Centrum Den Haag is nog steeds ambtenarenbolwerk Op zestig meter hoogte: reviseren en vitrage ophangen ,Herfstbloeinu hobbycentrum CARILLONKLOKKEN ZWIJGEN GS bevestigen: tweede luchthaven moet in Zuid-W est-Nederland Vage verhuizingsplannen ministeries Bijzondere dienst in Deense kerk WOENSDAG 3 MAART 1971 Automobilisten prefereren de metro ROTF.RDAM Rotterdamse auto mobilisten gaan hoe langer hoe meer van het openbaar vervoer gebruik maken. Dat is gebleken uit een en quête die de Verkeersdienst Rotter dam op dinsdag ]0 november 1970 heeft gehouden. Op grond van de uitslag van dit" onderzoek stelt de Verkeersdienst vast dat 32 procent van de metro reizigers een rijbewijs heeft. Bij de tram- en buspassagiers is dit per centage 25. Op de teldag had twaalf procent van de metroreizigers en 6,5 procent van de tram en buspassa giers zonder meer van zijn auto ge bruik kunnen maken. De atomobilisten prefereren het openbaar vervoer voornamelijk in verband met het parkeerprobleem. Bij de metrogebruikers zijn het ge makkelijk overbruggen van de ri vierkruisingen en de hogere rijsnel heid faktoren die bovendien een har tig woordje meespreken. Op de teldag lieten twaalfduizend automobilisten hun wagen staan voor de metro, terwijl diezelfde dag 148.000 personenauto's via Maastunnel, Wil lemsbrug of Van Brienenoordbrug de rivier kruisten. Dat het percentage metro-auto mobilisten hoger ligt dan dat van de tram- en bus-automobilisten houdt ook verband met de aanwezigheid van parkeergelegenheid bij sommige metrostations, hoewel bedacht moet worden dat op de dag van de enquê te het metrostation Slinge met zyn grote parkeergarage nog niet ge opend was. Voor de galmgaten van de Haagse toren zijn het lijken wel vitragegordijnen nylon- netten gehangen om de duiven het binnenvliegen van de toren te beletten. De overheid is in alle 34 Haagse wijken aanwezig In het centrum zijn bijna 14.000 ambtenaren werkzaam. En aan dat cijfer kunnen de overige wijken niet tippen. Er zijn vijf wij ken die aan meer dan 2500 ambtena ren werk bieden, het Benoordenhout (6099), het Bezuidenhout (5501), de Archipelbuurt (4149), de Stations- buurt (3753) en tenslotte het Regen- tessekwartier met 2694 overheidsdie naren. De rijksoverheid heeft in het cen trum met 127 vestigingen een aan zienlijke omvang. In die vestigingen werken ruim 11.000 personen. Dat is echter slechts 29 pet. van het totale aantal in Den Haag werkende rijksdienaren. In het Bezuiden- en het Benoordenhout, waar onder ande re CBS, rijkswaterstaat, en de minis teries van defensie en economische zaken hun domicilie hebben, zijn de aantallen ambtenaren respectievelijk 4680 en 4188. In het Benoordenhout werken bovendien nog bijna 700 ambtenaren van de provinciale over heid en ruim 1100 van de semi-over- heid. Het aantal gemeenteambtenaren is met 2638 in het centrum nog het grootst, (vooral dankzij de sociale dienst en het ziekenhuis). De Archi pelbuurt (met stadhuis en hoofdbu reau van politie) volgen met 2519 ambtenaren op de voet Het Regen- tessekwartier (energiebedrijf) en Sta- tionsbuurt (gemeentewerken) kunnen bogen op meer dan duizend gemeen teambtenaren. ROTTERDAM In de Deense kerk aan de Coolhaven wordt zondag middag om drie uur een dienst voor belangstellenden gehouden. Medewerking verleent het meisjes koor onder leiding van mevrouw Ge v. d. Ent-van Es, met aan het orgel John A. Vis. Voorganger is pastor Es- kild Petersen. DEN HAAG De bronzen klokken van het Haagse carillon zwijgen enige weken. Na vijftien jaar is het klokkenspel nodig aan revisie toe. Beneden in de toren hal van de Grote Kerk liggen in een hoek tientallen groen, uit geslagen bronzen klepeltjes ter grootte van een mandarijn. Even verderop liggen bossen verroest staaldraad die de verbinding tus sen klepels en klavier vijftien jaar lang tot stand hebben ge bracht. Boven, zestig meter ho ger, hangen roerloos de eenen vijftig klokken, merendeels ont luisterd van hun klepels. Het weer en zeker niet te vergeten de luchtverontreiniging hebben hun sporen zichtbaar achterge laten. Twpp klokkenmakers van de Noord-Brabantse klokkenfabriek Boven een gapende afgrond is deze man zestig meter hoog, zich vasthoudend met één hand aan de buitenzijde van de klokkenspel constructie aan het werk Eijsbouts beklimmen dagelijks zo'n vier, vijf keer de 1156 wenteltraptre den, die naar de torenspits leiden. De mannen (62 en 47 jaar oud) zijn de zelfde, die vijftien jaar ge'eden het carillon hersteld hebben. Gehard door jarenlange ervaring bestijgen ze monter fluitend de traptreden en ver richten in de koude lucht de noodza kelijke werkzaamheden aan de kle pel-, hamer-, en kantelklokken. Voor zover mogelijk worden de klokken, de klokkestroppen en de klokkeassen op de plek zelf hersteld. De klepels worden in de Noord- Brabantse fabriek van het vuil ont daan en de meer dan duizend meter versleten stalen draden van zo'n drie millimeter dikte worden aan een groot touw naar beneden gehesen. Nieuwe roestvrije draden komen er voor in de plaats. De klokken worden ingespoten met een chemisch middel tje om de corrosie er af te kunnen halen. Behalve het carillon dat hersteld wordt, zijn ook de leidingen van de sprenklerinslallatie vernieuwd. Veel van de buizen waren doorgeroest zo dat de brandinstalJatie in geval van nood niet meer zou functioneren. Op de tweede etage van de toren worden ook de nodiige voorzieningen getrof fen. De klokkestoelen van de grote luiklokken worden herzien en het houtwerk van ramen en balustraden wordt opnieuw hersteld. Gordijnen Bovendien worden de vier galmga ten netjes voorzien van vitragegordij nen. De zeseneenhalve meter lange en drie meter brede nylonnetten worden daar neergehangen om de duiven het binnenvliegen te beletten De ge meente Den Haag heeft er genoeg van om ieder jaar de enige centime ter dikke lagen duivedrek op te rui men. In de kozijnen en langs de wan den zorgt dit vuil voor een ongewen ste grijswitte decoratie. In overleg met de Nederlandse Vereniging voor Vogelbescherming is besloten de maaswijdte niet groter dan anderhal ve centimeter te maken zodat de dui ven die van oudsher door de galmga ten naar binnen wllen vliegen niet in de netten verstrikt raken. Met deze onderhoudsbeurt van het interieur van de Haagse toren zal naar verwachting nog ruim een maand gemoeid zijn. Daarna zullen de nu nog zwijgende bronzen stem men weer van zich laten horen. DEN HAAG De tweede natio nale luchthaven dient in Zuid-West- Nederland te komen en de aanleg daarvan dient met kracht te worden nagestreefd. In hoeverre daarbij be halve met de Rotterdamse agglome ratie ook rekening moet worden ge houden met de Antwerpse steden- groep is een zaak van nadere studie en overleg. Met deze uitsprak, vervat in een thans verschenen voordracht, bevesti gen Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de ideeën, die eerder zijn ontwikkeld in hun in het afgelopen najaar verschenen nota „Ruimtelijke structuren voor Zuid-Holland". De nu verschenen voordracht is een aanvulling en nadere toelichting in de studie ter voorbereiding van de structuurschets voor Zuid-Holland, in hoofdzaak bedoeld als antwoord op de vele reacties van de gemeentebe sturen op de nota. GS zijn van mening, dat de vesti ging van de luchthaven in Zuid- West-nederland bijdraagt tot de zo gewenste differentiatie in de werkge legenheid. Naar schatting zal zij di recte werkgelegenheid bieden aan ruim twintigduizend mensen. De Rotterdamse agglomeratie en de bevolkingsconcentraties in delen van Noord-Brabant en Zeeland houden, zo menen GS een dusdanig reiz;gers- potentieel in, dat situering van de tweede luchthaven alleszins gerecht vaardigd is. Een grote luchthaven in deze omge ving zien GS als een structuurele ment van grote betekenis. Het accent valt daarbij op een zeer goede infrastructuur die een snelle, veilige en comfortabele bereikbaar heid garandeert. Bij een geraamd aantal van 35 mil joen passagiersbewegingen per jaar omstreeks het jaar 2000 verwachten GS in de drukste uren ongeveer twin tigduizend personenverplaatsingen per uur van en naar de luchthaven. Naast een goede spoorwegverbin ding moet er een autosnelweg met twee maal twee of twee maal drie rijstroken beschikbaar zijn. In de voordracht wordt de plaats niet nader aangeduid. GS noemen als voornaamste factoren daarvoor de mate van geluidshinder voor de be volking in de omgeving van de lucht haven en in de omgeving van de aan- en uitvliegstroken. Dit eist grote zorgvuldigheid op planologisch ge bied. Beiaardenwerkplaats Woerden ^3 WOERDEN Jammer dat 'egoveel bejaarden nog drempel- i tovrees hebben voor ons werk. Het zou voor velen heel erg l^fjoed zijn als zij regelmatig nog e bjtvat bezigheden hadden. De Imraktijk leert dagelijks dat be- 5tr Jaarden, die helemaal niets r bjneer doen, hun gezondheid veel velsneller achteruit zien gaan, dan zij die op enigerlei manier j"vincfief blijven." Dit vertelt ons m ddokter F. Schrijvers, de man ha ipp wiens initiatief de be- '\aardenwerkplaats „Herfst- Igei" tot stand kwam en die u weer volledig achter de dochter" van Herfstbloei taat: het hobbycentrum. „Herfstbloei" is te vinden in het Jbekende pand aan de Achterstraat, waarin jaren geleden het bekende [café Gerritsen was gevestigd. Nu is jhet al weer lange tijd het domein wan „Herfstbloei". Eigenlijk bij de gratie van de Lutherse Kerk, want Bie is de oorzaak dat het pand nog fcteeds niet is afgebroken om plaats |le maken voor een doorsteek naar Nieuwstraat. Als dat wel ge beurt en wellicht duurt dat niet lang meer zal er voor Herfstbloei" een andere oplossing moeten komen. Maar op dit mo ment is het nog niet zo ver en lieerst er in de bejaardenwerk- plaats nog volop activiteit. Schulden iveg De heer U. Timmer heeft de da- [elijkse leiding. „Om u eerlijk de •aarheid te vertellen", aldus de eer Timmer, „had ik er in het be- ;in weinig oren naar. Maar ik heb ;r toch nooit spijt van gehad, dat ik e door dokter Schrijver heb laten iverhalen. Toen ik hier kwam was le zaak financieel ook minder ge- :ond, maar gelukkig zijn wij er in (eslaagd om de schuld af te beta- ?n. Al weet ik bijna zeker dat okter Schrijver er financieel wel |>et nodige in heeft laten zitten. Waar we konden in 1970, behalve iet normale uurloon van een gul len, toch ook weer een „winstuit- kering" doen en dus gaat het de goede kant op. Aan werk hebben we geen gebrek, integendeel zelfs! Maar het aantal regelmatig bezoe kers zou wel wat groter kunnen zijn. Iedere bejaarde is welkom. De sfeer is hier prettig en niemand be hoeft zich voor een vaste tijd te binden. Wil men elke dag komen, dan is het prima, geeft men de voorkeur aan enkele dagen of halve dagen dan is daar ook niet 'het minste bezwaar tegen." Maar er is meer. „Herfstbloei" heeft een nieuw initiatief genomen in de vorm van een hobbycentrum. Belangrijke man achter de scher men is in dit geval de heer R. J. Hunia, die sinds zijn komst in Woerden al zoveel voor het bejaar den werk heeft gedaan. Een benij denswaardig inventieve 65 plusser met even benijdenswaardige artis tieke gaven. Woerden heeft daarvan al eerder kennis genomen, onder andere door zijn opvallend geslaagde raambil jetten rond het laatste bevrijdings feest. En nu heeft de heer Hunia zich weer ingezet voor het hobby centrum en heeft via een kleine tentoonstelling van voorbeelden la ten zien wat er zoal op het gebied van zelf doen mogelijk is. Welkom „Woerden telt 1590 bejaarden", vertelt dokter Schrijver en daar moet toch minstens een procent bij zijn, die overdag behoefte hebben aan bezigheid. Iedereen is hier wel kom. niet alleen de heren, maar ook de dames'. De bejaarde, die naar het hobby centrum komt, betaalt de eerste maand niets dan alleen de mate riaalkosten 1,25 per werkstukje). Later komt daar een klein bedrag bij voor de vaste kosten. Maar het blijft een zeer goedkope bezigheid in de gezellig ingerichte bovenka mer van „Herfstbloei. Aan gereedschappen is er ook geen gebrek en dokter Schrijver schonk zelfs voor de start een com plete elektrische hobbyset. Voorlo pig is het de bedoeling om drie middagen per week onder leiding van de heer Hunia te hobby-en. Het is geheel vrijwillig. Een hobby centrum biedt echter ongekende mogelijkheden voor de bejaarden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het centrum van Den Haag mag zich met 176 overheidsvestigingen nog altijd het ambtenarenbolwerk van de Residentie noemen. De overige wijken tellen namelijk alle min der dan honderd vestigingen. Het valt echter nog te bezien of het centrum deze reputatie nog lang zal kunnen handhaven. Er zyn allereerst de nog vage plannen van de ministeries van financiën, binnenlandse zaken en onderwijs en wetenschappen voor een nieuwe behuizing, waarbij de keuze niet per se op het centrum zal behoeven te vallen. En de gemeentelijke over heid, toch al grotendeels uit het centrum vèrdwenen, zal te zij- nertijd de sociale dienst vanuit het centrum naar de Slachthuis kade laten verhuizen. Het Bezuidenhout met zijn hoge hitoren, gezien vanaf het nieuwe bouw van de Sociaal-Economische Raad (SER). riendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5