INGELAND WORSTELT MET EEN GEWELDIG RASSENPROBLEEM EDGAR HOOVER, DE ONVERWOESTBARE Israël en Nederland richten ziekenhuis in Kenia in Israël roept ambassadeur naar Tel Aviv Smeerpijp zal voor 95% gezuiverd afvalwater lozen Labour Partij in gunst bij Britten Sow j et-geleerde spoorloos STAKING BIJ AIR FRANCE 23 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 groep opgeschoten jongelui Ide begin juni vorig jaar alle ra- kapot van de Barley Mow-bar in 'erhampton. De Barley Mow-bar ;n café als duizenden andere in iland. Wolverhampton, een mid- •ote stad vlak bij Birmingham, 265.000 inwoners, van wie tien int niet-blanke immigranten, gebeurde in Wolverhampton iweinig opzien hebben gebaard als sarley Mow-bar niet van Bhagat ;h was geweest. Bhagat Singh is trotse Sikh, die een paar jaar len uit India naar Engeland is nen, er zijn tapvergunning heeft laid en die nu ir. het centrum van 'erhampton een bloeiende zaak !t. Het merendeel van zijn bezoe- zijn Indiase er. Pakistaanse im- ranten. paar dagen later namen de irlingen van Wolverhampton k. Met hockey-sticks Pakista- ;ijn verzot op hockey werd len in de stad fors ingeslagen op l'skinheads', jongelui die gemilli- rd haar dragen en legerlaarzen jdie een nieuw spel, het „Paki- iing", (Pakistaantje pesten) had- bedacht. Op het plaatselijke poli- ïreau. waar ik kort daarna naar gebeurde informeerde, werd de :iële mening in een kwartier tijds inderd. De hoofdinspecteur, die te woord stond vertelde, dat Wol- ïampton geen kleurlingenpro- m heeft. Maar toen ik daarop 1 meegenomen naar de kamer de opperste politiechef, vertelde i5-jarige, gesnorde commissaris E. imonson: 'Tot voor een paar we- zouden wij gezegd hebben, dat geen rassenproblemen hebben', et was verkiezingstijd en duide- dat noch de politie noch de ge- ntelijke autoriteiten stevig in den van de Conservatieve Partij Wolverhampton graag genoteerd tn als centrum van rassenonrust. stad was toch al bekend genoeg, at de Conservatieve politicus ich Powell, de man die twee jaar den een fel demagogische rede te- kleurlingen hield, er één van zijn en en zijn kiesdistrict heeft, et incident in Wolverhampton een uiting van de spanning, die aat tussen de blanke bevolking de stad en de 22.000 kleurlingen, zich er de afgelopen iaren hebben estigd. Het was tegelijkertiid een tbaar puntje van een afschuwe probleem, waarmee heel Enge- worstelt. et is het probleem van 1,5 mil- merendeels riet-blanke immi- nten, die in de afgelopen 20 iaar de landen van het Gemenebest gekomen en op eigen houtje heb- moeten proberen zich aan de fse levensgewoonten aan te pas- k Het is tevens het probleem van (ike Engelsen, die moesten aan- rder dat er in hun straat honder kleurlingen kwamen wonen, die I eigen gewoonten, taal, godsdienst voedingswijze meebrachten, 'ast staat dat vele blanke Engelsen liet in zijn geslaagd de stroom igranten mentaal te verwerken, heeft geleid tot de opbloei van Istische vooroordelen en een prak- van keiharde discriminatie bij de ivesting en de werkgelegenheid, o hun beurt hebben vooral de •re immigranten zich fel verzet de Britse levenswijze. Maar al •aak hebben z<i zich vrijwillig of r de omstandigheden gedwongen jhun lotgenoten teruggetrokken in volledig isolement, immigranten uit de landen van Gemenebest vermen nauwelijks procent van do totale Britse be ing. Dat er toch grote sociale ties zijn ontstaan is voor een be- |rijk deel te wijten aan de opeen- ang van grote aantallen immi granten in relatief kleine woongebie den. Door het ontbreken van een voor uitziend beleid van de regering zijn de immigranten niet gelijkelijk over geheel Engeland verspreid. In het vrije spel van maatschappelijke krachten zijn de immigranten op gro te schaal naar de krottenwijken ge trokken van de Britse industriecen tra. De grootste concentraties -kleur lingen tref je dan ook aan in de Lon- dense sloppenwijken, zoals de wijk Northcote Ward, waar meer dan 30 procent van de inwoners immigrant is en in Brixton, waar hele straten door Westindiërs worden bewoond. Ook in „the black country", het indus triegebied van Midden-Èngeland, zit ten kleurlingen opeengepakt in de krottenwijken van Birmingham, Not tingham, Smethwick en Wolverhamp ton, De betrekkelijk goedkope krotwo ningen waren voor vele immigranten een paleis verge'eken met wat ze in hun moederland hadden. Precies, zoals ze thuis gewend waren, namen zij in die huizen zoveel mogelijk fa milieleden op. En air het kon ook nog vrienden en kennissen met hun gezin. Bovendien drukte dit voor elk apart de huurprijs aanzienlijk. De immigranten, die Engeland bin nenkwamen stonden in het begin erg onwennig tegenover de Engelse ge woonten. Vooral de Indiërs en Pakis tani verfoeiden niet zelden deze leef wijze, waarbij man en vrouw gelijke rechten hebben en zelfs kinderen een hartig woordje meespreken. De sexuele moraal, die allang niet meer Victoriaans is, het voedsel en de godsdienst waren voor de meeste im migranten vreemd Daardoor bestond er al gauw een neiging van afkeer jegens de Britse cultuur en een hang naar het behoud van de eigen gebrui ken. Veel immigranten uit India en Pakistan lieten Engeland alleen toe op school en op het werk. Het gevolg was dat in het hartje van de Britse industriesteden kleine stukies India, Pakistan en West-Indië werden geschapen. Tijdens het be wind van de Conservatieve Partij, in de vijftiger iaren. werd bitter weinig gedaan om dit verschijnsel van vrij willige apartheid teeen te gaan Er werden cursussen georganiseerd om de immigranten Engels te leren De Engelsman, die het meest met da im migranten te maken kreee. werd niet ingelicht over de culturele achter gronden van de nieuwkomers. Fn ook een programma voor de geestelijke aanoassing van de immigranten aan de Britse le enswijze ontbrak. De im migranten werden immers beschouwd als bruikbare gast-arbeiders. van wie men het liefst zo weinig mogelijk last wilde hebben. De belangrijkste reden van de im migranten om naar Engeland te gaan was ook het verdienen van eeld en de verleidineen ven de westerse wel vaart Pas twee jfcar geleden zasen Aziatische k'eur'ineen met een Brits paspoort zich gedwongen om naar Engeland te g»an omdat er elders geen plaats meer voor hen was Ke nia had toen besloten deze Aziatische 'vreemdelingen' het land int te zetten De grote trek 'gastarbeiders' beeon al in de vijftiger jaren. De Britse in dustrie maakte toen een neriode van opbloei door. De arbeidsmarkt was krap. Vele immigranten uit de Ge- menebestlanden zagen de kans schoon om de armoede thuis te ontvluchten. Eenmaal in Engeland stuurden de meeste immigranten, een belangrijk deel van hun loon naar huis. Vaak hadden ze vrouw en kinderen achter gelaten. Soms zelfs was hun werk in Engeland de hash waaroD een hele familie in India of Pakistan in leven kon blijven. En het waren niet de slechtste ar Straatbceld in Wolverhampton, waar tien procent van de bevolking uit niet-blanke immigranten bestaat beidskrachten, d-e naar Engeland trokken. Het besluit naar Europa te gaan was een ingrijpende stap, die heel wat durf en ondernemingslust vereiste. Uit een onderzoek, dat in 1961 werd gehouden bleek dat bij voorbeeld maar 12 procent van de immigranten uit West-Indië in het moederland werkloos was geweest. Over het algemeen had de Westin- dische immigrant, ondanks alle cultu rele verschillen helemaal niet het ge voel dat hij moe'lijkheden zou kun nen krijgen in Engeland. Tijdens het Britse bestuur kregen de kinderen in West-Indië dezelfde schoolopleiding als in Engeland. Maar zodra de West- indische kleurling de overtocht had gemaakt, begonnpn de problemen. Aaron Haynes, een uiterst vriende lijke en gitzwarte Westindiër, die in Wolverhampton het bureau voor de communisty-relaticos leidt, vertelde me: 'De Westindiër is opgevoed in een verengelste omgeving. Hij bestu deert op school Shakespeare, luistert naar Westerse muziek en kent alle Engelse volksliedeten. Hij kent de achtergronden en de Britse folklore en naar zijn eigen idee is hij een verengelste figuur. Maar zodra de Westindiër Engeland binnenkomt merkt hij dat hij anders is. Bijna di rect weet hij dat dit alleen komt door zijn verschillende huidskleur'. Het zijn dan ook vooral de zwarte immigranten, die zich het meest ge kwetst voelen, als ze worden gediscri mineerd bij het zoeken van een baan of een huis. Zij voelen zich ook veel minder een afgezonderde groep met een eigen cultuur, zoals de Indiase of Pakistaanse immigranten, die bij hun lotgenoten troost kunnen zoeken. De problemen van de Indiase en Pakistaanse immigrant liggen veel meer op liet culturele vlak. Qua uiterlijk wijken ze niet zo erg veel af van een door de zon gebruinde En gelsman. Hun grieven richten zich dan ook voornamelijk tegen de onwe tendheid over het verzet van de blan ke medeburgers tegen hun gewoon ten. In de afgelopen jaren zijn naar schatting 230.000 immigranten uit In dia naar Engeland gekomen 80 pro cent van deze nieuwkomers zijn Sikhs die zijn weggetrokken uit de Poenjaab de Noord-Indiase provincie, die tegen Kasjmir aanligt. De Sikhs zijn een heel aparte groep in India, het zijn de donkergekleurde mensen met prachtige tulbanden op, keurig omhoog gekrulde snorren en gitzwarte ogen De Sikhs zijn van na ture een zeer mobiel volk. In de Brit se koloniale periode trokken zij al de aandacht, omdat het uitstekende vechtersbazen waren. Om een goede Sikh te zijn moet je zweren vijf re gels in ere te houden: het niet sche ren van haar en baard, en het dragen van een dolk een stalen armband, een korte broek en een kam. Elke inge wijde Sikh draagt een tulband en voegt het woord Singh (wat leeuw betekent) achter zijn eigen naam In Engeland hebben de Sikhs veel last gehad van het dragen van hun tulband. Vele Sikhs werken bij de openbare vervoerbedrijven. Enige tijd gelden verbood een van die bedrijven het dragen van de tulband tijdens het werk Dit leidde tot een massale pro testdemonstratie. waarbij een leider van de Sikhs dreigde zelfmoord te plegen als zijn geloofsgenoten de tul band zouden moeten afzetten. De S'khs wonnen en dragen nu een zwarte tulband in plaats van de uni formpet. Ook nu nog stoten de Sikhs in En geland op veel onbegrip. Zoals de rechter bewees, die een beklaagde onlangs beval zijn dolk thuis te laten De 170.000 Pakistaanse immigranten hebben aan het veelkleurige Engelse leven de gebruiken van de islam toe gevoegd. Als gelovige Moslim moet de Pakistani dagelijks met het gezicht naar Mekka zijn gebeden verrichten. Hij mag geen varkensvlees of alcohol gebruiken en de vrouw speelt bij de Pakistaanse immigrant een bijna ver nederende. ondergeschikte rol Zo komt het "oor, dat je in Engeland een Pakistaans echtpaar ziet lopen in hun kleurige inlandse kledij, met de man voorop en de vrouw keurig op twee passen afstand achter haar echtge noot. Het Pakistaanse echtpaar eet zelfs niet samen. Eerst eet de man en daarna trekt de echtgenote zich met de meisjes voor de maaltijd terug in haar eigen apartcment. Na aankomst in Engeland zetten de immigranten deze eigen levenswijze voort En zij kregen daartoe ook alle kans, omdat zij samen opgepakt in de kleurlingen-ghetto's van de Britse in dustriecentra terechtgekomen. Aan drang om hun leefwijze te verande ren was er nauwelijks En omdat zij zich bij hun lotgenoten het meest op hun gemak voelden, veranderde er niets. Bovendien werd elke poging om het ghetto te verlaten tegengewerkt door hun te lage inkomens En bij het zoeken naar beter betaald werk en een beter huis kwamen ze al gauw in aanraking met discriminatie. De reactie van de blanke buurtbe woners in de krottenwijken op de vrij plotselinge verandering van hun \frijk, was vaak niet mals. Vele van deze buurten leven in de sfeer van Coronation Street. Er is een sfeer van onderlinge solidariteit, men spreekt er het eigen dialect Nu kwamen daar opeens honderden kleurlingen met hun eigen gewoonten en een voor de westerse neus nogal onsmakelijke Door Chris Blankenburgh manier van eten koken de buurt in trekken. Onbekend, met de gebruiken van de immigranten uit India, Pakis tan en West-Indië, was de eerste reactie: zo snel mogelijk naar een an dere wijk. Maar de achterblijvers de mensen die een ander huis niet konden betalen, de laagst betaalden werden gedwongen de nieuwko mers te accepteren. En juist in deze sfeer ontwikkelde zich de meest felle racistische vooroordelen Het is vooral het beleid van kijken, maar niets doen' geweest van de Britse regeringen, dat de immigratie tot een sociaal probleem heeft ge maakt, en dat onrust heeft geschapen. Onrust, die zal toenemen, naarmate de economie wordt beschouwd als een gevaarlijke concurrent op de arbeids markt en bij de huisvesting. Spanning, die ook zal toenemen, zodra de kinderen van de immigran ten merken dat. hoewel ze dez?lfde school hebben doorlopen als hun blanke vrienden, ze toch niet dezelfde banen kunnen bemachtigen. Een tweede generatie immigranten, die zich bovendien gefrustreerd zal voe len door problemen thuis, waar wordt verwacht dat zij de ouderlijke ge woontes zullen overnemen, maar die door hun opvoeding in de Engelse omgeving zich allereerst Engelsman voelen en hun rechten tot gelding willen brengen. Pas heel laat, na hevige rassenon- lusten in Notting Hill en Nottingham in 1958, besloot de toenmalige conser vatieve regering de problemen aan te pakken door de immigratie te beper ken. Naast deze immigratieverminde ring werden ook wetten aangenomen, die discriminatie verbieden Maar in feite zijn dit lapmiddelen geweest. De beperking van de immigratie lost de binnenlandse spanningen niet op, maar verhoogt de woede van immi granten, die nu hun familieleden niet meer kunnen laten overkomen De wetgeving tegen de discriminatie laat alle ruimte om een kleurling op een fijnzinnige manier toch nog de laan uit te sturen, als hij komt solliciteren naar een baan of een huis. Zowel de Conservatieve Partij als de Labour Partij streven openlijk naar integratie van de rassen in En geland. Maar hoe is deze integratie ooit mogelijk als de immigranten in hun eigen ghetto's opgestapeld blij ven zitten? In april 1968 werd Enoch Powell door zijn partij uit het scha- diAvkabinet gezet, omdat hij op on tactische wijze de latente haatgevoe lens jegens de kleurlingen aanwak kerde. Maar het is zijn Conservatieve Partij, die nu op het punt staat uit te voeren wat Powell propageert; dras tische beknotting van de Immigratie en het bevorderen van de terugkeer van kleurlfngen naar hun landen van herkomst. Want dat kost de staatskas het minst. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nederland en Israël nemen gezamenlijk de inrichting van een ziekenhuis in Kenia op zich Dit is besloten tijdens het eerste gesprek van delegaties van Nederland en Israël, dat deze week gehouden is. Ook is besloten tot een gezamen lijke research door de Landbouw-ho- geschool te Wageningen en de He brew University tot verbetering van grasproduktie in droge gebieden. JERUSALEM (AFP, AP, Reuter, UPI) De Israëlische ambassadeur bij de VN Rabin, is voor overleg met de regering in Tel Aviv aangekomen. Israël is druk bezig een antwoord te formuleren op de recente Egyptische vredesvoorstellen. Volgens zegslieden uit New York oefent de Amerikaanse regering zwa re druk uit op Tel Aviv om tot een buigzamer standpunt te komen Am bassadeur Rabin zei gisteren in Tel Aviv echter in de huidige fase van het overleg geen Amerikaanse druk te hebben ondervonden. Hij ontkende een boodschap van de Amerikaanse regering bij zich te hebben. De New York Times heeft gemeld dat Egypte VN-bemiddelaar Gunnar Jarring heeft meegedeeld, bereid te zijn een vredesverdrag te tekenen met Israël als dat land zich terug trekt uit alle Arabische gebieden, die sinds de juni-oorlog van 1967 bezet worden gehouden. OLDENBURG Minister Bakker heeft gezegd dat het afvalwater dat via de zg. „smeerpijp" geloosd zal worden in de monding van de Eems reeds voor 95 procent gezuiverd is. Aldus blijkt uit een vraaggesprek dat de minister heeft gehad met de „Nordwest-Zeitung", die in Olden burg (Neder Saksen) verschijnt. Vol gens het blad heeft de minister ge zegd: „Wij hebben het probleem slecht verkocht en het publiek onvol doende over de plannen ingelicht." Volgens de minister zullen chemi sche fabrieken hun afvalwater niet door de leiding spuien. Deze fabrie ken zullen zuiveringsinstallaties moe ten bouwen. LONDON (AP) De Britse Labour Partij heeft stnds de moeilijkheden bij de Rolls Royce fabrieken aanzien lijk aan populariteit gewonnen. La bour is nu 7.5 piocent populairder dan de Conservatieve Partij, zo blijkt uit een opinieonderzoek. Een maand geleden was Labour 4,5 procent popu lairder dan de Conservatieven BERN (DPA) De Russische atoomgeleerde Victor Wagin, die de laatste vijf jaar heeft gewerkt bij het onderzoekcentrum van de Europese organisatie voor kernonderzoek (CERN) bij Genéve. is spoorloos ver dwenen. Ook de echtgenote en de twee kin deren van Wagin zijn met onbekende bestemming uit Genève vertrokken. PARIJS (AP. Reuter) De natio nale Franse luchtvaartmaatschappij Air France en twee chartermaat schappijen hebben besloten hun diensten voor onbepaalde tijd stop te zetten. Piloten van deze maatschap pijen zijn een staking begonnen om hun eisen voor een verbeterd ar beidscontract kracht bij te zetten Door Jelte Rep lies wat over J. Edgar Hoover, de oude, maar fgieke directeur van de Amerikaanse federale re- rche, de FBI, gezegd wordt, schijnt niet waar te en wordt tegengesproken. Hij wordt beschouwd de held en de super-man die de Verenigde Staten het communistische gevaar heeft bevrijd. Maar wordt ook beschouwd als een onverwoestbare itor. Hij wordt beschouwd als een strijder voor teel geprezen Amerikaanse vrijheden. Maar hij dt ook beschouwd als een bevooroordeelde kwe- Hij wordt beschouwd als onvervangbaar, maar wordt, nadrukkelijker dan ooit tevoren, zijn on- lellijke aftreden geëist. ïover is nu 76 jaar en is reeds 46 jaar lang de le en enige chef van de FBI. Maar het is duide- dat als het aan Hoover zelf lag, hij vanachter bureau weggedragen zal moeten worden. On es de vriendelijke hints, die velen van de acht Identen, onder wie hij heeft gediend, hem hebben ven, blijft Hoover zitten, waar hij zit om de d tegen het „rode gevaar" voort te zetten. „Ik er altijd tegen geweest iemand om diens leeftijd ltslaan", zegt hij. „We hebben hier mensen boven ichtig. Hoe langer iemand bij ons is, hoe waarde- r hij wordt". lar meer dan ooit tevoren is deze 65-plusser in raak. Ramsey Clark, die als Johnsons minister justitie Hoovers organieke chef was, schrijft ln laatste boek, dat des directeurs „zorgen om zijn i reputatie" ertoe geleid hebben, dat de FBI r op glorie heeft gejaagd dan zich heeft toegelegd iet ontwikkelen van afdoende middelen om de ïmende misdaad te bestrijden. Deze beschuldi- aan zijn adres, beantwoordde Hoover snel met nterview, waarin hij Clark een „kwal" noemde, rvan „je nooit wist welke kant hij op zou gaan". Clark was nog erger dan Robert Kennedy, „die standaarden en kwalificaties omlaag wilde ha- Om kort te gaan, hij wilde meer negeragenten". >over bleek zo boos te zijn dat hij zijn gewoonte lts eens in de zoveel jaar een interview te geven en de volgende week al een journalist van het rblad Time enige van zijn denkbeelden toever- wde: „Je hoeft je er nooit zorgen over te maken sen president wordt neergeschoten door Portori- n of Mexicanen", zo zei hij ondermeer. „Zij ten namelijk niet erg zuiver. Maar als ze met mes op je afkomen, pas dan op." Vervolgens e hij nog een bevolkingsgroep tegen de schenen door te verklaren dat Martin Luther JCing „de laatste persoon op de wereld was, die de Nobelprijs had moeten ontvangen. Ik had een complete minachting voor hem, vanwege de dingen die hij zei en de ma nier, waarop hij zich gedroeg." De minachting van Hoover voor King was de Ame rikanen reeds lang bekend. Reeds in 1964 noemde hij de burgerrechtenleider in het openbaar „de berucht ste leugenaar van dit land" en overspoelde hij het Witte Huis met rapporten over het lasterlijke gedrag van de neger-predikant. En hoewel King reeds lang dood en begraven is, kon Hoover het toch niet nala ten verleden jaar te beweren, dat King er een ma- tresse op na had gehouden. Mevrouw Coretta King reageerde met een felle verklaring, waarin ze het zei te betreuren dat „een persoon, die zo arrogant be vooroordeeld is tegen Portoricanen, Mexicanen en zwarten, een vooraanstaand lid van de regering is". Voor Japanse en Chinese Amerikanen moet kenne lijk een uitzondering worden gemaakt, want in 1942 verzette Hoover zich met hand en tand tegen het interneren van deze aan de westkust levende Ameri kanen, terwijl respectabele figuren als Earl Warren en Walter Lippman daar geen kwaad in zagen. Tegenwoordig echter valt Hoover nauwelijks meer „vooruitstrevend" te noemen en hij schijnt een af keer te hebben van iedere jonge Amerikaan, die zich anders gedraagt dan in zijn jeugd gebruikelijk was. Zijn laatste onthulling voor een senaatscommissie over een fantastisch klinkend komplot van de rooms- katholieke geestelijken Philip en David Berrigan om de stroomvoorziening in Washington op te blazen en een „hoge regeringsfunctionaris" (Nixons adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, Henry Kissinger) te ontvoeren, leverde Hoover de scherpste kritiek op, William Anderson, die eerst zijn vaderland als com mandant van Amerika's eerste kernonderzeeër dien de en nu Congreslid is, bezocht de gebroeders Berri gan en verklaarde na afloop geen letter van de be schuldigingen tegen hen te geloven. Of Hoovers be schuldigingen stand kunnen houden in een proces, zal spoedig blijken. Met zijn jaarlijkse rapporten waarin steevast de Zwarter Panters de grootste bedreiging van Amerika worden genoemd en met zijn opmerkingen over ver dovende middelen, langharigen en bevolkingsgroepen, heeft Hoover van zich zelf het beeld gegeven van een eenzame oude man, die van de tegenwoordige tijd niet zoveel meer begrijpt. In feite is hij ook een eenzame oude man. die een kluizenaarsachtig bestaan leidt en maar één passie heeft: zijn werk. Hij is vrijgezel en bewoont in gezelschap van een be- J. Edgar Hoover diende en twee honden een groot huis in het noordwesten van de Amerikaanse hoofdstad. In de tuin is een waarschuwingsinstallatie tegen indringers aangebracht en Hoover heeft zijn gewoonte om in het park te gaan wandelen opgegeven, naar hij zegt, vanwege de stijgende misdaad. Iedere dag als hij met een dienstauto naar zijn bureau wordt gereden legt hij zijn slappe, grijze hoed voor het tegenoverlig gende raam, in de overtuiging dat een mogelijke moordenaar op de hoed zal schieten, in plaats van op de eigenaar. Ook zijn bureau leidt hij op een padvinderachtige manier. Hij heeft zo zijn eigen ideeën over hoe een FBI-man eruit moet zien. Het bij de „baas" ontboden worden is dan ook een zenuwslopende bezigheid, want er bestaat een ongeschreven protocol. Allereerst dient er een scherpe plooi in de broekspijpen te zitten en dienen de handen goed droog te zijn (Hoo ver vindt zwetende handen een gebrek aan karakter). Vervolgens dient er op gelet te worden, dat je nooit als eerste je hand uitsteekt maar wacht tot Hoover dat gebaar maakt. En tenslotte mag men, als men over het dikke tapijt op Hoover toeloopt, niet de ogen neerslaan, maar moet men het hoofd omhoog houden (Hoover staat namelijk graag op een kleine verho ging om zijn kleine gestalte toch een zeker over wicht te geven). In zijn bureau bewaart Hoover als een trots trofee het dodenmasker van John Dillinger, de beruchte gangster die in de jaren dertig met zijn bende het midden-westen terroriseerde, totdat de FBI hem bij het verlaten van een bioscoop vijf kogels in zijn lichaam pompte. Verder kunt u er een paar roestige boksbeugels vinden, die volgens de label hebben toe behoord aan een andere gangster. Charles Floyd, alias Pretty Boy. Rijksmunitie maakte ook een einde aan diens woeste leven. Uit deze dagen, toen de FBI een einde maakte aan een openlijke terreur van de gangsters, stamt de roem, die dit bureau en zijn chef nog altijd hebben. J. Edgar Hoover werd geboren op nieuwjaarsdag 1895. De goede voornemens van zijn ouders om hem predikant te laten wórden, vielen al spoedig in dui gen. Hoover werd bode in de Congresbibliotheek in zijn geboorteplaats Washington DC en van zijn sala ris studeerde hij rechten. Tijdens de eerste wereld oorlog werd Hoover assistent op het ministerie van justitie. Zijn eerste opdracht was de wettelijkheid van de zojuist opgerichte communistische partij en de communistische arbeidspartij na te gaan. Hij deed dat met de zorgvuldigheid, die kenmerkend voor hem werd. Hij bestudeerde de werken van Marx, Engels en Lenin en kwam tot de conclusie: „Deze doctrines bedreigen de tevredenheid van de gemeenschap, de zekerheid van het inoividu en het bestaan van ieder gezin". Zijn standpunt over het communisme wijzigde zich nooit. „Het communisme is de grootste bedreiging van ons tijdperk en het stelt het voortbestaan van onze westelijke beschaving op de proef", zo zegt hij tegenwoordig. Zijn kunde en zijn ijver leidden ertoe dat hij in 1924 directeur van het zojuist opgerichte Federal Bu reau of Investigation werd. Dat was toen Calvin Coolidge president was. Hoover zag presidenten gaan en komen en overleefde tot veler verrassing zelfs Kennedy. Hoewel de FBI onder het ministerie van justitie behoort, onderhandelt Hoover altijd rechtstreeks met het Witte Huis. De pogingen van Robert Kennedy om Hoover „op zijn plaats te zetten" mislukten eh resulteerden uitsluitend in wederzijds diep wantrouwen. Volgens Hoover wilden de Kenne dy's de FBI grondig veranderen en volgens de Ken nedy's hield Hoover doelbewust de invoering van d« burgerrechten in het zuiden tegen. Hoover had zijn imperium zo stevig opgebouwd, dat hij zelfs de val van communistenjager num mer één, senator Joe McCarthy, overleefde. Wetend hoe gevaarlijk communisten voor de westelijke sa menleving zijn, had Hoover tijdens de tragische hek senjacht van de jaren vijftig McCarthy ijverig gehol pen. De FBI was diep betrokken bij het werk van McCarthy en de senator zou nooit zoveel schade heb ben kunnen aanrichten, als hij niet de intensieve hulp van Hoover had gehad. De journalist Richard Rovere, die het McCarthyisme grondig bestudeerd heeft, meent dan ook: „Niemand wist beter dan Hoo ver, welk een bedrieger McCarthy in werkelijkheid was en Hoover was de enige, die toendertijd zijn reputatie tegen die van de senator op het spel had kunnen zetten". Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat Hoover zijn organisatie een opportunistische gla- mourrol laat spelen. Het ontmaskeren van commu nistische agenten, moorden en ontvoeringen zijn kolf jes naar Hoovers hand, alsmede van samenzweringen uit linkse kringen tegen dé staat. Aan de andere kant ontkende Hoover jarenlang het bestaan van georga niseerde misdaad in de Verenigde Staten en was zijn bureau in het begin van de jaren zestig uiterst traag in het onderzoeken van de bomaanslagen en andere misdaden tegen de strijders voor burgerrechten tn het zuiden. Maar de tegenwoordige bomaanslagen hebben de FBI tot grote bedrijvigheid gebracht en Weathermen, Zwarte Panters en andere radicalen worden op het ogenblik door Hoover beschouwd als de gevaarlijkse misdadigers van Amerika. Het rode gevaar bestaat nog steeds als demon in Amerika en dat dankzij J. Edgar Hoover. Enkele maanden geleden, na een medisch onderzoek, ver klaarde de FBI-chef opgewekt: „Ik ben nog beter in vorm dan in 1938."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 23