5WARE SLAGEN IN LAOS Verkeer moet de meeste laten Speciale margarine is even vet als andere veren Grondtroepen van VS mogelijk te hulp Citroën Ontvoerde jongen vrij Amerikaanse kolonel voorwaardelijk ook gedagvaard voor moorden in Sou Mv Het Kwartet Noord-Vietncimezen veroveren heuvel 31 Honderden doden aan beide zijden wrdzeekust het meest in trek ~==m de vakantie Taxi's worden gepopulariseerd Koningin oktober naar Duitsland Suikerstrooiers Veel doden bij studenten- rel in Colombia IMxLuu/n ME.UBE.LE.N [Pdnsburg: Premier: .Bezoek Hirohito moet doorgaan' Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mij* bert to teghenspoet!" Zaterdag 77 februari 1971 -51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON. SAIGON (UPI, AP. Reuter) Noordvietna- mese troepen hebben in Laos opnieuw zware nederlagen toege bracht aan Zuidvietnamese eenheden. Tien kilometer over de Zuidvietnamese grens in Laos viel heuvel 31, waar zo'n 450 Zuidvietnamese luchtlandingstroepen dagenlang onder Noord- vietnamesee vuur hhben gelegen. In Zuid-Laos is bovendien een Zudvietnamees parachutistenbataljon van 450 man vernietigd op heuvel 456. In Washington is bekendgemaakt, dat zonodig kleine aantallen Amerikaanse grondtroepen naar Laos zullen worden gestuurd om helikopterbemanningen te redden. Tranen rollen over de wangen van deze Zuidvietnamese soldaat in Laos, terwijl zijn hand wordt verbonden. Van onze Haagse redactie ÏN HAAG Het is een misver- d dateen beperking van Het vet- iiik essentieel om hart- en vaat- ien tegen te gaan, wordt bereikt .het gebruik van speciale soorten (arine zoals dieet-, zonnebloem-, lantenmargarine. Al deze soorten {arine hebben hetzelfe vet-per- ïge van rond tachtig. t blijkt uit een rapport van de jting warenvergelijkend onder- over 25 soorten margarine. 'Hts het gebruik van halvarine be nt een beperking van het vetge- k, omdat dit produkt slechts voor tig procent uit vet bestaat. i meningen van deskundigen lo- tiiteen over de vraag of de tegen- Van een verslaggever SN HAAG De Noordzeebad- tsen en de Waddeneilanden wa- ;vorig jaar het meest in trek als inticplaatsen in Nederland. Bijna rocent van alle Nederlandse va- iiegangers bracht de vrije dagen door. in de Nederlandse bevolking is fTN jaar 45 procent met vakantie feest. Ruim 56 procent van de zo- rakanties werd doorgebracht in zijferland. wi in opzichte van 1969 is in 1970 het rmal binnenlandse vakantiegangers |f||0.4 miljoen gestegen. Volgens het iraal Bureau voor de Statistiek l de oorzaak worden gezocht in imstandigheid, dat begin mei veel aaifcen met vakantie gingen in ver- I met de extra vrije dagen. woordig zoveel aangeprezen meervou dig onverzadigde vetzuren inderdaad hart- en vaatziekten tegengaan. Mais- olie, zonnebloemolie en soja-olie be vatten in ieder geval het hoogste per centage van deze zuren. Het onder zoek toonde aan, dat in de dieet-mar- garines de meeste meervoudig onver zadigde vetzuren zitten, gevolgd door de zonnebloemmargarines. De aan duiding plantenmargarine hoeft, al dus het rapport, echter niet samen te DEN HAAG Wanneer de Wet Autovervoer Personen volgens een in te dienen wetsontwerp is gewijzigd, zullen taxi's passagiers met verschil lende bestemming mogen vervoeren. Thans mogen zitplaatsen in een taxi niet per stuk verhuurd worden. Door de wetswijziging zullen wijktaxi- diensten mogelijk worden. gaan met een hoog gehalte aan de gewenste vetzuren. De conclusie van de stichting luidt, dat iedereen die voor zijn gezondheid wil waken, niet teveel en niet te vet moet eten. Daarnaast kunnen dan nog produkten worden genomen met een hoog gehalte aan meervoudig onver zadigde vetzuren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zullen van 26 tot' 29 oktober het staatsbezoek aan de Duit se bondsrepubliek brengen, waartoe zij door president en mevrouw Hei- nemann werden uitgenodigd in no vember vorig jaar. Het koninklijk paar zal logeren in de moderne bungalow, die enige ja ren geleden gebouwd is op het terrein van ihet paleisje Schaumburg in Bonn. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 WASSENAAR - TEL. 3013 Amerikaanse correspondenten mel den uit de basis Khe Sanli, vlak bij de Laotiaanse grens, dat de Zuidviet namezen op heuvel 31 zware verlie zen hebben geleden. De restanten van de verslagen troepen hergroeperen zich nu in de buurt. Noordvietnamese troepen zouden oprukken naar een basis, tien kilome ter van de grens. De invasie van de Zuidvietnamezen, die op 8 februari begon, is helemaal vastgelopen en de troepen van Saigon worden nu ken nelijk teruggeslagen. Vcolgens Hanoi is op heuvel 45r ',n Zuid-Labs, 10 kilometer boven Ban Dong, een Zuidvietnamese parachu- tisteneenheid van ruim vierhonderd man vernietigd. Ook zouden twee ar tilleriebatterijen zijn uitgeschakeld. De Zuidvietnamezen hebben nu in een week in Laos drie grote nederla gen geleden. Afgelopen zondag werd een bataljon Rangers gedecimeerd. Tweehonderd man sneuvelden, 145 raakten toen gewond. Tanks Heuvel 31 werd al enige dagen be legerd door de Noordvietnamezen. Ondanks hevige Amerikaanse luch taanvallen zetten zij donderdag de aanval in, gesteund door tanks Het luchtafweer van de Noordvietname zen was zo hevig, dat 75 aanvals- vluchten nodig waren om twee neer geschoten Amerikaanse piloten te redden. Aan beide kanten zouden honderden doden zijn gevallen. Uit de rest van Zuid-Vietnam wor den nu helikopters naar Khe Sanh gestuurd. De Amerikanen hebben de afgelopen weken boven Laos een re cord-aantal helikopters verloren bij één operatie. Er zijn gisteren ook twee Phantomstraaljagers boven Laos neergeschoten, zo is in Saigon ver klaard. In Washington en Saigon is meege deeld, dat overschrijding van Ameri kaanse infanterietroepen van de grens met Laos om Amerikaanse he likopterbemanningen te redden niet in strijd is met het verbod van het Congres. Het Congres in Washington heeft een resolutie aangenomen die Amerikaanse grondtroepen verbiedt naar Laos te gaan. Na president Thieu van Zuid-Viet nam heeft nu de Cambodjaanse mi nister van buitenlandse zaken. Koeon Wiek. eezegd dat de geallieerde troe pen, die in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodia vechten, Noord-Vietnam zouden moeten binnenrukken. Dat zou de enige manier zijn om Hanoi te dwingen vrede te sluiten. Kissinger De adviseur van president Nixon voor nationale veiligheid, dr. Henry Kissinger, heeft gezegd dat een Zuid vietnamese inval in Noord-Vietnam nu niet waarschijnlijk is. Een invasie zou kunnen leiden tot rechtstreekse inmenging van China in het conflict, merkte bij op in een televisie-inter view. De Democratische Amerikaanse se nator Walter Mondale heeft in de Se naat een amendement ingediend op de wet voor hulp aan het buitenland, waarin hij voorstelt Amerikaanse luchtsteun aan Zuidvietnamese ope raties tegen Noord-Vietnam te ver bieden. Het initiatief van Mondale wordt gesteund door een groot aantal senatoren. In le Senaat bestaat grote onge rustheid over een mogelijke invasie in Noord-Vietnam. Gevreesd wordt dat nu de Zuidvietnamezen in Laos zulke zware verliezen lijden, de machthebbers in Saigon en Washing ton zich wel eens kunnen laten ver leiden tot noodsprongen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dc departementen van Verkeer en waterstaat. Onder wijs en wetenschappen. Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en Defensie zullen de belangrijkste bij drage leveren aan het bezuinigings programma van de regering met het oog op de inflatiebestrijding. De bed ragen zijn respectievelijk 53, 23. 17 en 12 miljoen gulden. De totale bezuiniging is nu defini tief becijferd op 135 miljoen gulden, vijf miljoen minder dan aanvankelijk was beloofd. Van verschillende zijden is kritiek uitgeoefend op deze naar men meende te geringe bezuini ging. De temporisering van de uitga ven heeft betrekking op perso neelsuitgaven bij Buitenlandse zaken, op de bouwsubsidies ten behoeve van de psychopatenzorg en reclasserinr CALI (Reuter-AFP-AP) Bij een gevecht tussen stakende studenten en soldaten in de Columbiaanse stad Cali zijn tenminste vijftien mensen gedood en vijftig anderen gewond. De onregelmatigheden begonnen toen militairen het universiteitster rein betraden om studenten, die de gebouwen bezet hielden wég te ja gen. De studenten protesteerden te gen het aanblijven van de rector magnificus, die universitaire her vormingen zou tegenhouden. De ongeregeldheden zouden zijn uitgebroken nadat een student om het leven was gekomen toen studen ten probeerden de soldaten met ste nen en brandbommen te bekogelen. In het hele land is de staat van beleg afgekondigd, terwijl alle be schikbare militaire troepen zijn ge mobiliseerd om de stad Cali te be zetten. Cali is de op twee na grootste stad van Columbia en telt een miljoen Justitie en op uitgaven in het kader bij Justitie en op uitgaven in het ka der van de automatisering bij het mi nisterie van binnenlandse zaken. De beperking heeft verder betrekking op investeringen bij de marine en de luchtmacht. Ook de bijdragen aan ge meenten voor stadsreconstructie en sanering worden minder. Andere bezuinigingen: investerin gen voor de luchtverkeersbeveiliging, aanvullende voorzieningen van uni versiteiten. toeristische infrastruc tuur, ruilverkavelingen, monumen tenzorg, jeugd- en jongerenwerk en openluchtrecreatie. MÜNCHEN (DPA) De ontvoer- zeven jaar oude Michael Luhmer, die maandag na afloop van de carnavals optocht werd ontvoerd, is gister avond overgedragen aan de advocaat Till Burger. Deze belde kort na negen uur op in de omgeving van München om te zeggen, dat de jongen onge deerd in zijn auto zat. Eerder op de dag had Burger het jongetje en zijn ontvoerders op een geheime plaats kunnen bezoeken. Bij die gelegenheid had hij ook de 200.000 mark losgeld, die door de regering van Rijnland-Westfalen ter beschik king was gesteld, aan de ontvoerders overhandigd. Later bracht Till Bur ger het jongetje, dat het zeer koud had en blijkbaar griep had, naar het politiebureau in München. Michael hield de hand voor zijn ge zicht, toen hij de talrijke persfotogra fen zag. Hij werd vervolgens naar een kamer in het gebouw van de ad- vocatenbroederschap gebracht. Het parket in Bonn heeft vanmor gen meegedeeld dat in verband met deze ontvoeringszaak een arrestatie is verricht. De man, wiens identiteit niet werd bekendgemaakt, werd voor een andere zaak in Bad Kreuznach (Rijnland-Westfalen) aangehouden. Naar een andere man wordt nog ge zocht. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of beide mannen de fami lie Luhmer kenden. 8 SPANJE MINDER ma( vergelijking met 1969 liep het iaml |j vakantiereizen naar Spanje en It?" terug. Het bezoek aan Spanje De de zelfs met 21 procent. Het aan- K. z^eder'andse vakantiegangers naar krijk steeg met 28 procent. fereiv reizigersstroom naar aa"iidinavië groeide met 19 procent. ,^p8 België, Engeland en Luxemburg ken in 1970 mfeer Nederlanders —■"in 1969. WASHINGTON (UPI, AP) Het Amerikaanse leger heeft gis teren kolonel Oran K. Hender son voor de krijgsraad gedaagd, omdat hij „opzettelijk heeft na gelaten een passend en diep gaand onderzoek in te stellen naar de beweerde massamoor den in Son My. Zuid-Vietnam". De aanklacht tegen kapitein Den nis H. Johnston werd gisteren inge trokken. Van de veertien officieren, die oorspronkelijk werden beschul digd omdat zij het gebeurde in Son My zouden hebben verzwegen, zal nu alleen kolonel Henderson terecht moeten staan. Henderson, 50 jaar. was comman dant van de elfde infanteriebrigade waarvan eenheden zich op 16 maart 1968 hebben schuldig gemaakt aan massamoorden op de burgerij van het gehucht Son My. Luitenant William Calley was commandant van het peloton dat het dorp uit roeide. Hij staat momenteel ook te recht. Behalve Henderson zulleri ook ka pitein Medina en kapitein Kotouc. een inlichtingenofficier terecht moe ten staan wegens de moorden in Son My. Zij zouden opdracht hebben gegeven het gehucht met alles er in met de grond gelijk te maken. Kapi tein Ernest Medina was de recht streekse commandant van Calley. ASSEN De 21-jarige H. V en de 20-iarige H. B. (beiden uit Assen), die vorig jaar op 12 oktober suiker en zand hadden gedaan in de benzine tanks van 21 legervoertuigen, zijn gisteren door de rechtbank in Assen tot voorwaardelijke straffen veroor deeld: V. tot zes en B. tot acht we ken. met proeftijden van drie jaar. De rechtbank achtte beiden schuldig aan erfvredebreuk en poging tot ver nieling van 21 legerwagens. Niets is zo mooi als een sleutel, zolang men niet weet wat men ermee openen kan. MAURICE MAETERLINCK (R'TAj VEILIG GEKOCHT 1 IBUDE VAKMAN en Tom zei dat u zo'n groot ge voel voor humor had Vandaag in ZO: iac. Lelsz hoorde van de 25 jaar lang zieke Antoon Hendriks: Won deren komen niet op een presen teerblaadje A. J. Klei: Dat is kras, zeide ik Paul van Langstraat: Winst uit af val Prof. dr. G. C. van Niftrik: Hel evangelie aan het sterfbed Bob Mantiri: Djakarta snel op weg een wereldstad te worden Jeanne de Vlieger vernam bij Rijkspolitie: De vrouw is sen goe de automobiliste Dr. H. S. Visscher in filmkroniek: Over de onontkoombare waanzin van de oorlog Prof. Francois Bellanger. Straats burg: Europa en de in zee begra ven rijkdommen Ger Kruis: Kunst in de fabriek - word je daar nou culturefer van? Dr. C. Rijnsdorp: Geleerdheid els poëzie j. J. M. Kiggen: actief Dialoog: Als je overdag niet goed kunt slapen, ga je er aan kapot Chris Blankenburgh: Verdeeldheid drukt kleurlingen nog in 't defen sief Onze sterrenkundige: Mercurius straks e^n lichtpuntje Ds. P. C. van Leeuwen: Demonen en bezetenen Overwegend droog met wolken velden. maar ook zonnige perio den. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Minimumtempe raturen van min 2 graden in het uiterste zuidwesten tot min 10 graden plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen om het vriespunt. Ons land is toch nog in de greep van de winter gekomen. Overdag temperaturen om het vriespunt en 's nachts ongeveer 4 tot 7 graden vorst. Het is waar schijnlijk dat dit echte winter weer ook de eerste dagen van de lentemaand maart zal voortdu- BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76.6 cm. (1021 millibar). Stijgend. Hoog water Hoog water. 28 februari: Rot terdam le getij 6.30, 2e getij 1910: Scheveningen 5.03-17.19; Vlissingen 3.43-16.09: Haringvliet- dam a.d. zeezijde 5.36 - 17.54. Hoogwater. J maart: Rotterdam le getij 7.18. 2e getij 19.48; Sche veningen 5.42-18.01; Vlissingen 4.22-16.46; Haringvliet a.d. Zeezij de 6 19-18 35. Zou en maan 28 februari: zon op 7.30, onder 18.17; maan op 8.16, onder 23.12; 4 maart E.K. 1 maart: zon op 7.28, onder 18.18; maan op 8.33, onder 4 maart E.K. Michael Luhmer is gisteren door zijn ontvoerders vrijgelaten na dat ze 200.000 mark hadden ont vangen. DEN HAAG Minister-president De Jong meent dat het bezoek aan ons land van de Japanse keizer Hiro hito door moet gaan. Hij zei gisteren dat hij de ontstane onrust rond dit bezoek volkomen kan begrijpen. „Ik behoorde tot de tweede groep schepen die na de Tweede Wereldoorlog in Tandjong Priok binnenliep en ik heb de Japanse kampen op Java gezien. Weinig dingen hebben zoveel indruk op mij gemaakt en ik kan misschien de reacties beter meevoelen dan me nigeen". Het gaat hier. naar de mening van de premier echter niet om een offi cieel bezoek. Bovendien heeft de Ja panse regering officieel haar leedwe zen oVer de gebeurtenissen tijdens de wereldoorlog betoond, terwijl inmid dels allerlei regelingen en een vre desverdrag zijn gesloten. Deze privé-rustpauze moet dan ook gewoon doorgaan", aldus de premier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1