DEFENSIE KAN MINDER" Saigons beste generaal sneuvelt in Cambodja Eerste Kamer tegen „verstoring" fracties Het Kwartet ,Voorstel-Beernink weinig kans David Koning verongelukt Vader slaat zoon met bijl Joods congres in Brussel begonnen Iets kouder Leidse Courant Woensdag 24 februari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur D*6G met PvdA en PPR samen Miljard meer voor milieubeheer (Van onze parleraentsredactie) DEN HAAG PvdA, D'66 en PPR menen dat het peil van de defensie-uitgaven nu 3,6 procent van het nationaal inkomen verlaagd kan worden met een kwart procent. In het gemeenschap pelijk „ontwerp hoofdlijnen van een regeringsprogram" dat gister avond is gepubliceerd, wordt gezegd, dat deze verlaging mogelijk is door grotere doelmatigheid en afstoting van niet-wezenijjke taken. igeveer zeventig uit Frankrijk aangekomen schilderijen, waaronder zes mbrandts worden hier in een vrachtauto overgeladen om onder poli- jegeleide naar het Rijksmuseum in Amsterdam te worden gebracht. Op maart opent daar de tentoonstelling „Hollandse schilderijen uit Franse musea". Van onze parlemenlsredactie j 'EN HAAG De Eerste Kamer het voorstel van minister Beer- k voor verruiming van het effect voorkeursstemmen waarschijn- verwerpen. ie Kamer droeg gisteren zoveel 'aren tegen het wetsontwerp aan, een meerderheid nauwelijks haal- lijkt, als het voorstel volgende ik in stemming komt. De socialist istwijk adviseerde minister Beer- ik het Wetsontwerp maar in te :ken en met een nieuw op de _>pen te komen. iet wetsvoorstel houdt in dat het iodigde aantal voorkeursstemmen een zetel in de Kamer of in de iciale staten te krijgen wordt •laagd van vijftig tot 25 procent de kiesdeler. De kiezer zou door voorkeursstem uit te brengen ^er invloed op de nieuw samen te lllen fractie kunnen uitoefenen; het eet van zijn voorkeursstem wordt pter. De Eerste Kamer sprak zich alge- een voor deze verlaging uit. De be- faren richten zich tegen het twee deel van het- voorstel, dat stem- inoverdracht van de lijsttrekker op nummers 2, 3 en volgende op de st onmogelijk maakt. Ms het wetsvoorstel wordt aange- men, zou een kandidaat die genoeg orkeurstemmen krijgt, direct na de sttrekker in aanmerking voor een el komen en pas daarna de num- :rs 2, 3 en volgende van de lijst. /Hierdoor wordt de evenwichtige nenstelling van de nieuwe fractie ngetast", brachten verschillende rekers naar voren. „Men houdt arbij geen rekening met kiezers die or het uitbrengen van hun stem op lijsttrekker tevens hun goedkeu- ïg uitspreken voor de hele ploeg. invloed van de voorkeursstemmen )rdt dan onevenredig groot", aldus KVP-senator Miers. gedachte >om meer invloed aan de voorkeursstemmen te geven, fnaar het bleek dat ook zijn fractie gedeeltelijk tegen zal stemmen in verband met de onmogelijkheid van stemmenover- dracht.. De enige grote fractie die zich ge heel voor het wetsvoorstel uitsprak, was de WD. „Wij hechten niet zo veel betekenis aan het wetsvoorstel, het is ons lood om oud ijzer. We zul len zonder veel enthousiasme voor stemmen", aldus het Eerste-Kamerlid Van der Vliet. De Tweede Kamer nam het wets voorstel in januari met grote meer derheid aan. Een amendement van de socialist-Van den Bergh om de stem- menoVerdracht toch mogelijk te ma ken, werd toen met 64 tegen 45 stem men verworpen. Ook worden beperkingen van de overheidsuitgaven mogelijk geacht in de sectoren ruilverkavelingen en wa terstaatswerken. Deze bezuinigingen zouden in 1975 in totaal enkele hon derden miljoenen op jaarbasis ople veren. Daartegenover staan in dit pro gramma extra uitgaven voor volks huisvesting (1.200 miljoen gulden), milieubeheer (een miljard), verhoging AOW en AWW (1.200 miljoen), WAO en oud-invaliden (600 miljoen), basis onderwijs (600 miljoen), werker.de jongeren (300 miljoen) en ontwikke lingshulp (600 miljoen). BELASTINGEN Financiering van het programma zal o.a. de volgende fiscale conse quenties hebben: Hogere belastingvrije voet in de loon- en inkomstenbelasting; Oplopend tarief in de vermogensbe lasting en de belasting op vermogens winsten; Herziening van de successie rechten (de verhoging van de opbrengst zal er mede van af hangen in hoeverre er rekening kan worden gehouden met de vermogenspositie van de verkrij ger); Verzwaring van de druk door de reële progressie in de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting. Elk jaar zal het parlement moeten beslissen of de nominale progressie kan worden teruggegeven. WONINGBOUW Het programma staat voor een ver hoging van de woningproduktie per jaar tot 140.000 in 1975. Het aantal te verbeteren woningen moet stijgen tot 45.000, het aantal af te breken krotten tot 30.000. Een doorstromingsheffing wordt in gevoerd voor mensen, die een inko men hebben boven de weistandsgrens en een huur betalen lager dan 10 pro cent van hun belastbare inkomen. Grondspeculaties moeten volgens het ontwerp worden uitgesloten (de waardestijging die het gevolg is van overheidsactiviteiten valt aan de ge meenschap toe). KVP tegen Verwacht wordt, dat de hele KVP- ictie tegen het voorstel zal stern en. Ook de CHU-fractie zal met de ootst mogelijke meerderheid haar aan het voorstel onthouden. De lU-senator mr. Piket noemde de ogelijke verstoring van de lijstvolg- de een ernstige zaak, vooral voor kleinere partijen. De antirevolutionair Boukema tilde x niet zo zwaar aan. Hij vroeg zich of verstoring van de lijstvolgorde evenwichtigheid van de nieuwe actie werkelijk wel aantast. „De se ctie van politieke leiders is feitelijk linimaal. Ik vind het redelijk dat de lezer hier de mogelijkheid heeft, de acht van de politieke partijen, die tijd zelf de kandidatenlijsten op- ellen, te doorbreken", aldus de a.r.- nator. Hij sprak echter namens de min- xheid van zijn fractie. De meerder- iid van de a.r. zal tegen het voorstel emmen. PvdA verdeeld De PvdA was verdeeld. De socialist f. Troostwijk was het eens met de VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk friese geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; O por maand per kwartaal Aio beloning voor mijn aktivlteït ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Het AOW- en AWW-pensioen moet in minimaal vier jaar stijgen tot het netto-minimumloon. Het stelsel van kinderbijslagen en kinderaftrek moet worden vervangen door één regeling van gezins-subsidies. De directe hulp aan de ontwikkelingslanden moet stijgen tot anderhalf procent van het nationaal inkomen. IN DE NAVO In de paragraaf Vrede en Veilig heid staat dat Nederland lid moet blijven van de NAVO. Het zou dat lidmaatschap mede moeten gebruiken om de democratische verhoudingen in Griekenland en Portugal te herstel len. De uitbreiding van de NAVO met Spanje wordt afgewezen. „Er kan financiële steun worden verleend aan onderdrukte volken of minderheden in hun streven naar po litieke zeggenschap of sociale gerech tigheid." Zoals de drie partijen in hun be ginsel-akkoord al hadden afgesproken zegt het gemeenschappelijk program ma, dat de kiezers bij dezelfde gele genheid moeten kiezen voor de Twee de Kamer en voor de kabinetsforma teur. Voor de kamerverkiezingen wordt het land in vijftien districten ingedeeld. Verder staat er, dat er een gewest- wet moet komen, volgens welke de centrale overheid de primaire verant woordelijkheid draagt voor de ge westvorming, en dat er een grond wetswijziging moet worden inge voerd, waarbij het mogelijk wordt gemaakt dat de burgers de burge meester en commissarissen van de koningin rechtstreeks kiezen. Er moet volgens het programma een minister voor milieubeheer wor den benoemd. Hij moet een tienja renplan voor de zuivering van het milieu opstellen. Bepleit worden strengere voorschriften voor het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw en van wasmiddelen en moeilijk verteerbare verpakkingsma teriaal, alsmede strengere normen voor schonere benzine en motoren. Het gemeenschappelijk ontwerp programma is opgesteld door delega ties van de drie partijen. De congres sen van PvdA, D'66 en PPR zullen het in de loop van maart definitief vaststellen. - NCRV-regisseur - HILVERSUM Bij een verkeers ongeluk op Rijksweg 1 (Amsterdam- Hoevelaken) onder de gemeente La ren is woensdagmorgen de 51-jarige dramaiturg van de NCRV, de heer David Koning uit Hilversum om het leven gekomen. Zijn secretaresse, de 30-jarige mejuffrouw B. G. de Jong werd zeer ernstig gewond. De heer Koning miste op de rijks weg de afslag naar Hilversum.Hij bracht zijn wagen tot stilstand en reed achteruit terug, maar kwam toen in botsing met een uitdezelfde richting komende vrachtwagen. De heer Koning was op slag dood. Als hoofd van de afdeling drama van de NCRV was David Koning ondermeer verantwoordelijk voor de televisieproducties „De boeken der Kleine Zielen" van Louis Couperus, „De Glazen Stad" en de thans aan de gang zijnde serie „De Kleine Waarheid" van Jan Mens. David Koning was de laatste tien jaar werkzaam bij de NCRV. Voor dien was hij ondermeer kunstrecen sent VLAARDINGEN Vanmorgen vroeg heeft de 53-jarige Vlaardingse touwslager V. in de Mr. Verschuur straat zijn 18-jarige zoon met een bijl enkele slagen toegediend. De jon gen Is met zeer ernstige verwondin gen in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam opgenomen. Deze deelnemers aan het grote joodse congres, dat gisteren in Brus sel is begonnen, dragen hun concen tratiekampnummers op hun kleren. Zie -voor een verslag van de eerst» Zij hebben alle drie jaren in Rus- dag van het congres pagina 11. sische kampen gezeten. SAIGON (Reuter, UPI, AP) Luitenant-generaal Do Cao Tri, de hoogste Zuid Vietnamese bevelhebber te velde, is gisteren in Cambodja omgekomen, toen de helikopter waarin hij zat neerstortte. Behalve de generaal, die 42 jaar oud was, kwam ook Frangois Sully om, de Franse correspondent die werkte voor het weekblad Newsweek. Sully werd beschouwd als een van de beste poli tieke en militaire verslaggevers in Indo-China. Verder kwamen drie Amerikaanse stafofficieren en drie bemanningsleden van de helikopter om. Het toestel vloog in brand kort na de start bij de stad Tav Ninh in Cam bodja. Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder is het toestel door een technisch mankement in brand gevlo gen. Er zijn ook berichten die melden dat de helikopter is neergeschoten. Generaal Tri was een schilderachti ge figuur. Hij werd algemeen be schouwd als de beste generaal die de Zuidvietnamezen hadden. Daarom werd hem het bevel gegeven over de troepen die vorig jaar Cambodja bin nenrukten. Frangois Sully was 46 jaar. Hij leef de nog toen reddingsploegen bij de restanten van de helikopter aankwa men. Enkele uren later overleed hij echter in een hospitaal. Hij was de 34-ste verslaggever die sneuvelde in Indo-China. Hij leefde al achttien jaar in Vietnam. Militaire waarnemers vrezen dat de dood van de generaal een grote deuk zal geven aan het moreel van de Zuidvietnamese troepen. Generaal Tri, die wel de Patton van Vietnam werd genoemd, was zeer populair bij de soldaten. Meermalen had hij staal tjes van persoonlijke moed getoond. Onder het bewind van president Diem was Tri nog kolonel. Zijn faam was toen al gevestigd. Hij heeft Diem eens gewaarschuwd dat hij het presidentiële paleis en alles wat er in was met de grond gelijk zou maken als de president een aantal generaals die gevangen zaten niet vrijliet. De Amerikaanse minister van de fensie, Meivin Laird, heeft voorspeld dat de Zuidvietnamese strijdkrachten in Cambodja en Laos 'weken van harde strijd' tegemoet gaan. Hij zei binnen de komencje twee weken een nieuwe veldslag in Cambodja te ver wachten. Over Laos merkte de minis ter op dat de tegenslagen daar niet onverwacht kwamen. De doelstellin gen van de Zuidvietnamese inval worden echter bereikt. Volgens Henry Kissinger, adviseur van president Nixon voor de natio nale veiligheid, verloopt de operatie in Laos bevredigend. Het grote doel, het afsnijden van de Noordvietname- se bevoorradingsroutes zou zeker ge haald worden. Lt.-generaal Do Cao Tri De rijkste mens is de spaarzame, de armste de gie rigaard. NICOLAS CHAMFORT (RITA) „Nee, ik kan cte hele week niet spe len. Ik word per uur betaald om de stoep schoon te houden. Zon en maan 25 februari: zon op 7.36, onder 18.11; maan op 7.33, onder 18.38; Nieuwe Maan. Hoog water Hoog water, 25 februari: Rot terdam le getij 4.25, 2e getij 17.02; Scheveningen 3.05-15.19; Vlissingen 1.45-14.11; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 3.31-15.46. HIT WIER DE BILT Het weer in een groot deel van West-Europa wordt nog steeds beheerst door een vrij krachtig hogedrukgebied boven Frankrijk. De kern van dit lucht druksysteem verplaatst zich het komende etmaal iets naar het westen en zal morgen waar schijnlijk boven het Engelse ka naal liggen. Een en ander hangt samen met een depressie, die zich van Scan dinavië naar Polen verplaatst. Een bij de depressie behorend front zal de komende nacht ons land passeren en daarbij plaatse lijk wat regen brengen. Achter het front komt morgen boven onze omgeving een noordelijke stroming met iets koudere lucht tot stand, waarin opklaringen zul len voorkomen en de kans op regen klein is. BAROMETERSTAND: heden 10 uur, 77 cm (1026 millibar) stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1