ZES TREFFERS VOOR ORANJE Weer geen visum voor Ashe Willy Lippens paste zich goed aan, zegt bondscoach Fadrhonc Ajax-schutterij redt in tweede helft gezicht van l\ederlands elftal tegen Luxemburgse amateurs Stand groep 7 Rolmapersoneel kan Amsterdamse trams repareren Vragen over volkswa^enfabriek in Tilburg NeVoBo kan geen buitenlandse trainer vinden Nicotine-vrije tabak in Polenba; Proefboring zout bij Pieterburen 10 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1' Nederland heeft dan eindelijk zijn eerste overwinning in het toernooi om de Europese beker voor landenploe gen. Maar de manier waarop deze score is bereikt, blijft hoogst onbe vredigend. Een triomf met dubbele cijfers had tegen de dappere Luxem burgse amateurs makkelijk haalbaar moeten zijn. „Slechts via een wonder hadden we hier kunnen winnen", zei de 49-jarige Luxemburgse bonds coach Ernst Melchior na het eenzij dige duel. „We hebben in 1963 voor het laatst met 2—1 van Nederland gewonnen. Sinds die tijd is 't voetbal in dit land zeker twee klassen beter geworden. Wij zijn in Luxemburg op hetzelfde peil gebleven. Dat komt door het amateurisme. Nooit zal er in ons land profvoetbal komen. Daar voor is ons land veel te klein. Zodra wij een paar talentvolle spelers heb ben worden zij door Franse. Duitse en Belgische clubs weggehaald. Alleen voor het nationale team kunnen we die buitenlanders inschakelen. Dat hebben ze in hun contracten laten opnemen. Ze zijn echter alleen voor de wedstrijden zeil beschikbaar. Niet voor centrale trainingen, niet voor de voorbereidingen", aldus de vriende lijke Oostenrijker die zijn contract bij de voetba'bond van het groother togdom inmiddels tot na 1972 heeft verlengd. De oud-rechtsbuiten van Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Eén helft heeft Nederland gevoetbald. Want pas in de tweede periode van het weinig opwindende duel tegen Luxemburg zorgde de brigade van bondscoach Frantisek ^Fadrhonc voor het doelpuntenfestijn, dat zo onbekommerd voorspeld was. De wrange smaak van vóór rust slechts debutant Willy Lippens scoorde toen werd vooral door de uitverkoren Ajacieden met vijf treffers weggespeeld. Cruyff (2), Keizer (2) en Suurbier tilden de eindstand naar 60. De Amsterdammer draaide fabuleus om een van de Luxemburgse verdedi gers heen, legde de bal stil, maakte de schaarbeweging waarop hij patent schijnt te hebben en kogelde onhoud baar langs de ontluisterde Hoffmann. Verdediger Wim Suurbier, die overi gens met zijn opkomende acties voor die tijd weinig imponeerde, maakte het half dozijn kort voor het eindsig naal vol: 60. Het Ajax-schuttersfestijn deed het trieste spel van de eerste helft wat vergeten. Want vooral in de eerste 45 minuten voldeed dit Nederlands elftal geen moment aan de hoge verwach tingen. Daarvoor was het een te scha mele en te weinig inspirerende verto ning. De 1.500,overwinningspre mie werd erg goedkoop gekregen. Ne derland heeft slechts één helft ge voetbald. NederlandLuxemburg 60 (10) 26. Lippens 10, 53. Keizer 20, 59. Cruijff 30, 69. Cruijff 40, 80. Keizer 50, 83. Suurbier 60. Scheidsrechter Faik Bajrami (Aalba- nië). Toeschouwers: 40.000. Nederland: Van Beveren, Israel, Neeskens, Drost; Jansen, Van Hane- gem, Pahlplatz; Lippens, Cruijff, Kei zer. Luxemburg: René Hoffmann; Schmidt, Flenghi, Pilot, Jempy Hoff mann; Philip, Jeitz; Nikolas Hoff mann, Dussier, Braun, Kirchens. GERRIT DEN AMBTMAN Oost-Duitsland 2 2 4 60 Joegoslavië 2 11 3 31 Nederland 3 1113 7—2 Luxemburg 33 013 DEN HAAG De werkgroep openbaar vervoer in de agglomeratie Amsterdam heeft de directie van Werkspoor in Utrecht gewezen op de mogelijkheid oudere werknemers van haar afdeling Rollend Materieel (ROLMA) gedurende een aantal jaren eventueel tot het pensioen revi siewerkzaamheden te laten verrichten aan Amsterdamse tramwagens. Deze suggestie wordt gedaan in een brief naar aanleiding van acties om totale sluiting van Rolma te voorko men. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid ir. S. A. Posthumus (soc) heeft de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat gevraagd of het waar is dat de voorgenomen bouw van een volks wagenfabriek in Tilburg in gevaar komt doordat de Nederlandse spoor wegen niet over voldoende materieel beschikken om de geproduceerde auto's af te voeren. Als dat zo is wil hij weten welke mogelijkheden de staatssecretaris ziet om daar wat aan te doen. WiUy Lippens in duel met J. Hoffmann Austria Wenen hij speelde zelfs één keer in een Europees elftal tegen Luxemburg heeft in de anderhalf jaar dat hij nu ir. Luxemburg werk zaam is, voor de begrippen die in dat land gelden, met zijn ploeg zeer aan vaardbare resultaten behaald. In de twee voorgaande wedstrijden voor deze Europese titelstrijd verloor Mel- chiors formatie weliswaar met 20 en 50 van respectievelijk Joegoslavië en Oost-Duitsland, maar het vertoonde sne' bracht in het mi ni-landje toch een vleugje van waar dering met zich mee BUITENSPEL Het Luxemburgse elftal is overi gens per traditie-defensief moeilijk te breken. De dapperheid waarmee de Luxemburgers tegen een veel ster kere opponent van start gaan, is vaak imponerend, zo ook gisteravond in he maar voor de helft bevolkte Feij- en'-ordstadion. Pas na 26 minuten brak het Nederlands elftal het taaie verzet van de met drie professionals versterkte Luxemburgse amateurbri gade Voor die eerste treffer had Oranje zelfs een geheide buitcnspelsi- tuatie nodig, die de in een landen- wedstrijd voor he* eerst optredende en volledig onbekende Albanese scheidsrechter Bajrami even on begrijpelijk als lakoniek wegwuifde. De In het nationale elftal debute rende Willy Lippens van Rot-Weiss Essen schoof, nadat aanvoerder Rinus Israel jammerlijk had gemist de bal uit een voorzet van Wim Suurbier moeiteloos achter de verbouwereerde doelman Hoffmann. De weinig over tuigende protesten van de Luxembur gers hielpen n'et. Dc arbiter,bleef on wrikbaar. De kleine Oost-Europeaan en ziin beide erer.srechters hebben de KNVB de laatste dagen toch al ge noeg in verlegenheid gebracht Biina twee weken waren de heren voor het le'den van deze wedstrijd onderweg. KNVB-secretaris Henk Burgwal: „Het is onbeeriipelnk dat de UEFA (Europese vretbalorganisatie) juist voor dit duel een arbitraal trio uit Ploe£ Post op twee ronden in Antwerpen ANTWERPEN De stand in de wielorzesdaagse van Antwerpen was vanmorgen vroeg: 1. Patrick Sercu, Roger de Vlaeminck en Klaus Bug- dahl 520 punten. Op twee ronden: 2. Peter Post. René Pijnen en Leo Duyndam 691 pnt; 3. Jan Janssen, Alain van Lancker en Noel van Cloos- ter 481 pnt. Op vier ronden: 4. Theo Verschueren. Walter Godefroot en Sigi Renz. De zesdaagse eindigt vanavond. Albanië aanwijst. Wij moeten de reis betalen. Het kost ons op deze manier verschrikkelijk veel geld. De heren zijn zelfs maandag enige tijd in Pa rijs zoek geweest. De Nederlandse ambassade in die stad heeft ze ten slotte verder geholpen." MOEITE Het team van bondscoach Frantisek Fadrhonc dankt aan deze flater van de Albanees dat zijn elftal bij de rust in ieder geval nog een voorsprong van 10 had opgebouwd. Want ver der dan die simpele treffer van Lip pens waren de Nederlanders in die eerste fase niet gekomen. Dat on danks de vloed van hoekschoppen, het sterke aandringen en het uit eraard volledig beheersen van het middenveld. Hoeveel moeite had Oranje met de defensie van de Luxemburgers, die voornamelijk steunde op de niet geringe kwalitei ten van Louis Pilot, goedbetaald pro fessional bij de Belgische kampioen Standaard Luik. De 30-jarige ausputzer corrigeerde steeds weer de fouten die zijn mede verdedigers maakten. Pilot kon dat ook gemakkelijk doen, want de voor deze gelegenheid in het wit gestoken Nederlanders voetbalden toen zonder inspiratie, zwak en verbijsterend traag. Slechts Wim van Hanegem de Feijenoorder werd zelfs kort voor de pauze door de Albanese grap penmaker opgeschreven strooiden nu en dan handig met wat passes. De aanvallers een heel contingent on der leiding van Johan Cruijff speelden er maar wat mee. Ze'den kwam doelman Hoffmann in grote moeilijkheden. Middenvelder Wim Jansen probeerde zelfs uit de tweede lijn het bijna gedoofde vuur in de voorste linie met wat afstandsschoten nog wat aan te wakkeren. DOELPUNTEN De Luxemburgers groeiden daaren tegen. De moedige volgelingen van Melchior durfden zelfs direct na de hervatting nu en dan aarzelend het initiatief te nemen. Dat via gerenom meerde krachten als 'Nicky* Hoff mann, de jeugdige prof Philip en de sterke Jeitz, die bij de Franse club FC Metz onder contract staat. Dit trio met uiteraard Pilot als grote inspirator vormde de basis waarop Luxemburg zijn zelfvertrou wen bouwde. De wat meer hoogmoe dige tegenacties kostten hen echter een tweede tegendoelpunt. Kort na rust toen Cruijff de bal scherp in de doelmond plaatste en zijn club genoot Keizer attent en hard in schoot. Het Nederlandse 'zomera- vondvoetbal' werd kort daarna ge volgd door een derde goal. Nu hadden de beide Amsterdammers de rollen omgedraaid. Cruijff scoorde na een listig tikje van de naast hem staande Keizer 3—0. Even later zorgde hij ook uit een voorzet van Suurbier voor 40. Pas daarna gingen de pupillen van Fadrhonc eindelijk wat 'losser' voetballen. Cruijff soleerde een paar keer fraai door de verdediging. Kei zer trok ziin fameuze truckendoos wat fanatieker open, en Lippens sjouwde eindeloos. Het meest bevre digend was wellicht nog het spel dat Theo Pahlplatz etaleerde. Kort achter deze drie spitsen voedde hij de aan val met gave passes met klinkende mogelijkheden. De 23-jarige Twente naar gaat haast met de dag sterker spelen. „Ik ben gerijpt in mijn spel", zegt hijzelf. Nederland kwam op 50. Opnieuw dank zij Piet Keizer. Het werd de mooiste treffer van de gehele avond. Van onze volleybalmedewerker Amsterdam In verband met de voorbereiding voor het Europese vol leybalkampioenschap, dat eind sep tember in de Italiaanse plaats Turijn zal plaatsvinden, zal Johan van der Haar (tijdelijk bondscoach) de Neder landse herenploeg blijven trainen. Op 8 maart zal de eerste training plaats vinden. Het plan is, de Nederlandse ploeg op 5 juni tegen België te laten spelen. Op 14 en 15 augustus staan er in Tilburg wedstrijden tegen Japan, Polen en Frankrijk op het program ma Begin september wordt de oefen periode afgesloten met een drietal wedstrijden tegen Hongarije. Mocht de Nederlandse Volleybalbond dan inmiddels geen buitenlandse trainer hebben kunnen aantrekken (na de weigering van Polen en Tsjechoslo- wakije blijft alleen een Roemeens ge gadigde over), dan zal een andere trainer voor de damesploeg worden aangetrokken. Een belangrijke gega digde daarvoor is de trainer van de dameskampioen Bekkerveld uit Heer len, Ger Spijkers. De volgende heren zijn voor de training uitgenodigd: Kees Tinga, Geert Trompetter, Hans Valkenburg, Hans Lodder, Harry Veldhuis en Wim Hoeboer (allen Del ta Lloyd/AMVJ), Jacques de Vink, Frank Constandse, Jurry Kooien, Joop Tinkhof, Piet Swieter en Johnny Groen (Eminent-Blokkeer), Jan Warns (HML/CLV) en Bert Aalbers (US). Het eerste Nederlandse doelpunt in beeld. Willy Lippens (8) tikt de bal in het doel. De Luxemburgse doelman! René Hoffmann, is kansloos. In het midden op de grond Rinus Israël. De Feijenoord-verdediger miste de voorzé van Suurbier, waarna de bal bij Lippens kwam. (Van onze speciale verslaggevers) ROTTERDAM Niet ten onrechte heeft Frantisek Fadrhonc, de dit seizoen debuterende bondscoach van het Nederlands elftal, zijn selectie dinsdagavond in het trainingskamp van Zeist een video-op name van de wedstrijd BraziliëTsjechoslowakije getoond. Deze, voor het wereldkampioenschap in Mexcico gespeelde strijd bevatte namelijk veel leerstof voor de Oranje-equipe. Fadrhonc kreeg met deze keuze gelijk. Vrees voor algehele boycot Zuid-Afrika JOHANNESBURG De re gering van Zuid-Afrika heeft voor het derde achtereenvolgen de jaar geweigerd een inreis visum te verstrekken aan de Amerikaanse neger Arthur Ashe. Ashe had het verzoek om een visum ingediend om te kun nen deelnemen aan de open ten niskampioenschappen van Zuid- Afrika, die in Johannesburg worden gehouden. Ook in 1969 en in 1970 deed Ashe een poging Zuid-Afrika binnen te ko men, maar de regeringsfunctionaris sen weigeren hun medewerking te verlenen. Hun voornaamste argument is dat Arthur Ashe niet naar Zuid- Afrika zou komen om te tennissen, maar om politiek te bedrijven. Ashe zelf echter heeft altijd gezegd dat hij alleen in tennis is geïnteresseerd. .Vo rig jaar oktober week hij echter van dit standnunt af door tijdens een in- struct'ereis door Zambia te verklaren dat hij „meer geïnteresseerd is in zwarte bevrijdingsbewegingen dan in tennis". Volgens een liist. die de Zuid- afrikaanse ambassade in Washing ton vorig jaar publiceerde, zou hii zich ook over Zuid-Afrika hebben uitgelaten in bewoordingen als: „Als ik aan Zuid-Afrika denk word ik zie dend. Ik zou zo een atoombom op Jo hannesburg willen gooien". „Ik zal die racistische muur daar gaan afbre ken" en: „Zuid-Afrika is het meest dweepzieke land var. de wereld". De weigering Arthur Ashe een vi sum te verlenen heeft het beleid van de Zuidafrikaanse regering opnieuw Arthur Ashe onduidelijker gemaakt. Tot dusver zouden niet-blanken worden toegela ten als zij deel uitmaakten van een sportploeg. Maar de Australische Evonne Goolagong, een inlandse, mag wel in een individueel toernooi uitko men, terwijl de Japanse Kazuo Sawa- matsu ook een uitnodiging heeft ge kregen. Door de weigering zullen waar schijnlijk in de gehele wereld nieuwe demonstraties tegen de apartheidspo litiek worden gehcuden, met name in de Verenigde Stater en Australië. Dit jaar zal een Zuidafrikaans rugbyteam een trip door Australië maken. In Zuidafrikaanse sportkringen bestaat bovendien grote vrees voor een alge hele boycot van Zuidafrikaanse sportlieden, waar ook ter wereld. Bij de aanvraag van zijn visum heeft Arthur Ashe, lid van Lamar Hunt's profgrop World Championship Tennis en Amerikaanse enkelspel kampioen in 1968 steun gehad van de Amerikaanse overheid. Volgens een hoge ambtenaar is de Zuidafrikaanse regering gezegd dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken achter het verzoek van Ashe staat. Arhur Ashe is een persoonlijk vriend van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William P. Ro gers. Vorig jaar probeerde Rogers langs diplomatieke weg druk uit te oefenen en richtte zich zelfs met een persoonlijk verzoek tot de Zuidafri kaanse overheid. Voor de organisatoren van de kam pioenschappen betekent de weigering een grote teleurstelling. Owen Wil liams vertelde: „Ik ben zeer, zeer te leurgesteld om niet te zeggen bui tengewoon. Ik dacht dat hij' genoeg gedaan had en genoeg garanties heeft gegeven om het land te kunnen bin nenkomen. We hadden met hem hier in ieder opzicht iets kunnen winnen". Want Nederland moest tegen Luxemburg net zoals Brazilië tegen Tsjechoslowakije veel de vleugels gebruiken. Met lange passes, scherpe voorzetten. Dit was de strategie die Fadrhonc gebruikte om de door het meespelen van Louis Pilot sterke centrumverdediging van de gasten te ontregelen. De bondscoach was vooral tevreden over de manier waarop die speelwijze in de tweede helft werd uitgevoerd. Hij zegt: „Dat tweede doelpunt van Keizer was een schoolvoorbeeld van de manier waarop wij moesten spelen. De bal werd in de' aanval door drie personen even aangeraakt. Keizer was goed opgekomen om het beslis sende schot te lossen". Frantisek Fadrhonc stipte in zijn beschouwing vier punten aan: Ten eerste ben ik tevreden over het feit, dat het elftal deze tegenstander be slist niet onderschat heeft. Het was bekend dat de Luxemburgers met acht mensen in de verdediging zou den gaan. Geen moment heeft Neder land zijn superioriteit echt uitge speeld. Ten tweede ben ik content over de speelse manier waarop bij vlagen in de tweede helft is gespeeld. In een vlot tempo, met goede combi naties. In de derde plaats is het spel, dat we langs de zijlijn gepland hebben, nog voor verbetering vatbaar Zeker vijftig keer is de bal in het straf schopgebied geplaatst. De inkomende mensen, die de aanval moesten afron den, waren nog niet attent genoeg. Vaak waren ze te vroeg in schietposi tie. Vaak ook werd niet voldoende gebruik gemaakt van de mogelijkhe den bij de eerste en tweede paal". Het vierde was typisch een punt, dat Fadrhonc in beroering kon bren gen: „Ik vind het fijn. dat spelers duidelijk de gehele wedstrijd vreugde in het spel gedemonstreerd hebben. De verrukkelijke trucjes horen bij zo'n wedstrijd. Dat is een bewijs dat de jongens fijn gevoetbald hebben." heeft zijn vrijheid en mogelijkheden veel sterker benut. In de opbouw heeft hij ruimschoots aan mijn ver wachtingen beantwoord". Geen debacle Luxemburgs trainer Ernst Mel chior, die er van tevoren al rekening mee had gehouden dat zijn amateur brigade met minstens een marge van vier doelpunten zou verliezen, be schouwde de 60 nederlaag van zijn equipe allerminst als een debacle. "Tegen een elftal met zoveel uitge kookte profs, met klassespelers als Van Hanegem en Cruijff, is er voor ons geen greintje eer te behalen. Als zij tegen Joegoslavië ook zo hadden gespeeld, was er op zijn minst een 3-0 overwinning bereikt. Ik acht dit elftal zeker in staat in onze poule op de eerste plaats te eindigen.' Debutant Willy Lippens, de man die Nederland in de eerste helft (ove rigens in buitenspelpositie) op 1—0 bracht, vond dat hij in ieder geval een bevredigend debuut had gemaakt. Makkelijk was het zeker niet. Maar wat wil hé, ik ken mijn medespelers niet, alleen van de film eigenlijk maar. Je moet er helemaal nog aan wennen. Dat bleek ook wel, want in de tweede helft ging het al een stuk beter. Lippens was na de rust overigens een zwerver („zo speel ik altijd in Duitsland") waarbij hij nauwelijks meer opvieLMaar zegt de in Rot-Weiss Essen spelende Nederlander: 'Ik viel toen misschien niet meer zo op, maar zonder bal kun je ook veel doen. Op die manier heb ik heel wat openingen gemaakt, waar anderen van profi teerden. Mijn gehele indruk is echter dat het allemaal nog moet groeien. En we moeten nog aan èlkaar gaan wennen. Het is moeilijk een eerste keer met deze mensen samen te spe len.' WARSCHAU In Polen is een b«je'* gin gemaakt met de verbouw vaj^e. nicotine-vrije tabak. Het doel is tegija; het einde van dit jaar 200 miljotfgr „zuivere" sigaretten te kunnen produ ceren. Voor de verbouw van detjij nieuwe tabaksplanten ls bij Lublin het zuidoosten van Polen een plantag^ aangelegd van tweehonderd hectan^j. Engeland, Japan, West-DuitslanC^ Canada en Nederland hebben reeiL^ belangstelling getoond voor de aan^, koop van het nieuwe tabaksblad, Lj, De tabak is licht van( smaak ei j ruikt naar echte Virginia. Het nicoj tinegehalte bedraagt slechts 0,1 pre cent. De plant werd gekweekt Polens instituut voor bodemkunde 1 vele jaren kruisen van Amerikaani met Pulawy (Pools) Virginiablad. Aangepast De bondscoach hield zich over het spel van met name Willy Lippens, debutant in de ploeg, nogal aan de oppervlakte. „Ik zou alleen zeggen dat Willy zich goed aangepast heeft. Je mag zijn spel in deze wedstrijd niet vergelijken met datgene wat hij in zijn club laat zien. Bij Rot-Weiss is alles op zijn kwaliteiten afgestemd. Hier moet hij zich veel meer in dienst van het elftal stellen. Dat hij een paar keer resoluut met Keizer van plaats verwisselde, betekent een hoogtepunt voor mij. Fadrhonc prees het spel van Epi Drost, de aanvoerder van FC Twente, die in tegenstelling tot in zijn club nu op de vleugelverdediging nauwelijks defensief werk moest opknappen, maar destemeer aandacht aan opko mende acties kon besteden. Fadrhonc: ..Epi heeft dit keer beter gespeeld dan tegen Roemenië in december. Hij Zwerven Piet Keizer, in de tweede helft goed voor twee doelpunten, wilde helemaal niets zeggen over het samenspel met Willy Lippens. 'Ik geef in principe geen commentaar op medespelers. Of ze nu goed of slecht zijn geweest. Dat maakt helemaal niets uit.' Volgens de Amsterdammer was het niet zo vreemd dat het in de eerste helft niet zo best liep. 'Dat kan toch ook niet anders. Die lui stonden met negen man te verdedigen. Logisch dat er dan geen doelpunten vallen. Ze verdedigen goed uit Althans tot de middenlijn. In de tweede helft gingen ze voor hun eigen kans spelen En toen ontstond er ruimte voor ons. Toen kon er ook gescoord worden. Ik ben toen gaan zwerven omdat ik niet van de drukte houd, terwijl daardoor toch ook weer een stuk ruimte ont staat voor andere medespelers.' Nederland verhoogde in de tweede helft duidelijk het tempo waar de Hans Posthumus, sinds kort eerstfp elftalspeler van Feijenoord, is gistere in Harderwijk in het huwelijk getre den met Johanna Bakker. Voor zjj in december gesloten contract m< Feijenoord speelde Posthumus In Wa geningen en zaterdagverenigin VVOG. HENGELO De Koninklijke Ne derlandse Zoutindustrie (KNZ), ee van de werkmaatschappijen van d AKZO Zout Chemie Divisie, begin over enkele dagen met een proefbo ring naar zout in h et noordwestei van de provincie Groningen in ee gebied bij Pieterburen (gemeent Eenrum). De boring wordt in opdracht vai de KNZ uitgevoerd door het Duits bedrijf Deutag. De KNZ heeft vergunning gekregei om verkenningsboringen uit te voerer in een gebied van 5500 hectare. Ui seismische onderzoekingen is reed gebleken dat in de omgeving var Pieterburen een zgn. zouthorst ligt De top van deze zoutberg ligt naa schatting op 500 600 meter onde het maaiveld. Luxemburgers geen antwoord meei op hadden. Keizer weer: 'natuurlijk in de eerste helft hadden we ooh sneller kunnen spelen, een hog tempo kunnen draaien, maar da maakt niets uit als je met zovee mensen staat te verdedigen. Er is dar gewoon geen ruimte om ook maar éér snelle pass te maken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10