Knap boek over verzoening schiet doel toch voorbij F De geschiedenis gaat voor u leven. DISPEREERT NIE1 DR. HERMAN WIERSINGA PONEERT ALTERNATIEVE VERZOENINGSLEER door dr. J. J. Buskes Een woord voor vandaag Samen beroepen kan nog niet COMMENTAAR SLECHTS ƒ9.50 PER MAAHI Een oude vrome man zei eens tegen mij: „I kan rustig ster ven, ik hoef niet bang voor God te zijn. de kwitantie is betaald. God beeft niets meer van mij te eisen". In deze afschuwelijke formulering probeerde deze man het wezenlijke van het bij bels getuigenis aangaande de verzoening tot uitdrukking te brengen. U moet het u even indenken: een heilig God en een zondig mens, die bij deze heilige God in de schuld staat, de kwi tantie wordt deze mens door God gepresenteerd, maar hij is niet in staat zijn schuld te betalen en nu komt de Zoon van God, die de schuld van hem overneemt, de kwitantie wordt betaald en nu is deze mens niet bang meer om te sterven, want God heeft niets meer van hem te eisen! Aan God de Vader wordt de (juridische) gerechtigheid en aan God de Zoon wordt de genade toegekend. Onze verzoening met God hebben wij niet te danken aan de Vader, die het recht, maar aan de Zoon, die de liefde representeert. Natuurlijk wist deze man wel beter, maar zijn formulering is, bijbels gewaardeerd, niet goed maar uitgesproken slecht, en dat was toch eigenlijk niet zijn schuld, maar de schuld van de zondagen 46 van de Heidel- berger Catechismus, met welke prof. Miskotte dan ook een twist gesprek heeft, omdat de vragen 918, in sterke mate Anselmiaans beïnvloed, niet deugen. Al deze vragen spreken over de verzoening buiten Christus om en dat mag niet. Sterker: dat kan niet. Buiten Christus om kan geen mens een zinnig woord over de verzoening zeggen. De Catechismus spreekt over een eventuele mogelijkheid van verzoe ning. Die bestaat niet Er is alleen de grondeloze werkelijkheid der verzoe ning en die werkelijkheid is Jezus Christus zelf, Immanuël: God-met ons! Het is niet waar, dat het jnitia- tief tot de verzoening uitgaat van de Zoon en niet van de Vader. Daarom is het een kwalijke zaak, de gerech tigheid aan de Vader en de genade aan de Zoon toe te kennen. Afrekening Ik spreek- niet over Anselmus. De studies van Barth en Strijd over An selmus heb ik gelezen. Anselmus zelf niet, maar de Heidelberger ken ik vanaf mijn jeugd. Ik ben bereid een lofzang op deze catechismus te zin gen, maar niet op de zondagen 4-6, behalve op de antwoorden 18 en 19, die de vragen en antwoorden 9-17 overbodig maken en zelfs diskwalifi ceren. Denkt u alléén eens aan vraag 15: wat moeten wij dan voor een Middelaar en Verlosser zoeken? Alsof ooit een mens, op de wijze van de Catechismus redenerend, een Midde laar gezocht heeft. Wanneer dr. Herman Wiersinga in zijn dissertatie „De verzoening in de theologische discussie" J. H. Kok, Kampen afrekent met de onbijbelse scholastiek van de z-xidagen 4-6 (het twistgesprek van Miskotte met de waan van de schoolse redene ring) kunnen en moeten we hem dankbaar zijn. Die afrekening is nog altijd nodig: „Het is wel waar (wat er in deze zondagen staat), maar het staat op de verkeerde plaats, het is christelijke waarheid, maar er wordt hier op een verkeerde wijze over ge sproken, nl. afgezien van Christus" (Miskotte). De volgorde is tegen de Schrift. De kritiek van dr. Wiersinga heeft bijbels gehalte en moet in een actueel levend belijden worden verdiscon teerd: „Vandaag de dag zal de nredi- king anders worden, onmiddellijker, meer missionair, indien wij ons van de boeien der toeleidende logica zul len hebben bevrijd" (Miskotte). Legitiem verzet De ellende is, dat de verkeerde methode, waarmee de Catechismus over de verzoening spreekt, zeer kwalijke gevolgen heeft gehad. Het juridische beeld van het dragen van onze schuld door Christus is een bij bels beeld, maar wij hebben het ver absoluteerd en de hele verzoening la ten opgaan in de betaling van onze schuld door Christus. Heb ik dr. Wiersinga goed begrijpen, dan verzet hij zich tegen deze verabsolutering van één bijbels beeld en daarin tegen de verschraling van de verzoening, die Jezus Christus was en is. Zijn verzet is legitiem en welke bezwaren men tegen zijn dissertatie kan inbrengen, al deze bezwaren zal ik verdacht blijven vinden indien we niet beginnen en eindigen met de le gitimiteit. van zijn verzet niet alleen te erkennen maar ook in onze theo logie, onze prediking, ons geloofsle ven, onze levenspraktijk (persoonlijk, sociaal en politiek) te effectuei-en. Wij hebben aan het bijbels getui genis aangaande de verzoening schro melijk te kort gedaan en dat getui genis op geen stukken na geëffectueerd. Dr. Wiersinga heeft honderd maal gelijk, wanneer hij in zijn dissertatie telkens weer duidelijk maakt dat de prediking der verzoe ning daarom voor zeer velen onver staanbaar is geworden. Hij wil dat ze verstaanbaar wordt, hetgeen om misverstand te voorkomen heel iets anders is dan aanvaardbaar. Het gaat om het bijbels gehalte der verzoening, die in wezen het gehele heilshistorische handelen van God, waarin wij betrokken zijn en worden als objecten en subjecten, omvat, vanaf het paradijs tot aan de nieuwe aarde, waar gerechtigheid woor.t en God alles in allen zal zijn. Wiersinga heeft daarom ook gelijk, wanneer hij uitvoerig betoogt, dat het heilsfeit dat wat Jezus volbracht aan het kruis reacties oproept, dat Christus en zijn navolgers samen van één heils geschiedenis deel uit maken en dat deze heilsgeschiedenis nog niet ten einde is. De opstanding van Christus, waarin het geheim van het kruis (de verzoe ning) onthuld wordt, is tegelijk meer dan het kruis: een voor goed begon nen begin. Er is eer. effect van Chris tus' verzoeningsdood in de feitelijk gerealiseerde en in de nog te realise ren verzoening. Met wal Wiersinga in hoofdstuk 6. paragraaf 5, ons over „de dienst der verzoening" op het hart bindt: de directe verbinding van de ethiek (verzoening in de menselijke samenleving) met de dogmatiek (ver zoening van God en mens), zullen wij bittere en vreugdevolle ernst hebben te maken. Onder tafel Of ik dan geen bezwaren heb? Die heb ik inderdaad en ze zijn niet ge ring. Juist omdat ik met wat Wier singa bedoelt zo van harte instem, meen ik te mogen en te moeten zeg gen, dat hij mJ. zijn doel voorbij schiet door zo ongeveer alles wat tot nog toe over de verzoening gezegd en geschreven werd, onder tafel te laten vallen en met een alternatieve ver zoeningsleer voor de dag te komen, en daarbij niet aan het gevaar ont komt, zijn eigen nu verstaanbare weergave van de bijbelse boodschap te verabsoluteren. Van Barth en Miskotte, ook van Calvijn, heb ik geleerd, dat het eis is, telkens onze theologische bezinning af te breken en onze geest te baden in het woord van de Schrift. De bijbel tracht in de meest verschillende beel den het geheim van de verzoening aan te duiden. Zelfs het totaal van deze beelden is ontoereikend om het alomvattende van de verzoening (ver zoening en openbaring vallen zo on geveer samen) tot uitdrukking te brengen. De beelden lopen in elkaar over en vullen elkaar aan. Het éne beeld, geïsoleerd van de andere beel den en verabsoluteerd, spreekt de an dere beelden tegen. Het gaat om de beelden elk voor zich en alle tesamen. Best mogelijk, dat iemand een voorkeur heeft voor één bepaald beeld. Als zo iemand maar beseft, dat een ander met even veel recht of om-echt voorkeur heeft voor een ander beeld en dat het de roeping van de kerk is, om ik zeg niet: een synthese na te streven, maar wel: aandacht te vragen voor alle accenten, die al in de bijbel en dan verder in de geschiedenis der kerk, hier zo en daar anders, suc cessievelijk zijn gelegd: „Daar geven Augustinus, Anselmus, Luther, Cal vijn, maar ook Ritsohl en Schweitzer, Newman en Pusey elk hun grotere of kleinere, centrale of periferische bij drage" (Miskotte). Daar geeft ook dr. Wiersinga zijn bijdrage, maar dat is iets anders dan een alternatieve ver zoeningsleer. Wanneer Wiersinga woorden als verdienste, genoegdoening, plaatsver vanging, om maar één en ander te noemen, onder tafel laat vallen, ben ik geneigd hem te vragen: 'hoe doe je dat in Gods naam? Zoals de Catechis mus de verzoening verschraalt door het juridische beeld, dat in de bijbel zeer wezenlijk aanwezig is. De exege se van Wiersiaga is mij vaak veel te aprioristisch: ik denk bv aan zijn exegese van Jesaja 53 te verabsolute ren en .door een scholastieke methode te misvormen, zo verschraalt Wier singa op een analoge Wijze de verzoe ning door hot beeld van het schokef fect (dat ik met hem erken) te verab soluteren en door een ethiscmide aanpak te misvormen. Wat hem voor de geest staat had hij veel bijbelser en daardoor veel radicaler en vruchtbaarder tot uit drukking kunnen brengen, wanneer hij het in het totale getuigenis van de Schrift had ondergedompeld en in verbinding met de veelheid van de bijbelse beelden had gesteld. Niet duidelijk Op één punt maak ik dit concreet. Het is mij niet duidelijk geworden, of Wiersinga de dood van Christus ook ziet als de verzoening van onze schuld en dan zeer bepaald in deze zin, dat Jezus Christus onze schuld voor ons en in onze plaats gedragen en te niet gedaan heeft. Ik denk aan gezang 56 uit het rode boekje: „O afgrond, waarin alle zonden verzin ken en niet meer bestaan, o diep ge heim van Jezus wonden het oordeel is te niet gedaan". Soms denk ik: dat schrapt hij niet, maar soms twijfel ik. In zijn schets van een alternatieve verzoeningsleer lees ik, dat op Gol gotha de schuld van ons aan het licht komt. Daar wordt openbaar wat en wie we zijn. Het kruis is tegelijk het bewijs van Jezus' liefde voord e men sen en Gods liefde voor de wereld. Jezus heeft het kruis uitgehouden. Het kruis riep eerst de schuld te voorschijn en daarna schuldbesef en omkeer. Het bloed van Christus heeft een schokeffect. Het eerste effect is berouw eu bekering. In deze bekering sterft de oude mens en door dat be rouw verdwijnt het schuldbesef en wordt de mens vrij van schuld. Be rouw doodt de levenszenuw van de schuld. Zèg dat dan Collega Wiersinga, ik geloof er niets van. Mijn berouw zou de le venszenuw van mijn schuld doden? Bent u zo niet bezig aan Christus als initiator en instigator (u opponeert op DALE CARNEGIE Dale Carnegie, oprichter intermenselijke verhoudingen, spreken in het openbaar. Een mondelinge, internationale cur sus in spreekvaardigheid, omgang met mensen, enthousiasme, geheu gentraining en zelfvertrouwen. Bezoek vrijblijvend onze contact avond te Rotterdam op maandag 22 februari in de Bernhardzaal, restaurant Engels - Groothandelsgebouw. Aanvang 8 uur n.m. SPONSOR: ALOSERIJ - INSTITUUT Inlichtingen: tel. 010 - 18 87 71 Ook klassen te Amsterdam en Utrecht „Wie met Mij niet is, die is tegen Mij en wie met Mij niet 6l brengt, die verstrooit" (Lucas 11:23). De mens kan niet aan Jezus voorbijgaan. Hij moet Hem aan den of verwerpen. Maar wie Hem aanvaardt zal dit moeten dot—. in de uiterste consequenties. En hier liggen de mogelijkheden* een compromis. Laten we het maar heel eerlijk bekenneh: Die jde ste consequentie schrikt af. We zijn, voor onszelf, al gauw /eijn. als we zo af en toe eens voor de Here zijn, bijvoorbeeld in ee{ e, eenkomst van gelijkgestemden. We zijn voor Hem als het.ons^ zoals we dat zelf graag wensen. We staan aan Zijn zijde in van voorspoed. m€ Maar zijn met Hem wil in de grond van de zaak zeggeh: 7"<?jn. van Hem alles blijmoedig aanvaarden wat ons wordt opgelegd. I d de diepste diepte en over de hoogste hoogte gaan met Hem,gr( Here en Heiland. Elke minuut van de dag, waar we ook zijn Lj welke situatie we ons ook bevinden. Met Hem! We lezen vandaag: Exodus 14 vers26lot 15 vers 3 We lezen morgen: Exodus 15 vers 22 tot 27. pie Ie VM Pensioenplicht Met het interim-rapport van de Stichting van de Arbeid over de invoering van een aanvullende pensioenplicht schieten we een heel eind in de richting van de oplossing van een nijpend en schrijnend probleem. Het plan is ambitieus: een waardevast pensioen voor iedereen op basis van 70 procent van het laatst verdiende loon bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Niemand moet denken, dat dit plan nu zo maar op korte termijn te realiseren is. Het plan moet ook wettelijk vorm krijgen en dat alleen al vergt de nodige tijd. Daarnaast is er dan nog het meningsverschil over de wijze van financiering en de uitvoering. NW en NKV zijn bereid om op aandrang van de werkgevers een uitvoeringssysteem te aanvaar den, dat rekening houdt met de bestaande (his torisch gegroeide) situatie en dat neerkomt op de aanwezigheid van 80 bedrijfspensioenfondsen, ruim 1500 ondernemingsfondsen en 18000 collec tieve polissen bij de levensverzekeraars. In dit kader hebben de levensverzekeraars een belangrijke concessie gedaan. Zij zijn bereid zon der winstoogmerken in ruil voor inspraak een deel van de uitvoering voor hun rekening te nemen. Het CNV wil echter veel verder gaan. Het wil af van de bestaande lappendeken van bedrijfs pensioenfondsen, ondernemingsfondsen e.d. en op basis van een omslagstelsel, uit te voeren door de 26 bedrijfsverenigingen, één groot pensioenfonds stichten. Deze vakcentrale ziet hierin grote voor- blz. 191 tegen mij) te weinig en aan ons als navolgers van Christus te veel toe te kennen? Niet ons berouw doodt de zenuw van de schuld. Dat dóet Christus. Dat bedoelt u ook, naar ik vermoed en hoop, maar zèg dat dan ook, om'daardoor in veel radicaler zin ruimte te scheppen (de creativiteit van Christus'.verzoening) voor wat u het schokeffect noemt. Mag ik blijven zingen: „Welk een vriend is onze Jezus, die in onze plaats wil staan"? Als ik het mag en ik geloof dat ik het mag, dan staat in de plaats, waar ik met mijn schuld sta, Jezus Christus met mijni schuld. Het oordeel over de schuld en in de schuld zelf worden niet te niet ge daan door het in ons door Christus gewekte berouw, maar door Christus zelf, gestorven om onze zonden en op gewekt om onze rechtvaardiging. Ik' mis in i\v dissertatie te veel de vreemde vrijspraak en die heb ik van dag tot dag nodig juist voor dat waarmee uw dissertatie eindigt en waarin de verzoening van Christus haar effect vindt: de dienst der ver zoening. Daarom zult u zich toch nog eens ernstig moeten afvragen, of er op Golgotha niet alleen iets met en voor ons geschiedt, maar ook in God zelf. De God van liefde, in wien wij samen geloven, is niet een God van abstracte en starre liefde. Zo komt aan het einde de vraag naar voren of u niet te weinig recht hebt gedaan aan het trinitarisch ka rakter van de verzoening Er gebeurt op Golgotha iets. Met de wereld, met de mensen, met Jezus, maar ook met God, die zijn eigen Zoon niet ge spaard heeft. De verzoening, die Christus is en het leven ,en de dood van Christus geschieden op aarde, maar zijn tegelijk een gebeuren in God. Dat geeft aan de verzoening een dieptedimensie, die ik bij u te veel mis en daardoor wordt alles in de letterlijke zin van het woord te op pervlakkig. Te gemakkelijk Ik vrees dan ook dat u door de schuldverzoening op Golgotha, de plaatsvervanging, de ruil, de verwis seling, niet centraal te stellen aan delen (besparingen, vereenvoudiging van de so- hen, die voor de zaak om welke het u ciale wetgeving, verdeling en democratisering van een stuk economische macht). argumenten in handen hebt gegeven, Het plan van het CNV geeft blijk van een grootse om zich van die zaak af te makenen conceptie. Maar het bezwaar is dat dit de sanering aan hen die het wat deze zaak betreft i met u eens znn. nosal wat areumen- van het pensioenprobleem ernstig kan vertragen. Het CNV-plan is ook nog niet in al zijn conseque'n- ties volledig te overzien. Daar zou nog heel wat studie voor nodig zijn. Het is daarom verstandig de hier liggende con troversen niet op de spits te drijven. Voor een snelle oplossing van het probleem waarmee toch 1 r. u Waarmee ik maar zeggen wil, dat al jaren gemoeid zijn is een praktische aanpak wiersinga het voor- en tegenstanders onvermijdelijk. te gemakkelijk maakt, door het bij- Dat behoeft een verder liggend ideaal helemaal hels alleen verantwoorde én-én door niet uit te sluiten. Om het ene te doen behoeft men «W* l'ntl het andere nog niet na te laten. Met andere woor- door in plaats van die knopen te ont- den: laten de plannen zo snel mogelijk doorgaan, warren Door het of-of maakt hij aan Daarmee is niet gezegd dat de CNV-conceptie d' ««"ff f'"d" d0"„,„2°a!s lil t prof. Rothuizen in het blad Koinonia voorgoed in een bureaulade zou moeten verdwij- van de Amsterdamse evangelische nen. Wellicht is een gedeelte van de CNV-visie nu studentengemeente zegt, er te vroeg al te verwezenlijken. Het principe zelf kan als uit te stappen. Ik hoop dat zij die ut;..j over de studie van Wiersinga schrij- ideaal voor de verdere toekomst blijven dienen. ven nM uit de djscussic weg lopen In de jaren vijftig, toen de AOW werd voor- door een of-of, maar zich inzetten bereid, ziin er ook compromissen gesloten moeten voor een èn-èn. u-orden. Thans is iedereen met die beperkte basis- Ji»™ sS™ hS., SS voorziening gelukkig. Waarom zou het zo ook met weIke kant mcn ook kiest. Van het kunnen gaan met de aanvullende pensioenplicht? èn-èn verwacht ik heil voor beide In wezen gaat het erom dat het vroegere gezegde, kanten. „oud en arm" nog verder uit het gezichtsveld ver dwijnt. En dat moet ons heel veel waard zijn. schappelijke bezinning op het bijbels getuigenis aangaande de verzoening. Laat ze in Godsnaam geen aanleiding worden tot ketter- jagerij en kerkelijke ruzie. Dat heeft Wiersinga niet verdiend en daarmee is de kerk niet gediend. DRIEBERGEN Een hervormde gemeente en een gereformeerde kerk kunnen nog niet samen een predikant beroepen. Dit zou wat de hervormden betreft kunnen, als de generale syno de ordinantie 20-3 van de kerkorde van toepassing zou verklaren op de gereformeerde kerken. Daarmee zou de hervormde kerk uitspreken, dat zij met de gereformeerde kerken door bijzondere banden van belijdenis of geschiedenis verbonden is. Eerder werd een dergelijk besluit genomen ten aanzien van de remonstrantse 'broederschap. Omdat in Gasselternijveen concrete plannen leven om samen één dominee te beroepen, had de classicale verga dering van Assen de hervormde sy node nog eens tot spoed gemaand. Het moderamen stelde in zijn advies aan de synode, dat er overvloedige reden is, om ordinantie 20-3 op de gereformeerde kerken van toepassing te verklaren, maar dat het onjuist zou zijn, om dat eenzijdig te doen. Daarom heeft het al geriiime tijd ge leden contact opgenomen met het moderamen van de gereformeerde sy node. Het overleg is echter nog niet afgerond. De synode machtigde het breed moderamen, om na afronding van het overleg met het gereformeerd mode ramen een ontwerp-besluit te formu leren en ter consideratie voor te leg gen aan de classicale vergaderingen. egi .ad T>ie HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant rk Nieuwe Leidse Courant Di.rdts Dagblad TROUW t Commissie van hoofdredacti 'dl J. de Berg (voorzitter),- jb H. P. Ester, G. J. Brinkmarist J. van Hofwegen. Im lee LONDEN Het regionale coir van de Praagse Christelijke t desbeweging in Engeland heeft zfgj zelf op een buitengewone vergade^n opgeheven. fe 1 Tot opheffing werd mét algenég* stemmen besloten. Oorzaak: ieri koerswijziging van de beweginglssi de Russische inval in TsjeehoslcjSri kije en de verandering in de leicPS Na een interim-periode als gehe van 'het gedwongen aftreden vanV° cretaris-generaal Ondra en het oj lijden van Hromadka heeft thanCIt Russische metropoliet Nikodim de|er ding van de internationale orgar) v be. ds :ht De voorzitter van het Britse coijie canon David Paton,- heeft tevenhn ijn functies in /de beweging neenw legd. h le met u eens zijn, nogal wat argumen ten, om die zaak wat al te licht op te vatten, al'te oppervlak-kig Dat be treur ik voor beiden, Jezus Christus die wij in de dienst der verzoening mogen volgen, navolgen, is degene, die aan het kruis onze schuld heeft teniet gedaan. De knappe en boeiende disser tatie van Wiersinga is een in dringende oproep tot gemeen- INHOUD, UITVOERING EN PRIJS In dit werk is niet alleen de geschie denis van ons eigen land te boek ge steld, maar ook en die kombinatie is in de Nederlandse geschiedenis literatuur een unicum! de veelbe wogen historie van onze voormalige koloniën en overzeese rijksdelen, zo wel in Oost en West als aan de Kaap. Het vijfde en laatste deel, waarin de jongste geschiedenis (vanaf 1940) beschreven wordt, zal tot op het moment van verschijning worden bij gewerkt. Bovendien zal dit deel een uitvoerig alfabetisch register op het gehele werk bevatten. Dank zij dit register heeft DISPEREERT NIET alle eigenschappen van een handig naslagwerk, dat op elk willekeurig moment onmiddellijk kan worden geraadpleegd. De VIERDE UITGEBREIDE DRUK (totale oplaag 20.000 exemplaren!) ver schijnt thans in vijf fraai gebonden delen, voorzien van geplastificeerde stofomslagen in drie-kleurendruk. Totale omvang ca. 2.200 tekstpagina's en ca. 460 bladzijden illustraties op kunstdrukpapier. Ondanks deze indrukwekkende om vang, de stijlvolle uitvoering en de overvloed van prachtige illustraties, is het werk bijzonder laag geprijsd, t.w. 24,50 per deel. De delen 1 t/m 3 zijn inmiddels ver schenen en onmiddellijk leverbaar1. De delen 4 en 5 verschijnen resp. om streeks 25 maart a.s. en 15 aug. a.s. Tot 25 maart a.s. kunt u op bijzonder gunstige kondities op dit werk in tekenen, namelijk tegen betaling van SLECHTS 9.50 PER MAAND De leverbare delen worden u dan onmiddellijk toegezonden. De delen 4 en 5 ontvangt u t.z.t. bij verschijning. Inderdaad, als er één boek is dat de geschiedenis vo! u doet leven, dan is dat het vijf-delige standaardwef" TWINTIG EEUWEN HISTORIE VAN DE NEDERLANDEN door A. en H. ALGRA hc dat door de gehele Nederlandse pers unaniem is if1 prezen als het uitvoerigste, best geïllustreerde meest boeiende handboek der vaderlandse geschied)* nis. Honderden enthousiaste recensies kunnen daS( bewering staven, maar het oordeel van een drieij deskundigen moge hier volstaan om u een indruk U geven van dé werkelijk voortreffelijke reputatie d t DISPEREERT NIET allerwegen geniet: j BI „Zeer levendig en boeiend geschreven, De heren Algra gevild een geschiedverhaal dat historisch volkomen verantwoord u, bovendien prettig leesbaar is, terwijl de vele portretten i illustraties de aantrekkelijkheid nog verhogenDit c populaire geschiedschrijving van uitstekend gehalte!" jti Dr. J. A. van Arkel, historie*11 „Wij kennen geen geschiedeniswerk, dat de weg van ons volk zó boeiend, fz illustratief en vanuit een zó bewogen positieve overtuiging beschrijft als dit.lv, En in wat een fraaie uitgave. Wie dit boek niet in zijn bibliotheek heeft staiD doet zichzelf tekort!!" jl Drs. T. M. Gilhuis, ontlerwijsdeskundjle „Deze boeken zijn zo rijk, dat men er avonden in verzonken blijft radio en tv voor vergeet, wat op zichzelf al een weldaad kan zijn. Juist joit mensen, die tegenwoordig over een ruim zakgeld beschikken, kunnen z' door het aanschaffen van deze vijf delen enorm verrijken. De boeken bovendien uittmuntend geïllustreerd en voornaam uitgegeven." P. J. Rlsseeuw, romanschrijd11 Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: DISPEREEiei NIET spant werkelijk de kroon onder de geschiedenisboeken. Het Ja bovendien een echt gezinsboek. Oud én jong kunnen hier ontdekkp hoe boeiend en leerzaam onze vaderlandse geschiedenis is! Schaf ij aan, voor uzelf én (niet te vergeten) voor uw opgroeiende kinderé? Geef hun «le kans deze boeiende ontdekkingstocht door 's lands histoL te maken, door nü in te tekenen op dit prachtige kijk- en leesboè dat als bron van vaderlandse historiekennis zijn weerga niet heeSj De betaling behoeft geen bezwaar te zijn. U kunt desgewenst betalt in termijnen van l Laat dit voordeel u niet ontgaan. Profiteer van deze gemakkelijke b, talingsrégeling nu het nog kan! Vul vandaag nog de bestelbon in.ji kunt deze ongefrankeerd in open envelop verzenden, met vermeldiifo drukwerk. Er hoeft dus geen postzegel op. Adresseer als volgt: Uitgeverij T. WEVER Antwoordnummer 5 - Franeker BESTELBON? de 3 verschenen delen van A, en H. Algra. DISPEREERT NIET (4e druk) V en deel 4 en 5 bij verschijning. Prijs 24.50 per deel. Ik betaal onmiddellijk na ontvangst lneens/in termijnen van .9.50 k per maand. f Naam: b VI Adres: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2