«XON: EENHEID BEWAREN Algerije Franse naast olie Reductiepas voor leden vakbeweging Langharige scholier elders geaccepteerd Het Kwartet lij het streven naar ontspanning moet auw met Amerika worden samengewerkt Marcel van Dam zou Exota hebben gedreigd Schadevergoeding toegezegd Britse arts voor tuchtraad Oefeningen van Zuidmolukkers niet strafbaar (RITA) HET WEER Kouder Straatterreur tijdens carnaval in Breda Nieuwe Leidse Courant Donderdag 25 februari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON Bij hun :ven naar ontspanning moe* J de westelijke hondgenoten nauw mogelijk met Amerika penwerken. Vermeden moet rden dat er vredesregelingen staan, die slechts voor de vjetunie en een heperkt aan- westelijke landen gunstig )eze waarschuwing geeft de terikaanse president Nixon in boodschap over de buiten- dse politiek, die hij vandaag Congres toezond. is men naast elkaar gaat werken, len er spanningen tussen de bond- jten. Het verlangen naar ontspan- zou zodoende een instrument van tieke oorlogvoering worden. Hier- zou een verzoening in Europa bevorderd worden. Steun e westelijke bondgenoten mooeten i in 1971 samen verdiepen in de taken van de spanning tussen oost vest en de stappen die samen moe- worden gedaan om haar te ver deren. onderhandelingen van West- tsland met Moskou en Warschau r normalisering van de betrekkin- hadden de steun van Amerika en heeft in het westelijk bondgenoot- ap volledig overleg over plaats- tonden. fixon stelt vast dat in bepaalde damentele-opzichten de Russische ehouwing van de wereldpolitiek 'erenigbaar is met een stabiel- imationaal stelsel. Bepaalde acties de Russen in het Nabij Oosten Berlijn waren niet bemoedigend, het nastreven van hun nationale ingen moeten Rusland en de VS matiging opleggen om een con- itatie te voorkomen, eer bezorgd toont Nixon zich over groeiende strategische kernmacht de Sowjetunie. Hij gelooft dat aantal strategische wapens van Russen al groter is dan voor af- ■ikwekking alleen nodig is. De 'jetunie had volgens Nixon eind g jaar 1440 intercontinentale ra- en lanceerklaar, tegen Amerika I. Als de Russen in dit tempo rgaan, zal Amerika gedwongen de strategische defensie op te ren. Europa De Amerikaanse komediant Bob Hope heeft van vice- president Spiro Agnew (rechts) een vuurrode golf-bal gekregen, nadat hij aan een diner, waar ook president Nixon (midden) aanzatvoorgesteld had Agnew naar Laos te sturen, omdat hij met een golfbal onlangs drie mensen verwondde, tijdens een partijtje golf in Palm Springs. Na het diner reageerde Agnew door Hope een golfbal toe te spelen. [et hel oog op mogelijke nieuwe es in Europa moet de Nav# sterk ven, ondanks het streven naar spanning. De Amerikaanse troepen Europa zullen niet worden ver- iderd zolang de Europese bondge- en zich zelf ook inspannen om hun dediging zo sterk mogelijk te ma- en de oostelijke landen niet tot epenvermindering bereid zyn. Ir bestaat verschil van mening tus- Washington en Moskou over het ;rip strategische wapens. De Rus- willen de in Europa gestationeer- taktische vliegtuigen van 'de VS oe rekenen, maar niet hun eigen midden-Europa gerichte raketten ir middelgrote afstand. Niettemin ft Nixon hoop dat bij de Salt- lerhandelingen in Wenen vorderin- kunnen worden gemaakt. lat Vietnam betreft zegt de Ame- lanse president, dat de terugtrek- ig van Amerikaanse troepen wordt irtgezet, aangezien bij de pacifi- ie van Zuid-Vietnam goede vorde- gen zijn gemaakt. het Nabije-Oosten zal Amerika ven streven naar een vredesrege- tussen Israël en- de Arabische iden. imerika is voor een dialoog met :ing en bereid Rood-China tot dc toe te laten als dat niet ten :te gaat van Nationalistisch-China. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De heer H. van Tuyn, directeur van de Exota-limo- nadefabriek, heeft Vara-ombudsman Marcel van Dam er gisteravond van beschuldigd te hebben gedreigd de kwestie van de Exota-flessen met naam en toenaam in diens uitzending aan de orde te zullen stellen, als van de zijde van Exota geen schadever goeding van ƒ25.000 werd betaald aan de vader van het jongetje dat door een scherf werd getroffen. Marcel van Dam, om commentaar gevraagd, noemde deze beschuldiging „van a tot z gelogen". Hij is van plan een klacht in te dienen tegen de heer Van Tuyn. De heer Van Tuyn uitte zijn be schuldiging in een televisie-uitzen ding van de dissidente boer Kroonen- burg. Hij zou via zijn advocaat met mr. Kroonenburg in contact zijn ge treden. Marcel van Dam zou zijn dreige ment op of omstreeks 8 december hebben geuit. De heer Van Tuyn zei ons gisteravond dat hij zijn beschul diging niet eerder had geuit, omdat deze „moeilijk of niet bewijsbaar" was. Gisteravond was hij er wel toe over gegaan, omdat Marcel van Dam vol gens de heer Van Tuyn zelf min of meer zinspeelt op het telefoongesprek in de dagvaarding van het hoger be roep dat de Vara tegen het vonnis over de Exota-kwestie heeft aangete kend. Volgens Marcel van Dam is ook daarvan geen sprake. Treinstellen van de Zweedse spoorwegen staan werkeloos langs cle perrons van het centraal sta tion in Stockholm. Door de sta king van de hogere spoorweg ambtenaren ligt het treinverkeer volkomen stil. ALGIERS (Reuter. UPI, AP) Algerije heeft alle Franse oliebelangen genatio naliseerd. President Boumé- dienne heeft bekendgemaakt, dat vanaf vandaag de Alge rijnse regering 51 procent van de aandelen van alle Franse maatschappijen in haar bezit heeft. Boumédienne liet weten, dat alle installaties en produktiemid- delen die verband houden met de aardgas winning, ook zijn ge nationaliseerd, evenals de appa ratuur waarmee het transport van aardgas en olie wordt ver zorgd. Het gaat hierbij vooral om een groot netwerk van olie pijpleidingen. De belangrijkste Franse oliemaat schappijen die in Algerije werkzaam zijn, zijn de staatsmaatschappij Elf- Erap en de Compagnie Fran?aise des Pétroles. in Nederland beter bekend als Total. Frankrijk is voor niet min der dan 50 procent aangewezen op olie uit Algerije. De maatregel van Boumédienne komt niet als een verrassing. Een op handen zijnde nationalisatie van de Franse bezittingen in Algerije beïnvloedde de onderhandelingen tus sen beide landen over nieuwe olie prijzen al geruime tijd. Frankrijk en Algerije onderhandelen al bijna twee maanden over nieuwe ólieprijzen. Eisen De Algerijnse eisen luidden: - een verhoging van de „lijstprijs" (prijs-aan-de-haven), de belastingen en de transportprijs; - uitbreiding van het aantal Franse proefboringen in Algerije Met name tegen de tweede eis ver zette Frankrijk zich steeds met klem, omdat bij een eventuele nationalisatie waarover toen nog nieT was ge sproken, maar waarmee Frankrijk rekening hield geen enkele zeker heid zou bestaan dat de opbrengst van de proefboringen die erg veel geld kosten er ooit uit zou komen. Frankrijk vroeg, toen de recente onderhandelingen in Teheran lussen 22 oliemaatschappijen en de zes olie producerende landen rond de Per zische Golf bezig waren, aan Algerije de bilaterale onderhandelingen te schorsen om het resultaat van de be sprekingen in Teheran af te wachten. Algerije daarentegen heeft altijd ge zegd dat de besprekingen in Teheran los gezien moesten worden van de besprekingen tussen Frankrijk en All- gerije. Aan het besluit tot nationali satie is geen verder overleg voorafge gaan. Vergoeding Boumédienne heeft voorts laten weten dat Frankrijk een vergoeding zal ontvangen, „vergelijkbaar met de vergoeding die werd betaald aan en kele andere oliemaatschappijen die in 1967 door Algerije werden genaast". Hij zei, dat „alsnog overleg kan plaatsvinden over de prijzen die Frankrijk voor de Algerijnse olie zal moeten betalen" en dat „die prijzen gebaseerd zullen zijn op de wereld markt". AMSTERDAM Een exclusieve reductiepas voor alle leden van de vakbeweging. Dat is de kern van een uniek plan, waarmee de Amsterdam se reclame- en public relations-advi- seur P. Sybrandy op drastische stryd wijze een eind wil maken aan de ho ge graad van ongeorganiseerdheid van de Nederlandse werknemers. Hij noemt zijn oplossing „het ei van Co lumbus" voor een probleem, waarmee de vakbeweging nu al jarenlang uit zichtloos worstelt. De heer Sybrandy (zelf werkgever en lid van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond): „Met de reduc tiepas is het mogelijk twee vliegen In één klap te slaan. Bij een goedé aan pak krijgt de vakbeweging er in en kele jaren tijds twee miljoen leden bij en de werkgevers kunnen zich jaarlijks 225 miljoen gulden bespa ren." (voor vervolg zie pag. 9) Minderjarige en pil LONDEN (AP) Voor de Britse medische tuchtraad zal een huisarts moeten verschijnen omdat hij de ouders van een 16- jarig meisje heeft verteld dat hun dochter stiekum de pil ge bruikt. De zaak zal ongetwijfeld leiden tot felle debatten over de medische ethiek in de moderne maatschappij. Dr. Robert Browne, die 64 jaar is en vader van drie tieners, moet zich verantwoorden wegens een ernstige misdraging in zijn ambt omdat hij de ouders van het meisje zonder haar toestemming op de hoogte heeft ge steld van haar geheim. De raad heeft de bevoegdheid dr. Browne uit het medisch register te schrappen indien hij schuldig wordt bevonden. DEN HAAG Tegen Zuidmoluk kers die in groepsverband militairis- tische oefeningen uitvoeren zal geen strafvervolging worden ingesteld. Mi nister Beernink en staatssecretaris Wiersma zeggen dit in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Geertsema (VVD). Een onderzoek heeft, zeggen zij, aangetoond dat tijdens deze oefenin gen geen vuurwapens worden ge bruikt. Op grond daarvan zijn de oefeningen niet strafbaar. De veronderstelling van het kamer lid dat de Ambonezen wel in strijd met wettelijke bepalingen omtrent weerkorpsen handelen gaat de be windsman te ver. Het zal duidelijk zijn dat het hier niet om een weer korps gaat en bovendien zijn de wet telijke bepalingen hieromtrent, die al uit de vorige eeuw dateren, niet of nauwelijks bekend. De vrouwen moeten nog meer op hun hoede zijn voor de vrouwen dan voor de mannen. JEAN- JACQUES ROUSSEAU Zo, begroef ik daar vorig jaar mijn vitaminetabletten? Zon en maan 26 februari: zon op 7.34, onder 18.13; maan op 7.48, onder 20.10; 4 maart E K. Hoog water Hoog water, 26 februari: Rot terdam le getij 5.08, 2e getij 17.47; Scheveningen 3.45-15.59; Vlissingen 2.26-14 52; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 4.14-16.31 Koude lucht dringt over Scan dinavië en Denemarken naar het zuiden en zal in de komende vierentwintig uur ook Nederland bereiken. Het eerst in het noord oosten van het land. Mogelijk zal het binnenstromen van deze lucht met wat neerslag gepaard gaan. Een gordel van hoge barome terstanden strekt zich van Spanje via de Britse eilanden tot aan Spitsbergen uit. Tussen dit lucht drukmaximum en een depressie bij Finland heeft zich een noor delijke stroming ingesteld, die de koude lucht van Scandinavië, waar het afgelopen nachten ma tig tot streng gevroren heeft, in beweging heeft gezet. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76.6 cm millibar). Dalend. Van onze correspondente HILVERSUM De 17-jarige Bram Portengen, die om zijn lange haren verwijderd was van de chr. Jhr. mr. De Savornin Lohmanschool in Hilver sum, is geaccepteerd bij de chr. Julia- naschool aldaar. In een brief van het bestuur van de stichting Verenigde christelijke scholen aan zijn ouders werd meege deeld, dat Bram van dinsdag af niet meer tot de lessen zou worden toe gelaten. Zijn haardracht zou, aldus de brief, voor de docenten onaanvaard baar zijn. De afgelopen maanden heeft zich om het lange haar van Bram Portengen heel wat afgespeeld. Zijn vader is de laatste maanden herhaalde malen bij directeur J. Soetekouw geroepen. Eind vorig jaar begon de directeur aan merkingen te maken. Hij dreigde de jongen van school te sturen. Op de iaatste dag van de kerstvakantie ging Bram naar de kapper, maar de eerste schooldag al kreeg hij te horen, dat zijn haar nog te lang was. Er volgde een langdurige briefwis seling met bestuursleden en andere ouders. Tot slot werd zelfs een com missie van wijze mannen in het le ven geroepen, die vanmening was, dat de haardracht van Bram accep tabel was. Het schoolbestuur, dat aanvankelijk niet achter de directie stond, ging later overstag, overigens wel nadat drie bestuursleden door de ze affaire de afgelopen weken zijn afgetreden. Directeur Soetekouw heeft de ove rige leerlingen van de hoogste klas sen die ook lang haar dragen, laten weten, dat hun hetzelfde lot zal tref fen, als maandag hun haar niet is gekortwiekt. Een aantal van hen heeft duidelijk gemaakt, dat ze hierop niet zullen ingaan. Canadees disconto opnieuw verlaagd MONTREAL Het bankdisconto in Canada is verlaagd van 5,75 tot 5.25 procent. Het is de tweede verla ging in negen dagen. Op 15 februari was het percentage van de rente die de centrale bank vraagt bij leningen aan handelsbanken en effectenhande laren teruggebracht van 6 tot 5,75. De president van de centrale bank van Canada, heeft verklaard, dat de verlaging een verdere verruiming van het krediet tot doel heeft zowel in het belang van de binnenlandse economie al3 ter versterking van de betalings balans. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Van onze correspondente BREDA Enkele groepen jonge ren hebben tijdens het carnaval een straatterreur uitgeoefend waarvan naar schatting dertig mensen het slachtoffer zijn geworden. Volgens de politie hebben zij car- navalvierders opzettelijk mishandeld en vernielingen aangericht. Gisteren werden elf jongens aangehouden van wie negen weer vrijgelaten moesten worden wegens gebrek aan bewijs. De jongens zijn waarschijnlijk In twee of drie groepen aan h».; werk geweest. Ze bleken al voor carnaval „wapens" te hebben gemaakt. Hel onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de daders geschminkt en ver kleed waren en zich snel uit de voe ten konden maken tussen de fees tende massa. De politie heeft er overigens veel voorbeelden van, dat carnaval dit jaar in Breda opmerkelijk ruw ls verlopen. De balans vermeldt twee doden bij nachtelijke verkeersonge lukken, één moordpoging, twee steek partijen, tientallen vechtpartijen, vernielingen en diefstallen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1