[eernink hoort twee eer nee in Senaat INTER Oppositie kraakt ontwerp van wet op ondernemingen Xamer draagt na open debat formateur voor WW Staatssecretaris negeert meerderheid in Kamer 4 Voorgevechten hogere lonen nu al merkbaar 1 Prachttapijt! Geen pensioen voor Joodse oorlogsslachtoffers Wetsvoorstellen verworpen KVP-senator Middelhuis: ürerleg over »ek Koningin u Indonesië TARIEVEN KRAAMZORG OMHOOG Nelissen overweegt verlenging van prijsmaatregel 7 WOENSDAG 3 MAART 1971 onze parlementsredactie HAAG Minister Beer- [binn. zaken) heeft giste- de Senaat tweemaal een lag geleden. Twee van wetsontwerpen die al eer- jor de Tweede Kamer met ote meerderheid waren ïomen, werden door de Kamer van de tafel ge- 5verwierp de Senaat met en en 23 voor het voorstel e minister de invloed van «•keurstemmen bij de ver- "gen te vergroten, pijnlijker was de neder- van minister Beernink ■Jr met slechts zes stemmen en 56 tegen het voorstel Ide om de leeftijd voor het f kiesrecht te verlagen. nu duurt het weer jaren. Van Thijn herinnerde eraan, dat zijn amende ment, dat veel concreter was om de leeftijdgrens te verlagen tot 18 jaar was verworpen en dat het amende ment van Wiegel, dat veel vager was, en vatbaar was voor formalistische kritiek, het wel heeft gehaald in het prestigedebat in de Tweede Kamer. Het is nu wel duidelijk, aldus drs. Van Thijn, dat de wetgeving van mi nister Beernink helemaal niet serieus wordt genomen. In de Tweede Kamer wil men hem nog wel redden om po litieke redenen. In de Eerste Kamer pakt men alles wat zakelijker aan. Een gehaaste dr. A. Veerman (a.r.), die het gisteren druk had in de stuurgroep, zei de gang van zaken erg jammer te vinden. De WD'er Wiegel, T^fitjplc indiener van het amendement, wees er in zijn commentaar op, dat minis ter Polak geen bezwaar had tegen zijn voorstel. „Maar door de vage op merkingen van minister Beernink heeft het ontwerp het niet gehaald in de Eerste Kamer. Het resultaat is erg ongelukkig door de uitermate vage opmerkingen van minister Beernink. De Eerste Kamer heeft hem een bre vet van slecht verdedigen uitgereikt," aldus de heer Wiegel. men, zodat de nummers 2 en 3 en volgende op de lijst naar beneden zouden verschuiven. Juist dit punt oogstte bij het debat van vorige week een storm van kritiek in de Eerste Kamer. Van verschillende kantén werd erop gewezen dat de kiezer, die zijn stem op de lijsttrekker uitbrengt, daarmee akkoord gaat met de volg orde van de lijst, met het hele team. Het systeem van minister Beernink maakt doorbreking van de lijstvolg orde mogelijk, daardoor komt de evenwichtige opbouw van de nieuwe fractie in gevaar, werd toen aange voerd. aak van de laatste moeilijk- ras het amendement-Wiegel, leeftijdsgrens koppelde aan de narigheid Omdat het hier om VOOrkCUrStCmmCH indwetswijzigmg gaat, zal het iren duren voordat zy die jon- dan 25 en 23 jaar in de Ka- laten en gemeenteraden kun- orden gekozen. iter Beernink verklaarde in de Kamer, dat het standpunt van »ring is, dat het passief kies- lleen wordt verbonden aan de echtelijke meerderjarigheid, binet heeft dit standpunt inge- na advies gekregen te hebben it de minister noemde de „su- undige", zijn collega Polak, deelde minister Beernink in rweer mee, minister Polak er- toch ook wel, dat er meer in- aties van het amendement mo- ijn. mogelijkheid tot onduidelijk- de grondwet wilde de Eerste niet. ;ter Beernink zelf verklaarde, wetsontwerp door het amen- Wiegel minder aantrekkelijk iworden. Hij ging niet in op tnodiging van de PvdA om het rp maar in te trekken om de vermijden, dat de Eerste tegen de verlaging van de •ens zou zijn. laat het maar op stemming ien", zei de minister. Gevolg: men tegen en alleen de stem de KVP'ers drs. M. J. J. van oort, mr. C. E. Schelfhout, mr Niers, A. J. Copray, mr. J. G en ir. E. H. A. Kraaijevanger rp r tc P' Het wetsvoorstel van mr. Beer nink om de invloed van bij de ver kiezingen uitgebrachte voorkeurstem men te vergroten, werd eveneens met een grote meerderheid verworpen. Tegen stemden 41 senatoren, voor 23. KVP, CHU, PSP en CPN stemden ge heel tegen, terwijl AR, WD en PvdA verdeeld waren. Het voorstel beoogde het aantal voorkeurstemmen, dat een kandidaat nodig heeft om verkozen te worden, te verlagen van 50 tot 25 procent van de kiesdeler De Eerste Kamer was het algemeen eens met deze verla ging. De meerderheid had echter ern stige bezwaren tegen het tweede deel van het wetsontwerp, dat directe stemmenoverdracht van de lijsttrek ker op de nummers 2, 3, en volgende van de lijst onmogelijk maakt. Minister Beernink wilde dat de kandidaten met genoeg voorkeur stemmen' direct na de lijsttrekker voor een zetel aan bod zouden ko- Minister Beernink wees er echter op dat verlaging van het benodigde percentage alleen, volgens hem niet genoeg is om het effect van de voor keurstem werkelijk te vergroten. Dit argument vermocht, zo bleek giste ren, de meerderheid van de Kamer niet te overtuigen. De Tweede Kamer ging in januari met het voorstel akkoord. Ook daar had men kritiek op de onmogelijk heid van directe stemmenoverdracht, maar de meerderheid vond de ver groting van de invlped van de voor keurstemmen te be^ngrijk om het voorstel hierom te verwerpen. Een enorme brand heeft gisteren een zes verdiepingen hoog gebouw in Brussel volledig in de as gelegd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade is erg groot. In het gebouw was een winkel en opslagplaats van radio's en televisietoestellen gevestigd. treurig iardigd commentaar van iamerlid drs. Ed van Thijn n de overkant van het Haagse lof; „Het is diep treurig, dat klungelige wetgeving van mi- leernink en Wiegel een goede hals is gebracht". Jolitieke partijen hebben de g van de leeftijdsgrens tot 21 hun programma staan. Maar Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oppositie partijen in de Tweede Kamer hebben gisteren het wetsont werp op de nieuwe structuur van de vennootschappen scherp veroordeeld. PvdA, D'66, PSP en PPR zijn van mening dat het regeringsvoorstel geen wezen lijke stap betekent naar de de mocratisering van het bedrijfs leven. „Het nu gekozen systeem staat zelfs op gespannen voet met de democratie", aldus drs. Nederhorst (PvdA). De kritiek van de oppositiepartijen steekt schril af bij de lof die rege ringspartijen vorige week voor het wetsontwerp opbrachten. Mr. dr. Van Schaik (KVP) noemde het zelfs het belangrijkste wetsontwerp van deze kabinetsperiode. Alleen de ARP ging het wetsontwerp niet ver genoeg, wat bleek uit de indiening van een amen dement om belangrijke beslissingen, zoals fusies en massaal ontslag ook aan de ondernemingsraad voor te leg gen. De irritatie van de oppositiepartijen vloeit vooral voort uit het feit dat de regering in grote lijnen het unanieme mze parlementsredactie HAAG De Tweede zal zo spoedig mogelijk tomende verkiezingen op 1, een openbaar debat over de door de Konin- icnoemen kabinetsforma- e kamer zal proberen in rheid een voordracht aan ingin op te stellen. imer heeft' hiertoe eistpren door met grote meerderheid ie van het. KVP-Kamerlid ten aan te nemen. D'66 en lelte van de AR en de CHU legen de motie, ner wil het debat op 11 mei Zij heeft kamervoorzitter Van Thiel gemachtigd de regering te verzoeken de nieuwe kamer zo vroeg mogelijk bijeen te roepen. De rege ring is momenteel nog van plan dit pas op 18 mei te doen. teren voor met het verzoek aan de regering om de nieuwe Kamer eerder bij elkaar te roepen, te wachten tot dat het kabinet haar oordeel over de motie heeft gegeven. De heer Jonge ling heeft schriftelijke vragen over de rj 1 motie gesteld waarop hij en ook de Belangrijke Wijziging fractie van D'66 eerst antwoord wil lAAG In Djakarta is tus- Indonesische autoriteiten en Tlandse ambassade overleg ver een officieel bezoek van Juliana aan Indonesië, «•ordt gedacht aan de periode ustus-begin september. Doch in een programma staat nog st. aldus de Ryksvoorlich- it. tnt Soeharto heeft, zoals be- koningin vorig jaar tijdens ïk aan Den Haag voor een n Indonesië uitgenodigd. De aanvaarding van de motie-Kolf schoten betekent een belangrijke wij ziging in de tot nu toe altijd gevolgde procedure van benoeming van een kabinetsformateur. Volgens de oude procedure benoemde de Koningin de formateur zelfstandig na het advies van onder meer de fractievoorzitter van de grote politieke partijen te hebben ingewonnen. De redenen waarom een bepaalde formateur door de Koningin werd benoemd bleven daardoor altijd duister. De behoefte van de Kamer om deze zaak voortaan in de openbaarheid te laten afspelen was een van de be langrijke argumenten voor de motie- Kolfschoten. Verwacht wordt dat de Koningin niet zal ajvijken van een door de Kamer opgestelde voordracht. Haar verantwoordelijkheid voor de kabinetsformatie, die voorheen nogal discutabel was, wordt nu duidelijk naar de kamer verschoven. De WD- fractieleider Geertsema wees er bij de debatten over de motie-Kolfscho ten al op dat de nieuwe procedure de enige manier is om de onschendbaar heid van de Koningin te handhaven. Oudé procedure Als de door de Kamer aangewezen kabinetsformateur mislukt dan treedt de oude procedure weer in werking, de Koningin moet dan zelfstandig een nieuwe formateur benoemen. Het Kamerlid Jongeling stelde gis- len hebben. De heer Geertsema wees er echter op dat vervroeging van de datum niets te maken heeft met een regeringsoordeel over de nieuwe pro cedure. De motie-Kolfschoten heeft zoals bekend in de Eerste Kamer nogal wat ontstemming gewekt. Met' name de VVD-senator Van Riel noemde het een kwalijke zaak dat zo'n belang rijke beslissing geheel buiten de Eer ste Kamer om, kan worden genomen. Hij vroeg zich ook af of de Koningin de voordracht van de Kamer wel zal moeten volgen. DEN HAAG De tarieven van de kraamzorg gaan vrij fors omhoog. De minister van economische zaken en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid hebben hun goed keuring aan de tariefsverhoging ge hecht De prijzen voor interne kraamzorg gaan met 15 gulden per dag omhoog en tarieven van de wijkkraamzorg met 5,50 per dag. SER-advies met betrekking tot dit onderwerp heeft gevolgd. „Dit advies is een duidelijk compromis geweest, met name de vakbeweging wilde veel verder gaan", aldus de heer Neder horst. „Zeker nu er al weer wat tijd is verstreken betekent een dergelijk advies voor ons niet het laatste woord", zo zei hij. Zowel het SER-ad vies als het wetsontwerp stellen de raad van commissarissen centraal. Deze raad die toezicht zal houden op het bedrijf draagt zelf haar leden voor (coöptatie). Aandeelhouders en de ondernemingsraad kunnen echter een aanbeveling doen, of hun veto over een bepaalde kandidaat uitspre ken. AMENDEMENT Drs. Nederhorst diende een reeks amendementen in die het wetsont werp in de geest van de PvdA-visie moeten ombuigen. Het belangrijkste daarvan is dat de raad van commis sarissen voor tweederde moet worden gekozen door een kiescollege van aandeelhouders.en gekozen leden van de ondernemingsraad. Het resterende derde deel mag door de raad van commissarissen zelf worden gekozen. Een tweede amendement voorziet in de benoeming van een regeringscom missaris in grote nv's, die over een geplaatst kapitaal en reserves be schikken van meer dan een miljard gulden. De regeringscommissaris zal regelmatig verslag moeten uitbrengen aan de Tweede Kamer, zulks in ver band met het algemeen belang dat dergelijke ondernemingen vertegen woordigen. Een regeringscommissaris wordt gekozen uit een voordracht van vier personen door de SER. De Twee de Kamer kiest er daaruit weer twee en uit die twee benoemd de minister er een. EXPERIMENTEN In een derde amendement wil drs. Nederhorst bereiken dat het aantal door een persoon te bekleden com missariaten gebonden wordt aan een maximum van vijf. Dit om ongewen ste machtsvorming tegen te gaan. Een vierde amendement verlangt een mo tivering van de voordracht die de raad van commissarissen over een nieuw te benoemen lid doen. Ten slotte diende de heer Nederhorst nog een amendement in, waarin de toe voeging van een experimenteer-arti kel aan het wetsontwerp wordt voor gesteld, zodat het de bedrijven vrij staat een andere structuur te kiezen. Het huidige wetsontwerp betekent volgens drs. Nederhorst geen vooruit gang en ook geen bijdrage tot echte medezeggenschap. „iHet kreupel veto en aanbevelingsrecht maakt dat de raad van commissarissen een gesloten club blijft. De bacil van de kliekvor ming blijft, de commissarissen zullen elkaar de bal blijven toespelen en de werknemers zullen weinig uit kunnen rechten", zo zei het Kamerlid. Hij vreesde dat het wetsontwerp een bron van gemor en ontevredenheid met zich zal brengen, waaruit de werknemers slechts een ding zullen concluderen: „gooi het maar in mijn pet." Ook drs. Nypels (D'66) was het on eens met het huidige wetsontwerp. De visie van zijn partij staat lijnrecht tegenover die van het wetsontwerp. In principe moet de democratisering van het bedrijfsleven de kant uitgaan van arbeiderszelfbestuur. Niet de raad van commissarissen houdt toe zicht op het bedrijf, maar een perso- neelsraad. De heer Janssen (PPR) sprak van een schijnbare democratie, waarbjl de machthebbers He macht aan zich houden. Ook de heer Wie- benga (PSP) kwam tot een scherpe veroordeling. Van onze parlementsredactie DÉN HAAG In de Eerste Kamer heeft de heer J. A. Mid delhuis (KVP) verklaard dat de eerste voorgevechten om hogere lonen na 1 juli zich nu reeds be ginnen af te tekenen. Middelhuis, die ook namens de fracties van de ARP en CHU sprak, geloofde niet, dat de ho gere lonen direct worden gevolgd door hogere prijzen. Hij was het beslist oneens met hen, die het loonbeleid bij het ministerie van economische zaken wilden on derbrengen. De heer Middelhuis had het werk voor de drie confessionele partijen in Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Nelissen (ec. zaken) voert op dit moment druk overleg over een mogelijke verlen ging van de prijsmaatregel. De prijs maatregel een prijscalculatiebe- schikking die het doorberekenen van externe kosten verbiedt loopt per 16 maart af. De prijzenoverlegcommissie is voor volgende week woensdag bijeenge roepen. De vertegenwoordigers in de ze commissie werkgevers, werkne mers en consumentenorganisaties beraden zich op dit moment in eigen kring over een antwoord aan de be windsman. De werkgeversorganisaties hebben zich inmiddels bij voorbaat tegen een verlenging van de prijsmaatregel ge keerd. Voor invaliden geen lager treintarief Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris M. J. Keyzer zal bij de spoorwegen niet aandringen op het invoeren van spe ciale tarieven voor invaliden met meer dan 80 procent invaliditeit, in de geest van de reeds bestaande rege lingen voor 65-plussers. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op schriftelijke vragen van de Ka merleden dr. A. P. Oele en C. Egas (beiden PvdA). De spoorwegen hebben al onder zocht of er voor invaliden een spe ciaal tarief zou kunnen worden inge voerd, maar dit onderzoek leverde geen positief resultaat op. Voorwaar den voor een tarief, als voor 65-plus sers is ingevoerd, zijn: er moet een positief financieel resultaat zijn en de desbetreffende markt moet duidelijk zijn af te bakenen, aldus de staatsse cretaris ki zijn antwoord. de Senaat gedeeld met de heer J. Heij, afgevaardigde van de CHU. De ze pleitte voor een progressief, sociaal beleid. De inkomensverdeling en het vermogensbeleid moeten vooral ge richt worden op een verhoging van de lagere inkomens. Het loonbeleid moet gericht worden op het inhoud geven van de eigen verantwoordelijk heid. De heer Heij drong aan op een op trekking van de w.a.o.-uitkeringen voor oud-invaliden. VERVREEMD De senatoren, die zich nog niet over deze zaak hadden kunnen uitspreken, gingen gisteren uitvoerig in op de loonmaatregel. Mevrouw I. Vorrink (PvdA) zei dat de regering de vakbe weging van zich had vervreemd. Ze wilde van minister Roolvink weten, wie nu in het kabinet de loonpolitiek bepaalt: hij of minister Nelissen. De WD-er H. J. Louwes sprak daarentegen over de politieke en „so ciale" moed van minister Roolvink bij het verdedigen van de loonwet. Hij legde er de nadruk op dat een geheel zelfstandige benadering van het loon- en prijsprobleem niet moge lijk is. Verder denkend aan de EEG, vroeg de heer Louwes zich af, hoe lang we de politiek van sociale solidariteit zullen volhouden in een Europese ge meenschap, waarvan de meerderheid geneigd is het individu een grotere verantwoordelijkheid te geven. Hij waarschuwde deze en de volgende re geringen niet te ver te gaan met de solidariteit. Op sociaal gebied moet begonnen worden met de Europeani sering. Fiin om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) H. J. van der POEL Drs. G. M. Nederhorst - Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er komt geen speciale pensioenregeling voor de Joodse oorlogsslachtoffers. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van maatschappelijk werk blijft weigeren deze wens van de meerderheid van de Tweede Kamer in te willigen. De groep, waarom het gaat wordt geholpen via een rijksgroepsregeling op basis van de bijstandswet. Het gevolg 'van de weigering is, dat nog vóór de verkiezingen in de Tweede Kamer een debat zal worden gehou den over het niet uitvoeren van de motie-Voogd (P.v.d.A.), waarin om de pensioenregeling werd gevraagd. Mr. Van Thiel, de voorzitter van de Tweede Kamer, is bereid de kwestie op de agenda te plaatsen. Het bezwaar van de staatssecreta ris was, dat de motie niet duidelijk was en verwarrend. De heer Voogd is nu van plan de aangepaste motie opnieuw bij de Tweede Kamer in te dienen, waarna het debat gehouden kan worden. Zoals bekend nam de Tweede Ka mer 26 mei vorig jaar de motie- Voogd aan. Over de motie, waarte gen de KVP, ARP en CHU stemden, werd niets meer vernomen. Maar in december krijgt de Kamer de schrif telijke mededeling, dat de motie niet wordt uitgevoerd. Het gevolg was dat de staatssecretaris een geïrriteerd voorlopig verslag van de Tweede Kamer op zijn tafel kreeg, waarin nogmaals wordt aangedrongen op de pensioenvoorziening. Het bezwaar van de Kamer-meer derheid is vooral van psychologische aard: de zo zwaar getroffene is aan gewezen op de bijstandswet. NIET EXCLUSIEF In zijn antwoord op het voorlopig verslag schrijft de staatssecretaris nu, dat hij wel het uitzonderlijk karakter van de vervolging van de Joodse me deburgers en het eigen lot van deze Soep van medeburgers onderkent. aar een exclusieve pensioenrege ling voor deze groep vindt hij niet juist Ook in Joodse kring heeft men hiertegen bezwaar. Verder wijst mr. Van de Poel op de velen, die kampen in het vroe gere Nederlands-Indië en in andere delen van Azië hebben overleefd. De bewindsman geeft toe, dal een pensioenregeling een andere gevoels waarde heeft dan een bijstands^ege- ling. Maar juist om deze reden is de rijksgroepsregeling zoveel mogelijk afgesteiqji op de wensen van de Jood se oorlogsslachtoffers. Zoals hij ook reeds in december aan de Tweede Kamer schreef houdt de staatssacre- taris vol, dat de nieuwe regeling ge heel is afgestemd op de bijzondere noden en behoeften van de vervolg den. Verwacht wordt, dat ook veel Joodse Nederlanders in het buiten land (Israël) van de nieuwe rege ling gebruik zullen maken. Op 31 de cember 1970 kregen 1.125 vervolgden een periodieke uitkering. Maar het ziet er nu reeds naar uit. dat dit aan tal zal uitgroeien tot 5.600. De totale kosten zullen in 1971 ongeveer ƒ28 miljoen bedragen. GEEN OVERLEG De meerderheid van de Kamer heeft de staatssecretaris naar aan leiding van het niet uitvoeren van de motie-Voogd verweten, dat hij geen overleg had gepleegd met de indie ners. De motie zou namelijk verwar rend zyn en de strekking niet duide lijk. Mr. Van de Poel slikt dit verwijt niet, omdat over deze kwestie nu in de Kamer verschillend wordt ge dacht. Voor de uitvoering van deze lijks- groepsregeling zijn de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Den Bosch, Groningen, Rotterdam en Utrecht aangewezen. Geregeld zal er overleg gepleegd worden met de belangen organisaties. De betrokkenen v, or den zoveel mogelijk thuis bezocht. De uitbetaling geschiedt in beginsel via bank en giro. De belangenorganisaties, aldus de staatssecretaris, oordelen gunstig over de inhoud van de regeling. Maar zij blijven bij hun wens van een pensioenvoorziening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7