EMOTIES VERDWIJNEN ROND VOLKSTELLING AVRO BLIJ MAAR NIET TEVREDEN Duizenden valse Isr.a®' ^ekt ikonen in omloopterug •[V-commentaar Uniek theaterproject in voorbereiding Nederland ging goed van start Drs. De Jonge van CBS optimistisch Edisons Man gedood in chemisch afval 1 Jacques Brei in Hilversum E. A. Schüttenhelm in ziekenhuis zich met 5? Politiemannen in Belfast doodgeschoten FINANCIËN Hogere uitkering aantal invaliden krant van formaat Lager resultaat bij Siemens Jendrossek weer bij NEC ZATERDAG 27 FEBRUARI 1971 DEN HAAG Drs. L. J. S. de Jonge, hoofd van de hoofdafdeling [gemene tellingen van het CBS, heeft de indruk dat de rondom de olkstelling ontstane emotie aan het wegebben is. Slechts weinigen hebben tot nog toe geweigerd de volkstelling- aarten in ontvangst te nemen. Het CBS verwacht ook niet dat er olgende week, wanneen de kaarten worden opgehaald, veel wei eraars zullen zijn. iDe tijd die aan het invullen van de agenlijst moet worden besteed, lijkt over het algemeen te zijn on- erschat. Het komt nogal eens voor it de teller een discussie over de lling moet aangaan. Het CBS heeft drie miljoen vragen- jsten meer laten drukken dan strikt oodzakelij kwas. Desondanks is er in ;n aantal gemeetnen, waaronder msterdam, een tekort aan vragen- jsten, met name van lijst D(voor inderen van 0 tot en met 11 jaar), 'aar zo'n tekort bestaat, wordt in laats van lijst D lijst C (voor een lid an >een huishouden zonder beroep 12 jaar en ouder) uitgeerikt. De Johnny Jordaan was gisteren, ondanks zijn ziekte toch in de Amsterdamse RAI aanwezig om daar uit handen van Willem Duys een Edison in ontvangst te nemen. Met Paul van Vliet als grote hek kensluiter ontving Willem Duys in een gala-vuist de Nederlandse arties ten die,een Edison hebben verdiend met succesvolle platen. Alzo, toch in de RAI, een 'petit gala du disque po pulaire' met Willem als gastheer, pre sentator, vertegenwoordiger van de jury en prijzenuitreiker. Een breed kijkpubliek zal er best een fijne avond aan hebben gehad. Door de schakering van talenten die bekroond werden was er afwisseling genoeg, al bleef het vooral een man nen-aangelegenheid. Tante Leen, die voor Johnny Jordaan zong, was de enige dame in het gezelschap. Willem, iofficieel in smoking en verschanst 'achter een steeds afnemende rij beeldjes, begroette iedereen in zijn onnavolgbare blije stijl als goede vrienden. Voor de herstellende Johnny Jor- Idaan was het een triomf, weer in het jpubliek te kunnen verschijnen, al mag hij nog niet zingen. Fluitist Chris Hinze was even uit Amerika overgewipt en de cabaretiers herman van Veen en Fransi halsema zongen 'hun treffendste liedjes. Golden Ear ring en Exception waren present en Willem had met ieder een hartelijk praatje. Tussendoor kwam Piet Beis huizen (voorzitter van de commissie) even uithuilen omdat sommige kran ten niet hadden begrepen waarom er geen echt Grand Gala met Tom Jones was. Erg prettig was de kennismaking met de schepper van de trofee, de beeldhouwer Pieter d'Hondt, die boei end vertelde over zijn werk. Maar bij dat al bleef een van de hoogtepunten het altijd wei r enthousiast begroete duo uit de Fabeltjeskrant, compleet met enkele toneeldieren. paul van Vliet zorgde voor een uitsmijter door als Bram Willem Duys op de hak te nemen en niemand die harder lachte dan Willem zelf Intussen maakten bij de KRO Rob i Touber, Adèle Bloemendaal en Leen Jor.gewaard een heel acceptabele re- ïvueite. waarin erg goede bedjes de 'zwakkere wel wegwerkten. Een stuk je fijn televisiewerk en een bewijs te meer, hoezeer (Je kwaliteiten van Adèle en Leen bij elkaar passen als het om keiharde waarheden, verkapt in komische effecten gaat. In Brandpunt verklaarde dr. T. H. Bewley uit Londen, een van de rap porteurs van de Wereldgezondheids Ch'anisaUe, over het drugsebruik, op wie staatssecretaris Kruisinga zich beriep in zijn felle afwijzing van drugs in het algemeen, dat hij het onderscheid tussen soft en hard drugs i niet duidelijk acht en niet bruikbaar jt als actie te<?en legalisering van de verkoop. Wel meent hij, dat voorstan ders van dè legalisering zich niet vol- doende bewust zijn van de conse quenties welke daarvan het gevolg zijn. Brandpunt noemde deze verkla ring anders dan de uitleg welke de ■taatssecretaris daaraan gaf. Ph. W. eerste blaadjes daarvan komen over een met een volledige lijst D. Een inwoner van Epe, die evenals zijn bij hem inwonende zuster zo'n lijst C ontving, kreeg van het ge meentehuis het advies van de Ceen D te maken. Omdat hij toch al scep tisch tegenover de telling stond, was dat voor hem een reden de vragen helemaal niet meer te beantwoorden. In verreweg de meeste gemeenten wordt het optimisme van het CBS ge deeld. In het na carnaval wat katte rige Roermond bleken nogal wat in woners niet zo goed te zijn ingelicht over de volkstelling. Sommigen wis ten niet dat er een volkstelling gaan de was, anderen spraken van 'flau wekul' of "belachtelijk gedoe'. Hier en daar moest een camavalvierder uit bed worden gebeld. In Groningen wordt voorlopig op ongeveer 800 weigeringen gerekend. Een steekproef heeft uitf^fewezen dat ieder van de 800 tellers met één wei geraar te maken zal krijgen. Bij het Groningse lanti-volkstellings-comité hebben zich tot nu toe 500 weigeraars gemeld. Tot incidenten heeft de volkstelling tot nog toe nauwelijks aanleiding ge geven. In Oldenzaal heeft iemand 's nachts i een tegel door een dubbele ruit van het gemeentehuis gegooid. ROERMOND Op een particuliere afvalstortplaats in het recreatiegebied Meinweg onder de gemeente Erken- bosch is de 25-jarige J. Cramer uit Roermond verongelukt Hij is tijdens het storten van afval in een brij-ach- tige massa dodelijk chemisch afval gezakt en later overleden. Nadat eerst voorbijgangers vergeefs hadden getracht de heer Cramer er uit te halen, wist de gewaarschuwde politie hem te bevrijden. Hij werd naar het ziekenhuis in Roermond vervoerd, waar hij korte tijd later overleed. De stortplaats ligt op korte afstand van de bronnen van de middenlim burgse drinkwatervoorziening. De eigenaar van de stortplaats, de heer J. Dohmen zei er niet van op de hoogte te zijn geweest, dat zich onder het afval dodelijke chemische stoffen bevonden. De onbekende wierp daarna een mo lotovcocktail naar binnen. Het projec tiel, dat terecht kwam op de afdeling bevolking, veroorzaakte niet meer dan een schroeivlek op de verwar mingsradiator. In iLuttenberg, gemeente Raalte, heeft een teller eerste hulp verleend. Toen hij een hus binnenkwam, had een man zich juist ernstig verwond aan 'een freesmachine. Terwijl de huisgeonten geschrokken toekeken, bond de teller de arm van de man af en legde hij een noodverband aan. De gewonde man, die naar een zieken huis werd gebracht, zal waarschijn lijk enkele vingers moeten missen- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Al drie jaar loopt „Jacques Brei is alive and well and living in Paris" met groot succes in het New Yorkse off-Broadway thea ter „Village Gate". In januari 1972 zal de Nederlandse première van dit werk met de onhandelbare naam in Hilversum plaatsvinden. Het is een vorm van muziektheater die, onder toeziend oog van Jacqiies Brei himself, door Eric Blau en Mort Shuman werd gemaakt en waarin een groot aantal bekende en minder be kende chansons van Brei in gedrama tiseerde vorm wordt gespeeld en ge zongen. De Nederlandse i produktie wordt, ten dele in het Nederlands, ten dele in het Engels, gebracht in de origine le regie van Moni Ya'kim. Twee van de hoofdrollen worden vervuld door Lisolore Gerritsen en Henk van Ul- sen. De andere twee zullen gesppeld en gezongen worden door vertolkers uit de originele Amerikaanse pro ductie. De organisatie is in handen van Piet Meerburg en Willy Hofman. Na een vergadering van een aan tal groepen die protesteren tegen een nationale volkstelling, vrij dagavond gehouden in het Am sterdamse Krasnapolsky, werden er hij het Dammonument enkele tientallen telformulieren ver brand. Maar in een oogwenk kwam gereedgéhouden politie in actie, die de demonstranten ver spreidde. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Wij zijn wel blij d.at de minister heeft erkend dat wij een omroep zijn met volgens arti kel 31 van de Omroepwet een uit zonderlijk groot aantal leden, maar wij vinden dat de toegezegde uitbrei ding van radio-zendtijd op 1 oktober wel wat laat komt en wij begrijpen niet waarom wij geen extra-tv-zend- tijd krijgen. Daarover zijn wij erg teleurgesteld." Dit zei de voorzitter van 'de AVRO, mr. L. A. Slotemaker, gistermiddag. De AVRO heeft het woord super-om roep zelf verzonnen, in de wet komt het niet voor, maar hij noemt zich zo omdat hij een nog niet genoemde hoe veelheid meer radiozendtijd zal krij gen dan andere A-Omroepen, „indien de minister er geld voor kan vinden na het bestuderen van de algemene omroepbegroting 1971", zo 'Zegt de brief uit Den Haag. Mr. Slotemaker voerde aan, dat de minister wél opeens 27,5 uur per jaar meer itv-zendtijd toestond voor de mini-omroepen en 52 uren per jaar voor de aspirant-omroep E.O.' Waar om creëert zij dan niet nieuwe tv- uren voor de AVRO, die met 837.000 leden ruim tweemaal boven de norm voor A-omroep uitsteekt en anderhalf maal zo groot is als de kleinste A- omroep? Trouwens, als de TROS straks de status van B-omroep moet krijgen (en dat kan de minister krachtens de wet niet weigeren) zal zij ook 'nieuwe tv-zendtijd moeten geven. Ofwel zij doet de A-omroepen nog meer tekort dan nu al het geval is. De AVRO, die de erkenning zegt te hebben van extra-grote omroep te zijn, wordt dan dubbel benaald. Van de NOS? En waarom, aldus de heer Slotema ker, neemt de minister geen uren van de NOS af ten bate van de AVRO? Duidelijk is wel, dat zij bij de radio andere normen toepassen dan bij de Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de NOS, is gisteravond in het NOS-gebouw door een hartaanval getroffen. De heer Schüttenhelm werd naar het Majella-ziekenhuis in Bussum ge bracht. Zijn toestand is redelijk. In een kort tevoren gehouden persconfe rentie zei hij zich door een verkoud heid niet goed te voelen. televisie. De AVRO had erop gere kend, dat zij met ingang van 1 april al meer zendtijd- zou krijgen, aange zien haar aanvragen al van verleden jaar 14 februari dateert. Daarom zal zij de minister opnieuw schrijven en haar vragen om ook meer tv-zendtijd gezien bovengenoemde argumenten. Intussen heeft minister Klompé de Raad van Beheer van de NOS uitge nodigd tot overleg inzake herindeling van de radiozendtijd met het oog op haar toezegging aan de AVRO. De NOS legt er de nadruk op, dat de minister alleen een pricipiële uit spraak heeft gedaan en geen enkele concrete aanwijzing gegeven. Wij handelen op advies van de Omroepraad. De NOS heeft de minis ter schriftelijk gevraagd, haar dit ad vies ter inzage te geven, ook al omdat de omroepraad er zelf op gesteld is, dat zijn adviezen worden gepubliceerd. Van een onzer verslaggevers APELDOORN „Naar schatting zijn er de laatste vijf jaar 6000 valse ikonen in Nederland in omloop gebracht Van de Griekse ikonen zou zelfs 80 procent vals zijn. Volgens Schapowalow zijn ze nog niet zo lang geleden in Nederland ge schilderd. Plaatsingscommissies drie richtingen DEN HAAG Minister Verlnga heeft plaatsingscommissies ingesteld voor eerstejaarsstudenten in de tand heelkunde, psychologie en biologie, inclusief de studie voor de middelba re akte plant- en dierkunde. Er werd al een dergelijke commissie ingesteld voor de eerstejaars in de geneeskun de. De commissies hebben tot taak de eerstejaars 'gelijkmatig te spreiden over i de i verschillende universiteiten en hogescholen. Dit vertelde Rob Roozemond van het bureau Pok uit ^Oosterbeek. Het bureau heeft een reizende ikonen- expositie georganiseerd. De expositie is tot 5 april in de Van Reekumgale- rij in Apeldoorn te zien. „Om de kans op vervalsingen zo klein mogelijk te houden hebben we maar een paar Griekse ikonen in de tentoonstelling opgenomen. Het ac cent valt duidelijk op exemplaren uit de Russische orthodoxie", aldus Roo zemond. Boris Schapowalow uit Bazel, die bezig is met een „kruistocht tegen de falsificaties in de wereld van het ikoon", zei dat behalve Griekenland ook Arabische landen veel vervalsin gen leveren. Eén van zijn recente ontdekkingen is dat zelfs in de inter nationaal vermaarde ikonenkalender van het jaar 1971 reproducties van enige vervalste ikonen onder meer die op de voorpagina voorkomen. Medegedeeld wordt dat het Griekse ikonen zouden zijn uit de 17e eeuw. BELFAST Na twee weken van betrekkelijke rust is in de Noordierse hoofdstad het geweld teruggekeerd. Gisteravond zijn twee politiemannen, die in de katholieke wijk Ardoyne op patrouille waren, met mitrailleurs doodgeschoten, vermoedelijk door le den van het verboden Ierse republi keinse leger (IRA). De onrust in deze wijk begon vrij dagmiddag met een demonstratie voor het paleis van justitie, waar vier aan hangers van de IRA terecht moesten staan. Voor het gerechtsgebouw kwam het tot gevechten tussen katholieken en demonstranten. Een politieman werd gewond bij een bomaanslag op een politiebureau. In een garage voor autobussen wer den benzinebommen gegooid, waar door twee voertuigen waren vernield. De brandweer moest herhaalde malen uitrukken om overal in de stad brandjes te blussen. De onrust in de stad steeg ziender ogen. Bij het vallen van de duister nis vormden zich overal groepjes mensen. Om tien uur werd de toe stand door een woordvoerder van het Britse leger nog niet verontrustend genoemd. Totdat de politiepatrouille in Ar doyne met mitrailleurvuur werd be stookt. Twee politiemannen overleden in het ziekenhuis. Een derde werd ernstig gewond en twee anderen lie pen lichte verwondingen op. Scherp schutters van het Britse leger open den het vuur op de Ierse schutters. Een man met een mitrailleur werd in de borst gewond en door zijn kame raden meegevoerd. Volgens een woordvoerder van het leger zou nog een tweede IRA-schutter zijn geraakt. Korte tijd na deze schietpartij werd ook een Britse patrouille in dezelfde buurt beschoten. In de loop van de avond raakten nog twee politieman nen gewond. In totaal werden acht tien mensen gearresteerd. Sinds het begin van de maand zijn nu in Noord- Ierland twaalf mensen bij bomaan slagen en schietpartijen om het leven gekomen. Hatéma acht beter resultaat mogelijk HELMOND Hatéma-Texoprint verwacht dit jaar weer iets betere bedrijfsresultaten te kunnen behalen, wanneer de noodzaak wordt ingezien de i actie rendementsverbetering als een permanente zaak te beschouwen. Het is niet wenselijk voor het be drijf om schaalvergroting op de in ternationale markt te verwezenlijken door voorwaartse of achterwaartse integratie. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur, ir. J. Loopuyt, meegedeeld. Slotemaker Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Roolvink heeft 'een wetsontwerp ingediend voor een verhoging van de uitkering aan hen die voor 1 juli 1967 invalide zijn geworde.n De maximale verho ging aan de „oud-invaliden" zal ƒ832 bedragen. Aanvankelijk had Sociale zaken aan een maximale verhoging van 624 per jaar gedacht. Het be drag van de verhoging is afhankelijk van de hoogte van het vroeger ver diende loon, nadat dit is aangepast aan de ontwikkeling van het loonpeil. Voor de verhoging komen alleen zij Peugeot en Renault naar Griekenland ATHENE iDe Franse autocon cerns Peugeot en Renault hebben met de Griekse regering overeenstemming bereikt over de vestiging ivan een autofabriek in Griekenland. De Fran se bedrijven willen beginnen met een produktie van 15.000 personenauto'si per jaar, maar het ligt in de bedoe ling dat deze produktie geleidelijk' tot 75.000 personenauto's per jaar wordt uitgebreid. Van de onderdelen, die nodig zullen zijn bij de vervaardiging van de per sonenwagens, zal 82 pet. in Grieken land worden vervaardigd. Eerder dit jaar heeft de Griekse minister van coördinatie, Nicholas Makarezos, verschillende voorstellen, waaronder naar men aanneemt die van Toyota (Japan), Steyer (Oosten rijk) en DAF (Nederland), in overwe ging genomen. in aanmerking van wie de uitkering is berekend naar een lager dagloon dan zij thans zouden hebben ver diend, wanneer zij niet invalide wa ren. In zijn toelichting merkt de mi nister op, dat de beschikbare premie ruimte een iets verdergaande verho ging toelaat dan aanvankelijk word gedacht SEMI-COMMERCIEEL De in Apeldoorn geëxposeerde iko nen dateren voornamelijk uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Ze zijn voor het grootste deel afkomstig uit particulie re collecties. Ikonen uit de 15e eeuw en ouder bleken te duur te zijn om ze in bruikleen te krijgen. Voor het andere deel is de expositie een verkoop-tentoonstelling. „Alleen om haar semi-commercieel te maken was de organisatie van zo'n expositie mogelijk", zegt Roozemond, „de toernee is halverwege enkele plaatsen in Nederland, Duitsland en België zijn aan de beurt .geweest en er is voor één miljoen guldëh ver kocht. De tentoonstelling gaat nog naar enkele landen, waaronder Ame rika. Het duuuerste verkoopbare stuk kost 50.000 gulden, het goedkoopste 500 gulden. De gemiddelde prijs is 000 tot 3000 gulden." „In één jaar zijn de prijzen van ikonen verdubbeld. Men houdt reke ning met een stijging van 5 pet. per maand. Velen kopen de ikonen uit ware liefde voor deze kerkelijke kunst, anderen uit oogpunt van „ima go" meent Roozemond. De tentoonstelling die gisteravond in Apeldoorn werd geopend door dr. P. Hendrix, omvat behalve Christus-, Maria- en Nicolaasikonen ook tal van andere kerkelijke kunstvoo 1 .verpen, vooral in zilver. De Arnhemse restau rateur H. J. Schoonwater laat de ver vaardiging van een ikoon in alle sta dia zien. CAÏRO Israël heeft formeel de Egyptische eis inzake een algehele terugtrekking uit de in 1967 bezette Arabische gebieden verworpen. Dit is gisteravond in welingelichte VN- kringen in New York vernomen, na dat het antwoord van Israël aan VN- bemiddelaar dr. Gunnar Jarring was overhandigd. Joseph Tekoah zelf, de Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft geweigerd iets bekend te maken over terugtrekken van Is raël uit de bezette Arabische gebie- den. In verklaringen, die in Jeruzalem zijn afgelegd is echter meer dan eens gezegd, dat Israël zich niet zal terug trekken. Egypte heeft deze terugtrekking een noodzakelijke voorwaarde voor vrede in het Midden-Oosten genoemd. Het Israëlische kabinet heeft gezegd dat het nog steeds bereid is te onder handelen over terugtrekking naar vei lige en gegarandeerde grenzen, die door een vredesovereenkomst zouden moeten worden vastgesteld. Tbc „ingedamd" Van een onzer verslaggevers 1 ZWOLLE Het massale bevol kingsonderzoek, dat enige weken ge leden in Urk plaatsvond nadat zich een tbc-explosie had voorgedaan, is afgerond. Na de twee gevallen, die vorige week nog bekend werden, zijn geen nieuwe patiënten meer ontdekt. AMSTERDAM Een uniek thea terproject is in voorbereiding. In het gebouw Felix Meritis te Amsterdam komt sinds enkele dagen een twintig tal toneelkunstenaars dagelijks bijeen om aan een project te werken dat zal moeten resulteren in een voorstelling van „De Bacchanten" van Euripides in Theater Carré. Niets minder dan een vernieuwing van het toneel van binnenuit wordt hier beoogd. De groep wil dit, onder leiding van Erik Vos. verwezenlijken door tot. een eigentijdse yoorstelling te komen aan de hand van een klas siek thema. Voor deze onderneming is door CRM een subsidie van twee ton toegewezen. Door deze subsidie zijn Erik Vos en een aantal kunstenaars, waaronder ook de decorontwerper Wim Vesseur en de componist Theo Loevendie, in staat gesteld de noodzakelijke voor bereidingen en experimenten voor deze onderneming te verrichten. Tot de acteurs die hierbij betrokken zijn' behoren Guus Hermus en Henk van Ulsen, vierdejaars-leerlvgen van de Amsterdamse toneelschool en een aantal acteurs zowel >van gesubsidieerde gezelschappen als uit de vrije sector. Daarmee wil Erik Vos proberen, door middel van een nieuwe werk methode, bestaande uit tekst- en be wegingsimprovisaties, tot een geheel nieuwe benadering van „De Bacchan ten" te komen. Een en ander ter presentatie in het Holland Festival van 16 t/m 30 juni. In nauwe samenwerking met Inez van Dullemen bewerkte hij de tekst van Europides voor dit doel. Na „De Perzen" in 1962 en „Prometheus" in DEN HAAG Siemens Nederland heeft 1969/70 met lagere resultaten afgesloten. De bedrijfsomvang (om zet-)-bestellingen :2), die in het vorige verslagjaar nog was gestegen van 135,4 miljoen tot 288 miljoen, daal de in 1969/70 tot ƒ234 miljoen. De exploitatiewinst groeide echter met 0.8 miljoen naar 6,8 miljoen. De netto winst vertoonde een forse daling van 710.000 tot 487.000. Het dividendvoorstel luidt onveranderd 10 pet. Het veel betere resultaat uit het vorige boekjaar moet ten dele worden toegeschreven aan de order, die Sie mens Nederland toen kreeg voor de levering van een kernenergiecentrale te Borssele. Een dergelijk grote order ontving het bedrijf dit jaar niet. Bo vendien ging de stijging van de loon som per werknemer die van de ar- beidsproduktiviteit ruimschoots te bo- KNSM 9 (7) AMSTERDAM Kon. Nederland- sche Stoomboot Mij. zal aan de op 29 april te houden vergadering voorstel len het dividend over 1970 te verho len tot 9 (7). NIJMEGEN (ANP) De NEC- speler Jürgen Jendrossek is weer opgesteld in het eerste elftal van NEC, dat morgen in Nijmegen de competitiewedstrijd moet spelen tegen AZ'67. De Duitse voetballer werd door trainer Wiel Coei(ver disciplinair gestraft na de wed strijd tegen Holland Sport op zondag 7 februari. Volgens Coer- ver miste Jendrossek op dat mo ment de juiste mentaliteit. Sindsdien heeft Jendrossek ge traind onder hulptrainer Wim Blokland. Afgelopen week heeft er een gesprek plaatsgevonden tussen het bestuur van NEC, trai ner Coerver en Jendrossek. Daar bij heeft Jendrossek toegezegd zich voor de volle honderd pro cent in dienst te zullen stellen van het elftal. Jendrossek heeft gisteren de training onder leiding van Coer ver hervat. Jendrossek heeft door zijn straf twee competitiewed strijden tegen Haarlem en Go Ahead niet gespeeld. Het zou, volgens het NEC-bestuur, niet on mogelijk zijn geweest dat ook de tweede gestrafte, Cas Janssens, zondag opgesteld zou zijn tegen AZ'67. Deze speler kampt, echter met verschillende blessures. Vori ge week zaterdag hebben zowel Jendrossek als Janssens meege speeld in het b-elftal van NEC. Bij NEC speelt morgen Henny Oosterveld niet mee. Hij is do or de strafcommissie van de KNVB Ivoor een wedstrijd geschorst. Te vens liep de Nijmeegse aanvaller een boete van 200 gulden op. Oosterveld kreeg deze straf om dat hij afgelopen zondag tijdens de wedstrijd tegen Go Ahead door arbiter Corver werd opge schreven. Oosterveld had een slaande beweging gemaakt ten opzichte van de Go Ahead-speler Te Winkel. Erik Vos 1967 zal „De Bacchanten" ded erde Griekse tragedie worden die onder regie van Erik Vos in de piste van Carré wordt uitgebracht. (Van onze speciale verslaggever) TILBURG De Nederlandse ijshockeyploeg is in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de C-groep gister avond goed van start gegaan. De formatie van de Tsjechische coach Jiri Pletticha versloeg in Tilburg Denemarken met 30, (2—0, 0—0, 1—0). Erg moeilijk heeft Nederland het in deze matige wedstrijd niet gehad. Daarvoor was vooral ook het spel van de Deense formatie te pover, al bleef ook Nederland onder de verwachtin gen. De doelpunten kwamen van Van Veghel en de in „genade" aangeno men Jo Simons (2). IJshockey is in Denemarken even als in Nederland een sport in op komst. Luister naar Niels Cristansen, een van de twee doelverdedigers van de Deense nationale selectie. „Wij zijn nog in een studieperiode. En dan nog helemaal in de beginfase. Van daar dat niemand iets van ons mag verwachten. Wij zijn al blij wanneer wij niet op de laatste plaats eindigen. Bij het eerstvolgende wereldkam pioenschap zullen wij beter voor de dag komen. Daar ben ik van over tuigd. Het publiek in Denemarken -krijgt namelijk steeds meer in de ga ten dat ijshockey een boeiende sport is, waar veel aan vast zit. Het bewijs daarvan is dat we van de Deense sporttoto 100.000 gulden los hebben gekregen om ons op dit toernooi voor te bereiden. Van dat geld hebben wij een redelijk oefenprogramma (tien wedstrijden waarvan er vier gewon nen werden) af kunnen werken; heb ben wij ons ook aanzienlijk beter kunnen voorbereiden dan in het ver leden het geval was. Echter nog lang niet genoeg om hier de komende da gen een reisje naar Sapporo te kun nen versieren. Trouwens: tekervnd het bij ons nog allemaal nog vee te amateuristisch loopt, is wel het feit dat het bij ons allemaal nog veel te niet eens in Holland is. Hij komt vanwege zijn zakelijke beslommerin gen later". ROB HARTOG

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9