70 dr. W. Drees jr. volgt met 15 procent Den Uyl op de voet, daarachter komt Van Mierlo van D'66 13 procent). De drie overige kandidaten Veringa, Geertsema en Udink blijven ver on der de tien procent, de laatste krijgt er maar twee. De DS'70-lijsttrekker komt er in het totaalbeeld niet slecht af. Zou hij samen met minister-president De Jong en drs. Den Uyl om het pre mierschap moeten strijden, dan zou hij door 24 procent van de kiezers MR. BIESHEUVEL 27 procent DRS. DEN UYL 17 procent worden uitverkoren, precies evenveel als de fractievoorzitter van de PvdA maar beiden blijven toch beduidend onder de score van de heer De Jong, die met 35 procent ruimschoots zou winnen T wee Het NIPO heeft de ondervraagden nog een andere keuzemogelijkheid voorgelegd: slechts twee kandidaten voor minister-president, de heren Biesheuvel en Den Uyl. Oók hier is het weer Biesheuvel, die de meeste stemmen krijgt: 45 procent tegenover, zijn „rivaal" 34. Het zijn niet alleen de AR-stemmers, die merendeels (88 procent) hun keus op de eigen voor man laten vallen, of de CH-ers (78). Zelfs van de met de PvdA samen werkende D'66 heeft 41 procent voor Biesheuvel gestemd tegen 48 procent voor Den Uyl en toch ook nog 18 procent van de PvdA-ers. PPR-sym- pathisanten hoorden niet tot de on dervraagden. VVD-ers zouden voor het overgrote deel (72 procent) eveneens Biesheuvel kiezen en ook DS'70 heeft meer stem men (49) voor Biesheuvel over dan voor Den Uyl (37). Het aantal weigeraars in Rotterdam was boven verwachting sering. Hoogstens 1 op de 240 te tellen perso ren wilde de vragenlijsten niet invul len. De Nederlandse gastvrijheid werd over het algemeen ook ten opzichte van de tellers hoog gehouden. Een kopje koffie of thee was al niets bij zonders meer. Het kwam ook voor dat zij werden uitgenodigd mee te eten. Vaak gebeurde het dat de mensen, na lezing van de vragenlijsten, zei den: waar hebben ze zich zo druk over gemaakt, er worden immers geen intieme vragen gesteld aldus drs. De Jonge Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van het landbouwschap heeft gisteren een meerjarenprogramma aangenomen, dat de komende jaren dienst moet doen als richtsnoer voor het landbouwbeleid. Op grond van dit programma zal een brief worden opgesteld voor de kabinets formateur. In het voorwoord staat onder meer. dat de land- en tuinbouw een hogere prioriteit in het regeringsbeleid dient te krijgen. Dit met het oog op de moeilijkheden in deze bedrijfstak en de belangrijke plaats, die de land bouw in de Nederlandse samenleving inneemt. Het landbouwschap is er zich van bewust, dat een beter land bouwbeleid meer geld zal kosten. In het voorwoord wordt er daarom op- gewezen, dat een doelgericht beleid een versnelde toevloeiing van ar beidskrachten naar de krappe ar beidsmarkt kan inhouden. Bovendien kan het leiden tot een betere benut ting van het in de landbouw geïnves teerde kapitaal Een goed landbouw beleid kan goed passen in de bestrij ding van de inflatie, zo meent het landbouwschap. In het programma wordt gepleit voor rentesubsidies voor agrariërs. Daarbij is ook vastgelegd, dat deze subsidies niet bij grondaankopen mo gen worden toegepast. De CBTB pro beerde nog deze beperking uit het programma te laten schrappen, maar de meerderheid van het landbouw- schapbestuur was tegen, omdat rente subsidies bij grondaankopen een stij ging van de grondprijzen tol gevolg kan hebben. Het landbouwschap stelde gisteren opnieuw vast, dat de door de Europe se commissie voorgestelde prijsverho gingen lang niet beantwoorden aan de eisen, die de Nederlandse landbouw organisaties stellen, de voorstellen van de commissie komen neer op een verhoging van de gemiddelde prijs voor het hele pakket landbouwpro- dukten van ruim 3 procent, terwijl in Nederland 5 procent is gevraagd. Voor de akkerbouw zit er zelfs maar een verhoging van 1 procent in. Het bestuur vindt, dat er in elk geval voor 1 april een beslissing over de prijzen moet vallen. Daarom wordt het beter geacht, dat de prijs voorstellen niet aan de structuurvoor- stellen gekoppeld blijven. Het land bouwschap vïndt het wel dringend gewenst, dat er op korte termijn een Europees beleid voor de verbetering van de landbouwstructuur komt. Van onze parlenientsredactie) ,,DEN HAAG Minister Rool- ink heeft gisteren in de Eerste amer gezegd, dat hij verdrietig omdat de Sociaal-Economische lad (SER) niet vóór de ver ezingen advies uitbrengt over volksverzekering tegen ar- idsongeschiktheid. Een com- eet wetsontwerp ligt al weken stri wachten. Ook komt de SER aar niet met een advies over de komenspolitiek. d )verigens zit het met de sociale Jtgeving niet alleen vast bij de t. die ook nog moet adviseren over programmering van de sociale irzieningen (er komt binnenkort i tweede rapport) en over de pen sioenvoorzieningen. Minister Roolvink deelde mee, dat men op zijn departe ment geen tijd had gehad voor het ontwerpen van een arbeidsvoorzie ningswet. Bij de voorbereiding van zijn antwoord aan de Eerste Kamer kregen de ambtenaren over deze zaak nog van hem te horen: „Mijne heren, dit begint me te vervelen". Met de woordvoerdster van de oppositie, mevr. I. Vorrink (soc.) was de minis ter ervan geschrokken, dat de wetge vende arbeid stagneert. De minister van sociale zaken kon meedelen, dat de loonmaatregel over het algemeen correct wordt uitge voerd Over de ontwikkeling van het inko men gaf hij de volgende cijfers: Het looninkomen bedroeg in 1958 40,6 pet van het nationaal inkomen. In 1970 was dit percentage gestegen tot 41.5. Het overgedragen inkomen naar sociale voorzieningen was in 1958 7,2 en in 1970 11,9 pet. Vooral dit laatste cijfer noemde minister Rool vink verheugend Dan daalde het overige inkomen (winsten ed.) in de genoemde jaren van 28,8 tot 18,6 pet en nam het overheidsinkomen toe van 18,2 tot 21.5 pet. Kloof Een conclusie van minister Rool vink was, dat in de toekomst vooral aandacht moet worden besteed aan de minimumloontrekkers en aan de bejaarden. Maar uit zijn betoog bleek hoe moeilijk het is de kloof van 9 pet te overbruggen die de AOW nog van het minimuminkomen scheidt. Dit verschil .s namelijk veel groter, daar de AOW-uitkeringen fiscaal niet zijn belast door de belastingvrije voet en de aftrekregeling voor bejaarden. De oplossing is een extra optrek king van de belastingvrije voet. zo zei minister Roolvink. Hij achtte een dergelijke regeling ook van belang voor de oplossing van het pensioen- vraagstuk. De vakbonden kregen van de mi nister van sociale zaken nog het ver wijt, dat zij te weinig hebben gedaan voor de positie van de vrouw. Overi gens had hij grote waardering voor het actieprogram van de vakbewe ging. waarvan ik, aldus de heer Rool vink. al 41 jaar lang lid ben. Aan het slot van zijn verhaal her innerde de bewindsman nog aan het stagneren van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de industriële sector. In zekere zin bestaat hier ver band met de scherpere verhoudingen in het sociaal-economisch overleg. Er bestaat een sterke neiging om het conflict te accentueren. De minister van sociale zaken waarschuwde: een staking in deze tijd (het is net als met de moderne oorlog) brengt twee verliezers.... AMSTERDAM Ook de schoenenontwerpers flirten met de veertiger jaren. De sandaal tjes met dikke, soms dubbele zolen van kurk, boomschors of leer, de enkelbandjes en de open tenen getuigen hier duidelijk van. Het been mag deze zomer weer ge zien worden en daarvan profiteren de ontwerpers. Zij hebben hun fantasie kunnen uitleven in de bandjes-sanda len. waarvan de bandjes óf om de enkel óf tot hoog onder de knie wor den geknoopt en in de opengewerkte zomerlaarzen in enkel-, halverwege de kuit- of kniehoogte. Vraag naar telefoon bereikt hoogtepunt DEN HAAG De vraag naar tele foonaansluitingen beleeft een nieuw hoogtepunt. In januari gaven 36.632 Nederlanders te kennen dat zij tele foon wensten. Dit cijfer was 3,7 pro cent hoger dan in de topmaand ja nuari 1970. Opvallend is dat onder de aanvragers veel bejaarden zijn. De PTT kan de stroom aanvragen niet snel verwerken. Eind januari waren er 140.000 wachtenden, tegen 118.000 een jaar daarvoor. Met de stevige stappertjes is het afgelopen. De tendens naar de slan kere modellen zet zich voort. Ronde neuzen blijven nog wel, maar de hak ken worden iets hoger. De schoenen zijn weer wat luchtiger, wat minder massief geworden Open hieltjes en tenen of open zijkanten, wreefband- jes op verschillende hoogtes, ge kruiste banden en T-banden over de wreef en garneringen zoals vetertjes en lintjes zorgen voor het lichte ele ment. De wat sportievere modelletjes hebben de wat forsere leesten nog wel gehouden, maar zachte, soepele leersoorten zorgen ip de vrije-tijds- sector voor meer-voet en vrijheid. Kleuren zijn moeilijk te omschrij ven. De meeste zijn nieuw en kregen klinkende namen mee, zoals de roest bruinen („Bois-de-rose" via „Mink" overgaande naar het donkere „San tos") en de blauwen. Naast het klas sieke marine-blauw, dat dit seizoen een comeback beleeft, zijn ocean- blue", het heldere „Matisse-blue" en het wat meer terughoudende „China- blue" nieuw. De tint „fjord-blauw" kreeg een groenige glans mee. Origineel waren ook de kleuren „lindegroen", „appel groen", „rose-lila", „shocking-pink" „cvclaam" en „purper". Veel suéde schoenen kregen deze lentek'eurer mee. Gezien (jij de schoenenpresentatie yan het modecentrum in Amsterdam. Chantage op tafeltennisboud NAGOYA (ANP) De politie in de Japanse stad Nagoya, waar over ruim drie weken de wereld kampioenschappen tafeltennis beginnen, heeft gisteren een lid van een extreem-rechtse organi satie gearresteerd. De aanhouding vond plaats op beschuldiging van chantage op de Japanse tafelten- nisbond. De politie maakte be kend dat Toshitake Suridate, 18 iaar, had geprobeerd ruim eer miljoen jen (tienduizend gulden) van de Jananse tafeltennisbond af te troggelen onder het dreige- met anders tijdens de wedstrij den om de wereldkampioen schappen demonstraties te zullen organiseren tegen de deelnemers uit communistisch China. Bestuurders van de Japanse ta- feltennisbond hadden al eerder bekend gemaakt geregeld schrif telijke en telefonische mededelin gen te ontvangen van rechtse groeperingen dat er tijdens de kampioenschappen van 28 maart tot 7 april demonstraties zullen worden gehouden tegen de deel neming van China aan de toer nooien. Dit model is kenmerkend voor ie schoenenmode van het komen de seizoen: het enkelbandje, de ronde neus en de doorlopende hak, die vaak in kurk wordt uit gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11