zien Shell- Drechtsteden Moerdijk als spookbeeld 3000 Toekomst industrieterrein baart eveneens zorgen nodig Dit jaar al bouwvakkers bij Shell-Chemie Chemie en het Leefmilieu: volgens directie kan het allemaal... PPR EN ESP NIET SAMEN Opnieuw boetes geëist tegen zeeloodsen CH-Kamerleden in Brabant 7 DRECHTSTREEK In hoeverre levert de vestiging van Shell-Chemie aan de Moerdijk gevaar op voor het leefmilieu in de Drecht- streek? Wat staat de inwo ners van bijvoorbeeld Dor drecht, Zwijndrecht, Papen- drecht, Hendrik-I do-Am bacht, Sliedrecht, Alblasser- dam, 's-Gravendeel en Har- dinxveld-Giessendam te wachten als straks, in maart van dit jaar, de funderingen voor de eerste fabriek van Shell op het industrieterrein aan de Brabantse zijde van het Hollands Diep worden gelegd? Deze eerste fabriek (vervaardiging van etheen- oxyde: 120.000 ton per jaar) zal eind 1972 bedrijfs klaar zijn. Een tweede fa briek, voor de fabricage van etheen, propeen, benzine, butadieen en gasolie zal een jaar later gereedkomen. Inde grote kantine van de Dienst Sociale Werkvoor ziening in Dordt zullen don derdag 25 februari de Shell- directie en haar deskundi gen gaan proberen „de heersende ongerustheid on- de de bevolking tijdens een informatieve hoorzitting weg te nemen". De afgelo pen maanden hebben zich in tal van plaatsen comités en actiegroepen gevormd. Zelfs de kerken hebben zich mer deze hoogst actuele materie beziggehouden. De Drechtstreek is bepaald niet in haar schik met het in dustrieterrein, daar aan de overkant van het Hollands Diep. Dit ongenoegen is vo rige maand nóg groter ge worden, toen het Franse be drijf l'Air Liquide bekend maakte naast Shell een zuurstof- en stikstof fabriek te gaan bouwen. Shell-Chemie hoopt een goede en gewaardeerde buurt te worden. Of dit het geval zal zjjn, wordt door velen ernstig betwijfeld. De ge meente Dordrecht heeft wanhopige pogingen gedaan „inspraak" te verkregen in het bestemmingsplan. Een beroep bij de gemeenteraden van Klundert en Zevenbergen werd echter ongegrond verklaard. Ook G.S. van Noord-Brabant zag de Dordtse bezwaren tegen vele aspecten van de Shell-vestiging niet zo zitten. Mei vorig jaar begon Dordt aan de laatste fase van het gevecht. Het stelde een beroep bij de Kroon in. Den Haag laat nu op zich wachten met een beslissing en intussen verrijzen de eerste bouw werken op het industrieterrein. De hoop dat de Dordtse verlangens worden ingewilligd, is door deze gang van zaken eigenlijk al de grond in geboord. NUUHD BRABAST Na het westen is nu ook het zuidelijke deel van Zuid-Holland aan de beurt voor een chemische fabriek. Gevestigd aan de overkant van het Hollandse Diep, dus in Brabant, zal de overlast bij de overheer sende zuiden- tot zuidwestelijke wind (41%) in dit zogenaamde Drecht- steden-gebied, of "Drechtstreek" terechtkomen. Volgens Shell vait het allemaal wel mee, maar andere deskundigen vrezen voor een twee ver- vuilingsgebied gelijk aan Rijnmond Begin januari heeft Shell, op ver roek van Dordrecht, een besloten hoorzitting gehouden, waarop talloze deskundigen en ook burgemeesters, wethoudcres en raadsleden van de .verontruste" gemeenten acte de présence gaven, hun bezwaren uitten zich, voor zover mogelijk, lieten informeren. Hun indruk over dc ves tiging kan er bij deze hoorzitting niet gunstiger op zijn geworden. Een aan tal essentiële vragen werden ontwij kend, zeer diplomatiek of aarzelend of pas na lang aandringen beant woord. Deskundigen uitten hun onge noegen over het ,niet voorhanden lijn" van belangrijke cijfers. Met grote tegenzin noemden de Shell-mensen tenslotte hun globale schatting van de S02-emissie (hoe veelheid zwaveldivxyde, die de schoorstenen verlaat). Het was (onge veer) 1.500 ton per jaar, oftewel vier ton per etmaal Wii informeerden bij het KNMI te De Bilt naar de gemid delde windrichting in de Drechtstreek. Wij schrokken wel even: deze gemiddelde windrichting (per jaar gerekend) is in 32 pet. ZZW. Z\V of WZW en in 9 pet. zuid. De andere percentages zijn vrij gelijk matig over de overige windrichtingen verdeeld. Maar deze 41 pet. brengt de Drechtstreek gemiddeld tien uur per dag rechtstreeks in het „schootsveld" van de S02 uitbrakende schoorstenen van Shell-Moerdijk. De Shell "ebruikt zwavelarme brandstoffen (0.3 pet. van het totaal san verbruikte brandstof is zwavel). Hierdoor kunnen de schoorstenen laag blijven. Zestien fornuizen van de etheenfabriek worden met gas ge stookt en krijgen elk een schoorsteen van 55 meter Zogenaamd „heavy fuel" zal wél worden gestookt in drie drukinstallaties. De ketels hiervan worden aangesloten op een schoor- stpen van 130 meter hoogte. De moge lijkheid schoorstenen tot 150 meter te bouwen zal Shell, althans de eerste jaren, niet eehruiken. vele malen zal overtreffen. Na aandringen komt Shell met de volgende gegevens: de hoeveelheid stikstofoxyden, die in de rookgassen aanwezig zal zijn, wordt berekend op 2.000 ton per jaar, oftewel zes ton per etmaal. Het brandstofpakket gaat er als volgt uitzien: methaan en ethaan 780 ton/etmaal, butaanmengsel 360 ton/etmaal en kraakresidu 410 ton etmaal. Het ligt niet in onze bedoeling in secticiden te gaan produceren aan de Moerdijk, zo stelt Shell. Deze verze kering is op zijn zachtst gezegd mis leidend. omdat etheenoxyde (pro- duktic Moerdijk 120.000 ton per jaar, waarvan 80.000 t«n wordt omgezet in etheenglycol, dat weer wordt ge bruikt voor bijv. anti-vriesmiddelen) wordt gebruikt als insecticide en zeer giftig is. Reeds een kleine hoeveel heid ervan is schadelijk voor land en tuinbouwgewassen, maar, aldus Shell, bij een eventueel lek in een leiding zal deze schade slechts „zeer lokaal" zijn. Hier moeten agrariërs in de omtrek het dan maar mee doen. „Opvallend" bij Shell is haar uit gangspunt dat het Eiland van Dordt ver weg ligt, zo'n tien kilometer. Men schijnt echter te vergeten dat Wil lemsdorp aan de overzijde van de ri vier ligt en dat het Eiland zodoende op 2500 meter van Moerdijk reeds be gint. Dit punt is bovendien bijzonder geliefd als recreatieoord. Er wordt veel gezwommen, gebaad en er zijn enkele restaurants. In het structuur plan voor het Eiland wordt stadsuit breiding in deze richting als moge lijkheid genoemd. Hoe moeten wij in het licht van dit bovenstaande de uitspraak van Shell zien, dat het Eiland geen overlast zal ondervinden van het noodzakelijke en onvermijdelijke roetblazen (maxi maal één keer per acht uur met een max. uitworp van 0,25 ton'etmaal)? Dit roet zou volgens Shell niet verder dan één twee kilometer ko men. Tevens stelt Shell dat de ge vreesde emissie'van 1500 ton S02 per jaar op het Eiland niet, of nauwelijks meetbaar zal zijn. Belachelijk De argumentatie hiervoor is ron duit belachelijk: in Pernis (Shell noemt afstand Pernis - Dordt 10 a 15 km i.p.v. de 25 a 30 km, die het in werke lijkheid is) worden wél brandstoffen met een hoog zwavelgehalte gebruikt, terwijl de rookgassen in een schoor steen van 250 m (zie foto) worden afgevoerd. Omdat het Eiland van de ze vervuiling op 15 km geen last zqu hebben, zou ook van de ves tiging te Moerdijk, afstand 10 km geen gevaar zijn te duchten. Shell gaat hierbij regelreeht voorbij aan de volgende feiten: Pernis ligt verder van Dordt dan 15 km. en het Eiland ligt dichterbij dan 10 km. de overheersende windrichting is zuid west, het Eiland is kaal en als er bebouwing komt, zullen dit woonwij ken zijn. Bovendien staat helemaal niet vast dat de Drechtstreek niets merkt van Pernis. Op de in januari gehouden hoorzitting stelde namelijk drs. F. Muller uit Sliedrecht dat bij NW-wind (uit Pernis) ten gevolge van de daar geloosde 6.000 ton S02 het gehalte hieraan in de Drechtste- den met honderd microgam per m3 wordt verhoogd. Het „normale" gehalte aan S02 in de Drechtsteden bedraagt (volgens Shell) 50 tot 150 microgram'm3 met uitschieters van 300 tot 700 micro- gram/m3 De heer Muller stelt nu dat deze uitschieters bij NW-wind voor minstens honderd microgram m3 af komstig zijn van het Waterweggebied rond Pernis. Als dit waar is. stelt dit de Shell-uitspraak dat het Eiland van Dordt van S02 geen gevaar heeft te duchten, in een wat vreemd daglicht. Deze geweldige schoorsteen 213 meter hoog heeft Shell Per nis gebouwd als wapen in de strijd tegen de luchtvervuiling. Hier wor den echter brandstoffen met een hoog zwavelgehalte gestookt. Volgens Shell zal uit de schoorsteen te Moerdijk ('slechts' 130 meter hoog) 1.500 ton S02 perjaar komen. Dit geeft een daggemiddelde van vier ton per etmaal. Shell kan in de toekomst ook gebruik maken van de mogelijkheid aan Moerdijk schoorstenen tot 150 meter hoogte te gaan bouwen. Een jeit waar men bij een beschouwing over de vestiging van Shell-Chemie niet aan voorbij mag gaan, is dat van de toekomst. Al de genoemde cijfers hebben slechts betrekking op de twee fabrie ken die eind 1973 zullen draaien. Het Industrieschap Moerdijk heeft echter de beschikking over 1400 ha uit te geven industrieterrein (ex- clusif groenstroken, wegen e.d.). Shell-Chemie nu heeft en optie op 500 ha, dus ongeveer éénderde deel. Maar de twee fabrieken zullen, mét de bijbehorende kantoren, werkplaatsen, laboratoria, kantines en installaties voor de energievoorziening slechts 90 ha beslaan. Bij de vraag wat op de overblijvende 410 ha gaat komen, hult Shell zich in een geheimzinnig stilzwijgen. Hoewel Shell-directeur mr. A. D. Vas Nunes twee weken geleden in de NCRV-documcntaire „Het Uur der Waarheid" toegaf voor Moerdijk plannen voor de eerstkomende vijf tien jaar gereed te hebben liggen, is hij niet van zins enige opening an zaken te geven. Wel wordt bijvoor beeld (in bedekte termen) gezegd dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat in de toekomst chloor zal warden verwerkt. Wat betreft de watervervuiling zal het Drechtstedengebied hiervan althans in eerste instantie geen overlast ondervinden. Het verontrei nigde water zal via een leiding in de Westerschelde worden geloosd. Het RijksTnstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) zou, aldus Shell, een a f val waterzuiver in gsinstallatie niet nodig hebben gevonden. Informatie bij het RIZA leerde echter dat dit wat te ongenuanceerd is gesteld. Het RIZA weet namelijk nog niet welke stoffen door de leiding naar de Westerschelde worden ge pompt en zal hiervoor zeker toestem ming onthouden, indien deze stoffen niet te zuiveren zijn. In '73 zal 500 m3/uur verontreinigd water naar de Westerschelde gaan. in 1985 1.500 m3/uur. Het kan, aldus Shell „tot en kele tienden procenten verontreinigd materiaal bevatten". Wat Shell wél in hel Hollands Diep gaat lozen, is (schoon) koelwater, dat een maximum temperatuur van 35 gr. C zal hebben. Het probleem van de thermische verontreiniging van het rivierwater, dat met deze hoge tem peratuur samenhangt, heeft, aldus Shell, „onze volle aandacht". Vervoer Een ander aspect van de vestiging dat onder de bevolking leeft, is dat van het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg. Hoewel Shell de voorkeur geeft aan pijpleidingen (waardoor veel chemicaliën van en naar Pernis zullen worden geperst), daarna aan de spoorwegen en daarna aan vervoer per schip, zal een aantal stoffen ook over de weg moeten wor den vervoerd Shell schat dat slechts twee a drie tankauto's per dag van Rijksweg 16 in noordelijke richting gebruik maken. Dit (lage) getal wordt echter door velen betwijfeld. In ieder geval zullen deze tankauto's na het gereed komen van de achtbaanstunnel onder de Oude Maas tussen Dordt en Zwijndrecht (waar geen gevaarlijke stoffen doorheen mogen) de route dwars door de gemeente Zwijndrecht moeten nemen, en ook Dordt zal hier een graantje van meepikken. De Zwijndrechtse suggestie dan maar de route via Numansdorp te ne men, stuitte op dé Hcinenoordtunnel, waar gevaarlijke stoffen ook niet door mogen. Maar natuurlijk bestaat er altijd een mogelijkheid om buiten om van Pernis naar Moerdijk te rij den, desnoods via Gceree-Overflak- kee. Interessant zal zijn te horen wat de Shcll-directie op de aanstaande hoorzitting zal zeggen, in vervolg op een eerder gedane toezegging cvrn „als er een veiliger route is. wij die dan ook zeker zullen evenmin als tegen inzage van de Hinderwetaanvragen (vereist oor het plaatsen van vrijwel alle installa ties) door de Commissie Milieuhygiëne. Illusie Als besluit een vraag van één der deskundigen op de in januari gehou den hoorzitting en het antwoord van Shell-directeur mr. A. D. Vas Nunes daarop: Is Shell bereid te verklaren die investeringen te doen, die uit oogpunt van milieuhygiëne zinnig zijn, opdat daarmee onze onge rustheid in deze kan worden weggenomen? Antwoord: „Shell heeft niet de illu sie, dat zij alle ongerustheid kan wegnemen, alvorens het bedrijf enige tijd in werking is geweest, en u zelf heeft kunnen constateren, dat u geen last van ons heeft." Wij hebben helaas niet de il lusie dat de heer Vas Nunes daarmee antwoord heeft gege ven op een simpele, maar voor velen uiterst belangrijke vraag. Een vraag, die we liever niet be antwoord willen zien als het be drijf al enige tijd in werking is, want dan kon het wel eens nega tief zijn DEN HAAG De voorgestelde sa- nenwerking tussen de P.P.R. en de Evangelische Soliauriteitspartij (ESP) is van de baan Door tijdgebrek en principiële verschillen is de samen werking niet meer mogelijk, is in een gezamenlijk communiqué meegedeeld. Bij de onderhandelingen over een mogelijke samenwerking werd van de zijde van de F.SP een viertal voor waarden gesteld, onder meer wat be treft het behoud var de eigen identi teit en zelfstandigheid, zowel tijdens als na de komende verkiezingscam pagne. De ESP bleek niet bereid te zijn propaganda te maken voor een grote progressieve partii Niet een progres sieve partij, maar een progressief sa menwerkingsverband, waarin ook plaats is voor een evangelische partij, acht de ESP de oplossing voor de partij-politieke impasse. De gesprekken tussen PPR en ESP over de wederzijdse verhoudingen zullen worden voorlgezet. AMSTERDAM In de zogenaam de „loodsenaffaire" hebben gisteren zeven rijkszeeloodsen terechtgestaan. De officier van justitie, mr. Bergsma. eiste tegen alle verdachten een boete van 800 gulden, subsidiair twee maanden hechtenis wegens het aan nemen van een „soort aanmoedigings premie", zoder daarbij in strijd te handelen met hun ambtsplicht. Hij conformeerde zich daarmee aan het arrest van het Amsterdamse hof, dat in november vorig jaar in hoger beroep drie van hun collega's veroor deelde tot boetes van 800 gulden (twee maal) en van 400 gulden. Tegen 82 op het Noordzeekanaal werkzame riiksloodsen uit IJmuiden en Amsterdam werd in 1968 proces verbaal opeemaakt, omdat zij tussen 1961 en 1966 van de sleepbootrede rijen Wijsmuller (IJmuiden) en Goed koop (Amsterdam) steekpenningen zouden hebben aangenomen om kapi teins van zeeschepen te adviseren om meer sleepboten te gebruiken dan no dig was voor een veilige vaart. De moeilijkhedi was dat er geen enkel geval aan te wijzen was, waar in inderdaad te veel sleepboten wa ren geadviseerd. De rijkspolitie te water had alleen kunnen vaststellen, dat na het staken van de betalingen door de rederijen minder sleepboten werden gebruikt. Op grond hiervan kwam mr. Bergsma tot de conclusie dat de verdachten allen veroordeeld kunnen worden voor het annemen van „aanmoedigingspremies". Uitspraak op 5 maart. Prof. Van Hulst: woorden over VVD fout weergegeven Van een verslaggever DEN HAAG Prof Van Hulst, voorzitter van de CHU, heeft zich niet gedistancieerd van de VVD Het verslag van eer door hem in Valken burg gehouden toespraak zou ten on rechte die indruk hebben gevestigd. De aar. hem toegeschreven uit spraak, als zou met de liberalen geen goed sociaal beleid zijn te voeren is onjuist weergegeven, aldus de Unie voorzitter. Prof Van Hulst noemde de VVD een betrouwbare partner, die het ka binet geholpen heeft om de rit tot een goed einde te breneen Hij bliift ech ter bezwaren hebben tegen een voort zetting van de hu'dïge samenwerking van de CHU met de liberale nartij. Die bezwaren betreffen enerzijds de verhouding van deze partii tot de vak organisaties en anderzijds de zede- lijkheidsparagraaf in het WD-ver- kiezinesprogram Wakker Van deze laatste opmerking schrok Hardinxveld-Giessendam wakker Uitgaande van de principe dat hogs schoorstenen het vuil ver weg bren- Scn, en rekening houdend met de overheersend WZW-windrichting Werd ook hier een actie-comité opge richt. We zijn er nog niet. Deskundi gen vrezen dat de immissie (concen tratie gemeten in bijv. een stad, dorp of streek) van stikstofmonoxyde en •dioxvde die van zwaveldioxyde on der bepaalde weersomstandigheden Het beeld van een chemi sche fabriek (Shell in Pernis), die over enkele jaren aan de oevers van het Hollands Diep zal staan. De grote vraag luidt nu: voordeel of enkel nadeel': Voordelen Natuurlijk heeft een dergelijk grote vestiging nabij de Drechtsteeden ook voordelen. Er zal de eerste tijd door Shell circa 300 miljoen per jaar wor den gen esteerd, hetgeen invloed zal doen gelden op toeleveringsbedrijven en aannemers. Er zullen tenminste 3000 man aannemerspersoneel op het Shell-terrein gaan werken aan de bouw van de installaties. Als deze er staan, wordt de werkgelegenheid ech ter veel kleiner. In 1972 zullen er vol gens een voorzichtige raming 150 eigen mensen van de Shell Wereken, in 1973 400 en dan vervolgens 150 per jaar meer. Werknemers, zowel als aannemers of leveranciers uit de Drechtstreek komen als ze concurrerend zijn in aanmerking voor opdrachten Maar dat geheel westelijk Brabant reeds met gretige ogen naar dergelijke op drachten kijkt, staat buiten kijf. Het is dan ook de vraag of de Drechtstreek veel economische voor de len van de vestiging zal ondervinden, temeer daar Shell heeft verklaard dat op het Eiland van Dordt géén kanto ren of woningen zullen worden ge bouwd. Toch heeft Shell op de in januari gehouden besloten hoorzitting reeds een paar min of meer belangrijke toezeggingen gedaan. Ze is bereid omtrent haar toekomstige doen en la ten op onofficiële basis overleg te plegen met bijvoorbeeld de onlangs ingestelde Commissie Milieuhygiëne Drechtsteden. Er bestaat bij Shell ook geen bezwaar (meer) tegen openbaar making van haar S02-metingen. FIJN AART Niet minder dan 3000 bouwvakarbeiders zul len waarschijnlijk dit jaar al nodig zijn voor de vestiging van Shell-Chemie bij Moerdijk. Dat zei gisteren in Fijnaart het Tweede-Kamerlid voor de CHU, de heer C. van der Pijl die met een aantal van zijn fractie genoten een werkbezoek aan West-Brabant bracht. De heer Van der Pijl vreesde dat Shell-Chemie heel wat bouwvakkers aan West-Brabant zal onttrekken wal kan leiden tot moeilijkheden in dc bouwerij. De keerzijde van de me daille is dat de werkgelegenheid in dit deel van Brabant belangrijk gro ter wordt. Shell-Chemie komt in 1973 in bedrijf en heeft dan plaats voor 400 werknemers. Het aantal arbeidsplaatsen zal jaar lijks nog met 150 stijgen. Het CHU- Kamerlid zei te verwachten dat als gevolg daarvan, er een einde komt aan de penden naar de Randstad Holland. Het gezelschap, onder wie ook frac tievoorzitter Meilema maakte onder leiding van her Kamerkringbestuur Tilburg van de CHU een rondrit door West-Brabant, bezocht enkele industrieën en de fruitkwekerij van Van Sprang in Willemstad In het gebouw Hel Anker te Ze venbergen gaf de burgemeester van Fijnaart mr. E. P. van Veldhuizen met een aantal cijfers een impressie van dc gigantische ontwikkeling die zich in West-Brabant aan het vol trekken is. Hij zei het van belang te achten dat er voor dit gewest een plan komt voor een totale bestuur lijke reorganisatie die van onderaf begint. ROTTERDAM - in het Academisch Ziekenhuis Dljkzlgt slaagden voor het di ploma zieken verzorging de dames P C. Ansems de Vries; C D Barlels. M A. Tax-Van Drlel. C C M Geerders, H M van Maahen-Kranendonk. M A Manneke. M van der Schoor. I V M Staats. A Surte. F J Willemse en J H van der Zande

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7