ERKENDE JEUGD ONDER DAK Jverval op 'TT-kantooi' gaardingen Wethouder - dominee Kret zag droom werkelijkheid worden Groenteveiling naar Bleiswijk Hoogspannings la b wordt grootste in TH ons Delft land QJ^- Werkgroep bestudeert reorganisatie van waterleidingbedrijven Consequentie B-driehoek 3Rhu Voor zes miljoen eigendom Sportvliegveld mogelijk in Waddinxveen Opsporing van vuurwapens nu doeltreffender Uit de Haagse hof geplukt DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 ren. De meerderheid bestaat uit werkende meisjes, onder wie ver pleegsters, maar we hebben ook jonge echtparen ondergebracht. De huurprijzen, die voor elk pand afzonderlijk worden berekend, variëren van 125 tot 200 per maand voor één, soms twee kamers. De service- en verwarmingskostcn variëren van 25 tot 40 per maand LEIDEN Toen wethouder ds. A. J. Kret (42 jaar, Hervormd en gehuwd) vorig jaar nog gewoon raadslid was en godsdienstleraar op het per wooneenheid. Een nadeel in ons Chr. Lyceum in Leiden, kreeg hij een droom, die syteem is, dat wij een vrij hoge huur hem niet meer losliet. Van huis uit dienaar des m0«»™ waardoorJe mensen Tir j worden beperkt in hun bestedingspa- Woords, is hij altijd al een man van de daad troon Soms moet je de gegadigden geweest en dus rustte hij niet voordat die droom zejfs wei eens afremmen in hun en- gestalte kreeg. thousiasme. Die droom was ongeveer zó: Als alle incourante de" £eter- panden, die jaar en dag leegstaan, nu eens konden woudsesingel) aan de N.V. Durisol, worden gebruikt om werkende jongeren onder- die er 27 Turkse gastarbeiders in dak te brengen, de niet weg te cijferen categorie heeft ondergebracht en één, Steen van de bevolking, die in het officiële huisvestings- sohuur 18, aan het Si Elisabeth-Gast- beleid meestal tussen de wal en het schip terecht komt en die grote vraag, klein aanbod maar al te dikwijls wordt uitgebuit door geldlustige kamerverhuurders De droom van ds. Kret resulteerde medio vorig jaar in de oprichting van de stichting „Huis vesting Werkende Jongeren", die in oktober zonder één cent in kas haar eerste pand kocht en die nu al negen panden in eigendom heeft als mede één in huur en zes in saneringsgebieden, terwijl de aankopen in onverminderd tempo door gaan tot er voor zo'n zes miljoen gulden eigendom is van de stichting. DAAR KONDEN WIJ NIET TEGENOPWERKEN. Al in de eerste week van de SOLA ELITE PANNEN aktie zijn er meer dan 15.000 pannen ingeruild. Na de tweede week zaten al vele winkeliers totaal zonder voorraad. Wij draaien op volle toeren. Er wordt veel overgewerkt. Maar vóór eind februari kunnen we alle be stellingen niet afleveren. Daarom wordt de SOLA ELITE PANNEN INRUIL-AKTIE VERLENGD TOT 15 MAART A.S. Dus, als u nog wilt inruilen met 20 korting, doe bet dan snel. Wij zullen alles in het werk stellen om de achterstand vlot weg te werken. DIREKTIE SOLA FABRIEK huis ten behoeve van veertien jaardenverzorgsters. De verbouwingstijd van de panden houden we zo kort mogelijk omdat we zo snel als het kan veel mensen willen helpen en bovendien kost elke dag geld. In ieder huis is één van de bewoners contactpersoon tussen be woners en bestuur en we kennen maar twee wetten: 1. Op tijd de huur betalen en 2. je zult je naaste niet pesten, terwijl je naaste het jou niet mag doen." Week over zuidelijk Afrika in Leiden LEIDEN De werkgroep Zuide lijk Afrika in Leiden heeft voor de week van 25 februari tot en met 2 maart een zuidelijk Afrika-week in die stad georganiseerd. Onder voorzitterschap van mr. G. Cammelbeeck zullen vanavond een aantal Nederlandse politici aanwezig zijn bij een teach-in over de proble men van zuidelijk Afrika. De teach- in wordt gehouden op Stationsplein 12 en begint om 20.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als laatste consequentie van het bekende en ook wel bij velen beruchte „B-driehoek-plan" gaat vrijdag middag in Bleiswijk aan de Hoef- weg dicht bij de rijksweg van Den Haag naar Gouda de eerste paal in de grond voor de nieuwe centrale groenteveiling voor Mid- den-Zuid-Holland van de Ver eniging „Coöperatieve Tuin bouwveiling Rotterdam en Om streken". De veiling aan de Boezem in Rotterdam-Noord zal, als de nieuwe veiling gereed is, wor den gesloten. Dat alles werd noodzakelijk, omdat het tuindersgebied van de Rotter damse grond door de bebouwing van de Prins Alexanderpolder moest wor den onteigend. Op de plaats van de kassen verre zen de flats en woonhuizen van Om moord en Het Lage Land. Verhuizen werd noodzakelijk omdat de veiling aan de Boezem helemaal excentrisch kwam te liggen. Eén moeilijkheid voor het nieuwe veilinggebouw in Bleiswijk kwam van de kant van Gouda en Waddinx- veen: drie kilometer oostelijk van het terrein waar het nieuwe complex komt, staat de veiling voor Gouda en omstreken. In onderling overleg kon deze zaak worden gladgestreken Zoals bekend is het „B-driehoek plan" de driehoek Berkel-Bleis- wijk-Bergschenhoek niet volledig Wethouder ds. fein achter de Leidse stichting Huis- Werkende Jongeren. „Ik dacht dat taft een grap was". Zo reageerde de an;hiedamse lokettiste mevrouw A. M. v.d. Linden (24) nadat bij een overval op het bijkantoor os^n de PTT in het winkelcentrum De ^>per was bedreigd met een pistool, oor zij besefte wat er aan de hand enas, maakte de overvaller zich met 13.000 gulden uit de voeten. en|Omstreeks drie uur gistermiddag rong de man met een nylonkous het hoofd het postkantoor bin- aHn. Op dat moment stonden enkele ur)zoekers voor het loket. Ze werden 'tholpen door mevrouw Durenkamp. Van der Horst was juist aan telefoneren. overvaller sprong over de balie, 'dreigde de omstanders met een [djurwapen en griste een hoeveelheid in^ld uit de lade van het loket. In zijn zag hij tienduizend gulden over [t hoofd. Binnen een minuut was de an weer verdwenen. pn i ^ugt ij nam de benen in een witte igeot, die in de morgenuren op de an Hogendorplaan in Vlaardingen gestolen. De wagen was eigen- van de heer K. v.d. Berg van het da|(tielmagazijn Twenberg. In de auto ronb een jachtgeweer zonder patronen, zuf overvaller heeft hiervan geen ge- gemaakt. |Een voorbijganger, die de man hard g wegrennen, zette in zijn auto de ...tervolging in. Op de Burgemeester °e4n Haarenlaan in Schiedam verloor :niy de Peugeot uit het oog. Aan het 1 ïfid van de middag is de gestolen igen in de Koekoekslaan in Schie- )m teruggevonden. postkantoor in de Loper heeft :n alarminstallatie. Overigens was politie inmiddellijk ter plaatse, NCJndat surveillerende agenten toeval- in de buurt waren. an[oVer het signalement van de dader ift de politie maar weinig aanwij- igen. Hij sprak keurig Nederlands, hinder dialect. DEN HAAG De praktijk Li 1 heeft geleerd, dat menig diplo maat gelooft, dat hij geen geld in een parkeermeter behoeft te doen. Het ministerie van buiten landse zaken heeft daarom een brief gestuurd aan de ambassa des. waarin gewezen wordt op artikel 104 van de Haagse alge mene politieverordening, dat het gebruik van parkeermeters be paalt. De brief moet beschouwd xoor den als een verzoek aan de diplo- Toverformule van dominee, nu ook wethouder Kret: leen geld om de panden te kopen, op te knappen en van centrale verwarming te voorzien, vraag gemeentelijke garantie aan zo dat de uitgaven voor de volle hon derd procent kunnen worden gefi nancierd en verdeel de jaarlijkse ex ploitatiekosten van elk pand afzon derlijk over de bewoners van dat pand. Een royale geldschieter werd gevonden in de Leidse Spaarbank en er gaat geen raadsvergadering voor bij of er worden wel weer een of meer garanties aan de stichting ver leend. Op deze manier zijn in de afgelo pen maanden al honderd werkende jongeren aan een geschikt onderdak geholpen, terwijl het idee zo goed is aangeslagen, dat er- al een wachtlijst is met driehonderd gegadigden. De Leidse stichting wordt nu uit alle de len van het land om inlichtingen en adviezen gevraagd, zodat de droom van dominee Kret ook nog een echo effect heeft. Amsterdam, Nijmegen Utrecht, Wageningen en Arnhem wil len het idee gaan overnemen, om zo maar eens een paar plaatsnamen te noemen. „De groei van dit werk heeft mij niet verbaasd," vertelde wethouder Kret mij dezer dagen tussen een paar happen van een snelle lunch door. „De enige verbazing, die bij mij nog is overgebleven, is, dat de nood zo groot was, zo onverstelbaar groot. |n één opzicht is ons plan mislukt. Wij zijn er namelijk helaas niet in ge slaagd de uitbuiting van de werkende jongeren ongedaan te maken, doordat onze huurprijzen, waar toch geen cent winst op zit, aan de hoge kant zijn. Er is jammer genoeg een positie ongelijkheid tussen studenten (die ge subsidieerde kamers kunnen huren) en werkende jongeren. Rijkssubsidie is nog niet haalbaar. Er zijn al be sprekingen geweest in Den Haag maar het werk valt nu nog onder geen enkele bestaande regeling. De individuele huursubidies bij voorbeeld, gelden alleen voor na 1960 gebouwde huizen en die van ons zijn altijd ouder. Een sociale subsidie zou weer een verkapte loonsverhoging betekenen en ga zo maar door. Wel heb ik de indruk, dat, als het werk zo blijft uitgroeien, er tenslotte e^n of andere jeugdhuurregeling uit de bus komt." Niet pesten Nog wat zakelijke informatie uit de mond van de al fulltimer geworden economisch geschoolde secretaris J. Sloot, die van 's morgens 8 tot 's avonds 12 met hét stichtingswerk in de weer is alle gegadigden moeten bijvoorbeeld persoonlijk worden ge hoord. „Onze doelstellingen zijn: geen winst maken, maar ook geen verlies. Dertien huizen zijn nu bewoond door bij elkaar honderd werkende jonge- Eén van de panden, die in korte ttfd eigendom z(jn geworden van de Leidse stichting. tot stand gekomen, zoals men zich oorspronkelijk had gedacht. Een aantal tuinders uit Rotterdam- Oost ging het zoeken in Roelofa- rendsveen, Emmen en Nieuw Am sterdam en men kreeg te maken met een bouwstop voor kassen. Mr. B. W. Biesheuvel, toen nog lan delijk voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft tien jaar geleden in Berkel er zijn voldoe ning over uitgesproken dat het „B- driehoek-^ilan" niet geheel is doorge gaan. Het landbouwschap had inmid dels al grote bezwaren geuit tegen de manier waarop dit plan zou worden uitgevoerd en mr. Biesheuvel had het hoogst ongelukkig gevonden, als de tuinbouw zich in een dergelijk gebied zou hebben geconcentreerd. In ieder geval, na besprekingen met de gemeente Rotterdam kwam er een deel van in uitvoering, samen met een plan voor een groene zone tussen Amsterdam-Zuid en Rotter dam-Oost, dat van de ANWB afkom stig was en dat verschillende goed te benutten leemten bevatten. Zoals het „B-driehoek-plan" er nu uit is gaan zien, bevat het elementen voor land- en tuinbouw en ook goede recreatieve elementen, alles samen dus een mooie westzijde van „het groene hart van Holland". (Van een onzer verslaggevers) NOOTDORP Tijdens een infor meel gesprek met een aantal leden van de Rotterdamse gemeenteraad heeft burgemeester mr F. Winkel van Nootdorp de mogelijkheid naar vo ren gebracht, de sportvliegerij van Zestienhoven over te brengen naar Waddinxveen. Het is hem bekend, dat er -in Wad dinxveen een Aeroclub bestaat, die graag de beschikking zou hebben over een landingsstrip in deze ge meente. Daarnaast zouden er in bepaalde kringen ook plannen leven voor de aanleg van een heliport ten dienste van het steeds groter wordende aan tal industriële vestigingen. Het gemeentebestuur van Wad dinxveen heeft zich overigens slechts nauwelijks beziggehouden met de mogelijkheid tot aanleg van een vliegstrip. Zoals bekend heeft burgemeester Winkel reeds lang geleden geprotes teerd tegen de plannen tot overbren gen van de sportvliegerij van Zes tienhoven naar Ypenburg. Hetzelfde bezwaar, dat Rotterdam heeft tegen de sportvliegers, geluidshinder voor de bewoners van de, wijken Schie- broek en Overschie. 'geldt ook voor Nootdorp, dat immers direct grenst aan Ypenburg. Het ministerie van defensie, dat uiteindelijk zal moeten beslissen over toelating van sportvliegers op de mi litaire luchtbasis Ypenburg, heeft de omliggende gemeenten toegezegd, dat er geen beslissing zal worden geno men zonder voorafgaand overleg met de betrokken gemeentebesturen. maten zich hoffelijk te betonen ESreti zich aan de regels te houden. DEN HAAG De sectie opsporing van vuurwapens van het ministerie van justitie heeft in de laatste drie maanden van het vorig jaar 1176 vuurwapens en 55.000 stuks munitie in beslag genomen. De buit in het hele jaar bedroeg 2800 wapens. De grootste categorie van in beslag genomen wapens was die van de jachtgeweren. De meeste wapens werden gevon den in de zuidelijke regio's Eindho ven, Maastricht en Venlo, en de re gio's rond Arnhem, Amsterdam en Rotterdam. Veel wapens vond men bij souteneurs. Dat binnen betrekkelijk korte tijd zoveel wapens in beslag konden wor den genomen, komt door de reorgani satie binnen de sectie Opsporing van vuurwapens, die aanzienlijke verbe tering bracht in de werkmethode. DELFT Aan de Mekelweg, in de schaduw van het hoge elektrotech- niekgebouw, is men thans gereed ge komen met het stalen skelet van het hoogspanningslaboratorium van de Technische Hogeschol. De verdere bouw zal overigens nog tot begin vol gend jaar duren, waarna de inrich ting ook nog een jaar zal vergen. De bouwkosten bedragen twee miljoen gulden, de inrichting bijna drie mil joen. In het hoogspanningslaborato rium zullen transformatoren geplaatst worden,, die een spanning van één miljoen volt kunnen opwekken en ge neratoren die een stootspanning van twee miljoen volt kunnen leveren. De groep energietechniek van de T.H. hoopt in dit laboratorium proe ven te doen om de stroomsterkte te bepalen van onder meer leidingen, schakelaars en isolatoren. Dit labora torium in Delft zal het grootste van Nederland worden. Ook de industrie zal bij het onderzoek betrokken wor den, omdat een dergelijk laborato rium anders financieel niet verant woord is. De huidige hoogspannings hal van de T.H. aan de Kanaalweg dateert van 1940 en laat „slechts" spanningen van een half miljoen volt en stootspanningen van één miljoen volt toe. DEN HAAG De vele water leidingbedrijven in Nederland moeten gereorganiseerd worden. Er is al een voorontwerp van een wet tot reorganisatie van de openbare drinkwatervoorzie ningen opgesteld om het aantal van 134 waterleidingbedrijven tot een geringer aantal krach tige bedrijven te kunnen om vormen. Mede naar aanleiding van het voorontwerp zijn in Vandaag een bescheiden ruikertje geplukt om er „dèèèg" mee te zwaaien.... Er is nu eenmaal een tijd van ko men en een tijd van gaan. Zomer, herfst, winter en lente héb ik nu precies tieneneenhalf jaar sprietjes en bloemetjes, rijpe en soms nog groene, uit de Haagse hof geoogst en u thuis gebracht. Wat niet altijd een verdienste was. Direct toegegeven. Maar ik heb er wel plezier in ge had. Zeker dank zij de lezers, die in vele, vele brieven iets aardigs schre ven .Soms ook kritiek, maar nooit op een nare manier Al die lieve lange jaren heb ik maar eenmaal een scheldkannonade gekregen en die was op een brief kaart en helemaal anoniem. Direct in de prullebak, maar zoals nu blijkt is het toch blijven haken.... Afscheid Ontelbaar veel telefoontjes ook gekregen en menig leuk gesprek ge had met onbekenden, die me toch nastonden, omdat zij via mijn hof- oogst eigenlijk heel veel van mijn belevenissen afwisten Laat ik eerlijk zijn, ik vond het prettig. Een mens behoeft niet élke dag een schouderklopje' -te krijgen, maar zo nu en dan een goed woord is bijzonder prettig. Wordt, geloof ik, zo in het alge meen veel te weinig weg gegeven.... Maar ik ga nu geen wijze lessen uitdelen. Waarom zou ik. Er zijn er zovelen wijzer dan ik. Wel graag wat goede wensen. Voor allemaal. Wat moed, wat plezier in het leven, wat ruimte voor een lach. Het is nu maar een simpel rui kertje geworden om „dóèèg" te wui ven. Maar het betekent een „van harte dank" aan alle lzers. Zuid-Holland een aantal werk groepen in het leven geroepen die een betere verantwoorde werkverdeling van de Zuid hollandse drinkwaterleidingbe- drijven bestudeert. Over enkele maanden is van deze werkgroep een rapport te verwachten. In Zuid Holland zijn twee grote be drijven in Den Haag en Rotterdam en 34 kleinere bedrijven werkzaam. Om tot een slagvaardig beleid te kunnen komen zal er een aantal bedrijven moeten fuseren. „Met kracht zal on der meer de milieuverontreiniging en de vervuiling van het oppervlakte en grondwater bestreden moeten wor den. Hiervoor zijn grote krachtige waterleidingbedrijven noodzakelijk" zo stelt de voorzitter van de werk groep voor Den Haag en omgeving ir A. G. Bruggeman. Deze werkgroep richt zich op de waterleidingsbedrijven in Delft, het Westland, Voorschoten, Wassenaar, Schiplulden, Den Haag en de bedrij ven „Vlietstreek" en de „Tien Ge meenten" waar onder meer Zoeter- meer onder valt. De Haagse werk groep werkt nauw samen met de werkgroep die zijn activiteiten uit strekt over de omgeving van Leiden. Het rapport dat zich met name zal uitstrekken tot de technische en eco nomische kanten van een reorganisa tie wordt binnenkort besproken met de directeuren van de verschillende waterleidingsbedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5