Twee supporters blijven aan het lijntje staan" CNV BLIJFT DWARS OVER PENSIOENEN BINNENHUIS 7IÜ Jules de Corte: Goed zijn voor de merels jHEIDENDE HOOFDREDACTEUR DR. DIEMER: m KëH Huib Goudriaan Nationale finale van Songfestival met ballet 12000m2 woon.ideeën (toekomst) keuken hettweede' huis 2C tuincentrum win een prijs met tafeldekken vele noviteiten 3 - ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 a/j (Van een onzer redacteuren) Dr. E. Diemer, hoofdredacteur van de Kwar- eiden sinds 1 januari 1946, heeft gistermiddag afscheid ge- exta. ,-De christelijke pers heeft twee journalisten verloren. 'e'er twee supporters bijgekregen die broederlijk vereend aan jntje staan", aldus de heer Diemer in zijn toespraak op een iele afscheidsreceptie in het gebouw van de krant te Rot- r<*n. doelde hiermee ook op het vertrek van dr. Bruins Slot als "'iredacteur van Trouw. Met het „aan het lijntje staan" wilde |ider6trepen dat beide oud-hoofdredacteuren nauwlettend de re ontwikkeling van de sinds woensdag jl. geïntegreerde w en de Kwartetbladen zullen volgen. HILVERSUM De Cortefoon heeft een toerenteller. Jules de Corte: „Je kunt er typische pieken van af lezen; van vier tot half zes en van half zeven tot achtuur 's avonds wordt de Cortefoon het meest ge beld." Mevrouw De Corte vult aan„De telefoontjes tussen vier en half zes zijn waarschijnlijk van mensen van kantoren en fabrieken die de laatste uurtjes willen doorkomen Sinds 1 februari heeft cabaretier/zanger/filosoof Jules de Corte een apparaat in gebruik, dat hij „Cortefoon" heeft genoemd. Wie telefoonnummer 04920-35331 draait kan elk ogenblik van de dag zijn verhaaltjes en poëzie beluisteren. 's Nachts zet ik het af uit zuinigheidsoverwegingen", zegt De Corte. Zijn vrouw: „Zodoende kunnen de mensen wel nagaan hoe laat we opstaan." Diemer. wiens vader H. Diemer Ie oorlog directeur-hoofdredac- vas, benadrukte niet zonder _jed dat zijn afscheid samenvalt ~"sn mijlpaal in de geschiedenis christelijke pers in Nederland: egratie die zich de afgelopen lad voltrokken, ftiemer: „De laatste dagen heb weieens afgevraagd of ik aan »f van mijn. vier kinderen sta, ik heb bedacht dat dit niet juist kinderen zijn uitgehuwelijkt in schoonzoondie „Trouw" heet I kun je je beter wensen." Ïiunnen-zeggen", vervolgde hij toespraak tot het voltallige il van het Kwartet, de direc- ,.b de Stichting De Christelijke "Jdpers en de leden van het da- i bestuur van de stichting, „dat latistelijke pers een nieuwe toe- Wacht." -7me post teer Diemer zei dat de hoofdre- oir oude stijl een eenzaam man j zijn onoverdraagbare verant- jelijkheden en beslissingsbe- Seden. „Ik had behoefte aan lejmicatie, aan het onderhouden e band met de redacteuren en (n stond mijn deur altijd open. infge die behoefte aan communi ën samenwerken acht ik de van hoofdredactie van de togreerde krant een bij uitstek itfige oplossing", aldus dr. Die- glie ervoor pleitte deze structuur, nvoorlopig, zo te handhaven. pndc krachten e|er had hij de arbeidsgemeen- van Het Kwartet van de liste tot de chauffeur dank :ht voor de prettige en collegia- >^ier waarop altijd was gewerkt, rankte de redactie voor wat zij erwantitatief geringe middelen, had gepresteerd. Met name Ie hij de journalisten J. den buitenland), H. Ester er sociaal-economisch redacteur ins lid van de commissie van lactie van de geïntegreerde en J. van Hofwegen (eveneens de commissie), die hij als een d vakman in de het geheel Nederlandse pers kwalificeer- °enkele jaren geleden overleden eeur van Het Kwartet, de heer J. Jewegen, memoreerde hij als een le grote figuren in de Neder- I perswereld, die „zich door de ■idigheden van de christelijke Wel gekortwiekt moet hebben ld." Dr. Diemer zei zijn vader, i H Diemer, die in 1912 bij De [dammer kwam, als één van de hde krachten van het bedrijf te gn gezien. ledigend tcoord '^scheidende hoofdredacteur be- efeijn toespraak met enkele bij- :Jsten. Als woorden van bemoe- <j wilde hij de redactie meegeven 32: „Ik leer en onderwijs u ande de weg die gij gaan moet; vid u; mijn oog is op u" Ook pe hij uit de brief van Paulus Philippenzen, waarin deze op- tot eensgezindheid, „vergetende in achter ligt en najagende het- -oor ligt." Izullen we elkaar de hand ge- ibeëindigde hij, waarna redac- I zowel air niet-redactioneel eel afscheid van hem nam en jjn echtgenote, mevrouw mr. dr. n Diemer-Lindeboom. Ook zijn fjren waren aanwezig, evenals Aroer A Diemer. directeur van yiikkerij Libertas te Utrecht en jeef E. Diemer Gzn, de vroegere tl advertentie-afdeling "van Het M 1} ènng •rens Dr, Diemer sprak was het gevoerd door de heer F. Die- lirecteur van de NV De Christe- Pers. Deze zei op verzoek van >zer naar een typering van de :r van werken van hoofdredac- 'iemer te hebben geantwoord: tr was van oordeel dat onnodig kritiek vervreemdend werkt niets leidt, maar dat milde kri- eidt tot een gesprek F Diemer lgde: „Bij ons stak de hoofdre- ïr 's morgens vrijwel altijd als de lamp aan, het is onze taak mp brandende te houden." ïr het niet-redactionele perso- iichtte de heer A. van Egmond Woord tot dr Diemer. Hij prees Vriendelijkheid en bescheiden- ftiens de redactie van het Kwar- prakcn de heren H. Ester en J. Hofwegen. De heer Ester zei dat w noch het Kwartet met grote drift voor de integratie hadden len, maar dat dit de enige uit was om voor de toekomst nog bestaansmogelijkheid te hebben. I onderstreepte echter dat het ttische van Trouw, vooral uitge- en door dr. Bruins Slot, en het f benadrukken van dicnstverle- aan de lezer, „het priesterlijke" dr. Diemer, benaderingen zijn die tn synthese de gelukkigste vorm integratie van Trouw en het irtet zouden kunnen betekenen. De heer Van Hofwegen merkte als voormalig chef-redacteur van het Kwartet op: „Dr. Diemer, u draagt de fakkel over, we zullen trachten die fakkel brandende te houden al zal dat in de economische storm van vandaag niet meevallen." Jouiv inbreng :V:S; Hi De heer O. Post ma ing., eveneens directeur van de NV De Christelijke Pers, richtte woorden van waardering tot de heer Diemer, in het bijzonder De heer W. A. Fibbe, lid van het dagelijks bestuur van de Stich ting De Christelijke Pers, neemt afscheid van dr. Diemer. Op de achtergrond mevrouw Diemer-Lindeboom. Het automatische antwoord apparaat gekoppeld aan het spe ciale telefoonnummer is pas in bedrijf gekomen toen De Corte zeker was van de subsidie van het ministerie van CRM van 4000 gulden per jaar. „Dat be drag is eenmalig gegeven, wat niet wil zeggen dat ik het vol gend jaar niet zal krijgen." In de kantine van de KRO in Hilversum vertelt de geboren Delftenaar, die alweer drie jaar in Helmond woont en een mid dag in de week naar Hilversum komt voor zijn radioprogram ma's, hoe de Cortefoon is ont staan. Versiering „In 1969 ben ik begonnen het auto matische antwoordapparaat aan mijn telefoon, dat ik aanzette als ik niet thuis was, te versieren met opmer kingen als „vandaag ben ik niet te spreken hoewel ik in een goed hu meur ben". Deze versieringen groei den uit tot een verhaaltje en werd een soort creatieve bezigheid voor me" „Sommige mensen kregen dit in de gaten en bij nacht en ontij werd ik gebeld. Ze waren zelfs teleurgesteld als ik thuis was en het apparaat niet aanstond. Ik besloot er mee op te houden tot ik toch weer eens een verhaaltje bracht; ihaar dan werd ik daarvoor gestraft met telefoontjes." „Weet je wat, dacht ik toen, ik ga ermee door en schrijf een briefje aan minister Klompé het was vorige zomer of ik subsidie kan krijgen; ik had geen zin zelf voor de kosten -fr Een verbaasde dr. Diemer bij het cadeau dat de heren O. Postma ing. (midden) en K. Pie- ters, beiden lid van de directie van de NV Christelijke Pers hem aanbieden: een vouwfiets. voor de manier waarop deze altijd bij presentatieve gelegenheden naar bui ten placht te treden. Naast de vele cadeaus die al waren aangeboden, overhandigde de heer Postma dr. Die mer een vouwfiets. De heer W. A. Fibbe sprak zijn grote respect uit voor de scheidende hoofdredacteur namens het dagelijks bestuur van de raad van commissa rissen van de stichting De Christe lijke Pers. „De band tussen de lezer en de krant is ook jouw inbreng ge weest en dat we in het elkaar schui ven van de geïntegreerde redacties hebben kunnen meemaken is voör een belangrijk deel aan jou te danken geweest." - Hij sprak als ziir overtuiging uit dat dr. Diemer in zijn nieuwe functie als lector in de .leer der communica tiemiddelen aan de Vrije Universiteit, een bij hem passende toekomst tege moet zal gaan. Namens liet dagelijks bestuur ga ven de leden B. Bol. oud-directeur van de Nieuwe Haagse Courant, mr. dr. J. Donner. oud-minister van justi tie. H. H. Wemmers, oud-voorzitter van het Ned. Chr. Werkgeversver bond en J. Smallenbroek. oud-minis ter van binnenlandse zaken, door hun aanwezigheid blijk van hun waarde ring voor dr. Diemer. De voorzitter van de raad van het dagelijks be stuur, drs. J. W. de Pous was verhin derd, maar had een bloemstuk ge stuurd. Van c e radio- en tv-redaclie HILVERSUM Rob Touber zal van de nationale finale voor het Eurovisie Songfestival, die woensdag avond via Nederland I bij de NOS op het scherm komt, een feestelijk ge heel maken. Het duo Saskia en Serge zal in een van tevoren opgenomen kleurenshow zes van de 130 ingezonden liedjes zin gen en een balletgroep zal de sfeer helpen verhogen. Voor de begeleiding zorgt Dolf van der Linden met zijn Metropool Orkest. De kijkers mogen per briefkaart melden welk liedje zij het beste vin den om gezongen te worden op het Eurovisiesongfestival dat op 3 april in Dublin wordt gehouden. Meeste stem men gelden Omroepster Willy Dobbe zal tijdens de uitzending inlichtingen geven, hoe te handelen met dat brief kaartje. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Tussen de drie vakcentrales bestaat nog steeds verschil van mening over de uit voering van een wettelijke pen- sioenvoorizening, waarbij alle werknemers met inbegrip van hun AOW 70 procent van het laatst genoten loon zullen krij gen. Met name het CNV verzet zich tegen de zienswijze van het NVV en NKV, omdat de ge vonden oplossingen volgens deze vakcentrale niet radicaal genoeg zijn. De Pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid heeft giste ren de blauwdruk van een aanvul lende pensioenplicht gepubliceerd met de bedoeling dat de achterban van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zich over de verschillende plannen en modellen uitspreekt. De achterban krijgt ongeveer een maand de tijd om de verschillende mogelijkheden van commentaar te voorzien. Daarna zal binnen enkele maanden het eindrapport met een ge detailleerde uitwerking volgen Over de uitgangspunten voor een nationale pensioenverzekering bestaat tussen werkgevers en werknemers overeenstemming. Deze uitgangspun ten zijn: Optrekking van de AOW tot het netto minimumloon; Een aanvullend waardevast pen sioen van 70 procent van het laatst genoten brutoloon; Oplossing van het vraagstuk van de arbeidsmobiliteit. Bij verandering van werkkring zal geen pensioenver- lies mogen optreden Kernvragen De kernvragen die de commissie aan de achterban voorlegt zijn: hoe zal de pensioenplicht moeten worden gefinancierd? Welke uitvoeringsorga nen moeten bij de pensioenplicht be trokken worden en hoe zal de solida riteit, noodzakelijk voor het invoeren van de pensioenplicht, gestalte moe ten krijgen? Het verschil van mening tussen CNV enerzijds en NVV en NKV an derzijds heeft voornamelijk betrek king op de wijze van financiering en uitvoering. NVV en NKV zijn met de werkgevers van mening dat de voor keur moet worden gegeven aan een mengvorm van kapitaaldekking (iedereen spaart voor zijn eigen pen sioen) met elementen van een oms lagstelsel (de premies worden meteen nadat zij zijn binnengekomen uitbe taald). Het CNV prefereert een omslagstel sel, waarbij evenwel de mogelijkheid tot besparingen (in verband met de noodzakelijke investeringen) is inge bouwd. De mengvorm kapitaaldek king met omslagelementen leidt vol gens de commissie tot handhaving van de huidige nationale besparingen, eventueel tot een geringe toename. Bij de uitvoeringsorganisatie wordt door de commissie uitgegaan van een pluriformstelsel dat wil zeggen de be drijfspensioenfondsen, de onderne mingsfondsen en de particuliere -R- vensverzekeringsmaatschappijen zul len de uitvoering van de aanvullende pensioenplicht op zich nemen Verwacht wordt dat de invoering van de pensioenplicht tot een stroom lijning van de dvierse regelingen zal leiden. Er bestaan nu 80 bedrijfspen sioenfondsen, 1.500 ondernemings fondsen en ongeveer 18 000 collectieve polissen bij particuliere Revensverze- keringmaatschappijen De administratiekosten zijn wat hoger (1 e 1,5 procent van de premie) dan bij uitvoering door één centraal fonds. Maar daar staat tegenover dat de commissie bij een zekere competi tie een betere service en een gunsti ger rendement op de beleggingen verwacht. Eén groot fonds Het CNV wil de uitvoering opdra gen aan de 26 bedrijfsverenigingen, die te zamen één groot pensioenfonds zouden kunnen stichten. In dit plan blijven de ondernemingspensioen fondsen, de bedrijfspensioenfondsen en de particuliere RevenSverzekering- maatschappijen buiten spel Weerstand Bij de presentatie van het interim- rapport werd er gisteren door de voorzitter van de Pensioencommissie, dc heer H. Berends (NVV) op gewe- zenv dat een akkoord in dc Stichting alleen mogelijk was wanneer het be staande uitvoeringssysteem bleef be staan. Bij de werkgevers bestond grote weerstand tegen het CNV-plan om de bedrijfspensioenfondsen, de onderne mingsfondsen en de particuliere ver zekeraars buiten spel te zetten, te meer daar de particuliere verzeke raars zich bereid hebben verklaard inspraak bij het beheer van het pen- opent Jules de Corte: ik speel montagetje sioen-kapitaal toe te staan. Bovendien zijn zij bereid om zonder winstoog merk aan de utvoering van de pen sioenplicht mee te werken. De heer Berends wees er op dat wanneer de achterban het interim- rapport geheel afwijst de Stichting van de Arbeid de overheid zal moe ten meedelen dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in is geslaagd een oplossing voor het pensioenvraag- stuk aan te dragen. Dan wordt de oplossing een zaak van de politiek. Spreekt de achterban zich uit voor uitvoering van de pensioenplicht en voor één van de uitgestalde mogelijk heden, dan moet de commissie de plannen, aan de hand daarvan verder uitwerken, „heoretisch is alles mo gelijk", aldus de heer Berends. „Het hangt er alleen van af hoeveel men van de beschikbare loonruimte wil besteden." Hij schatte dat de invoe ring van eer. aanvullende pensioen voorziening tien e 12 jaar in beslag zal nemen en dat de kosten, inclusief de AOW in de richting van 25 pro cent van de loonsom zullen gaan. Kosten De kosten van de pensioenvoorzie ning zijn daarbij sterk afhankelijk van de leeftijds- en loonopbouw bin nen de bedrijfstakken De commissie heeft daarom een systeem ontworpen dat uitgaat van de solidariteit. Zo is een systeem van volledige landelijke verevening van lasten denkbaar, (dat tegelijkertijd het vraagstuk van de arbeidsmobiliteit oplost) waarbij elke onderneming, ongeacht gunstige of ongunstige leeftijds- en loonopbouw. in principe hetzelfde percentage van het loongedeelte dat voor toekenning van pensioen in aanmerking komt, betaalt. Bij het vaststellen van het pensioen gaat de commissie uit van een volle dige diensttijd' van veertig jaar. Koningin Juliana op te draaien. Op verzoek van de raad voor de kunst heb ik daarna zo'n bandje met verhaaltjes naar het ministerie van CRM gestuurd. Ik kreeg het bandje terug met het ant woord dat me subsidie zou worden gegeven." „Boodschap" Wil Jules de Corte, die in zijn. werk vaak op lichtvoetige toon de con sumptiemaatschappij bekritiseert, via zijn Cortefoon een „boodschap" uit dragen? Antwoord: „Wat is een bood schap? Het gaat er meer om iets van mijn identiteit te vertellen, te vertel len over wat me bezighoudt. En de laatste tijd verbaas ik me vooral ero ver dat mensen denken dat alle leven verwoest mag worden behalve het menselijk leven „Ik heb weinig zekerheden, maar een van de weinige die ik heb is dat alle leven gelijkwaardig is. Ik heb menig stokpaard en dit uitgangspunt is er een van." U doelt kennelijk op de milieupro blematiek? De Corte: „De milieuproblematiek is een gevolg van onze hele cultuur, een gevolg van het wetenschappelijk denken. Later zal kunnen worden ge zegd dat de mens aan zijn denken tenonder is gegaan. De techniek is geen 'antwoord. De techniek vervangt slechts dingen die er al waren Een voorbeeld daarvan is de televisie, die niets aan het leven heeft toegevoegd, maar slechts iets heeft weggehaald en dat heeft vervangen." „Op alle levensterreinen kun je een kwaliteitsverlies bespeuren. De tele visie heeft het op tijd naar bed gaan vervangen door het te laat naar bed gaan en ook het om de tafel zitten in de huiskamer vervangen. Ik weet wel dat dit laatste ook niet ideaal was. maar ik herinner me nog dat we thuis bij mooi weer buiten gingen zit ten..." Mevrouw De Corte: „De communi catie in de huiskamer is vervangen." Werkgever betaalt Vindt u de Cortefoon dan geen ap paraat dat „consumptie" biedt? De Corte: „Je kunt zeggen: je doet toch hetzelfde met jouw rottelefoon. Daar kan ik tegen in brengen dat ik niks breng als ik op een dag niks heb. Ik doe het ook niet uit altruïsme, uit belangeloosheid, ik doe het om de vreugde van het maken. Ik speel montagetje. En misschien zijn ;er tien mensen die creatief meedoen, die hoop heb ik." „Op zondagen en zaterdagen laat ik dezelfde band op het apparaat staan. Merkwaardig is ook dat er dan aan merkelijk minder wordt gedraaid: ongeveer 100 keer. terwijl er in de week meer dan 400 keer per dag wordt gebeld. Dat komt omdat de meeste mensen van hun werk bellen, ze laten de werkgever ervoor beta len..." U bent rooms-katholiek opgevoed, niaar uit opmerkingen die u de laat ste jaren hebt gemaakt is af te leiden dat u zich geen christen meer noemt. Toch lijkt uw werk een religieuze achtergrond te hebben. De Corte: „Wat is religieus? Ik noem het onreligieus om fruit weg te gooien en kippen te houden in legbat terijen. Religieus zijn wil zeggen goed zijn voor je omgeving en voorzichtig omspringen met de dingen, met ande re organismen." „Een auto maken die over twee jaar kapot moet zijn is op zichzelf een misdaad. Reli gieus zijn is liefde tot de dingen hebben. In die zin ben ik wel evangelisch. En als je zegt „Christus volgen", dan zeg ik daarop ja, maar dat betekent goed zijn voor de merels". „Ze hebben bedacht dat de mens een onsterfelijke ziel heeft en bij de gratie van die onster felijke ziel zou de mens dan al les kunnen uitroeien". Jules de Corte zwijgt even en zegt: „Het is onnoemelijk arrogant te den ken dat de mens iets nfeer zou zijn dan een ander schepsel". gebouw van SER DEN HAAG Koningin Juliana zal vrijdag 2 juli het nieuwe gebouw van de SER aan de Bezuidenhoutse- weg in Den Haag te openen. Dit pand is verrezen achter het te genwoordige kantoorgebouw van de raad dat, evenals andere panden aan die zijde van de weg zal worden af gebroken. 19tim28februari ahoy'hal rdam-zuid 5de internationale beurs voor woninginrichting dag.11-17 uur/19-22.30 uur*zond. :12-18 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3