Laird verwacht in Laos zware strijd j Geen moord op de indianen in Brazilië Israël blijft oude grenzen afwijzen Amerikaanse leger bespiedt burgers Calley: verliezen vijand sterk overdreven Regering Zweden wil 3000 van de 5500 officieren schorsen I Leslie van Houten probeert Manson vrij te pleiten „Amerikaanse volk moeten feiten weten Regeling nationalisaties N ederland-Egypte Marnix-aktie op 24 april Amerikaans leger beschuldigd Boze reacties uit Afrika 11 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 GENÈVE (UPI) Volgens het In ternationale Comité van het Rode nis is er momenteel geen sprake van moord of slechte behandeling in Indianen in het Amazonegebied van Brazilië. Wel is de organisatie van mening, dat direct maatregelen »dig zijn om de Indiaanse stammen beschermen tegen ziekten, onder- leding en de plotselinge onvoorbe- eide inwerking van de moderne be- ichaving. Het Rode Kruis roept de Brazi liaanse regering dan ook op, haar in- egratiepolitiek met grotere zorg te imlijsten en meer middelen ter be- ichikking te stellen aan de autoritei ten, die met de uitvoering van deze (olitiek belast zijn. Een en ander werd bekend ge naakt in een Rode Kruis-rapport, dat volgde op een onderzoek in het Ama- :one-gebied, dat van mei tot septem- vorig jaar werd ingesteld naar lönleiding van nieuwe berichten over lassamoord op Indianen. Het onder- oek werd uitgevoerd door drie art- i, onder wie de Nederlander Sjouke Bakker. Volgens het Rode Kruis-rap- port had dit team volledige bewe- jingsvrijheid. liaanse overheid met meer zorg de mensen moet selecteren, die voor het eerst contact maken met de Indianen, die voor een belangrijk deel nog „in het stenen tijdperk" wonen. Het Rode Kruis-rapport stelt de vorming van speciale reservaten voor, waar de Indianen onder het nodige toezicht kunnen wennen aan invloed van de westerse beschaving, die hun woongebieden thans in snel tempo nadert. De artsen bevelen de autoriteiten ook dringend aan de Indianen eerst medische verzorging te bieden, voor dat het integratieproces begint. Er zijn besmettelijke ziekten, waartegen de geïsoleerd levende Indianen nog geen afweerstoffen hebben. BEEN MOORD De onderzoekers bezochten meer dan twintig stammen in dertig dor- >en; die iets meer dan eenderde van de totale Indiaanse bevolking in het Amazone-gebied (50.000 - 70.000) uit maken. „Tijdens zijn missie zag het team nergens enig bewijs van moord- jartijen of enig teken van fysieke nishandeling var. Indiaanse stammen individuen", aldps het rapport. Wel werd opgemerkt, dat de Brazi- LOS ANGELES (Reuter) De open- tbare aanklager in het proces tegen de hippieleider Charles Manson en de "leden van zijn gemeenschap heeft de Verklaringen van de jongste ver dachte, de 21-jarige Leslie van Hou den, een „net van leugens" genoemd. 1 Leslie had maandag bekend mede plichtig te zijn aan de moord op de Tniljonair Leno la Biancao en zijn wrouw Rosemary. Zij had tevens ver telaard dat Charles Manson bij de pioordpartij niet aanwezig was ge- yweest en ook niet was meegereden 'Vnet de auto waarmee men op Jmoordexpeditie was gegaan. 0 Rechter Bugliosi hield Leslie van buten haar vroegere verklaringen oor, volgens welke Charles er wel dj was geweest. Volgens de rechter rilde de verdachte proberen de hip- lieleider van moord vrij te pleiten, uit zeven mannen en vijf vrouwen ïstaande jury, die de vorige maand ^eslie van Houten, Patricia Krenwin- cel, Susa Atkins en Charles Manson chuldig aan moord heeft bevonden, noet nu uitmaken of de verdachten n de gaskamer ter dood moeten wor den gebracht of levenslange gevange- lisstraf dienen te krijgen. Westduitse diplomaat moet Moskóu verlaten MOSKOU (DPA, Reuter) De eer- e secretaris van de Westduitse am- (assade in Moskou, Immo Stabreit, noet de Sowjetunie verlaten vanwege ictiviteiten, die „niet verenigbaar met ajn diplomatieke status" zijn. Ambassadeur Allardt heeft de be- chuldigingen van de hand gewezen. Van Duitse zijde in Moskou ver- noedt men, dat de Russische maatre- telen een vergelding betekenen voor le uitwijzing van de Russische am- (aksadesecretaris in Bonn, Borowins- ci, die vorig jaar werd ontmaskerd ils agent van de Russische militaire ilichtingendienst. ONDERVOEDING Een enkele keer troffen de onder zoekers nog wel een geval aan van Indianen, die gedwongen te werk werden gesteld door kolonisten en ernstig ondervoed waren, doordat ze slechts met een minimale hoeveelheid voedsel werden betaald. De Rode Kruis-artsen tonen zich in het algemeen tevreden over het werk van de missionarissen onder de In dianen, maar door hun geringe aantal en door hun gebrekkige hulpbronnen blijft de invloed van hun arbeid erg beperkt. WASHINGTON, SAIGON (UPI, AP, Reuter) Het Amerikaanse volk heeft er recht op de feiten te weten. Iedereen die veronderstelt, dat de weg naar ons belangrijkste doel, zelfbeschikking voor het Zuidvietnamese volk, een gemakkelgke zal zyn, weet eenvoudig niet waarover hg denkt of praat. De komende tgd zullen er nog hevige gevechten in Laos en elders in Indo-China geleverd moe ten worden en ik wil niet suggereren dat de Zuidvietnamezen iedere slag zullen winnen. Aldus de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, gisteren tgdens een gesprek met jour nalisten in Washington. Eén ding stond echter vast, aldus de minister, 'de Amerikaanse betrok kenheid bij de oorlog in Indochina wordt minder en minder en die poli tiek zetten we voort'. Ondanks de hevige gevechten en zware verliezen hadden de Zuidviet namezen in Laos reeds belangrijke resultaten geboekt. Het was niet de bedoeling dat ze delen van Laos be zetten. Hun enige opdracht was de ]Vf||gLi0 Ho Tsji Minh-bevoorradingsroute van de Noordvietnamezen te onderbreken. boven Laos hun bommenlast laten vallen, hadden gesignaleerd. Daardoor waren de Amerikanen een gemakkelijk doelwit geworden voor de Noordvietnamese raketten. Om de Noordvietnamezen voor te zijn, waren toen de installaties onder vuur genomen. JERUZALEM (Reuter, AP, UPI, AFP) Israël zal in zijn formele antwoord op de jongste Egyptische vredesvoorstellen vasthouden aan zijn weigering zich geheel terug te trekken ach ter de grenzen, die voor de zes daagse oorlog van 1967 beston den. Dit staat in een communiqué, dat werd uitgegeven door het bureau van de Israëlische premier, Golda Meir. Eerder was uit doorgaans welinge lichte bron vernomen, dat Israël in zijn antwoord aan Gunnar Jarring met betrekking tot de -kwestie van de terugtrekking wellicht geen melding zou maken van de grenzen, zoals die voor de oorlog bestonden. Volgens ge noemde bron zou het daardoor voor Kairo gemakkelijker worden positief te reageren op de Israëlische oproep tot onderhandelingen over alle wrijf punten. STRIJD De bevestiging van Israëls verwer ping van de Egyptische eis tot totale terugtrekking uit de bezette Ara bische gebieden, volgde op 'persbe richten uit Kairo, volgens welke de Egyptische afgevaardigde bij de VN. el-Zajjat, bemiddelaar Jarring had verzekerd, dat Egypte zijn voorstellen bij het uitblijven van een positieve Israëlische reactie zal intrekken en de gewapende strijd zal hervatten. Volgens Israëlische functionarissen zal het uitgewerkte Israëlische ant woord het aanstaande weekeinde aan VN-bemiddelaar i'Jarring worden overhandigd. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, heeft in antwoord op vragen in het Israëlische parlement gezegd, dat er van Ameri kaanse zijde geen druk is uitgeoefend op Israël. Eban zei, dat Israël „spoe dig" zal antwoorden op de Egyptische WASHINGTON (UPI, Reuter) Het Amerikaanse leger houdt al enkele jaren dossiers bij over de binnenlandse politieke activiteiten van talrijke Amerikanen, die zich op de een of andere manier tegen de regeringspolitiek verzetten. Er wordt zelfs gebruik gemaakt van een computer, waarin alle gegevens worden vastgelegd. Twee vroegere medewerkers van de militaire inlichtingendienst heb ben de subcommissie voor constitu tionele rechten van de Senaat vol ledige documentatie verschaft, met Inbegrip van namen, data en plaat sen. Zij willen hiermee bewijzen, dat de activiteiten van het leger een ernstige bedreiging vormen voor de constitutionele scheiding tussen militaire en burgerlijke za ken. De twee ex-agenten zeiden, dat dossiers en zwarte lijsten van het leger niet alleen communisten be treffen, maar ook vroegere militai ren, die zich tegen de oorlog in Vietnam hebben uitgesproken. Ook zijn gegevens verzameld over be kende politieke activisten als David DeLllinger, Abbie Hoffman, dr. Benjamin Spock, actrice Jane Fon da, ds. Ralph Abernathy en duizen den anderen. Meer dan 1500 agenten in burger hielden zich bezig met de campagne voor de armen in 1968, de republi keinse en democratische conventies, vredesmarsen en hippie-communes. Zij maakten foto's en schaduwden talrijke 'verdachten'. Volgens de democratische senator Ervin verza melden zij gegevens voor de ver keerde mensen, het verkeerde doel en op de verkeerde tijd. Minister van defensie Meivin Laird, 'die zich ernstig 'zorgen maakt over het optreden van het leger, heeft reorganisaties aange kondigd. Hij benoemde een raad van burgers in het Pentagon, die op hoog niveau controle moet uitoefe nen. Ook beperkte hij de bevoegd heden van de gezamenlijke chefs van staven. Intussen zouden de federale bu reaus misleidende rapporten aan de subcommissie van de Senaat heb ben gezonden, die te weten wilde komen wat met de inlichtingen werd gedaan. Een voorbeeld: een kapitein van het leger liet een waarschuwing uitgaan tegen het verstrekken van dossiers en andere inlichtingen aan het Congres. nota. Israël wil de onderhandelingen via dr. Jarring voortzetten zonder re kening te houden met 'een datum- grens. „Wanneer Egypte zou besluiten op 7 maart het bestand te beëindigen, zou het daar alleen de verantwoorde lijkheid voor dragen", aldus de be windsman. Eban merkte ook op, dat zijn land niet wil praten over garanties van de grote mogendheden, zolang 'er nog geen vredesverdrag is gesloten. „Met voldoening heeft Israël vernomen, dat de Amerikaanse regering de garan tiekwestie opvat als aanvullend op een vredesverdrag", zei de minister. Geruchten over een verbetering van de betrekkingen met 'Frankrijk noemde hij tot slot „ongegrond". De topleideer van de Palestijnse guerrilla-organisaties, Jasser Arafat, en de commandant van het Palestijn se bevrijdingsleger, generaal Jahja, zijn overeengekomen een fusie van de elf grote guerrilla-organisaties af te dwingen. Volgens welingelichte zegslieden zouden zij eenheid van de organisa ties als het enige alternatief beschou wen voor een volledige ineenstorting van 'de verzetsbeweging. Arafat en Jahja zouden eveneens overeengeko men zijn linkse groepen in te tomen, die zich ten doel stellen koning Hoes sein van JordaMië van de troon te stoten. DEN HAAG In Cairo is van morgen een overeenkomst tussen Nederland en Egypte getekend, waar bij de schadeloosstelling voor door Egypte genationaliseerde Nederlandse ondernemingen na vele jaren van be sprekingen is geregeld. In de jaren 1960, 1961 en 1963 natio naliseerde Egypte een groot aantal ondernemingen waardoor ook Neder landse belangen werden getroffen. In het afgelopen jaar zijn onderhande lingen gevoerd met de Egyptische au toriteiten, die tot overeenstemming hebben geleid. Voor Egypte tekende de minister van economische zaken, Mahammed Abdullah Marzuban en voor Nederland de Nederlandse am bassadeur in Cairo, dr. Th. P. Bersma. Van het totaal van de Nederlandse claims zal vijftig procent worden te rugbetaald. De snelheid van de af wikkeling van de clams hangt samen met drie factioren: de grootte van de claim, het volume van het handels verkeer en de administratieve af handeling. De grootte van de Nederlandse claims bedraagt ongeveer twaalf mil joen gulden. Kindje gestikt KOBLENZ (DPA) Bij een brand in het voorschip van de Nederlandse Rijntanker Mattijs von Kortenhof uit Lent is woensdag het negen maanden oude dochtertje van matroos Jansen uit Gendt door rookvergiftiging om het leven gekomen. Het kind stierf na aankomst in een ziekenhuis in An- dernach. BOEDAPEST (DPA) De Tsjecho- slowaakse premier, Loebomir Strou- gal, heeft in Boedapest gezegd dat zijn land bereid is tot besprekingen met West-Duitsland over verscheide ne vraagstukken, bijvoorbeeld over het verdrag van München van 1938. Op een persconferentie zei Strougal dat de „terughoudende politiek" van Bonn er de oorzaak van is dat deze besprekingen nog steeds niet zijn be gonnen. Ergens in Egypte krijgen mili tairen een parachutistentrarning. Zij worden echter niet voor pa rachutist opgeleid, maar voor .luchtsoldaat'Deze luchtso'daten zullen zonodig worden ingezet voor verrassingsaanvallen, zo Het het Egyptische ministerie van de fensie weten. ANTWERPEN Ter voorbereiding van de bijbeldag, die zoals ieder jaar weer op 1 mei in Antwerpen zal wor den gehouden, begint op zaterdag 24 april in deze stad de Marnix-aktie. Deze aktie is bedoeld om de Vlaamse bevolking uit te nodigen voor de bij beldag door middel van verspreiding van bladen. Jongeren uit Vlaanderen en Nederland werken daaraan mee. Door het opblazen van onder meer een oliepijpleiding, waren de Noord vietnamezen al in ernstige moeilijk heden gekomen. Bovendien moesten ze nu gebruik maken van wegen meer naar het westen en die boden minder bescherming voor Ameri kaanse aanvallen uit de lucht. Voor de vierde achtereenvolgende dag hebben de Zuidvietnamezen gis teren in Laos geen vooruitgang ge boekt. De troepen liggen nu ingegra ven op ongeveer 10 kilometer van de grens met Zuid-Vietnam. Militaire verkenningen hebben aangetoond dat de Noordvietnamese troepen, die zich in de oerwouden hadden teruggetrok ken toen de Zuidvietnamezen Laos binnenvielen, nu weer naar het oos ten oprukken. Bovendien zouden ver sterkingen uit Noord-Vietnam aanko men. De strijd is enigszins geluwd, maar zoals minister Laird voorspelde, zal er over enkele dagen ongetwijfeld weer hevig gevochten worden. De Amerikaanse Democratische se nator Edmund Muskie, die de meeste kans maakt volgend jaar de kandi daat van de Democratische partij te zijn bij de presidentsverkiezingen heeft de inval in Laos scherp veroor deeld. Hij drong aan op terugtrekking van alle Amerikanen uit Indo-China voor het eind van dit jaar. Muskie noemde de Vietnamisering een verkeerde po litiek, of zij nu werkte of niet. D« vrede zou aan de onderhandelingstafel bevochten moeten worden. Als Amerika zou zeggen, dat het alle troepen voor het eind van dit jaar terugtrekt, zou onderhandeld kunnen worden over ijle krijgsgevan genen en andere vredesvoorwaarden. Muskie noemde het cynisch van de regering-Nixon te zeggen, dat er geen Amerikaanse grondtroepen' vochten in Laos. Alsof het verschil maakte of een infanterist vuurde of een boord schutter vanuit een helikopter enkele meters boven de grond. De Democratische fractie in de Amerikaanse Senaat heeft met 31 te gen 8 stemmen een resolutie aange nomen waarin van de regering wordt gevraagd de Amerikaanse troepen voor het eind van 1972 uit Indo-Chi na terug te trekken. Verliezen De Amerikanen hebben tot nu toe boven Laos 29 helikopters verloren. Dat zijn in verhouding de zwaarste verliezen die de Amerikanen de afge lopen vier jaar bij een operatie heb ben geleden. Bij het neerhalen van de helikopters zijn veertig Amerikanen omgekomen, 26 gewond geraakt en 15 worden vermist. Amerikaanse gevechtsbommenwer pers hebben gisteren opnieuw doelen in Noord-Vietnam bestookt. Raketten werden afgevuurd op Noordvietna mese raketinstallaties even ten noor den van de gedemilitariseerde zone. De bombardementen waren uitge voerd, omdat de Noordvietnamese ra dar de Amerikaanse toestellen die FORT BENNING (UPI, Reu ter) Tijdens een kruisverhoor heeft luitenant William Calley het Amerikaanse leger ervan be schuldigd, dat het de vijandelijke verliezen in Vietnam overdreef om het thuisfront te kunnen ver tellen, dat er meer vijanden dan eigen militairen werden gedood. „Alles telde mee, zelfs buffels, var kens en koeien. Als je iets gedood had, deed je in je rapport alsof het militairen waren. Ik wist, dat ik de dood van tenminste tien vijanden moest rapporteren, als ik één van mijn mannen had verloren", aldus Calley, die terecht staat in verband met het bloedbad in Son My. Romantische Amsterdammers kunnen thans voor een luttel be drag elke avond hun eigen (stads)licht opsteken. De oude kappen, welke thans door andere vervangen z{in, liggen voor elke geïnteresseerde te koop ...en dat is een lichtpunt in deze moderne tijd. LAGOS (Reuter, AFP) De mili taire heerser van Nigeria, generaal- majoor Gowon, heeft gezegd, dat zijn land uit de studiegroep van acht Ge- menebestlanden voor de veiligheid op de Indische Oceaan treedt, als gevolg van het Britse besluit helikopters aan Zuid-Afrika te verkopen. Andere stappen zullen ernstig worden over wogen, zei hij. Ghana heeft zijn hoge commissaris in Londen, Attafoea, voor overleg naar Accra ontboden. In een officiële verklaring heet het, dat Ghana het Britse besluit onvoorwaardelijk ver oordeelt. Ghana zal ook overeg ple gen met Afrikaanse landen en landen van het Gemenebest. STOCKHOLM (DPA. UPI) De Zweedse regering, die thans wordt geconfronteerd met de ernstigste ar beidsonrust sinds 1945, wil met in gang van 4 maart 3000 van de 5500 beroepsofficieren in Zweden schorsen. De maatregel zal worden doorgevoerd als voor die datum de vakorganisaties voor hogere ambtenaren hun op 1 fe bruari begonnen stiptheidsacties niet stopgezet hebben. De schorsing is bedoeld als tegenzet van de Zweedse staat als werkgever tegen de staking van 500 hogere spoorwegambtenaren, waardoor het spoorwegverkeer in Zweden al 18 da gen stilligt. De officieren zijn aange sloten bij de ambtenarenvereniging SR, waar genoemde Spoorwegambte naren eveneens lid van zijm De voor genomen schorsing heeft ten doel de stakingskas van de SR te treffen. De schorsing van de officieren zou betekenen, dat 30.000 van de 45.000 dienstplichtigen die opgeleid worden, naar huis gezonden moeten worden. Uit veiligheidsoverwegingen zullen de door de maatregel getroffen legeron derdelen niet bekendgemaakt worden. De regering heeft ook voor hogere ambtenaren van domeinen, de scheepvaart, de telegrafie en bij openbare werken een schorsing afge kondigd. In het geheel zullen na het van kracht worden van de schorsingen in het loonconflict van de hogere ambte naren en employé's met de staat, 10.000 leden van de twee ambtena- renorganisaties in Zweden in staking, en ongeveer 37.000 ambtenaren ge schorst zijn. Er werd toen gerapporteerd, dat 250 vijandelijke militairen waren ge dood. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat al de doden burgers wa ren geweest. Calley zou er zelf 102 hebben neergeschoten. Gisteren gaf hij voor het eerst toe, dat hij in een greppel had geschoten, waarin zich burgers bevonden. Hij voegde eraan toe: „Ik ben nog steeds van mening, dat ik handelde zoals m« was opgedragen. Ik voerde de op dracht uit, die mij was gegeven en ik meen dat ik daar niet verkeerd aan heb gedaan". IN OPDRACHT De verdediging beweert, dat Calley in opdracht van zijn bevelvoerende officier kapitein Ernest Medina han delde. Bovendien leed hij aan een verminderd verantwoordelijkheidsge voel als gevolg van de spanning van de oorlogvoering. Hij zou niet meer In staat zijn geweest uit te maken, of de opdrachten legaal waren. De aanklager beweert, dat tenmin ste 70 mensen, meest oude mannen, vrouwen en kinderen, in de greppel werden gedood door Calley en andere leden van zijn groep. Calley zegt, dat hij slechts één magazijn met ten hoogste 18 kogels in de greppel had leeggeschoten. Hij ontkent, iets te maken te heb ben met de dood van 30 andere bur gers. die elders in het dorp werden neergemaaid. Ook zou hij niet ver antwoordelijk zijn voor de dood van een kind en een monnik. Calley: „Ik kreeg opdracht het dorp in te gaan en de vijand te vernieti gen. Dat was die dag mijn taak. Ik dacht niet aan vrouwen en kinderen. Zij waren voor ons allemaal gelijk en wij behandelden hen gewoon als vijandelijke militairen". Hij zei, dat kapitein Medina hem bevolen had, alles in het gebied te vernietigen. Deze opdracht werd vijf keer herhaald, twee maal via de ra dio tijdens de aanval. Uit het verhoor bleek, dat Calley aanvankelijk geen opdracht had ge geven, de mensen in de greppel neer te schieten. Medina vroeg hem via de radio, waarom hij de opdracht niet had uitgevoerd. De kapitein gaf daar op bevel, de Vietnamezen te doden. Calley keerde naar zijn groep terug en schreeuwde dat de mensen „uit de greppel moesten worden verwijderd om van ze af te komen". Toen hij bij zijn mannen kwam, waren zij al aan het schieten. Op de vraag wat hij toen deed antwoordde Calley, dat hij ook op de Vietnamezen begon te vu ren. SLECHTS VIJAND De verdediging stelde enkele vra gen om vast te stellen, dat Calley niet weloverwogen het doden van de Viet namezen had bevolen. Hierop ant woordde de luitenant, dat het niet zijn bedoeling was geweest, mannen, vrouwen en kinderen in Son My en omgeving te doden. „Ik wilde slechts de vijand vernietigen. Daarom ging ik het gebied binnen." Calley bevestigde verwacht te heb ben, dat er beschuldigingen tegen hem ingebracht zouden worden. Twee dagen na het bloedbad sprak kolonel Henderson, de brigade-commandant, met kapitein Medina. Deze zei later: „Het lijkt erop, dat ik 20 jaar de ge vangenis inga", aldus Calley, die zelf pas argwaan kreeg, toen hij ruim een jaar later naar de Verenigde Staten terugkeerde. Opnieuw bracht Calley het feit ter sprake, dat er veel mijnen lagen in het gebied van Son My en dat de Amerikaanse militairen voortdurend in levensgevaar waren. Zij waren bang bij elke voetstap. Ook vertelde hij één van zijn mannen tijdens de operatie in Son My tot de orde te hebben geroepen, toen hij een vrouw aanrandde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11