Ultracentrifuge zou een Duits verleden hebben I Officier: Gastarbeiders bekennen nooit Inpoldering Balgzand zon een ramp zijn Juwelenkrakers blijven voor rechter ontkennen KNAC-leclen blijven volledig verzekerd Ford gaat produktie in Engeland beperken door Rob Foppema Garanties voor vakantiereizen Langlopende lening BNG 7,75 procent VNU-coneern opgenomen in Klinkenbergs onthullingen over prof. Kistemaker (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM Over de geschiedenis van de ultracentrifuge, die over enkele jaren waarschijnlijk verrijkt uranium voor kern centrales gaat produceren, bestaan twee opvattingen. Volgens de gangbare lezing kwam de Nederlandse natuurkundige prof. dr. J. Kistemaker in 1954, toevallig op bezoek in Hamburg, tot de overtui ging dat in zeer snel draaiende tromels het lichte splijtbare deel ivan natuurlijk uranium goedkoop geconcentreerd kon worden. Goed koper in ieder geval dan volgens de diffusiemethode *iie in Ameii- ka en Engeland werd gebruikt. Kistemakers .succesvolle onderzoek leidde uiteindelijk tot samenwerking met West-Duitsland en Engeland, waar het onderzoek naar ultracentri fuges ongeveer evenver gevorderd is. Die samenwerking kreeg gestalte in het u.c.-verdrag dat vandaag door de Tweede Kamer wordt behandeld. De free-lance journalist Wim Klin kenberg heeft een andere kijk op de gebeurtenissen. Voor hem begint het ultracentrifugeproject in 1939 bij de. Hamburgse dr. Wilhelm Groth die het ministerie van oorlog in Berlijn wijst op de militaire mogelijkheden van kernsplitsing en atoombom. Groth kriigt geld en medewerking en in 1942 blijkt een prototype van zijn „gascentrifuge"- uranium te kunnen produceren dat meer van het lichte uranium-235 bevat dan de 0,7 procent die in de natuur wordt gevonden. Tot een Duitse atoombom komt het jniet en de Amerikanen rollen elk atoomonderzoek op waar zij de hand op kunnen leggen, onder uitsluiting Prof. dr. J. Kistemaker van Frankrijk en Engeland. Een on- derzoekcomplex in het door de Rus sen te bevrijden deel van Duitsland wordt vlak voor de verovering ge bombardeerd. Het politiek en economisch uitzon derlijk belangrijke Duitse u.c.-onder- zoek wordt dan, aldus nog Bteeds Klinkenberg, kort na de oorlog over gedragen aan de Nederlandse natuur kundige dr. J. Kistemaker. Waar schijnlijk gebeurde dat in 1947. Waarom aan hem? Omdat tijdens de oorlog de jonge (toen nog drs.) Kistemaker samen met zijn Leidse hoogleraar prof. dr. J. W. de Haas als agent van het Duitse militair-industriële complex weten schappelijke spionage had bedreven in Parijs, op het laboratorium van de Franse kerngeleerde 'Joliot-Curie. WALGELIJK Die beschuldiging van Klinkenberg is niet nieuw. Zij dateert uit de jaren 1960-'61 toen hij als redacteur van De Waarheid gedeelten van Kistemakers verleden boven water bracht. Dat ging gepaard met waarschuwingen met betrekking tot de dreiging van een Westduits kernwapen op basis van uranium uit de ultracentrifuge, en dat complex van beschuldigingen werd het communistische partijdag blad door de rest van de pers niet in dank afgenomen. Een citaat uit de Volkskrant van die dagen: „Een van Nederlands emi- nentste geleerden, een man van inter nationale naam en faam, staat sedert enkele maanden bloot aan een walge lijke campagne van communistische zijde. Ergens passen de onderzoekin gen van de j.kernfysicus prof. Kiste maker niet in het stramien van de sowjéts, en dus trachten rode partij- slaven hier te lande hém met dood gewone terreur stuk te maken." VASTHODEND MAN Klinkenberg is een vasthoudend man en, gesteund door inmiddels ver schenen materiaal van anderen, heeft hij zijn kijk op de totale situatie in een gisteren uitgekomen boek vastge- Wim Klinkenberg a: Van een medewerker UTRECHT mr. A. Somerwil. of ficier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, bezorgde de rechtzaal giste ren een kleine verrassing door te ver klaren dat hij nog nooit had meege maakt dat een Turk of een andere buitenlandse arbeider bij de recht bank een misdrijf bekende. De raads man van de Turkse verdachte schrok zichtbaar van deze opmerking die hij niet op haar plaats vond „omdat iedere verdachte het recht heeft te ontkennen". De opmerkingen werden gemaakt bij een rechtzaak tegen de Turkse fa brieksarbeider H. C. (33) uit Amers foort die op zondag 24 mei 1970 ge poogd zou hebben zijn Nederlandse echtgenote van het leven te beroven door haar keel dicht te knijpen onder het. in gebrekkig Nederlands roepen van „Ik jou e'en klap geven en jij dood." Zijn vrouw had zich echter wet&n los te rukken. Gisteren ontkende de verdachte zijn vrouw bij de keel gegrepen te heb ben. Op luidruchtige wijze demon streerde hij wat minder hardhandig op de tolk hoe hij zijn vrouw slechts een klap gegeven zou hebben. Na het horen van de getuigen kwam vast te staan dat doodslag niet het doel van de Turk was geweest, tevens bleek dat de man een zeer ongelukkig hu welijk had gehad, daar zijn vrouw bijvoorbeeld brieven uit Turkije on derschepte, en hij niet naar de Turk se radio mocht luisteren. De raads man noemde het „een onbegrijpelijke en trieste zaak" dat de man nog steeds niet wist dat hij op eis van zijn echtgenote al gescheiden is. De officier eiste twee weken wegens mishandeling en vrijspraak voor de niet te bewijzen poging tot doodslag. Uitspraak over twee weken. legd. Het oorlogsverleden van prof. Kistemaker kan hij met vele details toelichten, ondanks een gebrek aan medewerking van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Ook de verbindingen met Duitsland worden nagetrokken. Het jaarverslag 1957 van de stichting Fundamenteel onderzoek van de materie (die Kiste makers Amsterdamse laboratorium financierde) vermeldt dat bij de ul- tracentrifugeontwikkeling zal worden voortgebouwd op „een reeds langer bestaand onofficieel contact tussen prof. Kistemaker en prof. Groth van de universiteit van Bonn, die even eens experimenten en studies op dit gebied verricht." Dat is dezelfde Wilhelm Groth die in 1942 in het kader van de Duitse oorlogsinspanning centrifuges bouw de, en die tijdens de oorlog herhaal delijk op bezoek kwam in het Leidse Kamerlingh Ohneslaboratorium (dit laatste volgens ongenoemde Leidse zegslieden van Klinkenberg). Op dat laboratorium werkten prof. De Haas en drs. Kistemaker, nadat velen hunner collega's ontslag geno men hadden, tot volle tevredenheid van de secretaris-generaal van „op voeding, wetenschap en kuituurbe scherming" (zoals dat onder de Duit sers heette). Op dat laboratorium ver scheen ook prof. Werner Heisenberg, dié aan een Duitse kernreactor werk te. CONCERNS Behalve voor de politieke kanten van 'de ultracentrifugegeschiedenis heeft Klinkenberg als goed Marxist een diepgaande belangstelling voor de economische onderbouw van het ver haal. De wetenschappelijke spionage was nauw verweven met de grote Duitse concerns. De handelsonderneming Cellastic waarvoor De Haas en Kistemaker naar Parijs gingen „om patenten te beoordelen" was feitelijk een dochter van 'Rhodius Koenigs handelmaat schappij (ook in Amsterdam) waarin IG Farben. Metallgesellschaft en de metallurgische industrie Degussa wa ren vertegenwoordigd. Degussa fabri ceerde in de oorlog het uraniumme taal voor de Duitse atoomexperimen ten. Een directeur van Degussa kreeg in 1960 de leiding van het toen in West- duitsland gecentraliseerde ultracen trifuge-onderzoek. Toen dit bekend werd stegen de aandelen van de fir ma binnen een paar dagen met vijftig procent. Klinkenberg ziet de verbindingslij nen duidelijk 'liggen. De Duitse industriële atoombelangen werden na de oorlog bliksemsnel gered. Dat kon soepel omdat de grote 'economische machten in Duitsland, Engeland en Amerika gedurende de oorlog nauw contact hadden gehouden. En met Nederland als goede middelman naast de deur keren die atoombelangen weer naar het vaderland terug. Wim Klinkenberg is marxist. Dat. betekent dat hij voor industriële sa menzweringen een scherper oog heeft dan andersdenkenden. Het betekent ook dat hij dergelijke samenzwerin gen vermag te ontdekken waar ande ren ze nooit zullen zien. En hij sugge reert ze waar hij ze niet kan ontdek ken. Een voorbeeld: Kamervragen van Hazenbosch (AR) over het verleden van 'Kistemaker worden in 1960 beantwoord „enkele weken voor het kabinet-De Quay, schijnbaar over de woningbouw, struikelde. De heer Ha zenbosch, die korte tijd later onder nimmer geheel opgehelderde omstan digheden in de Belgische Ardennen is verongelukt, (enzovoort)." Hier staat niets, hier wordt alles gesuggereerd. Een suggestie die naar onze smaak te gek om los te lopen is. Maar wie een scherper oog heeft dan andersdenkenden heeft daarom niet altijd ongelijk. Over 'personele unies tussen Duitse, Engelse en Ame rikaanse concerns tijdens de oorlog verstrekt Klinkenberg inderdaad op zienbarende gegevens. Hij heeft ge lijk als hij in zijn inleiding over zijn eigen boek zegt: „Men mag er alle onbewezen stellingen en conclusies uitpikken, men is er dan toch niet mee klaar." En als hij in zijn slothoofdstukken zijn diepe bezorgdheid uit over de ge brekkige controle op de produkten van de Netferlands-Duits-Engelse ul tracentrifuges, zeker zolang de EEG- landen het verdrag tegen 'versprei ding van kernwapens nog niet heb ben getekend, dan kan men met hem meevoelen. Geologisch en biologisch uniek gebied Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De Algemene Ne derlandse vereniging van reisbureaus (ANVR), waarbij meer dan 300 bu- dijj reaus zijn aangesloten, heeft een ga rantie-regeling voor vakantiereizen in voorbereiding. Het is de bedoeling dat icuij deze garantie-regeling 1 oktober van stiq kracht wordt. De regeling garandeert vakantie gangers, die bij een van de aangeslo ten bureaus een reis boeken, de heen- en terugreis. Verder worden kwali teitsgaranties gegeven ten aanzien van de reis en het vakantieverblijf. Op het deze week donderdag en vrijdag te houden ANVR-congres te Scheveningen wordt deze regeling 390 besproken. De heer F Benningen. voorzitter van de ANVR. heeft dit dinsdag in een uitzending van de NOS bekend gemaakt. 5cn» Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Het Balg- zand, een ongeveer 8000 ha gro te, bij eb droogvallende ondiepte voor de noordkust, oostelijk van Den Helder, is van zeer grote waarde. De zeegrasbegroeiingen behoren tot de meest uitgestrek te van Het hele Waddengebied. De vegetatie vertoont een fraaie differentiatie terwijl het Balg- zand karakteristieke eigenschap pen bezit in vergelijking met andere wad- en schorgebieden. Dat is de conclusie van een rapport dat gemaakt is door de commissie Balgzand-onderzoek van de Vogel werkgroep Holland-Noorderkwartier. Het rapport is verschenen in de serie wetenschappelijke mededelingen van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging onder de titel „Het Balgzand. bedreigd gebied." Volgens de samenstellers van het rapport zal inpoldering van het Balg zand de dood van vele miljoenen waddieren en miljoenen vissen tot gevolg hebben, terwijl duizenden vo gels zullen verdwijnen. Verschillende vogelsoorten zullen zonder meer uit sterven. Het gebied Balgzand wordt -fr) Wim Klinkenberg: De ultracen trifuge 1937-1970 Uitgave Van Gennep/In den Toren, Amsterdam, 1971 192 pagina's paperback, 305 voetnoten, prijs 8,90. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Na de eerste zit tingsdag van de zaak tegen drie kooplieden, die samen verdacht worden van een reeks juwelen- kraken in Nederland, met een buit van een half miljoen gul den lijkt het aantal vraagtekens vermeerderd. Toen de val september 1970 dicht klapte. verklaarde een hoge politie functionaris: „De mannen zwijgen als het graf'. Gisteren zwegen de ver dachten Jan van W. (32) uit Dor drecht, Epie M. (21) uit Haarlem, Ka- rel B. (37) uit Alblasserdam en Pieter H. (21), bepaald niet, maar bekennen was er niet bij. Een belangrijke rol op deze eerste zittingsdag, waarbij extra veiligheidsmaatregelen waren getroffen, speelde de bejaarde verde diger van Van W„ mr. M. H. Huygens uit Den Haag, die het onderzoek kri- Van ccn onzer verslaggeefsters DEN HAAG Als gevolg van de liquidatie van een van de grootste Engelse autoverzekeringsmaatschap pijen. „Vehicle and general insurance company" verkeerden zoals gemeld ook bijna tweeduizend Neder landse automobilisten in onzekerheid of zij al dan niet verzekerd waren. Gistermiddag kon de voorzitter van de KNAC jhr. W. van Andringa de Kempenaer. na een spoedvergadering meedelen dat de leden die zich via de bond bij de Engelse maatschappij verzekerd hadden, gerust konden zijn. Een andere maatschappij heeft de W.A.- en all risk-polissen overgeno men. De heer Van Andringa zei nos niet bevoegd te zijn de naam van de maatschappij en_ eventuele nieuwe condities bekend 'te maken. „Het be langrijkste is dat de desbetreffende KNAC-leden volledig verzekerd blij ven", zei hij. Maandagavond waarschuwde de maatschappij „Vehicle and general insurance" haar ongeveer een half miljoen verzekerden om zich onmid dellijk elders te verzekeren. Het fail lissement is de grootste debacle die zich tot dusver in de wereld van de Britse automobielverzekeringsmaat schappijen heeft voorgedaan. Zij zal gevolgen hebben voor honderden met deze maatschappij geliëerde onderne mingen. Onverwacht Het nieuws van de liquidatie sloeg In de Britse verzekeringswereld en daar buiten als een bom in. Enkele uren tevoren hadden verscheidene andere grote automobielassuradeuren in Engeland premieverhogingen tot meer dan dertig procent aangekon digd. „Vehicle and general insurance", die een jaarlijks premie-inkomen had van meer dan twintig miljoen pond sterling, maakte in een verkla ring bekend dat zij na een bestude ring van de financiële positie tot de conclusie was gekomen dat de financiële verplichtingen niet meer nagekomen konden worden en dat de zaken dus moesten worden gestaakt. Vijf dochtermaatschappijen zullen dit voorbeeld volgen. Een buitenlandse maatschappij die in Nederland werkt moet in ons land een bedrag déponeren dat gelijk is aan 80 pet. van de bruto-premie die in Nederland is opgebracht. Dit is een verplichting die voortvloeit uit de wet op het schadeverzekeringsbedrijf, waarin het toezicht op de solvabiliteit wordt geregeld. Uit hoofde van diezelfde wet moet, behalve de genoemde 80 pet. een ex tra waarborg van ƒ250.000 worden gestort. Verder wordt er nog een ex tra waarborg geëist uit hoofde van de wet aansprakelijkheidsverzekering motorrijtuigen, te weten nog een storting van 200.000. Hoeveel de En gelse maatschappij in Nederland heeft moeten reserveren is zonde* meer niet na te gaan, aldus verzeke ringskringen. tiseerde, en omkoperij van een getui ge suggereerde Het kwartet zou verantwoordelijk zijn voor de beroving van tientallen juweliers. Voor 6 gevallen moesten ze zich gisteren in Arnhem voor de rechtbank (president mr. B. W. van Houten) verantwoorden. De methodiek was vrijwel overal gelijk, en nogal grof. Een gestolen auto, het inslaan van de etalageruit met een klinker, een greep in de rin gen, armbanden en horloges, de boel snel in een geel plastic emmertje la ten glijden en weg wezen. Verreweg het langst stond de rechtbank stil bij de diefstal die in de nacht van vrij dag 26 op zaterdag 27 juni plaats vond bij de juwelier Stolk in Gelder- malsen. Bij deze kraak was er een getuige, de 25-jarige slager D. van Zoelen, die het 's nachts op een af stand van veertig meter vanuit zijn woning zag gebeuren. Hij zag een man met een geruit jasje uit de win keletalage naar de auto rennen en identificeerde drie maanden later in het huis van bewaring bij het luchten feilloos als de verdachte Van W. „Ik had zoiets nog nooit meegemaakt", vertelde een politieman ter rechtzit ting, De raadsman, mr. Huygens, dacht daar heel anders over: „Mijn cliënt heeft het vermoeden dat u die ring gekregen heeft van mensen die u tot een bepaalde verklaring wilden dwingen". De heer Van Zoelen. die de ring droeg vertelde dat hij het sier raad bij Stolk had gekocht. Later zei hij: „Ik heb hem van mijn vader gekregen. Om Van W. te ontlasten had mr. Huygens ook nog een caféhouder en een oude liefde van verdachte, beiden uit Den Haag, laten opdraven. Zij moesten voor een alibi zorgen. Met elk van hen zou Van W. kort voor de juwelenkraak in Geldermalsen nog contaot gehad hebben Maar de offi cier van justitie, mr. J H. C. Pieters, vroeg wat ongelovig: „Weet u het al lemaal wel zo precies? Kan het niet een Weekje later zijn geweest?" Veel minder aandacht kregen giste ren de verdachten B en M. De eerste ontkende ten stelligste dat hij tot de stelers behoorde; hoogstens zou hij heler kunnen zijn. Vijf keren zou hij een partij juwelen gekocht hebben, maar steeds van een onbekende, meestal op de automarkt in Utrecht. Aan wie hij het weer verkocht, wist hij evenmin. De jeugdige verdachte M.. van wie vermoed wordt dat hij de auto reed tijdens de nachtelijke strooptochten, ontkende gisteren zijn aandeel in de juwelenkraken. Tege nover de politie had hij bekend, maar waarom? „Om er vanaf te zijn". Hij vertelde dat de behandeling op het Arnhemse politiebureau slecht was. Zelfs op zondag bleven de recher cheurs nog aan zijn hoofd „zeuren". Rechter-commissaris mr. B. J. As- scher, die ook als getuige was opge roepen, vertelde dat M. tijdens een reconstructierit, die ze gemaakt had den. had gezegd dat „Sliedrecht zijn eerste kraak was geweest". De zitting wordt donderdag voorgezet. -'-i Driemaal tvas scheepsrecht Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND Drie verdovende injecties waren nodig om de losgebroken jaguar tot andere ge dachten te brengen. Op het goederen- depot van Hoek van Holland hield het losgebroken dier de gemoederen enkele uren bezig. De jaguar was hl in Mönchen-Gladbach uit zijn kooi ontsnapt. In Venlo stond een kleine karabijnbrigade gereed voor het geval dat Alle goederen, waaronder een groot aantal ski's, bleven waar ze waren in de hermetisch afgesloten wagon. In Hoek van Holland tenslotte ontferm den personeelsleden van de Wasse- naarse dierentuin zich over de toe komstige echtgenoot van de vrouw tjesjaguar in de dierentuin, die in feite de oorzaak van alle moeilijkhe den was. Om haar uit haar eenzaam heid te verlossen werd namelijk de jaguar aangekocht. Kleuter gedood bij auto-ongeluk c? BREDA Geertrüida Johanna van Vugt, anderhalf jaar, is gistermorgen bij een auto-ongeluk op de Maasroute ter hoogte van Wagenberg omgeko men. Haar moeder, die de wagen be stuurde, werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen zij in een haakse bocht tegen de achterwielen van eeiii truck met oplegger reed, slipte en enkele keren met haar wa gen om de as draaide. Het kindje zöt in een autostoeltje achter in de wa gen. DEN HAAG De Bank voor Ne derlandse Gemeenten (BNG), die eind vorig jaar o.m. een beroep op de ka pitaalmarkt deed door middel van een kortlopende 7 3/4 pet. lening, gaat thans over tol de uitgifte van een Itnglopende lening met dezelfde rente. Het gaat ditmaal om een 25-jarige obligatielening groot 150 min., die wordt uitgegeven a pari. Bij overte- kening wordt het recht voorbehouden het bedrag van de lening te verhogen tot maximaal 200 min. Aflossing zal geschieden in 15 ach tereenvolgende jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 april 1982. Vervroegde aflossing is de eer ste 10 jaar niet toegestaan. Daarna is vervroegde aflossing mogelijk in de jaren 1981 tot en met 1985 tegen 101,5 pet. en na 1985 tegen 101 pet. De obligaties zijn groot 1000. Datum van inschrijving is 12 maart en datum van storting 15 april. Aan de lening zal een schuldregister wor den verbonden. Beursnotering in Am sterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. FINANCIËN door z'n betrekkelijk geïsoleerde lig ging een van de belangrijkste rustge bieden van de Waddenzee genoemd. ■Het "rapport is een reactie op een werkstuk dat in 1970 verscheen in opdracht van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en dat „de nood zakelijkheid en de mogelijkheid van een zeehavenontwikeling op het Balgzand" moest aantonen. Dit werk stuk kreeg na verschijning veel kri tiek. Onder meer van de werkgroep Waddengebied van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging die waarschuwde tegen de mogelijk biologische gevolgen van een inpoldering. De Vogelwerkgroep Holland Noorderkwartier heeft daar aan nu toegevoegd dat inpoldering de historische en geologische betekenis van het Balgzand zal aantasten. Ruim tweehonderdduizend jaar geleden werd het gebied het Balgzand ge vormd. In de elfde en twaalfde eeuw is het voor bewoning in gebruik ge nomen. In het rapport wordt gewezen op het belang van het behoud van het totale Waddengebied voor de re creatie. De waarde van Balgzand zal bij een toenemende 'verstedelijking van Nederland 6lechts stijgen. „Bij het nemen van beslissingen over het Balgzand als onderdeel van de Wad denzee loopt men gevaar maatregelen te nemen die binnen een generatie al zullen worden betreurd" aldus het rapport. LONDEN (Reuter. UPI) De Brit se kranten, die een dag hebben stil gelegen door een 24-uursstaking. zijn gisteren weer verschenen. Zij brach ten echter slecht nieuws. De Ameri kaanse autofabrikant Henrv Ford heeft bekendgemaakt dat zijn con cern van plan is de produktie in En geland sterk te verminderen, vanwe ge de stijgende kosten en de arbeids onrust in dit land. In Manilla, waar Ford op bezoek was. verklaarde hij dat zijn concern zich volledig moet losmaken van het Britse toeleveringsbedrijf.De onder delen voor de Ford Escort en de Ford Cortina zullen voortaan in Azië wor den vervaardigd. De Ford Escort en Ford Cortina werden al in Azië geas sembleerd. In zijn verklaring merkte Ford op dat Engeland een „buitengewoon im- produktief" land is geworden. Aangenomen wordt dat de plannen van Ford ontslag zal betekenen voor een groot aantal Britse werknemers. Bij de Britse Ford-fabrieken is al ge ruime tijd een staking aan de gang. Britse deskundigen hebben bere kend dat de 24-uursstakïng van tech nisch personeel, die maandag is ge houden, Engeland meer dan 10 mil joen pond sterling heeft gekost. Am. blad voorspelt lagere winst DSM HEERLEN DSM (Staatsmijnen) is bezig om zijn positie temidden van Europa s chemische ..baronnen" te consolideren. De ontwikkeling in het bedrijf dat te maken heeft met stij gende kosten en dalende opbrengst- prijzen, zal leiden tot een winstdeling van 30 a 35 procent en een vermoede lijke winst van ca. ƒ72 miljoen (offi cieel is het eindresultaat nog niet vastgesteld) bij een verkoopstijging van 10 procent tot een bedrag van 1288,8 mijloen. Dit bericht het Ame- -mj -■ rikaanse chemische weekblad „Che- V £111 VF0 I (101*011. 11V AMSTERDAM De bock- en tijd- schriftcnhandcl M. van Gelderen en mical Week' De getroffen maatregelen (afvloeien van personeel), vindt het Amerikaanse blad een bewijs van wijs beleid „want", zo 9telt het vast „veel bedrij ven op het continent houden ook per soneel. dat overbodig geworden is. in dienst alleen uit prestige-overwegin- gen". Inclussief het besluit om de eerst volgende twee jaren geen nieuw personeel in dienst te ngmen, zal een en ander dan resulteren in één totale vermindering van meer dan 1000 man personeel bij een personeelsbestand van 12.000 man in de chemische sec tor. inclusief ongever 4000 man op niet - produktieve plaatsen. UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 21,-jarige vertegenwoordiger T. uit Utrecht aangehouden. Hij wordt ervan verdacht met zijn auto in de nacht van 20 op 21 februari een Utrechts echtpaar te hebben aangere den en daarna te zijn doorgereden. Volgens de politie heeft hij bekend. zn. N.V., is sinds 1 maart opgenomen in het VNU-concern. Binnen de VNU blijft Van Gelderen een zelfstandige onderneming, die ook onder de eigen naam zal worden voortgezet. Dat laatste geldt ook voor het dochterbedrijf van Van Gelderen, de Haagse Kioskondememing, die in de residentie een aantal kiosken exploi teert. Van Gelderen, ruim vijftig jaar ge leden in Amsterdam begonnen, drijft in de hoofdstad vier inloopwinkels en twee hotelkiosken (in Krasnapolsk.v en het Esso-motorhotel), en in Den Haag en Scheveningen ccn inloop- winkel. Directeur A. van Geldcren is als zodanig afgetreden, maar blijft als adviseur aan de onderneming verbon den. Diens zoon II. A. van Gelderen (42) is nu de enige directeur. Van Gelderen is volgens dc laatste een „gezonde firma", die alleen tot samenwerking heeft besloten om „nog gezonder te worden". De fusie, zo verzekerde de heer H. A. van Gelde ren ons, is niet uit noodzaak geboren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9