Berry Visser: festival opl „Strop ooiossen SPARTA PSV OP HIELD „BRIL" Esser's kruistocht voert Verenigde Naties nu naar SERIE POPCONCERTEN EN SEMI-FESTIVALS GEPLAND HAL en HAP AG/ Lloyd combineren dienst SCHENK-KELLER OP 500 METER MONSERE WON IN ANDALUSIE Waarschuwing tegen milieubederf ARNTZ TEKENT 15 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 ROTTERDAM De curator i het faillissement van de tichting Holland Popfestival, ïr. F. H. Kernkamp, heeft over- enstemming bereikt met een an de organisatoren van het opfestival, Berry Visser, te ens voorzitter van de stichting, ver de aflossing van de schul- en die de stichting heeft ge laakt. Het popfestival dat in juni vorig lar werd gehouden, is een financiëel tbkcle geworden. Negentig tot hon- erd schuldeisers hebben een totale ordering van ongeveer 800.000. Irootste schuldeiser is de NV Bot- 3 llo in Schiedam, die niet, zoals in 5 erste instantie werd aangenomen lonsor was van het festival, maar echts de reiskosten en gages van de oepen die optraden, heeft voorge- t loten in ruil oor de alleenverkoop consumpties (coca cola). Als oorzaak van het financiële te- Drt onderschrijft mr. Kernkamp de lening van de organisatoren: ten ?rste de gebrekkige bewaking en mheiningen, ten tweede de mening ie vele bezoekers hadden nl. dat de •ganisatoren toch wel „binnen" wa- en dat het festival verder een instgevend object van Bottello was. „Het is jammer als een gebeuren i dit in een financieel debkcle moet ^ndigen", zo merkt mr. Kernkamp „Het heeft zeker zijn culturele aarde, maar zo'n strop zou wel het nde betekenen, want welke ge- leente of instantie zou nog een der- ilijk festival toestaan. Belangrijk is t de goodwill behouden blijft." De oplossing die is gevonden, lijkt alle opzichten aanvaardbaar, enige >orzichtigheid is echter geboden erry Visser zal met zijn Mojo-orga- satie in Delft een groot aantal pop- incerten in het komende seizoen or- iniseren Van de opbrengst van deze Kncerten komt een groot deel ten lede van de stichting, zodat de hulden kunnen worden afbetaald, eze regeling geldt tot 31 december in dit jaar LANNEN Natuurlijk houdt het een zeker risi- in. Als Mojo er niet in slaagt een icces van de concerten te maken. Noodmaatregelen aan subfaculteit psychologie Leiden LEIDEN De subfaculteit der psychologie van de Leidse universiteit verkeert in een noodsituatie door een groot gebrek aan mankracht en aan ruimte. In een vergadering van de subfaculteitsraad, waarin vertegen woordigers van alle geledingen zitting hebben, is besloten maatregelen te nemen die het mogelijk moeten ma ken op verantwoorde wijze door te gaan met het onderwijs. De maatregelen komen neer op een effectiever gebruik van ruimte en mankracht (extra onderwijs in de avonduren), een studieverlenging van zes tot negen of tien jaar, een maxi mum van 60 mieuwe studenten in september in plaats van 200 dit jaar. Wat dit laatste betreft, de subfacul teit zal niet meewerken aan de selec tie van akndidaten, als er meer dan 60 aanmeldingen zijn, omdat de ver antwoordelijkheid voor die selectie ligt bij diegenen die ook voor de noodsituatie verantwoordelijk zijn, volgens de subfaculteit. De studenten hebben zich solidair verklaard met deze maatregelen' als ze tenmintse geen gevolgen hebben voor de toekenning van rijksstudie toelagen en eventueel uitstel van mi litaire dienst. De curatoren (die zichzelf niet ver antwoordelijk voelen voor de noodsi tuatie) hebben in een brief aan mi nister Veringa gevraagd om ee extra n aantal plaatsen (35 40) en een voor schot van 15 tot 20 miljoen gulden op de in de jaren tachtig uit te keren bedragen, om een eind te maken aan de ruimtelijke en personele noodsi tuatie. blijft de financiële strop van de stichting bestaan. Komt daar nog bij dat Mojo zelf zal moeten kunnen be staan. Hoe groot de risico's in dit vak zijn, blijkt duidelijk uit het feit dat het geplande concert van Burdon niet door gaat, omdat de groep geen zin had het Europese tournee af te ma ken. Plannen heeft Mojo meer dan ge noeg. Zo konit op 4 maart Soft Ma chine naar Nederland en in diezelfde maand Country Joe. In april volgt Santana en in mei The Byrds, die concerten zullen geven in Rotterdam, Amsterdam, Groningen en Eindho ven. In juni komt The Band naar Nederland. Daarnaast zal Mojo een viertal openluchtconcerten van 24 uur orga niseren op „geheime plaatsen in Ne derland. Kaarten voor deze semi- festiVals zijn slechts in de voorver koop verkrijgbaar. Van een centrale plaats worden de deelnemers in bus sen naar het festivalterrein gebracht. Bovendien wordt gedacht aan een „free-concert" in het Amsterdamse Bos, in samenwerking met Paradiso. Mede-organisator van het popfesti val George Knap en zijn vrouw Toos lijken geheel uit de festival wereld te zijn verdwenen. Oorzaak hiervan is een verschil van mening. Knap gaat van het standpunt ujt dat de eve nementen binnen de stichting moeten worden georganiseerd. Vast staat echter dat hij dezelfde mogelijkheden krijgt als Berry Visser. SOEPELER Mr. Kernkamp gaat van het stand punt uit dat de schuldeisers zeker de gemeente Rotterdam moreel ge zien wel wat soepeler zouden kunnen zijn. „Per slot van rekening heeft de gemeente een aardig bedrag aan ver makelijkheidsbelasting ontvangen. Komt daar nog bij dat oorspronkelijk C'70 een popfestival had willen orga niseren. Dit is echter nooit van de grond gekomen. Het bedrag dat hier voor was uitgetrokken, zou men best aan TJTT A TTT1 A TN de stichting kunnen geven. Eén ding XJI J A H Tj f\ De organisatoren van het Holland. Popfestival, Berry Visser en George en Toos Knap, enkele dagen voor het festival enthousiast op het po dium, in het Kralingse Bos. INZELL Voor de schaatswedstrijden om de iSU-sprintkamploenschappen. die vandaag en morgen in Inzeil worden ge houden, luidt de loting: DAMES: 500 meter: A Ann Solie Jarnström (Zwel Mary Saxton (VS). 2 P.uth Schleiermachter (ODD Ljoedmllla Titovs (Rus). 3 Arja Kantoia (Fin) Jani- na Bachleda (Pol). -1 Lisbeth Berg (Np) Jennifer Jackson (Can). 5 Sigrid Sundby (No) Sachiko Saito (Jap.). 6 Atje Keu len-Deelstra (Ned) Anne Henning (VS). Romana Trolcka (Pol) Tuula Vllkas (Fin), Fiana Holum (VS) Ylva Hedlund (Zwe) Klrsti Biermann (No) Leah Pou- los (VS), 10 sylvia Burka (Can) Nina Statkewitsj (Rus), 11 Trljnle Rep (Ned.) Miveko Nishimoto (Jap), 12 PaUla Dufter (WDD - Patty Sheehan (VS). 13 Stlen Kai ser (Ned.) Monlka Pflug (WD1). 14 Tone biermann (Np) Kivoko Takahashl (Jap.). 15 Vera Socrowkina (Rus) alleen. 1000 n-PterL 1 Hedlund Burka, 2 Sax- ton Sundby, 3 Schlelermacher Keu len-Deelstra. 4 Kantoia—Henning, 5 Saito Bachlcda. 6 Titova Berg, 7 Statke witsj Dulter, 8 Nishimoto J&rnström. 9 Jackson Holum. 12 Trolcka Soerava- kina. 12 Takahashi Kaiser. 14 Sheehan Pflug. 15 T. Biermann alleen. HEK F.N: 500 meter: l Toniolli (Ita) Hida (Jap). 2 Thomassen (No) Sirols (Can.). 3 Lyman (VS) Braunecker (Oost). 4 Bazen (Ned.) HSnninen (Fin.), 5 Tipper (GB) Moeratow (Rus.), 6 Eriksen (Np) Börjes (Zwe). 7 Keller (WD1) Schenk (Ned.) 8 Keiichl Suzuki (Jap) Trzebunia (Pol), 9 König (Zwe) Higadshide (Jap). 10 Masaki Suzuki (Jap) Granath (Zwe), 11 Claesson (Zwe) Dziedzic (Pol). 12 Lich- tenstern (WDI) Carpoll (VS). 1J Eigel (Oosi Bbrang (No), 14 Linkovesl (Fin) Hodges (Can). 15 Torgler (Ita) Hoekstra (Ned), 16 Herjuaune (No) Komarow (Rus). 17 Dejlma (Jap) Iversen (No), 18 Walberg (Zwe) Bols (Ned), 19 Schwarz (WDD alleen. 1000 meter: 1 Toniolli Hida. 2 Börjes Dziedzic, 3 Thomassen Brauncker. 4 Eriksen Schenk. 5 König Tipper. 6 Sirois Moeratow. 7 Bazen Hanninen. 8 Masaki Suzuki Lyman. 9 Lichtenstern Claesson. 10 Granath Higashide. 11 Eigel Torgler, 12 Keilchi Suzuki Raccoll. 13 Llnkovesj Bjoerang, 14 Komarov Trzebunia. 15 Keller - Herjuaune. 16 Hoekstra Hodges. 17 Bols Iversen. 18 Walberg Schwarz. 19 Dejima alleen. ROTTERDAM De Holland Ame rika Lijn en de Hapag-Lloyd te Ham burg gaan de vrathtdiensten op de Zuidatlantische kust van de V.S. en Amerikaanse havens aan de Golf van Mexico vanaf 1 april gezamenlijk uit voeren. De Combi Line, zoals de dienst gaat heten, wordt in Nederland vertegen woordigd door het vrachtbedrijf van de HAL en in de Verenigde Staten is Biehl &Co in New Orleans en Hous ton als generaal-agent aangesteld. EINDHOVEN PSV en Sparta, twee ploegen, die er alles aan gelegen is bij te blijven in de race naar de gegeerde landstitel, hebben gisteravond voor een uitverkocht Philipsstadion een harde strijd gestreden, die in een onbeslist eindigde. Een uitslag, die vooral de Rotterdammers tot tevredenheid moet hebben gestemd, want ofschoon ook zij (vooral in het laatste kwartier) wel enkele doel- rijpe kansen hebben gehad, heeft het initiatief meestentijds berust bij de Eindhovenaren, die menigmaal de vijandelijke defensie deden buigen. Barsten deed Sparta's hechte ver dediging echter niet, mede dankzij een voortreffelijk in vorm zijnde doelman Pim Doesburg. Indachtig het snelle openingsoffensief, dat tegen ADO succes opleverde, begon PSV ook in een hoog tempo. Sparta's de fensie kwam onder druk en vooral Devrindt eiste alle aandacht van de Rotterdammers op. Sparta's laatste linie vormde echter een hechte eenheid, hetgeen onder andere tot uiting kwam bij de tal rijke malen dat de buitenspelval werd ingezet. Het was een mannelijke strijd, waarbij met grote inzet werd gespeeld, zonder dat het echter grof werd. Het spel steeg weliswaar niet tot grote hoogte, maar door de duide lijke overgave waarmee de ploegen streden, bleef het duel boeiend. Ook de tweede helft, waarin PSV furieus van start ging. Toen ook deze aanvalsgolven bekwaam door de gas ten waren gebroken, kreeg Sparta gaandeweg meer gelegenheid zelf tot ontplooiing te komen. Veelvuldiger rukte het nu op naar het doel van Van Beveren. die evenwel toch aan zienlijk minder moeilijk werk te doen kreeg dan zijn collega Doesburg. Evenals bij PSV mankeerde het in Sparta's aanval aan de afmaker, die de beslissing kon doen vallen. De Eindhovenaren konden nog als excuus aanvoeren, dat wegens griep hun schutter Willy van der Kuylen ontbrak. En Sparta? In de verdedi ging en op het middenveld was de ploeg meester geweest en daardoor was de puntenverdeling het beste resultaat. PSV: d. Van Beveren, a. Van den Dungen, Van Stippent, Radovic en Vos. m. Strik, Munk, Jensen (Hid- dink) en Veenstra, v. Schmidt Hansen, Devrindt en Mulders. Sparta, d. Doesburg, a. Venneker, Ter Horst, Eykenbroek en Visser, m. Van der Veen en Walbeek, v. Heyer- man, Kowalik, Klfjnjan en Kristensen. Toeschouwers: 20.000. Scheidsrech ter: Van Gemert. MALAGA De Belgische wereld kampioen Jempie Monseré heeft de eerste etappewedstrijd van het jaar, de Ronde van Andalusië gewonnen. De Belg bleef uiteindelijk in de eind rangschikking de Spanjaard Perurena 23 seconden voor. Jos van der Vleu ten. van de nog steeds naar een twee de sponsor zoekende Gazelle-ploeg van Ton Vissers legde in de eind rangschikking beslag op de derde plaats. Hij had een achterstand van 56 seconden op Monseré. De laatste etappe van Ronda naar Malaga werd gewonnen door de Ne derlandse kamoioen Peter K^sner. Eindklassement: 1. Monseri1 (Bel) 19 uur 56 minuien 22 sec 2. Perurena (Spa) op 23 sec., 3. Van der Vleuten (Ned) op 56 sec., 4. Roger de Vlaemlnck (Bel) op 1 min 14 sec., 5. Casas (Spa) op 1.32 sec., 6. Pesarcdona (Spa) op 1.50 ser.. 7. Roslers (Bel) op 1.52 sec., 8. Torres (Spa) z.t. 9. Gonzales (Spa) op 2.02 sec., 10 Galera (Spa) op 2.10 sec. Jan van Beveren had het in de slotfase nogal druk. Hier stompt hij de bal weg boven het hoofd van een verdediger. Van Stippent (3) en Walbeek k\jken toe. wordt daar het slachtoffer van. In Kenia mag je voor 1500 op safari vogels afschieten." Geen tijd Van eeu onzer verslaggeefsters Bron van stinkend water opgespoord Van een verslaggever SOEST Het stinkende afvahva- dat de laatste tijd in de haven in Weesp clandestien werd geloosd ijkt afkomstig te zijn van de ehe- ische industrie Randstad in Soest, inrlerdag werd een tankwagen- lauffeur aangehouden nadat hij zijn ekende lading in de haven had la- li verdwijnen. Randstad heeft een wat belast ver den op het gebied van de hinder- et Onlangs kwam het bedrijf in het euws toen bleek dat zonder vergun- ng een aantal uitbreidingen van de briek was uitgevoerd. Het stin- inde afvalwater werd tot enkele ja- n geleden geloosd op de gemeente- ike riolering van Soest, totdat bleek it de zuiveringsinstallatie hierdoor eheel van slag raakte. Het bedrijf werd toen verplicht. !lf voor zuivering zorg te dragen, ulks tot vreugde van de omwonen- die hoopten van de stank af te omen. Een deel van het afval kwam ihter in de grond terecht, waardoor omen en planten van omwonenden undgingen Ook loopt het afvalwater aak over het fabrieksterrein de traat op, waardoor het toch weer in et riool terecht komt. Via gootstenen omt de stank daardoor toch weer bij öwonenden binnen En nu is dus gebleken dat een deel an het afval in Weesp op openbaar 'ater werd geloosd Het bedrijf zelf eigert hierover, en over de oudere tochten, enig commentaar tc geven. zeker, de administratie van de stichting was uitstekend in orde Juist dat is bij een faillissement vaak een puinhoop." Of er ooit nog iets terecht komt van de festivalfilm is op het ogenblik een open vraag. De film is in Londen en „men is er mee bezig". Voorlopig rekent men erop dat er niets uit komt, hoewel de stichting twintig procent van de rechten in handen heeft. DEVENTER Peter Arntz, uitko mend voor Go Ahead, heeft voor het lopende seizoen een contract bij de Deventer eredivisie-club getékend. Arntz, UEFA-jeugdinternational, had officieel nog geen verbintenis met Go Ahead; wel is hij op de bekende voetbalschool. De 18-jarige Arntz. oorspronkelijk afkomstig van VVLK uit Leuth, maakte zijn eredivisiede buut twee weken geleden tegen Ajax. Wat zou deze man denken? A B C D Dat is een leuke mop! Ik waarschuw je! Hoe moet ik dat vraagstuk oplossen? Wat heb ik een slaap! Welke twee getallen liggen beide tussen 4790 en 4801? A B C D 4794, 4799 4794, 4803 4779, 4795 4779, 4803 AMSTERDAM „Ik ben niet zo bang voor de atoombom als voor wat er op het ogenblik met flora en fatina gebeurt. Grzimek zegt in een van zijn boeken dat de vernietiging van dieren en natuur, waar wij zo druk mee bezig zijn, geen catastrofe van de toekomst is, nee, die is er nu al". Beeldend kunstenaar Gerard Esser, nu bijna drieënzestig, intussen tot in de hoogste kringen in bin nen- en buitenland bekend als fervent strijder tegen het afslachten van jonge zeehondjes, is, demon strerend van ambassade tot ambassade, al bijna in de Verenigde Naties beland. Omstreeks 1 maart vertrekt hij naar New York om daar Oe Thant zijn schilderij 'Ondergang der zoog dieren' aan te bieden en de vergade ring van de Verenigde Naties toe te spreken. Als alles lukt tenminste. Aan de eerste ontmoeting twijfelt hij niet. 'Oe Thant heeft zelf gezegd, dat de mensheid zijn eigen ondergang bewerkstelligt, als zij zo doorgaat met industrialiseren en technocratiseren.' En als er niet tijdig een antwoord komt op de aanvraag om een audiëntie, dan gaat hij toch naar New York om daar via een persconferentie in elk geval de Amerikaanse wereld er van te doordringen dat het afgelo pen moet zijn met het verdelgen van dier en natuur en uiteindelijk zich zelf. Mooier zou het zijn als het lukt een paar minuten spreektijd in de alge mene vergadering te krijgen. De parlementariërs die binnenkort als afgevaardigden naar de VN vertrek ken. proberen een gaatje voor hem te vinden. In de vergadering wil Esser er voor pleiten dat alle lidstaten een ecoloog aan hun delegatie toevoegen en de Wereldbank een ecologisch ad viseur. die bij de planning betrokken moeten worden om zo de bedreiging van flora en fauna overal ter wereld af te remmen. De zoogdieren, die nog over zijn, wil Esser in de Rechten van de Mens onderbrengen. De Rech ten van de Mens en het Dier dus. een idee. waar een groot aantal biologen volgens Esser al niet vreemd meer tegenover staat. Als de financiële toestand het toelaat, reist hij uiteraard door naar het omstreden zeehondenslachtterrein in Canada. De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben hem al introductiebrieven meegege ven voor hun collega's in Ottawa en Montreal. Die brieven gaan natuur lijk mee. evenals de vijfenderig kilo handtekeningen, allemaal adhesiebe tuigingen. die inmiddels in aantal de 150.000 ver overschreden hebben en volgens Esser de kwart miljoen nog wel zullen halen. Die bijval betreft niet alleen de zeehondenjacht. Sinds de kunstenaar zes jaar geleden in z'n eentje de strijd tegen de villers van levende robben aanbond, heeft hij zo veel materiaal verzameld, dat het hem nu om dierenmishandeling in het algemeen gaat: behalve zeehonden staan er ook poolvossen, walrussen en ijsberen op het lijstje. Hij weet te vertellen van dolfijnen die door de Japanners worden uitgeroeid; van de 45.000 Italiaanse zangvogeltjes die naar Duitsland zijn gestuurd met uit gebrande oogjes, omdat ze dan beter zingen. 'Elk jaar verdwijnt er ergens een zoogdiersoort. Kort geleden is me bericht dat in Afrika krokodillen levend gevild worden. Van de drie miljoen olifan ten waren er vijf jaar geleden geen 100.000 meer over. De zebra staat op Actie tegen zeehondenjacht ALKMAAR Naast, maar niet tegen Gerard Essers werk in, zijn ook leerlingen van de Alkmaarsc lagere technische school bezig in het hele land handtekeningen te verzamelen vpeciaal tegen de zeehondenjacht. Net als de 24.000 stuks die ze vorig jaar bijeen kregen, zullen ze ook de nieuw binnen gekomen adhesiebetuigingen opsturen naar de Anti-Vivisectie Stichting in Den Haag. Wie op deze manier zijn afschuw over de slachting van jonge zee hondjes wil tonen, kan samen met anderen of alleen zijn handtekening sturen naar de dependance van de !.t.s. in Bergen (NH), Achterweg 17. de nominatie om totaal te verdwijnen en ga zo maar door'. In de Afrikaanse natuurreservaten heeft hij geen ver trouwen meer sinds hij er van over tuigd is dat 'onze zwarte vrienden onze manieren hebben overgeno men. De negerrepublieken willen al les produktief maken en het dier Al ruim een jaar heeft Esser geen tijd meer gehad om te schilderen. Zijn kruistocht heeft al zijn tijd opgeëist. „Voor mij is dit een missie. Ik heb een boodschap te brengen." De boodschap heeft hij op uitnodiging intussen al vele tienduizenden scho lieren, van Groningen tot Maastricht, gebracht, wie hij gitaarspelend, ver tellend en soms in dichtvorm de gru welen van onze tijd laat zien. „Af en toe kom ik op m'n knieën thuis. Ik weet niet meer waar m'n bed staat, zo moe ben ik." Tussendoor heeft hij z'n woordje ook voor de microfoon van verscheidene omroepen gedaan en een fonds gesticht. Tot vorig jaar betaalde hij alles zelf, omdat hij vond dat dat zo hoorde; maar dat is onmo gelijk geworden. Alleen aan porto, zegt hij, betaal ik elke dag al zo'n twintig gulden. Maar het enthousias me van de jeugd houdt hem op de been. Het zijn vooral kinderen, hun scholen en a o.w.-trekkers, die bijdra gen op giro 2135697 storten. Minstens even belangrijk zijn de adhesiebetui gingen, waaronder die van het minis terie van c.r.m. en van prins Bern- hard. Afronding Na zijn bezoeken aan ambassades in Luxemburg, Brussel, Bonn, Straatsburg en Oslo beschouwt bij de V.N. als een afronding van zijn mis sie. Wanneer hij terug is wellicht gaat hij daarna nog naar Suriname en de Antillen, waar de Sticusa mee bezig is geeft hij al zijn documen tatiemateriaal aan de Universiteit van Amsterdam, waarmee hij veel contact heeft. Officieel is hij zelf tweedejaars student in de ecologie. Dat wordt nog niet gedoceerd, maar het wordt wel de hoogste tijd, vindt Esser. dat er zo'n 'superbiotische' op leiding komt. De jeugd laat hij voorlopig niet schieten „Daarmee ga ik door zolang ik adem heb. De jongeren komen in een puinhoop terecht. Men moet zin delijk economisch leren denken, zodat er voor de jeugd een plaats overblijft om te ademen." Hij zegt nooit met nee te zullen antwoorden, als nog meer schoolbesturen hem uitnodigen om voor hun leerlingen te komen spreken en zingen, al zal dat niet eer der dan na de grote vakantie kunnen gebeuren. Zij kunnen schrijven naar Quellijnstraat 155. Amsterdam of bellen naar 020—739054. AGOVV VRAAGT SURCEANCE VAN BETALING APELDOORN De in de tweede divisie van het betaalde voetbal uit komende Apeldoornse vereniging AGOVV heeft gisteren bij de kanton rechter in Apeldoorn surseance van betaling aangevraagd. Indien het ver zoek niet wordt ingewilligd dreigt de ondergang van de amateurafdellng. Het huidige seizoen wordt in elk geval uitgespeeld om nog zoveel mo gelijk geld binnen te krijgen. Zoals de zaken er nu voorstaan wordt per 1 juli de betaalde afdeling van AGOVV geliquideerd. Men hoopt dat de gemeente de dan nog bestaande schulden zal willen overnemen. Wan neer dat niet het geval is wordt het bestaan van de vereniging als geheel bedreigd. Een eventuele amateurclub AGOW zal uitkomen in de vierde klasse van de KNVB.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15