Iwoeiujke weg terug I Profetische kwajongen' in onze kerkelijke tuin Nederland een ^oorbeeld van H milieubederf wasi TT- •méiXSi* Ds. A. J. Hoorn straks citypastor Rotterdam door ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 i De Amerikanen, die grootscheepse pogin gen doen om het milieubederf tegen te gaan, sturen waarnemers naar Nederland om wat rond te kijken. Niet omdat zij onder de indruk zijn van de vorderingen, die ons land maakt bij het bestrijden van lucht-, water- en bodem verontreiniging. Wel om te ervaren, wat Ame rika te wachten staat, als het dichter bevolkt raakt en de industrialisatie en andere milieu- bedervende verschijnselen niet aan strenge con trolerende maatregelen worden onderworpen. ■ederland heeft de twijfelachtige eer, land te zijn met het hoogste bruto onale produkt per vierkante kilome- Dat betekent, dat in ons dichtbevolk- E landje de milieuverontreiniging haar |oed het meest en het kwalijkst doet len. Voor landen, die in de toekomst ,p soortgelijke problemen te kampen ,r |en. is het van belang lering te trek- D uit de fouten, die in Nederland zijn i laakt tijdens een overrompelende A istriële opmars. Ons land mag dan n proefkonijn zijn. het is wel een n' case u og niet zo lang geleden werd aanqe- len, dat de snel toenemende wereld- ^olking alleen problemen zou opleve- op het terrein van de voedselvoor- H ling Daar is men langzamerhand op 8 ggekomen Terwijl in de ontwikke- slanden de oogsten steeds groter den. proberen de 'rijkere' landen hun e rschotten (die soms een enorme om- bfc hebben) door maatregelen in eigen M weg te werken 3% streeft men m de EEQ-landen "aa' imping van de landbouwisector Aan II land van het plan-Mansholt gaat men een poging doen deze belangrijke zaak op grote schaal aan te pakken Dit plan is vooral bedoeld ter sanering van de landbouw In de zes aangesloten landen Maar inkrimping van het te bebouwen gebied is een belangrijk onderdeel. Ook al omdat vrijkomende gronden bestemd worden voor recreatieve doeleinden. Pas na 1800, toen er ongeveer een miljard mensen op aarde waren, is de verstoring van het evenwicht in de na tuur begonnen Het eerst kwamen de roofdieren aan de beurt, tenslotte ook de insecten, met alle gevolgen voor het leefklimaat, die de bestrijdingsmiddelen hadden Men zoekt naar steeds andere middelen om die bestrijding te kunnen volhouden, echter zonder uitzicht op een ook voor het leefklimaat qunstia ■■esultaat Intussen is de wereldbevolking de drie miliard royaal qepasseerd De verontrei- niqinq van lucht water en bodem bereikt langzaam maar zeker de qrens van het toelaatbare En het is hooq tijd dat de bedreiging van het leefklimaat op we-" reldniveau wordt aangepakt. Daar wordt al geruime tijd naar gestreefd Er zijn Gisteren i oceanen s rivieren, vandaag En morgen? Staatssecretaris H J. de Koster verontreiniging wereldzeeën grootste zorg. internationale organisaties, die zich met het probleem bezighouden. En er is geen terrein, dat noq niet onderzocht wordt De organisatie der Verenigde Naties speelt een belangrijke rol. Zij bereidt een internationale conferentie over het leefklimaat voor die volgend taar in Stockholm wordt qehouden Nederland heeft zitting in vier commissies, omdat zijn 'ervaringen 'fpiet name op het gebied van de lucht- en waterverontreiniging) van qroot belang worden qeacht Ge streefd wordt naar een Handvest voor het (menselijk en dierlijk) leefklimaat De OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling) te Parijs heeft al vijf |aar een commissie voor milieubeheer. Alle „ontwikkelde lan den zijn er in verenigd Dit is van groot belang. Want de kosten die aan het mi lieubeheer verbonden zijn. worden steeds hogei De kosten moeten gelijke- !i|k worden verdeeld In de OESO is men unaniem van me ning. dat harmonisatie noodzakelijk is en dat het niet opgaat, een bedreigd land voor de l osten te laten opdraaien, ter wijl de buurlanden, die veelal medever antwoordelijk zijn. weinig of niets zouden doen Sterk leeft het besef, dat er ook economische kanten aan het probleem zijn en dat et qeen concurrentieverval sing maq optreden Aanvankelijk stond Nederland nogal qereserveerd tegenover het voorstel van president Nlxon. de Navo in te schake len om het hoofd te kunnen bieden aan de 'uitdaging van de moderne samenle ving' Na verloop van tijd werd echter duidelijk, dat alle activiteiten zin hebben, als zij tot verbetering van het leefklimaat kunnen leiden. Overlapping is niet erg. Het meest efficiënte komt toch naar vo ren. Bovendien zijn niet allen met pre cies hetzelfde bezig. De organisaties hebben ./aamemers en nemen kennis van eikaars studies Ook begint de wet- qeving tot stand te komen. Het \yerk in Navoverband heeft totdus- ver goede resultaten opgeleverd Dins dag a s begint te Eindhoven een drie daags congres, dat qewijd is aan syste men van automobielvoortstuwing, welke minder luchtverontreiniging veroorzaken Behalve vertegenwoordigers van Navo landen zullen ook zware delegaties uti lapan 'en Zweden aanwezig zijn Philips en DAF verlenen medewerking aan het congres, dat zal worden qeopend dooi staatssecretaris van buitenlandse zaken H. J. de Koster. Een andere organisatie, de Raad van Europa, is bijzonder actief op het gebied van de natuurbescherming. Al vele jaren zijn commissies bezig om te zorgen, dat Europa zoveel mogelijk 'schone gebie den' behoudt Op uitnodiging van de Westdultse regering wordt te Hamburg een congres gehouden, waar de vervui ling van de Noordzee aan de orde komt België heeft Luxemburg en Nederland qevraagd, problemen te bespreken, die voor de Benelux van belang zijn. Ten janzien van de- luchtvervuiling Is staatssecretaris De Koster, (die van het kabinet de interim-opdracht heeft gekre- qen. de werkzaamheden op het terrein van de milieu-hygiëne te coördineren, ook al vanwege de internationale aspec ten) minder pessimistisch dan wat be- 'reft de verontreiniging van de wereld- -eeën. Auto's zijn thans nog de ergste vervui- ers en het moet mogelijk zijn, de pro blemen die daaraan verbonden zijn on der de knie te kriigen Moeilijker zal dat lukken wat de ver ontreiniging door Industrieën aangaat. Die kan niet ongedaan worden gemaakt door nog hogere schoorstenen te bou wen. Het vuil uit Nederlandse industrieën blijkt nu al in het noorden van Zweden terecht te kunnen komen. Zonder Inter nationale afspraken, ook wat de enorme kostenfactor betreft, ia geen oplossing mogelijk. Niettemin is er reden om aan te nemen, dat de luchtvervuiling kan worden teruggedrongen. Het grootste probleem van de toe komst vormen de oceanen en zeeën De zelfreinigende werking ervan blijkt te zijn overschat. Thor Heyerdahl en andere on derzoekers hebben herhaaldelijk kunnen constateren, dat ook de oceanen steeds meer vervuilen. In tonijnen worden gro tere percentages kwik aangetroffen. Bij pinguïns blijkt de inhoud van de krop (het voorverteerde voedsel waarmee ze hun tongen voeden) giftige stoffen te bevatten. De weg terug is een heel moeilijke en de tijd is kort. Als niet spoedig dras tische maatregelen worden genomen op wereldschaal zou op den duur die terug weg wél eens afgesneden kunnen won» den. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllflllllllllllllllllllllllllll De kennis van de verborgenheden van hef heil, met andere torden: de bevinding in eredienst en levenspraktijk, is nauwe- ks terug te vinden bij de vernieuwers van nu. Maar die kennis ook nauwelijks terug te vinden bij hen, die zo luidruchtig Jer deze vernieuwers verontrust zijn. Dr. J. J. Buskes zegt dit ,et zoveel woorden in het blad „Voorlopig: Hij duidt daarmee i kern aan van de huidige crisis in de kerken, die in feite een lloofscrisis is. Van weinigen lijkt het gege- 1 die crisis te ontmaskeren. I nog niet te spreken van hel «wijzen van wegen aan allr tlovigen" die uit gewoonte ol gelovigheid in of naast hun k voorthobbelen. Kerkmen- die doorgaans onbewust ehten op de profeet die hen de hand neemt en het einde- i eens zo zal zeggen, dat het i overkomt. )c Vlaardingse dominee A. .1 orn. binnenkort eitvpastor in Maasstad met de Laurens- rk als centrum van straks ho- li.jk vele originele activiteiten Ds. A. J. Hoorn, die binnenkort de Rotterdamse Laurenskerk (foto onder) tot centrum zal hebben voor zijn werk als citypastor. is zo'n man. Dat is geen uit spraak zonder grond, want hel bewijs ligt in Vlaardingen. waar deze pastor in en rond zjjn Im- manuelkcrk een gemeentelijk le ven heeft opgebouwd met bin nen. buiten- en halfkcrkclijken dat er niet om liegt en waar de vonken van af vliegen. Je zou deze jonge dominee Hoorn een kwajongen in de ogenschijnlijk nog zo nette, maar in wezen o zo verkom merde tuin. die kerkelijk Ne derland heet. kunnen noemen Zoals hij zich in persoon pre senteert: een olijke eigentijdse dertiger in knalrood overhemd en oorduroy pak (foei. en dat voor een predikheer). Zo pre senteert hij zich ook spiritueel: als een blije onbekommerde profeet van God. die „het" zo te pakken heeft gekregen dat hij tan het uitdelen is geslagen (kon gaan), vriend en vijand om het Woord scharende en van daaruit in de wereld penetre rende dat het een lieve lust is. Daar is natuurlijk geen begin en geen einde aan. Alleen het gebeurt dan toch maar. Onder het motto (zijn eigen woorden): „We rotzooien maar wat aan", ogenschijnlijk profane woorden, die evenwel (laat er alstublieft geen misverstand over bestaan) uit zijn mond een nieuwe, vol uit positieve betekenis krijgen. Gelooft u het niet? Ga het dan navragen in Vlaardingen. Of volg deze man op de tv als hij voor de NCRV volgens een andere (door hem zelf bedachte) formule de dagsluitingen ver zorgt. Wandelende langs de zee. in gesprek met een homofiel, in dialoog met dokter Meinsma over diens aanpak (verkeerd volgens Iloorn en terecht) om op de gevaren van het roken te wijzen. Die methode mag nooit angstaanjagend, maar moet be vrijdend zijn. want Christus hééft ons toch vrijgemaakt vindt Hoorn. Een preek op zich zelf. Die harten kan raken Juist ook van buitenkerkelijken die het authentieke proeven. Het geheim van dit „overko men". Naar onze smaak: jezell wezen en blijveD ondanks ca mera's en een rotsvaste overtui ging (het heilgeheim). Ga je zo (je wordt gauw „be roemd") ongemerkt naait Ja schoenen lopen? Ds. Hoorn dacht van niet. Je moet je ga ven toch gebruiken? Blij zijn met de kansen die je krijgt? Overigens is hier in wezen sprake van hetzelfde, dat iedere goede dominee, pas beginnend, moet overkomen. Iets. wat een man als ds Hoorn destijds wel eens in lachen heeft doen uit- Ton v. d. Hammen barsten: wie ben je dan hele maal. dat je bet wel eens aan kerkmensen zal aanzeggen? Maar je bent toch profeet, je bent toch priester? „De mensen zeggen wel eens: dominee, denk je dat je Jezus-zelf bent? Dan antwoord ik: Maar jullie kun nen ook niet zeggen dal ik niet van Jezus ben." Ocb. het is in feite allemaal zo moeilijk uit te leggen. Mis schien helpt onderstaand (dich terlijk) citaat van ds. Hoorn, uit zijn kerstnachtpreek. Een preek, die ook via de buis te beluiste ren was en die gevolgd werd door het avondmaal, waaraan ook kinderen konden deelne- Citaat: „Zo leven we hier anderen elders en anders Een kwetsbaar begin van mensen binnen en buiten de kerk. van eenheid, van vieren en liefhebben, dienen en wer ken. Een hechte gemeenschap met God de Vader en met el kaar, een echte interesse in mensen dichtbij en verweg." ..Onze gemeenschap zij heet Immanuel en wij beleven dit als geboren uit God. Zijn Woord en Geest steeds weer en door Godzelf gevoed gewas sen en toegerust met in zich kracht en Geest." ..Katholieken, gereformeerden en wie maar willen leven en vieren hier in alle opzichten met ons mee een uit God gebo ren begin van eenheid. Het is niet officieel, maar wij geven u er met blijdschap kennis van. want op de achtergrond van wat al biddende en al doende is geboren, groeit de officiële toe nadering tussen de kerken. Zoals schoonouders zich vaak pas verzoenen bij de geboorte van het eerste kleinkind." Tot zover dit citaat. Proef er toch iets meer achter dan: „mooi gezegd^. Want er is wat aan de gang in Vlaardingen. De ideale gemeente? Och nee. ook dat 'weer niet. Ander citaat, dat daar regel recht antwoord op geeft: „Overal waar zo het Woord van God geschiedt, hier en daar onder het puin van het insti tuut, en overal waar groepen mensen zich wagen aan het be houd van de aarde, van ons ten dode toe bedreigde leefmilieu. daar komen zij in kerk en we reld in een stal terecht, daar komen zij in verdrukking en gevangenis, daar worden zij met kogel en kruis bedreigd." ..Waar mensen zich werkelijk wagen aan deze Heer. aan zijn Evangelie, aan zijn Geest, daar zijn andere mensen onderweg om wat uit God en mensen is geboren zo spoedig mogelijk te vermoorden als een Herodes. En soms nog meer verblind, omdat zij menen God daarmee een heilige dienst te bewijzen." Nog méér verblind, want wat uit God geboren is in de ge meenschap met zijn gekruisigde en opgestane Zoon. dat kan niet sterven meer in eeuwig heid." „Misschien is dit laatste ge heimtaal voor u. maar dit is zo'n groot geheim om midden in alle pijn te weten dat je er doorheen bent. dat je in Chris tus dood en oordeel achter je hebt. dat je met God onbezorgd je leven kan inzetten om meer en meer te ontdekken hoever dit strekt." „Dit groot geheim tot in alle geheimen: van man en vrouw, van eenzaamheid, van pijn. van eten en drinken, van genezing, van kracht die in zwakheid wordt vervuld, van tijd en nog eens tijd en heilig ongeduld. Geleefde geheimen, levende verbindingslijnen: van doop naar douche, van avondmaal naar tafel en bed." „Ontdekken hoever dit reikt dit geschieden van Gods mensgeworden Woord rei kend naar ieder mensenkind, vijand, vrind inclusief, reikend naar de wereldheerschappij van de liefde. Dat is God, die alles in allen zal zijn. Wij verkon digen totdat Hij komt met grote blijdschap: de Heer is goed."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17