D Prof. Schaper: te veel drukte over Wiersma gevaar in Ds. ziet Nieuw Links Vijf seconden beefde de aarde in Roermond NCRV start maandag met rollenspel-experiment NS Minitrips in eigen land Volledig verzorgde P. Tjeerdsma van CNV burgemeester Handtekeningenactie vóór Koningin Europese top-6 Hilversum-III ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 door Kees de Leeuw OEGSTGEEST Zeventien oryfeeën van de PvdA hebben eze week in een uitvoerige ver- laring laten weten, waarom ze eslist lid willen blijven van deze artij en er niet aan denken eruit stappen, laat staan over tp tappen naar DS'70. De tekst van deze verklaring is van hand van ds. L. H. Ruitenberg en et initiatief daarto» rzerd genomen oor prof. dr. B. W, Schaper, histori- is in Leiden wiens vader. J. H. A. :haper. mèt o.a. P. J. Troelstra en H. Vliegen het manifest van de 12 Dostelen tekende dat in 1894 aanlei- ine gaf tot de oprichting van de DAP. waaruit de PvdA weer is oortgekomen). Prof. Schaper licht ons toe, wat tot dit initiatief bewogen heeft, ond eigenlijk, dat er in de bur- rrlijke pers nogal veel drukte werd rmaakt over al die lui. die uit de vdA stapten, dat het door die pers ■el prettig werd gevonden. Vooral de liberale kranten. En ik vond at daar wat tegen moest gebeuren, ooral als je merkt, dat goeie vrin- en van je ook zomaar overstapten. Op een zondagmiddag heb ik daar- Burger maar eens opgebeld en die ?as het er meteen mee eens. En zo aren er meer. De volgende dag bel- Ruitenberg op, na contact te heb- i gehad met Burgr en die had elfs al een ontwerp voor een verkla- ing. Ik ben van mening, dat het hele edoe van DS'70 niet veel toekomst eeft. Daarvoor zitten er teveel uit lopende figuren in. DDR Deze verklaring wil overigens niet ggen. dat prof. Schaper helemaal elukikg is met de PvdA. zoals die nu Met name heeft hij nogal kritiek p het ..doordrammen" van de erken ing van de DDR op het laatste par- jcongres. R3t gezanik daarover is onizn, rant het is één van de beroerdste die erbij is. En als je op het genblik met zoveel nadruk voor de eknning daarvan gaat pleiten gooi een stok tussen de benen van de gering-Brandt en die regering is or wat Duitsland betreft toch het ste van wat je daar op dit moment ot bereiken. Van alle kanten word je op het genblik op het lijf gezeten. En ver- ïheid.ene partijen zien er wel wat in. ant hoe meer ds PvdA verbrokkelt. bs te makkelijker liet voor hen Iraks is. D'66 Prof. Schaper staat positief teeeno- er een samenwerkingsverband met en de PPR. hoewel ik die staat- undige hervormingen en die plannen oor een gekozen formateur niet van ulk groot belang acht Of ik bang ben. dat het socialisme atuurlijk ook zo. dat je je dat niet in 19de-eeuwse termen moet oorstellen. In mijn eigen kring (Humanistisch erbond) heb ik een jaar of tien gclc- ;n al lezingen gehouden, waarin ik ii. dat het erom gaat. dat de mensen itief aan de zaken deelnemen Dat articipatiebeginsel is veel belang ijker dan bijvoorbeeld eigendoms- erhoudingen op zichzelf zijn. GEEN FEEEING Wat natuurlijk wel een punt van elang blijft, en het is opvallend dat iemand als Drees jr. daar kenne- jk helenvaal geen feeling voor heeft, (lat i? toch vanuit de gemeenschap fn zekere controle op het economis teven opeist. 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f45.-fc 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-rel8krant op de stations. voordelig uit met NS nbrekerstrio gepakt Van een verslaggever HELDEN Met de arrestatie van Oostenrijker en twee Duitsers eeft de politie vermoedelijk een in- mationaal inbrekerstrio in handen ekregen. In hun in Venlo gestolen Uto vond de politie een vuurwapen, en flesje bijtend gif. een nylon kous i overalls. Bij hun arrestatie sloegen de 24-ja- ?e K.C.. de 32-jarige W B. en de 1-jarige J M op de vlucht. De eer- e werd direct gepakt, de beide an- irpn konden na een paar uur in een aburige friteskraam worden aange- ouden Die controle dreigt je hoe langer hoe meer te ontglippen. Als die be drijven steeds maar groter worden en als vooral die internationale betrek kingen versterkt worden, kom je daar eenvoudig niet meer tussen. Drees jr. is eigenlijk helemaal in het liberale vaarwater geraakt. Kijk maar naar zijn opvattingen over het subsidiebeleid. Ik zte dan ook beslist dat socialisme van DS '70 tussen aan halingstekens. En ik zou het jammer vinden, zal de PvdA bij de verkiezin gen een aantal mensen zou verliezen aan een nutteloez formatie als DS '70. Tegen de nieuwe voorzitter van de PvdA. André van der Louw. heeft prof. Schaper geen bezwaren. Ik bcb pas een paar artikelen van hem gele zen, maar die waren helenvaal niet gek. Met zijn voorkomen zal hij na- Ds. Wiersma (door Remmer Mulder) HARFSEN (Gld.) „Nieuw- Links is een niet-democratische stroming. Zij oriënteert zich niet op de westerse democratie, maar op de niet-democratische stro mingen in het socialisme." Dat is de stellige overtuiging van de 79-iarige ds. K. G. Wiersma, die vrijwel zijn leven lang aan hanger van het socialisme is ge weest. Ds. Wiersma diende drie partijen. In 1908 werd hij lid van de SDAP, in 946 van de PvdA en vorige week za terdag van DS'70 Hij vond niet dat het zin had nog lid te blijven van de PvdA om te proberen binnen de par tij de antidemocratische tendens" te bestrijden. „Twee jaar geleden leek het nog zinvol om oppositie te voeren, maar de partijleiding is te zwak gebleken. Ik zie nu in de partij geen enkel ge geven om op verbetering te hopen." zegt hij. Zijn echtgenote, die ook actief lid van de PvdA is geweest, vult aan: „Voor ons is de ommekeer gekomen met het congres van 1969. Van de afgevaardigden was misschien één derde op de hand van Nieuw-Links De verhouding in het nieuwe bestuur werd echter heel anders, in het voor deel van Nieuw-Llnks. Toen was dui delijk dat er iets mis was Toen had den de anderen moeten ingrijpen, nu is de PvdA niet meer te redden!" TAKT1SCH Drs. Wiersma vindt dat partijvoor- zitte Vondeling veel te tegemoetko mend is geweeot ten opzichte van de Nieuw-Linksers. Hij wil nog wel aan nemen dat dr. Vondeling uit taktischc overwegingen handelde. „Het kan best ziin dat hij gedacht heeft, 'laat ze maar komen als ze mee moeten besturem veranderen ze wel' Denk maar eens aan Han Lammers. Die zei. toen hij maar net wethouder van Amsterdam was. ook al. dat het allemaal ingewikkelder was dan hij altijd gedacht had Misschien heeft Vondeling op die otitwikkeling ge mikt. Maar dat is speculeren. Je moet de mensen beoordelen hoe ze op dit mo ment zijn. En dan kan ik niet anders zeggen dat Nieuw-Links anti-demo cratisch is; en een minderheidsgroep die toch de macht wil grijpen acht ik buitengewoon gevaarlijk. Dat is bij Nieuw-Links ook al gebleken. Een man als Van der Louw is on betrouwbaar Je kunt er bij hem niet op aan of hij morgen zal doen wat hij vandaag zegt." is het harde oordeel van ds. Wiersma. eens door mr P. J Troelstra geprezen voor zijn werk in de ADAP DE „ROOIEN" Ds. Wiersma kan boeiend vertellen over Troelstra en de beweging van toen. Hij kan zich nog goed zijn eer ste confrontatie met de „rooien" her- Geluid als van een straaljager, maar iveinig schade Van een onzer verslaggevers ROERMOND „Ik dacht, nu zakt de flat in elkaar. Ik was erg bang. Alles trilde en schudde. Het was net alsof je in een vliegtuig zat. dat plotseling naar beneden zakt. Onder ons is een levensmiddelenbedrijf waar ineens alle flessen gingen rinkelen en even later ging in de verte, onder veel lawaai, de centrale stoom afblazen. Het was allemaal erg spookachtig en vreselijk angstig". Prof. Schaper tuurlijk wel heel wat weerstand-en wekken, maar ja, daar moeten we dan maar overheen stappen. DREES SR. Ik geloof niet, dat de oude Drees uit de partij zal stappen. In het begin wel met al die stukken in de kranten, toen dacht ik. dat hij niet meer terug kon, maar nu geloof ik het nog niet. Ik geloof ook niet, dat hij er zich verder in zal mengen. Drees is een oude politieke rot in het vak en ik dacht, dat hij er ook ergens rekening meehoudt, dat zo'n formatie als DS '70 niet van blijvende aard is. En dat er scheuringen zullen optre den. Als je een vleugel hebt met mensen als Goedhart. Tas en De Kadt en daartegenover van die aartsfat- soenlijke lieden als Drees jr.. die dat allemaal weer moeten afremmen, krijg je daar op den duur brokken mee. Ze kunnen ook tijdelijk kwaad doen en daarom dacht ik ook. dat zo'n verklaring als die van de 17 no dig en nuttig was. inneren. Mijn vader was exploitant van de grote zaal Amicitia in Sneek" „In 1899. ik was toen acht jaar, hielden de anarchisten daar hun 1 meifeest Er was ook een feest voor de kinderen en daar ging een optocht aan vooraf. En toen zag ik als jongetje die kin deren lopen. Vaal en slecht gekleed Ze droegen drie vaandeltjes mee. Op het ene stond: „zorg dat je geen schaap bent. want anders vreten de wolven je op." Die kinderen moeten diepe indruk op me gemaakt heb ben." KELNER In 1908 trad hij toe tot de SDAP. Hij was toen kelner van beroep.. In 1913 begon hij als journalist bij de Franeker Courant., maar hij werd ontslagen toen hij zich te opvallend roerde in de SDAP. Bij Hilarius Krantenbedrijf in Almelo herhaalde zich deze geschiedenis. Daarop kon hij bij mr. Troelstra op kantoor ko men in Den Haag. Na drie jaar onder Troelstra ge werkt te hebben werd hij bezoldigd vakbondsfunctionaris, na vijf jaar be gon hij in Leiden theologie te stude ren. Zijn rol in de SDAP werd daar na minder opvallend, maar hij bleef een werkzaam lid. In 1968 werd hij als lid van het gewestelijk bestuur Gelderland ge huldigd omdat hij zestig jaar in de beweging zat ,.„Ze hebben toen nog de oude liederen gezongen en ze had den de oude Amsterdamse SDAP- vlag gehaald. Dat vond ik wel mooi. maar het was geen werkelijkheid. In die sfeer leefden we niet meer, dat Mevrouw J H. Schouten uit de Beethovenstraat in Roermond vertelt dit. Ze woont in de wijk 'Donder- berg', waar gisternacht een korte, maar voor Nederlandse begrippen krachtige aardbeving het meest voelbaar was. Flatgebouwen van dertien etages schudden op hun grondvesten, de aarde schokte en rommelde. Sommigen, zoals mevrouw J. M. Reintnjes uit de Mozartstraat, be schrijven het geluid dat met de be ving gepaard ging als een vliegtuig dat lang en hard voorbijvloog. Predikantsvrouw mevrouw J. Spoelstra uit Roermond zegt: „We lagen om ongeveer half een in bed, toen dat plotseling hard ging schud den. Het leek erop of er een zware truck denderend voorbijreed en dan twee keer zo erg. Mijn oudste zoon dacht dat er ergens een bom ontploft was". De beving gebeurde om precies ze ventien minuten voor één gister nacht. Brigadier Goos van de Roermond- se politie vertelt dat even na de aardschok, de telefoon roodgloeiend stond en dat de telefoontjes van ver ontruste burgers voortduurden tot gisteren laat in de middag. Enkele mensen zeiden door de trilling uit hun bed gerold te- zijn. een ander rende in paniek naar buiten omdat hij vreesde dat het huis in zou stor ten. In centrum Behalve in de wijk 'Donderberg' 'vprd de beving ook sterk gevoeld in het centrum van Roermond. De SOS-dienst die hier gevestigd is. vertelde dat de schrijfmachines op de bureau's stonden te trillen. Voor sommige mensen leek de aardbeving minuten lang te duren. Zoals voor mevrouw Schouten die zegt dat ze zeker vijf minuten lang haar flat heeft voelen schudden. In werkelijkheid duurde de beving slechts vijf seconden. Overigens hebben de meeste mensen in Roer mond gewoon rustig doorgeslapen. Anderen die wel wakker werden vonden dat de schok te kort duurde om in paniek te geraken. Velen gin gen er vanuit dat het gerommel en het lawaai afkomstig was van een overvliegende straaljager. Toen bo vendien als gevolg van de aardbe ving de provinciale Limburgse elec- triciteitsmaatschappij (PLEM) plot seling luidruchtig stoom af ging bla zen, werd geconcludeerd dat er iets met de ketel van de centrale was misgegaan Het stoom afblazen was een ge volg van het reageren van de auto matische beveiliging van een der transformatoren op de aardschok. Een van de drie transformatoren viel uit, waardoor dan zelfstandig de stoom wordt afgevoerd, onder veel geruis en lawaai dat in een kilome- terswijde omtrek hoorbaar is. Weinig schade Overigens heeft de beving weinig of geen materiële schade veroor zaakt Hier en daar viel wat kalk van binnenmuren, maar van grotere schade is. zo meldde gisteren Bouw en Woningtoezicht van de gemeente Roermond, geen sprake. De brandweer, die wel de hele nacht gereed stond behoefde dan ook niet uit te rukken Ook persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aardbeving werd behalve in De Bilt. ook in Keulen en in Brussel geregistreerd. Het Brusselse obser vatorium voor seismologie bepaalde het. centrum van de schok exact op 120 km van Brussel, in het gebied van Roermond. In Brusspl werden enige mensen uit hun slaap gewekt Volgens de waarnemingen van de universiteit in Keulen had de aard beving een sterkte van 4.7 volgens de Riehtprschaal. De beving werd daar geregistreerd om 00 41 uur en duurde tien seconden. Volgens het seismologisch instituut van het KNMI in De Bilt, heeft de aardbeving, gemeten naar de schaal van Richter, een intensiteit van 3,7 4 gehad. Volgens een woordvoerder hangt de gemeten sterkte af van de richting waarheen de straling geme ten is. In elk geval is duidelijk dat de recente aardschok in Roermond in intensiteit geringer was, dan die in nopember 1932 Uden trof. Toen scheurden muren en vielen zelfs en kele schoorstenen naar beneden. Geen zeldzaamheid In feite is een aardbeving in Ne derland helemaal geen zeldzaam heid. Het is zelfs zo dat gemiddeld eens in de twee jaar de aarde hier beeft, alleen zijn de schokken dan zo lieht dat ze niet gevoeld worden. Een aardbeving van betekenis komt daarom zelden voor. Dat de bevingen zich het sterkst doen voelen in de provincie Zuid- Limburg en in het westen van Noord-Brabant is niet toevallig. Dit gebied ligt namelijk dicht bij het Rijnland, waar de ondergrond van de aarde breuklijnen vertoont, die uitlopers hebben in de richting Udel, Tiel en verder naar het noord- noordwesten. De ondergrond is hier in verti- kale breuken verdeeld die bestaat uit hogere stroken (horsten) en lage re (slenken), zo tekent onze weer kundige medewerker aan. De aard beving in 1932 die met name Uden trof. duurde negen dagen lang. Het begon op de 19e november terwijl de laatste stoten op 28 november geme ten werden. IS iet zichtbaar De breukvlakken in Zuid-Limburg en Noord-Brabant hebben zich hon derden jaren geleden gevormd. Toen kwamen delen van de bodem om hoog. terwijl andere delen zakten. Aan de oppervlakte is van die ver schuiving niets meer zichtbaar Er kwamen jongere, afzettingen over heen die de hoogteverschillen aan het oog onttrokken Langs de oude breukvlakken tre den evenwel nog wel eens verschui vingen op. die dan gevoeld worden als aardbevingen. De ligging van de breukvlakken is in Nederland goed bekend, vooral omdat de mijnen veel geologisch onderzoek hebben gedaan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De heer P. Tjeerdsma (54) uit Utrecht, tweede voorzitter van het CNV, is met in gang van 16 maart henoemd tot bur gemeester van de Friese gemeente Wonseradcel. De heer Tjeerdsma is gereformeerd en lid van de ARP. Een maand geleden werd de heer Tjeerdsma benoemd tot tweede voor zitter van het CNV. als opvolger van de heer A. Borstlap, die met pensioen ging. Sinds 1 februari 1950 was hij secretaris van het CNV Bij zijn benoeming tot tweede voorzitter was officieus bekend dat de heer Tjeerdsma had gesolliciteerd naar het burgemeesterschap. Deson danks werd hij aangewezen als op volger van de heei Borstlap „Ik was daar", zei de heer Tjeerdsma on« gisteravond, „het meest geschikt voor en het was ook nog helemaal niet. zeker dat ik tot burgemeester zou worden benoemd." Door zijn werk bij het CNV nauw betrokken geraakt bij de ontwikke- ling van het noorden van het land. wil hij daaraan aly burgemeester van de ruim 11.000 inwoners tellende ge meente Wonseradeel een directe bij drage gaan leveren De her Tjeerdsma is lid van de SER en van de Ra: d voor de arbeids- fnarkt. LOCHEM „Er is nu zoveel kri tiek gekomen op de gift van Koningin Juliana bestemd voor de bestrijding kvan het racisme, dat het ons nodig leek eens een ander geluid te lnten horen", zegt Eric Krijger, lid van het Lichemse clubhuis „Ungha". Samen met twee andere leden, Inge Evers en John Leussink, heeft hij daarom een handtekeningenactie op touw gezet. merkte ik toen heel duidelijk." ver telt hij. Nu is hij nog eens van partij ver anderd. Wat'verwacht hij van DS'70? „Weet ik niet. De partij is een pasge boren kind. Er kan van alles uitgroei en. Misschien gaat ze wel de grond in. Daar maak ik me geen zorgen over. Maar ik kon niet in de PvdA blijven. Die is dubbelzinnig in haar houding." Ziet hij nu nog een socialistisch perspectief? „O ja, zeker, wij gaan toe naar een socialistische samenle ving zonder het kapitalistische pri vaatbezit. Het kapitalisme is sterk, maar de tegenkrachten zijn dat ook. Dat zie je overal. Marx zei dat de proletariërs werel den te winnen hadden. Welnu, ze hebben al een wereld gewonnen. Ver gelijk de toestand van arbeiders van 1908 met nu. Wat een verschil. Als ik dat zie. kan ik geen pessimist zijn." BONN Het Westduitse atoomschip Otto Hahn, derde koopvaardijschip ter wereld met kernvoortstuwing, mag eindelijk Nederlandse havens binnenlopen, in Bonn hebben Nederlad e West-Duitslad de overeenkomst geratificeerd waarin de aanpsra- kelijkhcid in geval van schade is geregeld. Met deze zeer lang uit gestelde handeling ligt de weg voor de Otto Hahn naar ons land vrij. IJmuiden. Rotterdam en Vlissingen krijgen binnenkort be zoek van het atoomschip Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het rollen spel. dat enige' tijd geleden door CVK/IKOR aangediend werd als een primeur in de Nederland se televisie en waar de VARA later een keer schuchter mee om de hoek kwam kijken, gaat de NCRV nu in serie hanteren. „Ik en de ander", zal bet program ma heten; het gaat maandagavond van start met een actueel onderwerp: „Roken-loterij van de dood". Het is de bedoe'ung, dat de kijkers luisteren naar geïmproviseerde ge sprekken. waarin voor en tegen aan bod komen en zich dan identificeren met een of andere argumentatie, uit eraard in de hoop dat zij voor het goede kiezen en, in dit geval met af grijzen hun sigare*. als „voorgoed de laatste" in de asbak deponeren. Hoe interessant het is, naar een rollenspel te kijken maar niet zelf te mogen meedoen, zal de ervaring le ren. De NCRV ste't er zich veel van voor. maar de kijker zal er nog aan moeten wennen. In het rollenspel verwisselen tel kens de deelnemers van persoonlijk heid. Op een wenk van de regisseur wordt de voorstander ineens tegen stander, de weifelaar plotseling bet weter enz. Voor de ontwikkeling van de creatieve expressie van de deelne mer is dit zeer opbouwend, want hij of zij wordt dan gedwongen, eigen overtuiging los te laten en de zaak uil andermans gezichtspunt te bezien. Het gaat er nu om. hoe de miljoenen aan de beeldbuis innerlijk meedoen, of het werkelijk overkomt in de huis kamer en of men d-s kwestie daar ook van diverse kanten gaat bezien. De NCRV is met dit programma niet over één nacht ijs gevaan. Er is zes maanden geëxperimenteerd met een getrainde groep van tien spelers die zo zijn gekozen, dat zij verschil lende lagen van de Nederlandse be volking met haar inzichten en gevoe lens vertegenwoordigen. Van onae radio- en t.v.- redactie. HILVERSUM In de Jan Cordu- wenershow op Hilversum III zal de NOS-radio van vrijdag 26 februari af. (13.03 tot 13 59 uur) de Europese top 6 uitzenden. Dit programma wordt ge produceerd onder auspiciën van de Europese Radio Unie. De vaste kern van de deelnemende landen wordt gevormd door Scandinavië. België, Engeland en Ne derland. Afwisselend doen Zwitser land, Frankrijk. Duitgland en Italië mee De Europese top 6 komt als volgt tot stand. Maandelijks stuurt elke deelnemende omroep een lijst met de eerste zes nummers van de eigen lan delijke hitparade in aan de hoofdpro ducer van het programma. Keith Ste wart van de BBC in Londen Stewart kiest uit deze lijsten zes nummers, die in een schakelprogram ma met de zes landen worden uitge voerd. In alle omroepstudio's Welke het programma ontvangen zit dan publiek, dat de nummers beoordeelt via de zgn Mento-meter Dit schakel programma wordt niet rechtstreeks uitgezonden Er is niets uit het hoofd geleerd, de spelers moeten ter plekke improvise ren in hun meningsuitingen en dat zo overtuigend mogelijk. Daarbij komen hun diepste gevoelens en gedachten boven, meent men „Rollenspel", zeggen de psychologen drs Wim Schlamüch en drs Marlies Brinkman, die samen met NCRV's Wouter van Dieren cn regisseur Han Baartmans de programmaserie ont wikkelden „is een tecpniek om men sen onder leiding van psychologen de functies en emoties van zichzelf en anderen te 'aten spelen Hierdoor wordt zelfinzicht verkregen en leert men de motieven van een ander be ter begrijpen. Bij vele instellingen is deze methodiek reeds lang in gebruik om werkgevers en werknemers te trainen in hun onderlinge verhoudin gen. Daarom leek de tijd rijp. deze techniek ook e°ns via de televisie te gaan toepassen". Voorlopig heeft de NCRV zes uit zendingen gepland Zeskamp in Leiden Van onze radio- cn t.v.-redactie HILVERSUM Opnieuw zal de Leidse Groenoordhal. volgende week zaterdag, in het teken staan van NCRV's Zeskamp Sport. Er moet dan door de nog resterende vier ploegen worden uitgemaakt, wie op 24 april samen met Alphen a.d Rijn mag meedoen aan de strijd om de wissel- beker. Linne is al zeker van een finale plaats. want de 31 punten die de Limburgers hebben verzameld kun nen niet meer worden overtroffen. In feite moeten dus, in nog twee wed strijden, Drachten. Rolde en Win schoten elkaar bekampen om de tweede olaats in de finale: Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquolon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wün in dc pan verwarmen tot de wün graat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak ^-y~; afmaken met zout. peper. - nootmuskaat en een scheutje kirsch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9