Amerikaanse gereformeerde reus krachtig aan de arm gesjord Geen verzoening met God zonder ons praktiseren Rome op weg naar eerherstel van Luther en Calvijn Dr. Wiersinga licht visie toe Ds. A. Terlouw (51) overleden Rang en functie Uw probleem BEROEPINGSWERK Songfestival ter opening Boekenweek Een woord voor vandaag Chr. Instituut bemoedigt vervolgde kerkleiders COMMENTAAR DE KER DE WERELD f (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De discussie over het proefschrift van de Am sterdamse gereformeerde stu dentenpredikant dr. H. Wiersin ga, die in zijn studie een „alterna tieve verzoeningsleer" introdu ceert, duurt voort. Zonder zich zelf in het debat te mengen, heeft nu dr. Wiersinga in het blad Koinonia van de Amster damse evangelische studenten gemeente (adres redactie: Michel Angelostraat 54II, Amsterdam- Zuid) „een poging (gedaan) om in enkele punten mijn „alterna tieve" voorstelling van de ver zoening aan te duiden". De volgende gedachten brengt dr. Wiersinga in Koinonia naar voren: 1. Ik wil ernst maken met een his torische benadering van de kruisiging van Jezus. Meestal wordt het kruis als een noodzaak gezien, passend in Gods plan tot verlossing. Noodzake lijk dan ook voor God Zelf. Het evan gelie geeft ons echter en historischer benadering; tenslotte zond de Heer zijn Zoon, met de overweging: mijn Zoon zullen zij ontzien (Marcus 12,6). De kruisiging was niet de voorop gezette bedoeling, niet geënsceneerd". Het werd nodig vanwege ons verzet Dr. H. Wiersinga tegen de provocerende liefde van de Messias. Het kruis ontdekt ons aan onz principiële schuld, die de eigen gang wil gaan in plaats van de gang van de Messias; en tegelijk onthult het kruis de liefde van Jezus die het volhoudt met zijn liefde tot in de dood. Effect 2. Het gaat bij de feitelijkheid van het kruis om het effect ervan (niet op God, maar) op de mensen, in eerste instantie de omstaanders. Het zien van dit bloed roept hen tot inkeer en omkeer. Op deze manier „verzoent" het bloed van de Heer: het breekt het verzet en ruimt de barrière van schuld en vervreemding uit de weg; het zet ons mensen op een nieuwe weg, het herstelt de gebroken relatie met God en met de medemensen. Het gaat mij om een 'effektieve' verzoe ningsleer, waarbij Christus het daad werkelijk initiatief heeft (het apriori van de genade). 3. Bezwaar maak ik dan ook tegen de voorstelling dat 'de verzoening al geschied is'. Het begin is er: de lief desdaad van de Heer; vandaag: het gepredikte Kruis. Maar er ontstaat pas 'verzoening' door onze reaktie. Zonder de inkeer en de omkeer van mensen wordt de relatie tussen God en de mensen niet hersteld. Mijn be zwaar geldt dus en geïsoleerd spre ken over de verzoening die toen op Golgotha 'verworven' en nu door de prediking 'toegepast' wordt. Ik geloof dat de Heer de verzoening op gang brengt en dat wij mensen ons wel (of niet) laten verzoenen. Zonder Gods begin géén verzoening, maar evenmin zonder onze positieve reaktie. Geen alibi 4. Het kruis mag dan ook geen alibi vormen voor onze persoonlijke en ge zamenlijke inzet. Verzoening betekent in het Grieks letterlijk 'verandering': wij worden 'andere' mensen en onze wereld wordt een 'andere' wereld. Hier loopt de dogmatiek over in ethiek. Er is geen verzoening met God zonder ons praktiseren van verzoe ning onderling en tussen mensengroe pen. Het gaat mij er niet om de 'ver dienstelijkheid van de goede werken' te doen herleven (een nieuw aktivis- me); maar wel om een onderstreping van de noodzaak van omkeer, als een beslissende faktor voor de realiteit van het nieuwe leven met de Heer. Tot zover de toelichting van drs. Wiersinga. ROME (AFP) Op grond van het nieuwe kerkelijke wetboek van de r.k. kerk. dat na tien Jaar voorberei ding binnenkort zal worden gepubli ceerd, valt eerherstel te verwachten voor de meeste mensen die in het verleden geëxcommuniceerd zijn, wellicht ook voor de hervormers Lu ther en Calvijn. Het systeem van kerkelijke straf maatregelen, dat eeuwen lang gegol den heeft, is grondig herzien: niet meer de straf zelf is doel. maar gené- zing. Men wil de waardigheid en de rechten van de menselijke persoon beter tot hun recht laten komen. Zo zullen bijvoorbeeld zij. die lid werden van de vrijmetselarij, niet meer „automatisch" geëxcommuniceerd zijn. De gevreesde verklaring over eer verlies verdwijnt. De desbetreffende bepalingen troffen tot nu toe o.a. ho moseksuelen, mensen die duelleerden, koppelaarsters en souteneurs, mensen die de eucharistie ontheiligden of een aanslag op de paus pleegden (zoals onlangs de Boliviaan Mendoza in Manilla). VEENENDAAL Na ernstige ziekte is in de leeftijd van 51 jaar overleden ds. A. Terlouw, hervormd industriepredikant te Veenendaal. Voor ds. Terlouw zeven jaar gele den Industriepredikant werd ten be hoeve van de stichting Evangelie en Industrie te Veenendaal. stond hij te Rotterdam-Feijenoord. Daarvoor te Tietjerk en Bennekom. De begrafenis is vrijdag om twee uur op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Bennekom. Vooraf is een rouwdienst in de Oude Kerk op de Markt in Veenendaal. die om half een begint Brieven die niet lijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In alzonder- UJke b. <even worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Op de foto een fraai uitgevoerde chcnnoekiah-kandelaar, die te bezichtigen is. Nog net is het „knechtje" midden achter te zien, waarmee de acht kaarsen wor- den aangestoken. Belgische Salesiaan uit orde «ezet ROME De jonge Belgische sale siaan Gerard Lutte, die vorig jaar ontheven werd van zijn functie als hoogleraar in de psychologie aan de salesiaanse universiteit van Rome vanwege zijn vooruitstrevende in zichten. is thans door de leiding van zijn congregatie uit de religieuzenge- meenschap gezet. Hem is ook verbo den zijn priesterlijke functies uit te oefenen. Sedert zijn ontslag als hoogleraar werkt Lutte in de barakkenwijken van de Romeinse voorstad Pratoro- tondo. Lutte heeft inmiddels gezegd, dat hij zijn salesiaanse roeping trouw wil blijven en zich in dienst van de armen wil blijven stellen. Hij vindt het niet verantwoord, de bevolking van de krottenwijken in de steek te laten. NED. HERVORMDE KERK Aangen-omen: naar Voorschoten en Veur, A. K. van der Schoot te Ap pelscha; naar Ransdorp-Holysloot, C. J. Meilink te Badhoevedorp; naar Kesteren, kand. G. S. A. de Knegt te Delft, die bedankte voor Nieuw-Beij- erland, Scherpenisse, Goudswaard, Tholen, Zegveld, Houten, Groenekan, Randwijk en voor IJsselmui'den; naar Boven-Hardinxveld, kand. J. H. Gijs- bertsen te Woudenberg, die bedankte voor Meeuwen, Neerlangbroek en voor Heteren. Benoemd: tot voorg. herv. evang. Kerkopbouw te Nijkerkerveen. W. B. de Weerd te Nederhorst den Berg, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Hoofddorp, P. Popma te Zutphen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Velp, P. Deddens te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Terwol de, P. Honkoop te Kampen. Bedankt: voor Kruiningen, E. Eve- ma te Zwijndrecht. AMSTERDAM Het openingsfeest van de 25ste Boekenweek die van 1 tot en met 10 april wordt gehouden, vindt op 31 maart plaats in het Con grescentrum van de RAI te Amster dam. Het wordt een literair songfestival waarbij een tiental, speciaal voor de ze gelegenheid geselecteerde en ge toonzette protest-gedichten voor het merendeel uit de Nederlandse poëzie van de 15e eeuw tot heden, ten gehó- re zullen worden gebracht door evenzovele bekende vocalisten. Voorts zal tijdens deze avond de bekende Franse protestzanger Leo Ferré optreden. Na afloop van dit programma vindt het traditionele boekenbal plaats. De versiering van het Congrescentrum, een aspect waaraan jaarlijks op het boekenfeest grote aandacht wordt besteed, wordt ontworpen door de Amsterdamse gra ficus Metten Koornstra. Het geschenk van de boekhandel zal dit jaar ook in het teken staan van het engagement. Gedurende de boe kenweek zal aan ieder die voor 7.50 of meer in de boekhandel besteedt gratis worden uitgereikt het boekje „Protest per prent" (schoppen tegen heilige huisjes) dat werd samenge steld door de heer D. H. Couvée, hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis va nhet Rijksmuseum. Tenslotte zal in het kader van de boekenweek-activiteiten op 2 april In het Muiderslot de prijs der literaire kritiek worden uitgereikt. Deze bij eenkomst wordt gehouden onder auspiciën van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Com missie van de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Vraag: Enige tijd geleden zag ik de film „Anne of the thousand days" en Geneviève Bujold. Gedurende de met Richard Burton in de hoofdrol film werd steeds de favoriete mu ziek van de koning gespeeld. Wie componeerde deze en is het mogelijk deze muziek op de plaat te krijgen? Antwoord: De componist van de bedoelde muziek is George Lerue. Het nummer van de plaat is Decca (AM) Dh 79174. De plaat wordt niet in Nederland gemaakt of verkocht, maar misschien kan men u helpen bij het Nederlandse kantoor van Decca: Unelco N.V. Amsterdam, 020 - 421722. Vraag: Ik heb een koperen brie venbus, die bij nat weef iedere dag erg lelijk wordt. Nu heb ik er al eens kopervernis op gedaan, maar dat helpt niets. Weet u een middel? Antwoord: Die brievenbus zal elke week gepoetst moeten worden. Is de toestand intussen heel erg, dan kunt u met wat fijne staalwol er wel wat glans op krijgen. Nawrijven met een wollen doek. Een goed recept voor vernis is: 50 gram benzine, 50 gram zwavelkoolstof, 50 gram kopal, 50 gram terpentijnolie, 100 gram met hyl alcohol koud mengen op een droge dag bulten (met het oog op brandge vaar). Het verkregen mengsel geeft een lak, waardoor het koper tegen oxydatie beschut wordt. Ook ku'.it u bij de verfhandel vernis krijgen, waarmee u het (gepoetste) koper bestrijkt. De vernis bladdert echter zo spoedig en dan bent u nog verder van huis. Velen geloofden in Jezus Christus, lezen we in Johannes 2:23, door dat zij Zijn tekenen zagen. Wie zich over dat woord verheugt, zal verbaasd lezen wat Johannes verder schrijft: „Maar Jezus Zelf ver trouwde Zichzelf hun niet toe." De verbazing wordt waarschijnlijk nog sterker als we een andere vertaling geven: Velen geloofden in Jezus maar Hij geloofde in hen niet. Liefde moet van twee kanten komen, maar geloof ook. We moeten onszelf niet alleen afvragen of wij in Jezus geloven, maar bok of Hij in ons gelooft. Waarom ge loofde Jezus niet in deze mensen. Johannes schrijft: „want Hij wist Zelf wat in de mens was.Dat is een moeilijk woord, want wat is er in ons?'Zegt de bijbel niet dat er niemand is die goed doet? Weqt de Here Jezus niet van ons allen dat er allerlei duistere diepten zijn in ons hart waarop Hij niet kan bouwen? Toch bedoelt de Here Jezus dat niet. Daarvoor kent Hij de mens te goed. Ons geloof kan en mag alleenmaar gebaseerd zijn op Gods Woord. Maar het ge loof van Jezus is dat ook. Wat zag Hij niet in het hart van deze mensen? Gods Woord. Er is slechts één die ons kan veranderen. God Zelf. We lezen vandaag: Exodus 24 vers 3 tot 8. Van een onzer verslaggevers JOHANNESBURG Naar aanleiding van de invallen van de Zuidafrikaanse politie in verscheidene kerkelijke instellingen en de maatregelen tegen geestelijken van de Zuidafrikaanse regering heeft de raad van bestuur van het Christelijk Instituut na een vergadering in Johannesburg op 25 februari de volgende verklaring uitgegeven. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. werktuig van de goud smid, 4. snoekbaars, 9. Europeaan, 11. vreemde munt, 12. kromming, 16. ont kenning. 17. lidwoord. 8. vuurmond van een vulkaan, 21. mijnheer (bng.j, 12. vaartuig, 23. plooi, 25. nascn;-Jt, tl. scheepstouw, 28. inlegwerk, £1. kadi- worm, 32. moerassig, 34. specerij, 35. be vel. Verticaal: 1. waterstand, 2. opperste i rapd van een dak, 3. olifantsoppasser, 5. woonboot, 6. inwendig orgaan, 7. vallei, 8. oude lengtemaat. 10. ovenkrabber, 13. water in Limburg. 14. plaats in N.Br., 15. doornachtige sierplant, 17. aanwij zend voornaamw. 19. soort, 20. plaats in Letland, 21. plaats in Beieren, 24. dienstbode. 26. manier van kleder dracht, 28. echtgenoot. 29. grote uitge strektheid zout water, 30. huisdier. 31. familielid, 33. welaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. moker. 5. Amer, 7. Raalte. 9 mergel, 10. ms„ 12. Tiel, 13. galon, 14. alk, 15. mes. 16. Ne., 17. ra. 18. les. 19. Ate, 20. rakel. 21. Eder. 22. An. 23. gieter. 25. dissel, 27. Arno, 28. treek. Vert: 1. ma, 2. kreek. 3 earl, 4. rag. 5. atlas. 6 me. 8. leges. 9. Milaan. 10. mon ter. 11. sneer. 12. tarra, 15. melis, 18. le gio, 19. Adèle, 21. eter. 24. Est, 25. dn., 26. G.K. „In het licht van de jongste drasti sche maatregelen die de regering zon der enige uitleg of toelichting heeft genomen tegen kerkelijke leiders kunnen wij alleen maar aannemen, dat het werk en het getuigenis van deze mensen voor raciale harmonie, recht en vrede onaanvaardbaar is voor de regering. Wij stellen er prijs op ons meeleven te betuigen en ons te identificeren met al diegenen tegen wie deze maatregelen zijn genomen of die men op deze wijze heeft willen intimideren. Wij herinneren hen aan de belofte van Hem, Die zei: „Houdt goede moed. Ik heb de wereld over wonnen" „Ondertussen wensen wij opnieuw het positieve standpunt te bevestigen Weigeren gehandicapte kinderen onjuist Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het zou onjuist zijn als een van rijkswege gesubsidieerd internaat gehandicapte kinderen wei gert", omdat de directie de dorpsge meenschap niet wil confronteren met de aanblik van deze kinderen. Minis ter Klompé deelt dit mee m antwoord op schriftelijke vragen van het ka merlid Scholten (ARP). Het kamerlid stelde zijn vragen naar aanleiding van de weigering van de directie van de volkshogeschool 't Oldorp in Uithuizen om een werk week te organiseren voor een groep van veertien gehandicapte kinderen van de Gabriëlschool te Den Bosch Of deze weigering is gebaseerd op de genoemde motivering kon de minister niet achterhalen. dat het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika altijd heeft ingeno men in zijn werk voor raciale gerech tigheid, verzoening en vrede. Wij verwelkomen en ondersteunen van ganser harte die kerken in Zuid- Afrika die zich door middel van zin volle en vreedzame programma's toe leggen op de bestrijding van alle vor men van racisme". „In dit verband vestigen we spe ciaal de aandacht op het studieproject over het christendom in de apart heidsmaatschappij. Wij vinden dat een duidelijke uitdrukking van christelijke bewogenheid en ernstig zoeken naar oplossingen voor het probleem van raciale conflicten langs vreedzame weg. „Als bovenstaande of gelijksoortige pogingen tot overlast, intimidatie en zelfs vervolging leiden dan betreuren wij zulke acties diep, maar dan zul-grr len we die toch moeten aanvaarden als een deel van de prijs die wij heb ben te betalen voor onze christelijke overtuiging, zoals vele christenen, fcj; voor ons hebben gedaan". De verkla ring is ondertekend door ds. C. F. Beyers Naudé. lei 3 KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie' J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. Vc Bij het eindigen van de markt althans voor wat de huidige kabinetsperiode betreft heeft staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken een ambitieus plan ontvouwd voor een ingrijpende herziening van de structuur van het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambte naren. Een plan. dat door de betrokken organi saties van overheidspersoneel meteen al met grote instemming is begroet. Dat is begrijpelijk, want het huidige, uit 1948 stammende bezoldigingsbesluit is wel in hoge mate verouderd, vooral ook gezien tegen de ach tergrond van de ontwikkelingen die zich sindsdien in het particuliere bedrijfsleven hebben voorge daan. Reeds in vrij veel bedrijfstakken en onderne mingen is het discriminerende onderscheid tussen „handarbeiders en beambten" weggenomen en zijn beide groepen werknemers in een loonstructuur opgenomen. Dat gaat nu ook bij de landelijke overheid gebeuren. Om met de staatssecretaris te spreken: het principiële verschil tussen „witte boord" en „blauwe boord" gaat verdwijnen. Dat is een gelukkige zaak. temeer omdat in de opbouw van de nieuwe salarisstructuur tevens aanzienlijk meer eenvoud en duidelijkheid worden beoogd. Dat geldt ook de aanduiding van rangen eo functies, een alleen voor ingewijden doorzich tige wirwar met niet minder dan tegen de twee honderd mogelijkheden. De rangaanduidingen zullen plaatsmaken voor functie-omschrijvingen, zoals deze ook in het particuliere bedrijfsleven worden gehanteerd. Aan de nu voorgestelde structuurherziening is twee-en-een-half jaar gewerkt en het zal zeker tot begin volgend jaar duren voor het geheel in kan nen en kruiken is. De moeilijkste opgave zal zijn om aan de hand van duidelijk omschreven karak teristieken der functies tot een rechtvaardige in deling te komen. Een ander praktisch probleem is de vraag in hoeverre de inkomensverbeteringen, die met de omschakeling gepaard gaan, uit de normale sala ris trend gefinancierd moeten worden, vooral waar het gaat om bepaalde „achtergebleven" groepen van lagere ambtenaren. De eerste moeilijkheden daarbij zullen zich reeds op zeer korte termijn voordoen met de post- bestellers. De bonden verwachten van de overheid nog steeds een extra salarisverbetering voor deze groep, zoals vorig jaar in principe is toegezegd. Dat die toezegging gestand wordt gedaan is bij de voorgestelde structurele verbetering nog niet gebleken. Het zal moeilijk zijn de postbestellers ervan te overtuigen, dat deze verbetering voor hen, in vergelijking met anderen, als een „extra" kan worden beschouwd. door H. Biersteker Een soldaat zit er vandaag lelijk tussen. Hij kan slechts een order weigeren wan neer hij meent dat die onwettig is. Maar dan moet hij het wel héél zeker weten, want zijn weigering blijft op eigen risico. Hij staat dan ook onder geweldige druk om iedere order te gehoorzamen. Zelfs als orders in druisen tegen zijn religieuze gevoelens levert dat volgens de Amerikaanse militaire jurisprudentie nog geen wettige grond om ze te weigeren. Maar als hij ze gehoorzaamt loopt hij het risico ver volgd te worden wegens het plegen van oor logsmisdaden. Dit legt een voormalige militaire rechter in de V.S. uit aan zijn lezerspubliek van het Reformed Journal, dat verschijnt in kringen van de Chris tian Reformed Church. Hij behoort er zonder twijfel zelf ook toe: solide en gezagsgetrouwe Amerikanen. „Een slapende reus" is deze kerk wel eens genoemd. Dat beeld latende voor wat het is, constateer ik in elk geval, dat de reus krachtig aan de arm gesjord wordt door deze jurist, Daniel Benson uit Lubbock in Texas. Hij roept zijn lezers op om zich niet achter het gezag te verschuilen en noemt zijn artikel: „Onze verantwoordelijkheid voor My Lai". Naar ons land „Wij Amerikanen hebben de processen in Neu renberg toegejuicht als een stap voorwaarts in de ontwikkeling van het internationaal recht, al waren er enkele afwijzende stemmen, zoals die van senator Robert Taft uit Ohio. Slechts weini gen van ons hebben toen kunnen denken dat bin nen vijfentwintig jaar de wereld de blik naar ons land zou richten om een proces wegens oor logsmisdaden te zien op dezelfde basis als in Neurenberg. Maar nu dat toch eenmaal gebeurt moeten we maar eens lang en scherp kijken naar deze nieu we stelregel: gehoorzaamheid aan onwettige be velen is geen grond meer voor de verdediging. De stelregel gaat zelfs nog verder, want zelfs als de order „wettig" is onder de wetten van het betrok ken land dan zou het toch een misdaad tegen de mensheid kunnen blijken te zijn. Riskanier Dan wijst de voormalige militaire rechter naar zijn lezerspubliek. Hij citeert Kitson Clark uit diens boek „The Kingdom of Free Men": „Het is helaas mogelijk dat de toekomst van de mensheid er donkerder uit is gaan zien door wat u of ik gisteren hebben gedaan of nagelaten, hebben ge zegd of verzwegen. En die toekomst zou nog ris- land en de gewone man in Amerika. „Ik sugge reer natuurlijk helemaal niet dat Amerika met[£ Nazi-Duitsland vergeleken kan worden, zelfs niet) dat onze maatschappij zich in een richting zou bewegen als die van Nazi-Duitsland." Maar de parallel zit hem volgens Benson in het pogen van de meerderheid der burgers om de confrontatie met de feiten te vermijden. Het is beter er maar niet teveel vanaf te weten. Men kan, zoals de Duitser Albert Speer in zijn memoires beschreef, zélf de mate bepalen waarin men geïnformeerd wenst te zijn. Dat gebeurt dan onder het motto: hoe minder ik weet, over hoe minder mij rekenschap gevraagd kan worden. Als dat dan achteraf toch gebeurt luidt het ontstelde verweer: maar ik wist niet dat het zóver gekomen wasl Dwingen kanter kunnen worden door onze daden en na latigheden van morgen". Benson onderschrijft dit: „Alleen al het bestaan van het protestantisme bewijst dat individuele daden hun effect hebben gehad op de gang der geschiedenis. Daar hoeven we niet over te kib belen. We kunnen ons niet verschuilen achter de bewering, dat wat wij doen er niet op aan komt omdat het uiteindelijk allemaal in handen is ge geven van Individuele soldaten die ergens duizen den mijlen ver weg zijn, en dat die behoorlijk gestraft zullen worden als zij bij oorlogsmisdaden betrokken worden. Of we het leuk vinden of niet, het feit dat we in dit land leven en daar alle voordelen van aanvaarden, maakt ons persoonlijk verantwoor delijk voor wat dit land doet in zijn verkeer met andere landen". Parallel Wat de jurist Benson het meest bezighoudt is de parallel tussen de gewone man in nazi-Duits- Benson schrijft: „Wij kunnen al constateren dat het zover gekomen is de eerste keer dat wij berusten in wreedheden die door onze strijd krachten gepleegd zijn, de eerste keer dat we onze schouders hebben opgehaald over iets dat ver weg gebeurde en waar we niets mee te ma ken hadden, de eerste keer dat we iets niet heb ben willen weten omdat het ons zou dwingen een keus te doen. Het is waar, die keus zal ons iets kosten. Geen burger van een land met een macht als het onze, in staat van oorlog nog wel, zal over zoiets zijn regering kunnen weerstaan en zelf ongemoeid blijven. Wie de vraag aan de orde stelt of de natie waartoe hij behoort niet schuldig is aan oorlogsmisdrijven lokt narigheid van de ergste soort uit. Maar als christenen mogen we ons door \*S zulke overwegingen niet van het recht laten af houden. We kunnen de smaad niet werpen op een paar LI soldaten die onwettig handelend of onwettige beve- ast, len gehoorzaamden. Het is onze verantwoorde- ,pc lijkheid. Wij moeten dit nu erkennen, vóórdat fet anderen ons ertoe dwingen zoals wij de Duitsers dwongen het te erkennen in Neurenberg". Aldus de gewezen militaire rechter Daniel Benson uit LI Texas tot zijn gereformeerde lezers, en over hun lebt hoofden heen, tot de nog immer zwijgende meer- -yv derheid in de Verenigde Staten. kh o Ju

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2