Zuidvietnamezen geven heuvel 31 op Kabinetscrisis dreigt in Oslo Rellen in Ulster duren voort Republikeinen uit Italiaanse kabinet China koopt wellicht vliegtuigen in VS „Bommen op Indochina meest barbaarse daad sinds dood van Hitier" L'Aquila dreigt tweede Reggio te worden Saigon stuurt nieuwe troepen naar Laos Westduitse SPD start strijd met linkervleugel Amerikanen uit Vietnam als Humphrey president was Hegemonie VS moet worden doorbroken" Joden betoogden in gebouw Opperste Sow jet Anti-Russische gevoelens vooral bij oudere mensen SPD-Miinchen stemt bestuur afdeling af Werkgevers sleepbedrijf lanceren nieuw plan Nieuwe stakingen schadelijker dan drugs MAANDAG 1 MAART 1971 VUURBASIS A LOUI, SAIGON,(AP. Reuter, UPI) Zuid- Vietnamese troepen hebben na zware gevechten met Noordviet- namese eenheden de strategische heuvel 31 op de Ho Tsji Minh- route in Laos ontruimd. Dit hebben officieren van het Zuidviet- namese parachutistenkorps gemeld. Amerikanen zijn gedood, 34 gewond en 18 personen vermist. Volgens be richten van het front zijn echter veel meer helikopters neergeschoten. In het verliescijfer waren niet de toe stellen opgenomen, die beschadigd zijn. Uit Saigon is vernomen dat de Zuidvietnamese regering 16 000 nieu we militairen naar het strijdgebied in Zuid-Laos heeft gestuurd om de een heden, die daar zware verliezen le den, te versterken. De Amerikaanse generaal James Sutherland heeft meegedeeld dat Amerikaanse eenheden dichter bij de Laotiaanse grens zijn gebracht. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben gemeld dat een grootscheepse uitbreiding van de Amerikaanse steun aan de Zuidviet namese troepen in Laos wordt over wogen. Een beslissing daartoe zou binnen enkele dagen worden geno men. op de Laotiaanse heuvel 31. Bij de OügCrilStllCid onder- Heuvel 31 Zuidvietnamese eenheden hebben zich teruggetrokken uit hun posities aftocht werd geen tegenstand onder vonden van de Noordvietnamese een heden, die eerder het Zuidvietnamese basiskamp op de heuvel hadden be stormd. De terugtrekking volgde op een he vig gevecht dat vier dagen heeft ge duurd. Bij de slag waren tanks van beide partijen betrokken. Ook hadden zich gevechten van man tegen man voorgedaan. Aan beide zijden zouden zware verliezen zijn geleden. In Saigon is over Zuidvietnamese verliezen het diepste stilzwijgen be waard. Wel is meegedeeld dat de Noordvietnamezen 19 tanks hebben verloren in het gevecht om heuvel 31. Het Amerikaanse opperbevel heeft toegegeven dat in en bij Laos nu 35 helikopters verloren zijn gegaan. Ver der zijn twee gevechtsbommenwer pers neergeschoten. Er zouden 40 NEW YORK (Reuter, AP) China Is onderhandelingen begonnen over de aankoop van Amerikaanse straal vliegtuigen van de typen Boeing-707 en Douglas DC-8. Het zou om een transactie van 1000 miljoen dollar (ongeveer 3,6 miljard gulden) gaan. Dit is bekendgemaakt door het Amerikaanse radio- en televisiesta tion ABC. De wetenschappelijke me dewerker van het station, Jules Berg man, vertelde, dat Peking voor de aankoop contact heeft opgenomen met de firma James Ryan and son. De Amerikaanse regering zou tegen over dit alles zeer welwillend staan. De verkoop van straalpassagiersvlieg- tuigen valt niet onder het embargo op de handel met de Chinese Volksrepu bliek, daar bij deze toestellen geen sprake van militaire geheimen is. Wel moet een eventuele verkoop door het Witte Huis worden goedgekeurd. Als de koop doorgaat, zou dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie, die thans zware tijden beleeft, zeer ten goede komen. Zowel de Boeing-707 als de DC-8 zijn nog in produktie, 99 ar- zich ?cht, dat lids eten het i de ge- dit >ling kke- idie- jssle door IUW- osef, anti- en de hap- Vrij- voor iging at in om Vdolf Hij esto- F. I. in in ra eer >artij BONN, MÜNCHEN (AP, Reu ter, UPI) De Westduitse so ciaal-democratische partij, SPD, heeft zaterdag de strijd aange bonden met de linkervleugel van de partij, die krachtig actie voert voor een terugkeer naar de oude socialistische koers van In een beginselverklaring heeft de J\ I lf*Tl (10 leiding van de SPD verklaard dat het streven naar verbetering van de be trekkingen tussen West-Duitsland en Oost-Europa nooit kunnen verdoeze len dat tussen de ideologieën van Oost en West fundamentele verschil len bestaan. 'Een beleid gericht op vrede en vrij heid is voor de Duitse sociaal-demo craten een onlosmakelijke zaak. Daarom zal het streven naar beter begrip met de communistisch be stuurde landen ook nooit de funda mentele verschillen ten aanzien van doel en werkwijzen kunnen verdoe zelen die er bestaan tussen het com munisme en de sociale democratie', aldus de verklaring. De beginselverklaring wordt be schouwd als een klap in het gezicht van de linkse jongerenafdeling van de SPD, de JUSO, waarvan enkele voormannen regelmatig hebben ge pleit voor samenwerking met de communisten. WASHINGTON De Amerikaanse senator Hubert H. Humphrey heeft tondag in een televisieprogramma (meet the press) verklaard dat alle Amerikaanse troepen thans uit Viet nam zouden ziin geweest indien hij in 1968 tot president zou zijn gekozen. Verder verklaarde hij van mening te zijn, dat de Verenigde Staten min der steun van het luchtwaDen aan de Zv'dvietnamese strijdkrachten dien den te geven zodra de Amerikaanse terugtrekking voltooid is. Humphrey, die in 1968 de democra tische kandidaat in de strijd om het presidentschap was, zei na zijn ver- Kiezing de Zuidvietnamese regering in I kennis gesteld te zullen hebben van I zijn terugtrekkingsschema. Toen hij eraan herinnerd werd dat cr thans nog slechts 330.000 Amerika nen in Vietnam zijn en toen hem werd gevraagd of ook die onder zijn bewind ■1 naar huis gegaan zouden zijn, ant- Iwoordde hij: „Ja". maar er komen steeds minder orders daar de luchtvaartmaatschappijen liever nieuwe typen kopen, zodat bei de typen uit de produktie zouden moeten worden genomen. Economische groei De economie van China heeft zich hersteld van de terugslag tijdens de Culturele Revolutie van 1966 tot 1968 en breidt zich gestadig uit, zo heeft premier Tsjoe En-lai van China ver klaard in een vraaggesprek, dat za terdag in Milaan is gepubliceerd. Dit vraaggesprek is gevoerd met de Amerikaanse journalist Edgar Snow) en is door het Milanese tijdschrift Epoca afgedrukt. Tsjoe En-lai vindt, dat de winst van de Culturele Revo lutie wat betreft de zuivering van de leiding van China veel groter is dan het verlies. De Chinese leider zegt, dat de industriële produktie van China in 1970 een peil van 90 miljard dollar heeft bereikt en de landbouwproduk- tie ongeveer 30 miljard dollar. De tarweproduktie bedroeg in 1970 meer dan 240 miljoen ton. China heeft een door de staat beheerde reserve van ongeveer 40 miljoen ton. Tsjoe schat de jaarlijkse produktie van kunst meststoffen op ongeveer 14 miljoen ton, terwijl de behoefte reikt tot 30 a 35 miljoen ton, een getal, dat waar schijnlijk tegen 1975 zou worden be reikt. De olieproduktie is volgens Tsjoe ook in stijgende lijn en bedroeg in 1970 meer dan 20 miljoen ton, genoeg voor de binnenlandse behoeften van China. Uitbreiding van het spoorweg net, omvat onder meer de voltooiing van een verbinding van Sinkiang in Centraal-Azië naar de Vietna mese grens. Diplomaten in de Laotiaanse hoofd stad Vientiane hebben hun ongerust heid geuit over uitspraken van de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu, die vorige week heeft ge zegd dat een inval in Noord-Vietnam nog slechts een kwestie van tijd is. Een Britse deskundige heeft in de Amerikaanse stad Seattle verklaard dat een dergelijke Zuidvietnamese inval een groot gevaar zou opleveren voor een Chinese interventie. William Brugger, lid van het Lon- dense Instituut voor het huidige Chi na, zei oj) een bijeenkomst van de Raad voor internationale zaken, dat in China een enorme propaganda wordt gevoerd tegen het Amerikaan se „imperialisme" „Het gaat hen vooral om de Amerikaanse activitei ten in Indo-China", aldus Brugger, die in 1966 en 1967 een reis door Chi na heeft gemaakt. Het in Hongkong verschijnende blad Hongkong Daily heeft gemeld dat troepen van Taiwan gereed staan om naar Zuid-Vietnam te vertrekken, zodra het sein wordt gegeven voor een inval in Noord-Vietnam. Het blad heeft Zuidvietnamese leiders geci teerd, die gezegd hebben dat de inva sie nog slechts een kwestie van tijd is. Functionarissen van de ambassade van Taiwan in Saigon hadden gezegd een dergelijke actie met mankracht te steunen. PUNTA ARENAS (AFP) „Chili zal ernaar streven de hegemonie van de Verenigde Staten over Latijns Amerika te doorbreken. Het land wil vriendschappelijke betrekkingen met Washington onderhouden, maar de volken van Latijns Amerika moeten niet toestaan, dat Amerika zijn greep op hen blijft houden." Dit zei de Chi leense president Salvador Allende in een voor het eerst op de Chileens- Amerikaanse betrekkingen geënte ra dio-toespraak. Allende zei het onjuist te vinden, dat president Nixon in zijn rede over de toestand in de wereld het huidige systeem van inter-Amerikaanse be trekkingen in het belang noemde van de Verenigde Staten. Hii herinnerde aan de verklaring van de Chileense oud-minister Gabriel Valdes, dat er „een ernstige crisis bestaat in de con cepties, de werkelijkheden en de in stellingen van het inter-Amerikaanse svsteem in die zin, dat Latiins Ame rika afhandelijk is van de Verenigde Staten." „Onze politiek", zei Allende, „zal er op gericht ziin, de betrekkin gen met de Verenigde Staten te zui veren en te komen tot een reële en rechtvaardige situatie zowel voor de Verenigde Staten als de Latijns Ame rikaanse landen." Over het feit dat zijn regering de politieke, culturele en economische betrekkingen met Cuba heeft her steld, zei de Chileense president: „De ze beslissing moet niet gezien worden als een tarten van het inter-Ameri kaanse systeem, maar als een herstel len van een onrechtvaardigheid, waartoe wij ons moreel verplicht moesten voelen." De Verenigde Staten hebben giste ren onverwacht een bezoek afgelast, dat het Amerikaanse vliegdekschip Enterprise op persoonlijke uitnodi ging van president Allende zou bren gen aan de Chileense havenstad Val paraiso. Pathet Lao De Laotiaanse guerrilla-organisatie Pathet Lao heeft bekend gemaakt vo rige week bij de gevechten in Laos een Zuidvietnamese kolonel en tien tallen officieren te hebben gevangen genomen. Er zouden 13 Amerikaanse tanks in perfecte conditie zijn buitge maakt. MOSKOU (Reuter) 24 Russische joden, die het recht opeisen om naar Israël te emigreren, hebben vorige week woensdag negen uur lang in een gebouw van de Opperste Sowjet in Moskou gedemonstreerd, zo is gis teren van goed ingelichte zijde verno men. De joden zouden het gebouw zijn binnengegaan om een verklaring te overhandigen, waarin zij erop aan drongen hun het recht te verlenen naar Israël te emigreren. Men zou hun eerst gezegd hebben dat zij de volgende dag maar met een kleinere delegatie terug moesten komen. De joden wilden echter niet weggaan voor zij van een hoge functionaris de verzekering hadden gekregen dat er in hun zaak spoedig beslist zou wor den. De functionaris zou toen ver klaard hebben dat er voor vandaag een besluit zou worden genomen. Eén van de 24 joden zou inmiddels een uitreisvisum gekregen hebben. Zuidvietnamese troepen, die met weinig succes pogingen doen de Ho Tsji Minh-route in zuidelijk Laos te blokkeren, krijgen steun van artillerie en Amerikaanse vliegtuigen. Deze Zuidvietnamese artillerist schiet zijn 155mm. houwitzer af in een kennelijk broeiende hitte. De man heeft zijn broek uitgetrokken. WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse oenator George McGovern, die zich reeds heeft opgeworpen als kandidaat voor het presidentschap, heeft de massale bombardementen van zijn land op Indo-China „de meest barbaarse daad" sedert het be wind van Hitier genoemd. In een interview met het Ameri kaanse persbureau United Press In ternational zei de Democratische se nator: „Ik geloof dat deze oorlog... het massale bombarderen van weerloze boeren in Laos, Cambodja en Zuid- Vietnam door luchtbombardementen en artillerie, een morele en politieke nederlaag is voor de VS, wat er ook gebeurt. Het is de meest barbaarse daad die door enige moderne macht is genleegd sedert de dood van Adolf Hitler". Senator McGovern heeft gisteren ook een nieuwe felle aanval gelan ceerd op J. Edgar Hoover, het bejaar de hoofd van de Amerikaanse fede rale recherche. FBI. In een geschre ven verklaring voor de Senaat, zegt McGovern dat gebleken is dat er een „onheilspellend en toenemend egoïs me en persoonlijk vooroordeel schuilt in de verklaringen en activiteiten van de heer Hoover". L'AQUILA (Reuter. AP, UPI) Reggio di Calabria heeft school ge maakt. Het afgelopen weekeinde kwam het namelijk tot felle onlusten in de Italiaanse stad L'Aquila, waar de bevolking woedend is over het feit, dat hun woonoord niet de exclu sieve hoofdstad van het Midden-Ita liaanse Abruzzi wordt. AMSTERDAM Oudere mensen staan, relatief gezien, onvriendelijker tegenover de Russen en Duitsers, ter wijl de jongeren meer onvriendelijke gevoelens uiten ten aanzien van.de Amerikanen. Dit blijkt uit een door het NIPO ingesteld onderzoek. Aan 1133 mensen vanaf 18 jaar was de vraag gesteld of zij vriendelijk, tamelijk vriendelijk, tamelijk on vriendelijk of zeer onvriendelijk staan tegenover Belgen. Engelsen, Fransen, Duitsers. Amerikanen en Russen. De Nederlanders staan weinig vijandig tegenover andere volken, want het „zeer onvriendelijk" werd slechts door minder dan vier procent gebruikt. De Russen vormden een uitzondering. Zij „scoorden" zeven procent „zeer onvriendelijke" mensen. Overlopen van vriendelijkheid doet de Nederlander ook niet. want het „zeer vriendelijk" was voor 31 pro cent weggelegd voor de Belgen, 19 Nadat het parlement van Abruzzi vrijdag had besloten, dat regering en volksvertegenwoordiging ook in de stad .Pescara kunnen vergaderen, blokkeerden honderden bewoners van L'Aquila de hele nacht van vrijdag op zaterdag het regionale parlements gebouw in de stad. Het gevolg was, de de bekende parlementariërs pas zaterdagmorgen onder zware politie bescherming hun woningen konden bereiken. Een communistische afge vaardigde werd door een menigte bij na gelyncht, toen hij de mensen kal merend trachtte toe te spreken. Zaterdag werden op talloze plaat sen barricades opgericht en branden gesticht, waarna langdurige gevech ten volgden met de inderhaast ver sterkte carabinieri. Resultaat: 84 ge wonden, onder wie 73 politiemannen, en tientallen .arrestanten. Gistermid dag laaiden de rellen in L'Aquila weer op. Enkele honderden jongelui richtten op het plein voor de kathé- draal barricades op en bekogelden de politie met stenen, alvorens zij op de vlucht sloegen vanwege het overvloe dige traangas. Gisteravond kwam het opnieuw tot grootscheepse vechtpar tijen. De Italiaanse minister van binnen landse zaken heeft gisteren de poli tiechef van L'Aquila geschorst. Naar het inzicht van de Romeinse zondags bladen zou hij niet energiek genoeg tegen de betogers zijn opgetreden. procent voor Engelsen en Fransen, 17 procent voor Amerikanen, 12 procent voor Duitsers en 8 procent voor Rus sen De „tamelijk vriendeijke" ge voelens gaan ons volk wat beter af, want het merendeel van de onder vraagden koesterde dergelijke gevoe lens ten aanzien van alle genoemde landen. Ruzie over EEG-lidmaatschap OSLO (Reuter, UPI) Een felle ruzie ovar de vraag of Noorwegen wel of niet lid moet worden van de EEG, heeft de huidige Noorse regerings coalitie aan het wankelen gebracht. Loslippigheid van de Noorse premier Per Borten dreigt de rege ringscoalitie van de Centrum Partij met liberalen, conservatieven en christen-democraten te verbre ken. De 37-jarige premier Borten, die de Centrum Partij leidt, heeft toegege ven aan een felle tegenstander van het Noorse EEG-lidmaatschap inlich tingen te hebben gegeven over de in houd van een geheim rapport over de onderhandelingen met de zes EEG- landen. Tijdens een vliegreis had Borten, Arne Haugestadt, de leider van de Noorse oppositie tegen het MÜNCHEN (Reuter) Hans- Jochem Vogel, de sociaal-demo cratische burgemeester van München heeft gisteren een be langrijke overwinning geboekt. Op een bijeenkomst van de SPD in München is het bestuur van de Münchener partijafdeling door het aannemen van een mo tie van afkeuring tot aftreden gedwongen. Burgemeester Vogel besloot een week geleden zich niet meer beschik baar te stellen voor een nieuwe ambtstermijn. Volgens hem was het onmogelijk geworden zijn werk te verrichten door de activiteiten van het Münchener partijbestuur dat in meerderheid uit uiterst linkse so- ciaal-decmocraten bestond. Het besluit van Bogel heeft binnen de gelederen van de SPD in de Bondsrepubliek algemene opschud ding gewekt, omdat de tegenstellin gen tussen de linker- en de rechter vleugel van deze partij hiermee in de volle openbaarheid werden gebracht. McGovern wees daarbij op afkeu rende opmerkingen van Hoover over de activiteiten van de inmiddels neergeschoten negerleider ds. Martin Luther King, wijlen Robert Kennedy en de voormalige minister van justi tie Ramsey Clark. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM De werkgevers in het Rotterdamse stadssleepboot- bedrijf zullen op korte termijn een plan op tafel leggen, waarin een nieuwe loonstructuur voor de slf.ep- bootbemanningen wordt voorgesteld. De werkgevers komen met dit plan om de vastgelopen onderhandelingen met de vakbonden weer op gang te brengen. Zij blijven de eis van ƒ45 loonsverhoging per week afwijzen. De werkgevers staan op het stand punt dat de looneisen van de •.«leep- bootbemanningen de grenzen van het redelijke overschrijden. In vak bondskringen wordt overigens niet verwacht dat de actie van de werk gevers tot een oplossing zal leiden. Als gevolg van de vastgelopen onderhandelingen dreigt een nieuwe staking onder de stadsslepers. De vakbonden hebben al laten weten een eventuele staking te zullen steunen. Op 8 maart loopt de afkoelingsperi ode af, die door de president van de Rotterdamse rechtbank was bevolen in een kort geding dat door de werk gevers tegen de vakbonden was aan gespannen. Het kort geding was aangespannen omdat de werkgevers van mening waren dat de eisen van de sleepboot- bemanningen boven de loonmaat regel van de regering uitgingen. Volgens de rechtbank is een staking tegen deze loonmaatregel niet on wettig. LONDEN (Reuter, UPI) In Enge land werd vandaag gestaakt door 1,5 miljoen leden van de vakbond voor technisch personeel. Het is een 24-uursstaking uit protest tegen de anti-stakingswet van de Conservatie ve regering. Het technisch personeel van de Britse landelijke dagbladen heeft gis teren het werk reeds neergelegd. De protestactie wordt zonder toestem ming van de machtige vakcentrale TUC gehouden. Toch zal de staking naar verwacht algemeen zijn In de autoindustrie, de scheepsbouw en an dere zware industrieën waar het technisch personeel een sleutelpositie inneemt. Het TUC heeft zich tegen de sta king verzet omdat zij meent dat het Engelse publiek genoeg kriigt van de Stakingen. De poststaking, die al meer dan een maand voortduurt, geniet weinig sympathie van de Britten- Maar ook de stakingswet begint min der populair te worden. Uit gegevens van een recente opi niepeiling bleek dat 41 procent van de ondervraagden voor deze wet was, die wilde stakingen bemoeilijkt en de macht van de vakbonden beperkt. In december was nog 47 procent voor de anti-stakingswet. Het wetsvoorstel van de regering over de industriële betrekkingen, dat de toorn van de vakbonden heeft opgewekt, is al bijna door het lagerhuis aangenomen en zal nog voor deze zomer kracht van wet krijgen. Volgens het wetsvoorstel zou win kelpersoneel niet mogen staken en zou nakoming van de eenmaal af- #3 7, gesloten collectieve arbeidscontrac- J\(jlï(zll ten door de rechter kunnen worden opgelegd. Bovendien voorziet de nieuwe wet in het instellen van af koelingsperiodes en een geheime stemming onder de vakbondsleden tijdens een staking. In 1969 heeft de Labour-regering getracht een dergelijke wet aange nomen te krijgen, maar na heftige protesten van de vakbond werd het wetsvoorstel wer ingetrokken. Ondertussen is de staking van het britse PTT-personeel al bijna zes weken aan de gang zonder dat er uitzicht gekomen is op een regeling. EEG-lidmaatschap, >vertel<3 dat de Noorse ambassadeur in Brussel had gerapporteerd dat Noorwegen weinig kans maakt EEG-lid te worden. Vol gens de ambassadeur waren de voor waarden van de Zes te zwaar voor de Noorse landbouw en visserij. De liberalen, christen-democraten en conservatieven, die voor toetreding tot de EEG ziin, zijn daarover zeer gebelgd. De Noorse liberale leider Helge SeiD en Karre Willoch, de lei der van de Conservatieve Partij heb ben het ontslag van Borten als pre mier geëist. De Noorse sociaal-democratische oppositie, die op twee stemmen na de meerderheid in het 150 leden tel lende parlement heeft, wil behalve het vertrek van Borten het heengaan van het gehele kabinet. Zaterdag is het Noorse kabinet langdurig bijeen geweest om de cri sistoestand te bespreken. De Centrum Partij van Borten heeft gisteren over het lot van de premier vergaderd. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. BELFAST (AP. Reuter, UPI) Britse troepen hebben gisteren in Belfast opnieuw diverse malen moe ten optreden tegen Noordierse rooms- katholieken, die gewapend met gewe ren, stenen en benzinebommen in ac tie kwamen tegen de militairen. Een soldaat kwam daarbij om het leven. Hij was met een collega op patrouille toen zij door een menigte rooms-katholieken met stenen en benzinebommen werden bestookt. Het slachtoffer kreeg brandende benzine over zich heen en stierf. Eerder kreeg in Belfast een man in een vuur gevecht met militairen een schot in zijn buik. Ongeveer 1000 rooms-katholieken trokken gisteren onder leiding van een dertigtal vrouwen, die gekleed waren in uniformen van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), door de wijk Falls Road. Zij zongen Ierse vrijheidsliederen en hesen de drie kleur van de Ierse Republiek. De betogers werden daarop met knuppels door de Engelse militairen uiteen gejaagd. De Noordierse premier James Chi- chester-Clark heeft gisteren de vei- ligheidscommi«sie biieengeroepen om de jongste onl.vikkelingen te bespre ken. Eind vorige week werden twee politiemannen tijdens rellen doodge schoten, waardoor opnieuw een ex plosieve sfeer in Ulster is ontstaan. Aangenomen word dat de rechts-re- publikeinse vleugel van de IRA.de 'provisionals', voor de aanslag ver antwoordelijk zijn. Sinds augustus 1969 zijn in Noord- Ierland tijdens rellen in totaal 48 personen omgekomen. Twaalf perso nen vonden deze maand de dood in Ulster. BUSSUM De schadelijkheid van matig sigaretten roken is niet te ver gelijken met de schadelijkheid van een even matig gebruik van drugs Dit zei staatssecretaris Kruisinga gisteravond in de NOS-uitzending Panoramiek. Hij hoopte dat de op brengst van de tabakaccijns nu 886 miljoen gulden zou dalen. Deze in komsten voor het rijk staan in geen verhouding tot de bedragen voor ver pleging en ziekteverzuim die nodig zijn voor ziekten die verband houden met roken, aldus de staatssecretaris. Het Nederlandse sigarettenverbruik per hoofd is de afgelopen vijf maar met twee procent gedaald. ROME (AP, Reuter, DPA, AFP) De kleine invloedrijke Republikeinse Partij heeft zich zaterdag uit het Ita liaanse kabinet van premier Colombo teruggetrokken en daarmee de cen trum-linkse coalitie die nu zeven maanden aan de macht is in ge vaar gebracht. De leiders van de Republikeinse Partij besloten zaterdag met alge mene stemmen hun enige minister, Oronzo Reale. die justitie beheerde, en twee republikeinse staatssecreta rissen. uit het kabinet-Colombo terug te trekken. Zij hebben niettemin hun vertrouwen in de „centrum-linkse formule" en in premier Colombo ge handhaafd. Dit biedt de andere drie coalitie-partiien. die de regering steu nen de mogelijkheid een directe rege ringscrisis te vermijden. De drie regeringspartijen, christen democraten, socialisten en sociaal-de mocraten hebben reeds laten weten geen heil te zien in een regeringscri sis op dit ogenblik. De republikeinse beslissing wordt gezien als een pro test tegen hervormingsmaatregelen, die de regering wil doorvoeren en als een manoeuvrevan een kleine partij om wat meer stemmen te krij gen. Sinds 1944 heeft Italië 33 regerings- crises beleefd Premier Colombo zal waarschijnlijk zelf voorlopig de por tefeuille van justitie op zich nemen. De Italiaanse communistische partij heeft in het uittreden van de republi keinen een gerede aanleiding gevon den het ontslag van de regering-Co- lombo te eisen. Maar in regerings kringen werd er op gewezen, dat Co lombo's formatie-opdracht destijds luidde: vorm een centrum-linkse coa litie en daarbij werd niet expliciet bepaald welke partijen van deze coa litie deel zouden moeten uitmaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5