'e Loof en de zesdaagse race rvolgd Theodurescu gaat ruiter-selectie dressuur trainen frankrijk verrassend j angs Hongaren: 8-4 9 Ole Ritter verslaat specialist Merckx et mag een circus zijn, maar rond 64 km per uur rijden, f moet je toch kunnen De Graafschap ook zonder voorzitter Hockeyselectie gaat weer trainen in Drie schrijvers uit Académie Goncourt Basketbalbond contracteert Mol Post met Schenk in de slag 13 WOENSDAG 3 MAART 1971 onze sportcorrespondent ERPEN In het ren- •cus dat dit seizoen de jsen heeft afgelopen, van- begint de laatste in Gro- ontbrak voor het eerst jaren de naam van de Belg dn de Loof. Enkele maan- I geleden al is hij gestopt, einde van zijn carrière enkele jaren eerder dan lof zich had voorgesteld, sen zware val dwong hem it vroegtijdige besluit. In estien jaar dat hij fietste Romain de Loof een op- elijke erelijst vergaard. Als r werd hij driemaal wereld- lioen. negen maal veroverde Belgische titel. Daarnaast heen hij in totaal 67 maal ie start voor een zesdaagse, onder anderen renners als Altig, Peter Post, Patrick Klaus Bugdahl, Dieter per en Sigi Renz. zijn talent en zijn intelligentie •de De Loof vrij vroeg tot de amde Blauwe Trein (de Club ëdetten) in de zesdaagsen. Zij meestal alle gewonnen prijzen emies. een tiental vedetten, nder de reeds hierboven ge- e plus 'in Duitsland bijvoor- ook een Roggendorf. Deze ver staat nog los van het contract- it varieert van 2.000 tot 12.000 voor de vedetten (behalve die reeds ƒ40.000 heeft ge- De Blauwe Trein verdeelt het geld; twee derde van de deelnemers rijdt voor de krui- n verdient soms een premietje gulden of zo dat door de ve- versmaad is. Soms wordt er oor premies gespurt die niet In de zesdaagse van Madrid de dat dikwijls, voor een auto beeld; de toeschouwers denken dat zelfs de riërs4wielrenners steenrijk ain De Loof is een radikale inder van medische begelei- :n de vorm van vitaminepre- hormonen en andere verster- middelen in de wielersport. Al- Romain de Loof had in zijn wielerloopbaan als stayer het meeste succes. DOETINCHEM (ANP) De Graafschap uit Doetinchem, op het ogenblik laatste in de eerste divisie, zit niet alleen zonder trainer, maar is ook zijn voorzitter kwijt. Om per soonlijke redenen is drs. J. J. F. Tromp, die ook contactman was voor de begeleiding van de spelers, afge treden. Tot nu toe is De Graafschap er niet in geslaagd, ter vervanging van de op non-actief gestelde trainer Ad Zon derland, een nieuwe oefenmeester aan te trekken. De K.N.V.B. heeft de Doetinchemse vereniging een lijst van „werkeloze" oefenmeesters met de vereiste vergunningen doen toeko men. Bert van Lingen, die niet in het bezit is van een A-licentie leidt sinds het vertrek van Zonderland de trai ningen. AMSTERDAM (ANP) Dezelfde Nederlandse hockeyers, die in het na jaar en dé winter hebben getraind voor het toernooi om de wereldbeker in Lahore, dat niet doorging, zijn ge selecteerd voor de trainingen van de nationale ploeg. Van 9 maart tot 18 mei zal een keer per week worden getraind op het sportcentrum Papen dal. De negentien spelers zijn: Andre Bolhuis, Paul Litjens en Heiko van Staveren (Kampong), Joost Bressers en Bart Taminiau (Tiburg), Jan Wil lem Buij en Irving van Nes (EMHC), Frans Chritis, Jos Christis, Jacques Christis, Peter Dunki-Jacobs, Thijs Kaanders en Maarten Sikking (HTCC), Coen Kranenberg (Laren), Wouter Leefers (HGC), Seven Smul ders (HHYC), Frans Spits en Nico Spits (Amsterdam) en Jeroen Zweerts (Victoria). Ie zesdaagserenners maken hiervan in meerdere of mindere mate gebruik. Zelf had hij voor elke zesdaagse de beschikking over 30 a 40 geneesmid delen om alle mogelijke kwalen het hoofd te kunnen bieden. Contact Door zijn onmiddellijk contact met de vedetten was De Loof ook op dit gebied snel ingeburgerd. Hij stond geruime tijd onder behandeling van de bekende sportarts Dr. Marlier uit Gent, waar vele Vlaamse atleten hun heil zoeken. Romain De Loof kan het allemaal heel direct en boeiend vertellen: „Er is bijvoorbeeld geen renner die snel ler kan blijven rijden dan de Duitser Sigi Renz. Maar dat maakt geen in- ITERDAM De grootste verrassing op de vierde speeldag van het toer- m de wereldtitel ijshockey in de C-groep viel gisteren in Rotterdam. Op Anternieuwe baan in het Ahoy-sporteomplex versloeg Frankrijk het tot ongeslagen Hongarije met 8—4.' In de eerste periode namen de Fransen -2 voorsprong, die in de tweede twintig minuten werd uitgebouwd tot iok in de laatste periode bleven de Fransen het Hongaarse team voor: krland had gisteravond in Eind ig geen enkele moeite met België, «gen die geen moment konden pren en vrijwel voortdurend in Jdediging werden gedrukt, moes- Jteindelijk een 180 nederlaag Iren. Zowel in de eerste als in Be speelperiode scoorde Neder- land vijf maal. In de tussenliggende tweede periode slaagden de volgelin gen van coach Pleticha erin acht tref-, fers te scoren. België heeft nu na vier wedstrijden vier doelpunten laten aantekenen, de ploeg moest er 75 in casseren. Groot Brittannië had het in Nijmegen erg moeilijk tegen Dene marken. Na twee perioden was de stand nog gelijk (44). Pas in de laat ste twintig minuten slaagden de Brit ten erin een minimale voorsprong te nemen: 54. Roemenië tenslotte had geen moeite met Bulgarije, dat met een 122 nederlaag uit Utrecht ver trok. Vandaag is er een rustdag. NederlandBelgië 180 (5—0, 80, 50), Groot BrittanniëDenemarken 5—4 (1—2, 3—2, 1—0), Frankrijk— Hongarije 84 (32, 20, 32), Roe meniëBulgarije 122 (21, 61, 4-0). fan een onzer verslaggevers DELBURG De Middel- officier van justitie mr Th. overweegt strafvervolging in llen tegen de,kapitein van de jaanse tanker Parta Chaikon. de met olie geladen tanker (Antwerp de Liberiaan zaterdag I Westerschelde wilde passeren, ^de deze geen vaart. Er ont- i nek-aan-nekrace tussen de Beladen schepen, die ter hoogte prneuzen uitliep op een aanva- Esso-rederij heeft van de eige- /an de Pana Chaikon, de Ze- ipping Corporation in Monro- ;n borgstelling geëist van gulden. De tanker is in Anl- aan de ketting gelegd. Wan- le Liberiaan weer uit Antwer- •mt, zal de rijkspolitie te water icieren aan boord horen, voor schip in volle zee is. kapitein van de Liberiaan kan ik vervolgd worden op grond 'tikel 39 lid 5 van het Binnen- ingsreglement. Volgens dit ar- bm|tioet een schip dat wordt inge- vaart minderen. Ook is het mo- dat strafvervolging wordt inge- op grond van artikel 169 van 'boek van strafrecht, dat gaat et in levensgevaar brengen van n door gevaarlijk varen. Tweede-Kamerlid Berkhouwer y\ heeft in schriftelijke vragen ministers zijn ongenoegen Aver de race, die een Belgische iberiaanse tanker vorige week tg hielden op de Westerschelde. Jmerlid vraagt of de ministers e,lefcrkeer en waterstaat en buiten zaken het niet geboden achten ij d aatregelen te nemen om een ttin 'Jke „onverantwoordelijke race be i der gevaarlijkste waterwegen ropa" in de toekomst te voorko- De heer Berkhoüwer stelt, dat races tot de grootste rampspoe- inen leiden. Hij vraagt ook of ,tinJgetreden kan worden tegen de -afitw^ordelijke elementen" die chuldig maken aan „dit misda- gedrag". Roemenië 4 3 1 0 7 28— 7 Frankrijk 4 3 0 1 6 29— 5 Gr. Brittannië 4 3 0 1 6 36—17 Hongarije 4 2 1 1 5 21—23 Nederland 4 2 0 2 4 25—15 Denemarken 4 1 0 3 2 27—15 Bulgarije 4 1 0 3 2 16—21 België 4 0 0 4 0 4—75 iten. PARIJS (AFP) Drie prominente Franse schrijvers zijn gisteren uit de Academie Goncourt getreden utt pro test tegen de opneming van Bernard Clavel in dit tien leden tellende fo rum, dat jaarlijks Frapkrijks felst begeerde literaire prijs toekent. De drie zijn de toneelschrijver Ar- mand Salacrou, de romanschrijver Philippe Heriat, en Raymond Que- neau auteur van het boek Zazie dans le Métro. druk op de mensen. Je moet kunnen springen, zoals Sercu dat doet. Je moet sensatie kunnen brengen, de mensen doen opveren van hun zit plaatsen. Post kan dat prachtig, hij is een prima showman. Als Sercu wegspringt, dan rijdt Post bijvoor beeld een beetje omhoog, hindert Sercu een beetje, durft hem zelfs bij de trui vasthouden, en het publiek ziet dat, begint te protesteren, roept en tiert, maar Post zijn nummer is opgevoerd. De mensen roepen wel eens .Vieze Hollander* (in Vlaande ren), maar een kwartiertje later springt Post als een tijger vooruit en neemt een ronde. De mensen zijn te vreden. Zo moet het. Ik heb dat di rect ingezien. Post en Rik Van Steen bergen hebben mij show leren leve ren op de piste. Ik reed eens met Palle Lykke in Gent. Post-Sercu re den voor ons Op het moment dat ik Lykke afloste gaf ik Post een knipoogje, die bleef rustig zitten en liet Lykke gaan. Iedereen die Lyfcke achterna wilde werd door Post tegen gehouden of op zijn wiel gereden. In tussen waren wij een halve ronde weg en was de zaak rond. Maar tien minuten later lieten wij Post en Ser cu hetzelfde doen. De andere ploegen die dat spel niet mee kunnen spelen moeten tien keer meer demarreren om een ronde te kunnen nemen." Kermis Óver de enkele weken geleden ver reden zesdaagse van Milaan vertelt Romain De Loof het volgende: „Dat is de grootste kermis die ik ooit heb meegemaakt, de hele avond spekta kel, een chaos van ritjes en rondjes, alles geweldig overdreven. Het ging daar eens tussen Post, Altig en mij. Het was een afvalwedstrijd voor bui tenlanders. We hadden afgesproken ons te laten vallen. Toen het startschot weerklonk trok de loopjon gen die me vast hield het achteilwiel van mijn fiets weg, cn Post liet zich op mij allen en Altig ook. Ik deed alsof ik boos was en begon ruzie te maken tegen Post. Ik greep hem vast, en de anderen moesten ons tegen houden anders zouden we elkaar ge slagen hebben. De mensen maakten een enorm kabaal. De start werd opnieuw gegeven, maar toen wilde Post niet meer starten. Ik wilde hem dwingen, liep hem achterna, gooide een emmer water over zijn hoofd, en het spekta kel bleef maar duren. Bij een tweede start lieten we ons nog eens vallen. De derde keer zijn we eindelijk goed vertrokken. We hadden afgesproken dat ik zou ontsnappen, wat gebeurde, tot Altig en Post mij inhaalden. Zij reden al vechtend en al sleurend naast mij. De een gaf de andere een duw, Altig werd gedeklasseerd, moest van de baan, maar wilde niet, enzo voorts. Zo'n show duurde wel een paar uren. De volgende dag stonden in grote koppen in de Gazetto della Sport dat er enorme herrie in de zes daagse was geweest. Resultaat: de volgende dag 5.000 mensen meer! Solidariteit Romain De Loof beklemtoont ook de solidariteit die er tussen de vedet- Israël won van Zweden TEL AVIV Het voetbalelftal van Israël heeft voor de eerste keer van Zweden gewonnen. Dank zij doelpun ten van Feigenbaum (in de tweede minuut) en Spiegel (acht minuten la ter) bouwden de Israëli's in de eerste helft een 20 voorsprong op. De Zweden met oud-Ajacied Inge Da- nielsson in de gelederen scoorden pas twee minuten voor het einde via Ove Eklund 21. Er waren in Tel Aviv 15.000 toeschouwers bij dit vriendschappelijke duel. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De tot Westduitser genaturaliseerde Roemeen Georg Theodurescu gaat dit jaar de top van de Nederlandse dres suurruiters trainen. Op uitnodiging van de Nederlandse Hippische Sportbond zal de vermaarde instructeur drie keer voor een periode van vijf dagen naar ons land komen. De eerste bijeenkomst zal ver moedelijk volgende maand in Leusden worden gehouden. In overleg met de (vereniging van dressuurruiters zijn de negen sterkste ruiters en amazones voor de centrale trainingen geselecteerd. Het is de be doeling, dat enkele ervaren kandida ten via deze begeleiding alsnog zullen doorstoten naar een niveau, dat uit zending naar de Olympische Spelen in München volgend jaar rechtvaar digt. Aan het einde van dit seizoen zal een voorselectie plaatsvinden. Een van de meest serieuze kandi daten voor een (eventuele) plaats in de Olympische ploeg is mevrouw Cees Benedictus-Lieftinck, die tijdens het internationale concours hippique in Den Bosch (12, 13 en 14 maart) tot „ruiter" van het jaar in Nederland zal worden uitgeroepen. De Puttense amazone dankt deze onderscheiding aan de prestaties, die zij tijdens in ternationale wedstrijden in Rotter dam, Wiesbaden, Keulen en Aken het afgelopen seizoen heeft geleverd. Daarnaast is zij in 1970 opnieuw kampioene van Nederland geworden. Cees Benedictus heeft haar succes- paard (de 10-jarige Tsjechische Tu- rista) de afgelopen jaren zelf afge- ten bestaat. Meestal is deze gericht tegen, de wielerbaanbestuurders, die maar al te best weten dat ze van de kopstukken afhankelijk zijn. Vorig seizoen wilde Charles Ruys de direk- teur van de zesdaagse van Groningen De Loof niet in zijn deelnemersveld. Peter Post stelde toen echter zijn voorwaarden en de zaak kwam dik in orde. Patrick Sercu weigerde zelfs te starten als zijn ex-ploegmaat niet van de partij was. Ook als de wieler baanbestuurders of de managers een bepaalde uitslag willen vastleggen om uitsluitend hun eigen belangen tc die nen, dan trekken de vedetten aan hetzelfde touw. De vervalste uitslag wordt dan onderste boven gereden, zodat door de strijd tussen de combi ne van de ene groep tegen de combi ne van de andere groep nog heel wat spanning kan ontstaan. Maar wat voor een soort spanning, of ontspan ning? Romain De Loof besluit in deze zin: „Ik zeg het, zesdaagsen zi.in dus wer kelijk een circus, maar ik vind het toch een magnifieke sport. Als ze in de zesdaagse van Antwerpen tegen 64 km/uur rijden dan moet je dat toch kunnen, 't mag show of circus zijn, je moet het kunnen, want we zijn allen samen vertrokken, en we hebben toch ontzettend hard gereden, ondanks de combine en de afspraken. De ene zes daagse is voor die ploeg, en de andere is voor een andere ploeg, dat hangt ook een beetie af van de nationaliteit. Voor de finale van elke zesdaagse is er een bespreking welke ploeg er mag winnen en het best kan winnen. Maar pas op, dan moeten we het nog eens worden, weet je." JAN EMIEL BAELE AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Basketball Bond heeft de onderhandelingen met de Belgische coach René Mol succesvol afgesloten. Mol, die in België (te St.Michels, bij Brugge) blijft wonen zal als trainer-coach van het natio nale herenteam in dienst treden op 1 mei. Het trainen en coachen van de Nederlandse ploeg zal voor Mol geen volledige betrekking zijn. Het ligt in de bedoeling van de N B B. dat René Mol, samen met Harrie Kippers, het Nederlandse team voorbereidt op het pre-Olympische toernooi, dat in prin cipe in mei 1672 in Nederland zal worden gehouden. Het eerste belangrijke evenement waaraan René Mol zijn medewerking verleent, is het kwalificatietoernooi voor het Europese kampioenschap dat van 16 tot 19 mei in Israël wordt gehouden. De eindronde van het toe rnooi om de Europese titel is in sep tember in de Westduitse plaatsen Es sen en Boblingen PORTO TORRES (ANP) - De Deen Ole Ritter won gisteren het eer ste gedeelte van de vierde etappe van de ronde van Sardinië. Het eerste deel bestond uit een tijdrit over 19 km van Sassari naar Porto Torres. Ritter maakte een tijd van 20 minu ten en 48 seconden, een gemiddelde snelheid van 54,219 km per uur. Joop Zoetemelk trotseert sneeuw en kou Merckx eindigde als tweede in 21:16. De Zweed Gösta Petterson legde be slag op de derde plaats in 21:25. Het tweede gedeelte van de vierde etappe, een rit over 133 km van Sas sari naar Olbia, werd in de eindsprint gewonnen door de Belg Guido Rey- broeck voor zijn landgenoot Patrick Sercu. Algemeen klassement: 1. Merckx 16.12.09; 2. Petterson (Zweden) op 59 sec.; 3. Van Springel (België) op 2.13; 4. Motta (Italië) op 4.21; 5. Zilioli (Italië) op 4.21; 6. De Scoemnker (België) op 4.32; 7. Huysmans (België) op 5.01; 8. Van Vlierberghe (België) op 7.06; 9. Felice Gimondi (Italië) op 7.27; 10. Ritter (Denemarken) op 8.48. Sneeuw en kou hebben de organi satoren van de Ronde van Indre- et Loire, die gisteren in Tours is begon nen, gedwongen de eerste etappe van 190 kilometer (Tours-Tours)in le kor ten tot 117 kilometer. De finish werd 73 kilometer naar voren gelegd in Neuille-bont-Pierre waar de jonge Fransman Daniel Proust de sprint won van Joop Zoetemelk. Het tweetal had de meest barre weersomstandig heden. die een wielrenner zich kan indenken, getrotseerd en was al na 45 kilometer ontsnapt. Ver achter hen. na ongeveer 100 kilometer wedstrijd, stapte het peloton in zijn geheel af. De renners moesten uit het zadel om dat zij niet langer tegen de grimmige koude bestand waren. Niettemin zette het veld de strijd weer voort nadat een extra revitaillering met warme dranken was ingelast. De organisatoren reageerden spoe dig op de duidelijke tegenzin van de renners de strijd voort te zetten en besloten de eerste etappe ta laten eindigen in Neuille-pont-Pierre. In de vooravond besloten de organisatoren Proust en Zoetemelk, die resp. als eerste en tweede waren geëindigd, een voorsprong van 30 en 15 seconden te geven in plaats van 5 min en 12 sec. die zij werkelijk voor lagen. De renners die de strijd definitief staak ten. kunnen voor de tweede etappe normaal aantreden. Hun achterstand in het klassement bedraagt dan vijf tien minuten. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Schaatscrack Ard Schenk en wielerkeizer Peter Post gaan op commercieel gebied sa menwerken. Op het terrein van het grote recreatiecentrum de N.V. Bow ling Centre Peter Post in Amstelveen, dat gistermiddag door de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. Feith werd geopend, zal Schenk het komend jaar de leiding van een op sportieve basis geschoeid instituut voor onder meer sauna op zich nemen. De schaatskampioen zal geen financiële bemoeienis hebben met de andere objecten in het Am- stelveense centrum. De leiding daar van berust bij de heren Peter Post, Ben Brinkhof en Willem van Wijk. Het centrum omvat een restaurant annex bowling en een disco-bar. Post heeft plannen voor een forse uitbrei ding van het aantal objekten. Zo zal er onder meer een kinderpretpark komen met een aangrenzende kinder boerderij en een tennispark. Ook is er een motel gepland. Al deze plannen zullen binnen drie jaar hun beslag krijgen. Voor Post betekent de opening van het bowling-centrum-een gebeurtenis die door vele prominenten uit de Ne derlandse sport- en amusementswe reld werd bijgewoond niet het on middellijke einde van zijn wielercarriëre. „Mijn zestigste over winning in een zesdaagse, die van Antwerpen, zou een mooie afsluiting van mijn carrière zijn geweest. Maar ik voel mij nog niet versleten. Ik wil in ieder geval doorgaan tot ik het getal van 65 overwinningen heb ge haald. „Ook Schenk wil zijn spor tieve inspanningen voorlopig combi neren met zijn zakelijke. „Ik wil nog graag enkele jaren doorgaan met de schaatssport. De toekorret zal leren in hoeverre ik mijn schaetsactiviteiten kan combineren met mijn zakelijke beslommeringen." In Amstelveen is gisteravond het bowlingcentrum van zes- daagse keizer Peter Post ge opend. Op de foto werpt Peter ee?i van de eerste ballen, onder toeziend oog van Wim van Ha- negem, Johan Cruyff, een on bekend toeschouwer, Ard Schenk en Willeke Alberti (v.l.n.r.). Volgens de uitgetredenen hebben Dode en zwaargewonde andere leden zich niet aan tevoren O bij verkeersongeluk de andere leden zich niet aan tevoren gemaakte afspraken gehouden Men zou eerder zijn overeengekomen de Goncourt-winnaar van 1969, Félicien Marceau, te kiezen in de plaats van de vorig jaar overleden Jean Giono. Maar vijf leden stemden voor Clavel, die in 1968 de Prix Goncourt kreeg, en een voor Jean Cassou. Clavel pu bliceerde in 1956 zijn eerste boek, na zijn carrière begonnen te zijn als banketbakker. In de oorlog speelde hij een rol in het verzet, waarna hij negen jaar werkzaam was bij een so ciale dienst. SOESTDIJK De 67-jarige C. van Dungen uit Amsterdam is gisteren bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Bij Soestdijk raakte de door hem bestuurde auto in een slip, kwam achterstevoren op de andere weghelft, waarna een vrachtauto zich achterin de auto van het slachtoffer boorde. De heer Van Dungen zijn dochter, die naast hem zat, werd zwaar gewond. richt en naar een niveau gebracht, waarop de combinatie internationaal steeds weer aanspraak kan maken op hoge klasseringen. Rentree Op het concours-hippique zal de bekende springruiter Alwin Schockemöhle zijn internationale co me-back maken. De Westduitser is bijna een half jaar wegens een rug blessure niet in actie geweest. Schockemöhle komt in de Brabant hallen onder meer in actie met Do rian Grev, het paard, dat hij enkele weken geleden verrassend van de Nederlandse eigenaar Den Drijver heeft gekocht. Ook de andere klasse- paarden van Den Drijver (Abadan. Fabiola en Rameau) zijn naar de stal van Schockenöhle overgegaan. De ta lentvolle viervoeters werden in Ne derland het laatst bereden door An ton Ebben, die vooral op Jumping Amsterdam opmerkelijke prestaties heeft geleverd De grootste successen met deze paarden werden echter door Harrv Wouters van den Oudenewey- er behaald. Zowel Ebben als Harry Wouters komen volgende week in Den Bosch aan de start. De Hilversummer rijdt de bejaarde Kairouan en Mont Blanc van Eric Schoenmaker. Harry Wou ters viert zijn rentree, na een afwe zigheid van een half jaar (wegens een gebroken enkel) met het nog vrij on bekende paard Palermo. Het beste materiaal brengt onge- wiifeld West-Duitsland weer in de piste. Naast Schockemöhle komen on der meer Karl Giebmans (met The Saint, BHk al een Nederlands paard), Hauke Schmidt, Gerd Wildfang en Hans Gunther Winkler in actie In totaal nemen aan het vijfde „Indoor Brabant" ruiters en amazones uit een elftal landen deel De totale kosten van het evenement zullen meer dan 265.000 gulden bedragen. Frantisek Fadrhonc I verlengt contract DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de KNVB heeft besloten het con tract met bondscoach Frantisek Fa- drhonc, dat dezer dagen afloopt, met één jaar te verlengen. Het bondsbe- stuur heeft bij zijn beslissing in aan merking genomen, dat men de totnu- toe verrichte werkzaamheden van de bondscoach ten zeerste waardeert. Wereldraad Politie doet inval in het Christelijk Instituut, Afrikaanse priesters die op komen voor de rechten van mensen worden vervolgd, in hervestigingsge- bieden worden kleurlingen zonder vorm van proces geplaatst, kleurlin- genpassen, etc.. etc. Mochten de lieden die al dit fraais door dik en dun verdedigen eens de schellen van de ogen vallen. Verder zou ik de kleine kerken de raad willen geven stop met die onbe nullige theologische twisten, treedt toe tot de Wereldraad, help mee het on recht en racisme te bestrijden, help mee het dollarbedrag te verdubbelen. Hetgeen in het begin van dit jaar te Addis Abeba is geschied, is mij uit het hart gegrepen. Daden een ware chris ten waardig. DEIN HAAG D. Mook Milieu-behoud Wat de milieuverontreiniging betreft het volgende. Het hoeft per se geen oorlog te zijn om de medemens toch te treffen. De potentiële vijand dreigt bijna al met open vizier zich te verto nen. Het verweer van ons gewone men sen gaat de mist in. De groten, die dit kwaad oproepen, knarsetanden om al die moeilijk doende mensen. Zij, de groten, hebben immers een woning waar zij die wensen. Geloof maar niet, dat zij het gevaar niet zien. Maar er is een verschil: ze blijven er ver van daan. De mens beheerst de natuur voordat hij geleerd heeft zichzelf te beheersen, heeft Albert Schweitzer gezegd. Ik vraag hen die het kwaad van de mi lieuverontreiniging bevorderen: kies tussen uw broeder, de medemens en het wrange genot van een winst, ver kregen ten koste van het milieu. NIEUW LEKKERLAND K. Gelderblom Kerkgang Omdat de binnenstad ontvolkt of omdat men „er minder aan doet" moe ten er nogal eens kerken sluiten. Vroeger getroostte men zich offers voor kerk en school. Dat schijnt uit de tijd te zijn. Van het sluiten van deze kerken zijn eerst de bejaarden en gebrekkigen de dupe. Ik weet. met kerkgaan alleen kan men de hemel niet verdienen. Maar laten we ook eens een aantal positieve Dunten noemen, die echt nog wel plei ten voor kerkgang en kerkbouw Christus ging naar gewoonte naar de svnagoge om in een geëigende omge ving het geloof te beleven Als wij ons christenen noemen, moet dat ook aan ons te zien ziin, onder andere in kerk gang en kerkbouw. Ook moet de kerk een centraal en coördinerend lichaam zijn in onze samenleving. NOORDWIJKERHOUT J. Wassenaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13